Rakowski: Nationaal akkoord kan ook zonder Solidariteit „Sterke man" op Sicilië moet Mafia aanpakken Opschudding over mogelijke plaatsing kernraketten in Ardennen OIC/1V7 Onduidelijkheid over top ontmoeting Reagan-Breznjev ALGERIJNSE MINISTER IN IRAN VERONGELUKT J erkiezingen Indonesië noeten populariteit fan Soeharto peilen Begin: geen ontmanteling van joodse nederzetting Dezeweek bij de melkman: 18*1y LEIDSE COURANT DINSDAG 4 MEI 1982 PAGINA 13 Ian versterkt positie aan front BEIROET Iran heeft gisteren in de oorlog tegen Irak zijn posities aan het front versterkt en de jacht op binnen landse tegenstanders van het regime van ayatollah Khomeini voortgezet. De in Beiroet opgevangen uitzending van Ra- dio-Teheran meldde dat 60 leden van de guerilaagroepering Moedjahedien Khalq werden gedood of gearresteerd. Op de vierde dag van het offensief tegen Irak in Zuidwest-Iran hebben Iraanse soldaten gisteren hun operaties in het Hoesseiniyeh gebied opgevoerd. Dit ge bied ligt ten westen van de strategische hoofdweg tussen de stad Ahwaz en de belangrijke havenstad khoramsjahr, die nog in Iraakse handen is. WASHINGTON Nadat Amerikaanse regeringsfunc tionarissen in het Witte Huis in Washington te kennen heb ben gegeven dat president Reagan van plan zou zijn de Uitnodiging van zijn Russische collega Breznjev te aanvaar den voor een „goed-voorberei- de" topconferentie in het najaar, heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken dergelijke berichten ontkend. De Washington Post wist in de editie van gisteren te melden dat Washington onderhande lingen met de Russische am bassadeur over een topconfe rentie positief heeft afgesloten. In het Witte Huis circuleren geruchten dat beide leiders el kaar in Wenen zouden ont moeten. Volgens het State De partment echter heeft presi dent Brezjnev „geen enkele uitnodiging" gericht aan presi dent Reagan, „bestaat er geen enkel akkoord" over een top in de komende herfst en is een dergelijke ontmoeting ook niet in voorbereiding. De woord voerder van Reagan, Larry Speakes, herhaalde de door Reagan gedane uitspraak dat er „te zijner tijd na grondige voorbereiding" contact met Moskou zal worden opgeno men. Volgens Speakes hoopt Reagan nog steeds dat Brezj nev in juni de Verenigde Na ties in New York zal bezoeken en daaraan een ontmoeting met Reagan zal vastknopen. Volgens enkele regeringsfunc tionarissen echter, zou Reagan van die ontmoeting willen af zien. Volgens deze bronnen wordt verwacht dat Reagan waarschijnlijk al eind juni her vatting van de Salt-besprekin- gen (onderhandelingen ter vermindering van het aantal strategische atoomwapens door Reagan omgedoopt tot START), zal aankondigen. (Vervolg van de voorpagina) WARSCHAU Op een plein in het centrum van Warschau hadden zich had zich gistermiddag een grote menigte Polen ver zameld. Zij gaven daar mee gevolg aan de oproep die de verboden vakbond Solidariteit zaterdag had gedaan tijdens de alterna tieve 1-mei-viering. De politie had toen al ge waarschuwd, dat dergelij ke betogingen onwettig zouden zijn. De grote démonstratie van gis teren werd met waterkanon nen, traangas en knuppels uit eengeslagen. Schattingen over het aantal deelnemers aan de demonstratie liepen uiteen van 10.000 tot 20.000. De betogers riepen „Gestapo, Gestapo", „Walesa vrii", „Weg met de junta" en vele andere leuzen. Ook werd tijdens de betoging het volkslied gezongen. Ooggetuigen zeiden dat in ge vechten van man tegen man harde klappen waren geval len. Solidariteit had opgeroe pen voor de demonstratie van gisteren, omdat 3 mei de ver jaardag is van de liberale grondwet van 1791, die voor de Tweede Wereldoorlog als nationale feestdag werd ge vierd. De betogingen van gisteren vielen samen met de eerste zit ting van een tweedaagse bij eenkomst van het Poolse par lement. Vice-premier Rakows ki hield daar een toespraak over de manier waarop men tot een nationaal akkoord zou kunnen komen. In een ont werpresolutie stond dat Polen alle hervormingen uit de pe riode van Solidariteit zou moe ten behouden, die de werken de bevolking in staat stelden meer zeggenschap te hebben in hun eigen zaken". Maar ook stond in deze ontwerpresolu tie dat „alles wat de socialisti sche staat in gevaar brengt moet worden verworpen". Rakowski wilde zich gistera vond tegenover journalisten niet uitlaten over de mogelijke gevolgen van de gewelddadige incidenten. Wel verwachtte hij dat de onrust het bereiken van een nationaal akkoord niet zal vereenvoudigen. Rakowski zei verder dat hij zich een natio naal akkoord ook zonder de vakbond Solidariteit kan voor stellen. De staat zal elke in breuk op het recht aanpakken. Solidariteit kan als oppositio nele kracht niet meer op het poolse toneel verschijnen, al dus de vice-premier. Nicaragua vraagt diplomatieke vertegenwoordiging DEN HAAG Sergio Rami rez, lid van de regerende junta in Nicaragua, heeft Nederland gevraagd een vaste diploma tieke vertegenwoordiging in Managua te openen. Minister Van der Stoel, die gisteren langdurige besprekingen voer de met Ramirez, verklaarde in principe hiertoe graag bereid te zijn, maar herhaalde dat fi nanciële problemen dit voor alsnog onmogelijk maken. Thans is de Nederlandse am bassadeur in San José, de hoofdstad van Nicaragua, te vens ambassadeur in het aan grenzende Nicaragua. In Ma nagua is Nederland slechts vertegenwoordigd door een honorair consul-generaal. Ramirez, die wordt vergezeld door drie ministers en twee onderministers, maakt een rondreis langs een aantal Westeuropese hoofdsteden. Doel van zijn reis is onder meer het Amerikaanse streven te doorbreken dat gericht is op isolering van Nicaragua. De tegenstellingen tussen de VS en de Sandinistische regering zijn met het optreden van pre sident Reagan verder toege spitst, aldus Ramirez. Volgens het junta-lid probeert de rege ring-Reagan Nicaragua te des tabiliseren met de bedoeling de regering ten val te brengen. VAN DAM: „VERBETER EERST SLOPPENWIJKEN" SCHIPHOL Minister Van Dam van volks huisvesting heeft op de VN-conferentie voor wonen, Habitat, die nog tot aanstaande vrij dag in de Keniase hoofdstad Nairobi wordt gehouden, voorgesteld om in de sloppenwij ken „waar duizenden mensen in huizen van karton en plastic wonen", waterleidingen en andere sanitaire voorzieningen aan te leggen. „Dat is beter", aldus Van Dam gisteren op Schiphol na zijn terugkeer uit Kenia, „dan het bouwen van nieuwe huizen, want de be volkingsgroei in de ontwikkelingslanden is veel groter dan het bouwtempo kan bijhou den". Vrijdag komt dit Nederlandse voorstel op de conferentie in stemming. Nederland heeft deskundigen op het gebied van volks huisvesting naar Kenia gestuurd om hun kennis op de Kenianen over te brengen. fet behulp van waterkanon en traangas trad de Poolse politie op tegen demonstranten, die Steren in Warschau de felste betoging hielden sinds op 13 december vorig jaar de staat van feleg in Polen werd afgekondigd. UITENLAND - Unifil-voertuigen ^as over drie maanden De levering van tientallen extra voertuigen Nederland voor het Unifil-de- in Zuid-Libanon, kan op pas over drie maanden aatsvinden. Die tijd is nodig om de r<J «rtuigen aan te passen en te ver- Aldus heeft staatssecretaris van defensie gisteren meegedeeld op een bij- Amsterdam. Half mei -t naertrekt een aantal specialisten op lo- stiek gebied naar het detachement du Mn de problemen op dit gebied, zoals de veldkeuken, te bezien. Vol- Stemerdink zullen zij proberen geen incidentele, maar e oplossingen te vinden. bejaarde vierling 's Werelds oudste levende vierling Annemarie Prim, Adolf Ottmann, Emma Quednau en Elisabeth Charlotte Narziss (v.l.n.r.) viert morgen in het Duitse plaatsje Puchheim hun zeventigste verjaardag. Dominee Adolf houdt op de foto trots een jeugdfoto vast waarop moeder in de geboorteplaats Neustadt de baby's presenteert. Adolf woont nu in Heidelberg, Elisabeth in Bochum en de twee andere zusters wonen samen in Puchheim. ÊHERAN De Algerijnse inister van buitenlandse za- in, Mohammed Seddik Beny- jia, is gisteravond bij eern iegtuigongeluk om het leven Ikomen in het Iraans-Iraakse jensgebied. Dit is vanochtend or het Iraanse ministerie nvén buitenlandse zaken be- gemaakt, elsönyahia was op uitnodiging omin zijn Iraanse ambtgenoot li Akhbar Velayati op weg ar Teheran om daar te be- t B ddelen in de Iraaks-Iraanse in rlog. Volgens het Iraanse schinisterie van buitenlandse Staken is het vliegtuigongeluk D^t gevolg van een komplot het Iraakse regime". „Uit is het bestaan van komplot gebleken. Zij zul- nvA later worden getoond", al- »ev)s het communiqué van het leninisterie. Volgens de voorzit- larir van het Iraanse parlement, en ifsanjani, is het vliegtuig van hijnyahia verongelukt, nadat 1 it was achtervolgd door een Mohammed Seddik Benyahia Iraakse straaljager. Rafsanjani zei verder dat een verslag van het radioverkeer met het toe stel, dat is vastgelegd door Iraanse verkeerstorens, zal worden vrijgegeven. Benyahia had op 17 april een bezoek gebracht aan Bagdad, waar hij een boodschap van de Algerijnse president Benjedid overbracht aan president Hoessein. Het zou zijn eerste bezoek aan Iran zijn geweest in het kader van het vredesi nitiatief, dat de Algerijnse pre sident begin april had geno- Benyahia was 50 jaar oud i werd in 1978 benoemd tot mi nister van buitenlandse zaken als opvolger van Abdelaziz Boeteflika. Eerder had hij di verse ministersposten beet onde rpresident Boumedienne. Bejyahia was een van de on derhandelaars van de Akkoor den van Evian over de onaf- hnakelijkheid van zijn land in 1962. Ook heeft hij een belang rijke rol gespeeld als bemidde laar bij de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars door Iran vorig jaar. Benyahia was getrouwd en had een kind. neROME De daders van e tde moord op het commu- lnistische parlementslid °"Pio la Torre, afgelopen e,vrijdag in Palermo op Si- 1 ipilië, zijn nog niet gepakt meen niemand verwacht dat Eeidit ook gauw zal gebeu ren. De politie twijfelt er 'j^iet aan dat dè daders ge- id£ien La Torre's opstelling de onderwe- gezocht moeten la&yorden in Mafia-kringen. van vele collega politici op het eiland Sicilië door zijn on afgebroken strijd tegen de wereld van de misdaad, het geen hem door de Mafia niet in dank is afgenomen. Wat voor de Mafia de emmer deed overlopen, was het verzet van communistenleider La Torre tegen de komst van de NA- VO-kernraketten bij het dorp Comiso, in het zuidwesten van het eiland. La Torre kon dat niet meer tegenhouden, maar bleef de bevolking van het eiland mobiliseren tegen de uiteindelijke plaatsing van de Pershing-raketten. Comiso is deze weken gere geld het toneel van „vredes- "-demonstraties geweest, waar de bevolking in groten getale aan deelneemt. Dat wil zeggen, de Siciliaanse bevol king minus de Mafia, want deze onderwereld is juist groot voorstander van de komst van de NAVO-raket- ten. Niet vanwege nationale of internationale veiligheid, maar voor de „business", de handel in drugs, de contra bande, voor de prostitutie, de afpersingen en voor het on vermijdelijke „aandeel in de winst", dat de Mafia zich in het vooruitzicht heeft gesteld. De NAVO investeert miljar den in Comiso. La Torre dwarsboomde de Comiso- -plannen van de onderwereld en daarom moest hij dood. Maar dat is niet de enige re den. Juist dank zij de ijver van het parlementslid La Tor- re is Palermo, de hoofdstad van de Mafia, tot een soort rampgebied verklaard en hebben stadsbestuur en politie speciale bevoegdheden gekre gen om de criminaliteit aan te pakken. Palermo heeft een „sterke man" gekregen: gene raal Delia Chiesa, chef van de militaire politie, die de laatste tijd nogal succes heeft in de strijd tegen terroristen. Delia Chiesa is vorige maand be noemd, maar heeft vanwege de moord op La Torre, al af gelopen zaterdag zijn nieuwe functie metterdaad aanvaard. Generaal Delia Chiesa (62), in Italië een vermaard man, is een militair van het type geen-woorden-maar-daden, aan wie de regering gaarne de taak toevertrouwt in Sicilië puin te ruimen. Aan hem heeft de Siciliaanse onderwe reld trouwens slechte herin neringen. Delia Chiesa slaag de er tien jaar geleden in als kolonel van de politie in Pa lermo, de top van de onder wereld in kaart te brengen, iets wat voor hem nog geen enkele autoriteit gelukt was. Zijn doortastendheid stuitte echter op gebrek aan mede werking van de rechterlijke macht, waardoor zijn pogin gen tot grote schoonmaak ge frustreerd werden. Nu is de situatie anders. De regering in Rome heeft Delia Chiesa alle ruimte gegeven „binnen het raam van de wet" op te tre den. Bedoeld wordt de wet die binnenkort wordt verruimd als de Mafia gelijkgesteld wordt aan de Camorra, de Napolitaanse onderwereld, die al tot uitvaardiging van spe ciale regels aanleiding heeft gegeven. Daarmee wordt Del- la Chiesa super-prefect van Palermo, iemand met vrijwel absolute macht bij de mis daadbestrijding. JAKARTA De Indo- tsiërs gaan vandaag voor i vierde maal in 37 jaar kar de stembus. Het ge- turen wordt officieel nschreven als een „feest fin democratische gezind heid", maar volgens waar- bmers zijn de verkiezin- fcn niet meer dan een Jiiniepeiling naar de po- ilariteit van president eharto en de zijnen, die al zestien jaar aan de macht zijn. Inzet van de verkiezingen is de samenstelling van regionale raden en de verdeling van 360 zetels in het Huis van Afge vaardigden. De andere hon derd parlementsleden worden door de militaire machtsheb bers aangewezen. Wat de uit komst ook zal zijn, de regering zal dank zij de steun van het leger niet veranderen. Naar verwachting zal de Go- karpartij het overwicht in het parlement kunnen handha ven. De Golkar-partij is eigen lijk niet een partij in de Wes terse zin van het woord, maar fungeert in verkiezingstijd wel als zodanig. Golkar-politici verwoorden de mening van de regering en fungeren min of meer als stromannen voor het militaire bewind. Er bestaan nog twee andere groeperingen, maar dat zijn geen oppositie partijen zoals in Westerse par lementen. Tijdens de campag ne, die door verkeerschaos en rellen al enkele tientallen do den heeft geëist, is kritiek op personen of op nationale poli tieke ontwikkelingen verbo den. Voor de analfabeten zijn de stemformulieren aangepast. De verschillende partijen wor den voorgesteld door symbo len als de zwarte steen in de moskee van Mekka, een pi sangboom en een stier. JERUZALEM De Is raëlische premier Begin heeft gisteravond ver klaard, dat zijn regering ieder voorstel tot ontman teling van joodse neder zettingen in de Gaza- strook en op de westelijke Jordaanoever zal afwijzen. Begin liet er geen ondui delijkheid over bestaan dat zijn uiteindelijke doel is die gebieden blijvend bij Israël te betrekken. In een lange rede zei -de pre mier dat het „evident" is dat zelfs in geval van vredeson derhandelingen met Arabische landen geen nederzettingen zullen worden ontmanteld of ontheven. „Op de dag dat onze souvereiniteit is uitgebreid over Judea en Samaria (de be zette westelijke Jordaanoever) en de Gazastrook kunnen de 1,3 miljoen Palestijnen, die in deze gebieden wonen, rekenen op volledige autonomie", aldus Begin. Een regeringswoordvoerder zei dat Israël afziet van de term annexatie, omdat het de (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De socialistische oppositie-leider in België, Karei van Miert, heeft gisteren verklaard dat de regering van zijn land de geheime beslissing heeft genomen om 48 nieuwe Amerikaan se kernraketten te stationeren bij de vliegbasis Florennes in de Ardennen. Volgens het Belgische ministerie van defensie is er nog geen enkel besluit genomen over de stationeringsplaats voor de 48 Amerikaanse kruisraketten (evenveel als de NAVO er in Nederland wil plaatsen). Van Miert liet daarop echter weten ze ker te zijn van zijn zaak. Tot nog toe werd de vliegbasis Kleine Brogel, in de Vlaamse Kempen op 25 kilometer ten zuiden van Eindhoven, de meest waarschijnlijke vestigingsplaats voor de Amerikaanse kruisra ketten in België geacht. Volgens voorzitter Van Miert van de Nederlandstalige Socialistische Partij (SP), zijn echter nu bij Flo rennes, ten zuiden van de stad Namen, reeds onteigeningen aan de gang ten behoeve van de bouw van opslagplaatsen en van woningen voor Amerikaanse militairen die met het beheer van de nieuwe atoomwapens worden belast. Het ministerie van defensie heeft verzekerd dat de komende bouw-activiteit in Florennes alleen dient voor opslag van con ventioneel legermateriaal dat in tijd van oorlogsdreiging zal worden gebruikt door Amerikaanse troepen die naar Europa worden overgevlogen. Ook in de legerplaats Zutendaal, in Bel gisch Limburg, is men met dergelijke werkzaamheden bezig. Van Miert zei voorts dat secretaris-generaal van de Navo, Luns. kennelijk gelijk had toen hij onlangs opmerkte dat België al be zig is met de voorbereiding van de installatie van de raketten. Die uitspraak die enige tijd geleden werd gemaakt, verwekte grote opschduding in België. ADVERTENTIE bezette gebieden beschouwt als zijn door god gesanctioneerde bezit. De verklaring van pre mier Begin was een verwater de versie van zijn oorspronke lijke plan dat hij door het par lement wilde jagen. In dat plan werden de joodse neder zettingen tot permanente Is raëlische gebieden verklaard. Het voorstel stuitte afgelopen zondag echter op fel verzet van de socialistische fractie in de Knesseth, waardoor Begin zich genoodzaakt zag het terug te nemen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13