Weer kan Falkland- crisis sterk beïnvloeden Test 'm bij ons. Uiteraard geheel vrijblijvend. AUTO HEEMSKERK Afzegging pauselijk bezoek aan Engeland zou financiële ramp zijn Beroeriiichi rond Fort Zeelandiü Het origineel j. aan M Herengracht 79 Leiden Tel. 071 - 133861 -120987 Alkemadelaan 1 Roelofarendsveen Tel. 01713 - 2866 - 2073 Datsun Stanza va.17995,-, LEVERBAAR IN 3-, 4- OF 5-DEURS UITVOERING. PRIJS INCL. BTW, AF LISSE. INFORMEER BIJ ONS NAAR HET DATSUNIEKPLAN. BUITENLAND LEIDSE COURANT Iff VRIJDAG 30 APRIL 1982 PAG LL lek Twee jaar geëist tegen Ecevit ANKARA De militaire aanklager heeft gisteren tegen de voormalige Turkse premier Bulent Ecevit een ge vangenisstraf geëist van maximaal twee jaar. Ecevit is in staat van beschuldi ging gesteld omdat hij het door de mili tairen .uitgevaardigde verbod op het doen van politieke uitspraken had over treden door een vraaggesprek weg te ge ven aan de NCRV en door een artikel te schrijven het Westduitse weekblad Der Spiegel. Bij het betreden van de militaire recht bank werd Ecevit opgewacht door enke le honderden aanhangers onder wie voormalige ministers die de politius toe juichten. Ecevit zei dat hij in de betreffende jour nalistieke activiteiten alleen zijn per soonlijke mening had gegeven. Oud-premier Ecevit op weg naar het gerechtsgebouw Kapers matigen eisen TEGUCIGALPA Een groep van vijf vliegtuigkapers op de luchtha ven van de Hondurese hoofdstad Tegucigalpa heeft gisteren de eisen voor vrijlating van de 48 inzitten den gematigd. De kapers maakten zich woensdag meester van een Hondurees lijntoestel en eisten de vrijlating van 52 politieke gevange nen en een losgeld van een miljoen dollar. In de loop van de dag schroefden zij gisteren hun eis te rug tot een kwart miljoen en de vrijlating van 32 gevangenen. De kapers hebben gedreigd een Ame rikaanse zakenman aan boord van het vliegveld te doden als aan de eisen niet wordt voldaan. De rege ring is tot nu toe niet op de eisen van de kapers ingegaan. Vanden Boeynants beschuldigd van belastingfraude BRUSSEL Tegen de Belgische oud-minister en ex- voorzitter van de Franstalige christen-democratische partij, Paul vanden Boeynants zal een onderzoek worden ingesteld omdat deze zich zou hebben schul dig gemaakt aan belastingfraude. Eeen bijzondere commissie uit het Belgische parlement zal zich met de zaak gaan bezig houden. Gedurende zijn ministerspe riode zou Vanden Boeynants een deel van zijn ver mogen aan de fiscus hebben onttrokken door het geld te storten op banken in Luxemburg en Zwitserland. Het zou gaan om een bedrag van vijf miljoen gulden. Enige dagen geleden vroeg de procureur-generaal van het Brusselse gerechtshof aan de Belgische Ka mer van Volksvertegenwoordigers zo nodig een ver volging in te stellen tegen een ex-minister en nog ac tief politicus. Binnen niet al te lange tijd daarna werd de naam van Vanden Boeynants genoemd, hetgeen spoê'dig daarna werd bevestigd. 'Vanden Boeynants heeft inmiddels ontkend dat hij frauduleuze handelingen heeft begaan. Paul Vanden Boeynants VS kiezen voor Groot - Brittannië WASHINGTON De Ameri- kaanse regering heeft gistera vond een begin gemaakt met een verklaring waaruit blijkt dat Washington zich aan de zijde van Groot-Brittannië zal scharen in het conflict over de Falkland Eilanden. Het Ame rikaanse besluit maakt duide lijk dat de bemiddelingspogin gen onder leiding van minister Haig van buitenlandse zaken zijn mislukt. Het besluit om een verklaring af te leggen werd genomen na dat Argentinië de laatste voor stellen van Haig koeltjes had ontvangen en in feite vervol gens van de hand had gewe zen. Een openlijke solidariteitsbe tuiging met Groot-Brittannië zou voor Washington de laat ste mogelijkheid zijn om de Argentijnen tot enige conces sie te dwingen. Meerdere Amerikaanse en Britse functionarissen hadden al eerder verklaard dat Was hington de zijde van Groot- Brittannië wel zal moeten kie zen als het op vijandelijkheden aankomt. Het laatste voorstel van Haig behelsde een terug trekking van de troepen van beide partijen, waarna een soort interim-regering met Amerikaanse deelname zqu worden gevormd. De Argen tijnse minister Costa Mendez zou deze opzet van de hand hebben gewezen met het argu ment dat „Argentinië niet meer terug kan keren naar de situatie vpn voor 2 april". Op 2 april bezette Argentinië de Falkland Eilanden. Argentinië is zich er overigens terdege van bewust welk ge vaar voor haar dreigt van de kant van Chili. Met dit laatste land heeft Argentinië een ge schil over drie onbewoonde ei landen in het Beagle kanaal. In 1978 werd daarover bijna een oorlog gevoerd. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Als het waar is dat admiraal „Sandy" Woodward, bevelhebber van de Britse armada in het zuiden van de Atlanti sche Oceaan, van de rege ring in Londen de handen vrijgekregen heeft wat de bestorming van de Falk- land-eilanden betreft, zal die invasie waarschijnlijk niet lang op zich laten wachten. De soldaten aan boord van de Britse oor logsschepen zullen allicht liever gaan vechten dan bijna doorlopend zeeziek te zijn. Waarnemers in Londen ne men aan, dat de weersomstan digheden nabij de Falkland-ei- landen het verdere verloop van de crisis sterk zullen kun nen beïnvloeden. Als het nog betrekkelijk gunstige weer dat er momenteel heerst plotseling „normaal" wordt, kunnen de oorlogsschepen om de drie da gen af te rekenen krijgen met stormwinden van 167 kilome ter per uur. Dergelijke stor men duren vaak twee volle dagen. Zware regenval kan zich onaf- gebroken voordoen gedurende vier tot vijf dagen. Zelfs aan boord van de grotere oorlogs schepen is er weinig plaats voor de soldaten. Als zij een poosje door elkaar geslingerd worden zullen ze er gauw ge noeg van krijgen. Tijdens de geallieerde landingen van de Tweede Wereldoorlog, in juni in 1944, was bijna 45 procent van de troepen zeeziek. Maar vergeleken met het zuiden van de Atlantische Oceaan is het Noordzeekanaal tussen Engeland en Frankrijk een kalme plas. Op de Falkland Eilanden' schommelt de temperatuur momenteel rond 0 graden Cel sius. West-Falkland is heuvel achtig. Zelfs in de zomer zijn de heuveltoppen bedekt met een vracht sneeuw. Oost-Falk- land is vlakker, maar in het noorden erg moerassig. Na de gemakkelijke Britse herovering van Zuid-Georgië heeft admiraal Woodward ge zegd, dat de bestorming van de Falklandeilanden ook een kleinigheid zou zijn. Woens dagavond sprak hij evenwel van een mogelijk bloedbad. Dit onheilspellende verschil werd vandaag door Defensie in Londen als volgt uitgelegd: „Maandagmorgen richtte de admiraal zich in dier voege tot zijn troepen, terwijl zijn som bere verklaring van woens dagavond bestemd was voor de media." In de buurt van de Zuidargentijnse stad Comodoro Rivadavla werd veldartilleriege- schut in stelling gebracht om het gebied tegen Engelse luchtaanvallen te verdedigen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Als het pastorale bezoek van Paus Johannes Paulus eind mei aan Engeland, Schotland en Wales, wegens de Falkland-crisis afgezegd wordt, kan het financiële ver lies voor de roóms-katholieke kerk in de miljoenen pond sterling lopen. Het Vaticaan gaf ruim een week geleden al te verstaan, dat een echte oor log tussen Groot-Brittannië en Argentinië vermoedelijk tot gevolg zou hebben dat het pauselijke bezoek aan de Brit- Londen, zou alleen al 6,25 mil joen pond kosten. De coördinator van het be- Volgens plan zou de paus zes zoek, mgr. Ralph Brown, zei dagen in het land doorbren£ gistermiddag op een perscon- gen. Zijn bezoek aan Engeland ferentie in Westminster, dat en Wales dat georganiseerd de totale kosten voorlopig wordt vanuit Westminster in maar voor één miljoen pond door de verzekering gedekt zijn. Die assurantie werd maanden geleden afgesloten. „Wij waren van plan einde april een extra verzekering aan te gaan, voor het volle be drag," zei mgr. Brown, „maar jn de gegeven omstandigheden zal dat niet meevallen. De Falkland-crisis komt ongelegen. Als de oorlogsknop vandaag ingedrukt wordt, kost dat ons waarschijnlijk één mil joen pond. Maar een druk op de knop de dag vóór de paüs in Engeland aankomt, zal ons letterlijk tot over de oren in de schulden zetten." INE drijv lastr n bu vlie rtoe jeichl artoe steed rdt o JEJ 0O| de irijve en te DEN HAAG Een tw rhei< wetenschapsmensen en ;eren oud-ambtenaren hebb Surinaamse sterke maf Bouterse in een brii „ernstige verontrus gebracht over het 1 Zeelandia als museum ruimen en een milita stemming te geven. Zij C luitenant-kolonel Boute, nog te overwegen het n 5110 in het fort te handhav in Suriname worden aifOI touw gezet voor beho, het fort als museum. sTE! iw Fort Zeelandia is sindsrecht week als museum geslo dam militaire leiders kwanrf OC hun besluit kort na de i e*n d te poging tot staatsgre uurd 11 maart. De Surinaais dir gerleiding verschanst toen in het fort aan de merivier, nadat het kampement Memre door de couppleger Raïg hi< en Hawker was overged Fort Zeelandia danl CM, naam aan de veroverin aank Engelsen in 1667 dooi ham Crijnssen die ham opdracht van de stat j Zeeland. Het fort werd t een gevangenis, nadat geschikt was gebleken nizoensplaats. In het fort gerestaureerlleelh twee miljoen gulden ichtn landse ontwikkelingszo fc Na de voltooiing in 19 den in Zeelandia cultuiDOO rische en ethnologisch g vai werpen tentoongesteld, he Minister van Dijk vale wikkelingssamenwerki i heeft verklaard dat bi )20.0( nanciering van de res van Fort Zeelandia de I ming als museum een tieel -onderdeel was vai r spraak. In de commisiister wikkelingssamenwerki het derland-Suriname (CC c gei vorig jaar opnieuw gulden in het vooruitzi steld voor de oeveri ming van het fort weg dreigde te zakker Surinamerivier. Nu del ming van het fort ve ïing wil minister van D iri voordat tot financierinjiniti; overgegaan opnieuw wordt gepleegd. aang

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6