aarschuwing tegen nieuwe assademonstraties in Polen Oproep Amnesty International: Maak eind aan politieke moorden Binnen twee jaar nationale assemblee Duarte officieel president af Opnieuw offensief Iraans leger Regeringsleider Nicaragua: |,Wij streven naar duurzame vrede met VS I Egyptische minister wil Arabische interventiemacht BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 3 MEI 1982 PAGINA 7 tfghaans verzet herenigd in een front I \W ALPINDI De versplinterde Af- taanse verzetsbeweging heeft gisteren igekondigd, dat zeven grote verzets- eperingen zich hebben verenigd in de ijd tegen de Russische troepen in Af- ianistan. Het doel van de verzetsbewe- Ing is de vestiging van een islamitische aat in Afghanistan. De voorzitter van de p^Uamitische Eenheid van de Moedjahe- ien. Rasoel Sayaf, zei dat het hoofdkwar- x van de verzetsbeweging in de Paki- lanse provinciehoofdstad Peshawar ge- stigd zal worden. Hij voegde eraan toe it de verzetsbeweging over 200.000 ge spende opstandelingen kan beschikken, .it verschillende bronnen is vernomen *e kt de gevechten in Afghanistan de afge- •n dagen weer zijn verhevigd. SURINAAMSE PREMIER: PARAMARIBO De nieuwe Surinaamse regering streeft ernaar binnen de komende regeerperiode van twee jaar een nationale assemblee te vormen „als hoog ste orgaan van de volksmacht". Dit heeft premier Ney- horst zaterdag in een rede voor de Surinaamse televi sie bekend gemaakt. De regering-Neyhorst werd op 31 maart geïnstalleerd na verwikkelingen, die leidden tot het aftreden van de regering-Chin a Sen. De rege ringsverklaring moet de komende twee jaar het richt snoer vormen voor het kabinet. Uitgangspunt daarbij is „de uitbouw van de nieuwe democratie in Suriname, die elke burger op ieder niveau in staat stelt de revolu tionaire omvorming van het land te bepalen". Twee gijzelaars verlaten onder begeleiding van een geestelijke het Hondure- se vliegtuig, dat drie dagen eerder was gekaapt. Vrije aftocht voor kapers Hondurees vliegtuig TEGUCIGALPA Aan de kaping van een Hondurees vliegtuig is zaterdag een eind gekomen. De kapers hadden na drie dagen alle gijzelaars vrijgelaten in ruil voor een vrije aftocht naar Cuba. Het einde van de kaping kwam nadat de vier guerrillastrijders van het linkse Com mando van het Volksleger voor de Be vrijding van Honduras hun eis lieten val len voor de vrijlating van politieke ge vangenen en een losgeld van 350.000 gul den. Tijdens de kaping heeft de regering van Honduras niet toegegeven. Volgens haar zijn er geen politieke gevangen in Honduras en is het land te arm om het losgeld te kunnen betalen. Gewonden tijdens acties tegen aanleg startbaan Frankfort FRANKFORT Bij botsingen mei tegenstanders van de aanleg van een nieuwe startbaan bij het vlieg veld van Frankfort zijn gisteren op het bouwterrein in totaal twintig agenten gewond geraakt. Wegen? vredebreuk, het toebrengen van li chamelijk letsel en vernielingen zijn twintig personen, onder wie een vrouw, gearresteerd. Zaterdag was het al onrustig geweest. Vol gens de politie hadden toen tussen de 600 en 800 „politiek-criminele geweldplegers" getracht de afraste ringen rond het bouwterrein neer te halen. K//; j»n demonstrant draagt hier een „Solidariteit" T-shirt tijdens massale betoging voor de vrije Poolse vakbond, die op 1 lei in Warschau is gehouden. De politie hield de demon- ranten scherp in de gaten, maar greep niet in. Volgens parnemers echter, heeft politie in burger enkele demon- (ranten die het insigne van Solidariteit op de jas hadden ge- eld, meegevoerd. WARSCHAU Nadat in Warschau en andere Pool se steden afgelopen zater dag tienduizenden aan hangers van de verboden vakbond Solidariteti de straat zijn op gegaan als grote tegen-demonstratie van de officiële 1 mei-vie ring, heeft het Poolse mi nisterie van binnenlandse zaken ernstig gewaar schuwd tegen nieuwe, voor vandaag geplande demonstraties waarvoor geen toestemming is gege ven. Tegelijkertijd is het uitgaans verbod in het land verzacht en zijn gisteren voor het eerst sinds de in december afgekon digde staat van beleg weer nieuwslezers in burger voor de Poolse televisie verschenen. De offciële waarschuwing is waarschijnlijk bedoeld voor de Polen die gehoor willen geven aan de oproep van Solidariteit om vandaag 3 mei, vroeger de nationale feestdag van Polen, opnieuw in de St. Jan kathe draal in Warschau bijeen te komen. In antwoord op oproepen van het verzet en na het bijwonen van speciale kerkdiensten, de monstreerden zaterdag in het centrum van Warschau tien duizenden Polen, getooid met het rood-witte emblemen van de geknevelde vakbond Soli dariteit. Daarbij werden leu zen geroepen als „Wij willen vrijheid", „Weg met de junta" en men zong nationale en pa triottische liederen. Een kilo meter verderop hield generaal Jaruzelski een toespraak tij dens de officiële en met onge kend zware veiligheidsmaatre gelen omklede 1 mei-parade. Vergeleken met vorige jaren was deze manifestatie veel kleiner, terwijl er weinig toe schouwers waren. Ook in de havenstad Gdansk kwamen verscheidene tienduizenden bijeen voor een door Solidari teit uitgeroepen 1 mei-mani festatie. Ook in deze stad hield de politie zich afzijdig. Volgens waarnemers had de politie de opdracht niet in te grijpen zo lang de officiële 1 mei-viering niet zou worden verstoord. Alle tegen-demonstraties zijn zonder incidenten verlopen, hoewel de stoet in Warschau onder het roepen van „Gesta po! Gestapo!" langs de linies van de rellenpolitie trok. In de hoofdstad werd de te gen-demonstratie beëindigd aan de rivier de Vistula. Daar klommen enkele mannen op een vrachtwagen en vroegen de mensen naar huis te gaan. Ze zeiden daarbij dat bij de po- litie-actie van afgelopen vrij dagavond niemand van „Radio Solidariteit" gevangen is geno men. De zender was vrijdaga vond uit de lucht gehaald kort voordat de voortvluchtige So- lidariteit-leider van Warschau. Bujak, en toespraak zou hou den. Het afgelopen vrijdag gekaap te Poolse Antonov-vliegtuig is zaterdag vanuit West-Berlijn met een nieuwe bemanning naar Polen teruggekeerd. Uit eindelijk hebben 34 van de 57 passagiers politiek asiel aange vraagd. De acht kapers zijn za terdag aan de rechter voorge leid. Zij kunnen veroordeeld worden. De gaande man in El Salvador, José Napoleon Duarte, schudt de hand van de voorzitter van de Nationale Vergade ring majoor Roberto D'Aubuisson tijdens een afgelopen za terdag in het presi dentiële paleis fn San Salvador ge houden receptie ter ere van de vertrek kende regering. De man die toekijkt is Hugo Barrera, die de strijd om het waarnemend presi dentschap verloor van Alvaro Magana. BEIROET Na het overste ken van de strategisch belang rijke rivier de Karoen in het zuidwesten van Iran, heeft het Iraanse leger gisteren voor de tweede maal binnen drie da gen een offensief ingezet. Dat is uit oorlogscommuniqué's van beide partijen gebleken. Het Iraanse persbureau en de staatsradio meldden dat tijdens het eerste offensief een aantal gebieden ten noordoosten van de havenstad Khoramsjahr was heroverd. In een commu niqué van Iraakse zijde werd bevestigd, dat de Iraanse troe pen in de aanval waren ge gaan en de rivier de Karoen waren overgestoken. De Iraakse opperbevelhebben meldde echter dat de Iraanse troepen maakte daarentegen bekend, dat de Iraanse troepen waren ingesloten bij het over steken van de rivier en dat het Iraakse leger en de luchtmacht „de vijandelijke strijdmacht in deze omsingeling wegvagen". Ayatollah Sjariat Madari, die beschuldigd is van een samen zwering tegen de Iraanse Isla mitische Republiek, heeft gis teren voor de televisie ver klaard dat het spijt de autori: teiten te hebben gewaar schuwd. Hij verzocht tevens aan ayatollah Khomeini de br penbare aanvallen op hem te doen ophouden. Enkele weken geleden werd Madari onder huis arrest geplaatst omdat hij zou deelgenomen hebben aa?» een komplot tegen Khomeini- Sindsdien wordt hij door d. Iraanse leiders niet langer be schouwd als een religieuze waardigheidsbekleder. I Amsterdam Een zware fiilitieke delegatie uit Nica- jgua onder leiding van jun- •lid Sergio Ramirez is za- •dagavond in Nederland ïarriveerd. Ramirez wordt irgezeld door de ministers in Arbeid, Sociale Zaken Handel en twee ondermi- iters. De Nicaraguaanse 'legatie heeft al Spanje en 'eden bezocht. Jamirez verklaarde bij zijn Inkomst dat Nicaragua de iuropese regeringen uitleg wil Iven over zijn politiek ten Jtnzien van de Verenigde Sta in en het vredesvraagstuk in Hidden-Amerika. Ook wordt let de Europese regeringen isproken over hulpverlening, dus het junta-lid. De Nicara- Lanen, die vier dagen in ons ïnd blijven, zullen besprekin- sn voeren met premier Van Agt en de ministers Van der Stoel (Buitenlandse Zaken), Den Uyl (Sociale Zaken) en Van Dijk (Ontwikkelingssa menwerking). „Het bezoek is onderdeel van de actieve diplomatie in ver band met bedreigingen van Nicaragua van buitenaf. Mid- den-Amerika is een gebied met grote spanningen. Wij streven naar duurzame vrede en willen daarvoor gehoor vinden", aldus Ramirez. Een belangrijk onderwerp van ge sprek zal het vrerdesinitiatief van Mexico zijn. Mexico pro beert Nicaragua en de VS aan de onderhandelingstafel te krijgen. Vorig jaar staakte de Ameri kaanse regering de hulp aan Nicaragua, omdat dit land wa pens zou doorvoeren naar de verzetsbeweging in El Salva dor. Nicaragua heeft deze be schuldiging steeds van de hand gewezen. De spanning tussen beide landen bereikte in maart een hoogtepunt toen Nicaragua de regering-Reagan ervan beschuldigde een gewa pende interventie voor te be reiden. Daarbij zouden de VS zich bedienen van aanhangers van de in 1979 verdreven dic tator Somoza. Vanuit het na burige Honduras voeren zij sindsdien gewapende acties uit in Nicaragua. In Florida wor den Somoza-aanhangers ge traind. Ramirez herhaalde zaterdaga vond de Nicaraguaanse bereid heid met de VS te gaan praten. Bij de onderhandelingen moet volgens hem Mexico aanwezig zijn. Hij wees tevens op de vredesvoorstellen die zijn land vorige maand heeft gedaan. Nicaragua eist in deze voor stellen dat de VS ondermeer een einde maakt aan de hulp aan dde Somoza-aanhangers. „Strijd voor vrede niet verwarren met tandloos pacifisme" MOSKOU Een leidende krant in de Sovjet-Unie, de door het Centraal Comité van de Communistische Partij uit gegeven Sovjetskaja Rossija, heeft de Russische lezer er op 1 mei op gewezen dat strijd voor de vrede niet verward mag worden met „tandloos pa cifisme". De Sovjetrussische politiek loopt parallel met de strijd voor vrede, maar er is geen re den voor de Sovjet-Unie, aldus het blad, haar militaire appa raat eenzijdig af te breken. De lessen van de geschiedenis be wijzen dat het voor de Sovjet- Unie van wezenlijk belang is, zo vervolgt het blad, dat zij haar strijdkrachten gevechts- klaar en in de hoogste graad van paraatheid houdt. Tegelijkertijd heeft Sovjet-lei der Leonid Breqnev de rege ringen dit weekeinde opgeroe pen „hun gezond verstand te gebruiken". Hij deed dat in Een meisje geeft Leonid Brezjnev een bos rode anjers op het spreekgestoelte op het Rode Plefn tijdens de 1 mei-viering. een brief gericht aan de presi dent van het recente congres van „Dokters van de wereld voor het voorkomen van een kernoorlog". Daarin uitte hij zijn bezorgdheid over de toe stand in de wereld en wees hij op het groeiende gevaar van een kernoorlog. zig bij de parade ver gelegen heid van de 1 mei-v.;ering. Hii zwaaide zwakjes in antwoord op juichkreten van de duizen den die deelnamen aan het de- filé. Af en toe ging de 75-jarige leider even zitten om zijn krachten te sparen. De ambas sadeurs van de meeste Navo- landen bleven weg van de pa rade met oog op gebeurtenis sen in Afghanistan en Polen. KAIRO De Egyptische minister van defensie, Aboe Ghazala, heeft vandaag in een interview met het in Kairo verschijnende tijdschrift Mayo de oprichting voorgesteld van een Arabische snelle interventiemacht, die de olievelden zou moeten verdedigen tegen het „Sovjet-gevaar". Ghazala oppert dat de VS deze Arabische interventiemacht be wapenen en dat zij wordt gefinancierd door een heffing van een dollar accijns per vat olie afkomstig uit de Arabische landen Volgens de Egyptische minister heeft de Amerikaanse snelle in terventiemacht „alleen zinnebeeldige waarde", omdat een divi sie niet voldoende is om een eventuele Russische aanval af te slaan. Bovendien is zij te kostbaar. Ghazala wijst er op dat „een Amerikaanse militair in het Midden-Oosten 150.000 dollar per jaar kost en een EWgyptische maar 1.200 dollar". De Egyptische minister merkt tenslotte op dat „de Sovjet-Unie slechts een doel nastreeft: het beheersen van de Arabische wereld en Afrika om Europa op de knieën te dwingen". Marokko is van plan de diplomatieke betrekkingen met Egypt- „zeer binnenkort" te herstellen en verwacht dat andere Arab sche landen dit voorbeeld zullen volgen. Dit is gisteren het Sa dische dagblad Al-Jaziera bekend gemaakt. Al-Jaziera citeei niet nader genoemde bronnen in Rabat. Deze bronnen zei-L dat „veel Arabische landen er dezelfde mening als Marokko op na houden" en dat de Egyptische terugkeer in de Arabische we reld sneller tot stand zal komen dan iedereen verwacht". AMSTERDAM „Er moet direct een einde ko men aan de buitenwette lijke executies, politieke moorden die in opdracht van of met medeweten van regeringen op hun onderdanen worden ge pleegd. Dergelijke moor den, meestal vanwege po litieke aktiviteiten, reli gie of etnische komaf, zijn nooit goed te praten in een streek met natio nale wetten en het inter nationale recht". Deze klemmende oproep werd gisteren de wereld inge stuurd door de internationale mensenrechtenorganisatie Amnesty International, die met een manifestatie in thea ter Carré en een korte de monstratieve optocht door Amsterdam, een driedaagse conferentie over politieke moorden afsloot. Gedurende drie dagen hebben 120 deskundigen uit dertig landen gesproken over het fe nomeen „Buitengerechtelijke executies". Deelnemers aan de conferentie waren o.a. de bekende Amerikaanse jurist Ramsey Clark, Theo van Bo ven, tot voorheen directeur van de VN-Commissie voor de Mensenrechten in Genève en mevrouw Marga Klompé van de Commissie Justitita et Pax. Verder waren er verte genwoordigers van de We reldraad van Kerken en men- senrechtenactivitisten als lan den uit Argentinië, Chili, de Filippijnen en Marokko. De conferentie kwam tot de slotsom dat in de afgelopen tien jaar vele honderdduizen den mensen het slachtoffer zijn geworden van executies door of met medeweten van regeringen. Deze praktijken gaan nog steeds door. Men hoeft daarbij maar te denken aan de terreur in landen als El Salvador en Quatamala. In de slotverklaring werd ge wezen op de noodzaak van een goede samenwerking tus sen burgers en mensenrechte norganisaties om zodoende schendingen van de mensen rechten snel wereldwiid be kend te maken. Het belang werd onderstreeft van indivi duele burgers, die in aktie ko men tegen de buitengerechte lijke executies. Verder werd gevraagd om meer mogelijk heden om beschuldigingen te onderzoeken. Conclusies en aanbevelingen zullen in de eerste plaats binnen Amnesty zelf ter harte worden geno men, maar ook worden door gestuurd naar tal van regerin gen en internationale organi saties. In zijn toespraak tot de confe rentie afgelopen vrijdag had De manifestatie van Amnesty werd besloten met een korte demonstratieve optocht door Amsterdam. minister van Buitenlandse Za ken, Van der Stoel, al het be lang van Amnesty Internatio nal onderstreept. Hij zei, dat op het terrein van de strijd voor de mensenrechten Am nesty International een even belangrijke rol vervuld als de Verenigde Naties. Tijdens de door ongeveer 2.000 mensen bijgewoonde manifestatie in Carré sloten veel sprekers zich bij deze mening aan. In het Amsterdamse theater werd onder meer het woord gevoerd door de voorzitter van het Europese Parlement, Piet Dankert, en Roberto Cu- ellar, tot de moord op aarts bisschop van San Salvador Oscar Romero diens persoon lijke juridische adviseur. Mo menteel houdt hij zich in San Salvador bezig met het onder zoek naar politieke moorden op burgers. Hoe gevaarlijk dat werftns, blijkt uit het feit dat dit jaar al vier leden van de Salvadoraanse commissie voor de rechten van de mens in koelen bloede zijn ver moord. Theo van Boven herhaalde in zijn reden zijn visie op de houding, die de VN dienen in te nemen als het gaat om schendingen van „het meest fundamentele van alle men senrechten, het recht op le ven". Deze mening heeft hem. zoals bekend, zijn baan gekost als direkteur van de VN-Commissie voor de Men senrechten. In verschillende interviews heeft Van Boven er geen twijfel over laten be staan dat met name Argenti nië op zijn ontslag heeft aan gedrongen. Van Boven had de verdwijning van meer dan 15.000 Argentijnen als een van de ergste schendingen van de mensenrechten aan de- kaak gesteld. In Carré zei Van Boven: „Vijfendertig jaar na de Tweede Wereldoorlog en het opstellen van de verklaring van de Rechten van de Mens door de VN zijn er nog steeds getuige van genocide, worden we geconfronteerd met mas samoorden, politieke liquida tie, willekeurige en stan drechtelijke executies, marte lingen, verdwijningen en het vermoorden van vluchtelin gen. Als we deze kwestie niet dringend ter hand nemen, zijn wij als VN-Commissie voor de Mensenrechten, onze naam niet waardig. Het ver lies van mijn baan valt in het niet bij het verlies van leven en vrijheid. Honderdduizen den mensen die dagelijks in doodsangst leven, doen een klemmend beroep op ons". Na de afsluiting van de bij eenkomst in Carré trokken de deelnemers naar het Amstel- veld ter herdenking van de vermoorden. JOS TIMMERS

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7