Koninginnedag verregend Politie schiet op winkeldieven Aangrijpend toneel in Rijnlands Lyceum SSB- WJLEMMM Tentoonstelling Burchtzalen middelpunt 5 mei viering LEIDEN LEIDSE COURANT ZATERDAG 1 MEI 1982 PAGINA 3 LEIDEN Een politiea gent uit Leidschendam heeft donderdagavond bij de aanhouding van drie winkeldieven het pistool getrokken en een schot gelost. Verdacnt gedrag van één der ar en) restanten gaf daar aan- f,ói leiding toe. De agent •at) schoot opzettelijk naast de benen van de arres tant, deze raakte dan ook niet gewond. De drie (26,26 en 24 jaar oud) waren rond half negen bij V&D in Leiden betrapt bij het stelen van twee Perziche tapijtjes en een suede jack. Het lukte de bedrijfsreeher- cheur echter niet de drie winkeldieven in de kraag te vatten. Wel wist hij het ken teken van de auto te noteren waarmee de drie Hagenaars vluchtten. Deze wagen werd enige tijd later door de Voor- schotense politie gesignaleerd die de achtervolging inzette. Met behulp van Leidschen- damse collega's werd de auto in Leidschendam klemgere den. De drie moesten uitstap pen om gefouilleerd te wor den waarbij de agenten reeds de waarschuwing gaven dat er bij een verdachte bewe ging geschoten zou worden. Een van de winkeldieven vertoonde onder zijn kleding namelijk een merkwaardige bobbel die de politie deed vermoeden dat de jongen een pistool bij zich had. Toen de jongen een volgens de agen ten verdachte beweging maakte, werd naast zijn be nen geschoten. De bobbel bleek achteraf een porte feuille te zijn. De betreffende persoon bleek later ook ge zocht te worden door de poli tie van Den Haag en Delft. Het drietal is ingerekend. Gewonde bij vechtpartij LEIDEN Een 23-jarige Leidenaar raakte donder dagavond gewond bij een vechtpartijtje in de studen tensociëteit LISC aan de Eerste Binnenvestgracht. Hij moest voor behandeling naar het ziekenhuis worden overgebracht. Het slachtoffer werd samen met zijn vriend buiten de deur gezet op beschuldiging van het stelen van een portemonnee. Het slachtoffer nam dat niet. Hierna ontstond een vechtpartijtje waarbij de Leidenaar een bierglas in het gezicht kreeg. De politie moest donderdagavond ook in actie komen bij een vechtpartij in een woning aan de Paramaribo- straat. Aanleiding hiervoor was het feit dat de één via het bakkie de ander belachelijk had gemaakt waarna deze zijn verhaal kwam halen. Uiteindelijk zijn drie man meegenomen naar het bureau. Er bleek een niet geringe hoeveelheid alcohol in het spel te zijn. Rapenburg aan één zijde afgesloten LEIDEN Het Rapenbrug zal aan de zijde van de universiteitsgebouwen tussen Nonnen- en Doelensteeg worden afgesloten. Verkeer uit de richting Noordeinde dient zijn weg via de Doelenbrug langs de overzijde van het Rapenburg in tegenovergestelde richting te vervolgen. De automobilisten eindigen daarmee waar ze begonnen, bij het Noordeinde. Het wordt automobilisten daarmee onmogelijk gemaakt om het Rapenburg als sluiproute te gebruiken wanneer zij de Breestraat wil len omzeilen. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat aan beiden zijden van het Rapenbrug een lus zou worden gemaakt. Tijdens een vergadering van de raadscommissie ruimtelijke ordening deelde wethoduer Waal mee dat het college heeft besloten om tegenover het academiegebouw geen paaltjes te plaatsen maar een sluis aan te leggen. Doorgaand verkeer blijft aan deze zijde mogelijk. De gemeente houdt er rekening mee dat in een later stadium alsnog wordt besloten ook deze route geheel af te sluiten. EEN PAREL VAN EEN WITTE WIJN door Kees Klerks, Kennedylaan 7, Leiden. Bevrijdingsplein 24-54, Leiden. Kopermo len 36, Leiden. De laatste jaren is droge witte wijn enorm in populariteit gestegen, het grote probleem met deze wijnen is echter de prijs/kwaliteit verhouding. Goede witte wijnen zijn praktisch niet te betalen, ter wijl goedkope vaak niet te drinken zijn. Vooral Frankrijk heeft erg veel moeite om de grote vraag naar witte wijn kwalitatief bij te houden. D£was eten ook voor mij de aanleiding om niet in Frankrijk maar in Italië op zoek te gaan naar een betaalbare maar kwalitatief hoge witte wijn. Italië is tenslotte de grootste wijnproducent ter wereld. Mijn reisdoel was dit keer niet bekende Italiaanse wijngebieden zoals Piemonte of Veneto, maar het op wijngebied veel minder be kende eiland SICILIË. Hoewel ik buiten de beroemde Marsala geen enkele wijn van dit eiland kende, was ik aangenaam verrast over de werkelijk uitste kende wijnen die dit eiland voortbrengt. Tijdens een proeverij bij de firma Rallo in de stad Palermo trof ik een witte wijn aan waar ik dadelijk verliefd op werd. De wijn was helder, strogeel van kleur met een groenige glans. De smaak was droog, fruitig met een prettige herinnering aan de geur van rijpe druiven en bij de afdronk had de wijn een licht bitter ondertoontje De wijn komt uit de omgeving van het dorpje Alcamo en heet heei toepasselijk: VINO BIANCO D'ALCAMO 1981 Men vertelde mij dat juist de '81 van zo'n uitstekende kwaliteit is, omdat het in 1981 plm. 20% meer geregend heeft dan normaal en dit de kwaliteit van de druiven zeer ten goede is gekomen. De drui- vensoort is de Catarato Bianco en de wijn heeft als een van de wei nige Siciliaanse wijnen een eigen D.O.C. appellation controlée in Frankrijk). De beste temperatuur om deze wijn te drinken is plm. 12 graden. Dus niet al te koud. En dan de prijs! Uiteraard moet een ieder voor zich deze wijn op prijs/kwaliteit beoordelen, maar het is mijn vaste overtuiging dat wanneer dit een Frinse wijn was de prijs minimaal 10 gulden zou bedragen. In mijn 3 winkels wordt deze wijn verkocht voor 6.45, terwijl bij een doos van 12 flessen de prijs/5.95 bedraagt. Tot slot: SALUTE In de Merenwijk was een LEIDEN/STREEK De viering van Koninginne dag is letterlijk en fi guurlijk grotendeels in het water gevallen. Slechts het grote aantal natte, slap aan de stok hangende vlaggen maak te duidelijk dat er giste ren iets te vieren viel. De op grote schaal georgani seerde (kinder)activitei- ten moesten of afgelast worden of werden waar mogelijk binnen voortge zet. Koninginnedag brengt slechts een hoop mensen op de been wanneer het oranje- zonnetje straalt. Terwijl de weersgesteldheid op 3 okto ber bijvoorbeeld geheel onbe langrijk is voor het welslagen van deze feestdag, is juist Ko ninginnedag er uitermate af- sdelljke belangstelling voor hankelijk van. Of het nu vriest of gloeiend heet is, op 3 oktober staat Leiden op z'n kop. Wanneer het op 30 april een beetje motregent is geen mens bereid zijn warme woonkamer te verlaten. Een willekeurige zondag zou een aanzienlijk drukker straat beeld hebben laten zien. Aanvankelijk leek het gister ochtend nog wel mee te val len. Menigeen zal geconsta teerd hebben dat het weer dan toch nog wel meeviel. Amper enkele uren later werd het pleit beslist toen de regen in gestaag tempo uit de hemel begon neer te dalen, aanvankelijk nog enigszins verdraagbaar, na de middag definitief alle hoop om zeep helpend. Het anders in de late ochten duren zo gezellige plein aan de Bazelstraat in Leiden Zuid-West lag er gisteroch tend verlaten bij. De beloofde tentjes en eetkramen waren de kinderspelen. aanwezig, de bezoekers ont braken. Enkele driekleuren van vermoedelijk slechte kwaliteit begonnen reeds door te lopen. De tocht door de stad voortzettende bleek de sfeer al spoedig overal even troosteloos te zijn. De kinderoptochten droegen een verkleumd karakter de geor ganiseerde wedstrijdjes wer den, als ze al doorgingen, vaak plichtmatig afgewerkt. Straattekenen was een op het natte asfalt een nauwelijks uitvoerbare aangelegenheid. Het traditionele en uiterst komische landru-onthoofden in Oud Ade trok dan wel eni ge zwaardvechters maar daar bleef het bij. Hetzelfde beeld bij de ringrijderij in Oegst- geest. In de Voorschotense wielerkoers reden nauwelijks meer dan vijftien deelnemers mee. Hoewel de naam doet vermoeden dat met het slechte weer rekening was gehouden, bleken dé deelne mers bij het parapluhangen in werkelijkheid aan een ij zeren staafje te moeten han gen Ook hier geen ander beeld dan elders in de regio. Grote aandacht was er wel voor de autobehendigheids- wedstrijden in Oegstgeest. De toeschouwers stonden daar rijen dik op elkaar, wellicht ook om nog enigszins warm te blijven. Daar waar besloten werd de activiteiten naar binnen te verplaatsen kreeg men het druk. In de Merenwijk, waar 's middags poppenkast werd gehouden, stonden de kinde ren in rijen voor de deur. Ook bij 'het popfestival in oassenheim was het dringen voor een plaatskaart. Het kon de algemene troosteloosheid van Koninginnedag 1982 echter niet vergoeden. Het bleef een uitermate troostelo ze aangelegenheid waarbij talloze vrijwillgers hun moei te en inzet onbeloond in het water zagen vallen. sesingel. De dag wordt beslo- stelling open is, staan er langs tot negen uur, morgen van één ten met een feestavond in de de Vismarkt een aantal kra- tot negen, maandag van tien Stadsgehoorzaal met mede- men met onder een schiettent tot negen, dinsdag van tien tot werking van de Randstadspe- en er zijn oliebollen en stroop- zes, donderdag, vrijdag en za- lers. wafels te koop. De openingstij- terdag van tien tot negen en den van de tentoonstelling in volgende week zondag van Op de dagen dat de tentoon- de Burchtzalen zijn: vandaag één uur tot zes uur. OEGSTGEEST Soms is een toneelgebeuren een „ondergaan". Wordt het door de emotionele betrokkenheid van de spelers tot een uniek ge beuren. Groeit het uit tot een zeldzame beleve nis en kan het zelfs voorkomen dat het uit blijven van applaus als een compliment wordt gevoeld. Dit alles was gisteravond in de aula van het Rijnlands Lyceum het geval bij de op voering van het toneelstuk „Stilte" door Ab van der Linden. Met enige familiele den en vrienden confron teerde de heef Van der Lin den de helaas niet al te tal rijke aanwezigen met de na weeën van de jodenvervol ging. Ab van der Linden schreef zijn „Stilte" in 1949 en het bevat een indrukwekkende waarschuweing tegen racis me en fancisme. Het toneel stuk werd in de jaren vijftig al een aantal malen opge voerd. In het verhaal treedt Van der Linden naar voren als Dave, een Joodse jongen, die zijn gezin is kwijtgeraakt in een concentratiekamp. Hij lijdt aan hallucinaties en krijgt een inzinking als hij Paul (de verpersoonlijking van het anti-semitisme) ont moet. Vooral het laatste be drijf van „Stilte", waarin Van der Linden voor een groot gedeelte solo-toneel speelde, liet aan duidelijk heid niets te wensen over: De waarschuwing om nooit meer toe te staan dat er een volgende holocaust komt. „Stilte" wordt morgen nog eenmaal door Van der Lin den en de zijnen opgevoerd in het Amsterdamse Krasna- polsky. ANTOON KOCH Kinderoptocht in het Morskwartier, weinig deelnemers geen toeschouwers. De magere opkomst bij de wielerronde in Maredorp. Indianenshow op de Leiderdorpse kermis. Het komische Landru-onthoorden in Oud Ade. Paraplu-hangen in de Zilk. 20 LEIDEN De opening van de tentoonstelling „Vrouwen In Verzet" was gisteravond de officiële k .start van de Leidse 5 mei n9 viering. De tentoonstel- ling is tot en met zondag 9 mei in de Burchtzalen in- gericht. Gisteravond wa- ekiren als speciale genodig- den de vier ambassadeurs dein Nederland van de lan dden die aan de tentoon stelling deelnemen, aan- wezig. i> ialf Vijf landen staan in de ten toonstelling in het middelpunt van de belangstelling: De Sow- )0 jet-Unie, België, Joegoslavië, eei Frankrijk en Nederland. Joe- goslavië vervangt het op het laatste moment afgehaakte Bulgarije. De tentoonstelling geeft een beeld van het verzet van de vrouw in de jaren 40- 45.' De vrouw in het verzet is het thema van de 5 mei vie ring dit jaar. „Oost en West zijn in de tentoonsteling vere nigd. We hebben dit thema ge kozen, omdat het verzet van de vrouw veel meer was dan het werk van iemand als Han- nie Schaft,", aldus de voorzit ter van het 5 mei comité, de heer J. van de Blom. Op de tentoonsteling krijgen de vier gastlanden elk één dag extra de aandacht. Vandaag is de Sowjet-Unie aan de beurt, maandag België, donderdag Joegoslavië en volgende week zaterdag Frankrijk. De 5 mei viering begint woensdag om tien uur met het hijsen van de vlag en een op treden van de politiekapel op het Stadhuisplein, van twaalf tot één wordt op het Stadhuis plein het traditionele witte brood uitgedeeld en van twee tot half drie volgt een optre den van een aantal majoret- tenkorpsen. 's Morgens om half elf reikt de burgemeester in de Burgerzaal van het Stad huis de verzetsherdenkings- kruisen uit. Van vier tot zes wordt in de Stadsgehoorzaal (met behulp van tolken) een forumdiscussie gehouden met deelneemsters uit de landen die op aan de tentoonstelling aanwezig zijn. Het 5 mei comi té hoopt dat met name de jeugd daarbij aanwezig zal zijn. Om zeven uur begint een wie lerronde van vrouwen over het parcours Jan van Houtka de, Witte Singel, Zoeterwoud- Een wedstrijdje was-ophangen in de motregen in de Merenwijk. MCC TER AAR ORGANISEERT 5 ME11982 Nationale Zijspancross Grote Caballeroprijs Ingang: via Ringdijk Aanvang 13.00 uur Aan de start: Top van Nederland, Senioren zijspannen o.a. Ton van Heugten, Wil van der Laan, Jan Bakens, Rein van Gastel en vele streekrijders o.a. Jaap van Vliet, Nico Groen in 't Wout OOK 250 CC en 4-takt-klasse

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3