Argentinië stelt ook oorlogszone in I Klaver blijft lid van D'66 Den Uyl: sociale premies fors hoger J1 Getrouwd! Zeeuwse groente zeer giftig Onzichtbare snelheidsmeter mm Verdachte inspecteurs fiscus gaan vrijuit NA ROYEMENT LIJSTTREKKER PIETERS DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 30 april 1982,72e jaargang no. 22257 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amfo-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes ƒ0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0.75. Opnieuw Holland-Belgïe met Theo Koomen op Ned. I om 19.00 uur. Om 20.10 uur film „De ontembare Angelique" en om 21.55 uur documentaire „Oorlogsverklaring". Om 22.35 uur film „Een zondag in New York". Op Ned. II om 20.27 uur musical „Boem Boem" met André van Duin. Wisselend bewolkt en enkele buien, sommige met hagel. Middagtemperatuur ongeveer negen graden. Matige, aan de kust en op het IJsselmeer krachtige noordwesten wind. Zon op: 6.11, zon onder: 21.04 uur. Hoogwater Scheveningen: 8.59 en 22.00 uur, laagwater: 4.24 en 17.00 uur. 'S [ogelijk offshore- 'fjidustrie in aven Scheveningen snda; i g»5N HAAG Minister Terlouw van onomische Zaken gaat onderzoeken of de Scheveningse haven een offhore-in- strie voor het bevoorraden van boorto- is gevestigd kan worden. De bewinds in zal over het beleid op dit punt over- plegen met het Haagse gemeentebe- |ur en bedrijven uit de regio, i plannen van Terlouw werden gisteren >r staatssecretaris Van Zeil van Econo- sche Zaken bekendgemaakt. „Vooral t overleg met het bedrijfsleven zal be- end zijn", aldus Van Zeil. De staatsse- ■taris bracht onder meer een bezoek stadsvernieuwingsgebieden de Transvaal en Schilderswijk. De 85-jarige Italiaanse Pi? Curiani helt wat onvoor zichtig het glas, kort nadat haar huwelijk met de Ful- vio Cerutti is ingezegend. De magazijnbediende Ful- vio is 66 jaar jonger dan zijn gemalin, die verschil lende huizen bezit in het plaatsje Omegna bij het meer van Maggiori. Pla be sloot te gaan trouwen om dat ze zich eenzaam voel de, zo verklaarde ze tegen over verslaggevers. De pastoor van het dorp wei gerde maandag de huwe lijksplechtigheid te voltrek ken, maar de burgemees ter werd uiteindelijk wel bereid gevonden. VAN AGT: BEATRIX BEZORGDE ONS LAND GROTE FAAM DEN HAAG Hoewel koningin Beatrix haar verjaardag 31 januari al gevierd heeft, zijn alle féestelijkheden van vandaag toch aan haar adres gericht. Premier Van Agt hield vanmorgen een toespraak ter gelegenheid van de tra ditionele Koninginnedag, die wel valt op de verjaardag van prinses Juliana. In zijn speech stak Van Agt zijn waar dering voor het werk van Beatrix niet onder stoelen of banken. „Zij heeft Nederland grote faam bezorgd en de ge negenheid voor ons land verbreed en verdiept" aldus Van Agt, in een duidelijke verwijzing naar het bezoek van de koningin aan de Verenigde Staten. Beatrix heeft volgens de premier tijdens haar staatsbezoeken „gedachten en ge voelens vertolkt die volop leven in ons volk". Van Agt prees eveneens dé rol van het staatshoofd in de jongste ka binetsformatie, waarin zij volgens hem zich „boven de po litieke woelingen" met grote toewijding van haar taak heeft gekweten. VLISSINGEN De in Zeeland zeer ge liefde zoutwatergroenten Lamsoor en Zeekraal, die duizenden Zeeuwen ieder weekeinde op de dijklichamen en schor ren oogsten, blijkt zeer giftig te zijn. Het Delta-instituut voor hydrobiologisch on derzoek heeft vastgesteld dat de smakelij ke groente hoge concentraties cadmium en kwik bevat. Het gif is afkomstig van de industrie te Antwerpen en heeft de nei ging zich in de planten op te hopen, zo meldt het instituut. De concentratie cad mium was soms vijfmaal zó hoog als de maximum-grenswaarde. Ook in de Ooster- schelde zijn gevaarlijk hoge concentraties kadmium en kwik aangetroffen. DEN HAAG Verschillende politiekorpsen zullen met ingang van 1 mei een nieuwe „on zichtbare" snelheidsmeter in gebruik nemen om snelheidsovertredingen vast te stellen. De Mobiele Radar Camera, zoals het apparaat heet, wordt gemonteerd in de grill van meestal onopvallende auto's, zo is gisteren in de Staatscourant gepubliceerd. Het apparaat meet niet alleen feilloos de snel heid van passerende auto's, maar maakt ook foto's. Het maakt niet uit of de auto waarin de camera is gemonteerd stilstaat of rijdt. De politie hoopt dat van deze onzichtbare metho de een preventieve werking uit zal gaan. Niet bekend is in welke gemeenten de camera gaan gebruiken. IC NA VERWERPING AMERIKAANSE BEMIDDELINGSVOORSTELLEN BUENOS AIRES, LON DEN, WASHINGTON Argentinië heeft nu ook een oorlogszone van 200 mijl ingesteld rond de Falklan Eilan den. De Argentijnse re gering heeft gistera vond laat laten weten dat ieder Brits schip of vliegtuig dat zich „van nu af aan" ophoudt bin nen Argentijns grond gebied, inclusief dus de Falkland Eilanden of de territoriale wateren zal worden be schouwd als die van een vijandige mogendheid. In een speciaal communi qué verklaarde de militaire junta dat Argentinië Britse schepen en vliegtuigen zal aanvallen die zich binnen de afgekondigde 200 mijls zone ophouden.-De maatre gel werd genomen „uit oog punt van legitieme verdedi ging"- De officiële mededeling van de junta kwam even nadat Buenos Aires de Ameri kaanse president Reagan had laten weten, ,dat het „laatste" Amerikaanse be middelingsinitiatief onbe vredigend was ten aanzien van de „fundamentele as pecten" (de Argentijnse eis tot soevereiniteit over de ei landen) en „verscheidene verduidelijkingen behoef de". Washington maakt er nu niet langer een geheim van dat het overweegt zijn neu trale houding te laten varen en steun te betuigen* aan Londen. Hiermee wil .de Amerikaanse regering de militaire junta van Argenti nië nog meer onder druk zetten. In het geval van een "diplomatieke ommezwaai" van Argentinië zou Was hington van een steunver klaring aan Engeland wil len afzien. Het staat wel vast dat veel schepen van de Britse vloot zich bevinden in het gebied dat Argentinië tot oorlogs zone heeft verklaard. Een Britse verslaggever aan boord van het vliegdekschip Hermes meldde woensdag dat men zich binnen schoot safstand bevond van de Falkland Eilanden. In een eerste reactie liet de Britse regering weten dat de maatregel van de Argen tijnse regering niets zou veranderen aan het Britse voornemen geweld te ge bruiken om de eigen lucht en zeeblokkade te handha ven, die vanmiddag om een uur van kracht is geworden. Op het Britse Foreign Offi ce reageerde men vanmor gen verder vrij laconiek. „Voor zover het ons betreft, maakt de Argentijnse maat regel helemaal geen ver schil". Volgens militaire deskundigen ligt een aanval van de hoofdstad Port Stan ley, de enige mogelijkheid voor bevoorrading van de Argentijnse troepen, voor de hand bij het begin van een Britse invasie. De Britse premier Thatcher verklaarde gisteren in het Lagerhuis dat, terwijl het al duidelijk was dat de Ameri kaanse bemiddeling door Argentinië niet langer zou worden aanvaard, bemidde ling van de Verenigde Na ties geen uitkomst zou bie den. Zoals het politieke overleg over de crisis er nu voorstaat zal de Britse luchtmacht en oorlogsvloot die een blokkade hebben gelegd rond de eilanden groep op korte termijn tot actie overgaan. „Het zou niet met elkaar te rijmen zijn een operationele een heid daar naar toe te sturen en er tegen te zijn dat deze ook daadwerkelijk wordt ingezet", aldus Thatcher. „Dat zou een hoogst gevaar lijk staaltje van blufpoker zijn", aldus de premier in een rede in het Lagerhuis. Volgens militaire zegslieden zal de operationele eenheid van 1500 parachutisten en mariniers en 2500 militairen die zich momenteel bevindt bij de Falkland Eilanden wachten op versterking vanuit Groot-Brittannië. Deze is op het ogenblik on derweg naar het omstreden gebied. Volgens de zegslie den zal op de komst hiervan worden gewacht voordat tot de aanval wordtl* overge gaan. Opmerkelijke hulp De piloot van een eenmotorig vliegtuigje dat bij een noodlanding was neer gekomen in een bos in de buurt van het Westduitse Lüdenscheid had gisteren toch nog geluk. Een collega-piloot haalde zijn vliegtuigje op en bracht het vijfendertig kilometer verder terug naar een naburige startbaan. Een Duitse fotograaf schoot dit aardige plaatje van de collegiale geste. ROTTERDAM On danks het nieuw aange dragen bewijsmateriaal mogen twee inspecteurs van de Fiscale Inlichtin gen en Opsporings Dienst (FIOD) niet verder wor den vervolgd. Dit heeft de Rotterdamse rechtbank gisteren bepaald. De in specteurs, de 46-jarige J. van der V. en 43-jarige J.F.R., worden verdacht van oliezwendel. Het gerechtelijk vooronder zoek tegen Van der V. en J.F.R. werd in december vorig jaar gesloten, bij gebrek aan bewijsmateriaal. De officier van justitie mr. H. van Brum- men is echter inmiddels met nieuwe gegevens gekomen waarmee volgens hem de zaak wel rond is te krijgen. De rechtbank wilde niet op zijn besluit van december te rugkomen en beschouwt de zaak als afgedaan. De officier heeft zich „met enige moeite" in het besluit van de recht bank geschikt. „Er zitten een maal veel haken en ogen aan om een eenmaal genomen be slissing terug te draaien", al dus Van Brummen. De officier had nieuwe verkla ringen in handen gekregen waaruit zou blijken dat Van der V. en J.F.R. oliehandela ren hebben gewaarschuwd zo dra er justitiële acties tegen hen dreigdert. Ook informatie van de rivierpolitie zouden zij hebben doorgespeeld. ADVERTENTIE. AttentieAttentieAttentie Uw Datsun-Deater Auto Heemskerk is tijdelijk (wegens stads vernieuwing) moeilijk bereikbaar, dat is erg jammer daar wij u juist nu zulke schitterende modellen kunnen laten zien en leve ren. Desalnietemin kunt u toch goed bij ons komen via de Rijnstraat (Levendaal) of wel via de Haven. Uw moeite wordt zeker be loond. Natuurlijk bent u ook van harte welkom bij ons bedrijf in Roelofarendsveen aan de afslag snelweg R'dam/A'dam, waar u alle Datsun-modellen uitgebreid kunt bekijken, evenals een keur van occasions. ROELOFARENDSVEEN, Alkemadelaan 1,01713-21 LEIDEN, Herengracht 79,071-133861-120987. ADVERTENTIE HOGE RENTE, DIRECT OPVRAAGBAAR. ld 1 Girosparen op de Sterrekening. Simpel via het giroboekje, voordelig dankzij de huidige rente van liefst 10%. En te allen tijde direct opvraagbaar; tegen 2% kosten over het opgenomen bedrag. Bel nu 020-5918013 voor de folder. Bij een minimum inleg van f 50,- profiteert u tevens van de tijdelijke openingspremie van f 7,50. postgiro Ty> rijkspostspaarbank UTRECHT De eerste penningmeester van D'66, K. Klaver, heeft definitief besloten zijn functie neer te leggen, maar ziet af van het opzeggen van zijn lidmaat schap van zijn partij. Dat blijkt uit een gezamenlijke verklaring van Klaver en het hoofdbestuur van D'66, die gisteravond laat is uitgegeven. Het geschil tussen Klaver en de partijtop lijkt hiermee beslecht. Klaver kondigde twee weken geleden aan zijn bestuurszetel en lidmaatschap op te geven, omdat F. Pieter was geroyeerd als lijsttrekker voor D'66 bij de statenverkiezingen in Zuid-Holland. Pieters, een persoonlijke vriend van Klaver, zou „politiek rele vante informatie" hebben achtergehouden. Pieters vermoedt dat de partij doelt op zijn betrokkenheid bij een faillissement in 1969, waarvoor hij tot drie weken gevange nisstraf werd veroordeeld. Hij is inmiddels tegen de beslissing van het hoofdbestuur in beroep gegaan bij de geschillencommis sie van de partij. Klaver verklaarde naar aanleiding van deze zaak uit het bestuur en de partij te stappen omdat hij „zijn per soonlijke beleving van de menselijke waardigheid" niet meer kon terugvinden in de partijtop. BEHANDELING ZIEKTEWET UITGESTELD ,(Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG In plaats van de omstreden ziekte- wetvoorstellen zullen de werknemers op 1 juli ge confronteerd worden met een forse verhoging van sociale premies. Zij zullen bijna twee procent meer moeten gaan betalen om het gat van 1,3 miljard gulden te dichten dat is ontstaan nu de Tweede Kamer gisteren op ver zoek van minister Den Uyl (Sociale Zaken) de behandeling van de om streden ziektewetvoorstel- len heeft gestaakt. Den Uyl heeft zijn voorstellen voorlopig teruggenomen en wil nu pas per 1 januari 1983 gewijzigde, meer aanvaardbare maatregelen in de ziektewet doorvoeren. Om de werkge vers en werknemers helder heid te geven als zij in het najaar gaan praten over cao's voor volgend jaar, moet de Kamer nog wel voor het zo merreces een oordeel geven over de herziene voorstellen die Den Uyl heeft toegezegd. Bovendien moet de Kamer zich snel gaan buigen over voorstellen tot verhoging van de sociale premies, om deze nog op 1 juli in te laten gaan. De in de brief over de voor jaarsnota aangekondigde pre mieverschuiving van één pro cent van werkgevers naar werknemers is voorlopig van de baan. Die verschuiving was nodig om de lastenverzwaring te compenseren die uit de om streden ziektewetvoorstellen zou voortvloeien. Deze lasten verzwaring werd gisteren uit eindelijk ook door minister Den Uyl toegegeven. De verhoging van de sociale premies zal, zo stelde Den Uyl, ook zijn weerslag hebben op de koopkracht van de laagst betaalden. „Daarom zal ik het kabinet tijdig maatregelen voorstellen om dat extra koop krachtverlies te compense ren", zegde Den Uyl de Kamer toe. FNV-voorzitter Wim Kok heeft uiterst terughoudend ge reageerd op de plannen van Den Uyl. „Wanneer de kosten van de sociale zekerheid stij gen, omdat anders de voorzie ningen niet gehandhaafd kun nen worden, zijn wij best be reid daarvoor een prijs te beta len in de vorm van premiever hoging. Maar die lastenver zwaring moet dan wel volgens de bestaande verdeelsleutels worden toegepast over werk nemers, overheid en werkge vers. Dus geen premieverho ging omdat de overheid haar bijdrage vermindert of terug trekt", zo zei Wim Kok na het Kamerdebat. „Wij zullen nieu we voorstellen van het Kabi net secuur narekenen". Vervolg op pag.9 Sterren wichelaar BRUSSEL De Europese commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, krijgt jaarlijks een dikke 15.000 vragen te verkerken van leden van het Europese Parlement. De vreemdste vraag die ongetwijfeld werd ge steld was van het Engelse lid Jancey Buchan: „Kan de commissie meedelen of de sombere prognoses van de heer Thorn op enige wijze zijn ingegeven door een ontmoeting met een vooraanstaande sterrenwichelaar die hem gewaar schuwd zou hebben voor ernstige internationale gebeurte nissen Het antwoord van commissievoorzitter was kort en duidelijk. „Helaas worden de donkere wolken aan de hemel niet veroorzaakt door de omloop van de planeten, maar door onze huidige politieke problemen. Om met een variatie op Shakespeare te spreken: niet door de schuld van ons gesternte, geacht parlementslid, neen door ons zel ve zijn wij klein en nietig", aldus Thorn. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. V

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1