50.000 Oranje- feest: mensen in Zuidlaren Haig: „Militaire actie bijna onvermijdelijk' Van der Stoel onderstreept belang Amnesty International Britten besluiten 13 mei over deelname WK-Spanje Uitkomst gesprek Kaunda-Botha blijft onduidelijk STAAT DER NEDERLANDEN 10% LENING 19S2 PER 19SB/19S9 Voorlopig akkoord EG-landbouwprijzen Laat de schilder het beschermen. BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 1 MEI 1982 PAGINA 5 - Man slaat zijn vrouw met zware asbak dood AMSTERDAM Een 29-jarige vrouw uit Am sterdam is gisteren tij-' dens een ruzie aan boord van een woonboot om het leven gekomen. De vrouw overleed nadat zij door haar 47-jarige man met een zware asbak op het hoofd was geslagen. Het echtpaar had ruzie gekregen tijdens een ge sprek over een boedel scheiding. De dader is ingesloten en wordt maandag voorgeleid aan de officier van justitie. Maffia verdacht van moord op Italiaanse communist PALERMO De politie van Sicilië is er vrij zeker van dat de moord, gistermor gen, op een vooraanstaand lid van de Ita liaanse Communistische Partij (PCI) in Palermo, de hoofdstad van Sicilië, het werk is van de maffia. Het slachtoffer is de 54-jarige Pio La Torre, secretraris-ge- neraal van de communistische partij op Sicilië en lid van het nationale parlement, in Rome. Bij de aanslag kwam ook de chauffeur van La Torre om het leven. Men verdenkt de maffia omdat Sicilië de laatste paar jaar gevrijwaard is geweest van politiek terrorisme, zowel van links als van rechts. Bovendien is de communis tische partij op Sicilië begonnen met een campagne tegen de maffia-bazen, die Pa lermo hebben gemaakt een knooppunt van de internationale handel in heroïne. Hotelbrand in VS: 11 doden NEW YORK Bij een brand in een hotel in de stad Hoboken in de Amerikaanse staat New Jersey zijn gisteren elf mensen om het leven gekomen. Tien anderen liepen zware verwon dingen op. Een aantal hotelgasten wist zich te reddden door uit de ra^ men te springen van het vijf verdiepingen hoge, uit baksteen opge trokken, gebouw. De politie houdt ernstig re kening met brandstich ting. Weer winter(s) in Italië ROME Niet alleen in eigen land maar ook in Italië, waar in deze tijd van het jaar in het al gemeen een alleszins redelijke temperatuur heerst, doet april wat hij wil. In de Appenijnen in Midden-Italië viel gisteren sneeuw. Ook in de noordelijke Dolomieten had men een witte 30ste april. De passen waren al leen met sneeuwkettingen te berijden en sommige werden af gesloten. In bijna het hele land moesten de mensen de winter jassen uit de kasten tevoorschijn halen. Het slechte weer heeft de fruitteelt in Noord-Italië grote schade toegebracht. Leger El Salvador in de tegenaanval SAN SALVADOR Het Salvado- raanse leger heeft in het noorden van het land een uitgebreide tegen aanval geopend op het verzet. Vol gens militaire bronnen is het offen sief het grootste dat de regerings troepen ooit in de nu drie jaar du rende binnenlandse strijd hebben ingezet. Uit de militaire bronnen werd ver nomen dat ongeveer 4.000 soldaten deelnemen aan aanvallen in de buurt van de grens met Honduras. Verzetstrijders worden van twee kanten aangevallen en helikopters bombarderen hun stellingen. Bij de acties zijn volgens militaire functio narissen tot nu toe 42 personen om gekomen en ruim 100 gewond. Italiaanse terrorist klapt uit de school ROME Antonio Savasta, de leider van de groep terroristen (Rode Briga des) die in december NAVO-generaal Dozier ontvoerde, heeft voor de recht bank in Verona uit de school geklapt over de banden van de Rode Brigades met de PLO en de Bulgaarse ambassa de in Rome. Volgens Savasta zou de PLO de Rode Brigades van wapens hebben voorzien. Hij zei verder dat over het algemeen geen contacten werden onderhouden met buitenland se geheime diensten, maar dat vlak voor de ontvoering van Dozier wel met iemand van de Bulgaarse ambas sade was gesproken. De PLO en Bul garije ontkennen ooit contact met de Rode Brigades te hebben gehad. Veel banen op de tocht in conservenindustrie TILBURG In de Nederlandse conser venindustrie staan de komende jaren veel arbeidsplaatsen op de tocht. Dat komt om dat veel bedrijven opereren op markten waar de groei uit is. Daarnaast veroveren conservenfabrieken uit de ontwikkelings landen steeds meer afzetgebieden binnen de EG. Dat staat in het rapport „Blik uit de derde wereld, relokatie van de groen ten- en fruitverwerkende industrie" van het Tilburgse Instituut voor Ontwikke lingsvraagstukken (IVO). De onderzoe kers hebben berekend dat als de conser venindustrie het roer niet omgooit de werkgelegenheid in die bedrijfstak de ko mende vijf jaar met zeven procent per jaar afneemt. In deze bedrijfstak werken nu nog tussen de acht en negenduizend mensen. „Leuk hoedje majesteit". Dat stond op een bord bij één van de grachtenhuizen in Harlingen. Een complimentje voor Trix, die een opvallend groen hoofddeksel droeg. (Vervolg van voorpagina) HARLINGEN/ZUIDLA REN De Friese organi satoren hadden gerekend op ongeveer 30.000 men sen, maar er waren naar schatting slechts 5000 op de been. Nadat koningin Beatrix, prins Claus en de prinsen Willem-Alexan- der, Johan-Friso en Con- stantijn op het vliegveld van Leeuwarden waren geland, arriveerden ze met open auto in Harlin gen bij het stadhuis. Twee meisjes die probeerden een spandoek te ontvouwen, werden door de politie opge pakt, naar het bureau gebracht en korte tijd later weer vrijge laten. Er was ook een andere tekst: op één van de grachten huizen prijkte het bordje met de woorden: „Leuk hoedje majesteit". Beatrix droeg een opvallend groen hoofddeksel. Burgemeester Steenbeek van Harlingen verwelkomde de koninklijke familie en bood koningin Beatrix een wand bord van Harlinger aardewerk aan. Eerder al had de 8-jarige Joost de Boer, die gisteren zijn verjaardag vierde, de vorstin bloemen aangeboden. Op het bordes van het stadhuis werden de gasten toegezongen door leerlingen uit dé vierde klassen van de scholen uit Harlingen en buurgemeenten. Ook het Friese volkslied ont brak niet. Een wandeling over de Zuid- en Noordkade van de Noorderhaven werd een de monstratie van vele kinder spelen. Ook de prinsen deden soms lustig mee. Hoofdschouwspel was een zeeroversspel met teams uit buurgemeenten van Harlingen en de elf Friese steden. De Terschellinger volksdansgroep en een jazzballetgroep kregen van de koninklijke familie veel aandacht. Precies volgens schema vertrokken de ko ninklijke gasten per trein naar de volgende plaats, het Drent se Zuidlaren. Het koninklijk gezin kwam vrijdagmiddag om half drie aan in Zuidlaren. Het gezel schap was per trein vanuit Harlingen naar Haren gereisd en vandaar per auto naar Zuidlaren. Bij vrijwel elke wo ning in Zuidlaren wapperde de nationale driekleur. Tien duizenden trotseerden het gure weer om het koninklijk gezin welkom te heten. Voor het gemeentehuis de Ha- vezathe Laarwoud werden de koninklijke gasten welkom ge heten door burgemeester Kymmell van Zuidlaren en door de commissaris der ko ningin in Drente mevrouw Schilthuis. Gerben ten Cate (7) en Orwell Gejas (11), beiden gisteren jarig, boden de vorstin bloemen aan. „Berend botje", het symbool van het dorp, kwam in een bootje in de gracht op Klein Laarwoud aanvaren, begeleid door de jongerensociëteit uit Borger. Vietnamezen: protest tegen Hanoi-bewind op „Nationale Treurdag" AMERSFOORT Zo'n 500 Vietnamese bootvluchtelingen lebben gisteren fel geprotes- eerd tegen het communisti- che bewind in Hanoi. Dat ge leurde in Amersfoort op de Nationale Treurdag" van het Vietnamese Volk. )e val van Saigon op 30 april 975 werd daar herdacht. In en open brief die, gericht aan oningin Beatrix, de Neder- andse regering en het Neder- andse bevolking, tijdens de lanifestatie werd voorgele- en, zeggen de vluchtelingen it het voormalige Zuid-Viet- i, dat het bewind in Hanoi iet langer mag voortbestaan. Volgens de vluchtelingen zijn in totaal 800.000 bootvluch- ilingen, van wie bijna 6000 in ederland. Nog eens 300.000 n zouden tijdens de lucht zijn verdronken. Het ewind zou ook al 500.000 ietnamese dwangarbeiders aar Siberië hebben gedepor- erd. In de brief wordt de Dop uitgesproken, „dat het hrikbewind in Vietnam ordt vernietigd door ophef- ng van de wrede Vietnamese immunistische partij, die de irzaak is van alle onrust en lende in Vietnam en wijde nstreken". ME voert charges uit in Amsterdam AMSTERDAM De Mobiele Eenheid heeft gisteravond in de Amsterdamse binnenstad charges uitgevoerd tegen jon geren die ruiten ingooiend door de Leidsestraat trokken. Zo'n 200 jongeren, door de po litie omschreven als „pun kers", hebben vernielingen aangericht aan trams en ge bouwen. Gewapend met stokken en ste nen trokken de jongeren van het jeugdcentrum Paradiso naar De Dam. Onderweg gooi den ze ruiten in van trams en gebouwen. Toen de politie op trad, vielen er enkele gewon den. Er werd één arrestatie verricht wegens vernieling. Onder het motto „Afbraak" was in Paradiso een manifes tatie georganiseerd door de il legale radiozender van de kraakbeweging „De Vrije Keyser". Eerder had deze omroep opge roepen om van 30 april een herdenking te maken van de rellen tijdens de inhuldiging van koningin Beatrix twee jaar geleden. Ook was in de stad een pamplet verspreid van de beweging „Autono men" waarin een „woedede monstratie" werd aangekon digd tegen „gezeik over werk" „strafuitkeringen", „woning nood", „de krankzinnige wa penwedloop", „de voortduren de volkerenmoord door de Verenigde Staten" en de „franje van Oranje". Die woe de moest worden gekoeld op het Amerikaanse consulaat op het Museumplein, het arbeids bureau, banken en militaire objecten. De jongeren keerden na de charges terug naar Para diso. WASHINGTON De cri sis rond de Falkland Ei landen is in een stadium gekomen, waarin militaire acties bijna niet meer zijn te vermijden. Dat zei Amerika's minister van buitenlandse zaken Alexander Haig, toen hij gistermiddag bekend maakte dat zijn land in het conflict de zijde van Groot-Brittannië had ge kozen. Tegelijk maakte hij militaire en economische sancties tegen Argentinië bekend. Verder kondigde hij aan dat de VS Groot- Brittannië, wanneer het daarom vraagt, militair zullen steunen. Haig noemde Groot-Brittannië Amerika's „trouwste bondge noot", maar tegelijk benadruk te hij dat zijn land niet actief bij een eventuele oorlog zal worden betrokken. Hij be schuldigde Argentinië er van een laatste, ook voor Buenos Aires acceptabel, vredesvoor stel te hebben verworpen. Vol gens Haig garandeerde dat plan onder meer de Argentijn se souvereiniteit over de Falk land Eilanden op midden-lan- ge termijn. Hij kondigde aan dat Washington de voorstellen zal overbrengen aan de Vere nigde Naties. President Reagan onderstreep te in een toespraak de woor den van minister Haig. Hij be stempelde Argentinië als „agressor" en zei dat „niet moet worden toegestaan dat agressie succes heeft". De Ver enigde Staten hebben vanaf het begin van de Falkland-cri sis getracht vechten te vermij den en een diplomatieke op lossing te bewerkstelligen. Overigens is het door de Ame rikaanse regering afgekondig de wapenembargo tegen Ar gentinië een loos gebaar. In 1978 besloot de toenmalige president Carter de generaals in Buenos Aires geen wapens meer te leveren. Aanleiding was de reputatie van Argenti nië als land, waar de mensen rechten op zeer grote schaal worden geschonden. Pas als wordt aangetoond dat de men senrechten-situatie is verbe terd, mag het embargo van 1978 worden opgeheven. Pre sident Reagan, die voor de Ar gentijnen een belangrijke rol had ingeruimd in zijn Midden- Amerikapolitiek, is van me ning dat de situatie daar inder daad is verbeterd. Maar tot op heden heeft hij het Congres, dat de uiteindelijke beslissing moet nemen, daarvan niet kunnen overtuigen. Anders- zijds mag niet worden verge ten dat de regering-Reagan momenteel de in Washington zeer gekoesterde banden met andere Latijnsamerikaanse landen in de waagschaal stelt. Wanneer er niet snel alsnog een politieke oplossing komt, zal het prestige van de VS in Zuid- en Midden-Amerika ernstig worden geschaad. De Britse regering heeft blij op de Amerikaanse steun gerea geerd. „Nu de machtigste staat ter wereld aan onze kant staat, zal Argentinië wel moeten in zien dat agressie niet getole reerd wordt", aldus minister van buitenlandse zaken Pym. In Argentinië werd, kort na dat minister Haig de nieuwe houding van de VS had toege licht, de Russische ambassa deur, Striganov, op het minis terie van buitenlandse zaken ontboden. Ondanks de grote ideologische verschillen zijn beide landen belangrijke han delspartners. Bovendien heeft het conflict om de Falkland Eilanden de Russische interes se in Argentinië alleen maar vergroot. In kringen van wes terse inlichtingendiensten valt al te vernemen, dat de Sovjet- Unie Argentinië, via Cuba, van nieuwe en moderne wa pens voorziet. LONDEN De Britse rege ring is van plan op 13 mei, na afloop van een gesprek met de voetbalbonden van Engeland, Schotland en Nnord-Ierland, te besluiten of a®èe drie lan- den-teams toestemming krij gen om deel te nemen aan het WK-voetbal in Spanje. Dit in verband met het conflict over de Falkland Eilanden en de deelname van titelverdediger Argentinië aan dit toernooi. Wanneer het tussen Argenti nië en Groot-Brittannië tot een gewapend treffen komt zal eerst een poging worden gedaan om Argentinië van het WK uit te sluiten. Als dat niet lukt weinigen geloven dat de wereld-voetbalbond, de FIFA, aan de Britse druk zal toegeven lijkt deelname van Engeland, Schotland en Noord-Ierland uitgesloten. Hoewel Ron Greenwood, de trainer van het Engelse team, een dergelijke beslissing heel jammer zou vinden, kan hij er ook begrip voor opbrengen. „Als er gevochten wordt en doden vallen gaat het argu ment dat voetbal en politiek niets met elkaar te maken hebben niet meer op", aldus Greenwood. Wanneer de drie landen niet in Spanje verschijnen worden hun plaatsen ingenomen door Roemenië, Zweden en Portu gal. Dat heeft de FIFA deze landen, die in de groepswed strijden achter de Britse teams eindigden, al laten weten. NOORDWIJKERHOUT „Organisaties als Amnesty International spelen bij het bestrijden van de schen ding van mensenrechten een even belangrijke rol als de Verenigde Naties. Er moet niet worden veronder steld dat de VN overal een oplossing voor hebben". Dit heeft minister van buitenlandse zaken, Max van der Stoel, gisteren gezegd bij de opening van een congres van de mensenrechtenorganisatie Amnesty Internatio nal in Noordwijkerhout. Op deze conferentie wordt gesproken over buitengerechtelijke executies. Hieronder verstaat men het plegen van moorden door of met goedkeuring van overheden. Volgens Amnesty zijn op dergelijke wijze in de jaren zeventig zeker een miljoen mensen vermoord. Het congres buigt zich over maatregelen ter voorko ming van de buitengerechtelijke executies. Volgens Van der Stoel „mag er geen misverstand over bestaan dat opzettelijke schendingen van het recht op leven verboden zijn onder nationale en internationale wetten". Als landen waar buitengerechtelijke executies voorkomen noemt Amnesty onder andere: Ethiopië, de Centraal-Afrikaanse Republiek, Oeganda, Zaïre, Argentinië, Chili, Bolivia, El Salva dor, Guatemala, Bangladesj, India, Pakistan, Filippijnen, Cam bodja, Libië, Syrië en Turkije. President Kaunda (rechts) en premier Botha (links) bij het begin van hun „openhartige" gesprek. KOPFONTEIN Aan de vooravond van zijn gesprek met de Zuidafrikaanse premier Pieter Botha had presi dent Kenneth Kaunda van Zambia gezegd, dat hij wil de proberen „onze boer vrienden (de Afrikaners) wat verstand bij te brengen". Maar na afloop van vier uren van besprekingen bleef gisteren voor de buitenwereld verborgen, of de bijeenkomst iets heeft opgeleverd. In een korte gemeenschappelijke verklaring werd meegedeeld dat de twee „openhartig van gedachten hebben gewisseld over de situatie in zuidelijk Afrika" en willen streven naar een vreedzame oplossing van de problemen. Maar onduidelijk bleef of de standpunten elkaar wat hebben genaderd en of de bijeen komsten tot nieuwe initiatieven zal leiden. Botha en Kaunda ontmoetten elkaar in een geïmproviseerde kampeerwagen enkele kilometers van Kopfontein, een grens overgang tussen Zuid-Afrika en Botswana. In. verscheidene Afrikaanse staten is koel gereageerd op de ontmoeting. Diplo matieke kringen menen dat Kaunda zijn politieke reputatie op het spel zet door het Zuidafrikaanse isolement te doorbreken. Het was Botha's eerste gesprek met een politiek leider van zwart Afrika. Zeker is dat de slepende onderhandelingen over onaf hankelijkheid voor Namibië hoog op de agenda stonden. iondsraad erwerpt banen- lan Schmidt )NN De Bondsraad, de érste Kamer" van het West- itse parlement, heeft het ba- nplan van de regering- hmidt verworpen. De rege- igspartijen f SPD en FDP bben geen meerderheid in Bondsraad. Bondskanselier ilmut Schmidt beschouwt banenplan als een hoek en van zijn economisch her- Iprogram dat het aantal rklozen nu 1.8 mil- n moet terugdringen. De uwe minister van finan- n, Manfred Lahnstein, ver- larde in de Bondsraad dat regering het plan nu zal orleggen aan een parlemen- arbitragecommissie, arin alle partijen zijn verte- iwoordigd. ADVERTENTIE. bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 6 mei 1982 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 juni aflossing in 4 jaarlijkse termijnen van 1 juni 1986 af inschrijving 6 mei a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 2 juni 1982 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs LUXEMBURG De EG-landbouwministers zijn het gisteren in principe eens geworden over een nieuw landbouwprijspakket dat de Europese landbouwprijzen met gemiddeld ruim 10,5 pro cent verhoogt. Het Verenigd Koninkrijk, Griekenland en Italië maken echter nog voorbehouden, zodat van een echt prijsbesluit niet gespro ken kan worden. Daarom blijven de huidige prijzen tot 17 mei van kracht. Op 10 en 11 mei komen de ministers in Brugge bijeen voor een informele vergadering en daar kan, als de drie landen hun reserves opheffen, een werkelijk prijsbesluit vallen. Het voedingsmiddelenpakket in de EG zal, als de nieuwe prijzen van kracht worden, 2,5 procent duurder worden. De kosten van levensonderhoud zullen er met 0,5 tot 0,6 procent door stijgen. De kosten van het prijspakket (over twaalf maanden 4.020 mil joen gulden) zijn zo hoog dat volgens de Nederlandse minister De Koning „men zich dit jaar voor het eerst serieus zorgen moet gaan maken over de financiering van het landbouwbeleid". Maar het pakket om die reden afwijzen ging de bewindsman te ver. „Niet in alle geledingen van de Nederlandse maatschappij zal mij de boodschap waarmee ik thuis kom, in dank afnemen", zo zei hij gisteren in Luxemburg. De minister gaf toe, dat de prijsverhoging „zeer fors" is, „de grootste verhoging uit de ge schiedenis van het Europese landbouwbeleid". ADVERTENTIE ^S8f Uw huis is waarschijnlijk uw meest waardevolle bezit. Dus is het dubbel en dwars regelmatig onderhoud waard. Natuurlijk, schilderen kost geld. Maar repareren is stukken duurder. Stel daarom samen met de schilder een onderhoudsplan voor uw huis op. Publikatie van het Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswijk (ZH).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5