bezwaren Universiteit tegen bestemmingsplan Leeuwenhoek wMm Actiecomité Merenwijk dupeert gemeente iff tfm-WÈÊm ïiwimumzz-' erste Leidse winkelerf Motorrijder gewond ïel belangstelling bij dodenherdenking Casba opent in Hillegom op 6 mei om 10 uur „BEZWAARSCHRIFTEN TEGEN BELASTING OP ONROEREND GOED NIET TERECHT" Voorlopig geen geld voor bewoning Gulden Vlies W oon wagenbewoners zijn lijntrekken gemeente zat LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 MEI 1982 PAGINA 3 hieUS 1M V CI? M O Jf 3 I iten giste voor de len heeft een winkelerf. De Herenstraat viel de eer te rt om volgens de nieuwste ideeën van de verkeersdeskun- m te worden ingericht. Elders in Nederland werden al eer- winkelerven gecreëerd. Een winkelerf komt in grote trek- overeen met een woonerf. Alleen is er meer ruimte voor auto. Zo zijn er meer parkeerplaatsen ingericht dan vol- s de normen voor het aantal bewoners van de straat dzakelijk is. Dit om de winkels in de straat voor het pu- aantrekkelijker en gemakkelijker bereikbaar te maken, yzoals in een woonerf heeft de voetganger in een winkelerf iveel rechten als de automobilist. Alleen is het nog niet pt pr. Juridisch is het fenomeen winkelerf nog niet erkend, wanneer de wet is aangepast, zal de voetganger ook vol- 5 de letter van de wet gelijkwaardig zijn aan het overige eer. Wethouder C. Waal opende de straat gisteren. Hij d dat door het bord „winkelerf" te onthullen. De herin- hii ting van de straat heeft drie weken geduurd. De werk- hefdheden zijn in een hoog tempo uitgevoerd nadat het kki jaar beeft geduurd voordat de plannen rond waren rzc de overlast voor de winkeliers en de omwonenden zoveel elijk te beperken. LEIDEN Een 25-jarige Leidse motorrijder is gis teren na een aanrijding met een gebroken been en andere kleine verwon dingen naar het Diacones- senhuis overgebracht. De motorrijder reed omstreeks half zes op de Sumatrastraat. Op de linkerrijbaan stond een file. Een 64-jarige automobilist doorkruiste, komende vanaf de Formosastraat, de file en draaide de Sumatrastraat op. De file beperkte de automobi list het zicht. Hij merkte de motor niet op en een aanrij ding was het gevolg. ,e^DEN De üniversi- gaat niet akkoord met ontwerp-bestem- arsfcgsplan Leeuwenhoek, Pis de gemeente dat ter heeft gelegd. Het j|ege van bestuur van universiteit schrijft aan e li gemeenteraad, dat een tal belangrijke punten iet concept niet aan de e komen. Het indienen een bezwaarschrift te- het plan is „na ruim jaar onderhandelen ook de enige manier", irop de universiteit bezwaar kenbaar nt te kunnen maken. college van bestuur van de 'ersiteit toont zich verrast, voor bepaalde gebieden geen vast plan bestaat. Vol gens het concept-bestem mingsplan, dat nu ter tafel ligt, kan de gemeente deze zoge naamde uitwerkingsgebieden later nog nader invullen. De universiteit vindt dat geen goede gang van zaken. Boven dien wordt niet gesproken over een bepaald percentage van het gebied, dat door de Rijksuniversiteit bebouwd zou mogen worden. Het college van bestuur is van mening, dat hier sprake is van rechtsonze kerheid. Ook, doordat bij elke nadere invulling van het ge bied opnieuw een bestem mingsplanprocedure doorlopen moet worden. De beroepsmo gelijkheden, zo meent de uni versiteit, zijn dan kleiner. De universiteit wil dan ook, dat het gebied in het huidige plan reeds uitgewerkt moet worden en dat de universiteit vast een bepaald bebouwingspercentage toegwezen moet krijgen. Wederom blijkt de „veilige zone", die tussen de woningen en de laboratoria aangelegd moet worden, tot frictie te lei den. Weliswaar zijn de univer siteit en de gemeente overeen gekomen, dat de zone 150 me ter moet bedragen, maar toch zou deze overeenkomst in het plan niet consequent zijn toe gepast. Tenslotte is het college van be stuur van de universiteit het er niet mee eens, dat andere faculteiten dan de faculteit der geneeskunde alleen via een vrijstelling in een woonbe stemming kunnen worden op genomen. Met name wordt ge dacht om de huidige polikli niek in de toekomst voor huis vestingsdoeleinden van de universiteit te gebruiken. Een luchtfoto van de Leeuwenhoek. orgberden Leidenaren be- lenklngsplechtigheid. Bur- ianBester C. Goekoop en de Onissaris van de koningin M. Vrolijk, 2rschuwden ervoor het mo- rant van bezinning niet alleen i slachtoffers van de Tweede ^Idoorlog te laten gelden. '£jen spraken hun zorg uit het toenemend racisme in Nederland en appeleerden aan een ieders verantwoordelijk heid dergelijke stromingen niet te accepteren. Vrolijk wees op het groeiende fascisme en geweld m de wereld, de dood van vier journalisten in El Sal vador, het geweld rond de Falkland-eilanden en de onder drukking in Polen. Na de bij eenkomst volgde een stille tocht naar het monument voor de gevallenen bij Molen de Valk. Tijdens de kranslegging werd aan de overzijde van de singel gedemonstreerd met spandoeken waarop de aan dacht werd gevestigd op de slachtoffers van geweld anno 1982 in alle delen van de we reld. In tegenstelling tot vorig jaar greep de politie niet in. Enige demonstranten lieten hun spandoeken na afloop van de dodenherdenking achter bij het monument. Deze zijn door de politie verwijderd. j ADVERTENTIE HILLEGOM - De Casba woon- warenhuis-formule is een sukses gebleken. Mensen kwamen van heinde en verre om hun keuze te maken uit de meeneem meubelen, de zithoeken, slaapkamers, eet- hoeken, bergmeubelen, tiener kamers en de keukens. Gezien de grote toeloop, met name ook uit de bollenstreek, heeft men besloten in Hillegom een tweede Casba te openen, met eenzelfde opzet en assortiment als in Zoeterwoude. Dat betekent dus: dezelfde service, kwaliteit en aanbiedingen. Dit feestelijk gebeuren gaat niet ongemerkt voorbij. Er wordt vanaf 6 mei, om 10 uur, tien dagen feest gevierd! Gratis taarten, digitale 'tijdpennen' en houten stelten voor de kinderen tegen weggeefprijzen. Tien dagen feest dus; vanaf 6 mei bij Casba in Hillegom, aan de Leidsestraatweg 126. En... dezelfde aanbiedingen en kado's in Zoeterwoude; dubbel feest dus! LEIDEN De gemeente is veel tijd en geld kwijt met het behandelen van de bezwaarschriften, die veelal ten onrechte tegen de onroerendgoedbelas- ting '79 worden inge diend. Het advertentie blad De Merenpost en het actiecomité Merenwijk zijn een actie begonnen. Mensen behoeven alleen hun naam en adres op een in het blad afgedrukte bon in te vullen en op te sturen. Daarmee is het be zwaarschrift een feit. „Deze mensen staat een teleurstelling te wachten," aldus wethouder P. Bor dewijk. Volgens het actiecomité Me renwijk heeft de. Leidse huis eigenaar te veel onroerend- goedbelasting betaald. De ge meente zou meer geld hebben binnengehaald dan volgens een limiet van het ministerie toelaatbaar was. De Kroon heeft zoals deze krant maandag reeds meldde de Leidse tarieven goedgekeurd. „Dat zien de actievoerders he laas over het hoofd. Indien fout gehandeld zou zijn, waren de tarieven tegengehouden," aldus Bordewijk. De uitkeringen van het rijk aan de gemeente spelen bij deze problematiek een belang rijke rol. De gemeente ont vangt een aanvullende uitke ring (voor een aantal jaren) of een aanvullende bijdrage (die van jaar tot jaar wordt ver strekt). De gemeente nu, heeft de onroerendgoedbelasting in 1979 bepaald naar aanleiding van de te verwachten bijdrage. Later werd echter door de mi nister bepaald, dat de aanvul lende bijdrage niet in ogen schouw genomen moest wor den bij het bepalen van de ta rieven. Zodoende ontstond het verschil met de door het mi nisterie afgekondigde limiet. Vanaf '81 ontvangt de ge meente echter een aanvullen de uitkering en deze moet wel meegerekend worden. Zo doende komen de belastingen dan ineens weer lager te lig gen dan de door het ministerie gestelde limiet. „Standaard- antwoorden" Ondanks dat de gemeente goedkeuring heeft gekregen van hogere overheden, maken mensen bezwaar tegen de gang van zaken. Steeds meer stan daard-bezwaarschriften ko men binnen. Wethouder Bor dewijk is dan ook van plan de coupons „met standaard-ant woorden" af te doen. Tevens vinden de Merenwij- kers, dat de gemeente de huurders van woningen zwaarder moet belasten. De huiseigenaren zouden daaren tegen minder belasting moeten gaan betalen. „Ik heb de heer Wansbeek van het actiecomité al eens proberen duidelijk te maken, dat het voor de eige naar/bewoners helemaal niets uitmaakt, hoe je het ook wendt of keert. Zij worden namelijk aangeslagen als eigenaar én als gebruiker. Stel, dat de raad be sluit de aanslagen op de huur ders te verhogen, dan worden de eigenaren daar bepaald niet beter van. De aanslag, die zij ontvangen als eigenaar zal zakken, maar de aanslag die zij ontvangen als huurder zal stijgen. In totaal maakt dat niets uit. Kennelijk heeft men dat niet goed begrepen," aldus Bordewijk. Tenslotte onder streept de wethouder nog eens, dat het college bewust de huurder niet maximaal heeft aangeslagen. Dit teneinde de laagste inkomensgroepen te sparen. NA GESPREK MET MINISTERIE: LEIDEN Het Gulden Vlies wordt in ieder geval niet dit jaar geschikt ge maakt voor bewoning. Een gesprek van wethou der D. Tesselaar van volkshuisvesting met ver tegenwoordigers van het ministerie van volkshuis vesting heeft ook voor volgende jaren geen con crete toezeggingen opgele verd. De wethouder wilde van het ministerie horen of men in principe bereid is het Gulden Vlies in de zogenaamde conti- gentering op te nemen. Conti- gentering is de officiële bena ming van het ministerie ten aanzien van het toewijzen van het aantal woningwetwonin gen. „Het is uitgesloten dat dat we dit jaar geld krijgen om het Gulden Vlies geschikt te ma ken voor bewoning", aldus de wethouder. De gemeente zit wat 1982 betreft al in de pro blemen met de bouw van één en tweepersoonshuishoudens. Tot twee twee weken geleden werd ervan uit gegaan dat er dit jaar 109 nieuwe woningen vioor deze groep gebouwd zou den mogen worden. Toen deelde het ministerie mee dat in die 109 ook het aantal pan den dat wordt verbouwd ten behoeve van één- en twee per soonshuishoudens moet wor den meegerekend. Leiden had gehoopt dit jaar ongeveer 250 woningen voor deze groep te kunnen bouwen. Ook ten aan zien van 1983 heeft het minis terie heeft geen toezeggingen willen doen. Men wil afwach ten wat de resultaten van een onderzoek dat nu wordt ge daan naar de technische haal baarheid van verbouwing van het Gulden Vlies. Mocht uit dit onderzoek blijken dat het technisch kan, moet de ge meenteraad nog beslissen of men bewonong van het Gul den Vlies ook daadwerkelijk wil. „Er zal in ieder geval re kening mee gehouden moeten worden dat de woningen die eventueel in het Gulden Vlies worden gebouwd van de conti- gentering van 1983 afgaan", aldus de wethouder. Hij wil van ministerie binnen twee maanden weten of men in principe bereid subsidie voor het Gulden Vlies te geven. Leiden zal voor 1983 subsidie vragen voor 1.000 1.500 wo ningen. „Duidelijk is dat we dat wel kunnen vergeten. Met het huidige beleid waarin de grote steden worden bevoor deeld zullen we niet meer krij gen dan een stuk of 700. De ambtenaren verwachten niet dat dat beleid in de komende jaren wordt gewijzigd", aldus wethouder Tesselaar. Daniel Sahuleka De Daniel Sahuleka Band treedt vrijdagavond 7 mei op in de discotheek „Koets-O-Theek" aan de Kruis straat. De nieuwste single van Sahuleka Via la liber- tad" is zojuist verschenen en onlangs behaalde hij een hoge hitnotering met de single 'Wake up'. Sinds 1977 heeft de Daniel Sahuleka Band al vijf elpees uitge bracht Het concert begint om acht uur. Voor de ko mende weken heeft de „Koets-O-Theek" concerten van The Chaplin Band (21 mei), The Frogs (31 mei) en de Margiet Es huis Band (4 juni) op het programma staan. Miami Beach Girls In het Leidse Vrouwenhuis aan de Hooigracht wordt zater dag 8 mei een feestavond gehouden. Opgetreden wordt om elf uud door de vrouwengroep „The Miami Beach Gitls". Het Vrouwenhuis is geopend vanaf negen uur. De toe gangsprijs bedraagt vier gulden. Volksdansinstuif In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat wordt zondagavond 9 mei om zeven uur een volksdan sinstuif gehouden. Presentatie en samenstelling van het programma is in handen van Yvonne Knijnen- burg. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. Toonkunst Orkest In de Hortus Botanicus aan het Rapenburg wordt zondag 9 mei om drie uur 's middags een concert gegeven door het Toonkunst Orkest Leiden onder leiding van dirigent René Verhoef. Het programma vermeldt de Sweelinck variaties van W.F. Bon, het hobo-concert in B-dur van G.F. Handel (solist Hans Ropskam), de Simple Symphony van B. Brit ten en de variaties voor blaaskwintet van Hugo de Groot De toegangsprijs bedraagt een rijksdaalder, kinderen gra- Het dak van de walvis In de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 wordt dinsdag 11 mei de film „Het dak van de Walvis" vertoond. Het gaat hier om een Nederlandse productie die op het Film International Festival in Botterdam hoge ogen gooide met Willeke van Ammel- rooij in één van de hoofdrollen. In de film speelt de taal een belangrijke rol, maar dan een taal die dreigt te verdwijnen. De film begint om acht uur. Kaarten zijn bij K&O, telefoonnummer 141141 te koop. Verkiezingen De studentenvereniging SSR houdt op 11 mei in het pand aan de Hogewoerd 108 een forumdiscussie gewijd aan de komende gemeenteraadsverkiezingen. Forumleden zijn de heren Tesselaar (PvdA), Langerak (VVD), Hoekema (D'66), De la Mar (PSP) en mevrouw Kokxhoorn-Papenho- ve (CDA). De leiding van de discussie, die om acht uur be gint, is in handen van journalist John Kroon. Burgerraadslieden Coby Kroon is met ingang van 1 mei in dienst bij het instituut burgerraadslieden. Coby Kroon was in dienst bij de gemeente Nieuwegein en werkzaam als project leidster zigeuneropvang. Deze zomer doet zij doctoraal examen Nederlands Recht Als vrijwilliger was zij in Nieuwegein verbonden aan de rechtswinkel en de vere niging Buitenlandse werknemers. Met Mr. Joset Mons is het instituut weer op volle sterkte. HARDE ACTIES AANGEKONDIGD OEGSTGEEST Een aantal woonwagengezin nen wil dat de gemeente Oegstgeest haast gaat ma ken met de aanleg van een woonwagenstand plaats. Vanmorgen heb ben zij burgemeester mr. S.H. Scheenstra van Oegstgeest een petitie met handtekeningen aangebo den waarin wordt ver zocht om dit jaar nog met de werkzaamheden te be ginnen. Als binnen een paar dagen geen bevredi gende oplossing wordt aangedragen zullen zij overgaan tot harde acties. Blokkades van bijvoor beeld het gemeentehuis behoren tot de mogelijk heden. „Wij zijn het lijntrekken van Oegstgeest zat", stelt A.H. van Wanrooy, woordvoerder van de zeven jonge woonwagenge zinnen waar het om gaat. Al tien jaar zijn ze hier bezig om een geschikte plek te zoeken. Het wordt onderhand tijd dat er iets gebeurt". Van Wanrooy staat sinds drie jaar op het zo genaamde noodkampje bij het met woonwagens volgepropte woonwagencentrum aan het Haarlemmertrekvaartplein. Hij behoort tot de jonge gezin nen die de ouderlijke caravan hebben verlaten en op zichzelf zijn gaan wonen. „Ik ben oor spronkelijk afkomstig uit Zaandam, maar ik woon al twintig jaar op het Leidse kamp. In tegenstelling tot veel van de ouderen zijn wij bereid om buiten Leiden in een klein kampje te gaan wonen en met de gewone burgers te integre ren, als ze ons de kans geven. Maar dan moeten we wel van de gemeente Oegstgeest de ruimte krijgen", aldus Van Wanrooy. De zeven gezinnen, in totaal 20 personen hebben zich inge schreven op de wachtlijst voor kleine kampjes, met een voor keur voor Oegstgeest. „Op het noodkamp staan we nu werke lijk wagen aan wagen. De eni ge plaats die Oegstgeest tot nu toe heeft kunnen bedenken is een uithoek in Haaswijk bij de kazerne en de snelweg. Wij willen best in Haaswijk wo nen, maar dan wel dichter bij de mensen. .We hebben de burgemeester een kaart aange boden met een zestal locaties die ons geschikt lijken. Achter het zwembad Poelmeer is bij voorbeeld plaats, maar daar zou al een sporthal gepland zijn. In de buurt van kasteel Oud Poelgeest is ook een goe de plaats, een speelweide die nauwelijks wordt gebruikt", aldus de woordvoerder van de jonge woonwagengezinnen. Inspraak De j hoe dan ook inspraak hebben in het woonwagenbe- leid van de gemeente. „Onze mening wordt nooit gevraagd. Je wordt opgepakt en maar er gens neergezet, in een polder weggestopt. We begrijpen ver der ook niet wat de toekomsti ge omwonenden tegen ons kunnen hebben. Ik zou ze wil len uitnodigen om maar een met ons te komen praten, dan zien ze ook dat wij gewone mensen zijn. Ze hoeven ook niet bang te zijn voor sloopac- tiviteiten want daar houden wij ons niet me bezig. We zul len hoe dan ook nu geen ver der uitstel van de gemeente accepteren", aldus Van Wan rooy.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3