Gemeente hief te veel belasting op huiseigenaren in Leiden Regionaal coördinator voorkoming misdrijven DEZE WEEK OUDE PRUS Ondanksslechte opkomst 1 mei-feest geslaagd Hooikoortsberichten op radio gaan door CROSSTERREINTJE AAN AGAATLAAN Ambassadeur Egypte opent expositie BOOS ACTIECOMITÉ MERENWIJK: DIGROS „Banzai99 goede kinderproductie van het LAK LEIDEN LEIDSE COURANT MAANDAG 3 MEI 1982 PAGINA 3 I SCHOOLKLAS KRUGT ZUN ZIN LEIDEN Op verzoek van schoolklas IT van het Bonaventu- racollege hebben burgemeester en wethouders besloten een cros- sterreintje voor fietsers aan te leggen. De leerlingen, die voor een groot deel in de Juwelenwijk wonen, schreven het college enige maanden geleden een brief waarin zij hun beklag deden over het gebrek aan speelgelegenheid in hun buurt B en W hebben het verzoek in behandeling genomen en zijn in (opmerkelijk) korte tijd tot de conclusie gekomen dat de Bonaventura-leerlingen gelijk hebben. Op het grasveld achter de Agaatlaan wordt nu een 4000 vierkante meter groot cross- veldje aangelegd. Het terrein mag niet door brommers gebruikt worden. Russische vlag van Stadhuis gehaald LEIDEN Een Russische vlag is zaterdagavond van het Stadhuis gesto len. De vlag hing er in verband met de internationale tentoonstelling die in het kader van de 5 mei viering in de Burchtzalen is ingericht Sport kleding gestolen LEIDEN De shirtjes en broekjes van de voetbal vereniging SJC uit Noord- wijk bleken afgelopen za terdagmiddag gestolen toen een elftal van de club een wedstrijd wilde spelen op het terrein van DOCOS aan de Haagsche Schouw- weg. De kleding zat in een tas die even onbeheerd was achtergelaten bij het in ontvangst nemen van een aantal ballen. De scha de bedraagt 2.200 gulden. Er was reservekleding aanwezig, zodat de weds- tijd gewoon kon doorgaan. LEIDEN Ambassadeur Alaa El-Din Khairat van Egypte opent donderdag 13 mei de tentoon stelling „Beelden van Behnasa" in het rijksmu seum van Oudheden. De expositie toont Egypti sche kunst uit de Romeinse keixertijd (le tot 3e eeuw na Chr.). Aaanleiding voor de expositie, die duurt tot en met 3 oktober, is de recente verwerving door het Leidse museum van een grote groep bijna levens grote grafreliëfs van Romeins-Egyptische signa tuur. Van dit type beelden bezit het Rijksmuseum van Oudheden thans de grootste collectie ter we reld. De tentoonstelling wordt donderdagmiddag op vier uur geopend. Vijf auto's gestolen LEIDEN Het af- gelopen weekeinde zijn vijf auto's ge stolen. Drie auto's zijn al weer terug gevonden. Eén was flink beschadigd na een botsing met een verkeerslicht op het Levendaal. De auto's werden weggehaald van de Sumatrastraat, de Vendelstraat, de Groenwier, de Lammermarkt en de Buizerdhorst. LEIDEN De gemeente heeft in 1979 ruim drie ton meer belasting gehe ven op de huiseigenaren dan volgens een lijst van het ministerie toelaatbaar is. Het actiecomité Meren- wijk is het daar bepaald niet mee eens. De Meren- wijkers zijn van mening, dat het college de huur ders heeft gespaard ten koste van huiseigenaren. De huurders, zo menen de verbolgen Merenwijkers, hadden juist meer onroe- rendgoedbelasting moeten betalen. Het actiecomité Merenwijk is van plan de kwestie bij zo veel mogelijk huiseigenaren onder de aandacht te brengen, „want" zo zegt een woordvoer der, „het zit goed fout met de onroerendgoedbelasting". Het comité bezint zich op acties. De gemeentelijke onroerend goedbelasting bestaat uit twee componenten. Enerzijds de heffing op de huurders van woningen en anderzijds de heffing op zakelijk gerechtig den (huiseigenaren). In de sub commissie voor de rekeningen kwam de gemeentelijke ac countantsdienst met de cijfers van 1979 voor de dag. De ge meente bleek 3.671.000 gulden uit belastingen op huurders te hebben binnengehaald. De ei genaren betaalden 12.784.000 aan belastingen. Het actiecomité Merenwijk was hogelijk verbaasd bij het zien van deze cijfers. Een lijst van het ministerie schrijft na melijk voor, dat de belasting inkomsten van de gemeente Leiden door heffing op huisei genaren maximaal 9.932.000 gulden mag bedragen. De ge meente heeft dat cijfer dus ruimschoots overschreden. De Merenwijkers constateren vol ongenoegen, dat zij ruim 300.000 gulden te veel hebben betaald. Een woordvoerdster van het ministerie van bin nenlandse zaken verklaart, dat het ministerie het cijfer van Leiden heeft goedgekeurd. „Het is een kwestie van ra mingen. Naderhand kunnen die hoger of lager uitvallen. In uitzonderingsgevallen gaat het ministerie ertoe over een ver ordening van een gemeente af te keuren." aldus de woord voerdster. In Leiden was daar geen reden toe. De Merenwij kers bezinnen zich op acties, maar de rechtvaardigings grond roept bij de overheden vraagtekens op. Het gebelgde actiecomité meent zelfs, dat de gemeente klassenstrijd in de hand werkt. Volgens de lijst van het minis terie mag de gemeente 9.932.000 aan belasting van de huurders vragen. Het comité in de Merenwijk constateert, dat de gemeente maar liefst ongeveer 5,3 miljoen gulden belasting meer had kunnen vragen dan ze heeft gedaan. Hier is in het geheel geen sprake van een eventuele fout van de gemeente. Met opzet worden de huurders niet nog meer belast. Het actiecomité maakt zich desalniettemin boos over de politieke keuze van het college. „Wij worden veel zwaarder aangeslagen dan toelaatbaar is. Wij hebben tonnen te veel opgehoest en aan de andere kant laat het college bij de huurders miljoe nen liggen," de Merenwijkse woordvoerder. Het gemiddelde lid van het ac tiecomité mag zich een bemid deld mens noemen. Klaarblij kelijk brengt dat frustraties met zich mee. „Wij zijn des tijds naar de Merenwijk ge lokt, ook om het koopgedrag goed te maken. Het heeft het welvaartsniveau in Leiden omhoog gehaald. Nu blijkt de gemeente zich toch wel al te snoepgraag te gedragen," meent het comité. Een punt, dat de Merenwijkers tenslotte nog op het hart drukt, is dat zij niet weten hoe de gemeente zich met de be lastingen in 1980 en '81 heeft gedragen. Lijsbethbrug De gemeente is onlangs begonnen met de sloop van de tijdelijke voetgangersbrug over de Oude Vest Deze wordt vervangen door de definitieve Lijsbethbrug die een eindje verder komt te liggen. Naar verwachting kan deze nieuwe verbinding in het najaar van 1982 in gebruik worden genomen. Symposium In de filmzaal van het Psychologisch Instituut aan de Hooigracht 15 wordt vrijdag 7 mei een symposium gehou den onder de titel „Indonesië. 1945-1980, de naweeën van de vrijheidsstrijd". Aan de hand van vier thema's wordt nagegaan in hoeverre door ontwikkelingen tijdens de vrij heidsstrijd de politieke en sociaal-economische koers van het ona fhankelijk Indonesië is bepaald. Het symposium be- Vrouwenkliniek De Vrouwenkliniek van het Academisch Ziekenhuis Leiden biedt woensdag 12 mei belangstellenden gele genheid kennis te maken met de bezigheden van de kliniek. Het wordt de eerste van een serie open midda gen. die de universiteit en het AZL organiseren voor de bewoners van Leiden en omstreken. Gedurende de middag zullen AZL-medewerkers aan belangstellen den inzicht geven in de sub-specialismen, zoals verlos kunde. vrouwenziekten en voortplanting. Belangstel lenden dienen zich voor 7 mei telefonisch aan te mel den (071.148333 tst. 3133/3665). De jaren zestig Het thema van de film week die volgende week in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat wordt gehouden is „De jaren zestig". Maandag 10 mei wordt vertoond Greetingsvan Brian de Palma. Dinsdag 11 mei „Hi Momeveneens van Brian de Palma. Donderdag 13, vrij dag 14 en zaterdag 15 mei wordt vertoond Return of the Secauses Seven" van John Sayles. Op alle dagen beginnen de voorstellingen om acht uur en kwart over tien. ADVERTENTIE GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INTORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EK POSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Naryja. cJ.v. E. F. Brink en Y. Hoogendijk; Rajendre Badjnath. z.v. G. J. Vishnudatt en C. W. Rausch; Johanna Wilhelmina, d.v. D. C. Verschoor en A. T. W. Avé; Ll- selotte. d.v. A. J. J. B. van den Berg en C. J. P. Eversdijk; Maaike, d.v. C. A. J. E. Bakermans en C. de Vreede; Raoul Matthias, z.v. J. P. Boudewijn en H. C. L. Jansen; Agatha Christian- ne. d.v. T. C. Koekebakker en J. Zwa nenburg; Timotheus Toine. z.v. J. A. A. Schrijer en E. W. M. Somhorst; Wouter, z.v. D. Veenstra en L. van de Bor; Judy, d.v. W. C. van der Klauw en V. P. I. van de Reep; Anne Claire Joanne Engellne. d.v. H. A. M. M. van der Lugt en J. M. E. Samson; Hanna, d.v. A. J. Mulder en A. E. de Hullu; Sven. z.v. C. T. E. Küppers en S. Her klots; Pieter. z.v. P. Wischmeijer en A. W. de Ridder; Donna, d.v. C. de Woll en W. Komen; Ronnie, z.v. J. J. Jon ker en A. D. Star; Esther Cornelia, d.v. R. B. Andeweg en W. van Rijn; Almerik Nathaniel, z.v. P. I. J. Grim bergen en A. Y. Benders; Michael, z.v. J. Bekoolj en W. Wansink; Laura, d.v. M. G. M. Venne en D. D. Brussee; Natalie Maria Wilhelmina, d.v. P. van der Walle en M. J. Wolting; Christy, d.v. C. van der Voort en M. W. van der Meij; Nicky, d.v. C. van der Voort en M. W. van der Meij; Kevin. z.v. H. Boom en P. van Haarlem; Richard Marlijn, z.v. H. Kleine en M. W. Bak ker; Fleur Florianne, d.v. F. V. Bus- chman en M. A. van der Bult; Hendri- cus Ludovlcus. z.v. J. Schneider en H. J. van der Linden; Dineshma Karuna. d.v. S. Mahesh en G. I. Hoeba; Floor Annabeth. d.v. W. J. M. Ruigrok en M. M. Lagerberg; Danielle Elisabeth, d.v. J. Eikelenboom en C. C. A. Rijs- dljk; Charlotte Cornelie. d.v. R. J. Ross en M. M. van der Loon; Johan na Margaret, d.v. R. J. Ross en M. M. van der Loon; Martlnus Hubertus. z.v. M. W. Pouw en B. M. Rozenberg. Overleden: W. Boom, geb. 5-7-1905, man; S. A. L. Hoogendijk. geb. 22-9- 1914, vrl. echtg. van D. J. Schoute; W. de Jong. geb. 25-7-1939. man; H. van der Vijver, geb. 28-11-1911, man; D. Koudijzer. geb. 11-11-1915, man; S. Smit, geb. 3-10-1892. man; F. Choutoer. geb. 15-6-1918, man; G. Dettori, geb. 28-2-1968, man; H. C. Vaders, geb. 28-4-1913. vrl.. geh. met W. G. M. Boshoff; F. E. Sanders, geb. 19-4-1971. man; P. M. Vonk. geb. 4- 7-1911, vrl., echtg. van N. A. Tent; A. Halkema. geb. 2-10-1900, vrl., geh. gew. met W. Gros; J. Vermeer, geb. 4-2-1896, man; B. J. Pennekamp, geb. 24-8-1965. man; C. Rombeek. geb. 1-1-1910, vrl., geh. gew. met J. Zaalberg. Gehuwd: G. A. J. Nederpelt en J. H. Otgaar; L. A. Pols en J. M. W. Hazes; T. G. J. Streeder en M. Abrahams; J. C. Rijsbergen en M. E. Smit; H. Mie- remet en M. Flanderhijn; E. I. Boom en I. P. la Lau. ADVERTENTIE ^"^mOMWOG? NOGVOOR LEIDEN Ondanks de regen en de lage tempera tuur in de Ton Menken Ijshal vierde Leiden za terdag een geslaagd 1 mei-feest. De manifestatie 's middags op het Stadhuisplein was door de gestaag uit de hemel neerda lende regen gedoemd te mis lukken. Met het hijsen van de „Grof"-vlag werd het startsein gegeven voor de groots opge zette manifestatie die uiteinde lijk tot ver na middernacht zou duren. Door het slechte weer genoot het buitengebeu- ren een uitermate geringe belangstelling. Enkele van de aanwezige stands werden spoedig verlaten, verschillende programma-onderdelen wer den geschrapt. Zo gingen de optredens van kindertheater Pluisje en popgroep Ypsilon niet door. In tegenstelling tot andere ja ren werd het avondgebeuren niet in de Stadsgehoorzaal ge houden maar in de Ton Men ken IJshal. Internationale soli dariteit met El Salvador stond hier centraal. 650 Leidenaren hoorden de Stem des Volks de manifestatie openen om nadat de laatste klanken van vrou wen rockband FC Gerania waren verklonken om half twee 's nachts naar nuis terug te keren. Het aantal belang stellenden was te laag om de kosten eruit te halen. De orga nisatoren hadden zo'n 800 mensen verwacht. De organi serende partijen zullen nu zelf zo'n 1500 gulden op tafel moe ten leggen om de verliezen te dekken. „Een duidelijk bewijs dat de gemeente de 1 mei-ma nifestatie moet gaan subsidië ren", meende één van de orga nisatoren. Ook de lokatie had volgens hem grote invloed op het lage bezoekersaantal. Vol gend jaar wil men het feest van de Dag van de Arbeid weer in de oude getrouwe Stadsgehoorzaal organiseren. Het hijsen van de „Grof'-vlag op het Stadhuisplein. ONDANKS OPHEFFEN AFDELING ALLERGOLOGIE LEIDEN Ook dit jaar zul len in de zomermaanden de zogenaamde „hooikoortsbe richten" of „pollenberichten" via de radio worden uitgezon den. Ondanks het opheffen van de polikliniek Allergolo- gie gaat het Academisch Zie kenhuis Leiden (AZL) door met het verzorgen van deze berichten voor allergische pa tiënten. Dit meldt „Centrum", het informatieblad van het AZL. Met de dagelijkse uitzendingen werd zes jaar geleden begon nen. Ze worden verzorgd door de heer F. Spieksma, de voor malige voorzitter van de vak groep allergologie. Het bericht wordt alleen in de maanden mei, juni en juli uitgezonden, in het zogenaamde hooikoorts seizoen. Hooikoorts is de popu laire laenaming voor een ster ke gevoeligheid voor het stuif meel van met name graspol len. Het dagelijks bericht wordt samengesteld op basis van tellingen van het aantal stuifmeelkorrels in de lucht en het weerbericht van het KNMI. Het weerbericht is een waarschuwing voor de volgen de dag: gunstig, nvnder gun stig of ongunstig. Hooikoort spatiënten kunnen zich be schermen door binnen te blij ven, in de stad te blijven of door hun medicijnengebruik aan te passen. Geschat wordt dat er in Nederland 100.000 hooikoortspatiënten zijn en dat een kwart van hen naar de be richten luistert. De hooikoortsberichten gaan 7 mei van start en worden uitge zonden tot 16 juli in de mede delingenrubriek van de NOS op Hilversum I om vijf voor zes. LEIDEN „Banzai", de kinderproductie van het LAK van dit jaar, gaat over geweld. De spelers van „Bekijk 't" hebben daarover met leerlingen van de Lucas van Leyden- school gepraat en in de voorstelling verwerkt wat ze te horen kregen. Het stuk is een raamvertelling: een hoofdverhaal dat een aan tal losse scènes omlijst en ver bindt. Het hoofdverhaal gaat over een groep kinderen die zich verschanst in afwachting van een gevecht met de Me renwijkers. Ze hebben niet al lemaal nog zin in dat eeuwige vechten; er ontstaat een dis cussie, die geïllustreerd wordt doordat de kinderen beleve nissen waarover ze wat kwijt willen voor elkaar naspelen. Deze scènes vormen het zwaartepunt van de voorstel ling. Met veel humor en inlevings vermogen laten de spelers si tuaties zien waarin geweld een rol speelt. Schitterend is de scène waarin een meisje pro beert voor haar vriendinnetje verborgen te houden dat haar ouders ruzie hebben. Bijzonder sterk zijn ook de twee meisjes die zich voorstellen hoe ze wraak zullen nemen op een onderwijzer als hij als bejaarde in een rolstoel aan hun zorg is overgeleverd, en de Superman die het tegen mieren opneemt. Spelers en regisseurs hebben zich vooral op de losse onder delen uitgeleefd; de kwaliteit van de verbindende teksten is over het geheel beduidend minder. Het stuk komt daar door wat moeizaam op gang. De structuur vertoont ook een logische fout. De stoere leider van de groep, die in het ge heim een cavia houdt, vertelt de anderen door zijn spel dat hij zich voor zijn liefde voor dat dier geneert. Hier botsen vorm en inhoud. Bij de goede kwaliteit van het spel hoef je aan de structurele onvolkomenheden echter niet zo zwaar te tillen. „Banzai", bedoeld voor kinde ren van 10 tot 12. maar ook voor veel anderen boeiend, is op zondag 23 mei weer te zien in het LAK-theater. MARIAN VAN NOORT LEIDERDORP Bij de rijkspolitie in het district 's-Gravenhage is onlangs een regionaal coödinator voorkoming misdrijven geïnstalleerd en beëdigd. De heer A.G.M. Olthof, administratief hoofdamb tenaar A bij het korps rijkspolitie werkt vanuit het districtsbureau aan de Van der Valk Bouman- weg in Leiderdorp in de regio Zuid-Holland Mid den. Deze regio omvat de gemeenten Alphen, Delft, Gouda, Katwijk, Leiden, Noordwijk, Woerden en Zoetermeer en de ge meenten van het district 's-Gravenhage, dat als centrumdistrict is aange wezen. De regionaal coördinator is er gekomen in het kader van de Basisregeling Regionale Sa menwerking Politie. Onder deel daarvan is de Regeling Politiële Misdaadvoorkoming, een ministeriële verordening die op 21 december 1979 werd ondertekend door de ministers van buitenlandse zaken en jus titie. De regeling heeft onder meer tot doel dat in iedere re gio een regionaal bureau voor misdaadvoorkoming wordt ge vormd. Het regionaal bureau is belast met de coördinatie van ambtenaren voorkoming misdrijven in de regio, het ge ven van voorlichting en assis tentie aair die ambtenaren, het geven van richtlijnen en het houden van werkoverleg. Daarnaast kan het bureau nog eigen activiteiten ondernemen. De bezetting van het regionaal bureau bestaat uit een regio naal coördinator, een adviseur op het gebied van de techni sche preventie, een socio-pre- ventie adviseur en een admi nistratief medewerker. Per 1 september werd de coördina tor aangesteld. In de andere vacatures kon nog niet worden voorzien. Functioneren Al vanaf januari 1981 bestond er een overlegsituatie tussen de ambtenaren voorkoming misdrijven in de regio Zuid- Holland Midden. Dit werko verleg geschiedde onder voor zitterschap van het hoofd justi tiële dienst. De regionaal coör dinator nam deze taak over. Daarnaast werd in de reste rende maanden van 1981 aan dacht besteed aan het verder operationeel maken van het regionaal bureau voorkoming misdrijven. Er werd een aan zet gegeven om te komen tot duidelijke afspraken tussen de korpschefs van gemeentepoli tie in de regio en de districts commandant Verder werd be gonnen met de opzet van een documentatiesysteem ten be hoeve van de ambtenaren voorkoming misdrijven. Daar naast werden hulpmiddelen ter beschikking gesteld zoals films, diaseries en demonstra tiemateriaal over zaken als winkeldiefstal, vandalisme en inbraakpreventie. *B==fr""W De heer A.G.M. Olthof, de nieuwe regionaal coördinator voorkoming misdrijven. Door tussenkomst van het re gionaal bureau kunnen de ambtenaren ook de beschik king krijgen over de voorko ming misdrijven bus, die is in te zetten tijdens open dagen en tentoonstellingen. Voor 1982 bestaan de navolgende plan nen. Allereerst zullen de werkzaamheden van de amb tenaren verder op elkaar wor den afgestemd Het regionaal bureau zal volledig worden be mand. Er komt een onderzoek naar het slachtofferpercentage met tietrekking tot de kleine criminaliteit in de regio. Er zal ondersteuning worden gege ven aan enkele vandalisme- en winkeldiefstalprojecten bij rijks- en gemeentepolitie in de regio. Verder worden er the madagen georganiseerd ten behoeve van de ambtenaren voorkoming misdrijven. Ten slotte staat er een toernee ge pland met een bus, van waaruit informatie wordt verstrekt over de voorkoming misdrij ven door de regio.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3