Is ma dirigent van Icheepskapel bleef |p z'n post bij ndergang Titanic Vis eten uit Middellandse Zee is spelen met de dood ZATERDAG 1 MEI 1982 angs was het zeventig geleden dat het kelnieuwe agiersschip de nic in aanvaring m met een ijsberg en Een man die met de Titanic naar de diepte verdween, maar die de wereld zich altijd zal blijven herinneren, is Wallace Hartley, de dirigent van de scheepskapel die zijn musici tot het laatst toe door liet spelen en er door zijn kalme optreden toe bijdroeg dat er geen paniek uitbrak onder de passagiers. eindeliike vorm in de loop van 1982 in werking treedt. Zwarte lijst Het belangrijkste resultaat van de conferentie in Athene was een reeks initiatieven om de vervuiling aan te pakken. In de eerste plaats is er een „zwarte lijst" opgesteld met vervuilende stoffen die langzaam maar zeker in alle landen verboden zullen worden, met name in de drie schuldigste landen, Frankrijk, Ita lië en Spanje. Op die zwarte lijst staan onder meer radio-actief afval en het zeer giftige kwik waarvan jaarlijks honderd ton in de Middel landse Zee wordt gedumpt. Op een tweede, „grijze lijst", staan stoffen zoals lood (hiervan wordt jaarlijks 3800 ton gedumpt), zink (21.000 ton), koper, titanium, ruwe olie en koolwaterstof, ziektedragende mi cro-organismen, niet afbrekende wasmiddelen en andere stoffen zoals verdelgingsmiddelen (90.000 ton). Al deze stoffen hebben zeer nadelige gevolgen voor de kwaliteit van vis en schaaldieren. Tonijn, zwaardvis en zoogdieren in de buurt van havens bevatten vijf tot tien keer meer zware metalen dan hun tegenhangers in open zee. Daar de stoffen van deze grijze lijst minder giftig zijn dan van de zwar te lijst en gemakkelijker via na tuurlijke processen onschadelijk ge maakt kunnen worden, mogen sommige nog steeds in de Middel landse Zee worden geloosd, maar alleen onder strenge wetenschap pelijke controle en pas nadat een vergunning is verkregen. Een groots opgezette actie om hierop toezicht te houden, is inmiddels van start gegaan, waarbij men zich baseert op de gezamenlijke inspan ningen van 86 laboratoria in 16 lan den. Wanneer zal de Middellandse Zee weer veilig zijn voor de plaatselijke bevolking en de toeristen? Dr. Stje- pan Keckes, een deskundige die de leiding heeft over het team van de UNEP, zegt hierover: „Een groot deel van de Middellandse Zee ziet er op het oog schoon uit, maar er is veel „onzichtbare" vervuiling als gevolg van zware metalen en bac teriën. Hoewel het een illusie is te denken dat we de Middellandse Zee weer in oorspronkelijke staat kunnen terugbrengen, kunnen we het tij van vervuiling keren en vei lig, schoon water garanderen. Ui teraard kost zoiets tijd. Maar de Middellandse Zee mag ziek zijn, dood is ze nog niet. Ik denk dat ze eind deze eeuw een stuk beter is". Collectief welzijn Het verdrag voorziet ook in de op richting van een netwerk van par ken en natuurreservaten, zowel ter zee als te land. Het huidige handje vol beschermde natuurgebieden zal uiteindelijk worden uitgebreid tot meer dan honderd. Het verdrag van eind 1980 gaat een stuk verder dan de meest optimistische ver wachtingen van waarnemers, of dat nou wetenschappers, industrië len of politici zijn. In termen van milieupolitiek komt het verdrag neer op een ontwapeningsovereen komst. Er is nauwelijks een gebied op aarde te vinden waar de onder De enorme vervuiling van de Middc bedreiging voor het toerisme linge politieke tegenstellingen zo groot zijn als hier. En toch zijn die landen overgehaald om boven hun individuele belangen uit te stijgen in het belang van het collectief welzijn. Het schoonmaakprogramma zal niet goedkoop zijn. In de komende vijftien jaar zal het minstens vijf tien miljard dollar gaan kosten om alleen de vervuiling een halt toe te roepen. Maar de betrokken landen kunnen het zich niet veroorloven het prijskaartje van hun nalatig verleden te negeren. Alleen al de toeristenindustrie is tien miljard dollar per jaar waard en de stroom zonzoekers zal zich naar verwach ting omstreeks het jaar 2000 ver dubbeld hebben. Ruim 85 procent van de kosten moet worden gedra gen door de landen die de me,este schuld hebben, Frankrijk, Italië en Spanje. Dit zijn tevens de landen met de grootste toeristenindustrie. De blauwdruk voor de Middelland se Zee dient als model voor over eenkomstige programma's voor an dere regionale zeeën. Omstreeks 1970 was de Oostzee zo vervuild dat er nauwelijks nog vis werd gevan gen, maar met voldoende politieke wil en ecologische kennis is er een kans dat het visbestand weer tot normaal kan worden terugge bracht. Het Caraïbisch gebied ver toont een zeer snel groeiende kust- industrie waarbij vooral de uiterst vervuilende petro-chemische in dustrie flink in de lift zit. Voor de gevaren die daaraan kleven zijn de landen in het Caraïbisch gebied treffend gewaarschuwd toen er voor de Mexicaanse kust bijna 600 miljoen -liter olie ontsnapte uit een spuitende oliebron. Er is zelfs kans op een politieke doorbraak in het door onenigheid Zee vormt ook een ernstige geteisterde gebied rond de Perzi sche Golf. Tekenend voor de om vang van de problemen aldaar is dat het vier jaar heeft geduurd al vorens de twee belangrijkste „par tijen", Iran en de rest. overeen stemming bereikten dat er iets moest gebeuren. Een deel van de ruzie concentreerde zich rond de naam zelf: de Arabieren waren te gen het woord „Perzisch"; over schakeling naar Arabisch was daar entegen weer geheel onaanvaard baar voor de Iraniërs; en de Golf zelf was onverdraagzaam genoeg helemaal rond. Dus de zone staat nu eenvoudigweg bekend als De Regio. Het is duidelijk dat de lan den in kwestie er belang bij hebben om overeenstemming te bereiken. Een botsing tussen olietankers zou meer schade aan het milieu toe brengen dan waar ook elders ter wereld. Zo graag willen de kuststa ten het eens worden dat afgevaar digden van Iran en Irak samen aan de conferentietafel zitten hoewel beide landen met elkaar in oorlog zijn. Het programma van de milieucom missie van de Verenigde Naties is een van de opmerkelijkste activi teiten van de organisatie op dit mo ment. Hoewel het slechts tien pro cent van de begroting opslokt, vor dert het met forse schreden. Rege ringen hebben ingestemd met ac tieplannen voor schoonmaakpro- gramma's in zeven regionale zeeën rond de wereld en er zijn nog maar drie zeeën die nog niet zijn aange pakt. Aan de politieke moeilijkhe den die onstaan als men met de Chinese zee wil beginnen, moet men nog maar even niet denken. NORMAN MYERS THE GUAR DIAN al weer zeventig jaar geleden Wallace Hartley omkwam. Het irde 14 april 1912, om onge- wee uur 's morgens, kort na- mensen in de reddingsboten itste klanken van de bekende „Nader mijn God tot U" in horen wegsterven. Het was iy's laatste en beroemdste op- i als dirigent van de scheeps- van de Titanic. Eerder op de voordat de Titanic in bot- wam met de ijsberg, had het nog wat rustige kamermu- ten gehore gebracht in de Lounge, waar passagiers na üer een kopje koffie dronken, eknars en getril als gevolg le aanvaring met de ijsberg en over half twaalf op die gavond was achttien meter de waterlijn nauwelijks te geweest, maar geruchten dat ernstig ongeluk was gebeurd de mensen al snel in groten naar open dek komen. i Smith, die de zestig ruim leerd was, reageerde niet on- fcllijk. Hij wist dat met meer [veeduizend man aan boord er genoeg reddingsboten wa- Jvoor hooguit zevenhonderd Aanvankelijk hoopte hij, ge- Ifcerbijsterd, dat er nog op tijd hulp zou opdagen voor het enorme passagiersschip. Er waren twee fac toren in zijn voordeel. In de eerste plaats werd het schrikbeeld om in volslagen duisternis over te stappen in de reddingsboten afgewend door de 36 machinisten en 76 stokers die er samen voor zorgden dat de elek triciteit bleef werken tot drie mi nuten voordat het schip om tien voor half drie 's nachts definitief naar de diepte verdween. In de tweede plaats zorgde Hartley's vastberadenheid om de band door te laten spelen totdat de zee het bo venste dek had bereikt en hij met zijn voeten in het water stond, er voor dat er onder de passagiers geen paniek uitbrak. Hartley en zijn getalenteerde musi ci waren niet verplicht om na mid dernacht door te spelen, maar daar het inmiddels geen zondag meer was gingen ze over op ragtime. In tussen begon het schip al snel over te hellen en zwol de angst aan, vooral toen de reddingsboten te voorschijn werden gehaald en wer den klaargemaakt voor gebruik. Het was een bitterkoude, maar erg rustige en heldere nacht. Toen het schip meer slagzij begon te maken, vertrokken de musici uit de lounge en droegen ze hun instrumenten over de hoofdtrap naar het grote dek waar ze verder speelden alsof er niets aan de hand was. Eminent musicus Hartley was een eminent musicus die zijn voetsporen in de muzikale wereld ruimschoots had verdiend en vele orkesten had geleid op de grootste en nieuwste transatlanti sche passagiersschepen. Hij was 33 jaar en de Atlantische Oceaan al tachtig keer overgestoken, eerst op de Lusitania en daarna op het schitterende, nieuwe zusterschip Mauretania dat vanwege de snel heid waarmee het de afstand Sout hampton-New York aflegde een lang en legendarisch record zou vestigen als houder van de Blauwe Wimpel. Toen Hartley werd bena derd om over te stappen naar de Titanic, voelde hij er aanvankelijk heel weinig voor. De maatschappij van de Mauretania, de Cunard Company, was een uitstekende werkgever. Wat uiteindelijk de doorslag gaf, was dat het nieuwe schip, ondergebracht bij de maat schappij White Star Line, meer prestige zou hebben dan alle ande re schepen bij. elkaar. De muzikale directeur van de nieu Een pentekening gebaseerd op verhalen van overlevenden, die hier toekijken hoe het reusachtige schip Ir verdwijnt. we onderneming wilde alleen de beste musici en Hartley werd ge vraagd hen te dirigeren. Afgezien van zijn muzikale talent was hij een man met een in het oog val lend uiterlijk, groter dan gemid deld, met heldere ogen en scherpe gelaatstrekken. Op de Mauretania was hem eens gevraagd wat hij zou spelen als hij zich op een zinkend schip zou bevinden. De hymne die hij toen noemde, moet hem in die fatale nacht weer te binnen gescho ten zijn. Uiteraard stond hij niet al leen in dit vertoon van berekende moed. Geen van de andere zeven musici betwistte zijn besluit. „Er werd niet gehuild", zei tweede officier Lightoller, „en niemand, noch de bemanning noch de passa giers, protesteerde toen ze de laat ste boot zagen vertrekken. De man nen bleven rustig staan alsof ze in de kerk waren". Tenslotte speelde de band nog steeds, hoewel de bo venste dekken nu helemaal onder water stonden. „Ik denk dat ze (de Titanic) verdwenen is", mompelde eerste officier Murdoch tegen een eerste steward. Dat laatste beetje muziek van de band kwam vlak voor het einde. Enigst kind Toen Hartley's lichaam werd opge vist, werd het geïdentificeerd aan de hand van zijn zilveren horloge dat stil was blijven staan op vijf voor half drie, vijf minuten nadat het schip was gezonken. Hij had alle reden om in leven te blijven. Hij was enigst kind, stond op het punt te trouwen en de zee voor goed vaarwel te zeggen. Niet alle reddingsboten zaten vol en als hij een poging had gewaagd, had hij misschien net als de directeur van de White Star Line een plaatsje kunnen bemachtigen en was hij een van de 700 geweest die werden gered. Na het verlies van het schip was de bitterheid zo groot en waren de be schuldigingen over en weer zo ern stig dat hij de officiële erkenning die hem toekwam, nooit heeft ge kregen. Maar zijn buitengewone bijdrage aan het voorkomen van paniek werd herdacht met een ge denkplaat in St. Marks Dewsbury, de kerk waartoe hij had behoord, en met een bronzen borstbeeld voor de openbare bibliotheek in het stadje Colne in Lancashire waar zijn vader was geboren en waar Wallace Hartley zelf begraven ligt. In het Australische stadje Broken Hill resulteerde een edelmoedige inval van een plaatselijke band van mijnwerkers in de oprichting van een permanent monument voor de dappere orkestleden van de Tita nic, dat de burgemeester van die stad het jaar na de ramp onthulde. Afgezien daarvan is er alleen de blijvende herinnering aan een ge denkwaardig voorval in de kort stondige levensduur van de Titanic, het schip dat zo schrijnend aan toonde waar overmoed en haast om commercieel succes te bereiken toe kunnen leiden. BARNETT COCKS THE GUAR DIAN Hoewel de Middellandse Zee qua omvang slechts één procent van alle zeeën ter wereld beslaat, is de vervuiling nergens zo groot als juist in deze ingesloten zee. Geschrokken van de naakte cijfers en schrikbarende gevolgen hebben de achttien verantwoordelijke landen op initiatief van de milieucommissie van de Verenigde Naties (UNEP) een schoonmaakprogramma opgesteld. Ze moesten wel, want de enorme vervuiling vormt niet alleen een ernstige bedreiging voor de volksgezondheid, maar ook voor het toerisme, voor de meeste van deze landen nog altijd een zeer belangrijke, zo niet de belangrijkste bron van inkomsten. BEERPUT VOOR ZO'N 100 MILJOEN MENSEN zal de Middellandse Zee weer veilig zijn voor de plaatselijke bevolking en de toeristen? hoon velen de moed al lang len opgegeven, heeft ingewik- en langdurig diplomatiek voe- rerk door de milieucommissie de Verenigde Naties (UNEP) »ch geresulteerd in een opmer- ke strategie om de Middelland- ;e schoon te maken. Al tiental jaren wordt de Middellandse als beerput gebruikt door de niljoen inwoners van de acht- landen die aan deze zee gren en door de (nog) grote toeris- lassa die er jaarlijks zijn va- ie komt doorbrengen. Als inge- n zee de enige uitgang van lenis is de Straat van Gibraltar erverst de Middellandse Zee water ruwweg slechts één in de tachtig jaar. weinig gebieden ter wereld i bloot aan zo'n ingrijpende ■Jlllag door de mensheid als de iBellandse Zee. Hoewel het een de 's werelds belangrijkste lepvaartroutes is, stamt zeker 85 ent van de vervuiling van het land. De voornaamste vervui- zijn industrieel afval, rioolwa- »n insecticiden. Ongeveer ze- ig rivieren, grote en kleine, lo- lagelijks duizenden tonnen in- - ieel afvalwater in zee en min- 120 kuststeden voegen daar sens negentig procent van hun t onbehandelde of op zijn best t behandelde rioolslijk aan toe. vel de Middellandse Zee qua ang slechts een procent beslaat H al het zeewater ter wereld, J naar algemeen wordt aange- en ruim de helft van alle olie, en andere rotzooi die de zeeën t aardoppervlak vervuilen, in iddellandse Zee. hoeft dus geen verbazing te wekken dat virusziektes als hepati tis, dysenterie, tyfus, polio en cho lera veel voorkomen in het gebied rond de Middellandse Zee. Spanje werd onlangs getroffen door een tyfusepidemie waardoor tientallen mensen in het ziekenhuis beland den. Langs de chique Cóte d'Azur in Frankrijk staan overal zwarte vlaggen om de zonnebaders te waarschuwen voor vervuilde stran den en politiepatrouilles zorgen er voor dat zwemmers niet in de ergst vervuilde stukken zee terechtko men. In 1979 stierven negentien mensen in Napels aan cholera na dat ze vergiftigde mosselen hadden gegeten en zowel in Rome als in Napels geldt dat het eten van oes ters in een restaurant gelijk staat aan Italiaanse roulette. Delicatesse In de Middellandse Zee zitten hon derden vissoorten, waarvan vele exotisch genoeg zijn om als delica tesse door te gaan. Hoewel de jaar lijkse vangst slechts twee procent uitmaakt van alle vis die ter we reld wordt gevangen, bedraagt de economische waarde zes procent en de totale opbrengst een miljard dol lar. Maar als gevolg van de toene mende vervuiling en, niet te verge ten, het onverantwoorde visserijbe leid van de afgelopen jaren is met name de kabeljauw en rode poon die een paar jaar geleden nog zeer overvloedig aanwezig was, bijna helemaal uitgestorven. Consumen ten in Spanje, Italië, Griekenland, Turkije en Israël klagen dan ook dat de vis uit de Middellandse Zee veel duurder is dan de vis uit de Atlantische Oceaan. Afgezien van de vervuiling gaai het gebied rond de Middellandse Zee ook gebukt onder een slecht- toeristenbeleid. Hotels, jachthavens en andere toeristische faciliteiten ontsieren het ene natuurgebied na het andere en verstoren het dieren leven. In 1975 begon de milieucom missie van de Verenigde Naties (UNEP) met wat een belachelijk ambitieus programma leek. De commissie wilde de achttien landen aan de Middellandse Zee overhalen een gezamenlijke strategie te for muleren om de uitdaging te lijf te gaan. Uiteindelijk slaagde de UNEP erin om zeventien landen (alleen Albanië deed niet mee) rond de tafel te krijgen. Dat UNEP dit voor elkaar kreeg, was des te opmerkelijker omdat Israël er na veel wikken en wegen in toestem de gemene zaak te maken met zijn traditionele vijand Syrië; en Egypte met Libië, Algerije met Frankrijk en Turkije met Griekenland. Sinds 1973 is er onophoudelijk we tenschappelijk onderzoek verricht en zijn er talloze plannen en even zovele kostenberekeningen ge maakt. Het gevolg was een door braak eind 1980 toen er een confe rentie in Athene werd gehouden. Met financiële steun van de UNEP, de FAO (de voedselorganisatie van de Verenigde Naties) en UNESCO (de onderwijsorganisatie van de Verenigde Naties) en met morele steun van burgerorganisaties zoals de Internationale Unie voor Be houd van de Natuur en Natuurlijke Hulpbronnen, bereikte de confe rentie overeenstemming over een ontwerpverdrag, waarvan de uit-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 21