BELASTINGVRIJE WINST OP DE GOEDERENBEURZEN. Sociale premies mogen niet hoger lelasting- nspecteurs: ^vetgeving is e moeilijk Weinig veranderingen in nieuwe spoorboekje Europa draait gas kraan dicht MINISTER VAN DER STEE: Test met rij examen nieuwe stijl D'66 neemt maatregelen om affaires te voorkomen OOK VOOR IJ! BON: Zend weer BINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 3 MEI 1982 PAGINA 5 3LMAN PLEIT VOOR ROTER AANDEEL i AARDGASBATEN ■STGEEST Kamervoorzit- r dr. D. Dolman meent dat „on- anks de onwil" van minister èrlouw (economische zaken) het rerheidsaandeel in de aardgasba- t, n moet worden verhoogd. Hij ;i dat zaterdagavond op een 1 iei-bijeenkomst van de PvdA in eest. In zijn rede noemde kolman verder niet de macht, aar de vrijheid het uitgangspunt oor de sociaal-democratische irtij. Naast de bestaande vrijheid an godsdienst en van meningsui- ng, zei hij daartoe ook te reke- en de nieuwe vrijheid van af wij end gedrag. KRUIS BU CONSULAAT SOVJETS MOCHT NIET AMSTERDAM De politie heeft gêen toestem ming gegeven voor het plaatsen van een kruis voor het consulaat van de Sovjet-Unie op het Mu seumplein in Amsterdam. Dit heeft een woord voerder van de Amsterdamse politie meegedeeld. Enkele weken geleden plaatsten vertegenwoordi gers van de Federatie voor Wereldvrede een kruis voor het Sovjet-consulaat ter herdenking van de slachtoffers van het Sovjet-regime. Nadat onbe kenden dit kruis een paar maal hadden wegge haald werd het vrijdag opnieuw geplaatst. Volgens de Federatie voor Wereldvrede met toestemming van de politie. Kort daarna werd het gedenkteken echter in opdracht van de politie verwijderd. Bur gemeester Polak had laten weten dat er een per manent gedenkteken elders in de stad zou komen. De kruizen mogen tot zolang blijven, maar er mo gen geen nieuwe .kruizen meer bijkomen. Agenten houden nep-collega aan ROTTERDAM Twee politie-agenten hebben gistermorgen in het centrum van Rotterdam een nep-col lega aangehouden. De twee surveillerende agenten kwamen de 42-jarige man in uni form op de fiets tegen. Toen hij zich niet kon legitimeren, werd hij meegenomen naar het bureau. Daar bleek dat de man, die flink wat alcohol op had, het uni form en het rijwiel uit een politiebureau had gestolen. Nieuwe methode voor winning olie uit kleine reserves DEN HAAG Het Haagse ontwerpbureau Coasterterminals BV en de Hollandse Con structie Groep BV te Leiden (dochter van HBG) hebben een nieuwe methode ontwik keld om kleine oliereserves op een econo misch verantwoorde manier te exploiteren. Het bestaat uit een aan de zeebodem veran kerde behandelingsinstallatie die via een drijvende boei olie levert aan een perma nent afgemeerde supertanker. Shell gaat dit systeem de komende maanden installeren voor de kust van Tunesië, waar een olieveld van 10 miljoen vaten (van 159 liter) wordt aangeboord. De olie wordt met regelmatige tussenpozen door speciale „pendel-tankers" afgevoerd. an onze parlementaire re- ctie) ILVERSUM De socia- premies mogen per 1 li aanstaande niet wor- >n verhoogd nu de wijzi ng van de ziektewet K>rlopig niet doorgaat en t rijk de daardoor ver achte premie-inkomsten lat missen. Dit zei CDA- inister F. van der Stee m Financiën zaterdag dens een radio-inter- ew. De daling van de Dopkracht is nu al fors, zei hij als motivering daarom zal het kabinet verstandig aan doen >or het opvangen van (ze tegenvaller andere >lossingen te zoeken. m der Stee zei, dat voor de inima de koopkracht dit jaar et twee procent en voor de igere inkomens met drie ocent, zal dalen. Beperking in het koopkrachtverlies voor de minima tot één pro cent, zoals de PvdA eist, is wat Van der Stee betreft tegen do vemansoren gesproken. Wel wil hij de echte minima behoe den voor een te drastisch koopkrachtoffer. Hij liet blij ken jongeren beneden de 23 jaar niet tot die groep te willen rekenen. Eerder had Van der Stee al eens gezegd, dat hij maximaal honderd miljoen gulden be schikbaar had voor steun aan de echte minima. In een ander radiogesprek zei minister Den Uyl van Sociale Zaken zater dag, dat hij daaraan absoluut niet genoeg heeft. Den Uyl be pleitte het geven van een ex tra-uitkering aan degenen die helemaal op een minimumloon zijn aangewezen. Hij sloot ech ter niet uit, dat de mensen met net iets meer inkomen ook nog voor zo'n uitkering in aanmer king komen. D'66 fractieleider Brinkhorst zei zaterdag tijdens een bijeen komst van zijn partij dat de koopkracht van al degenen die van de laagste uitkeringen en het minimumion moeten rond komen - de minima - dit jaar Van der Stee met niet meer dan 1,5 procent achteruit mag gaan. Het kabi net dient daartoe maatregelen te nemen, waarbij geen onder scheid gemaakt mag worden tussen gezinnen die van meer dan één uitkering rond moe ten komen en gezinnen die van één uitkering leven, aldus Brinkhorst. Kampioen doet ruim 1V2 uur met drie gram pijptabak (Van een onzer verslag gevers) HAAREN Het Neder lands kampioenschap pijproken dat gisteren in het Kasteel Nemerlaer in het Brabantse Haaren werd gehouden is gewon nen door De Groot (70) uit Alphen aan de Rijn.' Hij wist de drie gram ta bak in de houten pijp niet minder dan 1 uur, 31 minuten en 6 seconden brandende te houden. De heer De Groot kreeg een replica van de wis selbeker en een prijs in natura ter waarde van f500,-. Goede tweede werd de kampioen van vorig jaar, J. v.d. Schaaf uit Sneek met 1 uur, 22 minuten, 18 seconden. Hun tijden vielen echter in het niet bij die van de Brusselaar J.Laurent, die buiten mededinging mee deed. Hij haalde met de bekende Belgische zui nigheid 1 uur, 50 minu ten, 6 seconden. Leden van alle bestaande Nederlandse pijprook- clubs deden aan deze wedstrijd mee. Van de Leidse club was de heer De Graaf de beste met 36 minuten, 21 seconden. H.van der Slot moest al na 6 minuten, 20 secon den de pijp neerleggen. UTRECHT In het nieu we spoorboekje, dat vanaf morgein te koop is, staan weinig ingrijpende veran deringen. De NS heeft voorlopig de handen vol met het verwerken van de nog steeds groeiende stroom reizigers. De ruim vierduizend treinen die iedere dag zo'n 270.000 ki lometer afleggen en 355 stations aandoen, vervoe ren dagelijks gemiddeld 575.000 reizigers: en dat zijn er 75.000 meer dan drie jaar geleden. De aan passing van de infrastruc tuur en het treinenpark aan deze groei vergt nogal wat tijd, vandaar dat de NS volgens eigen zeggen „pas op de plaats maakt". Naast het materieel dat al be steld was ter vervanging van verouderde treinstellen en lo comotieven, hebben de Spoor wegen (met veel moeite) de af gelopen tijd een aantal extra orders kunnen plaatsen. Het gaat hierbij om, tien elektri sche locomotieven, veertig in tercityrijtuigen, negentig tus- senrijtuigen voor de sprinters en 75 „dubbeldekkers". Met het afleveren is échter de no dige tijd gemoeid, zodat de Spoorwegen nog tot medio '84 100 150 rijtuigen te kort ko men. Daarom zullen meer Franse „corail-rijtuigen" worden gehuurd, krijgen enkele die- seltreinen een laatste opknap beurt en gaan internationale treinen ook op het Nederland se net rijden. Maar tot 1984 moeten volgens de NS de rei zigers vooral in de ochtend maar ook in de avondspits re kening houden met een staan plaats. De oude groene elektrische treinstellen uit 1946 blijven nog rijden als stoptreinen op de lijn Tilburg-Eindhoven- Weert. Volgend jaar gaan ze naar de sloper. DEN HAAG De resul taten, die mensen behalen bij het nemen van autorij- lesssen gaan mogelijk meespelen bij het afleg gen van het rij-examen. De proeven met dit „rij-exa men nieuwe stijl" duren tot het najaar. Het experiment past in het streven van het mi nisterie van verkeer en water staat om een erkenningsrege ling voor rijscholen in te voe ren. Als dat gebeurt moet een model-opleiding een belangrij ke rol gaan spelen bij het exa men. Aan het experiment wordt deelgenomen door 200 leerlin gen, die model-lessen krijgen bij rijscholen, die een ANWB- erkenning hebben. Deze leer lingen leggen bij de rijschool een proefexamen af vooraf gaande aan de officiële rij proef. Na het echte rij-examen worden de resultaten van op leiding, proefexamen en offi cieel examen vergeleken. Sprong van eerste etage uit angst voor vriend ROTTERDAM Een 25-jari- ge Rotterdamse vrouw is in de nacht van zaterdag op zondag uit angst voor haar 23-jarige vriend S.S. uit het raam op de- eerste etage van haar woning gesprongen. Bij het neerko men brak zij haar arm. De man met wie zij samenwoon de, dreigde volgens de politie haar te doden. Hij had daartoe alle deuren in huis op slot ge daan. De man is aangehouden. Charge De Mobiele Eenheid verwijderde zaterdag Nederlandse en Marok kaanse tegenstanders van de Marokkaanse Amicales van het plein voor het buurtcentrum „De Wiemerink" in Maastricht. Leden van het anti-fascisme comi té hadden het buurt centrum bezet uit pro test tegen de plannen van Amicales om daar te vergaderen. Uitein delijk vergaderde Ami cales maar in de open lucht. b- Utrecht en omgeving is zaterdag een fietsdag gehouden, spe- •n*al voor tandems. Complete gezinnen hadden zich op de lits- aux-fiets genesteld voor een tocht door de Utrechtse dreven beemden. v ILVERSUM De belastingwetgeving moet elke tien <ir onder de loup worden genomen. Dat zou bereikt J01 innen worden door typische „reparatiewetgeving" T* loit langer dan tien jaar geldig te laten blijven. Die "r paratiewetgeving maakt van de belastingwetten een tra ingewikkeld systeem waar de belastingplichtigen ets meer van begrijpen. it zei voorzitter Vermeulen van de vereniging van belastin- ïspecteurs vandaag op de jaarvergadering. Met reparatiewet- ving probeert de overheid mazen in de belastingwetgeving te hten. Volgens Vermeulen moet de „eindeloze weg van rechts- rfijning" worden verlaten. Hij pleitte ook voor een vriendelij- r optreden van de belastingdienst. „Attente informatie en lp, soepele systemen en een redelijke opstelling kunnen het maat ten opzichte van belastingplichtigen die te goeder trouw 1 positief beïnvloeden", zo zei hij. „Naast de aandacht die be- ed moet worden aan het bestrijden van belastingfraude zal de astingdienst vooral ook meer oog moeten hebben voor de re- ie met de doorsnee-belastingplcihtige om ons land te behoe ft voor een verder verslechterend belastingklimaat en een twricht belastingstelsel", aldus Vermeulen. (Vervolg voorpagina) DEN HAAG Niet al leen Nederland draait de gaskraan steeds verder dicht, ook de overige Eu ropese landen bezuinigen flink op het verbruik. In het eerste kwartaal van dit jaar lag de afzet van de Gasunie (DSM, Shell, Esso) 9,2 procent lager dan in dezelfde periode van 1981. De laatste twee jaar liepen de gasverko- pen met ruim 13 miljard kubieke meter terug tot 80,6 miljard kubieke me ter in 1981 en zijn daar mee terug op het niveau van het begin van de ja ren zeventig. Eén en ander blijkt uit het verslag van de Gasunie over 1981. Volgens de Gasunie kel derde de afzet door de recessie in het Westen, de energiebe sparing (vooral isolatie van woningen) en het toenemend gebruik van kolen voor de elektriciteitsopwekking in plaats van gas. De industrie in ons land kocht de eerste drie maanden van dit jaar ruim ne gen procent minder gas van de Gasunie dan in dezelfde perio de van 1981. Omdat de gasprijzen het afge lopen jaar fors zijn verhoogd, van gemiddeld 21,8 cent per kubieke meter tot 32,1 cent, kon de geldelijke omzet van de Gasunie nog groeien. Ten opzichte van 1979 verdubbelde de omzet bijna tot 25,9 miljard Silden (was: 14,8 miljard).- e Gasunie hield daar tachtig miljoen gulden winst aan over, ongeveer evenveel als in 1980. De investeringsplannen voor dit jaar belopen de 235 miljoen gulden. Van het gas dat de Gasunie aankoopt was vorig jaar 68 procent afkomstig uit het Slochte ren veld (1980: 71 pet), twaalf procent van andere gas- velden in ons land (1980: 14 pet) en 17 procent van het Ne derlandse deel van de Noord zee (1980: 14 pet). Importen be perkten zich tot dne procent (Noors gas). UTRECHT Het hoofd bestuur van D'66 moet maatregelen gaan voorbe reiden die affaires zoals die de laatste tijd in de partij gespeeld hebben, in de toekomst voorkomen. Dit advies heeft de advies raad van D'66 het hoofd bestuur zaterdag meege geven. Bij de maatregelen moet ondermeer bekeken worden of de kandidaat stelling in de partij niet veranderd moet worden, evenals statuten en regle menten waardoor schor sing van leden mogelijk wordt Partijvoorzitter Van Berkom liet op de vergadering weten dat de incidenten niet het ge zicht van D'66 bepalen. „Dat is D'66 niet. D'66 is niet heilig maar wel betrouwbaar". Ver der gaf hij de schuld aan de kranten die hele pagina's ge vuld hebben over de inciden ten binnen D'66. „Men mag best berichten over de schram men en bulten maar zó heeft het mij wel verbaasd aldus Van Berkom. Over het royement van de lijsttrekker bij de Provinciale Statenverkiezingen in Zuid Holland Pieters, liet Van Ber kom weten dat Pieters zelf over faillissmenten en fraude de publiciteit had gezocht, on danks afspraken met het hoofdbestuur. Daarin had hij veel meer uit de doeken ge daan dan hij het hoofdbestuur had laten weten. Daarna wei gerde Pieters een verzoek van het hoofdbestuur voor een na der gesprek. Daarom heeft het hoofdbestuur hem zonder aar zeling met 21 stemmen tegen 1 onthouding geroyeerd. Over de lijsttrekker bij de ge meenteraadsverkiezingen in Haarlem Bregman (die van brandstichting wordt ver dacht) liet Van Berkom weten dat deze voor het hoofdbestuur onbereikbaar was nadat de fei ten aan het licht kwamen. Om ervoor te zorgen det Bregman niet meer op de kandidaten lijst voor de verkiezingen kwam moest hij geroyeerd worden. De statuten en regle menten van D'66 laten geen andere mogelijkheid open. Van Berkom en de adviesraad wilden verder niet over de drie zaken praten omdat het een openbare vergadering was en de privacy van de drie in het geding kon komen. Wel werd bekend dat Pieters bij de geschillencommissie van D'66 nog geen verweer tegen zijn royement heeft ingediend. Over het oppoetsen van het image van D'66 na de inciden ten liet Van Berkom weten dat dit tijdens de campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen moet gebeuren. Steeds meer beleggers nemen deel in het Pijnenburg Commodities handelsfonds. Met als doel, gebruik te maken van de enorme belasting vrije winstmogelijkheden die op deze markt aan wezig zijn. Onder beheer van een deskundig team specialisten profiteert de kleine en middelgrote belegger van de voordelen, die voorheen uitslui- tenazeer grote beleggers genoten. Door gebruik te maken van de modernste communicatiemiddelen en computers worden de risico's gespreid, waardoor verhoogde winstkansen ontstaan. q. .g. Deelname is vanaf f4.000,-met een rUNt looptijd van zes maanden, waarna wordt uitbetaald. Pijnenburg Commodities koopt en verkoopt graan, levend vee, koffie, ii/mmtifc goud, koper, olie en nog vele LUlVllVlUUl I lU f~" andere producten, op de grootste beurzen ter wereld oa. New York, Chicago en Londen. Deelnemen aan de snelst groeiende beleggings vorm ter wereld gaat zeer eenvoudig in z'n werk. In ons uitgebreide informatiepakket leest u alles over de Winst-mogelijkheden, maar ook over de risico's die daaraan verbonden zijn. Het verdienen op dalende prijzen, zekerheden en de bescherming van de belegger. Deze informatie en nog veelmeer vindt u in onze brochure en informatiekrant die u regelmatig blijft ontvangen als u de ninf* coupon opstuurt.U kunt het ook, DUKv zonder enige verplichting, telefonisch aanvragen. Bel tijdens kantooruren: 010-117355/117356/117357. Avenue Concordia 68, 3062 LL ROTTERDAM. O Naam:. mij geheel vrijblijvend uw gratis informatie. Adres: Plaats:. Postcode: I In gesloten envelop zonder postzegel zenden naar Pijnenburg Commodities, Antwoordnummer 3106,3000 WB ROTTERDAM. WISSELEND BEWOLKT DE BILT - Het weer behoudt een wisselvallig karakter. Een diepe en actieve depressie, waarvan vanmorgen het cen trum boven het noordelijk deel van de Noordzee lag ver andert maar weinig van plaats. Het houdt over ons land een zuidwest tot westelijke stro ming in stand, waarin buien via de Britse eilanden ons bin nendrijven. Daarnaast zijn er ook opkaringen. Vannacht daalt de temperatuur tot om streeks 5 graden. Morgen overdag wordt het niet veel warmer dan ongeveer 12 gra den. Dat is nog steeds te koud voor de tijd van het jaar. Ge middeld ligger de middagtem- peraturen begin mei rond de 16 graden. De wind neemt ge leidelijk in kracht af, maar in buien moet nog steeds reke ning worden gehouden met flinke uitschieters. Weerageeteldheid van gisteren Eaide motreg 70 2 rr Eindhoven zw bew. 11 6 0 n Den Heider regen 10 6 4 n Lh. R'dam regen 12 90.2 n Z -Limburg n» beer. 11 6 0 rr e.bew. 12 -1 i onbew. 17 2 0 n Innebruck onbew. Klegenfurt onbew. Kopenhagen regen regenb. 20 10 Ou

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5