Kies een schutting waar de wind doorheen waait Carbolineum doet lang zijn werk Veilingen drie dagen plat AND EN TUINBOUW/HQBBY LEIDSE COURANT ZATERDAG 1 MEI 1982 PAGINA 11 In een open tuin wil je ook wel eens vrij en beschut bit ten. Een hoge schutting om de tuin is natuurlijk een oplos- zitten, die houden van ruim telijkheid en pikken er ge voelsmatig de ruimte van buurmans tuin bij. Voor die pijmensen is het ideaal om met ;n klimplanten een lelschutting te maken die in een oogwenk klaar is. Waarom gaas? Omdat een joede windkerende schutting lek moet zijn. Komt de wind >p zijn weg een dichte schut- ;ing tegen, dan wordt hij op- jestuwd en veroorzaakt ach ter de schutting vervelende valwinden. Gaas zeeft de wind, en het beschikt over de prettige eigenschap dat je het makkelijk rond kan zetten, zodat een beschut hoekje in de tuin een leuke vorm kan krijgen. Maak eerst een schets. Het is leuk om het beschutte hoekje op een decoratieve manier te bestraten, bijvoorbeeld in cir- celvorm met keitjes, en maak er gedeeltelijk een windke- ring omheen. Pantanet gaas is het meeste geschikt voor dit doel. Het gaas, met een hoogte van 150 of 180 cm, wordt vastgemaakt aan ronde hou ten palen met een doorsnede van ongeveer negen cm. De palen moeten voldoende diep worden ingegraven, liefst zo'n 60 tot 80 cm diep. Het gaas kan er met gegalvaniseerde krammen op vastgezet wor den. Gebruik bij voorkeur palen die reeds voorzien zijn van een impregneerlaag, dan on dervinden ze geen last van ons klimaat en de vochtige grond. Als begroeiing kunt u eenjarige planten nemen zoals de ballonplant, klokwinde, pronk- en siererwt, pron- kwinde, Suzanne-met-de- mooie-ogen, kanariekers en de dagbloem. Maar ook vaste planten zoals de haagwinde, heggerank, hop, lathyrus, pas siebloem, vogelwikke en tro- paeolum doen het prima. Afscheidingen met gaas, zoals in deze nieuwbouwwijk, hebben wel enige tijd nodig om te begroeien. Af en toe ruik je dat hier of daar de carbolineumkwast ge hanteerd is. De geur is niet „vriendelijk" en dat komt omdat carbolineum een grove soort creosootolie is met ver schillende nafta- en nafta- leenverbindingen. Het zeer vloeibare goedje geeft ruw hout en bijvoorbeeld o'ok biels een langere levensduur. Het werkt verrotting tegen. Voor dit doel is het een uitstekend middel en daar komt nog bij dat het in vergelijking tot an dere soortgelijke middelen be trekkelijk goedkoop is: onge veer 5,50 per liter. Vanwege het verdampings proces van carbolineum (dat een paar maanden duurt) is het goedje niet zo populair. Hoewel er soms op de verpak king staat dat het onschade lijk is voor dieren en planten, doet men er goed aan te zor gen dat de bruine substantie niet op het blad lekt. Er ont staan dan schroeivlekken. Rust de plant bijvoorbeeld te gen de schutting, dan moet dit stukje flora „enorm" in de slag om de natuur te laten ze gevieren. Veelal gaat er dan een seizoen mee heen. Waarom wordt carbolineum gebruikt? Het is in de eerste plaats voor verduurzaming van het hout en verder geeft de diepbruine kleur een char mant èffect. Het middel dient met enige zorg te worden aangebracht met een langha rige, dikke kwast. Doe het zuinig aan en voorkom mor sen, maar alle plaatsen moe ten goed geraakt worden. Bij zonneschijn aanbrengen is „verboden". Niet officieel, doch men merkt het vanzelf: één spatje op de huid en di rect wordt het effect van een zonnebrand zichtbaar. Hand schoenen aan is geen luxe. Nieuw hout moet men kort na elkaar twee keer behandelen. Bij voorkeur in het najaar als het houtwerk nog goed droog is en in het voorjaar als er nog geen blad aan de bomen zit. Dit laatste is natuurlijk geen wet van Meden en Perzen in dien in de buurt van het bouwwerk geen planten staan. In beide jaargetijden is het doorgaans niet te warm en zeker nu nog niet. Het kan nog prima, voorop gesteld dat het houtwerk droog is. Aangaande dit laatste een goeie tip: indien men plannen heeft afrasteringen van hout te plaatsen kan de behande ling vooraf plaats vinden. Carbolineum droogt snel; het zijn de oplosmiddelen die de kwade dampen verspreiden. Planken e.d. die vooraf in de carbolineum zijn gezet, kun nen naderhand prima worden verwerkt. Vuile handen krijgt men toch. Het goedje laat zich overigens simpel verwijderen (van de'huid) met terpentine en zeep. Biels Een biels behandelen met car bolineum gaat uitstekend, mits van tevoren eventuele groene aanslag is verwijderd. Dat groene spul is in principe een levend organisme dat ook voorkomt op (grint)tegels en klinkers. De staalborstel geeft een aardig effect (van tijdelij ke aard), maar een ouderwets huismiddeltje is kokend wa ter. In combinatie met een harde borstel (bezem) ver dwijnt de aanslag als „sneeuw voor de zon" en het is nog mi lieuvriendelijk ook. Boompjes en beestjes gaan niet dood, want alvorens het hete water de bodem bereikt heeft, is het al flink afgekoeld. Het helpt. Echt waar. Tenslotte over carbolineum nog dit: lees de voorschriften op de bus goed (groot-verpak kingen, zoals vijf-liter, zijn makkelijker en voordeliger in gebruik; het goedje is onbe perkt houdbaar), werk er niet uren achtereen mee, want de dampen slaan op de ademha lingsorganen; zoek de zon niet op (maar pas nadat het kar wei geklaard is) en bescherm de huid. Er zijn ook andere soortgelij ke middelen die even goed zijn en mogelijk nog beter. Buiten de hogere prijs „ver dampen" ze ook. De reuk kan wat aangenamer zijn en het werken ermee zonder proble men. Carbolineum is evenwel een zeer oud middel dat het al jarenlang uithoudt. En dan nog dit: elke kleur is goed, als het maar diep-donkerbruin is Een nieuw alternatief is tuin beits, in de handel gebracht door Touwen en Co te Am sterdam. Het heeft dezelfde snelle droogtijd als carboli neum en veroorzaakt geen huidirritatie. Het kan worden toegepast op nieuw, maar ook op eerder met carbolineum behandeld hout. De tint is kastanjebruin met zijdeglans. De leverancier noemt het ge schikt voor hekken, pergola's, bielsen, carports, zandbakken, schuttingen, klimrekken e.d. Elektrisch geknipte heg Om nog maar even in de tuin te blijven de maand mei vraagt erom het knippen van de heg behoort met het wieden en het grasmaaien tot de echte corvees. Maar het re sultaat kan wel aanleiding ge ven tot grote tevredenheid. Een mooie, strakke heg is een lust voor het oog. Tegenwoor dig is dit resultaat met behulp van een elektrische hegge- schaar bovendien niét al te moeilijk te bereiken. Black en Decker is uitgeko men met een nieuwe serie heggescharen, voor elke heg het juiste type, waarmee het ook veilig werken is. De scha ren zijn voorzien van andere handgrepen, beschermkappen en speciale schakelaars. De meslengten variëren van 30 tot 60 cm, de kleine maat voor jonge hagen, een zwaardere met lange messen voor een oudere haag. De machines zijn zo ontworpen dat men ze met beide handen moet vast houden. In de handgreep zit de schakelaar, zodat bij ver mindering van de handdruk de motor ook automatisch stopt. De prijzen zijn stevig, maar niet voor iedereen on overkomelijk: adviesprijzen f 149,- tot 298,-. Bij het knippen legt u het snoer het best en veiligst over de schouder. Op de gewenste hoogte eerst de takken wegs noeien die dikker zijn dan een halve centimeter. Als u de heg geregeld bijhoudt, zal het snoeimes later niet meer nodig zijn. Na het snoeien volgt het knippen: probeer het apparaat zo te houden dat u niet recht over of langs de heg scheert, maar onder een kleine hoek van 15 graden de heggeschaar knipt dan be ter. Om een perfecte dichte haag te krijgen haalt u geregeld de nieuwe uitlopers weg. Zorg ervoor dat de haag naar bo ven iets schuin toeloopt, dan blijft ook de onderkant mooi vol. Is de haag onderaan een maal kaal, dan is het erg moeilijk dat weer te herstel len. Voor het verkrijgen van een rechte bovenkant spant u een draad tussen twee palen, waarlangs u te werk gaat. Minder sterke groei van omzet bloemenveilingen in '81 ren )r. va Verschenen is een rapport van de Vereniging van Bloemenvei lingen Nederland (VBN) waarin een nadere toelichting wordt ^gegeven op de totale,.omzet van de twaalf bij de organisatie aangesloten veilingen. Geconstateerd wordt dat de omzetgroei nan van deze veilingen in 1981 minder sterk is geweest dan in het »ut voorgaande jaar. De omzet steeg in 1981 namelijk met 12,6% terwijl dat in 1980 nog 15,2% was. Een aantal veilingen bleef Heachter bij de landelijke groei. De toename van de snijbloeme- an nomzet bedroeg in 1981 10,4%. Met name bij de snijbloemen atw waren de eerste drie maanden van grote invloed. De omzet Huwas in het eerste kwartaal met 3,8% toegenomen, maar in de- [fPj cember daalde de omzet met 4,5%. jm:Het aandeel van de importbloemen in de totale snijbloeme- m« nomzet stijgt langzaam. Evenals in 1980 nam ook in 1981 het en: stijgingspercentage met 0.3% toe. De CCWS is de veiling met A'Phet laagste percentage van geveilde importbloemen. De omzet- ;arfc vorming was in het eerste kwartaal minder voorspoedig. Een Or jevolg van de teleurstellende prijsvorming in die maanden. kevHet tweede en derde kwartaal brachten een duidelijke verbete- <en ring in de situatie. Oktober en bijzonder december vielen weer egen. In de laatste maand van het jaar werd een omzet be- >73l ïaald die 1,5% lager was dan vorig jaar. wo< ^e totale omzet aan geveilde importbloemen is in 1981 met Jen 16,1% toegenomen tegen 18,8% in 1980. De pot- en perkplante- ïomzet is in het afgelopen jaar met 21,1% toegenomen. Wan- 29" leer de waarde van de geïmporteerde potplanten op de totale 0 imzet in mindering wordt gebracht, dan blijft de stijging even- :ens 21,2%. De waarde van de geïmporteerde produken bleef n 1981 praktisch stabiel en bedroeg ruim vier miljoen gulden. )e aanvoer van troschrysanten in de jaarrondcultuur is in 1981 net slechts 2,2% toegenomen. De geringe aanvoertoename is iiien iet gevolg van een areaalinkrimping van 4,5%. De produktie Sai >er meter is dus duidelijk gestegen. Alleen het derde kwartaal 0J cende een redelijke toename namelijk met 5,4%. De gemiddel- le prijs kon, mede onder invloed van de geringe aanvoergroei id« net 11,2% stijgen. Dit mag een redelijk resultaat worden ge- ,n: loemd aldus het rapport. bS° ,adat in voorgaande jaren de aanvoer nog was toegenomen, jverd voor 1981 een afname van het aanbod met 10,4% gecon- ke, itateerd. Het prijsniveau kon mede als gevolg van het kleiner surgianbod met 12,2% stijgen. Nadat vorig jaar nog een opleving in se Ie aanvoer van geplozen chrysanten was waar te nemen, bleek lat afgelopen jaar 12,7% minder is aangevoerd. De prijsvor- 3po n>ng was echter vrij gunstig. De gemiddelde prijs steeg met i. 0,5%. Wat betreft de aanvoer van gerbera in 1981, was er een runder sterke groei dan in voorgaande jaren. Het aanbod was .tl >u 13,2% groter. 0; Iet eerste halfjaar gaf nog forse stijging van de aanvoer te - ien, maar in de twee laatste kwartalen verliep het aanvoerpa- ha roon anders dan in de voorgaande jaren. In de prijsvorming 162) lebben zich de laatste vier jaar geen grote veranderingen voor end edaan. Het afgelopen jaar is de prijs met 1,5% gestegen. Om- 449. rent de fresia wordt geconcludeerd dat de prijs in 1981 teleur- tellend is verlopen. ee|fj. Ja enkele jaren van prijsstijgingen, is het niveau met 3,3% ge- i0t« laald. Ondanks het feit dat het areaal fresia iets is ingekrom- en, blijkt dat de aanvoer toch met 7,9% is toegenomen. ,he()ver de tulpen wordt gemeld dat het prijspeil over 1981 met alia 8.1% is afgenomen. In tegenstelling met 1980 toen nog 27,1% een lieer werd betaald. Wat op deze prijsvorming van invloed is lacN eweest is het aanbod dat met 16,9% is toegenomen. Met uit- ondering van de soort Apeldoorn liggen de prijzen in het alge- lULfneen wat hoger in prijs, hoewel dat in 1981 niet tot uitdruk- sPr< ing is gekomen. .301 - Heel wat tuinders hebben de afgelopen week met een ar- beidspiek te kampen gehad en deze zal na het weekend nog een keer terugkomen. Dit komt, omdat er op Koningin nedag niet geveild wordt en het komt nu zo uit dat deze dag precies aansluit aan het weekend. Hierdoor loopt alles een beetje op een hoop en raakt de handel enigszins ont regeld. In de derde week van april neemt de tomatenaanvoer flink toe en groeide naar 8400 ton. Daarnaast bleef de con currentie van Marokko op de Westduitse markt aanhouden. Dit land deed er zelfs nog een schepje bovenop. In de derde week van april groeide de ex port zelfs uit naar bijna 1100 ton (vorig jaar 584 ton). De export van de Kanarische Ei landen nam wat af, maar bleef met 371 ton altijd nog flink wat groter dan vorig jaar, toen exporteerde men in dezelfde week 92 ton. Naar deze twee landen voert West- Duitsland nog tomaten in uit een groot aantal andere lan den. Alles bij elkaar kwam de totale concurrentie in de ge noemde week neer op 1960 ton tegen 584 ton in het vori ge seizoen. Het is dus wel knokken geblazen om een plaats op de Westduitse markt. Het aanbod van vlees tomaten groeide eveneens sterk, de aanvoer nam in een week tijd toe met 500 ton. Dit kwam in de eerste week van april neer op een aanvoer van ruim 1400 ton tegen zeshon derdvijftig ton in dezelfde week van het vorige seizoen. De vleestomaten daalden als gevolg van deze ontwikkeling eveneens in prijs. De sorte ring BBB bracht per kilo f 3.46 op. De ronde tomaten wisten zich in de afgelopen week redelijk in prijs te hand haven, voor de A-export werd er 3.36 per kilo betaald (vo rig seizoen 3.38). De totale aanvoer van tomaten zal ver der toenemen, als gevolg hier van wordt de prijsdruk gro ter. Voor de komende week lijkt men niet aan lagere prij zen te ontkomen. De tomaten worden in de schuur op de auto geladen. Paprika's groene sor teringen wat op. Er werd voor een kilo groen gemiddeld f 5.45 betaald. In de week er voor lag deze prijs op 4.62. Bij de rode sorteringen was er echter sprake van een prijsda ling. De gemiddelde prijs schommelde om de ƒ7.50 per kilo. Er moest in vergelijking met de eraan voorafgaande week zo'n vier dubbeltjes per kilo worden ingeleverd. De totale export is groter dan vo rig jaar, naast de export naar West-Duitsland wordt er geëxporteerd naar Engeland, Scandinavië, Finland en Bel gië. Engeland en Scandinavië tonen een grotere belangstel ling voor het Hollandse pro- dukt dan vorig jaar. Behalve de invoer van Hollandse pa prika's op de Westduitse markt, wordt er ingevoerd uit een negental andere landen. Uit dit rijtje zijn Spanje, Italië en de Kanarische Eilanden de grootste concurrenten. Vooral van de kant van Italië wordt er op een toenemende concur rentie gerekend. Als gevolg hiervan kan de prijsdruk de komende 'week wat toene men, met als gevolg lagere prijzen. Overige gewassen Het seizoen is op het ogenblik weer zover gevorderd, dat praktisch alle gewassen weer aangevoerd worden. De con sument heeft weer een ruime keus, soms liggen de prijzen voor de diverse gewassen wel ver uit elkaar. Zo werd de lichte sla geveild voor 15 cent per krop en de aangevoerde- tuinbonen brachten een prijs van 19.40 per kilo op. Dit ge was is echter al erg vroeg aangevoerd, vandaar de uit zonderlijk hoge prijs. Er wor den op bescheiden schaal ook weer asperges aangevoerd. Ze worden op het ogenblik goed betaald, want de kilo-prijs komt neer op 16.- (voor de beste kwaliteit). De vraag naar courgettes nam toe en dit had een gunstige uitwerking op de prijs. De prijs liep op van 92 cent naar ƒ1.15 per stuk. De aanvoer neemt ver der toe, hierdoor komen de prijzen weer onder een grote re druk. Er zal voor de ko mende week op wat lagere prijzen gerekend moeten wor den. Omdanks het nog steeds ruime aanbod van prei wist de prijs zich goed te handha ven, er werd gemiddeld 70 cent per kilo betaald. Het aan bod blijft ruim. maar de prijs lijkt niet veel te veranderen. De aanvoer van radijs neemt weer toe, er viel niet aan een prijsdaling te ontkomen. Er werd 67 cent per bos betaald, een verdere prijsdaling wordt echter nog niet verwacht. Het aanbod van courgettes gaf een dalende lijn te zien, toen had dit geen sterke opleving van de prijs tot gevolg, er werd gemiddeld 74 cent per stuk betaald. Het aanbod neemt verder af en veel verandering in prijs lijkt er niet in te zit ten. Het vrij ruime aanbod van ijssla vindt vrij probleem loos zijn weg, er worden goe de prijzen voor dit gewas be taald. De gemiddelde prijs komt op een gulden per stuk uit. De aanvoer wordt nog wat groter, maar de vraag lijkt dit aardig op te kunnen vangen, zodat er geen grote prijsveranderingen verwacht worden. De aanvoer van bloemkool is al een aantal we ken aanmerkelijk kleiner dan vorig seizoen. Het ziet er ech ter nu naar uit, dat hier ver andering in begint te komen. De „zessen" daalden naar f 3.60 per stuk en de „achten" naar ƒ3.45. Deze prijsdaling lijkt de komende week verder door te zetten. Tuinontwerpen Eigenlijk verbazen wij ons nogal eens over moderne tuinontwer pen. Er zijn er namelijk nogal wat, waarbij praktisch de hele beschikbare ruimte volgelegd wordt met: klinkers, tegels, biel zen, betonplaten en wat dies meer zij. Hier en daar blijft er dan een plekje open en in die open plekjes kan nog een enkele vaste plant of een heestertje geplant wordenEigenlijk een soort van „pleintjes" dus met hier en daar een plant....van de goede, trou we aarde zie je niet veel meer in dat soort „tuinen". Dergelijke tuinontwerpen schijnen overigens een reden te heb ben. Die reden is, dat men wèl een tuin wil hebben, maar men wil er beslist zo weinig mogelijk werk van hebben. Jawel, bewo ners van flats met uw minuscule balcontuintjes, die snakken naar een huis met een echt tuintje, zulke tuinbezitters zijn er legio! We vragen ons wel eens af, of dat een specifiek verschijnsel van onze tijd is, waarin de zogenaamde „passieve recreatie" hoogtij viert? Wat blijft er in dit geval namelijk nog over van wat men „tuinrecreatie" zou kunnen noemen? Wat lekker in een tuin stoel liggen onder de tuinparasol op het terras en voor de rest: alleen maar languit kijken naar de bloemen en planten in onze tuin? Maar vooral niet: in die tuin werken, vooral niet wat wie den of schoffelen, laat staan achter de grasmaaier lopen. Hoewel dat voor zovelen van ons toch zo heilzaam zou zijn!. Let eens op het toegenomen aantal heidetuintjes! Wat is de oorzaak? We zul len het u zonder meer zeggen: men wil geen „werk" hebben van een grasveld, dat geregeld gemaaid moet worden! liet gazon is meer en meer een taboe. En een gazon, hoe het dan ook zij, dient regelmatig - laat ons zeggen: wekelijks, gemaaid te worden wil het ogelijk blijven. Er moet méér aan gebeuren: we moeten een oogje houden op onkruiden in ons gazon en die regelmatig wegsteken. Gelukkig zijn er legio mensen, die graag een hal fuurtje in de tuin bezig zijn; maar het aantal lieden, dat de tuin als een soort van noodzakelijk kwaad schijnt te beschouwen, lijkt nog steeds groeiende en dat is jammer! Hoewel er natuurlijk ook mensen zijn, die zo'n heidetuintje of zo'n gestoffeerd stenen pleintje aanschaffen uit een soort van „mode"-overwegingen. Toch blijven wij een lans breken voor de natuurlijke tuin, dat wil zeggen: een tuin met zo weinig mogelijk tegels, plavuizen, houtschijven, bielzen, boomstammen en wat men tegenwoordig zoal meer aansleept. Wist u overigens, dat zo'n met allerlei ge steenten geplaveide tuin in de zomerse zomermaanden veel meer warmte ophoopt -en weer afgeeft- dan het veel koelere grasgazon bijvoorbeeld? En wat die heidetuintjes betreft: in hoe veel van die tuintjes zien we na enige jaren de heide bruin ver dorren en afsterven, hetzij door wortelrot, maar voornamelijke j ook omdat men verzuimt die heide tijdig en vakkundig te snoeien? Want we krijgen op dit ondermaanse nu eenmaal niets voor niets en elk tuintje vergt nu eenmaal wat onderhoud! En is dat nu zo erg, af en toe wat licht werk verrichten in de open lucht? Natuurlijk niet, uw huisarts zal het u vertellen! Daarom: bij het ontwerpen van een tuin uitgaan van het standpunt; er moet zo weinig mogelijk werk in zitten, lijkt ons een bedenkelijk uit gangspunt Sommige tuinliefhebbers leggen hun tuin vol met keien, klin kers en tegels.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11