rnouts schaart ich bij de top loedarmoede 4(i 500 cc jnotocróss Vitas verslaat zieke Lend! Boet Van Duimen sterkste privé-rijder gSPORTTRIBUIME j MmmII i|"Cckk>cSouumt Angel Arroya nog in leiderstrui Vuelta VEEL VALPARTIJEN IN GRAND PRIX VAN OOSTENRIJK LEIDSE COURANT MAANDAG 3 MEI 1982 PAGINA 13 lUISBURG Afscheid het vegetarisme en chtscheiding zijn zo de pmerkelijke wijzigingen in et recente levenspatroon Francis Connesson. Vaar het zijn bezigheden an de biljarttafel betreft, adden die veranderingen lerkwaardige gevolgen, le ooit bij het geringste epikeerde Fransman reedt tegenwoordig zo eheerst en correct op dat e scheidsrechters geen ind aan hem hebben, p de kwaliteit van zijn spel eeft de nieuwe aanpak geen ivloed gehad. Dit weekeinde rolongeerde de 33-jarige onnesson in Duisburg zijn rereldtitel in het anker-kader 7/1. In de finale zegevierde hij over de Westduitsor Thomas Wildförster. Twee maanden geleden hadden belden elkaar getroffen in Luzern, waar de jonge Westduitser in de strijd om het Europese kampioen schap de sterkste was. Con nesson incasseerde zijn vierde wereldtitel met een gemiddel de van 51.81, een wereldre cord voor een toernooi met ze ven partijen. Zowel Connesson als Wildför ster had in de aanloop tot het beslissende duel een neder laag geleden. Beide keren was de „reuzendoder" de Neder lander Jan Arnouts, die zich mede hierdoor in Duisburg bij de groten schaarde. De natio nale titelhouder, volgende week 24, eindigde als tweede doordat hij op de slotdag van de Belg Ludo Dielis won. „ik kon maar moeilijk in mijn spel komen", verklaarde Arnouts de niet zeer hoogstaande af sluiting van de biljart vierdaag se. „Als Dielis speelt voor wat hij waard is, blijft hij ook in het kaderspel, waarvoor hij de laatste tijd weinig belangstel ling kan overbrengen, gevaar lijker". Door een nederlaag tegen de Westduitser Hose verspeelde Arnouts zaterdagmiddag zijn kans op de titel. De enige tien tallen supporters, die in het spoor van de Brabander naar Duisburg waren getogen, mik ten op de hoogste positie voor hun idool. De aanwezigheid van zo velen legde op de tot dan toe zonder plankenkoorts spelende Arnouts een druk, waaronder hij bezweek. Met die overwinning reikte Hose derhalve een hand aan zijn landgenoot Wildförster. mpjlORG De door de Belgische zand-specialist André t zrromans overheerste Grote Prijs van Nederland, 1 in (racht de huidige bloedarmoede in de vaderlandse .fflOO cc motocross top schrijnend aan het licht. Ne- n Jerland, ooit met een topper als Gerrit Wolsink op e Jlle circuits vooraan, heeft zelfs op de vertrouwde luwjandbanen op veel terrein in moeten leveren. De zekjoofdrollen in de door tienduizend mensen bezochte lrHaaie „cross-optocht" van Norg waren voor de bui tenlanders. Slechts Toon Karsmakers kon in de ;nd.Weede manche zijn vaardigheid in het mulle zand ianfaarmaken door een klassering als vijfde. Voor het Rujverige overheersten in het Drentse zand voor de :o-|ederlanders valpartijen, blessureleed en motor- Jgiech. dntüe voornaamste aandacht gold in deze Grand Prix dan ook de 3n- ooral door de Belgen Vromans en Malherbe betwiste leiding In scojet wereldkampioenschapsklassement. Vromans, bij het ontbre- '9 jen van de geblesseerde Zweed Carlqvist, 's werelds beste mo- Ldjpcrosser in het zand, werkte met twee manche-zeges in een redvedstrijd zijn achterstand van zeventien punten op ranglijstaan- Joerder Malherbe ruimschoots weg. Malherbe, de regerend ro"Vereldkampioen die het Grand Prix-seizoen vorige week startte in 'pet manche-zeges, ging in Norg in training en wedstrijd vier keer 'enJnderuit. De Waal vertrok derhalve puntloos en met een zwaar- wfeblesseerde schouder uit Norg en moet in de tussenstand de jieuwe leider Vromans en de Amerikaan Brad Lacky voor zich rm3ulden. 9 Joor de Nederlanders resteerden slechts de kruimels. Gerard metand, ondanks spierblessures in de zwaarbeproefde armen toch 9- Jan de start, leek in de eerste manche een best resultaat te sco- P 4en. Na aanvankelijk op de vierde plaats gekoerst te hebben, v0|ing de Ingenaar in de slotfase van de conditionele beproeving !n chter slap over het stuur. De negende plaats was zijn deel. Jaak "•O'lVerwaayen werd tiende. Vaderlandse favorieten als Wolsink, rorJarsmakers en Seppenwolde gingen in de eerste ronde bij een we3iassale valpartij onderuit en staakten de strijd. Peter Herlings, h de laatste ronde op de zevende plaats als beste Nederlander lmobndrijdend, kwam zonder benzine te staan. Zijn tank bleek te ®r®jiein. d ^oet van Duimen was gisteren de snelste privérijder in de 500 Dt Ic-race om de Grote Prijs van Oostenrijk. De coureur uit Ammer- ad'oden moest alleen vier fabrieksmachines voorrang verlenen. ,etjjan het viertal werd Franco Uncini op een Suzuki winnaar, voor anHe Yamaha's van Barry Sheene, Kenny Roberts en Graeme v fcrosby. Jack Middelburg kwam niet in het stuk voor. Hij viel in wje derde ronde uit met mechanische problemen. "T'ran Duimen maakte na afloop van de tweede race om het ^Wereldkampioenschap een opgeluchte indruk. „Ik heb de fa brieksbazen laten zien, dat ik nog niet opgebrand ben, zoals al te 3 'gemakkelijk werd verondersteld. Of het veel geholpen heeft, yjeet ik niet. Ik ben bang van niet", aldus de nationale kampioen, d<jie aan het einde van het vorige seizoen door Yamaha aan de »rÜant werd 9eze* en geen onderdak bij een concurrerend merk ïrwtond. Om die reden treedt Van Duimen dit seizoen in het ronken- 'frue circus °P met zi'n Priv® Suzuki. jd1ohan Scheele heeft gisteren in Pluneret (Frankrijk) een moto- 3 vjross in de 500 cc-klasse gewonnen. Scheele won de eerste "Blanche. De tweede manche leverde een zege op voor de Frans- 1 J-jnan Pierric Leblanc, die in de eindstand de tweede plaats bezet- ADVERTENTIE Een complete softball tennisset krijgt u toegestuurd als dank 'oor de moeite voor het opgeven 2-jvan een nieuwe abonnee. Postcode/Plaats_ I Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een softtennisset naar: NaamJ Adres Postcode/Plaats1 Telefoon1 Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. Laatste Grote Prijs voor Gerrit Wolsink NORG Gerrit Wolsink, de afgelopen tien jaar Neder lands toonaangevende motor crosser, heeft gisteren in Norg zijn laatste Grote Prijs op vaderlandse bodem gere den. Wolsink kwam door val partijen in beide manches niet verder dan de eerste ron de. Nog drie Grands Prix in het buitenland (Zweden, Finland en Oostenrijk) resten de zaken man uit Laren, voordat hij het definitieve besluit over stoppen of het seizoen afmaken neemt. Wolsink neigt na gisteren tot het eerste. „Als het op deze manier verder gaat, dan Is het voorbij. De verre Grands Prix zijn, wanneer je er geen WK- punten kunt scoren, te kost baar, die tijd en dat geld kan ik beter gebruiken. Het definitie ve besluit neem ik na de Grote Prijs van Oostenrijk. Ik reken er wel op dat dit mijn laatste Nederlandse Grand Prix is ge weest. Volgend seizoen zal ik er niet meer bij zijn", aldus de 35-jarige motorcrosser. Gerrit Wolsink: „Dit Is mijn laatste seizoen". MADRID Door maag krampen geplaagd heeft Ivan Lendl gisteren in de finale van het grand prix- toernooi van Madrid zijn meerdere moeten erken nen in Guillermo Vilas. Na dat hij de eerste twee sets had gewonnen, werd het spel van de Tsjechoslo- waak aanzienlijk zwakker. Vilas profiteerde en won de partij en de 40.000 dol lar (ruim 100.000 gulden) van de eerste prijs na 3 uur 50 minuten spelen met 7, 4 6, 60, 6—3, 6— 3. Honderd Argentijnse fans ondersteunden Vilas luidkeels bij zijn protesten tegen de beslissingen van de lijnrechters. Na afloop zwaaiden zij met een Ar gentijnse vlag. Voor Lendl was het de derde nederlaag In 84 partijen en de tweede tegen Vilas. Vorige maand bracht de Argentijn het toernooi van Monaco op zijn naam. Lendl ging vanaf de der de set strompelend over de baan. Bij herhaling leek het erop dat hij de partij zou sta ken. Na afloop nam hij het vliegtuig naar New York om daar deel te nemen aan een WCT-toernooi. Dit tot grote ontsteltenis van de organisato ren van het wereldteam cup toernooi, dat vandaag in Düs- seldorf begint. Zij meenden de Tsjechoslowaakse speler te hebben gecontracteerd. Ze vroegen de spelersvakbond ATP Lendl een boete op te leggen van 10.000 dollar en hem voor drie weken te schor sen. Geconfronteerd met de rel zei Lendl, dat hij zich van geen kwaad bewust was. Vol gens hem had hij zich verplicht te spelen in de Verenigde Sta ten en nergens anders". Uitslagen halve finales: Vilas (Arg>—Noah (Fra) 7—6 6—2, Lendl (Tsj)Orantes (Spa) 6 4 6 4. Martina Navratilova is winna res geworden van het toernooi in Grenelefe. In de finale ver sloeg zij de Australische Wendy Turnbull in twee sets 6—2. 7—5. In Hilton Head ging de over winning naar de Amerikaan Van Winitsky. Hij versloeg in de eindstrijd de Nieuwzeelan- der Chris Lewis overtuigend: 6—4 6 4. De Zweed Björn Borg heeft in een exhibitiontoernooi de Amerikaan Vitas Gerulaitis ver slagen: 6-4, 6-4, 7-6 (7—2). Eric Wilborts heeft het toer nooi van Waregem gewonnen. Hij zegevierde in de eindstrijd van dit tweede van de vijf Bel gische satelliet-toernooien met' 62, 64 over de Fransman Kusna. Wilborts, die vorige week bij het openingstoernooi in Theux in de eerste ronde werd uitgeschakeld door de Amerikaan Graig Edwards, staat in de klassering na twee toernooien derde achter de Belg Boileux en de Australiër Dycke. Adri van der Poel (links) redt het net niet. Mac Kenzle is sneller. ZURICH Het seizoen van de eendaagse wieler wedstrijden is geëindigd zoals het begon: met een overwinning van een vol slagen outsider. De Fransman Marc Gomez profiteerde in Milaan-San Remo van de rivaliteit onder de vedetten en greep zijn eerste klassie ke triomf. Het kampioen schap van ZUrich, een semiklassieker, waarmee de rij eendaagse wed strijden gisteren werd af gesloten, bezorgde de Nieuwzeelander Eric MacKenzie de roem, waarvan hij alleen maar had durven dromen. De 23-jarige renner uit de ploeg van Walter Gode- froot werd de eerste Nieuwzeelander, die ooit een (semi)klassieke zege in Europa wist binnen te halen. En opnieuw lieten de kopmannen het afwe ten. In de eindsprint van acht ren ners had hij geen moeite met de concurrentie, want het sprinten is een onderdeel van de wielersport, dat de 23-jari- ge Nieuwzeelander wel be heerst. Bovendien bevonden zich in de kopgroep geen an dere sprinters van formaat. Tenminste op Adrie van der Poel na. De jeugdige Braban der uit de ploeg van Fred de Bruyne smeet evenwel in de fi nale met zijn krachten, waar door hij op het moment supre me de pure snelheid miste. Het koersverloop werd in de eerste kilometers bepaald door een drietal vluchters. De Belg De Ruyter, de Zwitser Freuler en de in Luxemburg woonach tige Portugees Da Silva lieten na 47 kilometer het peloton voor wat het was. Het trip mocht ruim honderd kilometer het gezicht van de koers bepa len. Toen begon de strijd pas echt. Diverse ontsnappingen, waaronder een met de winnaar van vorig jaar Beat Breu, wer den in de kiem gesmoord. Tot dat, met nog 50 kilometer voor de boeg Prim, Pannizza, Van der Poel, Wilmann en Martens de beslissende aanval lanceer den. Even later sloten zich Vi- gouroux, Gisiger, Michaud, Summermatter, MacKenzie, Corti, Delle Casa en Seiz aan bij dit vijftal. Op de vierde en laatste be klimming van de Regensberg, op zeven kilometer van de eindstreep, viel de Italiaanse klimmer Panizza aan. Seiz en Wilmann konden hem enigs zins volgen, maar de overige coureurs moesten voor korte tijd afhaken. Vijf kilometer ver der was het MacKenzie, die in gezelschap van Van der Poel, Michaud, Gisiger en Prim weer aansluiting vond. Van der Poel, strijdlustig als hij is, trachtte in de slotfase diverse keren al leen weg te komen. Het lukte hem niet en bovendien verloor hij met de demarrages veel kracht. In de eindsprint brak hem dat duidelijk op. Frankfort Ludo Peeters heeft met de overwinning in de Grote Prijs van Frankfort, ook bekend on der de naam „Om de Hennin- ger Toren", loon naar werken gekregen. In de voorjaarsklas siekers heeft de 28-jarige Belg uit de ploeg van Peter Post zich uitgesloofd voor Johan van der Velde en vooral voor Jan Raas. De wijze waarop hij zich in de finale van Parijs Roubaix inzette voor Raas dwong respect af. In de Grote Prijs van Frankfort mocht Pee ters voor eigen kans rijden. Al was het wel zo, dat de Belg zijn ploegmakker Johan van de Velde gesteund zou hebben, indien deze in kansrijke positie verkeerde. Maar Peeters was in goede vorm. Ter bescher ming van Van der Veldes kan sen counterde hij in de laatste kilometers een aanval van de Noor Jostein Wilmann. Het tweetal bleef weg en Peeters kende geen problemen met de Noor in de eindsprint. Het „Post-collectief" wierp voor de vierde keer in de grote voorjaarswedstrijden vruchten af. Eerder profiteerden Frank Hoste (Gent-Wevelgem) en Jan Raas (Parijs-Roubaix en Am- stel Goldrace) van de hechte samenwerking en de uitgekien de tactiek in de Nederlandse ploeg. Het betekende voor Peeters, die aan zijn tweede seizoen bij Raleigh bezig is, zijn derde grote triomf in een daagse wedstrijden. Eerder ze gevierde hij twee keer in Pa rijs-Brussel. Peeters geldt ook als een van de grote favorieten voor de monsterklassieker Bordeaux-Parijs die op zater dag 22 mei wordt gehouden. DEN HAAG De elfde etappe van de Ronde van Spanje (de Vuelta) is zaterdag gewonnen door José Luis Laguia. Eddie Planckaert was gistermiddag de sterkste in de twaalfde etappe. De Spanjaard Angel Arroya draagt nog steeds de leiderstrui. Zijn voornaamste concurrent is de Zweed Sven Aake Nilsson. In het algemeen klassement staat Jo Maas op de 23e plaats, Johnny Broers is 29e, Roy Schuiten 38e en Hedie Nieuwdorp 66e. De Fransman Jean-Pierre Ho- sotte is gisteren winnaar ge worden van het Circuit des Mi nes, een etappewedstrijd voor amateurwielrenners. De Neder lander Mathieu Hermans, ne gentien jaar, bezette de twee de plaats met een achterstand van elf seconden op de win naar. Daarmee was hij de beste renner van de ploeg van Herman Krott, die voor de ploegentijdrit van zaterdag twee renners moest missen wegens ziekte. Henk Havik en Theo Peeters verschenen niet meer aan de start. Niettemin zegevierde de ploeg van Krott in het ploegenklassement. Ger- rie van Gerwen is zaterdag winnaar geworden van een wielerwedstrijd voor profs in Hoboken (België). Gerrie Knetemann neemt niet deel aan de Vierdaagse van Duinkerken. Hij komt ook niet in actie in de Ronde van Nor- mandië. Hierin maakt Renë Koppert uit Poeldijk zijn prof debuut. Knetemann zal van daag onderzocht worden door dokter Rolink. Hij heeft maag klachten. Joop Zoetemelk start niet in Bordeaux-Parijs, de monsterklassieker die zaterdag 22 mei wordt gehouden. Na zijn 38e plaats in Zurich zag de Nederlander er definitief van af. „Ik heb te weinig kilometers gemaakt", aldus Zoetemelk, die wel de Dauphiné Liberè gaat rijden. De Belg Wim van Eynde is win naar geworden van de klasse mentswedstrijd Ruban Grani- tier Breton. Beste Nederlander was Johan Lammerts. Bert Wekema werd 29e. SALZBURG De Neder landse motorcoureurs op de weg zijn het Grand- Prixseizoen, met uitzonde ring van Boet van Duimen, slecht begonnen. De meesten waren in Salz burg, waar de eerste Grand Prix, die van Oos tenrijk, van het seizoen werd gehouden, betrokken bij valpartijen of hadden machinepech. Van Duimen speelde wel geen rol in de strijd bij de 500 cc-rijders voor een topplaats, met zijn klassering als vijfde was hij wel de beste privé rijder. Jan Middelburg, die voor het uitkwam op fabrieksmateriaal van Suzuki kon na vier ronden al de pits opzoeken, omdat de machine was „vetgeslagen". De Italiaan Franco Uncini eiste op zijn Yamaha de eerste plaats voor zich op. Hij had lange tijd concurrentie te duchten van zijn landgenoot en lange tijd op kop liggende Lu- chinelli, die hij pas in de voor laatste bocht kwijt was. Toen kwam Luchinelli namelijk ten val. Hij liep overigens geen verwondingen op. Door de val van Luchinelli en die van de Italiaan Loris Reggioni kwam Boet van Duimen op de vijfde plek. In de 350 cc-klasse was het Mar Schouten, die door machinepech werd achter volgd, en moest zelfs de strijd staken. Hetzelfde gebeurde trouwens met het duo Streuer- Snieders in de zijspanklasse. Uitnodiging: zaterdag mee fietsen. Landelijke fietsdag! Uncini (14) en Lucinelli in een fraai gevecht gewikkeld in de 500 cc in Salzburg. plaats terecht. Van Duimen: winnaar en Van Duimen klas- „Ik kan in de bochten iets, seerden zich achtereenvolgens maar niet alles goedmaken, Sheene, Roberts en Crosby, wat de fabrieksrijders op de allen Yamaha-rijders, rechte stukken aan tijd winnen. Tijdens de opwarmronde van Ja, verder moet ik het hebben de door ruim 100.000 toe van valpartijen of machinepech schouwers gevolgde races in van die toppers". Tussen de Salzburg kwam Peter Looyes- tein ten val. De onfortuinlijke Nederlander brak een kuitbeen en liep een shock op. Zijn ma chine werd geheel vernield. In de 125 cc-klasse gingen Jan Eggers en Henk van Kessel on deruit. Eggers brak zijn onder arm. Van Kessel kwam er met klasse evenmin voor tegenslag gespaard. Hij kreeg tijdens de race te maken met machine pech en viel van een zevende positie terug naar een twaalfde Bestel boekje 'Fijn samen fietsen', vraag bij boekhandel, fietsenvakman ot VVV, danwel bestellen door overmaking van 18,75 op postgiro 234567 t.n.v. stichting: fiets!, A dam.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13