„We vechten wel*, maar het is geen oorlog" VS staan Londen met raad en daad terzijde Vroegere Karei Doorman geen partij voor Britten BUITENLAND LODSE COURANT MAANDAG 3 MEI 1982 PAGINA 6 Paus smeekt strijd te staken (Van onze correspondent Cees Manders) VATICAANSTAD Met een emotionele oproep heeft paus Jo- hannus Paulus II gisteren na zijn 12.00 uur-gebed op het St. Pie tersplein Groot-Brittannië en Argentinië gevraagd, ja zelfs ge smeekt, af te zien van verder geweld en hun geschillen uit te praten. „Wat ik vreesde en wat ik hoopte dat niet zou gebeuren, is dat nu toch een realiteit? Twee grote, edele en dierbare lan den, Argentinië en Groot-Brittannië, zijn in de Atlantische Oceaan een militaire confrontatie begonnen die steeds heviger schijnt te worden. Verdrietig en verontrustend", zo sprak de paus. Volgens de paus tonen de ontwikkelingen rond de Falk land Eilanden aan dat deze wereld, die wel degelijk vrede wil en zelfs instellingen heeft gecreëerd om die vrede te waarborgen, niet in staat is oplossingen te vinden die overeenkomen met dat Verlangen naar vrede. Het Falkland-geschil is volgens de paus een ernstig geschil, maar toch lang niet zo ernstig als de me ningsverschillen die elders in de wereld landen en landenblok- ken verdeeld houden. Als het bij deze crisis al niet lukt om via vreedzame weg tot een oplossing te komen, hoe moet het dan bij nog ernstigere conflicten, zo vroeg de paus zich af. Labour: geen overleg met Thatcher LONDEN Labour-leider Micheal Foot heeft gisteren een uitnodiging van premier Margaret Thatcher om de Falkland-crisis met alle politieke partijen vertrouwelijk te bespreken resoluut afgewezen. Foot verklaarde dat hij liever in het Lagerhuis wil proberen de premier te dwingen tot het geven van tekst en uitleg in het openbaar. De liberale leider David Steel en de sociaal-democraat David Owen hebben de uitnodiging wel aangenomen. Het onderhoud zou moeten plaatsvinden als minister Francis Pym van buitenlandse zaken terug is uit de VS. Hij zal naar ver wachting vanavond laat in Londen arriveren. Reacties op aanval meest matig LONDEN De Britse luchtaanval op het vliegveld bij Port Stanley heeft het afgelopen weekeinde geleid tot verdeelde maar meest matige reacties uit verschillende landen. Ronald Reagan hield zich op de vlakte door te verklaren dat de aanval voor hem als een „volslagen verrassing" kwam en de VS nog steeds bereid zijn om te helpen tot een vreedzame oplossing te komen. De Sovjet- Unie veroordeelde de Amerikaanse steun aan de Groot- Brittannië zeer feL Volgens het persbureau Tass betekent de Amerikaanse steun dat de bemiddellingspogingen van Haig niet meer zijn geweest dan een dekmantel om het herstel van het „koloniale bewind" over de Falkland Ei landen mogelijk te maken. Het afgelopen weekeinde heeft ook Japan sancties tegen Argentinië afgekondigd. De invoer van goederen en het verlenen van kredieten wordt morgen stopgezet, aldus een mededeling. Spanje en Cuba hebben de zijde gekozen van Argentinië in het conflict. Regeringsleiders uit beide landen verklaarden Argentinië te steunen in zijn aanspraak op de Falkland Eilanden. Russische satellieten boven Falkland Eilanden NEW YORK Sinds het begin van de crisis rond de Falkland Eilan den heeft de Sovjet-Unie zes tot acht spionagesa- tellieten boven de Falk land Eilanden gestatio neerd. Dit is vandaag ge meld door de New York Times. Militaire experts zeggen in deze krant dat zij aannemen dat de in formatie die de satellie ten vergaren, naar de Argentijnen zal gaan. Demonstranten: Britse premier is een heks BUENOS AIRES In de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires hebben de monstranten gisteren hun steun betuigd aan de hou ding van de junta in het Falkland-conflict. Voor het presidentieel paleis riepen geëmotineerde bur gers leuzen als „Britten moordenaars". Op span doeken werd de premier Margaret Thatcher uitge maakt voor piraat, heks en moordenares. Britten vinden Falkland-groep geer mensenleven waard j LONDEN De meeste Britten vind] dat de herovering van de Falkland f landen geen enkel mensenleven waai is. Dit is de uitkomst van een opinl peiling die de Sunday Times gister] publiceerde. Bij een telefonische ei quête verklaarde 60 procent van toy 1.178 volwassenen dat er aan de T kant geen bloed mag vloeien. A nu verkiezingen zouden worden houden, dan kreeg de Conservatief partij van Thatcher met 43 procent f meeste stemmen, zo blijkt uit de oa niepeiling. Labour scoorde 30 proce! en op de sociaal democraten stemde L procent van de volwassenen. WASHINGTON De mi litaire steun die de Vere nigde Staten officieel aan Groot-Brittannië in het conflict om de Falkland Eilanden hebben aange boden, zou wellicht niet alleen van logistieke aard kunnen zijn. Dit is in het ministerie van defensie in Washington vernomen. Ofschoon minister van buitenlandse zaken Alexander Haig een rechtstreekse militaire be trokkenheid heeft uitge sloten, preciseerde hij wel dat de VS bereid zijn elke door Londen gewenste militaire steun te verle nen. In de eerste plaats verwacht men dat het Pentagon de brandstofvoorziening aan het eiland Ascension in de Atlan tische Oceaan, halverwege Londen en de Falklands, zal versnellen. Dit eiland, waar de VS beschikken over een lucht basis en een radarstation, staat krachtens een bilateraal ak koord van 1962 ter beschik king van de Britten. Het vlieg veld met een landingsbaan van 3.000 meter is sedert het uitbreken van de crisis veel gebruikt door Britse vliegtui gen. Zo was bijvoorbeeld de Vulcan-bommenwerper die za terdag de aanval uitvoerde op Port Stanley van Ascension afkomstig. De VS zouden ook, op verzoek van Londen, het eiland kun nen maken tot een ware op slagplaats van wapens, met in begrip van munitie, voor de vliegtuigen en schepen van de Britse interventiemacht. „Ik kan niet de omvang van de militaire hulp precies schat ten omdat wij nog geen ver zoek van Londen hebben ge-* had, maar ilOcan wel zeggen dat president Keagan bereid is daarop gunstig te beschikken", zei een zeer hoge functionaris van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken. Het is waarschijnlijk, zo werd van welingelichte ziide te ken nen gegeven, dat ae VS nog meer inlichtingen aan de Brit se vloot zullen verschaffen over de Argentijnse militaire operaties. Het State Depart ment had begin april toegege ven dat de VS Londen twee dagen voor de Argentijnse in vasie van 2 april op de Fal klands hadden meegedeeld dat een invasie op handen was. Het Pentagon heeft tal van middelen om Argentinië in het oog te houden: Awacs-verken- ningsvliegtuigen, SR-71-ver- kenningsvliegtuigen, die op zeer grote hoogte opereren, en spionagesatellieten. De VS kunnen Londen ook helpen ter voorbereiding van de troe penontschepingen door inlich tingen van de weersatellieten te verschaffen over het gebied van de Falkland Eilanden, waar bet zeer veel stormt Commandeur-vlieger b.d. H.J. van der Kop met het door hem geschreven boek „Vliegkampschepen"! Over enige tijd verschijnt van hem een boek over de „Doorman". OUD-COMMANDEUR-VLIEGER VAN DER KOP VOLGT STRIJD OP DE VOET gedoopt in „Karei Doorman", de slagkracht van de schepen. Na een brand in 1968 werd Het moreel en de mate van De vroegere „Karei Doorman" na de ingrijpende modernisering die de Nederland se marine in de jaren vijftig liet uitvoeren. De huidige Argentijnse „Venti Cinco di Mayo" heeft sindsdien geen ingrijpende verbeteringen ondergaan. bewaart de commandeur aan het vliegkampschip „Venti Cinco di Mayo", de vroegere „Karei Doorman", die Argen- tinië veertien jaar geleden het voor nog geen tien mil- geoefendheid van de beman- van Nederland heeft overge- joen gulden verkocht aan de ningen speelt een belangrijke Argentijnen, die het voor 30 rol miljoen gulden bij Wilton - Feijenoord lieten opknappen, puitinstallatie een mislukte Commandeur Van der Kop, start ^gemaakt. Daarbij dook van wje over enige tijd een Gevolgep VOOr boek over de vroegere „Karei »rj Doorman" verschiint. heeft iVA VU nomen. Van dit inmiddels 40 jaar oude schip heeft hij ooit door een defect aan de kata- zijn Sea Fury vóór de boeg van de „Karei Doorman" in de golven, vervolgens dender de het vliegkampschip in z'n volle lengte van ruim 190 me- Doorman" verschijnt, heeft veel respect voor de Argentij- Los van de uitkomst van het nen, die erin geslaagd zijn het huidige conflict zal de strijd i» i.Mn 40 jaar oude schip nog gaande om de Falkland Eilanden ÏLrn k 1 #r u te houden, hoewel het volgens naar het oordeel van com- de gangbare regels al twintig mandeur Van der Kop vrij- achter de achtersteven jaar geleden had moeten wor- wel zeker verreikende gevol- aan de oppervlakte kwam. Nooit eerder in de geschiede nis van de Koninklijke Mari den opgedoekt. Op zichzelf gen hebben voor de maritie- zou het vliegkampschip een me defensie van Engeland en belangrijke rol kunnen spelen de andere Europese NAVO- - - ut-taii5i.jtvc tui runnen aucjcii utt ctiiueie RiUiuuebe E?«uk 713 Êro"dlS 8e* bij de strijd om het overwicht partners. Engeland heeft «üwi?h' u in de lucht bij de Falkland Ei- ge tijd geleden zijn vloot inge- schonk hem als herinnering ]anden. Maar het ongepant- krompen, waarbij het accent ffn üf' warnu0i?^i tt tUfy serde schip maakt 8een enke- meer op nucleaire wapens is J, T^i gezete"; le kans tegenover de met ker- komen te liggen. Het gevolg is wrriJ„ «SE naandrijving voortgestuwde dat Britse oorlogsbodems nu p geklonken Britse onderzeeërs, die ook de Falkland Eilanden besto- h S vUCi°ri,e» onder water veel sneller zijn. ken met vrij licht, 4,5 inch-ge- t »Als het een of twee mijl bo- schut, waarvan niet bijzonder vliegkampschip aan de Ar- ven ^e maximum snelheid veel effect verwacht mae gentijnen werd verkocht van 22 mijl kwam, dan ging worden. Zwaar scheepsge- kreeg commandeur Van der het schip zo tekeer dat je gebit schut ontbreekt volledig. Als Kop ook dit plaatje overhan- ZOwat uitje mond trilde", her- de crisis in het zuiden van de dlgd- innert zich de oud-marine- Atlantische Oceaan voorbij is, man. zal de NAVO onmiddellijk Als Engeland in de prestige- een studiegroep instellen om Respect s^as rond de Falkland Eilan- na te gaan welke lessen er ge- den Argentinië een zware trokken moeten worden uit Wat is op dit moment de mili- klap wil toebrengen, dan is de slag om de Falkland Eilan- taire betekenis van het vlieg- het torpederen van de vroege- den. En het is niet onmogelijk i._ j.re Doorman de beste manier, dat die studie ook effecten zal De militaire kracht van de hebben op de discussie over kampschip, dat al tijdens de Tweede Wereldoorlog in En geland is gebouwd. In 1948 huidige tegenstanders bij de kernbewapening in Europa. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Hoewel bij de eerste doden zijn ge vallen en de materiële schade vrij ernstig wordt genoemd, ontkent Groot- Brittannië officieel nog steeds dat het in oorlog is met Argentinië. De „pho ney" (letterlijk: onechte) Falkland-oorlog, die za terdagmorgen ontketend werd op bevel van Groot- Brittannië's nieuwe Chur chill, premier Margaret Thatcher, is volgens de Britten niets anders dan zelfverdediging, gewettigd door artikel 50 van het Handvest van de Verenig de Naties. In de Falkland-oorlog wordt niet alleen strijd geleverd mét moderne wapens, maar ook met propaganda. Beide landen spannen zich hard in om hun volk en de buitenwereld ervan te overtuigen, dat zij alleen overwinningen behalen en geen of niet noemenswaardige verliezen lijden. De verklarin gen spreken elkaar bijna steeds tegen. De corresponden ten van Britse media aan boord van onder meer de vliegdekschepen Hermes en Invincible bevestigden gistera vond echter in grote lijnen de lezing van de gevechtshande lingen, zoals die de afgelopen dagen door het Britse ministe rie van defensie gegeven is. Om Argentinië de duim schroeven aan te zetten vielen Britse vliegtuigen zaterdag morgen het vliegveld van Port Stanley aan. Het was, na de Argentijnse invasie op de Falkland Eilanden begin april, de eerste gevechtsactie in de crisis. De startbaan van het vliegveld werd volgens Lon den zwaar beschadigd; volgens de Argentijnen had het bom bardement geen enkel effect. De eerste aanval werd uitge voerd door een bommenwer per van het type Vulcan, af komstig van de basis Ascen sion in het midden van de At lantische Oceaan. Op de heen en terugreis heeft de Vulcan in de lucht moeten bijtanken. Later voerden Harrier-ge- vechtsvliegtuigen van de Brit se vloot een tweede aanval uit. Na de aanvallen op Port Stan ley braken luchtgevechten uit tussen Britse en Argentijnse vliegtuigen. Vervolgens werd de kust van de Falkland Ei landen bij Port Stanley door de Britse vloot onder vuur ge nomen. Gewonde matroos Volgens het ministerie van de fensie in Londen is bij de ge vechten geen enkel Brits vliegtuig verloren gegaan. Een Sea Harrier en een fregat lie pen lichte schade op. Een ma troos werd door granaatscher ven in de borst getroffen. Hij heeft een operatie ondergaan aan boord van een hospitaal schip. Z'n toestand is ernstig. De Argentijnen zouden daar- De Argentijnen claimen ver der dat zij zaterdag tot drie maal toe een landing van de Britten bij Port Stanley heb ben afgeslagen. In Londen was over landingspogingen niets bekend. Gisteren bleef het in de zeeën rond de Falkland Ei landen rustig en werden geen gevechtshandelingen gemeld. Bedreiging De gebeurtenissen van de af gelopen dagen hebben Londen in elk geval duidelijk gemaakt, dat de Argentijnse luchtmacht nog steeds een ernstige bedrei ging vormt voor de Royal Navy. Zolang de Britten die luchtvloot niet onschadelijk hebben gemaakt, kunnen zij geen invasie op de Falkland Eilanden wagen. Een massale landing zou ongetwijfeld lijden tot zware verliezen aan Britse zijde. De Argentijnen beschikken ter plaatse over veel meer vlieg tuigen dan de Britten; hun Mi- rage-III- en Dagger-straalja- gers genieten een betere repu tatie dan de Britse Sea Har riers. Als de Argentijnen ge bruik kunnen maken van hun twee tankvliegtuigen, zijn zij in staat de Britse vloot gerui me tijd te bestoken. Wanneer zij steeds naar de basis op het vasteland moeten terugkeren, kunnen zij niet veel langer dan tien minuten op het strijd toneel blijven. De Britten hebben momenteel de beschikking over twintig Sea Harriers. Meer straaljagers van dit type zijn onderweg, maar hun aankomst laat nog even op zich wachten. In de onmiddellijke omgeving van de Falkland Eilanden dobberen nu 27 Britse oorlogs schepen. Het grootste deel daarvan houdt zich 80 tot 160 kilometer ten oosten van Port Stanley op. Dat is de grens van het normale afstandsbereik van de Argentijnse lucht macht Ten westen van de Falklanden varen enkele Britse destroy ers, die het luchtruim afspeu ren met radar en andere elec- tronische apparatuur. Zij waarschuwen de overige oor logsschepen voor naderende Argentijnse straaljagers en zijn zelf bewapend met luchtaf weergeschut. Ondanks die be wapening zijn deze destroyers uiterst trefbaar; als ze uit de lucht aangevallen worden, duurt het vrij lang vooraleer ze hulp krijgen van Sea Har riers. De Britse oorlogsschepen ver wachten in de komende dagen veel schijnaanvallen van Ar gentijnse Mirages en Daggers, die tot doel hebben de Har- rier-piloten te vermoeien en hen zoveel mogelijk brandstof te doen verbruiken. Groot-Brittannië, zo wordt in Londen steeds benadrukt, hoopt nog altijd te kunnen vermijden dat in de Falkland- crisis veel bloed vergoten wordt. Maar als het niet an ders kan. zo is de afgelopen dagen uitgelekt, is Groot-Brit tannië bereid ook militaire in stallaties op het Argentijnse vasteland aan te vallen. DEN HAAG Hoewel de rust rond zijn stijlvolle appartement op de grens van Den Haag en Wasse naar een schrille tegen stelling vormt tot het strijdgewoel 'op en rond de Falkland Eilanden, volgt commandeur-vlie ger b.d. H.J.E. van der Kop de gebeurtenissen in het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan vrij wel op de voet. Zijn woonkamer wekt de in druk of er een zeeslag heeft gewoed. Verspreid over tafels en stoelen lig gen boeken en foto's over marineschepen en mili taire vliegtuigen. Onder handbereik heeft de commandeur drie forse atlas sen, die hij hanteert om te wijzen op de sterk uiteenlo pende eigenschappen van de zeeën rond de Falkland Ei landen en de invloed op de miltaire operaties van de heersende zuid-zuidwestelijke winden, meestal windkracht 5 tot 6, maar zeker eenmaal per week oplopend tot 8. Een lan ding op het meest westelijke eiland en dan in de omgeving van Port Edgar lijkt hem daarom het meest waarschijn lijk. „En dat zal er toch een keer van moeten komen. In materieel opzicht kan de Brit se vloot het best een tijdje vol houden, zeker nu de VS hun steun hebben toegezegd. Maar het uithoudingsvermogen van de landingstroepen, hoe ge hard ze ook zijn, is beperkt". Als gevolg van een veelzijdige militaire ervaring heeft com mandeur Van der Kop ook een levendig beeld voor ogen van de wapens, die beide par tijen bij de Falkland Eilanden hebben ingezet Hij is waar schijnlijk de enige Nederlan der. die ooit heeft gevlogen met een Vulcan, de bommen werper waarmee de Britten zaterdag helemaal vanaf As cension een bomaanval op het vliegveld van de Falkland Ei landen hebben uitgevoerd. „Het is zeker niet de eerste keer dat de Britten met Vul- cans, bijtankend in volle vlucht, zo'n afstand hebben afgelegd. Ze zijn er wel de wereld mee rond gevlogen. Maar dat neemt niet weg dat het voor de. bemanning een lange zit moet zijn geweest. De vliegers hebben nog een redelijke ruimte in de cockpit, maar rond de navigatietafel is het een benauwde bedoening en je kan nergens languit lig gen in die kist", zo herinnert hij zich. Maar verreweg de le vendigste herinneringen Een Vulcan-bommenwerper, gefotografeerd op een luchtmacht basis in Groot-Brittannië. Een Vulcan voerde zaterdag het eerste bombardement uit op het vliegveld van Port Stanley. De gouverneur van de Falkland-Eilanden, Rex Hunt, opent in hel bijzijn van zijn vrouw Mavis en zijn dochter Diana een fles cham pagne in zijn tuin in Loughton in de omgeving van Londen. De aanleiding voor dit feestelijk moment werd gevormd door het En gelse bombardement op de Falkland-Eilanden. Hunt zei dat de Engelse aanval de Argentijnse president Galtierl zal overtuigen van de noodzaak zijn troepen terug te trekken en terug te keren naar de onderhandelingstafel. In Zuid-Argentinië heeft men zich voorbereid op een mogelijke Britse aanval op militaire doelen op het vasteland. Op de foto een van de vele kanonnen in en rond het havenstadje Caleta Oli via. entegen een in Frankrijk ge bouwde Mirage-III en een En gelse Canberra-bommenwer- per verloren hebben. Een der de Argentijnse Mirage werd per ongeluk door de Argentij nen zelf neergehaald. Hoewel Britse Sea King-helikopters de oceaan hebben afgespeurd, zijn zij er niet in geslaagd de be manningen van de neergestor te toestellen terug te vinden. In Buenos Aires werd bekend gemaakt dat Argentinië slechts twee Dagger-straaljagers van Israëlische makelij en één ver kenningsvliegtuig is kwijtge raakt. Daarnaast zouden niet minder dan elf Sea Harriers zijn neergeschoten en het Brits vliegdekschip Hermes en vier andere oorlogsschepen ernstig beschadigd. Britse verslagge vers aan boord van de Hermes lieten gisteravond echter we ten: „We zijn aan boord van de Hermes, we staan niet in brand en maken geen slagzij. De schade aan de andere sche pen is minimaal".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6