n Groenoordhallen is het )likjestijdperk voorbij lantal woningzoekenden Leidschendam ruim 2.000 ^f)EN UEEN DEED DE DEUR DICHT; EN DE HAAS IN DE BOCK SCHAKELDEN OVER OP PLASTIC rkiezing rpsraad )mpwijk Vijfentwintig jaar „Opifex"- parochie in Leidschendam Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 APRIL 1982 PAGINA 5 jterr Ie re 4e egel' Heij ng r de r JCHENDAM Het aantal woningzoekenden in Jj ihendam bedroeg 1 januari van dit jaar 2.087. On- het gereedkomen van bijna 400 gesubsidieerde jen en het ambtshalve afvoeren van de lijst van 400 personen is het aantal woningzoekenden vo ir nog met 95 gestegen. Dit blijkt uit het jaarvers- in de afdeling huisvesting. De betreffende raads- issies hebben aangedrongen op het bouwen van ;bj Woningen voor 1- en 2-persoons huishoudens. Volgens burgemeester en wethouders zijn de voornaamste oor zaken de daling van de gemiddelde woningbezetting en de toe name van het aantal kinderloze huishoudens. Als de gemiddelde woningbezetting op het peil van tien jaar geleden was gebleven zou er van woningnood geen sprake zijn. Het aantal alleenstaan den wordt groter, omdat het aantal gescheidenen nog steeds toe neemt en het aantal jonge woningbehoevenden groeit, omdat ze eerder alleen willen gaan wonen, aldus het college. In Leid schendam werden overigens vorig jaar van de 255 woningwet woningen 219 toegewezen aan 1- en 2-persoons huishoudens. Verder werden 127 premiehuurwoningen voor bejaarden gebouwd, waarvan er 10 aan de alleenstaanden werden toege wezen. Toch is het aantal ingeschrevenen praktisch ongewijzigd gebleven. Door het bouwen van de 96 flatjes boven de nieuwe openbare bibliotheek in Amstelwijk en een aantal kleine woon eenheden in de Venestraat hoopt het college de woningnood weer wat te verminderen. Eigen initiatieven van het gemeentebestuur worden echter maar ten dele gehonoreerd, omdat men afhankelijk is van de toewij zingen van het ministerie van volkshuisvesting. In het jaarvers lag wordt nog vermeld dat vorig jaar weer aan 123 Haagse ge zinnen een huisvestingsvergunning werd verstrekt. Sinds in 1962 voor het eerst vergunningen werden verleend is het aantal Hagenaars dat in Leidschendam is komen wonen tot scherp bo ven de 10.000 gestegen. Meer dan de helft van het aantal in Leidschendam ingeschreven woningzoekenden heeft de leeftijd tussen de 20 en 24 jaar. Meer dan dfe helft van het aantal afge- schrevenen is, ook naar herhaalde oproep, niet op controle ge weest. Voor mensen die een 4-kamerwoning zoeken bedraagt de wachttijd thans ongeveer 3 iaar, maar urgente woningzoekenden worden veelal eerder geholpen. PWIJK Praktisch de Stompwijkse dorpsraad zich opnieuw kandidaat De dorpsraad zal op 2 'gelijkertijd met de le an de Leidschendamse iteraad, worden geko- kandidaatstelling voor psraad Stompwijk heeft ,v lijsten opgeleverd met ip abetische volgorde de ei de personen: G.J.M. 'N. de Boer, C.A. van bsch, mevrouw K.P. ian-Lugtigheid, F.J.M. Jer Burg, mevrouw Granneman-Zits, C.P.- "een, J.J.M. Jansen, me- J. van der Meer, van der Nouweland, van Santen, N.A. van A.J.P. de Winter en de Winter. Voor de vi aad worden op 2 juni leden gekozen. De eer- zboven genoemde perso- "aken, met A.J.P. de reeds deel uit van de dorpsraad. De jubilerende Opifex-kerk. LEIDSCHENDAM Als morgen om half vijf de klok ken op de Burg. Sweenslaan in Leidschendam luiden en een groot aantal ballonnen worden opgelaten, betekent dat het startsein voor de vie ring van het vijfentwintigja rig bestaan van de parochie van St. Joseph Opifex, beter bekend als de „Opifex". Een feest, dat na twee jaar voor bereiding zestien dagen duurt en zal worden afgeslo ten met een pontificale hoog mis door mgr. dr. J. Simonis van Rotterdam, gevolgd door een feestavond in „De Witte Kaketoe" aan de Damlaan. De Opifex-parochie begon als „dochter" van de Petrus- en Pauluskerk in een houten noodkerkje niet ver van de huidige kerk. Pastoor A. A. J. Buys werd 27 maart 1957 (de eigenlijke oprichtingsdatum) door deken Juffermans uit Zoeterwoude geïnstalleerd. Dank zij zijn enthousiasme en dat van enkele medewerkers, kan 29 juni 1963 voor ruim zes ton de nieuwe kerk worden ingewijd. Architect De Leur had als opdracht gekregen „een feestzaal" te bouwen. De geschiedenis van de parochie loopt parallel met de vele ver anderingen van de laatste twintig jaar. Pastoor Buys was een soort voortrekker. In een interview voor deze krant bij zijn afscheid in 1973 zei hij: „Ik was geloof ik de eerste in het bisdom, die de mis opdroeg met het gezicht naar de gelovi gen. de mensen hadden er een rijmpje over, „Hij is heel an ders dan pastoor Van der Kolk, hij leest de mis met z'n gezicht naar 't volk"". Zijn bis schop zei ,je hebt het aardig opgelost". De toevoeging „Opifex" was een gevolg van het feit, dat de paus Sint Jozef toen juist tot patroon van de arbeid had verklaard. Opifex betekent hoofd- en handenarbeid, alle werkers. Dat hij meisjes als acolieten toeliet op het altaar bracht zijn naam in de krant. „In Amsterdam deden ze het al langer, maar ik gaf ze de naam misdienettes en dat was blijkbaar het verschil". Ook de nieuwigheid van vrouwen in het koor. alles overigens in overleg met zijn parochiebe stuur, bracht pastoor Buys naar Leidschendam. In het KRO-blad Studio stonden brieven van kritische kijkers, die bij een uitzending uit de Opifex-kerk bezwaar hadden tegen het door hem georgani seerde ballétje op het altaar. Pastoor Buys vond dansen echter een uiting van vreugde. De officiële receptie ter gele genheid van het zilveren jubi leum, waarbij ook pastoor Buys en oud-pastores en kape laans aanwezig zullen zijn. wordt vrijdag 14 mei om 17.30 uur gehouden in de aula van het Veurs College aan het Fluitpolderplein. één keer nemen ze lipje tussen duim en en trekken het je ploffend open. Het smaakt, niet, op de .ge ochtend, maar er t even gedemon- èrd worden: Joop de en collega Kees de de twee-eenheid Ie restauratie van de Groenoordhallen :ht en body geeft; jongens houden er op! Geen blikjes jr in de verkoop bij itscheepse manifesta- ,Het is het einde van blikjestijdperk", zegt de Haas gedeci- terwijl hij het blik- iils leeggiet in een ic beker; „We heb- het 13 jaar volgehou- met die blikjes". valt Kees de Joop bij: „Van alle n en andere grotere i-ondernemingen in land waren wij zo'n .Jtje de laatsten die de |0|lenden dorstigen van jes voorzagen. Dat is aar v mooi afgelopen. n jn i en heeft de deur drie e it gedaan, en door kerk ide en schande zijn eceP wijs geworden. Bij de e invasies leveren we egon slechts lapwerk". is dinsdagmorgen. De milit ïf1" heerst in de Groe- hallen. De bistro is nog d; ïige plek waar je, als je ..g h' de kop werkende hore- _n m, nog even kunt terug gen en wat bij kunt pra- Het geblaat van de scha- binnen in de hal is niet de lucht. De lucht zelf gt niet tot de bistro door. 10 restaurant even verderop op een heel grote dorps- g, waar de veehouders- d naar eigen inzichten het pauzeren is en de den vol heeft aan de neu- en de dikke sigaren. De rte brigade ,van het duo jdse Haas-De Bock vaart op van ine: alles reilt en zeilt tref, s het moet. De grote knip- iijcpn vullen zich met bankpa- ond i en vee* k» geld. Als je kun je er tegen zowat ie- en aanbotsen, want men elkaar in de weg en een toper is doorgaans gigan- van omvang en heeft 1 sst ai stal wel een attribuut bij erpli ggen de hand waarmee hij ergens een stok tussen steekt. Spektakel Maar daar gaat het vandaag niet om, al blijft een Leidse veedag een spektakel van de eerste orde. We zitten in de bistro, waar De Haas en De Bock, die symbolen van een drachtige samenwerking, op adem komen. Afscheid van de blikjes, althans bij gelegenhe den dat de zaak uit de hand zou kunnen lopen. Een sobere viering. Ik pas; en opteer voor een sju, ongezoet en zonder conserveringsmiddelen. Puur; daar gaat het om. „Ja, je bent een mooie", schampert Joop, „en ik zit hier met een biertje dat me de strot uitkomt. En dat alleen maar voor een foto. Maar in feite smaakt het bier nog best. Het is een deel van onze affaire. Daar drijven we ook een beetje op, nietwaar?" De Groenoordhallen, met al les erop en eraan, hebben weer een dramatisch week einde achter de rug. „Queen" was in town. De symfonische pop-meesters van Britse huize 'brachten majestueus hun vuur over aan zo ongeveer 20.000 begeesterde klanten, die tussen alle extase door een grote druk uitoefenden op de verkooppunten die door de tientallen mensen van De Haas en De Bock werden be mand. Topspanning, die ook gedragen werd door jeugdige hulpkrachten. Slopende uren. Slapen was er nauwelijks bij. Maandag was De Haas niet te bereiken, want ook bij hem had de vermoeidheid toege slagen. Een etmaal na de laat ste dreun van de muziekfa- briek zoemde het nog in de trommelvliezen van Joop. En hij had het ook in z'n maag gevoeld, die explosies van ge luid. Hoewel hij altijd nog een metertje of honderd van het epicentrum verwijderd was geweest. Snackje Maar terwijl de veemarkt op z'n laatste benen liep, konden De Bock en De Haas weer ge tuigenis afleggen. Exacte cij fers werden niet verstrekt. Ja, De Haas is daar gek. „Maar we hebben prima gedraaid. Reken maar: twee consump ties de man, dat zijn 40.000 eenheden aan dranken. En daar nuttigt men graag een snackje bij. Dus. Maar zonder 'kleerscheuren zijn we er niet jongen, daar ga je dan..." afgekomen. Ik resumeer: za terdagavond voltrok zich het vonnis over de blikjes. Er was een voorprogramma van Bow Wow Wow of zo, en dat vond het publiek boos en erg. Slechte show van Bow Wow Wow. Men wilde Queen. Uit eindelijk hadden de fans be dragen van 27 en een halve gulden tot 30 gulden betaald voor het concert, en Bow Wow Wow kon voor hen naar de pomp lopen. Om dit duide lijk te maken begon men met lege of halfvolle blikjes te smijten, richting podium. Die projectielen kunnen verdomd hard aankomen. Queen, bo ven op de galerij in de kleed kamers uitgestrekt op inge huurde sofa's en pluche rust bedden, omringd en verzorgd door het eigen keukenperso- neel, tot en met de voorproe vers die vier halfgoden van Engelse makelij dreigden niet op te zullen komen, omdat ze geen blikjes tegen hun dure ledematen wensten te krij gen". De verkoop van blikjes was inmiddels gestopt, omdat Queen dat geëist had. Geheel tot ongenoegen Van hele stel len raddraaiers, die verhaal kwamen halen bij het horeca- detachement. Joop de Haas: „Men vergreep zich zelfs aan een lid van onze staf die tegen de grond werd gesmeten. De verkoop ging weer door, an ders waren de gevolgen hele maal niet meer te overzien geweest. Maar dat doen we nooit meer, met die blikjes. Zondagmorgen om acht uur begonnen we met de manoeu vre Omschakeling. Tot we de zaak 's middags onder de knie hadden. Mét een lijn van 14 man werden de duizenden blikjes vervangen door tien duizenden flesjes en plastic „glazen". Een enorme opera tie. En dan nog een ergerlijke vorm van drankmisbruik: een vorkheftruck begaf het en honderd kratten bier kletter den tegen de stenen vlakte. Een uur extra werk. En maar blijven lachen hè. 's Nachts om twee uur naar huis en drie uur later weer op de markt, van maandagmorgen. Het zijn de uren die aantikken". Agressie Zo schakelde de restauratie van de Groenoordhallen van blik over op plastic. „Het pu bliek wordt overal agressie- ver. Dat is een landelijk, zelfs een mondiaal verschijnsel. Hadden we nog niet eerder meegemaakt, hier bij ons. Jammer, want door de bank genomen is het Queen-pu- bliek een puur luisterpubliek. Ik vind het 't „betere pop-pu bliek". Zondagavond was het allemaal grandioos. We had den gein erin; dat heb je zelf wel gezien. Je deinde een beetje mee, op de muziek, en onderhand maar in een ra zende vaart die flesjes ontdop- pen en leeggieten in de be kers, terwijl overal werd ge schreeuwd om „uppies" en cola en warme worst op broodjes. Maar zaterdag werd er een bende van gemaakt", meent De Haas. „Toch zijn we blij met derge lijke evenementen, ook voor de stad die er een dubbelge- beid graantje van meepikt. Alleen, vroeger hebben we nooit problemen van deze aard gehad. Komt er nog bij, dat het uitschenken van fles jes in plastic een verdubbeling van je handelingen betekent. Tot aan dit weekeinde werk ten we alleen met verkopers: hup, hele ladingen blik gin gen tegelijk van de hand. Eén man kon rustige twintig blik jes in één keer meenemen naar z'n makkers. Nu werken we met tappers en verkopers. Je moet als klant al sterk in je schoenen staan, wil je in één rit zes plastic glazen in je han den vervoeren. Dat drukt de omzet ook enigszins. Doodge woon. Maar ik heb liever een ordelijke gang van zaken om plezier in m'n werk te hou den. En daar gaat het ten slotte om". Dieptepunt Het kan niet uitblijven: De Haas en De Bock, als twee handen op één buik, voorzien moeilijkheden in hun be drijfstak. Ik heb Joop de Haas zelden of nooit somber gezien. Kees de Bock is iets gedemp ter in z'n uitlatingen; heeft niet zo zeer het hart op de tong. Maar vandaag zie ik een rimpel in Joops voorhoofd. Hij geeft een landelijk beeld: „de horeca loopt terug. Vol gend jaar wordt een diepte punt verwacht. Evenementen worden hier en daar al afge stoten. Wij, hier in de Groe noordhallen, mogen verrekte blij zijn dat we nog zo goed draaien. Maar werkeliik: er wordt afgehaakt. Overal. Wat wij onszelf voorhouden is: ac tief blijven en pakken wat je pakken kunt. Je eigen pro- dukties opvoeren; zoals naar buiten „cateren", recepties aantrekken en grote partijen verzorgen. Het is niet eenvou dig meer, want de tijd werkt drukkend. Tot nog toe redden we het best, zo met elkaar. We hebben 26 mensen als vaste brigade, die ook kwali tatief alles aankunnen: van zeg maar „vier sterren" tot de warme worst. Nee, we zijn de slechtsten nog niet..." Het blikjestijdperk is over, voorbij, bij De Haas en De Bock. Een kwestie van aan passen, en hopen op het beste, met die tap en het plastic. Over een maandje staan hun troepen weer oog in oog met een nieuwe uitdaging, met de flessenopener in de hand: op zondag 23 mei verschijnt Sta tus Quo aan het front. Een squadron, gespecialiseerd in de hard-rock. Een keiharde aanpak, die weer anders wordt gewaardeerd dan de ballades en de fijnzinnige trekjes en hoogstandjes van Freddy Mercury en consor ten. Status Quo verlangt vol ledige overgave en onderwer ping aan de heibel, anders wordt er op ingehakt. Ik zou me kunnen voorstellen (zoals de praters onder ons dat zo zelfverzekerd zeggen), dat dan de de overkoepeling van de hallen metaalmoe gaat worden. En de buurtbewo ners, tot in de Merenwijk, le vensmoe. Status Quo: tot daartoe is dan ook de horeca van Groenoord gekomen. Joop de Haas heeft zich er al bij neergelegd. Voor de rest is het pakkie-an voor hallendi recteur André de Jong: „Het zal wel rumoerig worden. Maar die blikjes zijn uitgeslo ten", zegt Joop; „en nu ga ik de administratie doen".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5