Yoorschotenaar vecht twaalf jaar voor behoud van woning REGIOUOURINAAL Noordwijkers bieden koningin oranjeboom aan MARKANT HUIS NA SLECHT ONDERHOUD VERKROT Vooff kleine klusjes £eïcLe (Somo/nt Alphense peuterspeelzalen in financiële nood Aantal gasafsluitingen in Alphen niet hoger dan elders REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG S MEI 1982 PAGIN1 Polen-collecte De opbrengst van de collecte die tijdens het bloembol lencorso ten bate van de Actie Polen is gehouden, heeft ruim 4500 gulden opgebracht. De opbrengst van de col lecte voor hetzelfde doel, gisteravond na afloop van de dodenherdenking in de Pancratiuskerk bedroeg f 408,15. Jeu de boules De Hazerswoudse jeu de boules-vereniging Rhyne-Boule heeft op een toernooi in het Belgische Zolder een uitste kende indruk achtergelaten. Hoewel het spelpeil in België duidelijk hoger ligt (onze zuiderburen werden vorig jaar wereldkampioen), verbaasde het triplette dat bestaat uit Jan Voskuil, Karei Los en Gert-Jan Visscher, vriend en vijand door op de tweede plaats te eindigen. Nich Schou ten, Dick van Soldt en Paul Kroes nestelden zich op de zesde plek. De equipe onder leiding van Jan van der Voort werd achtste en die van Theo Wassink dertiende. Dodenherdenking Gisteravond werden bij het oorlogsmonument aan de Oude Zeeweg in Noord wijk de gevallenen voor de vrij heid herdacht Voorafgaande aan de herdenking, for meerde zich op de algemene begraafplaats de lange stoet die daarna onder het luiden van de kerkklokken de zogenaamde stille tocht naar het monument maak te. Bij het standbeeld speelden muzikanten van „De Echo der Duinen" koraalklanken, waarna burgemees ter mr. Bonnike een krans legde. Dit voorbeeld werd door organisaties en particulieren gevolgd. Een hoorn- signaal kondigde de minuten van stil herdenken aan. De door velen bijgewoonde plechtigheid werd besloten met het blazen van „The Last Post". Ten toonstelling Met een opname van „Radio Oranje" werd, in het kuns tcentrum Lange Voort, burgemeester mr. Sj. H. Scheenstra ingeleid bij de opening van een tentoonstelling „De tweede wereldoorlog in woord en beeld". Nadat Oegstgeests eerste burger de expositie met een kort woord geopend had wa ren velen al direkt onder de indruk van de unieke verza meling documenten, foto's en zelfs enkele voertuigen. Het gebeuren tussen 1939 en 1945 wordt op de voet gevolgd speciaal met betrekking tot Leiden en omgeving. De expo sitie duurt tot zaterdag en is voornamelijk tijdens de win keluren geopend. NOORDWIJK Een der fraaiste stukken van de oranje-expositie in de Noordwijkse Kapel praalt sinds een paar dagen in het paleis Huis ten Bosch. Het is een sierlijke oranje boom, door het Bloemen- huis Van der Lippe ge maakt naar het vignet van de Noordwijkse kunstena res Ingrid Verdoes-van der Loo. Mevrouw Verdoes was het ook die op het idee kwam om het schitterende bloemstuk na mens de Oranjevereniging Noordwijk aan Zee aan te bie den aan koningin Beatrix. Uit eraard ging Van der Lippe hiermee akkoord en een half uur later stond Ingrid Verdoes met een chauffeur en een me dewerkster voor het hek van het Haagse paleis. „We hebben verbazend veel schik gehad", vertelde een van de dames. Van der Lippe had verse oran je rozen meegegeven. Gehurkt op het trottoir hebben wei minder frisse bloemen uit oranjeboom vervangen". leden van de marechaus hadden er zelf ook lol in hielpen ons. Jammer dat geen fototoestel bij ons h den". Later was er nog een extra-| trouille gekomen en die 1 de oranjeboom uit de badpla naar het paleis gedragen. Ij. dezelfde avond zou het si stuk aan koningin Beatj worden gepresenteerd, alj het enthousiaste Noordwijl comité. De oranje-tentoonstellj blijkt een goede trekpleister zijn geweest. Zij is door rij dertienhonderd mensen I zocht. Behalve de exposj van de oranje-curiosa van heer Baar uit Bussum en presentatie van het Gou< plateel, trokken de bloemep rangementen van Van Lippe sterk de aandacht. G zorgde hij voor een uitstellj van bijzondere schilderstij ken, omlijst door bloemen. Prinses Juliana geeft weiland aan Voorschoten VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten krijgt een halve hectare weiland aan het laantje Van Wissen van prinses Juliana. Het laantje is een zijstraat van de Veurseweg. Het wordt om niet overgedragen door de beheerder van de koninklijke landgoederen De Horsten, waarvan het deel uitmaakt. Langs het weiland is een fietspad van de Veur seweg naar de wijk Bosgeest gepland. Aan de overdracht zijn uiteindelijk toch wel kosten verbonden, want er moest ook een pachtove reenkomst met een Wassenaarse veehouder worden afgekocht. Voor de fiets- en voetver binding, die van de Veurseweg naar het wan delpad bij begraafplaats Roozenburg loopt moet onder meer ook grond worden aangekocht van de heer Van der Valk van De Gouden Leeuw. Dodenherdenking met uitreiking verzetskruis VOORSCHOTEN De Dodenherdenking bij het verzetsmonument in Voorschoten werd dit jaar vooraf gegaan door de uitreiking van het Verzetsherdenkingskruis aan de 77-jarige heer Bertus van Aken. Burgemeester Cannegieter noemde het een eer een dergelijke onderschei ding te mogen opspelden. De korte plechtigheid in de hal van het gemeentehuis werd bijge woond door gehele gemeenteraad, leden van het voormalig verzet en familieleden van de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog. Bij het monument voor de gevallenen werden kransen gelegd namens het gemeentebestuur, het voor malig verzet en de Oranjevereniging, tevens legden familieleden bloemen aan de voet van het monument. De plechtigheid werd afgeslo ten met het zingen van het Wilhelmus. „Zonnebloem" boottochtjes SASSENHEIM/OEGSTGEEST De stichting „De Zonnebloem" trekt er dit voorjaar weer op uit met bejaarden en chronisch zieken. Gisteren vertrokken circa tweehonderd Sassenheimers voor een tochtje over de Ringvaart en de Braassemermeer met het schip de „Scheldevallei". Het schip de „Alex van Wayenburg" maakte gisteren met 98 Oegstgeestena- ren een tochtje over de Braassemer meer. Binnenkort wordt op de televisie de „Harten Vijf Gala" van „De Zonne bloem" uitgezonden. De kijkers wordt dan gevraagd een bedrag van vijf gul den te storten van het vakantiegeld om zo zieken en gehandicapten een onver getelijke vakantie te bezorgen. Meer stenen tennis- tafels in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Het aantal stenen tafeltennis tafels in de openlucht zal binnenkort vrijwel zeker met zes worden uitge breid. Morgenavond zal de raadscommissie voor openbare werken waar schijnlijk akkoord gaan met het beschikbaar stel len van een bedrag van 9.150,-. De twee tafeltennistafels, die al eerder zijn geplaatst, blijken voor de jeugd een bijzondere aantrekkings kracht te hebben. De nieu we tafels zullen op de vol gende lokaties worden ge plaatst: speelterreintje aan de Johan Frisostfaat, om geving trapveldje Oranje- laan, speelterrein Burge meester Wapstraat, speel terrein achter de Zwaan, speelterreintje in Zuidhof of Zonnegaarde en het speelterreintje nabij buurt huis „De Weipoort". VOORSCHOTEN „Ik knok al twaalf jaar voor het behoud van onze wo ning. Maar omdat het bij na nooit onderhouden is door eigenaresse mevrouw R, Begeer, is het huis to taal verkrot. De bewoners van de markante woning aan de Leidseweg 223a in Voorschoten, de 54-jarige heer K. Dijksma en zijn 50-jarige vrouw, krijgen tijdens de raadsvergade ring van 28 mei te horen of het huis onbewoonbaar verklaarbaar wordt. Zeer waarschijnlijk is dat het geval, want de gemeente lijke directie openbare werken heeft aan B en W geadviseerd het huis tot krot te verklaren. „Ik woon al 24 jaar in dit huis. In die tijd is alleen een keer de daklijst geschilderd, een ruit vernieuwd, het dak van de schuur en wat dakgoten een maal gerepareerd en zijn vier elektriciteitsleidingen ver nieuwd. Al het andere noodza kelijke onderhoud is nooit ge daan. Als gevolg daarvan staat mijn kelder blank, omdat de fundering gescheurd is, staat een muur bol, heb ik schim mel op de muren en verroeste stalen binten onder de keuken vloer. Van buiten af kan je door het hout boven de dak goot kijken" aldus de heer Dijksma die van beroep veilig heidsbeambte bij de Shell in Den Haag is. Onrendabel Daar komt nog bij dat het hele huis maar één kraan bevat. In de woonkamer is slechts een stopkontakt. Een totale reno vatie van het huis gaat mini maal 120.000 gulden kosten. In dat bedrag is nog geen badka mer inbegrepen. Voor eigena resse mevrouw R.J.M. Begeer is dat bedrag genoeg om hier van af te zien. Desgevraagd meldt zij dat het „niet lonend is". Volgens haar heeft Dijks ma 24 jaar geleden genoegen Het echtpaar Dijksma voor hun verkrotte woning genomen met de voorzienin gen die er toen waren. „Waar om zou hij er dan nu ook geen genoegen mee nemen, vooral gezien de lage huurprijs van 139 gulden per maand. Hij woont er voor niks. Al de be lastingen en premies die ik over dat huis moeten betalen zijn bij elkaar bijna gelijk aan de huuropbrengst. Goed, dan zit er maar één stopkontakt in de kamer, maar met een beetje handigheid kan je er toch zelf een paar kontakten bij ma ken"? aldus het commentaar van mevrouw Begeer. Het echtpaar woont in erbar melijke omstandigheden. „Laatst had ik drie dagen om de paar minuten geen licht omdat de hoofdkabel verrot bleek te zijn. Toen ik 's mor gens ging klagen, omdat ik mezelf niet kon scheren kreeg ik bij mevrouw Begeer nul op rekest. Pas een hele tijd later is dat opgelost" aldus Dijksma. In de keuken heeft hij een fraaie schrootjeswand ge maakt. „Dat is om een grote scheur in de muur weg te wer ken. Opvullen had geen zin meer, want de scheur wordt steeds groter." Een ander voorbeeld is de vochtigheid in het huis. Dijksma: „Al onze kleren hebben we in dozen in de woonkamer neergezet om dat het in de slaapkamer te vochtig is." Reuma Daarbij komt nog dat me vrouw Dijksma reuma heeft en daardoor erg slecht tegen vocht kan. In de loop der jaren is dat steeds moeilijker gewor den. „Twee jaar geleden ben ik door een arts gekeurd. Die zei dat ik droog moet wonen". Ook heeft zij veel problemen met haar rug. Een schoor- steenveirstopping, die een paar keer voor een flinke kolen damp in het huis zorgde, en eenmaal bijna het leven van het echtpaar kostte, was de druppel die de emmer deed overlopen. Bij de gemeente vroegen zij of ze geen ander huis konden krijgen door met een Voorschotens gezin te rui len. De heer Meeuwenoord van de afdeling huisvesting van Voorschoten schreef in een brief aan Dijksma dat Tiet Bureau Huisvesting „Nette ge gadigden" aan mevrouw Be geer zou voorleiden. Nooit hebben zij daar verder iets over vernomen. In een wanhoopspoging om het huis te redden, schreef Dijksma naar Monumenten zorg. Als antwoord hierop kreeg hij te horen dat het 85 jaar oude huis minimaal hon derd jaar oud moet zijn om in aanmerking te komen voor de monumentenlijst. Kosten Redding voor het huis is niet meer waarschijnlijk. Volgens de gemeente mag een eigena resse van renovatie afzien als de renovatiekosten zodanig hoog zijn dat deze niet meer in de huur verrekend kunnen worden. De eigenaar kan het huis dan onbewoonbaar laten verklaren. Van deze regeling wil mevrouw Begeer dan ook gebruik maken. Een woord voerder van de gemeente: „In het verleden is de eigenaresse aangeschreven dat zij het ach terstallige onderhoud nog moest verrichten. Zij is daar niet op in gegaan. Verder kun nen wij ook niets doen. In gro te steden is het zo dat gemeen ten een renovatie of onder houd kunnen opleggen als panden in slechte staat verke ren. Zo'n regel heb je daar no dig want anders laten huisei genaren massaal hun wonin gen verkrotten". Dijksma kan tegen de „onbe woonbaar verklaring" in be roep gaan bij Gedeputeerde Staten. Volgens de gemeente Voorschoten maakt hij echter niet veel kans. De woordvoer der van de gemeente voegt hier aan toe dat Dijksma via de kantonrechter de eigena resse had moeten dwingen om onderhoud te verrichten. Dijksma zelf is hier duidelijk over. „Het is makkelijk om 24 jaar geen onderhoud te plegen en dan opeens te zeggen dat renovatie te duur is. Ik heb het wel aan zien komen. Ik heb tijdig genoeg aan de bel getrokken". Op de vraag aan mevrouw Begeer wat zij met het huis gaat doen als het on bewoonbaar verklaard wordt, zegt zei: „Niet afbreken waar schijnlijk. Ik kan er altijd nog hout in opslaan". ROEL DEN OUTER Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur e Naam Ad res Postcode/Plaats_ Telefoon- i miniatuur bankschroefje naar: I Stuu'r deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - I naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, J^2300 VB Leiden. Geen krant ontvangen? Bet tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. STICHTING KAN SALARISSEN NIET UITBETALEN ALPHEN AAN DEN RIJN De Stichting Peuterspeel zalen Alphen aan den Rijn, die zes peuterspeelzalen on der haar beheer heeft, ver keert in ernstige financiële moeilijkheden. Over de maanden maart en april' heeft de stichting haar leid sters, zo'n 40 in totaal, die al len het minimumloon ver dienen, al geen salarissen meer kunnen uitbetalen. Het gaat hier om een bedrag van 35.000 gulden. Dit is een gevolg van de voor genomen bezuiniging van de gemeente op de subsidie voor de stichting. Zo heeft het colle ge van Burgemeester en Wet houders onder meer een be drag van 33.000 gulden, zijnde" de stookkosten over de jaren 1980, 1981 en 1982 niet opgeno men bij het bepalen van het subsidiebedrag, terwijl de stichting deze kosten over de voorgaande jaren wel heeft ontvangen. Bovendien moet ruim 8500 gulden terugbetaald worden aan „teveel ontvangen subsi die", over de jaren 1978, 1979 en 1980. Verder wil het college met ingang van 1982 de CRM- subsidie, groot 15.000 gulden, niet doorgeven aan de stich ting en wil het college het sub sidiebedrag per speelzaal ver minderen. De peuterleidsters hebben on langs een handtekeningenactie onder de ouders van de peu ters gehouden (zo'n 360 kinde ren bezoeken wekelijks de speelzalen). Het is de bedoe ling om deze handtekeningen 26 mei, de dag vóór de raads vergadering waarin de ge meenteraad een beslissing moet nemen over de subsidie- voorstellen voor de Stichting, aan te bieden aan de burge meester. WETHOUDER GOEDHART BOOS OP KONSUMENTEN KONTAKT ALPHEN AAN DEN RIJN Dat in Alphen aan den Rijn het aantal gasafsluitingen we gens wanbetaling zo hoog zou liggen, namelijk 2.4%, zoals uit een onderzoek van de organi satie Konsumenten Kontakt naar voren is gekomen, is vol strekt niet waar, aldus wet houder J. J. Goedhart, die de portefeuille gemeentebedrij ven voor elektriciteit, gas en water (Elgawa) beheert. Waar Konsumenten Kontakt haar gegevens vandaan heeft gehaald is de wethouder ook niet duidelijk en daarom zal de heer J. Ketel, direkteur van Elgawa, zo spoedig mogelijk contact opnemen met deze or ganisatie. Het kan zijn dat Konsumenten Kontakt bepaal de cijfers verkeerd geïnterpre teerd heeft. Volgens Goedhart gaan er elke maand 20.000 nota's in Alphen de deur uit. Via automatische kaarten worden plm. 17.000 direct betaald, waarvan 3.000 aanmaningen worden ver stuurd. Van deze aanmaningen wordt het grootste gedeelte meteen of na een tweede aan maning betaald op plm. 40 re keningen na. Hierna wordt overgegaan tot stopzetting van de gaslevering hetgeen neerkomt op 0.2% van alle aansluitingen en niet 2.4% zoals Konsumenten Kontakt rr\p OEGSTGEEST De heer Th. van Beek, oud-ver zetsstrijder heeft gister middag het gerestaureer de verzetsmonument ont huld in het Bos van Wijc- kerslooth. Voor het ge beuren bestond grote belangstelling onder an deren ook van familiele den van de heren Van Pppfc pn Nomvpn, Laatstgenoemde was de op dracht verleend het beeld, on der de koepel van het monu ment, dat enkele jaren geleden onherstelbaar was beschadigd, te vervangen door een abstract bronzen kunstwerk. Voorafgaande aan de onthul ling was men bijeengekomen in het gemeentecentrum waar burgemeester mr. Sj. H. Scheenstra een inleidend woord sprak en in het bijzon welkom heette. Zij trad all^a op in het toneelstuk „Niet [a loofd, wel gedaan" van fr: hand van Grete Weil. De t|o schouwer wordt in het spel [r confronteerd met een Jooj dame die in Mexico een of. moeting heeft die vele heifr neringen oproept aan de schrikkingen van de oorllo Josephine van Gasteren cLr stte met haar prestatie veel F De heer Van Beek (links), burgemeester Scheenstra (midden) en de heer Nouwe"' (rechts) bij het kunstwerk. i£ r Oegstgeests verzetsmonument onthuld

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4