Hevige rellen in Warschau Honderden Argentijnen verdronken Ipnieuw problemen ^ver voorjaarsnota Meubelfabriek Oistenvijk^ Conflict in PvdA-top bijgelegd DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND )tm Uilgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57.3S; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0.75 Dinsdag 4 mei 1982,72e jaargang no.22260 „Playing for time", verfilming van de memoires van Fania Fenelon, die in het vrouwe norkest van Auschwitz speelde op Ned. II om 20.30 uur. Om 18.59 uur documentaire over Hannie Schaft. Op Ned. I en II om 19.55 uur Dodenherdenking en om 20.10 uur op Ned. I "Het verhaal van Bloemendaal". Perioden met zon en nog een enkele bui. Minimumtempera tuur omstreeks 3 graden en kans op nachtvorst Middag- temperatuur ongeveer 13 gra den. Matige zuidwestenwind. Zon op: 06.04 en 21.11. Scheve- ningen hoog water: 2.17 en 14.33. Laag water. 10.20 en 22.50. lerste betoging ersoneel Vaticaan ATICAANSTAD Ruim dui- nd werknemers van het Vati- ian hebben gisteren een stille otestmars gehouden. Zij eisten op korte termijn een nieuwe beidsovereenkomst kan worden |p gesloten waarin ruimte is voor eer salaris. Het was de eerste be- l( ging in de historie van werkne mers van het Vaticaan. Een oordvoerder van de vakbond in het 1800 man tellende perso- iel, verklaarde dat besloten is da- >lijks twee uur lang stakingen en ;ikacties te houden als eind deze aand geen overeenstemming in cht is. Het Vaticaan gaat gebukt ider grote financiële problemen. Mislukte bankoverval ROTTERDAM Vier met pis tolen en geweren gewapende mannen hebben gisteren ver geefs geprobeerd een filiaal van de AMRO-bank in Rotterdam te beroven. Volgens de politie heeft het viertal de acht personeelsleden in het bankgebouw opgewacht en hen onder bedreiging van de vuurwapens naar de kelder ge dirigeerd. Daar werden zij aan elkaar vastgebonden. De procu ratiehouder, die mee moest om de kluis te openen, slaagde erin om de bank te ontvluchten, waarna de overvallers geen vertrouwen meer hadden in de goede afloop van hun plan. Zij verdwenen met een bestelauto. Engelsen gewond bij „Spel zonder grenzen'' LONDEN Ongever vijftig mensen hebben gisteren in het Engelse Scunthorpe verwondin gen opgelopen toen een tribune bij de sportshow „Spel zonder grenzen" („It's a knock out") in stortte. Volgens de politie is het een wonder dat bij het ongeluk geen doden zijn gevallen. De tri bune was bezet door enkele dui zenden mensen. De meeste ge wonden, onder wie veel kinde ren, hebben botbreuken en schaafwonden opgelopen. Nie mand verkeert in levensgevaar. De oorzaak van het ongeluk is mogelijk een hevige storm die urenlang de tribune teisterde. FNV NEEMT ACTIES BU HAVENBEDRIJF OVER ROTTERDAM Het bondsbestuur van de Vervoersbond FNV heeft besloten de acties bij het koleno verslagbed rijf Frans Swarttouw in de Rotterdamse haven over te nemen. Dit betekent dat de staking niet meer „wild" kan worden genoemd. De uit 200 man be staande nachtploegen op de vestigingen van het bedrijf hadden vanmorgen het werk neergelegd. Volgens FN V-bestuurder Kloos terman gaat het om een actie uit protest tegen, het teleurstellende verloop van de cao-onder handelingen bij dit bedrijf. Belangrijkste knelpunten: de arbeidstijdverkorting en een verlaging van de VUT-leeftijd. Er werken 800 mensen bij het bedrijf. Behalve bij Swart touw zijn ook de onderhandelingen ii) de graanoverslag vrijwel stukgelopen. Raad van State: Tortelduiven genoeg DEN HAAG De heer A. Schopman uit De Lutte bij Los ser, die zo graag tortelduiven had willen fokken, zal naar een ander tijdverdrijf moeten om zien. De afdeling rechtspraak van de Raad van State vond in navolging van de staatssecreta ris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk die geen fokvergunning wilde verlenen, het niet nodig dat Schopman aan de 25.000 tot 35.000 broedpa- ren die er in Nederland al zijn, jaarlijks nog eens zijn eigen fokresultaat zou toevoegen. Nederlands oudste man overleden HOOGEVEEN In het her- vormd bejaardencentrum in Hoogeveen overleed gisteren de heer J. Nijenhuis. Hij was met 108 jaar de oudste man van Nederland. De heer Nijen huis, vroeger scheepstimmer man, heeft zijn hele leven in Hoogeveen gewoond, de laat ste vijftien jaar in het bejaar dencentrum. De alleroudste man is nu de heer Van der Kooy in Rotterdam. Hij hoopt in december 107 te worden maar is dan nog altijd twee jaar jonger dan mevrouw Rib- bens-Verstallen in Maastricht (109). Vrouw pleegt zelfmoord na neerschieten minnares man OUDE PEKELA Een 31-jarige vrouw uit Oude Pekela heeft zich gisteren met het dienstpistool van haar man van het leven beroofd na een 28-jarige vrouwelijke huis arts te hebben neergeschoten. De vrouw, getrouwd met een poli- tie-agent, schoot met zijn pistool op de huisarts omdat deze een ver houding met haar man had. De huisarts, die ernstig, maar niet le vensgevaarlijk gewond is, werd voor het Groene Kruisgebouw in Oude Pekela opgewacht en neer geschoten. Direct daarna beroofde de vrouw van de agent zichzelf van het leven. Zij was met haar echtgenoot in een echtscheidings procedure verwikkeld. ïalf ederland 5e|norgen vrij jj*!N HAAG Het besluit (a n de regering om wel op te epen tot een algemene vie- ig van de vijfde mei, maar niet de consequentie aan eft willen verbinden om tot een nationale stdag uit te roepen, heeft toe geleid dat morgen slechts lf Nederland een vrije dag ienl eft. Bee (t bedrijfsleven heeft daar- -5be0r het besluit kunnen ne- 'Ad:n geen vrijaf te geven. De nken en winkels zijn mor- n dan ook gewoon open. jksambtenaren krijgen ech- wel een vrije dag, waar- or ook de scholen gesloten llen zijn, terwijl ook de Ver- iging van Nederlandse Ge- ;enten de leden heeft gead- ieerd gemeente-ambtenaren n vrije dag te geven. Alleen gemeente Leusden volgt t advies niet op. De PTT zal ^Srgen geen post rondbren- n, maar voor dringende za- n wel de hoofdkantoren f|9en houden. n werknemer van uitgeverij "isthoek heeft in een kort ge- ïg van zijn werkgever geëist op 5 mei vrij te geven volledige doorbetaling n zijn salaris. Zijn raadsman seert die eis op een brief van emier Van Agt eind vorig f f r aan de Kamer waarin de ,jaj nister-president over de be- nijdingsdag sprak als een on- 'dporwaardelijke nationale irlijfstdae ke POLITIE TREEDT HARD OP TEGEN DEMONSTRANTEN WARSCHAU Honderden leden van de Poolse oproerpolitie zijn gisteren slaags geraakt met demonstrerende jongeren en activisten van de geschorste vakbeweging Solidariteit. Het' waren de ergste rellen sinds vorig jaar december de staat van be leg werd afgekondigd. Volgens de nieuws lezer van de Poolse televisie zijn tientallen arrestaties verricht. De nieuwslezer zei verder dat de militaire leiders overwegen de uitzonderingstoe stand weer te verstrakken. Afgelopen zondag werd een aantal beperkende maat regelen voor de Poolse bevolkjng opgehe ven. Hoewel ook in enkele andere Poolse ste den zich gisteren ongeregeldheden voor deden, waren de rellen in Warschau het meest omvangrijk en het felst. Terwijl gis teravond de onrust in het centrum van Warschau nog voortduurde, besloten de autoriteiten in enkele wijken van de hoofdstad het telefoonverkeer opnieuw af te sluiten. Later op de avond werd ook het telefoonverkeer met het buitenland verbroken. Er zijn geen officiële meldin gen van gewonden, maar tientallen men sen werden met wapenstok geslagen en geraakt door traangasprojectielen. Man nen en vrouwen lagen gewond op straat en ambulances reden door de straten van Warschau. Paus Johannes Paulus II heeft gisteren gezegd, dat hij zich „moreel verplicht" voelt dit jaar naar zijn geboorteland Polen terug te keren. In verband hiermee heeft hij de Poolse autoriteiten verzocht „gepas te omstandigheden" te scheppen opdat zijn reis kan plaatsvinden. (Van onze parlementaire redactie) hë]N HAAG Er zijn opnieuw problemen over de voorjaarsno- go( In het kabinet, dat tot vannacht vergaderde, bestaat ver- bpldheid over de omvang van de premiestijging voor werkne- inglrs die op 1 juli moet worden doorgevoerd, chtjnister Den Uyl (Sociale Zaken) vindt ruim anderhalf procent 1 Ot maximum. Daarmee zou voor een deel het gat worden ge- vkt van 1,3 miljard gulden dat geslagen is doordat Den Uyl na el kritiek vorige week zijn omstreden ziektewetplannen van agenda van de Tweede Kamer heeft laten afvoeren. >r premier Van Agt staat een verhoging van anderhalf pro- t „in elk geval vast". Hij vraagt zich echter af of ook de ver- iuiving in premielasten van werkgevers naar werknemers die in april binnen het kabinet werd overeengekomen, niet ge in door moet gaan. Minister Den Uyl verzet zich daar tegen lijkt deze keer steun te krijgen van minister Van der Stee. De nister van financiën vreest van een grotere premiestijging lor werknemers een te groot nadeel op de koopkracht. Van der se meent wel dat het gat van Den Uyl door aanvullende be- nigingen moet worden gedicht. örtelduif heer Schopman uit De Lut- zal een andere hobby moe- i zoeken. wjven en ooievaars zijn be- ujermde vogels, waar er best Bl<b een paar van bij kunnen. Kleiner verlies RSV ROTTERDAM RSV (Rijn- -Schelde-Verolme), dat on langs opnieuw vele miljoenen guldens steun ontving van de overheid, heeft vorig jaar af gesloten met een netto-verlies van 8,4 miljoen gulden. Dit heeft de raad van bestuur van het concern vanmorgen be kendgemaakt. In 1980 kwam RSV nog voor 28,7 miljoen in de rode cijfers. Het verlies wordt onder meer veroorzaakt door extra strop pen van 80 min gulden op ver liesgevende orders in Algerije, een kostenpost van 42,5 min door de beëindiging van de grote scheepsbouw en 30 min afwaardering van het aandeel in de RSHV-tankers. Spoelen maar! In het Kenaupark in Haarlem heeft prinses Juliana gistermiddag het monument onthuld ter nagedachtenis aan de Haarlemse verzets strijdster Hannie Schaft. Op de foto de prinses met de ontwerpster van het beeld, mevrouw Menger- Oversteegen, die met Hannie Schaft heeft samengewerkt. LONDEN/BUENOS AI RES Argentijnse red dingsploegen hebben uit het ijskoude water van de Zuidatlantische Oceaan 123 van de in totaal 1042 opvarenden gevist van de gisteren door de Britse marine in de grond ge boorde kruiser „General Belgrano". Gevreesd wordt dat de overige 919 bemanningsleden van de kruiser bijna allemaal zijn verdronken. Volgens het ministerie van de fensie in Buenos Aires, dat het zinken van de „General Bel- garno" heeft toegegeven, wa ren er wel genoeg reddingsbo ten aan boord, maar heeft het slechte weer de ontscheeping ernstig bemoeilijkt. Bovendien is het zeewater bij de Falkland Eilanden zo koud, dat een mens het er maar een paar mi nuten in uithoudt. De Argen tijnse militaire leiders hebben verder het verlies van een pa trouilleboot toegegeven. De boot werd getroffen door ra ketten van Britse helikopters en verdween vrijwel meteen in de diepte. Daarbij zouden nog eens vijftien marine-men sen zijn verdronken. Volgens onze verslaggever Ga- reth Parry aan boord van de Invincible, barstte de beman ning van dit Britse vliegdek- schip uit in een spontaan vreugdegehuil, toen bekend werd dat de aanval op ver schillende schepen van de Ar- nieuws in lange tijd. We kun nen nu wel wat actie van hun kant verwachten als ze dat tenminste nog kunnen opbren gen. Ik hoop dat we ze woe dend hebben gemaakt en dat ze ons met hun vliegtuigen achterna komen". Volgens Parry betekende de succesvolle aanval op de Ar gentijnse vloot een onmiddel lijke verbetering voor de mo raal onder de marine-mensen die 24 uur lang via de nieuw suitzendingen van de Worl- dservice niets anders hadden gehoord dan dat de Engelsen zware verliezen zouden heb ben geleden. Niet alleen zou den verscheidene Sea Harriers zijn neergehaald, maar ook de Hermes met aan boord schout bij _nacht Sandy Woodward zou zwaar beschadigd zijn. Parry: „Niets is minder waar. De Hermes en de Invincible zijn beide onbeschadigd". Brug vernield door vergissing WASSENAAR Een diepla- der met daarop een kraan heeft vanmorgen een brug voor voetgangers over de Rijksstraatweg vernield. Dat gebeurde rond kwart voor acht. De chauffeur, een 31-ja rige man uit Bunschoten, reed met zijn truck op de Rijks straatweg richting Amster dam. Bij de voetgangersbrug ter hoogte van de Maaldrift aangekomen, vergiste hij zich in de hoogte van zijn lading en de maximale doorrijhoogte. De brug, eigendom van Rijkswa terstaat, werd door de daarop volgende botsing totaal ver nield. Op dat moment bevond zich niemand op de brug, waardoor geen personen ge wond raakten. De chauffeur, in dienst van een transportbe drijf uit Nederhorst den Berg, kwam met de schrik vrij. De Rijksstraatweg was vanmor gen tot anderhalf uur na het ongeval gestremd en moest ge durende die tijd worden omge leid via de secundaire weg. ADVERTENTIE. Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekade 98. Berkel (ZH): Noordeindsew. 116. Beverwijk: Parallelweg 100, Meubelboulevard. Ede: Grotestraat 72-74. Heerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldenerstraat 3-5. Hulst (Z): Industrieweg 5. Roosendaal: Dr. Brabersstraat 24. Sliedrecht: Stationsweg 5, Winkelcentrum 'De Caroussel' Utrecht: Hollantln. 28, Kanaleneil. Valkenburg (L): Reinaldstr. 9. Zuidlaren: Verl. Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarkt 48. Oisterwijk: Heusdensebaan 65, tel. 04242-19012. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. MAX VAN DEN BERG BEKENT ONGELUK DEN HAAG Het con flict in de top van de PvdA is bijgelegd. Sinds afgelopen vrijdag, toen zij een gesprek voerden op het partijbureau in Am sterdam, zitten voorzitter Max van den Berg, poli tiek leider Joop den Uyl en fractievoorzitter Wim Meijer weer op één lijn. Daarmee is het geïnte greerd leiderschap in de PvdA hersteld. Dit heb ben de woordvoersters van fractie en partij giste ren desgevraagd meege deeld. Volgens diverse fractieleden komt het erop neer Max van den Berg ongelijk heeft be kend. Hij zou beloofd hebben zich voortaan te onthouden van solo-acties zoals zijn optre den vorige maand rond de Voorjaarsnota. Van den Berg sprak toen het „onaanvaard baar" uit over het compromis dat na eindeloos vergaderen in het kabinet werd bereikt. De PvdA-ministers zouden teveel concessies hebben gedaan, met name wat betreft de koop kracht van de mensen met een minimuminkomen. Ook de partijvoorzitter zou volgens de woordvoerster van het partijbureau nu op het standpunt staan dat eerst de Voorjaarsnota en de aanvul lende maatregelen van minis ter Den Uyl voor de minima moeten worden afgewacht, al vorens een eindoordeel geveld kan worden. Morgen buigt het partijbestuur zich over de over de Voorjarsnota. Het gaat er dan om welk advies het be stuur moet geven aan de Tweede-Kamerfractie. Zie verder pagina 11: Meeste minima hebben nog andere Meerijden Geen trek ROTTERDAM Een geza menlijk plan van Rotterdam en Rijkswaterstaat om om bui ten de stad wonenden en in de binnenstad werkenden met el kaar te laten meerijden, is vol komen mislukt Na een om vangrijke enquete onder acht duizend binnenstad-werkers bleven er uiteindelijk twee over die aan dit „car-pool"- project wilden meedoen. Waarom er zo weinig belang stelling voor het meerijden be staat; daar is de gemeente nog niet achter. «W/,/ v v;

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1