Drieduizend mariniers „cruisen" naar Falkland Eilanden Ik wil niemand doden, maar het is hij of ik Mavo stoeide met voetbalvandalisme een stuk veiliger minister maken de werelo pym: f r>r> EG overlegt ove[ Falkland-crisis j BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 4 MEI 1982 PAGINA 12 Het is een uur voor zonsop gang, wat in het Zuidpoolge bied omstreeks deze tijd van het jaar neerkomt op onge veer 9.00 uur Greenwich-tijd. Als het bleke zonnetje boven de horizon begint uit te klim men, staan we allemaal paraat bij onze gevechtsposten, waar we, afgaande op de ervarin gen van de voorgaande dagen, minstens zeven uur gaan doorbrengen. De mariniers om me heen hebben rood doorlopen ogen en zien er vermoeid uit als het eerste alarm hen sner pend naar hun posities com mandeert. Slapen op een sta len vloer van een comparti ment naast een wapenmaga zijn tot aan de nok gevuld met raketten komt een gezonde nachtrust dan ook niet ten goede. Via het omroepsysteem worden we regelmatig op de hoogte gehouden van nabij heid en omvang van gevaren. Zo heeft er de hele nacht een Argentijnse onderzeeboot ach ter ons aan gezeten. De Invin cible reageerde op deze drei ging door zigzaggend over de betrekkelijk kalme zee te va ren met een snelheid varië rend van enkele knopen tot meer dan 28 knopen waar door als gevolg van de onge wone trilling onmiddellijk al lerlei schroefjes en moertjes begonnen te klapperen en te ratelen. Oorverdovend lawaai In de buik van het schip kun nen we de Sea Harriers horen opstijgen van het vliegdek drie verdiepingen boven ons. Telkens weer een oorverdo vend lawaai. Denk je het ge dender in van sneltrein die een tunnel inrijdt, vermeer der dat lawaai met een paar honderd decibel en je hebt enig idee hoe het klinkt als boven je hoofd een Sea Har rier opstijgt. De bemanning van de vlieg tuigen is zelfverzekerd en za kelijk. De piloot van de Sea Harrier die zaterdag het eer ste Argentijnse vliegtuig naar beneden haalde, vertelde me later: „Ik zag dat mijn raket de achterkant van het vijan delijke vliegtuig raakte en ex plodeerde precies zoals altijd gezegd was. De achterkant van de Argentijnse kist ging helemaal in vlammen op. Ik kon dan ook niet zien of de piloot van zijn schietstoel ge bruik maakte. Nee, ik had het er niet moeilijk mee. Hij had de eerste raketten op ons af gevuurd. Eigenlijk wil ik nie mand doden, maar als de Ar gentijnen vliegtuigen blijven sturen om mij te doden, haal ik zo'n toestel neer. En als dat betekent dat ik daarmee hun piloot doodt, nou dan is dat jammer. Het is hij of ik". De stemming aan boord is over het algemeen prima. Bij na iedereen heeft goede hoop het er levend van af te bren gen. „Gezien het feit dat er zoveel jonge jongens aan boord zitten, is het tamelijk rustig gebleven", aldus een ervaren officier. Maar sommi ge jongens zijn nog geen ze ventien. Hun gezichten zijn asgrijs als ze wegrennen om hun posities in te nemen. Zorgen om thuis De mariniers in mijn onmid dellijke nabijheid luisteren van tijd tot tijd naar de Worl- dservice van de BBC, waarin melding wordt gemaakt van de schade die de Argentijnen naar eigen zeggen hebben toe-' gebracht aan schepen en vliegtuigen van de Royal Navy. Hoewel de stemming prima is, maken de mannen zich wel constant zorgen, niet zozeer over hun eigen gevaar lijke situatie, alswel over hun familieleden thuis die dezelf de onjuiste Argentijnse bluf- verhalen horen als zij. Familie en geliefden thuis overheersen de gedachten van bijna iedereen aan boord. De 21-jarige Haig Ashover uit het Zuidengelse Chatham, die in de operatiekamer werkt waar de schademeldingen binnenkomen, vertelde dat hij net naar bed was gegaan, toen r zaterdag voor het eerst he alarm ging. „Ik had nog ncR tijd om mijn portemonnaie td< pakken en in mijn zak tnj stoppen. Ik had hem de avonp: daarvoor al klaar gelegd en e een foto van mijn vriendin eivl wat geld ingestopt, hoewel ipi. eigenlijk niet weet wat ik meer het geld zou moeten". Eeüi man tegenover me staart w^.e zenloos naar een foto van zij' j vrouw en kinderen die hij iP.1 de palm van zijn hand houd?14 Maar als na een paar minutefei de sirene gaat, is hij wetfe even klaarwakker en slagyi vaardig als iedereen. COPYRIGHT THE GUAIta DIA1 Na het vwo kwamen gisteren ook havo, mavo en lbo in de eindexamenrace. Mavo-4 had een interessante en actuele tekst onder de titel „Vandalis me is aanstekelijk" over vechtpartijen en vernielingen in en rond het voetbalstadion. De tekst uit de Volkskrant van augustus 1977 was van de hand van de psychologen Wiegman en Snijders van het Instituut voor Sociale Psycho logie in Utrecht, die in hun verhaal uitgaan van het boek „Geweld in de samenleving" (uit 1973), waarin Gunn het heeft over het toenemend geweld bij voetbalwedstrijden in Engeland. Zowel de leraar als de leerlin gen vonden de tekst niet moei lijk, maar de kandidaten had den wel een hele kluif aan de lengte ervan. Opvallend wa ren de vele „citeer"- vragen en het totale gemis aan zoge naamde verwijsvragen. Het woord „ont-individualisering", dat drie keer voor kwam, was een struikelblok. Mavo-3 had een tekst van Hans Bouma (Hervormd Ne derland, februari 1981) onder de titel „Greenpeace, schild tussen harpoenkanon en wal vis". Ook deze tekst was niet te moeilijk, maar de leerlingen vonden het niet zo actueel meer na alles wat er al over Greenpeace is gepubliceerd. Lbo Het lbo moest zich gistermor gen buigen over een korte En gelse tekst over een 15-jarige jongen, die ervan droomt om aan boord van een schip vreemde landen te bezoeken. Volgens de leraar was het een eenvoudige tekst, die slechts' diende om de kanidaten de sfeer te laten proeven. Bij het beantwoorden van de ópen vragen werd een beroep gedaan op de actieve taalbe heersing van de kandidaten. Het korte briefje dat men moest opstellen was een ver rassing. De andere onderdelen (zinsvorming met enkele gege ven woorden, zinnen afmaken, tekst met open plaatsen en woorden rangschikken tot goede zinnen) beantwoordden aan de verwachtingen. De open vragen Nederlands bij het lbo gingen over* de tekst „Uitwaaien op het wad" uit „De Blauwe Krant" (een uit gave van Postgiro en Rijks postspaarbank, voorjaar 1979). De tekst over het wadlopen (jaarlijks doen dat zo'n 20.000 mensen) was kort en eenvou dig en de 14 vragen waren ge makkelijk binnen twee uur te beantwoorden. Havo De ruim 56.000 havo-kandida ten startten gistermorgen met een tekstverklaring Neder lands. Daarvoor was „De Wet van de Stimulerende Achter stand" van Erik van der Hoe ven gekozen uit 1980. Een érg aardige en duidelijke tekst over een zeer actueel onder werp, aldus „onze" leraar. Voor toekomstige handelswe- tenschappers en economen was zij aan de gemakkelijke kant, maar ook aan iedereen die wil en kan lezen, bood zij goede kansen om de vragen te beantwoorden. Het werk was goed te doen, al waren er veel vragen en kwam er veel schrijfwerk aan te pas. Vraag 4 was moeilijk. de vragen 5, 6 en 7 vertoonden te weinig verschil, vond hij. Vwo Tekstverklaring Nederlands stond gistermiddag ook op het programma van de ruim 37.000 vwo'ers. Zij kregen een tekst van prof. mr. A. Kleijn over korte-, middellange- en lange-termijn-planning voor geschoteld. De tekst blonk uit door syste matische opbouw, de voorbeel den waren duidelijk als zoda nig te herkennen. Weliswaar werd een tamelijk hoog ab stractieniveau verondersteld. maar moeilijk was het werk niet, met name vanwege die systematische opbouw. Het moeilijkst was de passage over stereotype denkwijzen, waar door conformisme in de hand wordt gewerkt. De ruim 5.500 vwo'ers die La tijn in hun pakket hadden, werden gistermorgen getrac- teerd op een stukje filosofisch proza van Cicero, waarin de bejaarde Cato aan een aantal jonge gesprekspartners uiteen zet dat de nabijheid van de dood voor de jonge mens even reëel is als voor de oude. Een aardige inhoud, voor de leerlingen herkenbaar. Maar enkele grammaticale addertjes onder het gras zorgden i voor, dat de meeste kan«j ten de volle drie uren hadden. Engelsen kunnen niet meer wedden op WK LONDEN „Ladbrokes", een van de grootste Britse wedkantoren, heeft in verband met de cri sis rond de Falkland Eilanden alle activiteiten met het oog op de komende wereldkampioen schappen voetballen in Spanje gestaakt. De bookmakers hebben de noteringen voor de favo rieten geschrapt. Er kan geen geld worden inge zet op het bereiken van een finaleplaats door Engeland, Schotland of Noord-Ierland of een van de andere deelnemende landen, noch op het resultaat van de openingswedstrijd of de finale. Volgens een woordvoerder van „Ladbrokes" zijn er te veel onzekerheden over de deelname van met name de Britse teams aan de kampioen schappen. Tot het moment dat daarover meer duidelijkheid is ontstaan, kan er bij „Ladbrokes" niet op het WK in Spanje gewed worden. BRUSSEL In de Belgische hoofdstad is vandjj door de naaste medewerkers van de ministers buitenlandse zaken van de EG overleg gevoerd H de Falkland-crisis. Gesproken is over de mogelijkheden om, met oog op de recente ontwikkelingen rond de Falkl< Eilanden, de Europese steun aan Groot-Brittaiu uit te breiden. Zoals bekend heeft de EG kort n; n Argentijnse invasie op de Falkland Eilanden s boycot ingevoerd van alle Argentijnse produkn Die maatregel loopt op 17 mei af, maar kan doo e ministers van buitenlandse zaken van de EG woi:I verlengd. 1! Argentijnen vragen in advertentie om begrip HENGELO In een paginagrote advertentie in de Twentsche Courant hebben ongeveer veertig Argentijnen die in Hengelo wonen begrip gevraagd voor de opstelling van hun vaderland in de Falkland-crisis. De ondertekenaars maken deel uit van de groep van 200 Argentijnse marinemensen, die een opleiding krij gen bij Hollandse Signaal Apparaten (HSA) in Hengelo. Bij dit bedrijf wordt on der meer de vuurleiding gemaakt voor de wapens op in West-Duitsland in aan bouw zijnde Argentijnse marineschepen. Van verschillende kanten, ook al voor het uitbreken van de Falkland-crisis, is tegen de aanwezigheid van de Argentij nen in Hengelo en de samenwerking van HSA met de Argentijnse marine ge protesteerd. In de tekst van de advertentie wordt onder meer ingegaan op de historische rechten van Argentinië op de eilanden. Verder wordt afstand genomen van de militaire overheersing in Argentinië. „Niet alle Argentijnen zijn het eens over de regering, maar de Malvinas (de Argentijnse naam voor de Falkland Eilanden) is gewoon een nationale zaak". De advertentie heeft verleden week in een aantal Britse kranten gestaan en is vertaald door de in Hengelo en omgeving wonende Argentijnen. Voor de directie van de Twentsche Courant was er geen enkele reden de advertentie te weigeren. Anders zou het zijn geweest, als in de adver tentie het Argentijnse bewind was opgehemeld, aldus een woordvoerder van het bedrijf weten over de Malvinas en die waarschijnlijk nooit verteld zijn De advertentie, zoals die gisteren in de Twentsche Courant verscheen. De Queen Elizabeth II, een van de meest luxu euze cruise-schepen ter wereld, zal over een De spelers van de Argentijnse selectie voor het wereldkampioenschap voetballen in Spanje dragen hun steentje bij in de propaganda-campagne van de Argentijnse regering. „De Malvinas zijn van Argentinië" staat op het bord te lezen. NEW YORK/LONDEN „Als Groot-Brittannië er in slaagt de Argentijnen van de Falkland Eilanden te krijgen en wij hebben de bedoeling te slagen dan is de wereld een stuk veiliger. Wij spreken over het recht van democra tieën, het reéht van mensen het leven te kiezen dat zij voor zichzelf willen. Daarom is de Britse vloot 13.000 kilometer van huis". Aldus de Britse mi nister van buitenlandse zaken Pym, na afloop van zijn be zoek, gistermiddag, aan de Verenigde Naties in New York. Minister Pym is gisteren van uit de Verenigde Staten in Londen teruggekeerd. In New York sprak Pym kort voor zijn vertrek mét de Chinees Ling Quing, die' in de maand mei voorzitter is van de Veilig heidsraad. Een paar uur eer der had de Britse bewindsman gesproken met secretaris-gene raal van de Verenigde Naties Perez de Cuellar. Perez bood zijn diensten aan, maar Argen tinië noch Groot-Brittannië heeft hem gevraagd een rol te spelen bij het oplossen van het conflict. Perez de Cuellar zei later, dat niet over een vredes regeling is besproken. Wel' werd bekend dat de VN-leider een reis naar Afrika heeft uit gesteld om direct beschikbaar te kunnen zijn als een van bei de landen zijn medewerking vraagt. Voorzitter Ling Quing van de Veiligheidsraad zal vandaag met de leden overleggen over een eventuele bemiddeling in de Falkland-crisis. Aan het overleg wordt deelgenomen door Perez de Cuellar. Hij zal de Veiligheidsraad op de hoog te stellen van zijn besprekin gen met zowel minister Pym als de Argentijnse minister van buitenlandse zaken Costa Mendez. Westerse diplomaten in New York menen dat het grote ver lies aan mensenlevens op de getorpedeerde „General Bel- grano" zou kunnen leiden tot diplomatieke druk op Groot- Brittannië om zijn militaire optreden wat te matigen. Het Britse ministerie van defensie verklaarde vannacht ander maal, dat het beschieten van de Argentijnse kruiser en twee patrouilleboten moet worden gezien als een „daad van zelf verweer". De schepen zouden de Britse vloot hebben be dreigd: reden om de Argentij nen een slag voor te zijn. In Londen werd vanmorgen schouderophalend gereageerd op berichten uit Argentinië, k .ei als zouden bij de aanvjn van afgelopen zaterdagjn Port Stanley elf Engelsan kende eilandbewoners omin leven zijn gekomen. Het i ciële Argentijnse persbujai Telam had bericht, dat Bid helikopters zaterdag in irl wilde weg hebben geschin op inwoners van Port Stakt en het plaatsje Darwin. Det volking zou ook nog zijnin bombardeerd. Britse defejci woordvoerders verklaat desgevraagd, dat de aanvii van zaterdag zijn uitgevis door een Vuïcan-bommenjn per en verschillende Harr i „Daaruit kunt u uw eigen ifs clusies trekken", zo zei hijn; 'it (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De directeur van de Britse rederij Cu- nard, die bij het begin van de Falkland-crisis zijn gere nommeerde cruise-schip Queen Elizabeth II voor een bedrag van 250 miljoen gulden zou hebben verzekerd tegen vordering door de regering, kan zijn geld gaan innen. Het luxueuze schip is Cunard voorlopig kwijt. Het werd gisteren opgeëist om drieduizend soldaten van de Vijfde Infanteriebrigade als reserve naar de •wateren rond de Falkland Eilanden te brengen. Samen met de Queen Elizabeth II, kortweg QE2 (kjoetoe) ge noemd, zijn nog twee Britse veerboten en een containerschip, de „Atlantic Causeway", gevorderd. De QE2 keerde gisteravond van een zonnige cruise terug in de thuishaven Southampton. Daar zou het vandaag het anker lichten voor een nieuwe cruise met 1.700 passagiers. Zij krijgen hun geld terug. In het geval van sommige vakantiegangers, wordt een stevig beroep gedaan op hun vaderlandslievendheid. Het niet doorgaan van de reis aan boord van 's wereld meest luxueuze cruise-schip betekent voor hen een tweede bittere teleurstelling in een maand tijd. Eerder was hun kans op een reis met de „Canberra" om dezelfde reden in rook opgegaan. Volgens het ministerie van defensie in Londen is de QE2 (67.500 ton) wegens zijn snelheid en ruimte een ideaal schip om troepen mee te transporteren. Het kan de 3.000 infanteristen, die een speciale training in Wales achter de rug hebben, in een dag of tien op de plaats van bestemming brengen. Het zal waarschijn lijk maar enkele dagen duren voor de QE2 voor haar nieuwe reis in gereedheid is gebracht. Sommige waarnemers in Londen verwachten, dat de 3.000 in fanteristen op de Falkland Eilanden zullen achterblijven wan neer deze eenmaal op de Argentijnen zijn heroverd. Defensie in Londen laat hierover niet veel los. Het heeft trouwens nog steeds niet onthuld uit hoeveel soldaten het toekomstige invasie leger zal bestaan. Op de schepen die zich al in de zone van de Falkland Eilanden bevinden of die momenteel nog onderweg zijn, zijn naar schatting 5 a 8.000 militairen, onder wie een sterk contingent mariniers, aanwezig. De Britse infanteristen zullen zich tijdens de reis, als de marineleiding het allemaal toestaat, best kunnen vermaken. Aan boord bevinden zich vier zwemba den, gymnastiekzalen, Turkse baden en sauna's, veel ruimte paar dagen met aan boord 3.000 soldaten in de richting van de Falk land Eilanden vertrek ken. De foto werd verle den week genomen in de haven van Philadelp hia (VS), toen de QE2 daar op bezoek was. r tafeltennis, golf, zeven cocktail bars, een casino en een De QE2 heeft een bewogen verleden. In het begin had het s vaak pech met zijn dieselmotoren. De vakbond van Britse z« veroorzaakte allerlei problemen en er woedde ooit een bi aan boord, waarbij talrijke bemanningsleden gewond raak| Op een gegeven moment werd door onbekenden, die beweeii dat in de QE2 explosieven verborgen waren, een reusachtige geld geëist. Er is ook een IRA-complot geweest om de QE2 i|| lucht te doen vliegen. Door president Gadaffy van Libië een plan uitgebroed om het trotse Britse schip te torpederen1 wijl het met 1.500 joden naar Israël stoomde.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12