^eiden vult tekorten aan met iiogere lokale belastingen UIT Uw krant cadeau ia ;stgeesterweg zyordt Schiphollaan klakken- probleem Opgelost Nieuwe wegen rond molen De Valk QebdwQowiunt beiden Parkeergarage Sanders technisch mogelijk e wraak van ■lean-Paul Belmondo Bodybuilder als stripheld Conan LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 APRIL 1982 PAGINA 3 ivee fietstunnels onder Plesmanlaan «DEN De Plesmanlaan wordt een stuk veiliger vgor fiet- jsen voetgangers. Er komt een fiets- en voetgangerstunnel ter Lgte van de bejaardenflat Schouwenhove en er komt een tun- l ter hoogte van het Legermuseum en de Vondellaan. Verder [rdt er een vrijliggend fietspad aangelegd. {commissie Ruimtelijke Ordening en Verkeer stemde gistera- Vd in met dit voorstel van het college van B en W. Eén en Her maakt deel uit van een reconstructie van de Plesmanlaan. jgemeente verwacht, dat het een stuk drukker zal worden op "♦plesmanlaan, met name door de bebouwing van het Schut- sveld, de Leeuwenhoek en de Stevenshof en de nieuwbouw l het AZL. Volgens de gemeente maakt dit alles de tunnels idzakelijk. De Plesmanlaan wordt een „gevaarlijke barrière" oemd. Nu rijden er 20.000 auto's per dag over de Plesman- n en dat zal volgens de voorspellingen stijgen naar 25.000 a iöO. De reconstructie van de Plesmanlaan houdt in dat de rij den dichter naar elkaar toe worden gebracht en dat vlucht- Vk wordt veranderd in een fietsstrook. De verandering van blesmanlaan kost 4,7 miljoen gulden en de tunnels kosten 2,8 Ijoen gulden. LEIDEN Het is tech nisch en stedebouwkiln- dig goed mogelijk om de parkeergarage Sanders met een capaciteit van 300 parkeerplaatsen aan het Levendaal te bou wen. Dat is de conclusie uit een onderzoek van de Duitse stedebouwkundi- ge Latta. Latta geeft in zijn studie een aantal mogelijkhe den. Zo zou een kelder in het gebouw nog eens 400 plaatsen opleveren, maar dat is financieel niet ■haalbaar. In het plan is rekening gehouden met het busbanenplan voor het Levendaal. Om de parkeergarage niet zicht baar te maken, worden er woningen omheen gebouwd. Op de begane grond zouden winkels en kantoren gevestigd kun nen worden. In de opzet van Latta wordt de gara ge goed bereikbaar van uit de Breestraat, de Hooigracht, het Leven daal en de Lammen- schansweg. De ingang van de garage komt in de Kaardesteeg. De garage zal gevolgen hebben voor het parkeren op de Kaas markt en de Hooigracht. De gemeente praat met een belegger die gein- tresseerd is in de bouw van de garage. De pro vincie heeft inmiddels toestemming gegeven voor de sloop van de hui dige bebouwing van het terrein. Binnen een jaar zou de eerste paal de grond in moeten. 8 jurn deadline voor krakers Gulden Vlies LEIDEN De krakers van het Gulden Vlies zullen het pand uiterlijk 8 juni moeten veria- ten. Dit omdat na die datum de prijs, waar voor de aannemer wil restaureren, omhoog gaat. Bovendien vervalt per 1 september de subsidie die het ministerie van CRM voor de restauratie heeft toegezegd. Het college van B en W laat momenteel uit zoeken welke juridische middelen men heeft om de krakers uit het pand te krijgen. Het college spreekt de hoop uit, dat de krakers als nog zullen besluiten om het pand vrijwillig te verlaten. C&A heeft inmiddels toegezegd, dat zij bereid is het Koetshuis aan de achterzijde van het omstreden pand aan de gemeente ver koper). Hierdoor krijgt de gemeente de kans langs die weg eventueel een toegang tot het woongedeelte van het Gulden Vlies te maken. an 'jkhj IDEN De gemeente D^a'iden is van plan diverse B(j[ ale belastingen te ver zij »en om het dreigende Lid. ifort van 20 miljoen in terug te dringen. Be- ve een aantal andere atregelen wordt voor- teld de onroerend-goed asting voor eigenaren, de reinigingsrechten en de tarieven van de Eerste Hulp Dienst te verhogen. Deze maatregelen moeten 1.2 miljoen gulden opleve- Ook het personeel in dienst van de gemeente krijgt direct met de bezuinigingen te ma ken. De gAneente houdt er ernstig rekening mee, dat er ontslagen zullen vallen. Hoe veel dat er zullen moeten zijn, is nog niet bekend. In eerste instantie zal getracht worden via natuurlijk verloop de om vang van het ambtenaren korps terug te dringen. Omdat er op verschillende afdelingen toch uitgebreid dient te wor den (maatschappelijke dienst verlening en openbare wer ken) zal een aantal ambtena ren overgeplaatst worden. Deze maatregelen moeten nog eens 2 miljoen opleveren. De grootste bezuiniging, bijna 17 miljoen, hoopt de gemeente te verkrijgen door te schrappen op de begroting van de ver schillende directies. Relatief het meeste geld zal moeten komen uit de porte feuille van ruimtelijke orde ning, namelijk 6.6 miljoen. Het merendeel hiervan komt be schikbaar via een technische begrotingswijziging, er dient 'slechts' voor 2.6 miljoen ge schrapt te worden. Onderwijs, Cultuur en Personeelszaken hoeven het minste te bezuini gen. Gebleken is dat bezuini gingen op Cultuur onwenselij ke gevolgen hebben, zo schrijft het college. De uitwerking van het voor stel zoals het college dat nu op tafel heeft gelegd, dient bin nen twee maanden gereed te zijn. In september moet door het nieuwe college hierover een defintieve beslissing wor den genomen zodat het voor stel in november door de ge meenteraad besproken kan worden. DEN De Oegstgees- Iveg wordt omgedoopt Schiphollaan. Deze nsverandering maakt uit van een recon- Ictie van de verbinding het Stationsplein en de Willem de Zwij- Tlaan. lommissie ruimtelijke or- Ing en verkeer stemde gis- jvond in met een dergelijk rstel van het college van B en W. De reconstructie houdt in dat er een verbinding met het Schuttersveld wordt aan gelegd en dat de weg wordt geasfalteerd. Verder komt er een stuk vrije busbaan bij het Rijnsburgerviaduct. Op de kruising met de Willem de Zwijgerlaan komen stoplichten en de middenberm wordt een stuk smaller. De fietspaden langs de Oegstgeesterweg wor den vernieuwd. Het hele plan kost bijna 5,6 miljoen gulden. Alleen de gedeeltelijke verleg ging van een stoomleiding van het EBR kost al 1,9 miljoen gulden. Onderzocht wordt nog of het haalbaar en nodig is om een fiets- en voetgangerstun nel onder de kruising Willem de Zwijgerlaan Oegstgees terweg aan te leggen. Verder werd besloten om de Trekvliet open te graven. Het gaat om het gedeelte tussen de Haagweg en de Groenhoven- straat. Met het werk zou eind dit jaar begonnen moeten wor den. Het zand dat wordt opge graven, wordt gebruikt bij de aanleg van de Dr. Lelylaan. immai i hom i -fitoaj '9 DERDORP/LEIDEN slakkenprobleem van de Ise vuilverbranding is ligenb rlopigopgelost. De ge- nte Leiderdorp wil de verbranding, die momen- nauwelijks raad weet met testanten van de vuilver- jrnaiii tding de helpende hand info-m teken. Deze verrassende _20 Ze edeling deed wethouder J. Ze ;mer (PvdA) tijdens de gis- vond gehouden vergade- e. 10CINEMA 1 en 2 (Alphen a/d Rijn)Le Profession- (12) met Jean-Paul Belmondo, Robert Hossein en n Desailly. Regie: Georges Lautner. ,ilv®m; ring van de commissie finan ciën in Leiderdorp. De laatste jaren zijn een aantal tijdelijke oplossingen gevonden door stortingen in België en Zoeter- meer. Bezemer, die ook lid is van het dagelijks bestuur van de Ge meenschappelijke Regeling Afvalverwerking bracht dit ter sprake tijdens de behande ling van een voorstel voor de aankoop van grond in het ge bied tussen rijksweg A4 en De Does. De wethouder vindt dit een geschikte plaats om de slakken te storten. Tevens on- staat dan de mogelijkheid om een begin te maken met de realisering van het toekomstig recreatiegebied langs de Does. Bezemer hield de commissie voor dat hem er veel aangele gen is spoedig een begin met de uitvoering van het plan te maken, De puinstort en zand winning de slakken worden in de gaten die onstaan gestort ten behoeve van Buitenhof, Midden en West zijn de kos- tendragers die het plan finan cieel haalbaar moeten maken. Een laatste obstakel vormt het stuk grond, dat nog in handen is van Nationale Nederlanden. De onderhandelingen over de aankoop en pachtontbinding van de grond van boer Rijns burger, die een veeteelt bedrijf op de weilanden uitoefend, zijn intussen met succes afge rond. De commissie bleek geen problemen met de uitkomsten daarvan te hebben en advi seerde de gemeenteraad tot grondaankoop over te gaan. Binnen een jaar zal de Leidse vuilverbranding met het stor ten van de slakken kunnen beginnen. -Paul Belmondo heeft zichzelf door de jaren een i-image gekweekt dat niet kapot kan. De eigenzin- brutaal ogende, maar ithieke eenling die het irt J ledies en thrillers opneemt n krachten waarvoor de iddelde kijker hard zou lopen. Een gebruinde ■sheld in succesfilms waar de kritiek nogal eens het likaat „gemakkelijk" hing. 't, gemakkelijk" zegt Bel- 'do zelf in een van zijn hge interviews. „Als het emakkelijk was, liepen er veel meer mensen als ik I". Belmondo weet genoeg zijn vak. Hij produceert films, distribueert ze ook, nt geen salaris, maar zijn van de opbrengst. Een esformule die ook geldt zijn laatste „Le Profes- el", een film die Bébel taken door de thriller-ve- an George Lautner, die ook zijn voorlaatste twee films in scène zette. „De dood van een beest met een tere huid" Heet het boek van Patrick Alexander waar naar „Le Professionnel" ge maakt werd. En dat beest-met- die-tere-huid is uiteraard een etiket dat zeer exact op Bel mondo past. Hij is hier een ge heim agent die ooit de op dracht kreeg van de Franse regering een Afrikaans dicta tor te doden. De politiek te genover die dicator slaat om, maar Belmondo is al onder weg, en hij wordt door zijn ei gen dienst verraden. De film begint als hij, gedrogeerd, zijn schuld belijd voor een Afri kaanse rechtbank. Voor dat begin heeft scenario schrijver Michel Audiard een wat matte aanzet gevonden, maar het wordt veel pittiger zodra Belmondo in Parijs arri- veert met één doel: Wraak ne men op die „smerige" geheime dienst die zich gewetenloos zet naar hoe de politieke wind waait. Aangezien hij zelf de beste opleiding in hun dienst heeft gehad, kan hij ze met ei gen middelen bestrijden. Dat betekent een privé guerilla- oorlogje in Parijs, een geweld dadig schaakspel met politie en geheime dienst waarin aar dige zetten worden gedaan en behoorlijk geofferd moet wor den terwijl het eindspel ver rassend is. Belmondo is zichzelf, gewoon goed, Robert Hossein speelt zijn duistere tegenstander met het discutabele recht aan zijn kant, er is volop actie, inclu sief een stevige achtervolging die dezelfde plekken aandoet (een stuk van de ringboule vard langs de Seine bij het Bois de Vincennes) waar ook Alain Delon langs scheurt in zijn „Pour la peau d'un flic". O, en wie het niet gelooft, leze de roltitels aan het slot van „Le Profesionnel": Belmondo doet écht al z'n stunts zelf. BERT JANSMA Een moment, waar wethouder Waal lang op heeft gewacht. LEIDEN De werkzaamhe den, die moeten leiden tot de wijziging van het wegenbeloop rond Molen de Valk, zijn giste ren begonnen. Wethouder C. Waal léidde de lang verwachte werkzaamheden in. Gretig schraapte de wethouder de eerste stenen met behulp van machinaal geweld aan de kant. Het duurde even, voordat Waal de werking van de enor me „ijzeren hand" onder de knie had en het gegraaf echt kon gaan beginnen. Dat was kennelijk symboliek: ook het project heeft een zeer lange aanlooptijd nodig gehad. Al in 1970 werden de eerste plannen voor de omlegging ter tafel gebracht. Diverse malen werden de plannen gewijzigd. Toen de gemeenteraad einde lijk akkoord was gegaan met het project, bleek het verkrij gen van subsidie het volgende langslepende probleem. Maar gisteren was het dan zover. „Als je maar lang genoeg aan dringt bij het rijk lukt het alle maal wel," aldus Waal. Met de werkzaamheden i9 een miljoen gulden gemoeid. Een vlottere doorstroming van het verkeer is een van de voordelen van de omlegging. De Lammermarkt wordt nu aan de andere zijde langs mo len de Valk geleid en sluit zo doende goed aan op de city- ring. Het verkeer dat momen teel nog via de Stationsweg en de 2e Binnenvestgracht de stad binnenkomt, wordt dan eveneens via de nieuwe route geleid. Zodoende kan lang zaam verkeer in de toekomst beter uit de voeten op de Bin nenvestgracht en de Stations weg. Aan de af te sluiten zijde van Molen de Valk, de Molen- werf, wordt een parkje aange legd. Tevens krijgt de Rijns- burgersingel nabij de molen weer een fraaie groenstrook. De omleiding van de Lammer markt via het parkeerterrein van de molen, heeft verlies van parkeerplaatsen tot ge volg. Dat moet echter door dè komst van de Digros-parkeer- garage gecompenseerd wor den. Indien het weer niet al te zeer tegenwerkt, zijn de werkzaam heden in de eerste week van november achter de rug. Om een stripkarakter na te spelen, moet je als acteur iets buitenproportioneels hebben. Regisseur Richard Lester gaf zijn Superman alle mogelijke trucages mee, Robin Williams maakte van Popeye één grote neuzelende grimas, maar Ar nold Schwarzenegger als strip held Conan kan het puur na tuur af. Schwarzenegger (vijf maal Mr. Universe, zeven keer Mr. Olymia) is een body-buil- der met de bovenwijdte van (om de stripvergelijking dicht bij huis te houden) Jerommeke en kan fysiek zijn rol als de in 1932 aan het brein van Rolyrt E. Howard ontsproten figuur dan ook makkelijk aan. Ho wards „Weird Tales" van 1932 gaven aanleiding tot een hele „comic-industrie" rond deze Conan, die nu via producent Dino de Laurentiis en regis seur John Milius zijn filmde buut maakt in „Conan thé Barbarian". Met een beetje fantasie zou je Conan de Amerikaanse tegen hanger van Eric de Noorman kunnen noemen. Hield Hans Kresse het beschaafd-roman- tisch met zijn samensmelten van fantasie, mythologie en LIDO 1 Conan, koning der barbaren (16) met Ar nold Schwarzenegger, Ja mes Earl Jones en Sandahl Bergman. Regie: John Mili us. Arnold Schwarzenegger als Conan. historie, Conan is de puur sen sationele overdrijving van al die facetten: een jongetje uit een onduidelijke oertijd (er was al staal) wiens ouders door bloeddorstige vreemden ver moord worden, die als slaaf wordt meegevoerd en aan de tredmolen zijn kapitale spier- partijen verwerft. Hij verkrijgt zijn vrijheid als prijsvechter en dan wordt zijn leven één lange wraaktocht. Uiteindelijk be landt hij bij een soort witte- Örken-secte beheerst door een oeddorstig slangenvereerder, (James Earl Jones). Die blijkt de grote boosdoener en Conans strijd met hem vult het meest spectaculaire deel van de film. De in Oostenrijk geboren Amerikaan Schwarzenegger heeft gelukkig enige filmerva ring „Pumping iron", „The Villain") en is intelligent ge noeg om niet voortdurend spierzwellend in een soort re clame-spot voor Gino's Gym te vervallen. John Milius is een vakman, hij zet het in Spanje opgenomen spektakel neer in minder conventionele, car- toon-achtige kaders, maar ont komt tenslotte niet aan een al te waanzinnige afhandeling van zaken. Waarbij Conan de bijl hanterend diverse spuiten de bloedbronnen aanboort, et telijke lichamen zichtbaar mag klieven en hoofden mag af slaan die dan ook nog zwaar wichtig klinkend hele trappar- tijen afrollen. Liefhebbers schijnen daarvan te genieten, mij is het dan echt te veel. BERT JANSMA Minderheden Turken, Marokkanen, Surinamers en andere etnische minderheden wonen, vooral sinds de jaren zestig en ze ventig, in grote aantallen tussen ons. Als gastarbeider, voormalig rijksgenoot of als vluchteling hebben ze zich in ons land gevestigd. Door de toenemende crisis dreigt de vreemdelingenhaat steeds meer vat te krij gen op grote bevolkingsgroepen. Daarnaast heeft de Nederlandse overheid maatregelen genomen, die de toelating en vestiging van buitenlanders moeilijker maken. Blijft de vraag: is Nederland wel zo gastvrij Dit is het thema van een forumdiscussie die donderdag 6 mei wordt gehouden in de Hooglandse kerk. Het ini tiatief hiertoe is genomen door de taakgroep Migran ten van de Leidse Raad van Kerken en de hervormde Diaconie Leiden. In het forum hebben zitting geno men: mr. H.P.A. Na wijn (hoofd asielzaken min. v. Jus titie), mr. J. Buikema (CDA-Tweede kamerlid), P. Lankhorst (PPR-Tweede kamerlid), mr. Arri en Kruyt (Ned. Centrum voor Buitenlanders) en mr. H. de Ruij- ter (Ver. Vluchtelingenwerk Nederland). Voorzitter is mr. A.H. Spijker uit Leiden. Aanvang: 20.00 uur. Huisvrouwen De Nederlandse vereniging van huisvrouwen houdt don derdag 6 mei een excursie naar de Brabantse Kempen. Voor vrijdag 7 mei staat de reis naar Joegoslavië op het programma en dinsdag 11 mei is de laatste middagbijeen komst in het gemeentecentrum in Oegstgeest. Donderdag 13 mei wordt een excursie naar de Heem tuin in Leider dorp gehouden en donderdag 27 mei wordt een ochtend in het verenigingsgebouw „In 't Want" aan het Noordeinde 2a besteed aan borduren met verf". Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar onder de telefoonnummers 121777 en 215903. Veiligheid in huis „Veiligheid in en om het huisis de naam van de ten toonstelling die in de bibliotheek Morskwartier aan de Robijnstraat 4 wordt gehouden. De tentoonstelling is georganiseerd door de wijkouderenraad van het dien stencentrum Morschwijk en de bibliotheek. Het veilig heidsinstituut uit Amsterdam en het EBR zijn aanwe zig met informatie over hoe met gas en electricteit moet worden omgegaan. Er wordt een film vertoond over het juist gebruik van medicijnen genaamd „Ne derland oké" en de Leidse politie geeft informatie over inbraakbeveiliging. De tentoonstelling is op donder- dag-% en vrijdagochtend 6 en 7 mei geopend van half tien tot half één en vrijdagmiddag van half twee tot half zes. Spagetti of Kaviaar De toneelvereniging Litter is Sacrum brengt vrijdag 7 mei het stuk „Spagetti of Kaviaar" van de schrijvers Scarpicci en Tarabusi in de Stadsgehoorzaal. Het stuk vetoont grote overeenkomsten met het boulevardtoneel van Feydeau. De ingrediënten van een ware klucht ontbreken niet: de ver warring rond de ware indentiteit van personen en komi sche opvattingen omtrent hun opvattingen en handel en wandel. Kaarten zijn bij K&O aan de Oude Vest 45, tele foonnummer 141141 te koop. LEIDEN De Dag van de Arbeid (1 mei) zal dit keer op een uitbundige wijze worden gevierd. De FNV, PvdA, CPN, PSP, PPR en 1KB hebben een stevig programma' samenge steld, dat 's avonds wordt be sloten met een feest in de Ton Menken IJshal dat in het te ken staat van solidariteit met de strijd in El Salvador. De viering begint om twaalf uur op het Stadshuisplein met een manifestatie voor werk en sociale zekerheid. Op het plein is een informatiemarkt inge richt, wordt het woord ge voerd en treden de popgroe pen Silenus, Fair Play, Ypsi lon en de 16 Mens Band op. Voor de kinderen is er rond twee uur een voorstelling van kindertheater Pluisje. Om een uur zal door het hijsen van de zogenaamde Grof-vlag en een toespraak van ex-Grosmederij- werknemer Frans Mentzij de gebeurtenissen rond de ver dwenen fabriek herdenken. De manifestatie duurt tot vief uur. In de Menken hal aan de Von- Uitbundige viering van 1 mei dellaan heeft vanaf acht uur 's avonds de viering plaats. Het koor De Stem Des Volks uit Leiden verzorgt de opening. De avond staat in het teken van solidariteit met de strijd in El Salvador. Op het program ma staat onder meer een op treden van de zanger Jose Ar- mijo uit El Salvador, een ge dichtenvoordracht door Rik van Boekei en een spreker van het Landelijk El Salvador Komitee. Tussen half tien en kwart voor elf presenteren verschillende Leidse actie groepen zich met kortlopende programma's. Ook is er het pp- treden van het Verzetcabaret. De viering wordt besloten met een optreden door de vrou wenrockband FC Gerania. Wij een nieuwe abonnee, 1 voor u dit glazen bakje met ij een afbeelding van uw krant. _als nieuwe abonnee van de Leidse Courant Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een glazen bakje naar: Naam Adres Postcode/Plaats_ Telefoon- Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, ^2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3