Benauwde zege Ajax C Groningen gelooft er eindelijk ook in C Den Haag tart Ike beschrijving frontaal MAANDAG 3 MEI 1982 (ji-Miiiucn Naar bui toe heeft de clublei en ook de spelers- ™bep van FC Groningen TT kans op Europees bewust niet al te 1 istig genomen. Of dat fraaie overwinning 4-0 op de daarmee titelkandidaat nóg het geval is, worden betwijfeld. met het punt- van Haarlem en de ne- van FC Utrecht zijn de op het grote weer toegenomen. Er nog de uitwedstrijden GA Eagles en Roda JC ontvangt FC Gronin- over veertien dagen de voor wat het naar" Europa mag Gezien het gemak, waar de noorderlingen de laat- tegenstanders van dit moet het on beslist voor worden gehouden. Trainer Theo Verlangen is een uiterst voorzichtig mens. Hij gaat zich niet te buiten aan optimistische voorspellingen en probeert ook nu nog het voetbal in Europees verband naar de achtergrond te druk ken. „We hebben ontspannen naar deze wedstrijd toege- leefd. Voor ons is het seizoen immers reeds geslaagd, wat bij PSV uiteraard anders lag. Het grote winstpunt voor mij deze middag was, dat er nu ook goed is gevoetoald. Ik wil de graag het bewijs geleverd zien, dat wij in staat zijn een topclub te verslaan. Wat tegen Ajax op het nippertje mislukte, blijkt nu dus ook te kunnen". Van PSV valt niet veel goeds te melden. De Eindhovense miljoenenformatie verspeelde volkomen verdiend de vrijwel laatste kans op het landskam pioenschap. De hoogte van de nederlaag was zelfs niet eens geflatteerd. Het kwam vrijwel niet tot uitgespeelde kansen. In de eerste helft kreeg de Groninger doelman Tukker zelfs pas na 35 minuten een schot te verwerken. Daarvoor moest hij zich proberen warm te houden met wat verdwaal de voorzetten. Na de rust was het van hetzelfde laken een pak en doordat FC Groningen in staat bleek er een schepje bovenop te gooien, gingen de Eindhovenaren er fors onder door. Trainer Thijs Libregts sloeg de spijker voor éèn keer op de kop toen hij van een af gang sprak. „De wedstrijd is een geweldige afknapper voor mij geweest. Als je ook eens kijkt hoe de doelpunten tot stand kwamen. Dat had nooit mogen gebeuren". Niet zo veel In de eerste helft viel er voor de 13.500 betalende bezoe kers niet zo veel te genieten. FC Groningen probeerde met schoten van afstand de zaak te forceren en kreeg een rede lijk aantal kansen, waaronder een kopbal op de lat van Pe ter Houtman. PSV maakte geen moment de indruk nog aanspraak te willen maken op een kampioenschap. Ruud Geels liet zich gewillig afbluf fen door Walter Waalderbos. René van de Kerkhof had te veel problemen met de pas achttienjarige Ronald Steenge en Jurrie Koolhof liet af en toe aardige bewegingen zien, maar erg veel rendement le verde het niet op. Hallvar Tho- resen vond meestal in de Gro- ningense aanvoerder Jan van Dijk zijn meester. Het kostbaarste bezit van de Groninger voetbalstichting, centrale middenvelder Ronald Koeman, sloopte in de tweede helft hoogstpersoonlijk PSV. Eerst werkte hij een fraaie aanval via Hiddink en Hout man af en na een half uur spe len schoot hij de bal uit een vrije trap langs doelman Pim Doesburg. Een houdbaar lij kend schot overigens, evenals het derde Groninger doelpunt, dat vlak voor tijd door Anne Mulder werd gescoord. Peter Houtman maakte de afgang van PSV compleet door in de "laatste minuut het vierde Gro ninger- doelpunt te laten aan tekenen. De nederlaag had in blessuretijd zelfs nog cata strofale vormen kunnen aan nemen. toen diezelfde Hout man een fraaie kans kreeg om de vijf vol te maken, maar hij schoot voörlangs. Alles wat de Eindhovenaren in de tweede helft tot stand brachten, wa ren twee schoten van Jan Poortvliet en het eerste en enige schot van de vroegere koningschutter. Ruud Geels, dat tot hoekschop werd ver werkt. Thijs Libregts had toen reeds het hoofd in de schoot geworpen en bespaarde zijn wisselspelers een optreden. Slechts de volslagen onbeken de Van Aerle mocht zich warmlopen en deed dat onge veer een half uur voordat de PSV-bank erg in zijn aanwe zigheid had. DIRK VAN DER KAAP Scoreverloop: 51. Koeman 1-0; 77. Koeman 2-0; 89. Mulder 3-0; 90. Houtman 4-0. Scheidsrechter: Weer ink; toeschouwers: 13.500. Gele kaart: Landsbergen en Van Kraay (beiden PSV). FC Groningen: Tukker; Steenge, Hiddink. Waalderbos. Mulder; Van Oijk (Veldmate). Koeman, Keukens; Goble, Houtman, Dijkstra. PSV: Doesburg; Stevens. Van Kraay. Lansbergen, Wildschut: Huh, Poort vliet, Thoresen; Koolhof. Geels. R.v.d. Kerkhof. né van Delft gaat onderuit bij een duel met Schrij- terwijl Purvis en Van der Zwan toekijken. •J HAAG - 6-0 voor 700 toeschouwers. Veelzeggen- dan die uitslag en dat aantal had de noodtoestand FC Den Haag een week nadat de degradatie een was geworden niet kunnen zijn. En dan heette de >onent, die de zo op drift geraakte Haagse profclub zo'n ontluisterende manier de oren waste, nog :hts Go Ahead Eagles. Je kunt je afvragen wat er zou gebeurd als er afgelopen zaterdagavond een écht ■ke tegenstander in het Zuiderpark had gestaan, ïwel ook Go Ahead de „tien" had kunnen bereiken, niet een handvol mogelijkheden zou zijn vermorst. zaterdagavond onder de naam FC Den Haag aan het werk voor het eerste van het kwartet verplichte nummers om het oen uit te maken tartte bijna elke beschrijving. Het was vrij de complete ploeg die een week eerder pas in de 84e minuut indhoven tegen PSV capituleerde. Maar hoe weinig waarde die prestatie moest worden toegekend werd tegen Go Ahead lelijk. De ploeg van trainer Cor van der Hart had ditmaal niet verdedigend jasje aan en wat daarvan de gevolgen waren id na twintig minuten op het scorebord: 0-3. bijsterend een bijna verbijsterende manier werden de tekortkomingen oekomstmogelijkheden van dit team door een waarlijk niet )ts maar zich als god in Frankrijk wanend Go Ahead aange- id. Er was geen enkele organisatie in de verdediging, het denveld miste elke vorm van wat ook maar in de verste verte lijken op wat body, inzicht of initiatief en de tweemans-voor- de blonk uit door onmacht. Doordat ook al die drie linies nog overeenkomst vertoonden met een duinlandschap kregen Deventernaren een portie vrijheid voorgezet, waarop ze wel isten toehappen. Zowel over de vleugels als door het midden d de defensie van de zo verloederde thuisclub aan het wan- n gebracht en met de eindscore van 6-0 mocht men zich nog kkig prijzen. rmate de speeltijd vorderde kon je je als toeschouwer afvra- wat er van deze ploeg in de eerste divisie terecht moet ko- Het is ook nauwelijks voorstelbaar dat eventueel van Ajax 3f Feyenoord geleende spelers volgend seizoen voor dusda- veel nieuwe impulsen zorgen dat er wel met enig perspectief de competitie kan worden begonnen. Van der Hart heeft nu drietal wedstrijden gewerkt met een ploeg die gericht was op nend jaar, maar kan ook niet anders dan tot de conclusie nen zijn gekomen dat met dit spelersmateriaal niets valt te iiken. Een weinig bemoedigend vooruitzicht. FRANK WERKMAN •everloop: 13. Voskamp 0-1; 15. Woudsma 0-2; 22. Woudsma 0-3; 40. Van en (strafschop) 0-4; 48. Eykelkamp 0-5; 57. Eykelkamp 0-6; scheidsrech- Oe Schepper; toeschouwers: 700. >en Haag: P. van der Zwan; A. van der Zwan, Treling, Van Vliet, Groen; toy (Van Bergenhenegouwen), Purvis. Keloglu. Van Delft; Prevo; Rontberg. thead Eagles: Endeman; Koopman. Back. Oude Wesselink. Witbaard; dsma. Voskamp (Marsman). Smit; Schrijver. Van Kooten, Eykelkamp. IOGE RENTE, DIRECT OPVRAAGBAAR. M Girosparen op de Sterrekening. Simpel via het giroboekje, voordelig dankzij de huidige rente van liefst 10%. En te allen tijde direct opvraagbaar; tegen 2% kosten over het opgenomen bedrag. Bel nu 020-5918013 voorde folder. Bij een minimum inleg van f 50,- profiteert u tevens van de tijdelijke openingspremie van f 7,50. f postgiro rijkspostspaarbank AMSTERDAM Hoewel het 20e landskampioenschap van Ajax over hoog uit veertien dagen een feit is, zag trai ner Kurt Linder na de benauwde winst op FC Utrecht (1-0), in tegenstelling tot zijn spelers, weinig reden tot uitbundigheid. Met een gezicht alsof niet naaste concur rent PSV, maar FC Groningen met 4-0 gesloopt was, open de de Westduitser zijn analyse zelfs met iets dat op een ver ontschuldiging leek. „Ik heb de mensen vanmiddag teleur moeten stellen door doelmatig te laten spelen. Maar aan de andere kant hebben we al zo veel mooie wedstrijden gespeeld en zo veel mooie goals gemaakt, dat ik er een beetje op re ken dat we niet met een alle sympathie verspeeld hebben". Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat de Amsterdam mers één van hun minste wedstrijden zouden afleveren. Gretig schoot de ploeg uit de startblokken, maar het gemis van een regelaar werd snel merkbaar. Ajax drukte, maar deed dit in een te lage ver snelling, zonder veel ideeën. Doordat Johan Cruijff alleen in de dug-out te bewonderen viel, was Vanenburg op basis van z'n klasse en inzicht de aangewezen man om de taak van nr. 14 over te nemen, maar de Utrechtse Ajacied toonde aan dat hij vooral tijd nodig heeft om naar die rol toe te groeien. Bovendien werd het er voor Ajax niet eenvoudiger op, toen Wim Jansen na elf minuten moest afhaken. De omzettingen - Rijkaard werd laatste man, Ophof voorstopper en invaller Molenaar rechtsback - vorm den een extra aanslag op het ritme, met als gevolg dat de toeschouwers twintig minuten op het eerste leuke moment moesten wachten. Ung te kende voor de uitvoering, maar de Utrechtse doelman Hans van Breukelen pareerde het schot van de vleugelspits knap. Die speldeprik van Ling kon FC Utrecht, dat zonder Flight speelde, niet inspire ren. Hoewel de Utrechters in Monster en Van der Lem als één van de weinige ploegen twee buitenspelers in huis heeft, die een tegenstander uit kunnen spelen om vervol gens vanaf de achterlijn voor gevaar te zorgen, stelde de ploeg van Berger zich uiterst, behoudend op in zijn pogin gen de aspiraties op Euro pees voetbal dichterbij te brengen. Libero Leo van Veen speelde weliswaar veel vuldig vóór zijn defensie, maar overschreed alleen bij hoekschopen de middenlijn, zoals al zijn ploeggenoten uit sluitend met zichtbare tegen zin de helft van Ajax opzoch ten. Typerend genoeg Wim Kieft wordt in de tang genomen door doelman Hans van Breukelen en libero Leo van Veen. ook niet meer dan .één kans op, die typerend genoeg uit een „dood" moment voort kwam. Monster kopte de bal uit een hoekschop van Van der Lem door, waarna Leo van Veen vrij voor Schrijvers naast schoot. Han Berger over de houding van zijn ploeg in het eerste bedrijf: „We hebben ons aan Ajax aangepast, maar dat was ze ker niet de bedoeling. Ik ben bang dat de meeste jongens toch gefixeerd waren op de grote uitslagen, die Ajax de laatste weken neergezet heeft. Die angst zelf met 5 of 6-0 afgemaakt te worden overheerste". Ajax kon daar evenwel geen munt uit slaan. Dank zij Lerby en Ling kwamen er weliswaar kleine kansjes, maar van uit gesproken mogelijkheden was geen sprake. „De jon gens speelden toch wel iets onder druk", verklaarde Lin der na afloop. „En toen Wim Jansen wegviel hielden we niet zo veel routine over. Ook dat mag niet uit het oog ver loren worden". Juist het uitvallen van Wim Jansen had trainer Berger graag benut gezien. „We wa ren ingesteld op een Ajax zonder Cruijff, maar toen ook Jansen wegviel hield Ajax in feite een heel jong team over. Verdedigend en organisato risch zat het bij ons wel goed, maar nadat Jansen weggeval len was. had ik graag wat meer initiatief gezien. Ook in de eerste helft waren daar mogelijkheden voor". Wat Ajax in de eerste helft tever- geefs had nagejaagd, reali seerde de aspirant-kampioen precies 32 luttele seconden na de thee. Lerby stuurde Ajax' beste map Olsen diep en tegen diens diagonale schuiver had Hans van Breu kelen geen verweer: 1-0. De opening van het tweede be drijf oogde toch veelbelo vend, want een minuut na de openingstreffer schoot Jan Monster, oog In oog met doelman Schrijvers van Ajax, net naast. Na de treffer leek Ajax los te komen. Het tempo werd opgeschroefd en Mole naar (knap schot net over) en Kieft (alleen voor Van Breu kelen naast) waren dicht bij de 2-0. Na tien minuten luw de het offensief echter, niet in de laatste plaats omdat FC Utrecht de tijd rijp achtte om uit zijn schulp te komen. „Niet alleen omdat we achter stonden", zou Berger later opmerken, „maar omdat dat van tevoren afgesproken was. Bovendien zijn we op ons sterkst als we zelf het initia tief hebben". Middenvelder Jan Wouters onderstreepte? de woorden van zijn trainer door na twaalf minuten op de lat te kogelep. Zes minuten later kreeg FC Utrecht op nieuw een kans op de gelijk maker, maar Carbo voorzag het uitstekende voorberei dende werk van de plotseling prima spelende Jan Monster niet van een passend vervolg. Machtsvertoon Met het machtsvertoon van de Domstedelijke FC sloop bij Ajax de onzekerheid bin nen. Het gelegenheidscen trum Rijkaard-Ophof bleek allesbehalve solide, en on danks het surplus aan indivi dueel talent, zakten de Am sterdammers ver terug. Van de Akker had geen kind aan Kieft, Du Chatinier is voor Ling per traditie een uiterst onprettige tegenstander, waarbij het conditioneel ster ke FC Utrecht als collectief hoger scoorde dan zijn Am sterdamse opponent. Door dat Piet Schrijvers in de slot fase op inzetten van Monster en Van Veen subliem rea geerde bleef FC Utrecht ech ter van de gelijkmaker ver stoken. Berger: „Een gelijk spel had tot de mogelijkhe den behoord, zeker op basis van de tweede helft. En kijk ik naar die eerste helft, daar in was een gelijkspel ook ver diend geweest". TON TERPSTRA Scoreverloop: 46. Olsen 1-0; Scheidsrechter: Van Swieten; toe schouwers: 17.000. Gele kaart: Lerby (Ajax) en Van Tamelen (FC Utrecht). Ajax: Schrijvers; Ophof. Jansen (Molenaar). Rijkaard, Boeve; Schoe naker, Vanenburg. Lerby; Ung (Van 't Schip), Kieft. Olsen. FC Utrecht: Van Breukelen; Van Ta- melen. Van Veen, Van de Akker. Du Chatinier; De Kruijk (Tervoorl), Wouters. Adelaar; Van der Lem. Carbo, Monster. Sportwereld tevreden en ontevréden met overheid De afgelopen week is er tweemaal „van hoger hand" contact geweest met de sportwereld. Eerst liet minister Van der Louw van CRM het betaalde voetbal schrikken met zijn beslissing voorlopig de helft van de uitkering van de nationale sporttotalisa- tor te bevriezen en daags erop kwam staatsseretaris Kombrink met zijn aange paste versie van het belas- tingheffingsplan voor sportkantines. Beide regeringsmededelin gen hebben nogal wat konsekwenties. Van der Louws opschorting van de helft van de overheidssub sidie heeft de betrokke nen, de Federatie Betaald Voetbalorganisaties (FBO), het Budget Bewakings In stituut (BBI), de Stichting Nederlandse Sporttotalisa- tor (SNS) en de Neder landse Sportfederatie (NSF) niet weinig ge schokt. De FBO is ont stemd, omdat men zo'n besluit niet had verwacht, aangezien er al geruime tijd overleg is tussen beide partijen; de SNS, omdat de autonomie van deze instel ling is aangetast en het BBI, omdat de richtlijnen voor de begrotingen van de clubs al waren opge steld die nu op losse schroeven zijn komën te staan. De ontevredenheid van alle gesprekspartners van CRM is begrijpelijk, het gaat tenslotte om het niet on aanzienlijke bedrag van 2,8 miljoen gulden, waarover de Tweede Kamer nu pas over twee maanden gaat beslissen of die som nog langer in het betaalde voetbal moet worden ge stoken. Deze manoeuvre van Van der Louw kan op twee manieren worden uit gelegd. Hij kan het betaal de voetbal een keiharde waarschuwing hebben wil len geven om aan alle ver langens van de overheid te voldoen om in het vervolg voor de subsidie in aan merking te blijven komen. Ook kan de minister de 2,8 miljoen gulden hebben op geschort vooruitlopend op de definitieve regeling van de shirtreclame in het profvoetbal, die zoals be kend bij een aantal clubs inmiddels al is geregeld. De KNVB, die ijlings in speelde op de koers die Ajax als eerste insloeg, hoopt deze maand de re glementering te kunnen presenteren. Indien het merendeel van de clubs in het betaalde voetbal er in derdaad in slaagt om een dergelijke sponsor te ver werven is het voor de hand liggend dat CRM de subsi die terugschroeft. Waar mee dit ministerie dan een aardige bijdrage levert aan de totale bezuinigingso peratie van deze regering. Staatssecretaris Kombrink van Financiën heeft een groot deel van de onrust, die was ontstaan door zijn bekende kantineplan, weg genomen door te verklaren dat niet allo kantines met een omzet boven de 125.000,— automatisch in aanmerking zullen komen voor vennootschapsbelas ting. Die zal slechts gelden voor de clubs die hun kan tines min of meer als hore- ca-gelegenheid exploite ren. De clubs die aan een dergelijke omzet komen puur op basis van het wed- strijdgebeuren en wat daar omheen hangt, vallen bui ten de voorgestelde rege ling. Goed nieuws, maar de vraag rijst wel hoe Finan cien het verschil tussen beide categorieën wil aan tonen. Het moet voor clubs die inderdaad nog wel eens bruiloften en partijen in het eigen clubhuis orga niseren, een koud kunstje zijn om aan het „horeca- beginsel" te ontsnappen. En waar blijft Kombrink dan? Het heeft er alle schijn van dat de staatsse cretaris dan weliswaar niet in het openbaar bakzeil heeft gehaald, maar wel zijn zo veel ophef maken de voorstellen langs een achterdeurtje weer wil la ten verdwijnen. De sport wereld zal er alleen maar blij om zijn, de vennoot schapsbelasting dreigde een te zware druk op de clubs te leggen. Vooral als die nog eens vergezeld zou gaan van de belasting van vrijwilligerswerk, de persoonlijke aansprakelijk heid van de penningmees ter van een club en de btw-regeling. Die laatste punten blijven door Kom brink nog onbesproken. Er blijven voor de sportwe reld dus nog voldoende re denen over om attent te blijven. De actieplannen kunnen nog niet de ijskast in.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11