illem Vro u wen vel der en „Lex" krijgen het Kruis gis mosterd na de jd ledische kleuteropvang |eeft genoeg aan 220 |laatsen in regio rORGEN WORDT IN LEIDEN EEN STUK JE PARTIELE I DANK POSTUUM IN ONTVANGST GENOMEN brieven lezers levrijdingsfeest in Wassenaar 'iNiLLUILlN LEIDSE COURANT "DINSDAG 4 MEI 1982 PAGINA F Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Brieven graag kórt en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Driewerf neen In de L.C. van 28 april worden onder de kop „Driewerf neen" enige beschouwingen gewijd aan de antwoorden die ik van b. en w. kreeg op schriftelijke vragen, die ik had voorgelegd i.v.m. de komst van een mari nevaartuig naar Leiden op 3 oktober. Uw commentaar komt er kortweg op neer, dat het antwoord van b. en w. weinig voorstelde, maar dat ik ook niet beter had mogen ver wachten. U noemt de antwoorden van b. en w. „resoluut". Ik vond ze nogal onfatsoenlijk, om niet te zeggen, onbeschoft. Mijn vra gen waren uiterst serieus be doeld; ik had toch wel ver wacht dat er op zijn minst een serieuze poging tot beantwoor ding zou zijn ondernomen. Ik heb niet gesuggereert, dat de gemeente de NAVO-vloot zou hebben uitgenodigd. Maar het is een feit, dat de Nederlandse marine in haar geheel een functie heeft binnen de NAVO. Voor de geruststelling: ook als Nederland geen deel uitgemaakt zou hebben van de NAVO, maar van het War- schau-pact, dan zou ik deze vragen hebben gesteld. (Nu zullen er lezers zijn die zeggen: daar zou je er de kans niet toe gekregen hebben; mijn ant woord is: inderdaad, dan zou ik geen raadslid geweest zijn!). Natuurlijk weet ik ook wel, dat het een ieder vrij staat om rond 3 Oktober een vredesma- nifestatie of -demonstratie te organiseren. Mijn vraag had juist het doel b. en w. tot een actievere stellingname te be wegen. Zoals ook op 4 en 5 mei steeds meer de lijn wordt getrokken naar fascisme en racisme. Het is niet duidelijk, waarop het laatste „neen" van b. en w. een antwoord is: ik vroeg of het b. en w. bekend was of de marine bij een be zoek aan Leiden aan perso- neelswerving zou doen, en -zo ja-, of b. en w. dan bereid wa ren te verzoeken die werving achterwege te laten. Twee vra gen en maar één antwoord. Ik ga er maar van uit, dat b. en w. het in elk geval vertikken om een dergelijk verzoek uit te laten gaan. Mijn vragen werden gesteld vanuit het idee, dat de be staande militaire inspanningen in Oost en West, ook in Neder land, de grootste bedreiging vormen voor vrijheid en vre de. Die mening, of wellicht eerder angst, werd op 27 no vember vorig jaar door 400.000 Nederlanders gedeeld, toen zij „neen" zeiden tegen nieuwe stappen in de kernbewape ning. Jos van der Putten PSP-gemeenteraadslid Leiden (ingek. red) „De Horsten" weer geopend WASSENAAR Evenals de voorgaande jaren worden de koninklijke landgoederen „De Horsten" in Wassenaar met ingang van zondag 9 mei weer dagelijks voor het pu bliek opengesteld. Naar ver wachting zal, afhankelijk van de weersomstandighe den, de Seringenberg in deze periode in bloei staan. De in gang van „De Horsten" ligt aan de Papeweg. Honden worden op het terrein niet toegelaten. die even rust bood tussen de bedrijven door. Nou, laat ik zeggen, hij gaf steeds waar schuwingen door, met naam en toenaam van personen die gezocht werden op een be paald uur. Dat gebeurde met grote nauwgezetheid. Door zijn toedoen konden de be trokkenen via onze koerier sters terstond verwittigd worden. Door zijn toedoen, ook voor de organisatie, was Willem Vrouwenvelder een geweldige kracht. Tal van razzia's vielen daardoor in duigen. En dat was een suc ces". Een groots man, vindt „Lex" nog steeds: „Oer-katholiek, stipt, plichtsgetrouw, zorg zaam voor zijn gezin, sober, uiterst sober voor zichzelf. Kortom: een man van karak ter". Als „Lex" Bernard beeldhou wer zou zijn, „en ik mocht in Leiden iets opzetten", dan had je wat kunnen beleven. „Ik heb het ergens al eens gezegd: dan zou ik een „Ro- din-groep" samenstellen; de van alles ontdane „burgers van Calais", waarin Vrou wenvelder, lang en mager in zijn schamele regenjas, zou zijn opgenomen. Samen met figuren zoals de gebrekkige Thijs Baart, de wakkere en blozende Thea de Jongh- Bakker, de stoere Mieremet (Rinus). Allemaal overleden. En ze waren toen nog zo jong. Maar markant zouden deze glorieuze mensen wor den uitgebeeld. En ik zou er nog meer kunnen noemen". Bijkomende aanbeveling tot het toedienen van het Kruis: „geheel de oorlog; in Lei den". Willem is er inmiddels niet meer; Henk de Geus sinds een week ook niet meer. Maar wie er nog steeds de Geest van het Verleden trotseren, kunnen morgen, gerimpeld en met vlekjes en al, de partiële dank van een wederom in benauwenis ge raakt vaderland in verzeker de bewaring nemen. Ut* dè inN HAAG/LEIDEN provincie Zuid-Hol- eiM vindt dat aan de be fte aan medische kleu- lagverblijven voldaan rdt als in de regio's Haag en Leiden in 220 opnameplaatsen an-den gerealiseerd. Dit het provinciaal be- in een brief aan de gister van Volksge- boiiheid en Milieuhygië- De provincie had ver- -jten gekregen van in- lingen om het aantal ttsen uit te breiden. Het provinciaal bestuur advi seert de minister nu in Den Haag een tweede medisch kleuterdagverblijf neer te zet ten met een capaciteit van 60 plaatsen. Die moet dan komen in een van de oude wijken en niet, zoals de eigenaresse van het eerste dagverblijf in Sche- veningen wil, in Wateringen. Ook dat kinderdagverblijf in Schevening telt 60 plaatsen. De provincie vindt niet dat er voldaan moet worden aan het verzoek van de Stichting Me disch Kleuterdagverblijf Zoe- termeer om ook in die plaats een kleuterdagverblijf neer te zetten. Wel moet die mogelijk heid worden opengehouden. Zuid-Holland meent dat de ligging vrij ongunstig is en dat de nabijheid van het medisch kleuterdagverblijf Leiderdorp een dergelijke voorziening niet noodzakelijk maakt. De regio Leiden zal gebruik blijven maken van het me disch kleuterdagverblijf in Leiderdorp, waar 100 plaatsen beschikbaar zijn. Wel wordt er daarbij van uitgegaan dat die voorziening geheel bestemd wordt voor de Leidse regio. De regio 's-Gravenhage zal zich zelf moeten bedruipen. U ]SSENAAR Aan de ïstiing van 5 mei in Was- rdiar gaat op vanavond 4 lev eerst de dodenher- J king vooraf. Er wordt Stille Tocht gehou- die tussen omstreeks ordiur op de Schouwweg ndioogte van de Nachte- Alaan begint. Verzame- v*j vanaf half acht. De nJt defileert vervolgens ;yT het oorlogsmonu- ietit aan de Schouwweg, «oogte van de vroege- 1 oorlogsbegraafplaats Lange Duin. Er kun- bloemen bij het mo ment worden neerge- i. Om acht uur precies len er overigens ook minuten stilte in genomen. bnige afstand voorbij het ument wordt de stoet ontbonden. Het gedeelte van de Schouwweg tussen Nach tegaallaan en de Rust en Vreugdelaan zal van half acht tot half negen voor alle verkeer worden afgesloten. De viering van bevrijdings dag begint woensdagmiddag om twee uur met een feest middag voor de ouderen in het Jeroenhuis aan de Kerk straat. Op het programma staat een optreden van de ac cordeonvereniging DVS, sa menzang van vaderlandse liederen onder leiding van Herman Hilgeman en Piet Haasnoot, de vertoning van Oranjehuis- en bevrijdings films en een bingo. Om half drie vindt er een sportgebeu ren voor jongeren en oude ren plaats. Op het grasveld aan de Hofcampweg, nabij het gezondheidscentrum zal het penaltyschieten op Jan Jongbloed en Rob de Ruyter plaatsvinden. Deelname wordt via de scholen gere geld. Woensdagavond wordt in de aula van het Adelbert Colle ge aan de Deylerweg het be vrijdingsconcert gehouden. De muziekvereniging Excel sior en de drumband Excel sior onder leiding van re- pectievelijk Clemens van der Spek en Kitty Sierat verle nen hun medewerking aan dit gratis toegankelijke con cert. De zaal gaat om half acht open. Na afloop verzor gen de Big Silver Stars gezel lige dansmuziek. Van zeven tot tien uur s'a- vonds zijn er demonstraties van portretfotografie, het af drukken van kleurendia's en een dia-show ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Wassenaarse fotowerk groep Silhouet in de foyer van de Zijllaankerk. Skateboard rage uitgewoed Dit zijn de overblijfselen van de skate-board baan. die twee seizoenen terug achter de Ton Menkenhal werd aangelegd. Wethou der D. Tesselaar werd in die tijd overstelpt met ac tiegroepen van jeugdige skateboarders, die pleitten voor de aanleg van een baan in hun wijk. De wet houder toonde zich niet bijster enthousiast. Het zou een rage zijn van zeer tijdelijke aard. De vraag naar skateboardbanen nam echter niet af. Een uitkomst voor de gemeen te was dan ook het aan bod van Ton Menken, die een baan achter zijn hal wilde aanleggen. De eerste drie weken liep het storm. Honderden Leidenaartjes haalden de meest vervaar lijke capriolen uit op hun wankele plankjes. Daarna nam de animo geleidelijk af. Nu. twee jaar later, Is de volledige teloorgang van het skateboarden en de enige Leidse skate- boardbaan een feit. De resten van het bouwsel achter de Menkenhal wor den binnenkort verwijderd. ,Nou, mooi hoor, dat ze iet nog doen. Ik vind het :ijn dat het gebeurt, al is Tyjiet temet 40 jaar geleden jenflat het allemaal was. Ik erareet zeker, dat hij het '"'telf had willen meema ten, met die onderschei ding en zo, maar nu mag „„ik dan dat kruis in ont- rfeeangst nemen". Met zor- icngen van haar kinderen "Jmringd gaat ze morgen ochtend naar de Burger- ,rtjaal van het Leidse stad- •outiuis, Hendrika van der ffegt uit Hellendoorn, wieke oude dame van ijna 87, weduwe van de '73 overleden Willem Joenraad Abraham y i/rouwenvelder. In die iurgerzaal zouden 23 ud-verzetsmensen moe- n zitten om er het Ver- ""'netsherdenkingskruis in ""■ontvangst te nemen. Het tijn er 21, want Willem Vrouwenvelder overleed legen jaar geleden en de [weede, Henk de Geus, enforige week. Twee, die veijiet Verzetsherdenkings- ffaïruis postuum ontvangen £Aria degenen die hen het en neest na aan het hart la- geien- ..Bijna 40 jaar, dat is ijn-vn hele tijd meneer; ja, rerWillem had hier bij moe ien zijn!" '"'"Mevrouw Vrouwenvelder- ','.11 der Vegt kan nauwelijks rr'rn boekje over haar man lrojpendoen: „Die man was erg 3 [esloten, weet u; hij zei wei- lig". Haar jongste dochter, bevrouw Pieterse-Vrouwen- telder, bij wie moeder nu al- veer een jaar of acht in- voont, aan de Zuidhof in -toelerwoude Zuidbuurt r/i.moeder is iemand die men- eenen om zich heen wil heb- rij-xn": „Die geslotenheid was hen Da ook iets dat zijn beroep met zich meebracht Beroepsge heim". .Ja, mijn man was bij de Leidse politie", gaat moe der verder. „Direct na de eerste wereldoorlog kwam hij er bij, nadat hij eerst com mies was geweest. Die man had een kop; wat z'n ogen za gen liet ie niet meer los. En hij vorderde gestaag. Hij bracht het tot brigadier. Nee, over z'n werk hoorde ik nooit iets. Hij zei, dat ie weg moest en dan ging hij weg, maar je wist nooit waarheen. Je mocht niet te veel weten, dat was te gevaarlijk". Verzetsblaadjes Ruim 50 jaar hebben Willem en Hendrika en hun elf kin deren (twee zijn inmiddels overleden) aan de Haarlem mertrekvaart gewoond, in de buurt van het viaduct, met de vuilverbranding later als nabije buur. Tijdens de oorlog '40-'45 liepen de oudste Vrou- wenvelder-kinderen „met blaadjes van het verzet". Bij het Nationaal Comité Ver- zetsherdenkingskruis staat Willem nog te boek als „hoofdagent van politie, re chercheur bij de zeden- en kinderpolitie te Leiden". Maar er was veel meer aan de hand. Want dat kruis is er niet voor niets; al is het nog zo lang geleden. Ik schakel nu over naar mr. A. M. G. Bernard („Bernaar", zegt hij zelf), jurist aan een Utrechtse bank en sinds een jaar of twee „retired", en op een haar na 67 jaar. Praat met de heer Bernard, en er gaat weer een hele voorbije wereld open. Mr. Bernard is één van de 21 nog levenden die het Kruis mor gen in ontvangst neemt. Als mosterd na de maaltijd, vind ik, want het had al moeten gebeuren toen iedereen nog verwachtte dat Nederland zou „herrijzen". Dat stond op die blaadjes: „Nederland zal herrijzen". Maar niet, dat het scheef zou groeien, na al dat vergoten bloed, de onnoeme lijke risico's en het directe le vensgevaar. De mensen, die in '40-'45 „iets op de lever hadden", die hun kop waag den voor iets dat nauwelijks nog voorstelbaar schijnt. De laatste „patriotten oude stijl"? Om hen heen hangt, sinds de Bevrijding, een soort graf- lucht. Ze zijn blijven steken in een verzet, dat vandaag in een kwalijk daglicht is ko men te staan bij schapen die ter slachtbank geleid willen worden. Althans, zo zou je het kunnen zien, op een mis schien wat al te simpele ma nier die wordt aangehangen en aangevochten. Groep Lex Bernard dan was in de jaren die de naam van een stich ting zouden vormen ('40-'45) een zekere „Lex"; van de groep Lex. „Lex" was de lei der van de voormalige Ne derlandse Verzetsorganisatie Strijdend Nederland. Groep Lex werkte in én rond Lei den. Daar zat Vrouwenvelder bij. Mr. Bernard: „Leiden sprong er in die jaren enorm uit. Op een totaal van zeg maar 25.000 actieve verzets mensen in geheel Nederland had Leiden een constante groep van rond de 200 men sen. Dat was het eigenlijke contingent, aangevuld met de hulp van zowat 400 mede werkers. Wij zorgden voor permanente voorzieningen, vooral voor Joden. Jawel: Leiden springt er geweldig uit. Vóór de oorlog waren er 495 leden van de Joodse ge meenschap in Leiden. Gedu rende die oorlog werden in Leiden de meeste Joden ge herbergd: ongeveer 600. Bij het „veiligheidsapparaat" dat werd opgebouwd, was Vrou wenvelder een sleutelfiguur. Een bonk graniet dat niet uitgeslepen kon worden". Tot vorig jaat heeft geen en kel dapperheidsinsigne Wil lem Vrouwenvelder en dui zenden anderen postuum of nog levend bereikt. Hendrika van der Vegt had zich er allang bij neergelegd. Het was niet allemaal zo spectaculair, voor het open front. Maar de bedienaren van het lijdelijk en actieve verzet zijn vaak door de ze nuwen opgevreten. Dat be seften we nog wel in '45 en de latere veertiger jaren, maar daarna werd het gaan deweg ouwe koek. Er zijn nog doordouwers die zich be dienen van geronnen bloed. Er werd een film gemaakt van „Het meisje met de rode haren". Maar er waren nog zo veel meer meisjes en jon gens, die ongeacht de kleur van hun haren, bewust of in een roes, een mateloze tegen zin hadden tegen de opgeleg de „Nieuwe orde" van een bende racisten en naturelle bloedhonden. Avontuur? Daar zal wel iets mepr bij zijn gekomen, veronderstel ik. „Van vreemde smetten vrij" was toendertijd een nog rede lijk klinkende leuze. Onbetrouwbaar Willem Vrouwenvelder dien de als rechercheur in een po litiekorps, dat onder de be ruchte commissaris Hofman, zeer onbetrouwbaar was. On betrouwbaar in die zin, dat slechts het uitgestippelde na- ziheil werd voorbereid en aangehangen. Daar zat Wil lem dan tussen. „Gehaat door het NSB-publiek", zegt z'n jongste dochter, die zelf als kleuter er geen weet van kon hebben. Ik moet weer terug naar „Lex", de ondoorgron delijke en vasthouder. „Ik ken Vrouwenvelder, ik her inner me hem als een onver zettelijke kerel in het verzet. Haarlemmertrekvaart; de toenmalige overweg. Daar woonde hij, als op een basis De heer W. Vrouwvelder

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5