Britten torpederen Argentijnse oorlogsschepen [Zesvoudige Belgische moordenaar ontsnapt FNV TEGEN KERNWAPENS Hittegolf in Siberië PREIEN RUNDERTARTAAR 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Maandag 3 mei 1982,72e jaargang no. 22259 Uilgrfve Wesferpers. behorende lot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I I. Hallewas, Chet-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (exel. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vriidag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0.75. Om de titel de sterkste man van Nederland op Ned. I om 19.00 uur. Om 20.50 uur feest programma uit Memphis. Op Ned. II praat Sonja om 22.15 uur met schrijfsters van boeken, waarin het oorlogs verleden wordt verwerkt. Wisselend bewolkt en een en kele bui. Minima rond 5, mid- dagtemperatuur rond 12 gra den. Krachtige zuidwestelijke wind. Zon op 06.06, onder 21.09 uur. Scheveningen hoogwater 01.26 en 13.41 uur, laagwater 09.19 en 22.00 uur. ;asunie: Noordzeegas öldoende voor 8 jaar EN HAAG In het Nederlandse ?el van de Noordzee zit voldoende 'inbaar aardgas om het binnenland- gasverbruik gedurende ruim acht r op basis van het verbruik in 181 te dekken. Pit blijkt uit het ndaag gepubliceerde jaarverslag in de Gasunie. Volgens de Gasunie erbergt het Nederlandse deel van de oordzee ruim 300 miljard kubieke eter aardgas en 15 miljoen ton olie. aartegenover staat een binnenlands rbruik van 37,9 miljard kubieke eter gas in 1981. De produktie uit Noordzee bedroeg vorig jaar circa 1,5 miljard kubieke meter. Glastra van Loon .als commissaris van Gelderland DEN HAAG Dr. J. Glastra Van Loon wordt hoogstwaarschijnlijk de nieuwe Commissaris van de Koningin in Gelderland. Glastra van Loon, nu Eerste Kamerlid voor D'66, wordt daarmee de op volger van VVD-er Geertsema die met pensioen gaat. Glastra van Loon is met het lid van de Eerste Kamer Suzanne Bischoff door D'66 naar voren geschoven als be- langrijste kandidaten voor de op volging functie van Geertsema. In het regeerakkoord staat dat D'66 een achterstand heeft in bestuurlij ke functies. Bij benoemingen zal deze worden ingelopen. Soldaten verdeeld over warme hap UTRECHT Het eten in de Nederlandse kazernes varieert van „afschuwelijk" tot „uitste kend". Dat valt op te maken uit een enquete die „Twintig", het blad van de Vereniging voor Dienstplichtige Militairen (VVDM), onder de leden heeft gehouden. Veel gehoorde klachten van de „maten" wa ren dat er te weinig variatie in. het menu zit, dat het vlees te taai, te vet of te koud is en dat er te weinig groene groenten worden verstrekt. Anderen vonden het eten te gaar, het brood te oud en het broodbeleg te weinig gevarieerd. Treinen in Italië rijden vaker op tijd ROME De treinen in italië gaan meer volgens de tijden in het spoorboekje rijden. Onge veer de helft van de treinen be reikte in de eerste drie maan den van dit jaar. haar eindbe stemming volgens het boekje. Achtendertig procent kwam aan het met vertrsagingen van tussen de zes en de dertig minu ten, aldus het ministerie van verkeer in Rome. Bij de resterende treinen duur de de vertraging langer dan een half uur. Vorig jaar reed maai ongeveer eenderde van de Ita liaanse treinen op de aangege ven tijd het eindstation binnen. Israël ziet af van verbod op afbraak nederzettingen TEL AVIV De Israëlische regering van pre mier Begin heeft gisteren besloten geen wets voorstel in te dienen, waarin het opgeven van joodse nederzettingen in de bezette gebieden zou worden verboden. Gisteren bleek het voorstel in het kabinet de steun van maar twee ministers te krijgen. Op de bezette westelijke Jordaanoever kwam het gisteren opnieuw tot betogingen tegen de Israëli sche bezettingsmacht. Een tien-jarig Palestijns meisje werd door een Israëlische burger in het hoofd geschoten. Het meisje is zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. Sinds zes weken gele den drie Palestijnse burgemeesters door de rege ring-Begin ontslagen werden, zijn bij onlusten in de bezette gebieden 14 Palestijnen en twee Israë lische militairen om het leven gekomen. Deze archieffoto geeft een beeld van het vliegveld van Port Stanley, dat zaterdag door de Britten werd ge bombardeerd. De foto werd genomen op 1 mei 1979, toen de vernieuwde landingsbaan (achter grond) in gebruik werd ge nomen. lrh (Van onze correspondent Mare de Koninck) EUVEN De man die s de gevaarlijkste misda- iger van België wordt eschouwd, de 34-jarige reddy Horion, is afgelo- n zaterdag uit de gevan- nis ontsnapt. Horion as in december 1980 ter 71 LONDEN/BUENOS AIRES Een van de drie Britse ker nonderzeeërs die zich ophou den in de wateren rond d€ Falkland Eilanden, heeft van nacht de enige Argentijnse kruiser, de „General Belgra- no", getorpedeerd. Dit is van morgen in Londen bekendge maakt. Het schip is zwaar be schadigd, maar details waren bij het sluiten van deze editie nog niet bekend. Britse heli kopters hebben later op de morgen een Argentijnse pa trouilleboot tot zinken ge bracht en een ander zwaar be schadigd. Het Argentijnse opperbevel heeft de aanvallen toegegeven, maar verder alleen gezegd dat de kruiser „beschadigd" is. De „General Belgrano" is na het vliedekschip „Venti Cinco di Mayo", de vroegere „Karei Doorman", het grootste schip van de Argentijnse marine. Het is een in 1938 in de Vere nigde Staten gebouwde kruiser van 13.645 ton, 185 meter lang en met een bemanning van koppen. In 1941 overleefde het schip, dat toen „Phoenix" heette, de Japanse aanval op Pearl Harbour. In 1951 werd de oorlogsbodem, die is voor zien van 33 kanonnen, een lanceerinstallatie voor geleide projectielen en twee helikop ters, aan Argentinië verkocht. De aanvallen op de Argentijn se oorlogsschepen betekenen, na het Britse bombardement op het vliegveld van Port Stanley afgelopen zaterdag, een escalatie van het conflict om de Falkland Eilanden. Aan Britse journalisten aan boord van het vliegdekschip Hermes zijn vanmorgen foto's getoond van de schade die het bombar dement op Port Stanley heeft aangericht. Volgens Britse ex perts is de landingsbaan alleen nog door kleine en lichte toe stellen te gebruiken. Ondanks de gevechtshandelin gen rond de Falkland Eilan den wordt nog steeds koorts achtig gezocht naar een diplo matieke oplossing voor het ge schil. Een nieuw vredesplan van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig is vannacht door Argentinië van de hand gewezen. Volgens Buenos Aires waren de voor stellen gelijk aan de plannen, die vorige week voor de mili taire leiders „onvoldoende" waren. De voorstellen van Haig waren overgebracht door de Peruaanse president Be- launde Terry. De Britse minister van buiten landse zaken Pym heeft het afgelopen weekeinde in de Verenigde Staten druk overleg gevoerd met de Amerikaanse regering. Met zijn Amerikaan se ambtgenoot Haig heeft Pym gesproken over de steun van de VS aan Groot-Brittannië. Nadere mededelingen zijn hierover niet gedaan. Vandaag ontmoet hij secretaris-generaal van de Verenigde Naties Perez de Cuellar. Pym heeft in Was hington nogmaals herhaald dat Londen in de eerste plaats een diplomatieke oplossing van de crisis wenst, maar een militair treffen niet uit de weg zal gaan. „Wij zullen niet op houden te zoeken naar een vreedzame regeling, maar voorwaarde blijft dat de Ar gentijnen zich eerst van de ei landen terugtrekken", aldus Pym. Pagina 6: „We vechten wel, maar het is geen oorlog". Vroegere Karei Doorman geen partij voor Britten. Een archieffoto van de Argentijnse kruiser „General Belgrano", die vannacht door een Britse atoom-onderzeeër is getorpedeerd. dood veroordeeld, onder meer vanwege het in koe len bloede vermoorden van een Belgisch gezin van vijf personen. Hij nam zaterdagochtend de benen samen met een Neder landse mede-gevangene, de 30-jarige Albert H., die vastzat wegens een vier in België ge pleegde gewapende overval len. De politie houdt er reke ning mee dat beide mannen naar Nederland zijn ontko men. Gisteravond ontbrak nog elk spoor van het tweetal. De mannen ontsnapten tijdens het luchten. Vanaf de binnen plaats schoten zij met een zelf gemaakt toestelletje een lang stuk touw naar de kroonlijst van het gebouw, klauterden over de gevangenismuur en verdwenen op straat in een witte Lada met Nederlandse nummerplaat. Of zij daarbij zijn geholpen is nog niet dui delijk. Nadat Freddy Horion al we gens een bankoverval gevan gen had gezeten, schoot hij in februari 1979 een winkelier ster dood, na haar beroofd te hebben. Datzelfde jaar drong hij met een handlanger een willekeurig huis binnen in de omgeving van Gent, om er na een langdurig sadistisch optre den de vijf aanwezigen - een gezin van vier personen plus de vriend van de oudste doch ter - een voor een met nek schoten te executeren. Tijdens het proces maakte zijn verde diger, die evenals de aanklager de doodstraf vroeg, diepe in druk met een bittere aan klacht tegen het Belgische strafrechtsysteem, waarin ver oordeelden geen enkele bege leiding krijgen en na hun vrij lating veelal als „tijdbommen" in de samenleving verblijven. Horjon heeft in gevangen schap een boek geschreven, „Monster zonder waarde", waarin hij beschrijft hoe hij zo geworden is. MSTERDAM De FNV ;eft zich vandaag in haar pport „Vrede en ontwape- ng" uitgesproken tegen bio- gische wapens en kernwa- jns en tegen de plaatsing er- Bin in Nederland. De vakcen- ale vindt het gebruik van ge- >emde wapens „immoreel" i wil daarom gaan deelne- i aan acties tegen kernwa- s. e vakcentrale kondigt in het ipport aan een actieve rol te illen spelen bij de omschake ling van oorlogsproduktie in de industrie naar normale pro duktie. Over ontwapening heeft de FNV in afwachting van de onderhandelingen tus sen de supermachten in Genè- ve nog geen definitief stand punt. Uittreding uit de NAVO acht de FNV voorlopig niet gewenst. De FNV zou overi gens graag zien dat de vereni ging van dienstplichtige mili tairen, de VVDM, zich bij haar aansloot. Intussen hebben tijdens de 1 mei-vieringen socialistische voormannen plaatsing van kernraketten in Nederland scherp afgekeurd. Fractievoor zitter Wim Meijer van de PvdA zei in Hengelo, dat er over dit punt met zijn partij geen compromissen te sluiten zijn. In uiterste instantie zal de PvdA uit het kabinet moeten stappen, aldus Meijer. Partij voorzitter Max van den Berg zei iets dergelijks in Utrecht en minister Den Uyl voor de radio. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll teen krant ontvangen? Bel issen 18.00 en 19.00 uur immer 071-122248 en uw ant wordt dezelfde avond ibezorgd. MOSKOU Op 1 mei is het in streken van Siberië en Sovjetrussisch Centraal-Azië met 30 a 32 graden Celsius in een eeuw niet zo warm geweest, vertelde gisteren ra dio Moskou. De hoofdstad van Toerkmenistan, Asjka- bad had op 1 mei een record-temperatuur met 35 gra den Celsius. Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Prei, per kilo Rundertartaar, c. AO 500 gram im 0.4Ö Drie gewonden bij sport wedstrijden LEIDEN Drie Leidenaars hebben het afgelopen week einde flinke verwondingen opgelopen bij sportwedstrij den. Een 12-jarige jongen liep za terdagmiddag een hoofd wond op toen hij als keeper in een wedstrijd op het ter rein van VNA aan de Bos- huizerkade tegen de paal van het doel aan viel. Zondag middag kneusde een 23-jari- ge Leidenaar een been bij een botsing op het terrein van VNA. Een 25-jarige Lei denaar brak gistermiddag zijn been in een rugbywed strijd op het terrein van DIOK aan de Oegstgeester- weg. Argentinië verslaat Engeland USSABON Argentinië en /Engeland heb- ben zaterdag tij- Bi dens het wereld kampioenschap ,rolhockey in Lis sabon tegen et- kaar gespeeld. De spelers van de twee teams schudden eikaar voor noch na de wedstrijd de hand. Het zwak ke Engeland ver loor met 8-0. De Britse ambassade was niet vertegenwoordigd, de Ar gentijnse daarentegen wel. Zoals bekend zijn Argenti nië en Engeland met elkaar in oorlog vanwege de kwestie rond de Falkland-eilenden. Dode bij Arsenal—West Ham LONDEN Scotland Yard is gisteren begonnen met het onderzoek naar de dood van een 24-jarige voet balsupporter. Het stoffelijk overschot was zaterdag gevonden in de buurt van Highbury na de wedstrijd ArsenalWest Ham United. Als doodsoorzaak wer den messteken genöemd. De politie vermoedt, dat het slachtoffer in de buurt van een station van de onder grondse is aangevallen. De westrijd, die al in de eerste minuut tijdelijk werd gestaakt omdat een rookbom op het veld was gegooid, leidde tot enorme vechtpartijen op de tribunes. De politie verrichte tientallen arresta ties voordat het duel kon worden hervat Primeur shirtreclame SCHAGEN Het zesde elftal van SRC uit Schagen is de eerste ploeg in Nederland geworden, die met shirt reclame heeft gespeeld. In een wedstrijd voor de re serve vierde klasse B tegen Nieuwe Niedorp 4 tooiden de spelers zich met een shirt waarop de naam van sponsor Gombau't, één van de spelers van het team, te lezen stond. SRC liep daarmee vooruit op de waar schijnlijke invoering van shirtreclame, waarover de KNVB op 17 mei definitief beslist. SRC heeft met zijn primeur wel het risico van een straf gelopen, al heeft de afdeling Noord van de KNVB de zaak tot nu toe afgedaan als „een grap". Cruijff traint weer AMSTERDAM De blessure van Johan Cruijff ge neest voorspoedig. De kwetsuur aan een enkelband staat inmiddels looptraining toe, maar of Cruijff zon dag tegen Roda JC zijn rentree kan vieren, is nog on zeker. Cruijff: „De blessure is eigenlijk tegen NAC ont staan. Achteraf had ik tegen PSV beter niet kunnen spelen, maar de belangen van Ajax waren zó groot, dat je in zo'n geval gewoon als speler bereid bent meer risico's te nemen. Maar daardoor ben ik wel te ruggevallen. Normaal staat voor zoiets twee. drie we ken. Ik ben er nu twee weken uit, dus wie weet. Ge lukkig genees ik snel. Donderdag ga ik proberen met de bal te trainen en dan beslis ik of ik zondag kan spelen". Eerste finale dag later ZEIST De eerste van de twee finalewedstrijden uit het toernooi om de KNVB-beker tussen FC Utrecht en •AZ '67 wordt een dag later, op 12 mei. gespeeld. Op de oorspronkelijke datum, 11 mei. wordt op het Vee marktterrein in Utrecht een automarkt gehouden, waardoor het parkeerterrein niet beschikbaar is. FC Utrecht besloot daarom een dag uitstel te vragen. De KNVB willigde het verzoek in. Het is de bedoeling, dat de eerste finale op 12 mei om 18.00 uur begint. Dit houdt verband met het feit, dat de televisie later op de avond een directe uitzending verzorgt van de finale van het toernooi om de Europa Cup voor beker winnaars tussen Barcelona en Standard Luik. Boskov naar Gijoo MADRID Vujadin Boskov wordt de nieuwe trainer van Gijon. De Jdegoslaaf, in Nederland ooit actief bij FC Den Haag en Feyenoord, was eerder trainer bij Real Madrid. Na een serie slechte prestaties werd Boskov door het bestuur van die club verzocht zijn ontslag in te dienen. Herrie rond „andere" Kees Kist STEENWIJK Scheidsrechter J. Melser uit Rijswijk heeft gisteren de wedstrijd Steenwijk-Sneek (hoofd klasse B) in de rust gestaakt bij de stand 0-0. Aanlei ding was een zware overtreding (natrapen) van Steen- wijker Kees Kist, die daarvoor uit het veld werd ge stuurd. Steenwijks aanvoerder Anne van der Meulen had op die beslissing te veel commentaar en kreeg een waarschuwing. Dezelfde speler maakte drie minu ten later een overtreding die eveneens een waarschu wing waard was. waardoor ook hij naar de kleedka mer moest. Tijdens de rust werd de sfeer ron<> het veld meer gespannen en daarop besloot scheidsrech ter Melser niet aan de tweede helft te beginnen. Verkeerde tegenstander DEN HAAG Geladen begon Quick 6 gisteren aan een van de pogingen om een stapje dichter bij de titel van de Reserve eerste klasse van de Haagse Voetbal Bond te komen. De Haantjes dachten, dat concurrent NLS 2 ook uiterst gemotiveerd ten strijd zou trekken. Echter, heel gemakkelijk realiseerde Quick in twintig minuten een voorsprong van 5-0. De Haantjes infor meerden voorzichtig bij de tegenstander, waarom de weerstand zo gering was. vooral omdat er titelkansen waren te verdedigen. „Titelkansen? Wij staan lekker veilig in de middenmoot". Toen kwam ook de aap uit de mouw: de tegenstander was niet NLS 2, maar SVh 3 dat tegen Quick 14 (zesde klasse) dacht te spelen. Het toeval wilde, dat de wedstrijd van Quick 14 was uitgesteld. SVH daarvan niet op de hoogte was en NLS 2 niet was verschenen. De wedstrijd werd na één helft voor gezien gehouden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1