YS verwerpen Israëlisch optreden in bezet gebied Vtuclit MU* ketueiku Gesprek Brezjnev- Reagan in New York lijkt van de baan Nicaragua ziet rol voor EG in Midden-Amerika prolkar leidt in Indonesische verkiezingen "%ITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG S MEI 1982 PAGINA 11 aanse kinderen igezet in oorlog GDAD De Iraakse regering heeft eren in Bagdad 23 Iraanse kinderen i journalisten getoond. Een woordvoer- vertelde dat zij in de afgelopen week jgsgevangen waren gemaakt in de oor- tegen Iran. kinderen, naar eigen zeggen tussen 9 15 jaar, zeiden dat zij eerste-hulpdien- fi hadden verricht. Volgens hen hadden niet gevochten. De meeste kinderen klaarden dat zij gedwongen waren zich de revolutionare gardisten aan te slui- Een van hen vertelde als vrijwilliger nst te hebben genomen, omdat zijn fa- ie in geldnood zat. De Iraakse woord- - rder zei dat alle kinderen zullen wor- i overgedragen aan het Rode Kruis. Klein maar duur Bijna 30.000 gulden moet de Britse prins Charles op tafel leggen voor deze Morris-mini cabriolet. De wagen is bestemd voor zijn vrouw, prinses Diana, als cadeau voor haar 21e verjaardag op 1 juli aanstaande, tevens de dag waarop zij haar baby verwacht. Italiaanse industrieel ontvoerd ROME De Italiaanse indu strieel Maurizio Cellini is gis teravond door vier mannen ontvoerd toen hij met zijn auto op weg was naar huis. Cellini is de eigenaar van een pharmaceutische fabriek in een voorstad van Rome. Hij werd in zijn auto meegeno men. Cellini is het dertiende slachtoffer van een ontvoering in Italië in Italië sinds het be gin van dit jaar. Vorig jaar 39 mensen ontvoerd. Turkse consul in VS doodgeschoten SOMERVILLE De ere-consul- generaal van Turkije in New England in de Verenigde Staten, Orhan Gunduz, is gisteravond doodgeschoten. In een telefoon tje liet een Armeense groepe ring weten verantwoordelijk te zijn voor de aanslag. Gunduz was twee maanden gele den aan een aanslag ontkomen. Een bom vernielde toen zijn kantoor in Cambridge in de Amerikaanse staat Massachu setts. De daders van de aanslag van gisteren zeiden wraak te ne men voor de volkerenmoord op de Armeniërs. Luns: Vredesbeweging vergroot kans op oorlog BRUSSEL De vredesbewegingen nemen een grote verantwoording op zich door zich te verzetten tegen de plaatsing van middel- lange-afstandsraketten in Europa. Zij ver minderen daarmee de geloofwaardigheid van de afschrikking en vergroten dc kan sen op een oorlog. Aldus gisteren mr. Jo seph Luns, secretaris-generaal van de Navo, bij de presentatie van een Navo-pu- blikatie waarin wordt geconcludeerd dat de Navo een achterstand heeft ten opzichte van het Pact van Warschau. Volgens Luns, die het rapport een schoolvoorbeeld van objectiviteit noemde, geven voorstanders van bevriezing in het Westen vaak valse voorlichting, omdat zij niet vertellen dat bevriezing moet leiden tot grote uitbreiding van conventionele wapens. MOSKOU De gezaghebbende commentator van de Pravda, Yuri Zhukov, heeft gisteren in Moskou verklaard dat er tijdens de ontwapeningsconferentie van de Verenigde Naties in juni in New York, geen ontmoeting zal plaats hebben tussen de presi denten Brezjnev en Reagan. Het Kremlin zou de voorkeur geven aan een „zorgvuldig voor bereide" top in Europa in het najaar. „We wachten op een dui delijk antwoord van de Amerikaanse president", aldus Zhukov. Blijkens uitlatingen in Washington afgelopen maandag, zou Rea gan besloten hebben op het voorstel van Brezjnev in te gaan. maar andere bronnen melden dat Reagan nog hoopt op een ont moeting in New York. De Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky heeft tijdens een pers conferentie gezegd dat de Oostenrijkse hoofdstad Wenen graag gastheer wil zijn van een top-ontmoeting tussen Reaganen Brezj nev. DEN HAAG De regering van Nicaragua meent dat de Europese Gemeenschap een rol kan spelen bij de verhou dingen in Centraal Amerika. Het merendeel van de Europe se landen heeft een andere vi sie op de situatie in dat gebied dan het „schematische" stand punt van de VS, die ervan uit gaat dat zich in het gebied een strijd tussen Oost en West af speelt. Aldus Sergio Ramirez Marca- do, lid van de Nicaraguaanse junta gisteren in Den Haag, aan het eind van een vier daags bezoek dat hij niet een regeringsdelegatie aan ons land heeft gebracht. De dele gatie is op rondreis door Euro pa. Ramirez zei dat de Neder landse regering een positieve houding inneemt tegenover het Mexicaanse vredesplan voor Midden-Amerika, dat er op is gericht Nicaragua en de VS aan de onderhandelingsta fel te krijgen. De delegatie heeft onder andere minister Van Dijk (ontwikkelingssa menwerking) gesproken over uitbreiding van de Nederland se voedselhulp aan Nicaragua en over kredietverlening aan zijn land voor de aankoop van Nederlandse goederen. Deze zaken, die de Nederlandse re gering nog moet bekijken, werden met goede wil ontvan gen, zo stelde Ramirez. De leider van de Nicaraguaan se junta, Daniel Ortega, is gis teren in Moskou besprekingen begonnen met president Brezj nev, zo heeft het Russische persbureau Tass bekendge maakt. Volgens Westerse di plomaten gaan de besprekin gen over een verhoging van de Sovjet-hulp aan Nicaragua. evrijdingsdag Frankrijk ri je dag IIJS De 8e mei wordt in ïkrijk na een onderbre- van acht jaar weer de of- ile herdenkingsdag van de ■winning van de goallieer- op Nazi-Duitsland. In '74 president Giscard Des- die spectaculair zijn bc- BBrihcid tot verzoening met de ■fldsrcpublick tol uiting wil- ^^jrengen, deze herdenking Icgd naar 11 november >enstilstandsdag van 1918). het eind van zijn ambtspc- e en na protesten van oud- zijders, gaf hij toe een vergis- altij te hebben gemaakt. Presi- atuu, Mitterand heeft nu 500 erbaeren uit de EG-landen en :nis egenwoordigers van bui- j** andse oud-strijdersvereni- 1 e en uilgenodigd voor de htigheden zaterdag bij de de Triomphe. WASHINGTON De re- gering-Reagan heeft giste ren haar diepe bezorgd heid geuit over het ge bruik van „dodelijk geweld" door Israël bij de onderdrukking van Pales- tijnen in de bezette gebie den. Volgens functionaris sen van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken keurt de re- gering-Reagan het Israëli sche optreden tijdens on lusten in de bezette gebie den af. De afgelopen zes weken zijn bij botsingen met Israëlische militairen en gewapende Is raëlische burgers twaalf Pales- tijnen omgekomen. Gisteren was het in dc Gazastrook op nieuw tot schietpartijen geko men toen leerlingen een de monstratie organiseerden. Een jong Palestijns meisje werd hierbij gedood en vijf anderen raakten gewond. Ook op de westelijke Jordaanoever was het gisteren onrustig en wei gerden scholieren naar school te gaan. De Amerikaanse functionaris sen lieten verder weten, dat de regering-Reagan niet achter de uitlatingen staat die pre mier Begin gisteren had ge daan. Begin zei dat Israël bij een uiteindelijke oplossing van het Midden-Oostenconflict de souvereiniteit over de bezette gebieden zou eisen en nooit meer een nederzetting zou ontmantelen. Het Israëlische parlement heeft gisteren met een krappe meerderheid ingestemd met de regeringsverklaring van Be gin, waarin de ontmanteling van nederzettingen wordt uit gesloten. De verklaring kreeg de steun van 58 van de 120 parlementariërs. Twee ont hielden zich van stemming en 54 oppositieleden stemden te gen. Oppositieleider Peres ver klaarde gisteren in de Knes- seth, dat zijn partij geen ne derzetting op de westelijke Jordaanoever of in de Gaza strook zal afbreken. Hij ver schilde met premier Begin van mening ten aanzien van de status van de bezette gebieden. Voor Peres staat de kwestie van de souvereiniteit over de gebieden nog open in verband met eventuele vredesonder handelingen. 3uj T-^ORTE inhoud van Su;HET VOORAFGAANDE f^jLukas Keller is bij een poging naar West-Duitsland w%e vluchten om het leven gekomen. Het voorval is dl^voor Peter Strelsyk aanleiding om een plan uit te atcwerken om naar de „vrijheid" te vluchten. Aanvan- ggjtelijk zou ook het gezin van collega Günther Wetzel ■-n^neegaan, maar Günthers vrouw kan de spanning u—biet verwerken en de Wetzels haken af. De laatste proeven zijn met de ballon genomen en hij is door ^de Strelsyks luchtwaardig bevonden. Ze kunnen Ingaan... AFLEVERING 4 k aanhangwagen was al ge- |kt. Peter gaf een aantal iurpijlen aan Frank met de [dracht deze zo op te bergen Qait Doris ze niet zag. Hij wil- ,iJ niet dat ook zij aan een on- >61>luk zou denken. Doris was maicrst gespannen. De avond Ivoor waren ze samen bij moeder geweest en ook bad niemand iets gezegd, u^it was duidelijk dat Else »elde dat zij hen niet meer r""u weerzien. Peter liep naar ~^ven en tro* ^or's °P baar S5Jiecn, terwijl ze de vloer on- f%r het bed schoonmaakte. >|ls de politie ontdekt dat we pg zijn zullen ze binnen ko en", zei ze met een zielig ?hje. „En ik wil niet dat ze nken dat ik een slechte lisvrouw ben". Ze begon te lilen. Peter suste haar. Com", zei hij, „de jongens n al in de auto", fen ze op de open plek ston- '|n en de ballon heen en ïer deinde wekte Doris Fit- tier die op de achterbank in de auto lag te slapen. Ve gaan een eindje rijden", i ze. Fitscher keek naar de bte ballon die zachtjes be- g. „Gaan we daarin?" ?g hij ongelovig. Peter riep ze op moesten schieten, de iwen die hen aan de grond ?lden stonden strak gespan- Doris en Fitscher renden ir hem toe en Peter tilde zoon in het mandje. Het er niet bepaald sterk uit leek een beetje op een klei- boksring met wat extra iwen om de passagiers en gasflessen bij elkaar te iden. Doris en Fitscher igen in een hoek staan, ter- li Peter en Frank de tou- n doorsneden. Toen het tste touw was doorgehakt begon de ballon langzaam te stijgen. Frank schreeuwde toen ze voorbij de toppen van de "bomen voerden. „Kijk eens. we hebben het ge maakt!" De grote gele bol gleed statig door de lucht terwijl Frank telkens de hoogte doorgaf. Al snel bereikten ze de 900 me ter, toen 2400 en ze stegen steeds sneller. Onder hun dik ke jassen voelden ze de ijzige kou. De hemel zag er drei gend uit. Ze bereikten een hoogte van ruim drie kilome ter. gleden toen door wat wol ken, op weg naar het Westen. Er was slechts één bewaker in de toren. Met zijn verrekijker speurde hij de lucht af. Plot seling ving zijn oog iets op, een lichtflits ten noordoosten. De bewaker pakte snel de te lefoon. Om een duistere reden werd het vuur steeds zwakker. Het vlamde even op, om dan weer weg te vallen. Peter stelde de gastoevoer bij. „Het komt door de vochtigheid. De bal lon wordt veel te nat". Op nieuw doofde de vlam en Pe ter worstelde in de koude lucht om de gastank te ver wisselen. Toen een nieuwe tank was aangesloten brandde de vlam hoog op, sputterde even en ging toen helaas uit. De ballon verloor hoogte. Langzaam gleed hij door de spookachtige nevelflarden. Peter bleef de toevoer bijstel len maar omdat het gas er uit liep, was er slechts weinig druk. Nu waren ze zo laag dat ze de toppen van de bomen konden zien. Het volgende moment zag Peter de takken op hen af komen. „Hou je goed vast", schreeuwde hij, „we dalen te snel". Af en toe stond Peter stil en wees de draden aan die ze in het oog moesten houden. De ballon was naast het hek neergekomen en lag op zijn kant. Hij veranderde telkens van richting, totdat hij tegen het hek aankwam. Onmiddel lijk deden de automatische ge weren hun werk. Niet lang daarna kwamen de soldaten aangerend. De Strelsyks kwamen al dicht in de buurt van het plaatsje Lobenstein, waar ze doorheen moesten lopen. Toen zij een hoek om gingen zagen zij, te laat om nog weg te lopen, po- litie-agenten staan die buspas sagiers ondervroegen. Peter bleef strak voor zich uitkijken en leidde zijn gezin langs de bus. De agenten die aan de andere kant van de bus stonden, keken niet op. „Niet achterom kijken", zei Peter dringend toen zij de bus achter zich hadden gelaten. Er was een alarmbericht uit gegeven en Majoor Koerner van de Oostduitse politie was per helikopter gekomen om de ballon te onderzoeken. Al les werd naar het Berlijnse la boratorium gebracht voor na der onderzoek. Intussen kon den de ballonvaarders niet ver weg zijn. Toen het groepje een einde loos lange landweg opsjokte, reed er een sleepwagen voor bij. Angst maakte zich mees ter van hen, was de auto soms gevonden? Doris, die al hy pergespannen was, begon te snikken. Maar de auto was niet gevonden. De voorzienig heid die had voorkomen dat zij het Westen bereikten, had Net voor de grens en nog in de zone landt de ballon. Z'n eerste aanraking met het „IJzeren Gordijn" stelt de alarminstallatie in werking. waarschijnlijk medelijden ge kregen. De auto stond onaan getast in de zon. Doodmoe en zich totaal ramp zalig voelend, kwamen ze thuis aan. Tot nu toe had nie mand hen gemist. „Er is niets veranderd", zei Doris alsof ze maanden was weggeweest. Ze rommelde wat in haar tas. „Ik heb mijn hoge-bloeddrukpil- len verloren". Ze beslisten dat de pillen heel moeilijk waren te vinden en bedachten toen hoe zij hun sporen konden uitwissen. Moe van alle bele venissen gingen ze naar bed. De twee jongens vielen al gauw in slaap. Peter lag ge heel gekleed op bed. Elk ge luid op straat maakte hem nerveus. Uiteindelijk gaf hij het op en liep naar beneden. Doris vond hem daar, met een gezicht dat verwrongen was van ellende. „Het is al goed", sprak ze zachtjes. „Nee, dat is het niet. Ik heb tegenover jou en de jongens gefaald. We waren er zo dicht bij. Als we nu een paar kilo meter van de grens waren neergekomen, maar een hon derd meter. Waarom kon ik ons niet een paar seconden langer in de lucht houden?" Doris probeerde hem te troos ten maar het hielp niet. „Mijn hele leven lang heb ik alles met het grootste gemak kun nen doen. En nu dit ene ding, het meest belangrijke in mijn leven, kan ik niet eens klaar spelen". Hij begon te huilen. Doris trok hem naar zich toe en wiegde hem in haar ar men. Er was een zacht geluid te horen. Door zijn tranen zag Peter, Frank en Fitscher in de deuropening staan. De twee jongens waren in pyja ma. „Uh, is alles goed?", vroeg Frank nerveus. Peter dwong zich zichzelf te beheersen. „Ja, natuurlijk. Zeker we ten...". Hij grijnsde zwakjes. De jongens hadden samen lig gen praten. Ze wilden .Peter ervan overtuigen dat ze het er lang niet slecht hadden afge bracht. Uiteindelijk was het hun eerste vlucht. Ze waren de lucht in geweest en weer geland, zonder dat iemand zwaar gewond was geraakt. Nu waren ze veilig thuis en ze hadden veel geleerd. Peter zat nog steeds ongelukkig te kij ken, vol zelfverwijt. „Pap, luister nou eens", zei Frank tenslotte. „Je wist dat het door die ene wolk kwam. Die maakte de ballon nat en doof de de brander. Als dat niet het geval was geweest dan was alles gelukt". Peter lachte en knikte toegeeflijk. „En de volgende keer, dan slagen we", ging Frank onverdroten door. Peter keek hem aan „De volgende keer?". Frank haalde een rol tevoor schijn. Hij had insignes ge maakt voor de commandant (Peter), co-piloot (Frank), na vigator (Doris) en steward (Fitscher). Ze begonnen alle maal te lachen. „Is alles nu weer goed?", vroeg Peter lachend, maar nog steeds met dat ontmoedig de gevoel. „De SSD is op zoek naar ons", zei Frank overtuigd. „Je weet dat dat zo is. En ze zullen hun zoekactie pas stoppen als ze ons hebben gevonden". „Maar jij zorgt ervoor dat ze ons niet vinden, hé pap?" zei Fitscher vol vertrouwen. Peter voelde een vreemd gevoel door zich heen gaan, maar dit keer gaf het hem wilskracht. „Nee", zei hij terwijl zijn stem steeds vaster klonk, „nee, ze zullen ons niet vinden. Daar Ze schoten door de bomen heen, het mandje werd door takken belaagd en kwam uit eindelijk met een schok op de bosgrond terecht. Het was een wonder, dat niemand gewond geraakt was. Met knikkende knieën stapten Frank en Pe ter uit en hielpen de twee an deren. Doris struikelde toen zij uitstapte en de inhoud van haar tasje rolde over het mos. De ballon, bevrijd van zijn last begon opnieuw te stijgen. Frank greep het mandje en werd mee omhooggetrokken. „Nee Frank", met afschuw zag Peter hoe Franks voeten van de grond kwamen. De jongen liet het mandje los en sprong op de grond. Ze waren 34 minuten in de lucht ge weest, waar zouden ze nu zijn? Peter liep weg om zijn gezin de kans te geven tot rust te komen en hij wilde de omge ving verkennen. De ballon was dicht bij dc rand van het bos terechtgekomen en al snel keek hij uit over een open „Lieve hemel", fluisterde hij. Een paar honderd meter ver derop was de grens. Alles was mislukt en ze waren nu in de grenszone. Op weg naar Doris en de jongens zag hij iets glin steren in het licht van zijn fakkel. Hij stond even stil en keek ernaar. Het waren lange draden, misschien wel van alarminstallaties of van mij nen. Heel voorzichtig stapte hij er overheen. De familie was in slaap gevallen, dicht bij elkaar gekropen, zoekend naar warmte en troost. Bij het aanbreken van de dag werden ze wakker, bleek, koud en ontmoedigd. Ze maakten zich klaar voor de lange tocht naar de auto. Achter elkaar liepen ze weg. Gedesillusioneerd moet de familie Strelsyk in de zwaarbewaak te zone voor de grens de nacht doorbrengen. u ig van de tachtig mil- 1 stemgerechtigde In- —Qjesiërs hebben gisteren ~Lj stem uitgebracht in P l algemene verkiezin- Volgens de eerste re- er^aten gaat de regerings- a-txïij van president Soe- 56jo. Golkar, aan de lei- 25|- Ook in Den Haag, in Indonesische ambassa- hebben Indonesiërs I stem uitgebracht. ins land verblijven onge- 10.000 mensen met de In- ksische nationaliteit. Ze hen dc grootste buitcn- Isc kolonie van Indonesië. Van de 10.000 zijn er ongeveer vierduizend stemgerechtigd. Ongeveer vijfhonderd mensen brachten hun stem uit. Ook in andere landen hebben Indone siërs hun stem uitgebracht. Nadat gisteren 2,04 miljoen stemmen waren geteld, had Golkar 90 procent van de stemmen en de belangrijkste Islamitische partij 8 procent. In de hoofdstad Jakarta is de verkiezingsrace spannender. Toen 50.000 stemmen waren - geteld, leidde Golkac met min der dan vierduizend. De verkiezingsdag is rustig verlopen. Troepen waren pa raat met de instructie direct te schieten bij ordeverstoringen. Bij de campagne zijn meer dan vijftig mensen omgekomen. van wie acht door geweervuur van het leger. Er staan 364 parlementszetels op het spel. Wat de uitkomst van de verkiezingen ook mag zijn, door een veto-bevoegd heid over alle kandidaten, loopt de positie van president Soeharto gc-en gevaar. Hon derd van de 460 parlementa riërs worden rechtstreeks door de president benoemd. De mi litairen en het ambtenarenap paraat hebben Golkar actief gesteund in de campagne. De Islamitische partij heeft hard campagne gevoerd om het aandeel van 30 procent van de verkiezingen in '77 te vergro ten. Golkar behaalde toen 62 procent, behalve in Jakarta, waar de Islamitische partij de meerderheid behaalde. President Soeharto brengt zijn stem uit. Hij vertelde journalisten op de Golkar-partij te stemmen, die naar zijn zeggen een grote overwinning zal behalen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11