Progressieve partijen bundelen krachten voor grondpolitiek Een goedezef fa D'66: toezicht op milieu verscherpen wtr £eïdó<2 Souomvt re Buikloop PVDA DOET STAP TERUG Bewoners Leidse kamp willen nog steeds niet weg Bijna 1200 woningen leeg in Leiden ,STAD LEIDSE COURANT DINSDAG 4 MEI 1982 PAGINA 3 LEIDEN Op ongere gelde tijden spoedde de man in krampachtige looppas naar het toilet. De buikloop sloeg op die momenten weer toe. Op een dag in maart reed de getergde automobilist naar zijn werk in Voor schoten. Vlak voor de Lammenschansweg voel de hij overduidelijk, dat het weer hoog tijd was voor een sanitaire stop. De buikloop drong aan. „Nood hoge nood breekt wét," dacht hij en drukte het gaspedaal in. Met een vaartje van meer dan 90 kilometer per uur suisde de ge plaagde bestuurder naar het meest dicht bijzijnde toilet. Nog juist op tijd kwam hij aan op het werk en verdween met een zucht van verlichting pijlsnel in het kleinste kamertje. Het toeval wil echter, dat d« man tijdens de snelle rit over de Lammenschansweg door de radar van de politie was gesignaleerd. Later werd hij thuis door een agent opgebeld. Of het klopte, dat hij 40 kilometer per uur te hard had gere den. De man deed het hele verhaal in geuren en kleu ren uit de doeken, maar zelfs dat mocht niet baten. Enkele dagen later gleed een dagvaarding bij hem in de bus. Zo stond de man gisteren als verdachte voor de kan tonrechter. Kantonrechter Morshuis was nog niet op de hoogte van de beweegrede nen van de verdachte. Di rect na de beschuldigng be gon de man met zijn „een beetje raar verhaal". De officier van justitie, mr. Gerretsen-Visser, had enig begrip voor de situatie, te meer daar het de Lammen schansweg was en niet bij voorbeeld de Breestraat, waar de verdachte zich had misdragen. Aanvankelijk had de officier aan een boe te van 165 gulden gedacht, maar eiste uiteindelijk een geldstraf van 80 gulden. ,Een duur ritje naar het toi let," vond de verdachte. De kantonrechter was echter niet bereid nog lager te gaan dan de eis van de offi cier. Ontslag van rechtsver volging kwam niet ter spra ke. De rechter zag ze al aankomen, al die snelheid sovertreders. die om „ontslag van rechtsvervol ging" los te weken zou den verklaren, dat ze het bijna in hun broek hadden gedaan. De buikloper werd dan ook conform de eis ver oordeeld. Moeizaam Een omslachtig verhaal werd verteld door een goe daardige jeugdige bewoner van Noordwijk. Met vrien den had hij afgesproken in de disco. Maar het 25-jarige j huwelijksfeest van zijn ou- tj ders naderde en zuslief had gebeld met de vraag of hij langs wilde komen teneinde enkele zaken te regelen. De jongen gaf wat om zijn ou ders en besloot zich voor het feest in te zetten. Maar trouw als hij was, reed de jongeling eerst even langs de disco om tegen zijn ka meraden te zeggen, dat zij zich met een gerust hart in het nachtleven konden stor ten, maar dat hijzelf niet meeging. Voordat hij bin nen zijn vrienden aan schoot, parkeerde de knaap zijn auto buiten gedeeltelijk op de stoep.het was hart- mooi weer. Ik weet niet of u er wel eens ge- ng^weest bent, maar er is dan jgeen parkeerplaats meer te vinden," verontschuldigde tiende verdachte zich tegen de tast kantonrechter. Hoe het ook bar] zij, toen hij weer buiten taai stond, was van verder rij- jmrden geen sprake meer. Een „dikke Amerikaan" had de ^5 auto 'ingebouwd'. De jongen >recwüde echter koste wat het kost de gemaakte afspraak .nakomen. Hij draalde niet ^langer, maar nam de bus en .,9reed naar huis. Daar leende de hij een auto en vertrok om bojhet grote zilveren feest te gaan voorbereiden. Het te- gu" rughalen van de eigen auto het laatste probleem. hij echter vele uren Klater weer voor zijn auto- rJwmobiel stond, wapperde er parkeerbon onder de ruitenwisser. De kanton- jrechter meende, dat de knaap weliswaar schuldig was, maar legde hem voor deze keer geen straf op. WIM BUNSCHOTEN POST OP BEVRIJDINGSDAG LEIDEN Het hoofdpostkantoor aan de Gerestraat en de bij kantoren aan de Breestraat en Heinsiuslaan (in Leiderdorp) zijn morgen normaal open. De overige bijkantoren aan de Lammer markt, Bevrijdingsplein, Kopermolen en Langevoort (Oegst- geest) zijn gesloten. Alle postagentschappen zijn open met uitzondering van J. de Wittstraat (tot 12.30 uur), IJsselkade, Geversstraat (Oegstgeest) en Kooikerspad (Zoeterwoude). De postkantoren in de Leidse regio zijn gesloten. Het betreft hier de kantoren in Hazerswoude Dorp en Rijndijk, Koudekerk aan den Rijn, Oude Wetering, Roelofarendsveen, Rijpwetering, Warmond en Zoeterwoude. Morgen worden brieven en pakketten niet besteld. In de mor genuren heeft slechts bestelling plaats van telegrammen, expres sen, rouwcirculaires en spoedeisende medische zendingen. Wel zullen de postbushouders tot tien uur in de gelegenheid gesteld worden hun post af te halen. De verzending van de post is nor maal, de buslichtingen zullen dan ook op de vaste tijdstippen worden uitgevoerd. BELG GEEFT GEEN VOORRANG: Meisje (13) zwaar gewond bij ongeluk LEIDEN Een 13-jarige meisje uit Leider dorp is gistermiddag ernstig gewond naar het AZL overgebracht, nadat zij uit een auto was geslingerd. In het ziekenhuis werd een bek kenbreuk, een rib door één van de longen, een zware hersenschudding en mogelijk her senletsel geconstateerd. Haar zus, een 19-jari- ge vrouw uit Leiderdorp zij was de be stuurster van de auto, waarin het meisje zat liep een hoofdwond en een hersenschud ding op en een 23-jarige vrouw uit het Belgi sche Gent een gebroken borstbeen en een ge broken knie. Het ongeluk gebeurde om vijf uur. De auto van de twee zusjes uit Leiderdorp reed over het Le vendaal in de richting van de Oranjeboom straat. Op de kruising met de Oranjeboomstraat kreeg de auto geen voorrang van een auto die vanaf de Oranjeboomstraat de St. Jorissteeg in wilde rijden. Deze auto werd bestuurd door een 27-jarige Belg uit Gent. De auto van de meisjes uit Leiderdorp draaide om zijn as, de meisjes werden eruit geslingerd en de auto kwam tegen de gevel van de Barbaraschool tot stilstand, waar hij gedeeltelijk uitbrandde. De brandweer bluste het brandje. Op het moment van het on geval werkten de verkeerslichten niet. Een hond die bij de twee Belgen in de auto zat liep een wond aan een oor op. LEIDEN Hoewel gis teravond geen beslissing is genomen over de in Lei den te voeren grondpoli tiek zijn de belangrijkste obstakels hiervoor uit de weg genomen. PvdA, D'66, PSP, PPR en CPN werden het eens over de formulering dat grond voor bedrijfsdoeleinden verkocht mag worden mits er duidelijke werkge- legenheidsbelangen in het spel zijn. De vijf partijen bezitten een raadsmeer- derheid zodat over veer tien dagen een beslissing kan worden genomen over de reeds lang slepen de aangelegenheid. Het door links ingediende amendement maakt het moge lijk dat de raad beslist grond aan een bedrijf te verkopen indien „de uitgifte in erfpacht tot aantoonbare schade leidt en een aanmerkelijk aantal ar beidsplaatsen in het geding is dat aansluit op de werkgele- genheidsvraag in Leiden". De schade mag echter geen gevolg zijn van „gederfde waardestij ging van de betrokken grond". Meerderheid Tot voor gisteren was er geen meerderheid te vinden voor de door het college gedane voorstellen. Zowel PvdA, VVD, CDA en D'66 hadden een eigen voorstel op tafel ge legd. PSP en PPR sloten zich bij de PvdA aan, de CPN voel de het meest voor het D'66 voorstel. Op een aantal punten verschilden de voorstellen, de grondpolitiek ten aanzien van bedrijven vormde het grootste struikerblok. De socialisten stelden als enige partij dat ook aan bedrijven de grond alleen maar verhuurd zou mogen worden. Andere partijen meenden dat dit niet in het be lang zou zijn van de werkgele genheid en wilden de moge lijkheid scheppen uitzonderin gen op deze regel te maken. VVD en CDA maakten boven dien een uitzondering voor en kele vormen van woning bouw. Geen van de voorstellen zou een meerderheid hebben gehaald. Het leek dan ook een herhaling van het politieke spel zoals dat tien jaar geleden ook in de raad werd gespeeld. De grondpolitiek zou daarmee opnieuw tot na de verkiezin gen moeten worden uitgesteld en in de onderhandelingen over een nieuw college gere geld moeten worden. Gebaar In het politieke voorspel op de behandeling van de grondpoli tiek had de PvdA zich onver- murvbaar getoond. De socialis ten waren niet bereid ook maar iets in te leveren van hun principe „alle grond in erfpacht". „Dan maar liever de bestaande erfpachtsregeling handhaven", zei Tesselaar am per een week geleden, al reali seerden de socialisten zich het gevaar dat toekomstige colle ges deze huidige regeling zon der veel moeite de nek om zouden draaien. Om dat tegen te gaan zou een duidelijke raadsuitspraak nodig zijn en wel voor de verkiezingen. Nu hebben de progressieve par tijen nog een meerderheid in de raad, de verkiezingen kun nen wat dat betreft alleen maar negatief voor de socialis ten uitvallen. In de weten schap dat het PvdA-voorstel het toch nooit gehaald zou hebben toonde de onder druk gezette PvdA zich bereid iets van haar principe in te leve ren. Tezamen met een welwil lend gebaar van D'66 die be reid was haar eigen motie, die in zwakkere termen ook grondverkoop aan bedrijven mogelijk maakte, te laten val len, werd een raadsmeerder- heid geschapen. Dat deze meerderheid niet aan een be slissing toekwam, lag aan de VVD die zich wil beraden over de nieuw ontstane situa- De Zonnebloem De Zonnebloem organiseert wederom een boottocht in de regio Leiden voor zieken en gehandicapten. Op 11 mei vaart de AI.S. Alex van Wayenburg vanuit Leiden Zuid- West. De tocht duurt van half negen 's ochtends tot vijf uur 's middags. De boot is speciaal ingericht voor dit soort tochten, medische verzorging is aanwezig. Inlichtingen tel. 763706. Chili collecte Het Chili Front Leiden houdt tot en met 8 mei de jaar lijkse collecte voor steun aan verzetsgroepen tegen de militaire dictatuur in Chili. De opbrengst is onder meer bestemd voor een video-project. Met behulp van video wil men de gecensureerde Chileense staatstelevi sie omzeilen en onder meer een beeld geven van de op bouw in Nicaragua en de werkelijke situatie in Chili. De collecte is verder bestemd voor de illegale zender „Liberación". Cursus politiek In buurthuis ,,'t Spoortje" wordt een cursus politieke vor ming gehouden, die uit tien bijeenkomsten bestaat. De cur sus wordt op vrijdagmorgen van kwart voor negen tot half twaalf gehouden. Aanmelden bij Toos Harteveld. telefoon nummer 131854. Promotie De heer B. Janevski is vanmiddag aan de Leidse Uni versiteit gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. De titel van zijn proefschrift is „Angiography of the upper extremity". Majorettenconcours De twirl- en showgroep „The Kooigirls" houdt zondag 9 mei het traditionele majorettenconcours op het basketbal veld aan de Surinamestraat. Het concours wordt om één uur geopend door burgemeester C. Goekoop en er treden 650 majorettes op. Een groots opgezette fancy fair maakt deel uit van het festijn. De opening wordt verzorgd door een groep majorettes van vier jaar oud. Vrouwenarbeid Vrouwenarbeid in de Derde Wereld. Dat is het thema van een serie bijeenkomsten in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. De eerste bijeenkomst wordt zondag 9 mei gehouden. De aandacht wordt dan gericht op Indo nesië. Saskia Wieringa vertelt over de batiksters op Java. Er worden dia's en films vertoond en er zijn voorbeelden van batikwerk te zien. Aanvang van de bijeenkomst is half drie in de filmzaal van het mu seum aan de Steenstraat 1. LEIDEN Een meren deel van de bewoners van het Leidse woonwagen kamp aan het Haarlem- mertrekvaartplein wil dat kamp nog altijd niet ver laten. Dat bleek gistera vond op een bewonersver gadering, die als algemeen onderwerp „alles wat met het wonen in een wagen te maken heeft" had mee gekregen. De discussie ging echter al spoedig in de richting van het sprei- dingsbeleid van de over heid, dat als dwingend wordt ervaren en dat leid de tot een paar verhitte woordenwisselingen. Zoals bekend is het de be doeling dat er verspreid door de regio standplaat sen voor kleine aantallen woonwagens worden ge schapen. Daarmee hoopt men een betere integratie van de woonwagenbewo ners met de rest van de bevolking te bewerkstelli gen. Tot nu toe zijn er in Leider dorp en Zoeterwoude nieuwe standplaatsen gekomen, en omstreeks 1985 moeten overal verspreid in de regio van die kleine kampjes gerealiseerd zijn. In Leiden staan er nu 105 woonwagens aan het Haarlem- mertrekvaartplein, dat overi gens bedoeld is voor maar 68 wagens. Dat moeten er uitein delijk 41 worden, bij voorkeur niet meer aan het plein maar verspreid door de stad, dichter bij de rest van de bewoners en de winkels. Een probleem is dat zowel in Leiden als in de regio de bevolking over het al gemeen niet erg gecharmeerd is van het idee om de woonwa genbewoners als naaste buren te krijgen. Dat bleek ook uit de gisteravond vertoonde do cumentaire „Als je huis op wielen staat", waarin Willem Ruis gesprekken heeft met woonwagenbewoners en be woners van gewone huizen. Dat resulteert vaak in be zwaarschriften en een ver traagde besluitvorming. Voor de meeste aanwezigen op de bewonersvergadering hoef de die integratie niet zo nodig. Veel woonwagenbewoners willen in ieder geval ook in Leiden blijven, omdat ze er hun werk en familie hebben. Frans Mentzij, coördinator van de Stichting Samenlevingsop bouw Woonwagencentrum re- Het woonwagenkamp aan het Trekvlietplein. gio Leiden wees de aanwezi gen er op dat ze hun wensen ook duidelijk moeten maken bij de gemeente Leiden. „De gemeente gaat straks een on derzoek doen naar de beste lo caties voor nieuwe woonwa gencentra. We zullen er voor moeten knokken om aan te geven dat de voorkeur toch uitgaat naar een groter kamp met 30 tot 40 standplaatsen, omdat in de regel 15 stand plaatsen als maximum gehan teerd wordt. Ook bij het be zoek van de staatssecretaris aan het kamp op 21 mei zullen we weer duidelijk moeten ma ken wat we willen", aldus Mentzij. Aan de staatssecreta ris is overigens al een keer de wens te kennen gegeven de grote woonwagencentra intact te laten en de kleinere kam pen te bestemmen voor de kinderen van de woonwagen bewoners die op zichzelf wil len gaan wonen en voor de trekkers. LEIDEN D'66 meent dat het milieutoezicht ver scherpt moet worden. Dit zou vooral moeten gebeu ren met betrekking tot de waterkwaliteit waarvan D'66 de indruk heeft, dat „deze het meest bedreigd is in onze waterrijke ge meente". De partij vindt dat het milieu beleid bij één wethouder moet worden ondergebracht en niet, zoals nu, bij vier wethouders. Er zouden regelmatiger con troles moeten worden uitge voerd naar de uitgestote gas sen van de vuilverbranding en er dient onderzocht te worden hoe filevorming kan worden bestreden teneinde de hoe veelheid uitlaatgassen te be perken. D'66 meent dat econo misch zwakke bedrijven die milieuverontreinigend zijn, ge saneerd moeten worden. De partij acht het niet nuttig om lokale normen ten aanzien van de luchtverontreiniging te ontwerpen. Kamer van Koophandel Ook de Kamer van Koophan del heeft laten weten geen voorstander van het ontwik kelen van lokale milieunor men te zijn. „Dit werkt con currentievervalsing in de hand", zo schrijft de Kamer in een commentaar. De Kamer suggereert de gemeente over het milieubeleid overleg te plegen met de omliggende ge meenten. De Kamer van Koophanel waarschuwt er voor, dat een milieubeleid niet mag leiden tot lange vergun ningen-procedures. Bovendien mag het geen zware financiële lasten voor het bedrijfsleven met zich meebrengen. Wan neer lokale eisen extra kosten voor het bedrijfsleven met zich meebrengen, dient de overheid een financiële bijdra ge te leveren, vindt de Kamer. LEIDEN In de ge meente Leiden stonden op 1 april van dit jaar 1165 woningen leeg. Dit is ruim drie procent van het totaal aantal woningen. In ver gelijking met een telling die een jaar geleden werd gehouden, is het aantal leegstaande woningen ge daald met 400. Het gaat hier slechts om de ad ministratieve leegstand. Dit betekent, dat ook woningen die bijvoorbeeld gerenoveerd worden en daardoor tijdelijk ongeschikt zijn voor bewoning worden meegeteld. Bovendien telt de gemeente alleen de wo ningen die in het woonregister voorkomen. Van het totale aantal leegstaande woningen was bijna 200 nooit bewoond geweest. In totaal 169 waren ongeschikt voor bewoning. De leegstand was relatief het hoogst in de Academiewijk waar meer dan 30% leeg stond. Het merendeel hiervan maakt onderdeel uit van het WUPO- complex. De Merenwijk scoor de het laagst, slechts 1.1 pro cent. Op het Waardeiland staat ruim 22% van de woningen leeg. De hoge leegstand in de serviceflats Cronestein en Schouwenhove wordt door het gemeentelijk bureau statistiek „opmerkelijk" genoemd. Zeven procent van de wonin gen stond langer dan een half jaar leeg, bijna 25 procent lan ger dan één jaar. Plezier voor twee met dit handige mini-damspel. U krijgt het thuisgestuurd als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. I _als nieuwe abonnee van de Leidse Courant Adres_ Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een mini-damspel naar: Naam Adres Plaats/Postcode_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3