U KUNT NU STAATSLOTEN KOPEN. Qtidó&Qowicuni Vat zou Anne Frank gedacht hebben Jntsnapte ïoordenaar in federland Tromgeroffel bij PvdA Meeste minima hebben nog andere inkomsten 20.000 kinderen jaarlijks in het ziekenhuis MEER KANS IN DE STAATSLOTERIJ. LEIDSE COURANT DINSDAG 4 MEI 1982 PAGINA 11 annemers willen vjeen gehandicapten tf HAAG De werkgevers in de bouw. verenigd in Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB). willen een ïeffing voor de verplichte plaatsing van gehandicapten lun bedrijven. Dit blijkt uit een artikel in hun blad van e week. De aannemers vinden dat het in de praktijk wel onmogelijk is om gehandicapten als bouwvakkers zetten. De regering heeft onlangs bij de Tweede Ka- een wetsontwerp ingediend waarin zij onder meer rstelt bedrijven te verplichten op iedere twintig perso- Isleden één gehandicapte in dienst te nemen. Het ~3 heeft berekend dat de bouw dan in de loop van vier chtduizend gehandicapten zal moeten aannemen. In etsontwerp staat ook dat als een bedrijf weigert ge- dicapten aan te nemen, het per maand een boete van honderd gulden per arbeidsplaats moet storten in het leidsongeschiktheidsfonds. Korting voor wao'ers bij inkopen OLDENZAAL Wao'ers in Oldenzaal die in het bezit zijn van een legitimatiebewijs kunnen bij het doen van inkopen in eigen stad een korting tot 10 procent krijgen. De Oldenzaalse werkgroep „Wao'ers voor wao'ers" is dat mei een groep winkeliers overeengekomen. De arbeidsongeschikten krijgen de reductie in de winkels als ze een pasje laten zien dat de belangenorganisatie uitgeeft. De winkels die met de werkgroep een overeenkomst hebben gesloten bevin den zich in de meest uiteenlopende bran ches. In totaal gaat het al om vijftien zaken, een aantal dat naar verwachting nog flink wordt uitgebreid. Een woordvoerder van de werkgroep wijst erop dat het gaat om een zakelijke overeenkomst en niets te maken heeft met liefdadigheid. Directeur-eigenaar reisbureau aangehouden HILVERSUM De directeur*!- genaar van het reisbureau „Super Coach" in Hilversum, een 41-jari- ge man uit Amsterdam, wordt verdacht van verduistering, op lichting en flessentrekkerij. Hij is gisteren door de Hilversum- se politie aangehouden, nadat hij zichzelf bij het politiebureau had gemeld. Volgens een woordvoer der van de politie had de man voor minstens een kwart miljoen aan schulden gemaakt. Bij de po litie hebben zich inmiddels enige tientallen gedupeerde klanten van het reisbureau gemeld. Het reisbu reau sloot vorige week onver wacht de deuren. Gratie voor kapitein op Cyprus ROTTERDAM De Nederlandse ka pitein Berend van der Laan heeft gis teren gratie gekregen van de presi dent van Cyprus. Van der Laan werd vorige week tot drie maanden celstraf veroordeeld omdat hij de haven Lar- naca op het Griekse deel van het ei land met zijn schip had aangedaan na eerder de haven Famagusta in het Turkse deel te hebben bezocht. Dat is door de Cypriotische autoriteiten sinds 1974 verboden wegens proble men tussen Turken en Grieken op het eiland. Van der Laan's advocaat was tegen het vonnis in hoger beroep ge gaan en had bovendien gratie ge vraagd. De kapitein wordt woensdag vrijgelaten. 1TERDAM „Giste- waren het de nazi's, is het erger. Gis- iri waren ze openlijk, laag zijn ze over de wereld verborgen", van de enkele hon den uitspraken uit het kje „Anne in het voor aan" dat is verschenen gelegenheid van het arig bestaan van de Frank Stichting, irzitter Dick Houwaart de de collage samen tienduizenden emoties, achten en verwachtin- die bezoekers aan het ie Frankhuis er in de enboeken hebben ergelaten, en schuwde -bij niet ook citaten op nemen die de vrees, boven verwoord, jam- lijk bewaarheid deden den. oorlog heeft veel dingen gemaakt; voor die tijd geregeerd door de thans zijn we weer even ls toen". Het staat er. En: tentoonstelling heeft me meer overtuigd van de zaak van het fascisme", s: ..Ik heb geweldige zin lfde met de Duitsers te Of; ..Roei het nationale in Engeland uit". En: •n we het bruine gespuis kans meer geven". dergélijke gevoelens schijnen losgewoeld te kunnen worden bij de 400.000 bezoe kers die jaarlijks de trappen van het Anne Frankhuis op gaan. Navrant in deze contekst is de vraag die opwelde bij een zo'n gast; „Wat zou Anne ge dacht hebben als zij zou heb ben geweten dat wij haar huis zijn komen bezichtigen?" In de kou Houwaart ging gisteren niet aan het verschijnsel voorbij toen hij het eerste exemplaar van zijn bundel aan vice-pre- mier Jan Terlouw overhandig de. Hij koos integendeel hel wapen van de tegenaanval. „De overheid laat ons in de kou staan", zei hij, „door de wijze Waarop zij afziet van de strijd tegen het neo-fascisme. tegen racisme en tegen antise mitisme. Wij bij de stichting hebben het gevoel dat de over heid, de politici, pas reageren als de verschijnselen zich voordoen. De bescherming van onze vrijheid en onze rechten is passief. Ik nodig de regering uil meer initiatieven te nemen en het neo-fascisme, de discriminiatie, het racisme, het antisemitisme te lijf te gaan. De overheid behoort geen ach en wee te roepen wanneer stenen door de ruiten vliegen of walgelijke leuzen de muren ontsieren. De overheid behoort actief te zijn bij het opsporen van de daders. Zij kan en mag dat niet overlaten aan alleen het particulier ini tiatief. aan onze stichting of aan anti-fascistische comité's". Ter ondersteuning van het ge denkboek opende vice-pre mier Terlouw vervolgens een tentoonstelling die de noemer „Reacties op het dagboek" draagt. Dick Houwaart tekent daarbij aan: „Ze vormen een vrij complete doorsnee van wat er gedacht wordt. Van wat er gehoopt wordt. Ook van de vrees voor herhaling. Van al les waardoor mensen .naar li chaam en ziel geraakt kunnen worden". Het scala aan emo ties dat de ontboezemingen be strijken, loopt van een simpel „Fascisme ontstaat uit kapita lisme" of „Alle godsdienst is oerstom" tot hun volstrekte te gendeel: „Ik haat de socialis ten en communisten en zal al les doen om het tegen te hou den" of: „Jezus is het enige antwoord". Een staalkaart van de heilloze verwarring in de wereld vormen de reacties, het omgekeerde van het ideaal dat Anne Frank in haar dagboek opriep: mensen zijn allemaal gelijk en zij behoren de aarde zonder vrees voor armoede en oorlog bewoonbaar te maken en te houden. „Hoe heet Anne Frank vandaag? Hortensia in Chili", staat er in het gasten boek. „Hoeveel Anne Franks zijn er nu in Biafra? Wat vin den jullie van de negers? De Paleslijnen zijn ook een volk. Dit zou een mobiele tentoon stelling moeten zijn: eerste halte Noord Ierland. Alsje blieft, waarom maakt niemand zich druk over de oorspronke lijke bewoners van Australië? Ik sta verbaasd te zien hoe hier nergens iets blijkt van de Dick Houwaart, voorzitter van de Anne Frank Stichting overhandigt het boek „Anne in het voorbijgaan" aan vice-premier Terlouw. fascistische regiems in Zuid- Amerika, en dus gesteund door democratische landen als de Verenigde Staten, Enge land. Duitsland. Het heeft me verbaasd dat nergens iets ge zegd wordt over de Turkse ge meenschap in Nederland. Tot mijn teleurstelling heb ik moe ten constateren dat aan sexdis- criminatie geen enkele aan dacht wordt besteed. Jullie hebben de grootste groep van onderdrukten vergeten: de vrouwen van deze wereld. Praat alsjeblieft niet over Zuid-Afrika als je niet weet waar het om gaat, want jullie zijn allemaal zakken, jullie hele Hollandse troep. Binnen kort zal er in Europa geen en kel lid van het minderwaardi ge zwarte ras meer over zijn". Inderdaad - wat zou Anne ge dacht hebben? PIET SNOEREN Politie liet jodenhaters ongemoeid AMSTERDAM Burge- meester Polak van Am sterdam heeft gisteren de korpsleiding van de hoofdstedelijke politie la ten weten het volstrekt onjuist te vinden dat zon dag niet is opgetreden te gen aanhangers van de FC Utrecht, die na afloop van de wedstrijd tegen Ajax met fel anti-semiti- sche leuzen door de stad liepen. Morgen moet er een rapport over deze kwestie op het bureau van de burgemeester liggen. In het tv-programma „Sonja op Maandag", werd gistera vond de brief van de burge meester voorgelezen. In het programma kwamen ook twee van de drie jongens die achter het spandoek liepen aan het woord. De jongens, die waren opgespoord aan de hand van een krantefoto, verweerden zich met: „We liepen daar ge woon, we wisten niet eens wat er op stond". Het Amsterdamse raadslid j. van Horn (PvdA) had kort voor de verklaring van burge meester Polak al laten weten dat hij hem in een brief had gevraagd in overleg met de hoofdofficier van justitie „te bevorderen dat opgetreden wordt tegen de schuldigen aan deze weerzinwekkende uitin gen van racisme". Voormannen van de PvdA roepen de laatste weken om het hardst dat zolang de socialisten in de regering zitten er geen kernwapens in Nederland komen. Of andersom: als de nieuwe wapens voor de middellange afstand in Nederland worden geplaatst verdwijnt de PvdA uit het kabinet. Het is op zichzelf best begrijpelijk dat de leiding van de PvdA te genover de eigen achterban de aandacht wat wil afleiden van het feit, dat de partij op sociaal-economisch gebied vol strekt niet waar kan maken wat men de kiezers vóór de ka merverkiezingen heeft beloofd. Maar is dit dappere tromge roffel over de kwestie van de kernraketten loyaal tegenover de coalitiepartners en is het in het belang van het land? Het antwoord, moet negatief zijn. De PvdA-top doet door deze opstelling de bereidheid tot samenwerking van de coali tiepartners geweld aan. Bij de vorming van dit kabinet is de kernwapenzaak immers een „vrije kwestie" gebleven, waar in de coalitiepartners hun eigen standpunten behielden maar niettemin zich coöperatief opstelden. De houding van de PvdA is evenmin in het belang van het land en van het NAVO-bondgenootschap. In Genève onder handelen Oost en West nu over vermindering, verwijdering of niet-plaatsing van kernwapens voor de middellange af stand. Er is de meeste kans op succes, als de Russen ervan overtuigd zijn, dat bij mislukking van de onderhandelingen het Westen, inclusief Nederland, daadwerkelijk de kernra ketten zal plaatsen. Zonder de dreiging, die van deze bereid heid uitgaat, is er voor de Sovjet-Unie immers weinig reden om concessies aan de onderhandelingstafel te doen. Ook ai zou men tegen plaatsing zijn, dan nog past zolang de onderhandelingen duren een terughoudende opstelling. Dat doet niets af aan de vrijheid waarmee partijen in ons land, en ook Nederland zelf, straks, als de onderhandelingen beëin digd zijn, kunnen beslissen over het wel of niet plaatsen van nieuwe wapens voor de middellange afstand in Nederland Welk besluit Nederland zal nemen zal men moeten laten af hangen van de internationale situatie van dat moment. Doe iets tegen plasma-importen DEN HAAG Het Kamerlid Ria Beckers (PPR) heeft minister Gardeniers van Volksgezondheid in schriftelijke vragen ver zocht om maatregelen tegen het op steeds grotere schaal impor teren van commerciële plasmaprodukten, die tegen scherp con currerende prijzen worden aangeboden. Zo zou de Duitse firma Eurim-Pharm GmbH bloedpreparaten aanbieden tegen de helft van de in ons land geldende prijs. Het PPR-kamerlid vreest dat daardoor de bloedvoorziening door het Centraal Laboratorium van het Nederlandse Rode Kruis in gevaar dreigt te komen. Minder wind DE BILT-KNMI Een lage drukgebied waarvan het cen trum tussen Schotland en Zuid-Noorwegen ligt, neemt langzaam in betekenis af. Hierdoor wordt de zuidweste lijke wind bij ons geleidelijk minder, tot matig. In de lucht die hiermee wordt aangevoerd komen morgen perioden met zon voor, maar er wordt ook nog een enkele bui verwacht. De temperatuur daalt van nacht tot ongeveer drie gra den. waarbij op beschutte plaatsen een kleine- kans op nachtvorst bestaat. Overdag loopt de temperatuur op tot ongeveer 13 graden. Tempera turen boven 20 graden worden alleen gemeten boven Zuid- -Frankrijk, Spanje en Portugal en op de Balkan en in het Al pengebied. Weersgesteldheid van gisteren tAlOEDEN OPSPORINGSAUTORITEITEN: iSSEL De opsporingsautoriteiten vermoeden dat 3-jarige zesvoudige Belgische moordenaar Freddy on en de 30-jarige zware Nederlandse crimineel rt Hartman, die gisteren uit de gevangenis in Leu- ontsnapten, in ons land zijn. Gedacht wordt aan Haag of Rotterdam. tijdens de rechtzittingen in België als „een monster" af- ïlderd. werd wegens het uitmoorden van een gezin ter veroordeeld. Dit vonnis werd omgezet in levenslang. Hart- is tot tien jaar veroordeeld wegens vier gewapende over- i. Hij staat bekend om zijn agressiviteit. Het tweetal ont- e tijdens het luchten. Met behulp van een waterleidingbuis n stuk touw klommen zij over de zes meter hoge muur. tolgens braken ze de ruit van een auto. Dit alles werd adem- Hjadegeslagen door enkele omstanders. De bewakers konden uitrichten. De ontsnapte gevangenen wisten de motor t de auto snel aan de praat te krijgen en gingen ervandoor. ^een internationale jacht op de twee ingezet. De opsporings- hliteiten. waaronder Interpol, hebben in het in De Kempen jen Belgische plaatsje Grobbendonk het eerste spoor van de misdadigers gevonden. De auto, waarin zij vluchtten, werd laangetroffen. In het nabijgelegen Geel zijn uit een fabriek en een tankwagen gestolen. De mogelijkheid be- rejdat de ontvluchte gevangenen in die diefstal de hand heb- sjehad. Horion heft al tijdens zijn proces laten weten dat hij ii>ntsnappen en dat hij daarna zou schieten op iedereen die të na komt. Stolwijkse paalwoning De 24-jarige Kees Scheffers is gisteren in Stolwijk begonnen aan een „paalzit" van minstens vierhonderd dagen. Dan heeft hij het record van een Ameri kaanse heer, die 399 dagen in hoger sferen verbleef, gebro ken. De paalwoning - met schuifdak - meet zo'n twee bij twee meter en staat zestien me ter boven de grond. FINANCIEEL SPECIALIST VAN PVDA: (VerVolg van de voorpagina) DEN HAAG In de ka merfractie van de PvdA lijkt er inmiddels enig be grip te komen voor de stelling van minister Den Uyl dat het ene minimum het andere niet is. De mi nister krijgt steun van Thijs Wöltgens, de finan cieel specialist van .de fractie. Deze constateert dat slechts een kwart van de minima uitsluitend van dat bedrag moet leven; drie kwart heeft nog an dere inkomsten, al zijn die soms wel zeer bescheiden van omvang. Volgens de minister van So ciale Zaken en Werkgelegen heid zijn minima alleen die mensen, die geen andere bron van inkomsten hebben. Het afgelopen weekeinde voegde Den Uyl daaraan toe dat ook de mensen met (naast hun AOW) een bedrijfspensioentje van duizend tot tweeduizend gulden wellicht onder de rege ling zouden kunnen vallen. Hoewel Wöltgens het één en ander zegt in een notitie over de de consequenties van een eventuele rigoureuze arbeids tijdverkorting, erkent hij dat zijn opmerkingen ook op het heden van toepassing zijn. Hij meent ook dat de regering met die gegevens rekening moet houden bij het uitstippelen van het inkomensbeleid. Ook wijst hij erop dat men er tot nu Wöltgens toe vanuit ging dat van één in komen vier mensen (man, vrouw en twee kinderen) moeten rondkomen. In de praktijk bestaat die situatie al lang niet meer, aldus Wölt gens. Naar zijn mening vervalt daarmee ook de noodzaak via de individuele inkomens de koopkracht van een gezin te garanderen. Of de gehele PvdA-fractie het onderscheid tussen minima en „echte" mi nima zal willen maken, is vol gens Wöltgens nog lang niet zeker. De verwachting is dat de dis cussie over de minima nog wel een aantal weken zal duren. Den Uyl heeft beloofd dat hij voor 1 juli aanvullende maat regelen zal nemen ten behoeve van de (echte) minima. NA ONGEVAL ROND HET HUIS: DEN HAAG Per jaar worden zo'n 20.000 kinderen tot vijftien jaar na een ongeval in of rond het huis in een ziekenhuis opgenomen. In dezelfde periode verlie zen ongeveer 320 kinderen bij een ongeval het leven. Bij deze cijfers zijn de verkeersongevallen niét meege rekend. Dit staat in de door het Veiligheidsinstituut uitgebrachte brochure „Ogen van voren en van achter en". De cijfers zijn berekend over de periode '75 tot en met '78. Van alle kinderen die in het ziekenhuis worden opgenomen is dit voor ongeveer een derde het gevolg van een ongelukkige val. De volgende belangrijke categorie wordt gevormd door kin deren die wegens eén vergiftiging worden opgenomen. Andere belangrijke oorzaken zijn de hete-vloeistofverbrandingen en on gevallen door scherpe voorwerpen, door slag of stoot en door vallende voorwerpen. Dodelijke ongevallen bestaan in hoofd zaak uit verdrinkingen en verstikkingen, waarbij het vooral gaat om kinderen van 1 tot 4 jaar. ADVERTENTIE Baan voor Albeda Wil Albeda. oud minister van so ciale zaken, is benoemd tot bouwdecaan van de economische studierichting van de Rijksuni versiteit Limburg in Maastricht. Albeda blijft lid van de Eerste Kamer en zet ook zijn werk voort als Nederlands vertegenwoordig er van de ILO, de internationale ar beidsorganisatie in Genève. De benoeming tot bouwdecaan komt vlak na de benoeming van Wiegel tot com missaris van de konining in Fries land. Albeda was ook voor die job in de running. Wat u kunt winnen? Het half miljoen (schoon!). Het kwart Verkoopadressen in miljoen. Twintig maal een ton. Liefst 700.000 andere geld- de Gouden Gids. Per prijzen. Per lot speelt u drie keer mee. Gemiddeld 4 van de giro spelen kan ook. 10 loten zijn raak. Niet minder dan 70% van de inleg gaat Bel voor informatie: op aan prijzen. Dat zijn de ingrediënten van de Staatsloterij. 070 - 46 96 47^^* Elf maal per jaar. Een Kapitale Kans. Speel mee!

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11