„Sjoukje Dijkstra was te zwaar, die kon ik niet tillen'' Inde KUNSTRIJDEN OP TOPNIVEAU IDIOTERIE )Een gezellige Vavondmet „Hans Jürgen 3 Baumler van mijn weinige HAMBURG Halverwege het gesprek begint hij bulde rend te lachen: „Eerder trou wen? Is geen moment in me opgekomen. Tot voor zeven jaar piekerde ik niet over een huwelijk. Waarom niet? Mein lieber Freund, als je toevallig graag een glas melk lust, koop je toch niet direct een koe". Veel eerder was hij in looppas het chique Plaza Hotel in het centrum van Hamburg bin nengekomen. Anderhalf uur na afspraak, de ogen reebruin op „Tausend mal Verzei- hung". Met zinnen als: „Mijn oudste zoon ziek; op de dokter gewacht; afspraak vergeten; hoe kan ik dit goed maken?". Vertelt openhartig over zijn privé- leven, gewend als hij is aan de vele Duitse boulevardbladen: „Alleen hier in Hamburg zijn er al 28 ver schillende roddelkrar.tjes. Die moe ten allemaal de kolommen vullen. Per dag word ik in zeker vijf bla den genoemd, vertel ik de intiem ste dingen. Zonder ooit met de journalisten gesproken te hebben. Weet je hoe die mensen werken? Ze fotograferen je in het geniep op straat, je kijkt toevallig wat somber en boem: slagzinnen op de voorpa gina kondigen je scheiding aan. Terwijl je dolgelukkig met vrouw en kinderen thuis zit". „In Duitsland kun je nauwelijks een proces tegen zo'n krant aan spannen, want de hoofdredacties zijn niet verantwoordelijk. Ten minste in juridische zin. Als je wat wilt, moet. je de betrokken foto graaf of journalist aanklagen en die zijn altijd plotseling onvindbaar. In rook opgegaan of zoiets. Bovendien stelt iedere rechter hier als eis, dat jij het tegendeel bewijst van wat beweerd is. Probeer het maar eens". „Wat denk je waarom een blad als Bildzeitung zijn mensen voortdu rend overplaatst. Die lui zijn uiterst geslepen. Er wordt weieens gesug gereerd, dat de mensen van Bild omkoopbaar zijn. Daar geloof ik niets van. Voordat je ook maar een beetje vertrouwensrelatie met zo'n journalist kunt opbouwen, is hij al weer verdwenen. Elders tewerkge steld, zoals dat heet". Privéleven „Mensen als ik hebben door deze kranten geen privéleven. Dat schijnt het lot te zijn van „bekend van radio en televisie". Natuurlijk wen je daaraan, maar toch Als de een of andere fantast het in zijn hersens krijgt om mij een dochter toe te dichten, blijf je tijden met het kind opgescheept. Een jaar of zes geleden schreef iemand over mijn „dochter Karin", terwijl ik alleen twee zoons heb. Die kranteknipsels gaan kennelijk in een archief, want bij een heleboel verhalen duikt het meiske weer op. Dan vraag je je wel af waar ze mee bezig zijn". „Amerikanen hebben geen enkele moeite met deze vorm van publici teit. Toen ik bij Holiday-on-Ice werkte, kwamen de roddelbladen uiteraard vaak ter sprake. Weet je wat onze directie altijd zei: „Beste Hans Jürgen, zolang ze je naam nog goed spellen, is er niets aan de hand. Het gaat om de publiciteit. De inhoud is niet belangrijk". „Ik denk dat ze wel gelijk hebben. Kijk naar Liz Taylor. Die is de af gelopen tien jaar alleen maar nega tief in de pers geweest. Scheidin gen, dronkenschap, noem maar op, Onlangs begon ze in Engeland een nieuwe carrière als zaal-actrice en wat gebeurt er? Volle theaters avond aan avond. Uiteraard moet je daar wel een paar vraagtekens bij zetten. Ik weet precies wat het effect van naambekendheid is. Bij Liz is het ongeveer zo. de ene helft gaat naar haar voorstelling om te kijken hoe dik ze geworden is, de andere helft hoeveel ze is afgeval len". Trainen „Mijn jeugd?". Neemt aarzelend een slok van z'n Irish Coffee. „Laat ik het zo zeggen. Mijn zoons mogen van mij niet op de schaats. Tennis sen oké, maar kunstrijden? Nooit. Ik weet wat het is. Vanaf je vierde of vijfde jaar moet je uren per dag trainen, jaar in jaar uit. Dat is geen sport, dat is idioterie. Ik weet niet eens wat het woordje .jeugd" bete- i p ZATERDAG 1 MEI 1982 3- lijn jeugd Aarzelend neemt - i een slok van zijn Irish Coffee. mand wist, dat zij op een stoel stond". „Met Joan ging dat veel beter. We hebben ook diverse keren samen gereden. Bij haar was er echter weer aan ander probleem. Jaloezie van haar partners enaus". Mocht ik weer een tijdje niet met haar schaatsen". Films Hij informeert voorzichtig hoe men op dit ogenblik over Duitsers denkt in Nederland. Wil absoluut niet over politiek praten („ik ben ar tiest"), maar herinnert zich maar al te goed, hoe z'n dure Mercedes tij dens een voorstelling van Holiday- on-Ice in Amsterdam beklad werd met hakenkruisen. Dus toch poli tiek? „Weet je, daar bemoei ik me nau welijks mee. Je hebt natuurlijk wel je gedachten, net als iedere burger. Wat die lui in Bonn doen, is alle maal zo gecompliceerd, dat is mijn vak niet Ik moet mensen verma ken. Daar leef ik van". „Daarom hebben Manka en ik ook meegewerkt aan de ijsfilm „Die grosse Kuhr". Een producer zag wel brood in een romantisch ver haaltje rond het „sprookjespaar". Die man had het goed gezien. Bin nen drie maanden kwamen er meer dan een miljoen mensen naar ons kijken". Geruchten als zouden hij en Mari- ka op z'n zachtst gezegd in onmin leven, gaat hij uit de weg: „Ach. ik heb je verteld de journalisten schrijven zoveel. In de loop van de jaren zijn we verschillend gaan denken, dat klopt, maar verder kunnen we nog redelijk met elkaar overweg Ik vind het alleen fout, dat zij nog steeds schaatst. Naar mijn mening is ze daar te oud voor geworden. Toen ik een poosje gele den besloot te stoppen, was dat een heel bewuste keus. Langer door gaan zou betekend hebben: aftake len. Daar voel ik me te goed voor na zoveel successen. Je moet altijd voorkomen dat men denkt: wan neer stopt die vent eindelijk. Ik wilde absoluut geen tweede Cassius Clay worden". „Daarom heb ik ook voor het thea^ tervak gekozen. Dat is heel verfris send na zoveel jaar schaatsen. Er gens hebben beide terreinen raak vlakken. Je moet de mensen ver maken, je voelt elke avond die spanning. Verschil is er natuurlijk ook. Tijdens de ijsshow ben je voor al lichamelijk bezig. Toneelspelen vergt meer geestelijke discipline. Ik ben nog steeds kapot na elke voor stelling. Gelukkig zijn de toeschou wers dat ook, maar dan van het la chen". „Daarom wil ik geen zware klassie kers doen. Ofschoon het voor een acteur best een grote uitdaging is. Mijn kracht ligt in comedies, ook al omdat er al zoveel ellende in de wereld is. Ik voel het als mijn taak om het publiek een paar uur ple zier te bieden. Mijn ideaal? Dat men denkt bij Baumler heb je een gezellige avond. Ja, dat is echt mijn credo". Debuut Zegt geen buikpijn gehad te hebben voor en tijdens de première van „Cactusbloem" in Hamburg: „Na tuurlijk ben ik wel gespannen, maar ik rekende toch wel op mijn ervaring en vakmanschap. Een gok is het wel. Ze moeten je maar slik ken als acteur. Je wordt gauw in een bepaald hokje geduwd. IJsprins en daarmee uit. Gelukkig heb ik tot nog toe een heleboel kansen ge had andere dingen te doen". Mijn vrouw durfde de eerste avond niet mee naar de „Kleine Komö- die". Die had gierende zenuweiv Misschien wel terecht, want het Hamburgse publiek is erg kritisch. Bovendien heeft tachtig procent van de Duitse pers hier een hoofd kantoor. Ze zullen de volgende dag maar schrijven: „Baumler furchtbar". Dan kun je het voorlo pig wel vergeten". Zelfverzekerd leeft hij naar z'n an dere debuut toe. Die van televisie- presentator. In live-shows nog wel. „Waarom zou ik nerveus zijn? Ik spreek drie talen, schijn me rede lijk te bewegen en draai al een hal ve mensenleeftijd mee in het show vak. Dat moet te doen zijn. Natuur lijk beslissen de kijkcijfers. Dat ben ik me heel goed bewust, vind ik ook normaal. Het ZDF zou gek zijn om met rommel genoegen te ne men. IJsprins of niet. Het gaat om de kwaliteit". HERMAN HOOGAKKER lans Jürgen Baumlerij- prins, filmster, acteur en bin- i enkort tv-presentator. Onlangs iield hij het kunstschaatsen voor ezien en startte een carrière als cteur. Zijn debuut beleefde hij en paar weken geleden in de jamburgse Kleine Komödie met iet stuk „Cactusbloem" van Pier- e Barillet en J. P. Grëdy. Het Iroadwaysucces (speelde daar neer dan duizend keer) over de euwig vrijgezelle tandarts, die e-tenslotte door zijn assistente inge- j >almd wordt. i Is altijd een jongensdroom van 3 ie geweest", zegt Hans Jürgen 40) nu. „De één wil piloot of con- ucteur worden, ik wilde op de iühne. Gelukkig waren de kri- ieken erg lovend. We spelen Ike avond voor een totaal uit- erkochte zaal en dat zal nog wel nkele maanden zo doorgaan, ïamburg is een echte theater- tad. Je zit hier in het hol van de uw, goed, maar als je succes iebt, komen de mensen graag, un je niet meer kapot". Iaumier heeft nog een artistieke ijl op de boog. 15 Juni start hij net een eigen tv-show voor het 'DF, naar wordt gemompeld als pvolger van de legendarische larald Juhnke. Die werd onlangs an de kant gezet vanwege her haaldelijk drankmisbruik en bij behorende schandalen. De eerde- e lieveling van vele Duitse, Bel- ische en Nederlandse kijkers yas niet meer te handhaven, 'ond men in televisiekringen, lans Jürgen ziet zichzelf nog iet direct in de voetsporen van ühnke treden: „Harald was een ran de grootsten, die het theater- ak ooit heeft voortgebracht. Zo imand kun je niet opvolgen. Het wel logisch, dat het publiek iem eindelijk heeft laten vallen, let ging beslist niet langer. Als je tomdronken op het toneel gaat taan of afspraken niet meer na lomt Hoe mijn shows er precies uit aan zien weet ik nog niet. We ebben een paar proefopnamen edaan in Baden-Baden. Die lie- en lekker. Verder zie ik wel. De igramma's worden live uitge- onden. Dan moet je veel impro- iseren Jij noemt het geen grote over- ang na 25 jaar topschaatsen met larika Kilius. „Ik heb natuurlijk en heleboel ervaring. Tussen - oor deed ik rolletjes in speel- ilms (zeven in totaal), in tv-se- ies (tien jaar geleden op de va- erlandse buis in „Salto Morta- 'j en heb ik een platenpro- ram ma voor Radio Luxemburg epresenteerd. Bovendien heb ik München privé-toneellessen enomen. Dan leer je het vak an zelf". 'oorlopig woont Baumler met <uw Marina en zijn twee zoon- rs (3 en 6) in Hamburg. Tot sep- 'mber, want dan is het uit met reispret. De oudste moet naar 'hooi. Vandaar dat men zich de- hit ie f in Eberbach (bij Heidel- Tg) gaat vestigen. „Dat wordt •ht een verandering voor ons. larina en ik zijn zeven jaar ge duwd en altijd onderweg ge- 'est met de grote ijsrevues. Ook kinderen weten niet beter dan we steeds weer verhuizen. Is het televisiewerk wil lukken, beer ik wat meer tijd voor hijn gezin te maken. Uiteindelijk lobby's". 'erslaggever Herman Hoogakker isde naar Hamburg en sprak Jjv et BSumler over zijn leven als prins, over boulevardbladen, jn harde jeugd en zijn huidig le- P en als acteur. Als Baumler en Kilius jarenlang aan de top. Van 1958 tot 1964 wonnen ze ongeveer alles wat er te winnen viel. Successen Zijn debuut als acteur beleefde Hans Jürgen Baumler een paar weken geleden in de Hamburgse Kleine Kömedie in het stuk „Cactusbloem". kent. En dat alleen omdat een ken nis van m'n moeder ontdekte, dat ik talent had". „Als m'n jongens zeggen: Pa, we willen wereldkampioen tennissen worden, zal ik ze helpen, begelei den, zoveel ze willen. Hebben ze aanleg, dan blijkt dat vanzelf. Zo niet, dan vallen ze gauw genoeg op hun bek. Zo'n opleiding is nooit weg. Tennis is een fijne sport, die je tot op hoge leeftijd kunt blijven be oefenen. Met kunstrijden ligt dat heel anders. Jarenlange keiharde discipline en hoge kosten met als resultaateen toeschouwer kampt met haaruitval; je valt tij dens je eerste kampioenschap over een plukje haar en weg carrière. Zo heb ik ze vaak zien gaan". „Daarom hou ik ook altijd vol, dat ik het niet weer op dezelfde manier zou overdoen, als dat zou kunnen. Ondanks de fijne jaren die ik heb gehad. Goed, ik heb de absolute wereldtop bereikt, met keihard werken, een boel talent, maar ook' met heel veel geluk. Ik zou destijds bijvoorbeeld helemaal geen paarrij- der worden. Mijn opleiding was so listisch gericht. Tijdens mijn eerste Europese kampioenschap werd ik zesde en ik betwijfel of ik veel ho ger gekomen zou zijn. Marika Kili us reed in die tijd met een ander, maar die wilde niet groeien. Ten slotte was zij bijna een halve kop groter en dat vond de bond geen gezicht. Vandaar dat ik aan haar gekoppeld werd. Paste precies, re deneerde men. Marika blond met blauwe ogen en ik zwart met brui ne ogen. Zo gaat dat". „Van toen af begonnen de succes sen. Direct het eerste jaar werden we kampioen van Duitsland. Van 1958 tot 1964 wonnen we ongeveer alles wat er te winnen viel. Gek ei genlijk, dat Marika en ik zolang aan de top hebben kunnen blijven. Zes jaar is lang in deze sport. Voor al als je denkt aan de sterke con currentie uit Oost-Europa.'Pas de laatste tijd zie je in Duitsland weer nieuwe talenten. Mensen als An dreas Nischwitz en Tina Riegel. Of Norbert Schramm. Die kunnen het ver schoppen". „In 1964 ben ik prof geworden, sa men met Marika, Joan Haanappel en Sjoukje Dijkstra. Een erg ver moeiende tijd. maar geloof dat we een boel plezier gehad hebben. We zagen veel van de wereld en ver dienden bergen geld. Amerikanen zijn daar heel gemakkelijk in. Als Baumler en Kilius tien miljoen per jaar in de kassa schaatsen, dan mo gen ze ook wel een paar miljoen verdienen. Zo gaat dat". „Vooral met Sjoukje heb ik fijne ja ren beleefd. Een toffe meid. We zijn op dezelfde dag geboren (28 ja nuari 1942 - red) en werden boven dien in dezelfde week voor het eerst wereldkampioen. Zoiets schept een speciale band. Paarrij- den met Sjouk? Mensch, dass ist doch unmöglich. Ze was niet te til len. Voor de gein hebben we een keer een foto laten maken, waarop ik haar sierlijk een metertje van de grond hief. Maar goed, dat nie-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13