Gilbert Hallie van toeschouwer tot kanshebber Unieke prestatie René Koppert Zege Wilborts IKAVV tmpioen WELTERGEWICHT RONDE VERDER IN WK >ORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 MEI 1982 PAGINA 13 tsse Viren |n het let laten INKI Lasse Viren. de Olympische kampioen vijf en tien kilometer München (1972) en Mon- 1(1976) kan het hardlopen laten. nmiddels 32 jaar oude Fin, eind 1980 afscheid nam de wedstrijdsport, nadat bij de Olympische Spelen 1980 in Moskou nog vijfde geworden op de 10.000 er. loopt volgende maand eking een marathon. TOUR IN GELDZORGEN PARIJS De teruglopende economie in bijna de gehele wereld heeft ook invloed op de Ron de van Frankrijk. De organisatie van dit grootste en beroemdste wielerevenemcnt kent daardoor zorgelijke tijden. De ronde van 1981 moest al afgesloten worden met een tekort van ruim zes ton, maar voor dit jaar zijn de voor uitzichten nog ongunstiger. Tour-directeur Fe lix Levitan moet deze tekorten nu opvoeren op de begroting van 1982 en dat heeft zijn taak ernstig verzwaard. Grote zorgen baren hem de contracten met de televisie. Onder het socialis tische bewind van Francois Mitterrand biedt de leiding van de televisie steeds meer tegen stand om de reclame in de karavaan en „op" de renners, die noodzakelijk is voor het wel slagen van de ronde, op de buis te brengen. Bo vendien is, doordat er veel minder uitzendin gen zullen komen, het aantal sponsors aan zienlijk kleiner geworden. Haarlem vindt sponsor HAARLEM De eredivi sieclub Haarlem heeft een sponsor gevonden voor shirtreclame. De Haarlem se betaald-voetbalorgani satie is voor drie jaar in zee gegaan met de firma Campari. Het bedrag, waarvoor de Nederlandse directie van dat bedrijf zijn fiat heeft gegeven, ligt rond de 300.000 gulden per seizoen. Het contract is slechts geldig, wanneer met ingang van het nieu we seizoen in het betaalde voetbal shirtreclame wordt toegestaan. Andcrleeht in beroep bij UEFA BERN Anderlecht is in beroep gegaan tegen de uitspraak van de strafcommissie van de Euro pese voetbalfederatie (UEFA) naar aanleiding van de incidenten tijdens de halve-finalewed- strijd in het Europa Cup I toernooi tegen Aston Villa op 21 april. De strafcommissie heeft Aston Villa een boete van 50.000 Zwitserse franc opge legd wegens wangedrag van Engelse supporters en tevens bepaald dat de Engelse club zijn eerst volgende thuiswedstrijd in een Europees beker toernooi zonder publiek moet spelen. Anderlecht kreeg een boete van 15.000 Zwitserse franc om dat tijdens de wedstrijd vuurwerk werd afgesto ken. De Belgische vereniging is tevens in beroep gegaan tegen de geldigverklaring van de wed strijd, die in een doelpuntloos gelijkspel was geëindigd en in verband met de ongeregeldhe den enkele minuten was stilgelegd. Door het re sultaat werd Anderlecht uitgeschakeld. De zaak zal morgen door de UEFA worden behandeld. Rolhockeytcam in finalcpoule LISSABON De Nederlandse rolhoc- keyploeg heeft in groep D van het toernooi om het wereldkampioen schap twee overwin ningen behaald. Zwitserland werd met 7-1 verslagen en Ierland werd met 27- 1 onder de voet gelo pen. Portugal scoorde een „record" voor deze kampioenschap pen door Guatemala met 51-1 van de baan te rijden. Argentinië niet naar WK cricket BIRMINGHAM Argentinië heeft zich teruggetrok ken uit de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap cricket, dat in juni in Enge land wordt gehouden. Nederland neemt ook aan die titelstrijd deel. De leiding van de Argentijnse cricket bond heeft laten weten van deelneming af te zien vanwege de staat van oorlog tussen Argentinië en En geland. Met het oog op een dreigend conflict in het gebied rond Birmingham, waar de wedstrijden van de poule der Argentijnen zouden worden gespeeld, speelde de Britse cricketfederatie al met de gedachte de Zuidamerikaanse ploeg te verzoeken niet te ko men. Argentinië nam echter op eigen initiatief het verlangde besluit. Overigens zijn alle Argentijnse in ternationals Britse staatsburgers. Alle geselecteerde spelers hebben de beschikking over een Brits pas poort. Het Nederlands cricketelftal zou Argentinië op 23 juni ontmoeten. Voor het toernooi om het wereld kampioenschap zal waarschijnlijk een nieuw wed strijdschema worden vastgesteld. René Koppert op weg naar de zege in zijn eerste wedstrijd als prof. MEYRIN René Koppert zorgde gisteren in de proloog van de Ronde van Romandië voor een vrijwel unieke pres tatie. In zijn eerste wedstrijd als professional kwam Kop pert tot een overwinning. Slechts één profrenner in het voor den brode fietsende wielerpeloton deed dat Koppert voor. Roger de Vlaeminck, de Belgische crack op leeftijd, debuteerde in 1969 met een zege in de Omloop Het Volk. De 22-jarige Koppert, „koud" in dienst van de stal van ta lentenjager Peter Post, trad in Meyrin in de voetsporen van De Vlaeminck door alle risico's te nemen op het glad de parkoers. Koppert waagde alles op het door regen nat geworden asfalt en kwam tot de tijd van 4 minuten en 13.46 seconden. In 1980 was de Italiaanse aas Giuseppe Sa- ronni op een droog wegdek slechts drietiënde sneller dan de erkende tijdritspecialist uit Nederland. In 1981 werd de korte proloog gewonnen door rassprinter Urs Freuler, de Zwitserse krachtpatser, die later dat jaar door Peter Post voor de Ronde van Frankrijk „gehuurd" werd. Bij dat rijtje van gevestigde namen voegde zich gisteren René Koppert. De Westlander had voor zijn eerste wed strijd als profrenner een uitstekende voorbereiding achter de rug. Vorige week nog reed Koppert enkele keren prijs in de Italiaanse top-amateurwedstrijd Giro delle Regioni. De tegenstand, die hij in die koers ondervond van de Sov jet-ploeg, had de neo-prof in de gewenste vorm gebracht. Gedurfd profiteerde hij in de proloog van de belangrijke etappekoers, die de Ronde van Romandië is, van die voor delige omstandigheden. Koppert, vorig jaar deel uitmakend van de nationale 100- kilometertijdrit-ploeg van Jan Gisbers, ging in Meyrin, in de omgeving van Genève, ploeggenoot Ad Wijnands voor. De jonge Limburger, op 1.75 seconde achterstand van Kop pert, eindigde juist voor het Zwitserse trio Grezet, Glaus, Freuler. GENT Het Nederlandse tennistalent Eric Wilborts is op de tweede dag van het inter nationale ATP-toernooi van Gent een ronde verder geko men. Wilborts versloeg in twee sets de Chileen Fernan dez: 6—2, 7—5. De eerste echte speeldag maandag kon er door voortdu rende regenval nauwelijks ge speeld worden heeft bij het toernooi om de wereldbeker voor landenteams in Düssel- dorf overwinningen van de fa voriet geachte landen gegeven. In groep A won de Verenigde Staten gemakkelijk met 3—0 van West-Duitsland en Spanje met 21 van Zweden, dat op het laatste moment voor Tsje- cho Slowakije was ingespron gen. In groep B gaf Australië Italië met 30 les, maar Argentinië had het aanmerkelijk moeilij ker met Frankrijk: 21. Guiï- lermo Vilas, vierde op de we reldranglijst, moest alles geven om zich Yannick Noah van het lijf te houden. Het lukte hem in drie sets: 63, 46, 6—2 John van der Wiel. Schaakvierkamp in Leiden LEIDEN De schaakvier kamp om drie plaatsen voor dt interzonale toernooien tussen John van der Wiel en de En gelse grootmeesters John Nunn, Michael Stean en Jo nathan Mestel zal in de stads gehoorzaal te Leiden worden gehouden. De officiële opening en loting vindt plaats op zondag 9 mei. Er zal verder gespeeld worden op 10, 11. 13, 14 en 15 mei in een dubbelrondig toernooi. Protest Martinus toegewezen DEN HAAG AMVJ en Martinus zullen nog een halve set, of minder, moeten spelen om hun wedstrijd van 23 de cember 1981 definitief te vol tooien. Na dat duel in de eredivisie volleybal, dat met 32 door AMVJ werd gewonnen, dien de Martinus een protest in. De protestcommissie van de NE- VOBO was het eens met het standpunt van Martinus. dat er een fout op het officiële wed strijdformulier was gemaakt Twee keer is AMVJ tegen de uitspraak in beroep gegaan, bij de derde uitspraak van de na tionale straf- en protestcom missie van de volleybalbond heeft AMVJ zich neergelegd. Bepaald is dat de wedstrijd hervat zal moeten worden in de vijfde set bij de stand 117 in het voordeel van AMVJ. met Martinus aan opslag. Hei restant van de wedstrijd zal op 13 mei te Amstelveen worden gespeeld. Van den Hoek derde DUINKERKEN De Belg Jean-Luc Vandenbroucke zal vandaag in de eerste etappe van de vierdaagse van Duin kerken de leiderstrui dragen Hij won gisteren de proloog van de 28e editie van deze etappe-wedstrijd voor profs, een individuele tijdrit over 4300 meter. Vandenbroucke reed de af stand in 5 minuten en 20.54 se conden. wat neerkomt op een gemiddelde van ruim 47 kilo meter per uur. De Fransman Gilbert Duclos-Lassalle kwam met een achterstand van bijna één seconde op Vandenbrouc ke, volledig uitgeput, als twee de over de eindstreep. Ad van den Hoek (ploeg Post) eindig de op tien seconden achter de winnaar als derde. Jan Raas werd elfde. De eerste etappe voert over 212 kilometer van Duinkerken via Boulogne naar Duinkerken. Sportprijsvragen DEN HAAG De cijfers van de sportprijsvragen van het afgelopen weekeinde zijn: Lotto: Eerste prijs: 11 x f 52.357,70: tweede prijs: 13 x f 11.538,40; derde prijs: 639 x f351,10; vierde prijs: 11.347 x f 19,70; vijfde prijs: 120.908 x f5.- Toto: Eerste prijs: 11 x f 4592.90; tweede prijs: 402 x f 83,70; derde prijs: 420 x f 19,80. Toto-gelijk: Eerste prijs: 2 x f 3752,60; tweede prijs: 12 x f 83,-; derde prijs: 75 x f 66,40; vierde prijs: 1912 x f 4,10. Cijferspel: Hoofdprijs: 2 x f 100.000,-. Sportwereld LEIDEN Henny Blom. de ex-manager van Parker Lei den, gaat het volgend basket balseizoen het Arrtsterdanvse Black Velvet Canadians coa chen en trainen. Leiden wordt versterkt met de Amerikaanse speler Miller, terwijl de talent volle Lawrence van lands kampioen Nationale-Nederlan- den Donar overstapt naar Nas hua Den Bosch. LONDEN Voor het eerste in zijn 91-jarige geschiedenis heeft de Londense voetbalclub Watford de eerste divisie be reikt. De club van voorzitter- popzanger Elton John ver- zkerde zich van ten minste de tweede plaats door Wrexham met 2-0 te verslaan. LONDEN Uitslagen Engel se league: Birmingham-Arse nal 0-1, Brighton-Wolver hampton 2-0, Everton-Leeds United 1-0, Southampton-Co ventry 5-5, West Ham United- Sunderland 1-1. TAIPEH China heeft niet ingeschreven voor het wereld kampioenschap softbal (da mes). dat van 2 tot 11 juli in Taipeh (Taiwan) wordt gehou den. BILBAO Het Poolse voet balelftal heeft een oefenwed strijd tegen de Spaanse eerste- divisieclub Athletic de Bilbao gewonnen met 4-1 (2-0). ALBACATE De Fransman Dominique Arnaud heeft de veertiende etappe van de Ron de van Spanje gewonnen. De Spanjaard Angel Arroyo bejoudt de leiding in het alge meen klassement, waarin Jo Maas met een 24e plaats de beste Nederlander is. ibert Hallie (rechts, op archieffoto) boekte een moei zame overwinning. >EN Na precies ien minuten voetbal ht RKAVV zich kam- n van de vierde klasse i toemen. De ploeg uit i ischendam en tegen- lider DOCOS kwamen ^et resterende gedeelte de zondag gestaakte Istrijd ook niet tot sco- gfc Eindstand 0-0. Door H resultaat is RKAVV bereikbaar geworden r de concurrentie. ÜOS - RKAVV afgelopen j.lag worden gestaakt. Dit at scheidsrechter Van rsen last kreeg van een zijn achillespezen en de (j daarom een kwartier te g moest affluiten. Het res ide gedeelte van het duel il gisteravond op het DO- i-terrein afgewerkt. VW, dat voor het kam- nschap nog maar één punt ig had, stevende moeiteloos let winstgevende gelijkspel RKAVV: kampioen van de vierde klasse B. financiële IJlrop 'lÜNCHEN Het organi- ^Hioecomité van het Hftreldkampioenschap |Hksen voor amateurs leed opteren nog een behoorlij- financiële strop. Een icnse firma had er na- elijk 50.000 dollar voor er om een aantal recla- eborden bij de ring te innen plaatsen. De estduitse televisie maat-' lappij ZDF verbood dat hter en dreigde de uit- ndingen in te trekken, dat geval zou het orga- satiecomité een bedrag n 750.000 mark aan het )F hebben moeten terug talen en dus koos i jSêren vor zijn geld. in de bus gezeten, die al wereldtitels of Olympische medailles hebben veroverd", klinkt het met enig ontzag in de stem van de 20-jarige Am sterdammer, die, als hij niet bokst, zich in het dagelijks le ven als schilder verdienstelijk maakt. Snel Hallie - hij werd op negenjari ge leeftijd al (stiekem) ontdekt en kwam op zijn elfde bij de Albert Cuyp terecht - meent dat het de laatste tijd met hem erg snel is gegaan. Nadat hij vlak voor de Nederlandse kampioenschappen een trai ningsstage van vijf weken in Amerika (op de school van Henry Davis in Los Angeles) had afgewerkt, arriveerde hij in Nederland om tegen alle verwachtingen in de finale van de grote favoriet Romeo Kensmill, zijn clubgenoot, te winnen. „Niemand schreef of praatte over mij. Alleen Kensmills naam werd genoemd en de Rotterdammer Sloof", zegt Hallie, die dagelijks wordt be geleid door zijn vader, die vroeger een zeer verdienstelijk bokser was met twee nationale titels. „Dit heeft mij juist erg sterk gemaakt. Ik wist dat ik zou winnen van Romeo. In Amerika is nadrukkelijk aan mijn zelfvertrouwen gewerkt. Onlangs had ik ook nog een succes op het toernooi in Am sterdam en dank zij die wins tpartijen ben ik waarschijnlijk geselecteerd. Ik vind het een eer, dat de NBB in mij ver trouwen heeft gesteld". Hallie weet dat hij - al zegt hij dat niet rechtstreeks - er nog lang niet is. „Ik ben behoorlijk vooruit gegaan. Mijn linkse is het sterkst. Die heb ik van mijn vader geërfd. Maar die rechtse groeit ook. Ik train er hard voor, dus het succes zal best komen. Die Spelen zijn mijn doel, en ach, dit wereld kampioenschap is natuurlijk wel meegenomen. En wat ook belangrijk is, die EEG-onder- zoeken, die nu regelmatig worden gemaakt. Ze geven toch een veilig gevoel. Want als ik wat aan mijn kop krijg, stop ik direkt". DENNIS MULKENS tweede ronde, maar de weg naar de wereldtitel, die nog drie overwinningen zou moe ten opleveren, is voor hem waarschijnlijk te lang. De don kergekleurde pugilist gaat daar echter niet onder gebukt. Deelnemen aan dit wereld kampioenschap is voor hem verschrikkelijk belangrijk. Hallie wist pas na afloop van het gevecht dat zijn tegenstan der een negende plaats op de wereldranglijst bezette. Het Nederlandse kamp had bewust dit feit verzwegen voor Hallie (die drie ronden lang niet in gevaar kwam maar wel rustig zijn punten kon scoren) om hem niet extra nerveus te ma ken. Hallie direct na afloop: „Dit geeft me een enorme kick om straks door te gaan". De uit Caracas afkomstige Guerra droop teleurgesteld af. Gilbert Hallie had eigenlijk helemaal niet op München ge rekend. Immers, nauwelijks twee weken geleden hoorde de pupil van de Albert Cuyp dat hij de eer van de Nederlandse Boks Bond (NBB) diende te verdedigen. Rijkelijk laat dus, maar ook Jan Lefeber, die vanavond de Engelsman Lith- gow ontmoet, werd op het laatste nippertje op de hoogte gesteld. Pedro van Raams- donk, Neerlands hoop in het middengewicht, wist het al lang. Als hij om een of andere reden had moeten afzeggen, zou de NBB zeker Hallie niet hebben uitgezonden. Te gek Hallie: „Ik schrok me eerlijk gezegd een ongeluk. Mijn trai ner Ruud van der Linden kwam het me met een lijk bleek gezicht vertellen. Ik had er namelijk helemaal op gere kend, dal ik dit toernooi als toeschouwer zou volgen. Van mijn baas, een boksliefhebber, had ik al vrije tijd en zakgeld gekregen. Na overleg heb ik toen besloten toch maar te gaan. Het is inderdaad eigen lijk te gek". „Maar", zegt de in de Jordaan opgegroeide weiter dan op be zwerende toon, „dit is voor mij natuurlijk een prima gelegen heid alvast sfeer te proeven. De Olympische Spelen van 1984 in Los Angeles zijn mijn grote doel. Hier leer je echter enorm veel. Het doet je echt toch wel wat als je die andere deelnemers in ons hotel ziet rondlopen. Ik heb bij Cubanen ontmoet Hallie ongaar Danyi voor de CHEN Het gaat met Gilbert Hallie. Amsterdamse welter- :ht schakelde in de ronde van het Idkampioenschap ?n voor amateurs An- Guerra uit Venezue- een knappe wijze uit. blij met die winst- was Hallie zeker, hij vannacht ver maar voldaan de van de Olympia Hal- München na drie en een overwin- op punten (3-2) kon

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13