Argentijnen in grote verwarring Radiozender Solidariteit uit de lucht gehaald Maatregelen tegen betaalde bijbanen rijksambtenaren Slechte weer spelbreker op Koninginnedag Zaterdag 1 mei 1982,72e jaargang no, 22258 Op Ned. I om 19.00 uur docu mentaire over werkloze Britse jongeren. Op Ned. II om 20.27 uur Ted-show Morgen op Ned. I om 21.15 uur licht muziekprogramma „Hol land-Amerikalijn" en op Ned. II om 21.15 uur laatste pro gramma over Amsterdam-Ber- lijn. HET WEER Eerst veel bewolking, later op klaringen en enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Westelijke wind, bo ven land matig, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig tot hard. Zon op: 06.11, onder 21.04. Scheveningen hoog wa ter 9.59 en 23.00. Laag water 5.24 en 18.00. woordigd, een aantal mogelij- Een andere mogelijkheid is om werkers aan universiteiten, feite een vorm van aanvullen- ke maatregelen. Zo wordt de betrokken ambtenaren te overwogen, dat ambtenaren de verplichten hun bijverdiensten tijd die zij „in de baas zijn tijd" aan het rijk terug te betalen, aan bijbanen besteden, op hun Het gaat vooral om hooglera- salaris in mindering brengen, ren, wetenschappelijke mede artsen in overheidsdienst en leden van commissies. Een probleem is wel, aldus het mi nisterie van binnenlandse za ken, dat veel nevenfuncties in de subsidie zijn. De ambtena ren werken vaak voor stich tingen en instellingen, die door de overheid gesubsi dieerd worden. DODEN HERDENKING Dinsdag 4 mei a.s. te 19.30 uur in de Marekerk Aansluitend Stille Tocht Hans Jürgen Baumler van het ijs naar de Bühne Voor Hans Jürgen Baumler, eens dé ijsprins n^st de al even bekende Marika Kili- us, is een jongensdroom werkelijkheid geworden. De kunstschaatsen heeft hij amper vaarwel gezegd en reeds viert hij triomfen als acteur. Zijn debuut beleefde hij enkele weken geleden in het hol van de leeuw, Ham burg. Als het even wil luk ken krijgt hij bovendien een vaste eigen show voor de Duitse televisie. De proe- fopnamen zijn al achter de rug en de eerste live-show gaat 15 juni de lucht in. Op de voorpagina van onze bijlage Finale vertelt Hans Jürgen onze verslaggever Herman Hoogakker over zijn leven als ijsprins, zijn harde jeugd, over de boule vardpers en zijn huidige le ven als acteur. VERDER IN FINALE Vlucht naar het Westen per heteluchtballon; als ver volgverhaal in onze krant. Hoe blijf je exportland nummer één? Eerste ver haal van een serie van ze ven over de agrarische ex portprestaties. Eddy Merckx: „De eerste de beste fietstoerist steekt me nu voorbij". Bokser Pedro van Raams- donk wil grote ongelijk van de boksbond aantonen. Vis eten uit de Middel landse Zee is spelen met de dood. •Dirigent scheepskapel bleef tot het laatst op z'n post bij ondergang van Tita nic. Oosterscheldewerken vorderen snel. Academicus op onderne mersvoeten. Daniël en Christopher eerste reageerbuistweeling LONDEN Tien minuten na elkaar zijn in de nacht van donderdag op vrijdag in Londen de kinderen van de 's werelds eerste „reageerbuistwee ling" geboren. Een woordvoerder van de kliniek zei dat het met moeder en kinderen goed gaat. De 31-jarige moe der, mevrouw Josephine Smith, baar de haar zonen Daniël en Christopher zes weken te vroeg, maar er deden zich geen complicaties voor. De kin deren wogen respectievelijk vier en vijf pond. In de zomer van 1978 kwam in Groot-Brittannië de eerste reageer buisbaby, Louise Brown, ter wereld. Kinderwagens in vlammen op GOOR In het Twentse Goor is gisteravond een op slagloods vol met kinderwa gens in vlammen opgegaan. Een brandweerman raakte hierbij gewond. De brand ging gepaard met een sterke rookontwikkeling. De eige naar van de loods taxeert de schade op „vele tonnen". De oorzaak van de brand is nog niet vastgesteld. Getuigen hebben gezien dat op de plek waar de brand ontstond een buitendeur was geopend. Margarine duurder DEN HAAG Een pakje of kuipje margarine wordt binnenkort min stens. vier cent duurder. Halvarine gaat in elk geval drie cent per 250 gram in prijs omhoog. De fabriek sprijs voor margarine stijgt maan dag met zestien cent en die voor halvarine met twaalf cent per kilo. De prijsstijging voor de consument gaat in als de huidige fabrieksvoor- raden zijn verkocht. De prijsstijgin gen zijn onder meer het gevolg van de duurder geworden grondstoffen voor margarine en halvarine, aldus secretaris Bertsch van de Bond van Nederlandse Margarinefabrikan ten. Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijleweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. DEN HAAG De com missie „honorering neven functies" vindt dat minis ter Van Thijn (Binnen landse Zaken) maatrege len moet nemen tegen fijksambtenaren met be taalde bijbanen. De commissie wil, dat uitgere kend wordt hoeveel geld het rijk er door nevenfuncties van haar ambtenaren bij in schiet. In een rapport geeft de com missie, waarin ook provincies en gemeenten zijn vertegen- VS KIEZEN KANT VAN BRITTEN EN NEMEN SANCTIES TEGEN BUENOS AIRES WASHINGTON/BUENOS AIRES Het besluit van de Verenigde Staten om in het conflict om de Falkland Eilanden partij te kiezen voor Groot-Brit tannië, een einde te ma ken aan de bemiddelings pogingen van minister Haig en sancties af te kon digen tegen Argentinië, heeft de generaals in Bue nos Aires met stomheid geslagen. Berichten uit de Argentijnse hoofdstad wijzen er op dat men daar wel enige reactie van de Verenigde Staten had verwacht, „maar niet op deze schaal". „We zijn volledig ver rast", zo liet een regerings woordvoerder zich tegenover buitenlandse verslaggevers ontvallen. Officieel is in Ar gentinië nog niet op de Ameri kaanse ommezwaai gerea geerd. De onder censuur ge plaatste media zwijgen hiero ver in alle talen. Door het besluit van Washing ton de zijde van Groot-Brittan nië te kiezen lijkt de directe oorlogsdreiging rond de Falk land Eilanden iets vermin derd, al blijft de spanning on verminderd groot. Sinds gis termiddag één uur (Neder landse tijd) is rond de eilanden een Britse en een Argentijnse blokkade van kracht. Tot aan het sluiten van deze editie hadden zich nog geen inciden ten voorgedaan. Het initiatief lijkt voorlopig bij Argentinië te liggen. Wanneer een poging wordt ge daan'de eilanden te bevoorra den zal de Britse vloot onge twijfeld ingrijpen. Verwacht wordt dat de generaals zich nu nog wel een keertje extra zul len bedenken, voor zij tot zo'n actie besluiten. Van hun kant zijn de Britten nog niet gereed voor een invasie op de Falk land Eilanden. De oorlogssche pen hebben de gevechtszone inmiddels bereikt, maar het zal het nog een aantal dagen duren voordat de troepensche pen op. hun plaats van bestem ming arriveren. Onduidelijk is sinds gistermid dag in hoeverre de Argentij nen nog in een diplomatieke oplossing van het geschil gelo ven. Na een onderhoud met VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar in New York ver klaarde de Argentijnse minis ter van buitenlandse zaken, Costa Mendez, dat ziin rege ring bereid is VN-resolutie 502 uit te voeren. In die resolutie wordt Argentinië opgeroepen de troepen van de eilanden te rug te trekken. Ook zei hij de laatste voorstellen van minis ter Haig nog niet te hebben verworpen. Costa Mendez liet er echter geen twijfel over be staan, dat over de Argentijnse souvereiniteit over de eilanden niet valt te onderhandelen. In Londen is hierop terughou dend gereageerd. De regering- Thatcher vertrouwt de Argen tijnse junta voor geen cent. Voorlopig ziet men geen enke le aanwijzing dat Argentinië bereid is in te binden. Minister van buitenlandse zaken Pym is vanmorgen voor overleg met collega Haig en de VN naar de Verenigde Staten ver trokken. HHflHHEBHH Doctorandus van 12 in VS Prins Claus helpt de commissaris van de koningin In Drente, mevrouw Schilthuis, op de viering van Koninginnedag in Zuidlaren uit het rijtuig. Het gekaapte Poolse vliegtuig op de luchthaven Tempel hof in West-Berlijn. Op de voorgrond de bus voor de passagiers, van wie er 36 bij de Westduitse autoriteiten politiek asiel hebben aangevraagd. Passagiers gekaapt Pools vliegtuig vragen asiel WEST-BERLIJN De politie van West-Berlijn heeft meege deeld dat 36 van de 57 inzit tenden van een Pools vlieg tuig, dat gistermiddag was ge kaapt en gedwongen naar West-Berlijn te vliegen, poli tiek asiel hebben gevraagd. Het vliegtuig, een AN-24 van Russische makelij met een zes- koppige bemanning, werd op een vlucht van Warschau naar Wroclaw door acht mannen gekaapt. Onderweg kwam het tot een vechtpartij tussen de kapers en een onbekend geble ven aantal meevliegende vei ligheidsfunctionarissen van de Poolse luchtvaartmaatschappij LOT. Daarbij zouden twee vei ligheidsmensen gewond zijn geraakt. Maar omdat zij op het Berlijnse vliegveld Tempelhof weigerden het toestel te verla ten, kon niet worden vastge steld hoe erg bun verwondin gen zijn. Het toestel zal van daag naar Polen mogen terug keren. rins Willem-Alexander en prins Claus vermaken zich met een hoepel tijdens het bezoek aan Zuidlaren. Ko- ingin Beatrix kijkt geamuseerd toe. BOIS, IDAHO Jay Luo, een 12-jarige jongen van Taiwane se afkomst, staat op het punt de jongste afgestudeerde aan een Amerikaanse universiteit te worden. Luo legt in juni zijn doctoraal examen wiskunde af. Volgens het Guiness Book of Records was de jongste doctorandus in de VS tot nu toe een zekere Merrill Kenneth wolf, die in 1945 op 14-jarige leeftijd zijn doctoraalexamen in de mu ziekwetenschappen behaalde aan de universiteit van Yale. DEN HAAG Koningin Beatrix, prins Claus en de prinsen Willem- Alexander, Constantijn en Friso hebben gisteren koninginnedag gevierd in Harlingen en Zuidlaren. Vooral in de Friese havenstad Harlingen was het guur weer. Het-aantal bezoekers viel daarom ook zwaar tegen. In Zuidlaren echter waren er zeker 50.000 belangstellenden. Daarnaast vonden tal van feestelijkheden in het hele land" plaats. De belangstelling in Den Haag was redelijk, ondanks het matige weer. Vooral voor de autoshow en de kermis op het Lange Voorhout was veel belangstelling. De buurtfeesten werden minder goed bezocht. Net als in de randgemeenten kunnen de festiviteiten geslaagd genoemd worden. De viering van Koninginnedag in Leiden echter viel grotendeels in het water. Door de regen moesten veel activiteiten worden afgelast en waren er erg weinig mensen. Een tocht door de stad bood een troosteloze aanblik. Pagina 3: Koninginnedag verregend agina 5: Oranjefeest: 50.000 mensen in Zuidlaren met zijn uitzending. De zender werd opgespoord door politie en soldaten en kort voordat de Solidariteit-leider Zbigniew Bujak een toespraak zou hou den uit de lucht gehaald. Het is niet bekend of Bujak in de studio was toen de politie bin nenviel. Direkt na aanvang van de uit zending kwam een uitgebreide speuraktie op gang. Opspo ringswagens doorkruisten de hoofdstad, terwijl ook een he likopter meedeed aan de zoe- kaktie. Toen het konvooi stop te in een straat in het centrum werd de omgeving afgezet en onderzochten gewapende sol daten het hele gebied. Voordat de zender tot zwijgen was gebracht werd gezegd dat aan de vooravond van de eer ste mei het oude arbeiderslied „De' Rode Banier" zou worden gespeeld. „Laat dat een waar schuwing zijn voor diegenen die de arbeiders op hun knieën willen dwingen en de maatschappij terroriseren", zo kregen de luisteraars te horen. Nadat was aangekondigd dat Bujak het woord zou voeren viel de zender stil. WARSCHAU Tijdens zijn tweede uitzending is de radio van het verboden Poolse vakverbond Soli dariteit gisteravond in Warschau door de autori teiten tot zwijgen ge bracht. Na een groots op gezette speuraktie werd de illegale zender uit de lucht gehaald. Over arres taties is niets bekend. Radio Solidariteit begon, zoals aangekondigd, om negen uur 's avonds (Nederlandse tijd)

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1