(Sowuvnt Verliezen schokken Engeland ovfr Ooggetuige: IKON-ploeg werd vermoord Onduidelijkheid ind vrije dag .erB1JDAU I* 1 *t"0sgehoorza»l Weer avondklok in Polen Vandaai PASPO Ni laag_ euws w#v Woensdag 5 mei 1982,72e jaargang no. 22261 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tol Sijthofl Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tol 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. In „Kenmerk" op Ned. II om 19.25 uur getuigeverklaring van Salvadoraanse verzets strijder over de dood van de vier IKON-journalisten. Om 20.32 uur Polanski's film „Ro semary's baby" met Mia Far row. Op Ned. I om 20.00 uur Canadese tv-film over de schrijver als woordensmid. Perioden met zon, maar ook enkele buien. Middagtempera- tuur ongeveer 12 graden. Mati ge zuidwestenwind. Zon op: 06.02, onder 21.12. Schevenin- gen hoog water: 3.01 en 13.33. Laag water: 11.07 en 23.27. Beeld lannie Schaft jeklad ARLEM Het maandag ir prinses Juliana in Haar- i onthulde beeld van ver- t strijdster Hannie Schaft is i: macht door onbekenden i lad. Surveillerende agen- ontdekten rode verf op het nument. Op het beeld stond W der geschilderd: „moord- Het beeld is vandaag mgemaakt. Strippenkaart voor. in de telefooncel DEN HAAG De PTT volgt met belangstelling de experi menten die in Europees ver band worden uitgevoerd met de vervanging van het tele foonmuntje voor openbare te lefoons door een soort strip penkaart. In België vindt er al een vrij uitgebreid experiment mee plaats. Dat komt ook om dat ons buurland een groot ge brek aan bruikbare muntjes heeft. Als het experiment met deze „striptelefoon" bij de Bel gen slaagt gaat de PTT er ook mee experimenteren. De totaal verbrande sportvliegtuigjes in de hangar. Brand verwoest 9 vliegtuigjes BOSSCHENHOOFD Een felle brand heeft vannacht een hangar en negen vliegtuigjes op het sportvliegveld Seppe in Bosschenhoofd bij Etten- Leur totaal verwoest. De schade bedraagt volgens de politie ruim een mil joen gulden. De oorzaak van de brand en het niet afgesloten zijn van de hangar, waarin 's avonds bijna geen mensen waren, zijn voor de politie een raadsel. De recherche stelt een onderzoek in. Bosarbeid werklozen valt slecht bij FNV UTRECHT Een experiment in Nunspeet met het inzetten van werk loze vrijwilligers in de bosarbeid is de Voedingsbond FNV in het verkeerde keelgat geschoten. De gemeente laat bij wijze van proef 25 werklozen met behoud van uitkering in het bos wer ken. De bond vindt dat maar „een griezelige zaak": „Niet alleen bestaat het gevaar dat dit soort projecten langzaam maar zeker een onvrijwillig karakter krijgen, de 4000 werkloze vakbekwame bosarbeiders krijgen ook steeds minder kansen om aan de slag te komen. Het gaat niet aan om ongeoefende en ongeschoolde „bijlen- zwaaiers" het bos in te sturen". DEN HAXG De enige nalisten werden gedood, is overlevende van de momenteel in Nederland, schietpartij in El Salvador, Hij heeft zijn relaas in- waarbij vier IKON-jour- middels verteld op net ministerie van buiten- Onderzeeboot jager en gevech tsvliegtuig vernietigd: ruim dertig doden (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In Groot- Brittannië is verslagen en geschokt gereageerd op het zware verlies, dat Argentinië aan de Britse oorlogsvloot bij de Falk land Eilanden heeft toe gebracht. Minister van defensie John Nott en een geheel in het zwart geklede, zichtbaar aan geslagen premier That cher deelden het Lager huis gisteravond mee, dat bij een Argentijnse raketaanval op de 270 koppen tellende onder zeebootjager „Sheffield" meer dan dertig Britse matrozen om het leven zijn gekomen. De overle venden, onder wie veel zwaar gewonden, zijn door andere Britse oor logsschepen opgepikt. De „Sheffield" moet als ver loren worden beschouwd, maar was vanmorgen nog niet gezonken. Verder werd bekendgemaakt dat de Ar gentijnen een Harrier-ge- vechtsvliegtuig hebben neer geschoten. De piloot van het toestel is daarbij om het le ven gekomen. Over geruch ten als zou ook het vliegdek- schip „Hermes" zijn getrof fen, zwijgt Londen als het graf. Het verlies van de onderzee bootjager „Sheffield" en een Harrier-gevechtsvliegtuig én het door de Britten torpede ren van de Argentijnse krui ser „General Belgrano" bete kent voor Groot-Brittannië een menselijk, militair en po litiek drama. De harde op stelling van de regering Thatcher in het conflict om de Falkland Eilanden onder vindt steeds meer kritiek in binnen- en buitenland. Naar aanleiding van het in de grond boren van de Argen tijnse kruiser kreeg dë rege ring gisteren in het Lager huis al minder steun van de socialistische oppositie en klonken ook uit de Conser vatieve rijen bezorgde gelui den. Nu ook aan Britse zijde slachtoffers zijn gevallen, lijkt de positie van de rege ring opnieuw verzwakt. Vanavond wordt in het La gerhuis verder gedebatteerd. Intussen hebben meer dan zeventig Labourleden een motie ondertekend, waarin zij een onmiddellijke stopzet ting van de vijandelijkheden tussen hun land en Argenti nië eisen, vóór in het zuiden van de Atlantische Oceaan nog meer bloed vergoten wordt en het conflict de Der de Wereldoorlog veroorzaakt Het Conservatieve Lager huislid Aalan Clark stelde daarentegen voor, dat uit vergelding voor het vernieti gen van de „SHeffield" doe len op het Argentyijnse vas teland worden aangevallen. De gisteren door de Ar gentijnen zwaar getroffen „Sheffield", gefotogra feerd in zijn thuishaven Portsmouth. Hij dacht met name aan bom bardementen door Vulcan- bommenwerpers op Argen- 'j_\ tijnse luchtmachtbases, zou een escalatie zijn, niet een die gevaarlijk voor onze eigen mensen", voegde hij er aan toe. Pagina 9: Wie vertelt de waarheid in de Falkland- oorlog. NAVO blij met Brit se ervaring. Scheuren in so lidariteit EG met Engeland. RECHT/ZUTPHEN Door uitspraken van de pre- Inten van de Utrechtse en Zutphense rechtbank, j V. van Dijk en mr. J Beliaart, is onduidelijkheid |taan rond het vandaag vrijaf geven. rechtbankpresidenten bepaalden dat uitgeverij Kluwer ver- jit is drie werknemers, die een kort geding aanspanden, van- vrijaf te geven, zonder dat het hen een snipperdag kost. bedrijfsleven had besloten vandaag geen extra vrije dag te ■fSutphense rechtbankpresident bepaalde vannacht om twee twaalf dat twee werknemers van Kluwer in Deventer van- vrijaf, met behoud van loon, moet worden gegeven. Daar- volgde de Zutphense president zijn Utrechtse collega die werknemer van uitgeverij Oosthoek (onderdeel van Klii- eerder die dag in het gelijk stelde. Daarentegen moesten de ^ambtenaren van de gemeente Leusden, in tegenstelling tot duizenden collega's elders in het land, vandaag gewoon aan. werk. Volgens burgemeester Rademakers van Leusden, t naast het financiële aspect en het feit dat ook het bedrijfs- h vandaag werkt, vooral de moeizame nationale aanpak van Hl kwestie een grote rol bij het besluit gespeeld, ina 7: Uitspraak leidt tot onenigheid £tser gewond i^HEN AAN DEN RIJN 14-jarige Zwitserse fietser na een aanrijding snijwonden naar het Rij- overgebracht. Het slachtoffer was leerling van een Belgische internatio nale school, die een fietstocht maakte. Rond drie uur reed de groep op de Boskoopseweg. Op een gegeven moment week de fietser naar links uit en kwam frontaal met een auto in bot sing. ADVERTENTIE. i ri"cM n Ti iüj LJgr-^r-^^oo uur StTpln ÜO.SCj«" Toegang* Woedende bezoeker ramt gevel Haagse bar Een woedende 38-jari- ge Hagenaar is van nacht tot viermaal toe met een vrachtwagen ingereden op een bar aan de Fahrenheit- straat in Den Haag. Hij schoof daarbij een ge parkeerde personenau to voor zich uit. Resul taat was dat zowel de gevel van de bar als die van de eerste etage volledig naar beneden kwamen. Aanleiding tot zijn daad was een ruzie die de man eerder die avond in de bar met enkele bezoekers had gekregen. Die ruzie ein digde in een handge meen, waarna de Ha genaar door de andere bezoekers de bar werd uitgewerkt. De man zei nog wel terug te'ko men. Een vrouw raakte tijdens het handge meen licht gewond aan haar neuk. Op het mo ment dat de man met zijn vrachtwagen terug kwam en op de gevel inreed, raakten de nog ■aanwezige barbezoe- kers zo in paniek, dat ze aan de achterkant van de gelegenheid een ruit insloegen en naar buiten vluchtten. Direct daarna werd de boze chauffeur uit de vracht wagen gesleurd en met ijzeren staven en ste nen van de gevels be werkt. Hij slaagde er in te ontsnappen met een personenauto, maar werd door de gealar meerde politie klem ge reden. Die bracht de man naar het Westein de Ziekenhuis, waar hij met hoofdletsel werd opgenomen. Volgens een woordvoerder van de Haagse politie was de man sterk onder in vloed van alcohol. Er is verder niemand anders gewond geraakt. Foto: CEES VERKERK WARSCHAU De mili taire leiders van Polen hebben gisteren voor Warschau en enkele pro vincies opnieuw een avondklok ingesteld. De autoriteiten hebben ver der een verbod op studen tenbijeenkomsten uitge vaardigd en de sluiting bevolen van bioscopen, discotheken en' andere amusementsgelegenehe- den. Het Poolse persbureau PAP meldde dat de beperkende maatregelen waren genomen in verband met de rellen, die zich afgelopen maandag in een groot aantal steden hebben voorgedaan. De Poolse minis ter van binnenlandse zaken zei dat maandag 1.372 arresta ties zijn verricht. De Zweedse omroep meldde vannacht dat de voorzitter1 van Solidariteit, Lech Walesa, overgebracht is naar een nieuw bewaakt verblijf dicht bij de Sovjetgrens. De Zweedse radio zei dit bericht vernomen te hebben van een Poolse zen damateur. Volgens de zenda mateur heeft Solidariteit opge roepen tot een algemene sta king op 13 mei, de datum waarop de Poolse militairen in december vorig jaar de staat van beleg afkondigden. Verte genwoordigers van Solidariteit in Zweden hebben bevestigd, dat er voor 13 mei stakingen gepland zijn. De door de Verenigde Staten opgelegde sancties aan Polen worden een steeds grotere voor de Sovjet-Unie en kun nen bijdragen tot een „volledi ge economische ineenstorting" van polen. De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Haig, heeft dit gisteren tijdens een hoorzitting van een Senaatscommissie gezegd. Havenbedrijf wil schade staking verhalen op FNV ROTTERDAM De staking bij de over slagbedrijven Swart- touw en EMO in Rot terdam en Vlaardin- gen is vandaag, op de tweede dag, voortge zet. Circa duizend mensen hebben het werk neergelegd. De staking kost de Ver- voersbond FNV, die de aanvankelijk wilde acties steunt, 70.000 gulden per dag. De di recties van EMO en Swarttouw hebben in middels juridische stappen tegen de bond aangekondigd om de schade te verhalen. Of de staking zich zal uit breiden hangt af van de resultaten van de cao-onderhandelingen bij Paktank, Gem, Matex en Panocean. landse zaken. Volgens de ooggetuige zijn Koos Kos ter, Jan Kuiper, Hans ter Laag en Joop Willemsen door het Salvadoraanse le ger doelbewust vermoord en niet zoals de officiële lezing luidt „tijdens een vuurgevecht met de gue rilla's omgekomen". De freelance-journalist Jan Schmeitz vertelde vanochtend voor de radio dat de oogetuige bevestigt dat niet de guerilla's, m^ar de soldaten van het leger met schieten zijn begonnen. „Tien minuten voordat de filmploeg op het ontmoetings punt zou aankomen, had het leger al posities ingenomen op de heuvels rondom die plek. De soldaten hadden tien minu ten de tijd om te zien wat er aan de hand was. Ze kenden de ploeg, konden zien dat er op het busje met grote letters „prensa" (pers) stond, en ook dat de ploeg geen wapens maar filmmateriaal uitlaadde. Het leger heeft doelbewust ge schoten, want wat was de be wapening van de verzetsstrij ders? Eén M-16. Het leger had zestien M-16's plus een zware mitrailleur". Op de vraag waarom die oog getuige nu pas in Nederland is gearriveerd, anwtwoordde Schmeitz: „De man was ge wond, en bovendien barstte in het bewuste gebied nadiende oorlog pas goed los. Ook moest eerst zijn familie in veiligheid worden gebracht, en de man moest het land worden uitge smokkeld. Dat was nog moei lijker omdat het via Honduras ging, waar het regiem op vriendschappelijke voet staat met dat van El Salvador". Schmeitz is ervan overtuig dat het relaas van de man op waarheid berust. „Allereerst kan hij een uitstekende be schrijving v^p de journalisten geven. Zijn verhaal is zeer ge detailleerd. Er zijn tienduizen den kleine feitjes die erop wij zen dat de man er inderdaad bij is geweest. En dan komt ook nog de chauffeur van het Ikon-busje, een Westduitse journalist, naar Nederland om de overlevende te identifice ren". Volgens het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zullen de ooggetuige en de heer Samayoa, die de bui tenlandse betrekkingen van het Salvadoraanse verzet be hartigt morgen hun verklarin gen in het openbaar afleggen- .De IKON-televisie besteedt er vanavond al aandacht aan. ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN 10% LENING 1982 PER 1986X1989 inschrijving volgens het tendersysteem op 6 mei a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs .//j v x- a- uv

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1