Ernstige kritiek op woningbouwbeleid Bollenkwekers moeten veld ruimen voor woningzoekenden Fleurige boodschap aan automobilisten Kleiden NOORDWUKSE PROGRESSIEVEN DRAGEN ALTERNATIEVEN AAN IN NOTA Wassenaar ontruimt Nieuw Nijevelt Heropening Voorhouts politiebureau LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 APRIL 1982 PAGINA 7 KONINKLIJK ZIL VER VOOR MEVROUW HORSTHUIS edel. el-pei ■dSHo ;k ii n zit tiqued' Gold ileni nnei ^Wie vi t orde v [OORDWLJKERHOUT ..Zowel binnen als buiten de Sancta 'nlMaria bent u een vraagbaak en vertrouwenspersoon geweest voor 'Personeelsleden, zieken en directie". Deze lof kreeg mevrouw J.Th. [orsthuis gisteren toegezwaaid door burgemeester mr. F. Winkel Noordwijkerhout. Hij reikte haar de zilveren eremedaille in de i van Oranje Nassau uit ter gelegenheid van haar afscheid van Sancta. idlMevrouw Horsthuis heeft onlangs na ruim 35 jaar afscheid geno- nen van het psychiatrisch ziekenhuis. De eerste twaalf jaar was zij fertrouwenspersoon in het verpleegstershuis, directiesecretaresse en eigenlijk nog veel meer. De zes jaar daarna leidde zij de centrale loonadministratie en in 1966 werd zij hoofd van de personeelsadmi- nistratie. Zij toonde altijd warme belangstelling voor iedereen. Bo vendien bezocht zij vele malen in haar privétijd zieken en anderen, die haar nodig hadden. Toen de personeelsvereniging van de Sanc ta werd opgericht, nam zij de taak van secretaresse op zich, terwijl -ij de laatste zeven jaar ook nog penningmeesteresse was. Schrikhek Prinsenweg wordt groter VOORHOUT De gemeente heeft beslo ten om het aanwezige schrikhek in de bocht van de Van den Bergh van Heem stede weg te vergroten. Dit om de wegge bruikers op de gevaarlijke verkeerssitua tie in de bocht te attenderen. In het recente verleden zijn op dit punt diverse ongelukken gebeurd, vaak met dodelijke afloop. Doordat men niet be dacht was op de scherpe bocht van de smalle weg belandden velen in de naast de weg gelegen brede sloot. Eveneens zul len bochtschilden en borden worden ge plaatst met de aanduiding „bocht naar links" en „bocht naar rechts" aan weers zijden voor de betreffende bocht. De tota le kosten bedragen 1480, Record opbrengst Voorhoutse rommelmarkt de achtste rommelmarkt „Klein Waterlooplein", die het al gelopen weekeinde in Voorhout is gehouden. De opbrengst van dit jaarlijks terugkerend evenement komt ten goede aan de stichting Jeugdraad Voorhout. Van de opbrengst bekostigt de stichting de zo populaire vakantie-evenemen ten. De markt werd vooral in de ochtenduren erg druk bezocht. De grote trekpleister was de wielerrollerbaan waarop ruim 260 Voorhoutse „wielrennertjes" om het hardst probeerden de hoofdprijs van dit onderdeel, een gele crossfiets te be machtigen. Deze werd uiteindelijk in de wacht gesleept door een amper 6 jaar oud meisje Linda Vink, die met een recordaantal seconden vele groteren de loef afstak. Ook de grote loterij had buitengewoon veel belangstelling. Nieuw bestuur voor Warmunda WARMOND De Woningstichting Warmunda in War mond heeft per 15 april een bijna volledig nieuw bestuur geïnstalleerd. Slechts één lid van het voorgaande bestuur maakt deel uit van het nieuw benoemde bestuur, dat voor namelijk bestaat uit technisch goed onderlegde en finan cieel deskundige personen die allen in Warmond wonen. Er is een nieuw bestuur gekomen nadat het oude bestuur enige tijd geleden opstapte in verband met een aantal me ningsverschillen met het gemeentebestuur. Eerder stapte de heer De Winter al op omdat hij niet kon accepteren dat burgemeester mevrouw Hendrickx een goedkope huurwo ning heeft betrokken in de gemeente. Naar aanleiding van de bestuurscrisis werd een commissie van goede diensten ingesteld die nu met een nieuw bestuur naar voren is ge komen. Alleen het lid N.J. van Diest is aangebleven. Voor zitter is nu J.P.M. van Leeuwen, vice-voorzitter F.T.M. de Vrouw beroofd van tas LEIDERDORP Twee jeugdige dieven hebben gistermiddag een 60-jarige inwoon ster van Leiderdorp be roofd van haar tas. De dieven reden in een rode Simca bestelauto en passeerden de Lei- derdorpse, die aan het fietsen was met haar tas in een mandje achterop. Tijdens het voorbijrij den werd de tas uit het mandje gelicht De tas bevatte onder meer geld en girobescheiden. Van de daders ont breekt elk spoor. 'r NOORDWIJK Eeri "^combinatie van PvdA, PPR en PSP heeft gistera vond een woningbouwno- ta aan de raad gepresen- I teerd onder de titel „Op weg naar een progressief I woningbouwbeleid". De x'ff linkse partijen oefenen IJhierin kritiek uit op het r het gemeentebestuur voerde beleid en komen ilf met alternatieven. IVoor de Losplaatsweg en •mgeving is een bouw- ian opgesteld waarmee jhiet minder dan 148 wo- ingen kunnen worden [ebouwd. combinatie PvdA, PPR en >P is van mening dat de foordwijkse woningzoeken- len er in de afgelopen zes jaar OOr^eer bekaaid zijn afgekomen, is een grote vraag naar so le woningbouw zeggen zij in woningbouwnota en het >llege van B en W heeft heel einig gedaan om deze vraag beantwoorden. Volgens cij fers die in de nota worden ge- Jnoemd bouwde Noordwijk in klas je periode 1976-1981 ongeveer ddin 7i woningwetwoningen en maar liefst 677 vrije-sektor kj"€ woningen. „Het was beter ge- tSLEUTEL BIJ GEMEENTE weest als deze getallen anders om waren geweest" staat er dan ook in de nota te lezen. De vele dure appartementen die in de afgelopen jaren zijn gebouwd staan veelal leeg ter wijl de woningnood volgens de linkse partijen steeds groter wordt. In 1981 was het aantal ingeschreven woningzoeken den opgelopen tot 862 en het aantal begint nu de 1000 te na deren. Behalve met kritiek op het ge meentelijk beleid komen de progressieven ook met een al ternatief plan. Gedetailleerde tekeningen voor de Losplaats- weg en omgeving geven aan dat hier rond de 148 woningen kunnen worden gebouwd. Door toepassing van goedkope bouwmethoden worden de huurprijzen laag gehouden (rond de 400,-) terwijl door energiebesparende maatrege len ook de woonlasten laag blijven. Cultureel plan Wethouder J. Bedijn (PvdA) is van mening dat de teruglopen de financiële mogelijkheden van de gemeente in de toe komst ook hun invloed zullen hebben op het sociaal-cultu reel plan en de daaraan gekop pelde subsidieverordening. Het plan, zoals dat gisteren door de raad unaniem werd vastge steld, kost nu nog nauwelijks meer dan in het verleden voor het reeds bestaande beleid is uitgetrokken. Alleen voor een aantal nieuwe initiatieven is wat extra geld uitgetrokken. In de toekomst zal dit wellicht anders worden en zal er door de gemeente en de gesubsi dieerde instellingen flink moe ten worden bezuinigd. De heer Bedijn legde in zijn betoog dan ook de nadruk op de zelfwerk zaamheid van de ontvangers van gemeentegelden. Het college van B en W zal verder op korte termijn ko men met een accommodatie nota. „Er zal met voortvarend heid aan gewerkt worden", zei de heer Bedijn, „omdat hierin wellicht de oplossingen kun nen worden aangedragen voor nu levende problemen". Hij doelde hiermeer ondermeer op de huisvestingsbehoefte van de KOOG AN (een werkgroep van buitenlandse werknemers) en het Progressief Vrouwen Overleg Noordwijk. „Ja-knikker" Er zal door de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) aan de Leeweg een exploratie boring worden uitgevoerd om te onderzoeken of er hier wel licht winbare olievoorraden aanwezig ziin. Een seismisch onderzoek sluit deze mogelijk heid niet uit. De boorwerk- zaamheden zullen, afhankelijk van de resultaten, zes weken tot een half jaar in beslag ne men. Als er zich hier inder daad olie bevindt zal een zoge naamde ja-knikker" worden geplaatst en een opslagtank voor de te winnen olie. „Noordwijk wordt wellicht een oliebollenbadplaats", sprak burgemeester J. M. Bon- nike gisteren al optimistisch. De raad heeft een voorberei- dingsbesluit genomen voor de bouw van een kuurhotel tus sen de Koningin Wilhelmina Boulevard en de Parallel Bou levard. Het gebouw zal zes verdiepingen hoog worden en 204 hotelkamers tellen. Voor het kuurgedeelte worden on dermeer zwembaden, sauna's en solaria gebouwd. Op de be gane grond is ondermeer ruimte voor winkels, een bar en een restaurant. Wethouder C. van Duin noemde het projekt voor Noordwijk van groot belang en het college moet volgens hem het nodige in het werk stellen om het ook daadwerkelijk te kunnen ver wezenlijken. Met het wijzigen van het bestemmingsplan zal hiertoe een eerste aanzet wor den gegegeven. mg Burgemeester Van der Wouw op zoek naar de sleutel. VOORHOUT Burge meester M. van de Wouw heeft gisterochtend om klokslag elf uur het ver bouwde politiebureau aan de Boerhaavestraat heropend. Voorhouts eer ste burger verrichtte de officiële handeling met een sleutel, die in een ko ker zat, die gehangen was rond de hals van een bemand politiepaard. Na de opening maakten de in de middaguren was er In genodigden een rondgang door het totaal vernieuwde, postbureau. In het gebouw stonden overal Informatieve stands waarom de mannen van de rijkspolitie vertelden over de vele tentoongestelde voorwerpen die onder meer te maken hadden met Inbra ken en misdrijven, geweldple ging en verdovende midde len. Ook aan de jacht, wa pens en het milieu is op de tentoonstelling ruimschoots aandacht besteed. aansluiting op de officiële heropening een „open huis" en receptie voor genodigden. Tegen vier uur vond op het speelplein van de Boerhaave- school gelegen aan de over zijde van het politiebureau, een hondendemonstratie plaats, met de diensthonden van het district Rijkspolitie Den Haag. Diverse soorten herders en bouviers toonden hier schitterende staaltjes van gehoorzaamheid, 's A- vonds was er open huis voor de hele Voorhoutse burgerij en daarbuiten. WASSENAAR „Door ontruiming van het jonge- u rencentrum Nijevelt krijgt n de gemeente weer contro- Uflle op het gebouw. Van de stichting Nieuw Nijevelt lkJ willen we verder nog een betere rapportage over de richting die ze gaan vol gen in de toekomst. Kort- Kortsluiting in kabelnet Wassenaar WASSENAAR Een kort stondige kortsluiting in het ka belnet heeft gisteravond ge zorgd dat een klein deel van Wassenaar, tussen de Fabriti- uslaan en de Hofcampweg, zonder televisiebeelden zat. De storingsdienst van de Casema heeft de storing binnen twee uur kunnen oplossen. De sto ring werd gemeld om kwart over negen en was om half elf weer verholpen. GRATIS ELn WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRAKT MET INFORMATIE OVIP FILMS,MUZHI THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA om, ik wil duidelijkheid" aldus wethouder Dijkstal onlangs tijdens een verga dering van de raadscom missie voor onderwijs cul tuur en recreatie op vra gen van de leden. Zij vroegen zich af waarom en wanneer de ontrui ming van de eerste ver dieping van jongerencen trum Nieuw Nijevelt plaats gaat vinden. Het rommelt al een tijdje in het bestuur van het open jon gerencentrum „Nieuw Nije velt". Het ene deel van het be stuur, medewerkers en be roepskracht, weet niet wat het andere deel met de gemeente bespreekt. Er wordt regelma tig informatie onthouden aan medewerkers over de vorde ringen met de gemeente. Zo ook bij de laatste problemen waarmee Nijevelt is gecon fronteerd. Op 15 april dit jaar verzond de gemeente een brief, waarin stond dat Nijevelt de eerste etage moest ontruimen voor afgelopen maandag. Een dui delijke reden hiervoor werd niet genoemd. Wel dat het ging om een herindeling van de in Wassenaar beschikbare ruimten. Op de eerste etage van het oude politiebureau zijn een bestuurskamer, kantoor en een repetitieruimte voor ver schillende popgroepen. Op de tweede verdieping zitten en kele jongeren die daar, ille gaal. zijn gehuisvest Aan het eind van vorige week kwam een paar werklieden de maat opnemen om in de loop van deze week een deur te plaatsen op de trap tusen de begane grond en de eerste ver dieping. De sleutel verdween in de zakken van de gemeente. De medewerkers en de be roepskracht Aat Smits staan alsnog voor een raadsel. Zii verdenken de „andere kant van het bestuur ervan dat zij van de ontruiming op de hoog te waren. Morgen vindt er overleg plaats tussen bestuur en de wethou der. Slecht openbaar vervoer struikelblok Aramco DEN HAAG De in Den Haag gevestigde oliemaat schappij Aramco Overseas Company heeft er van afge zien naar de Rijswijkse Plas- poelpolder te verhuizen in verband met de slechte open baar vervoersverbindingen. Althans, dat was één van de redenen, zo liet Aramco- woordvoerder Tarvin desge vraagd weten. Als andere re den gaf hij op dat de Plaspoel- polder voor Aramco niet re presentatief genoeg is. Zoals bekend verhuist Aramco over twee jaar van de Laan van Meerdervoort in Den Haag met zeshonderd werknemers naar Leiden. Overigens was de heer Tarvin vol lof over de medewerking van het Haagse gemeentebestuur met het zoe ken naar een geschikte vesti gingsplaats in Den Haag. „Dat is helaas niet gelukt", aldus de heer Tarvin. WASSENAAR De bol lenkwekers, die met het oog op de toekomstige wo ningbouw uit de Hoge Klei moeten verdwijnen, zijn zeer slecht te spreken over de wijze waarop de gemeente hun belangen behartigt. Tijdens een ver gadering van de raads commissie technische diensten werden gistera vond twintig bezwaar schriften tegen het be stemmingsplan Hoge Klei behandeld. Woordvoerder van de bollen kwekers, de heer Schmal, wees wethouder Van Dingstee er nogmaals op dat met de ge meente afgesproken was dat de tuinders goed vervangend land zou worden aangeboden. „Tot nu toe heb ik alleen een mager stukje grond vlak bij vliegveld Valkenburg aange boden gekregen. Wat moet ik daarmee? Daar zou u ook niet willen werken en wonen", zei hij tegen de wethouder. Van Dingstee was het wel met hem eens dat er tot nu toe nog niet veel concreets aangeboden is ter vervanging. „De gemeente moet zich eerst goed oriënte ren". Daarbij benadrukte hij dat de tuinders op een redelij ke wijze schadeloos gesteld worden. „Ook in geld, want er is een aantal bollenkwekers dat wil stoppen", aldus de wet houder. Schmal kwam met een al veel besproken alternatief voor de Hoge Klei. Ten Noordoosten van het Polanepark was vol gens hem nog ruimte genoeg. Dit plan kwam van het Land bouwschap. De wethouder wimpelde dit echter af met de mededeling dat er vorig jaar uitgebreid over de problema tiek is gepraat. „Het principe besluit om er woningen te bouwen ligt er". Alternatief De VVD'er K.W. Nieuwzwaag en A. Lodder van Partij Was senaar trokken nogmaals fel van leer tegen het plan Hoge Klei, zoals ze ook al in de ge meenteraad hebben gedaan, toen het plan werd aangeno men. Nieuwzwaag stelde zelfs voor het hele plan maar na de verkiezingen te behandelen. Ook hij stelde het alternatief bij het Polanepark voor. Ver der stelde hij samen met Lod der vast dat de gemeente nooit genoeg vervangend land voor de agrariërs in het gebied Hoge Klei kan vinden. In to taal gaat het om tien tot der tien hectare bedrijfsgrond. Nieuwzwaag was daarnaast nog van mening dat door het uitkopen van de bollenkwe kers de grond te duur wordt voor bebouwing. Wethouder Van Dingstee maakte zich ta melijk kwaad om deze opmer king, die volgens hem niet op bewijzen steunde. Het CDA toonde zich voor stander van woningbouw. De heer Schelhaas: „Natuurlijk doet het pijn om zo'n mooi ge bied op te moeten offeren en al die bollenkwekers te ver plaatsen, maar we moeten het aantal woningzoekenden ook niet uit het oog verliezen". Vo rig jaar had Wassenaar nog 1100 woningzoekenden, vol gens de laatste cijfers is dat 1467. De wethouder kondigde aan dat ernaar gestreefd wordt het uiteindelijke bestemmingsplan op 17 mei aan de gemeenteraad voor te leggen. Renteloze lening voor accommodatie scouting Zoeterwoude ZOETERWOUDE De gemeenteraad van Zoeter woude zal zich morgen avond buigen over het verzoek van de scouting groepen van de Stichting Jeugdcommissie Zoeter- woude-dorp voor een ren teloze geldlening van 105.000,- voor de reali- Momenteel zijn de diverse scoutgroepen gehuisvest in twee barakken achter het ge meentehuis aan de Noord- buurtseweg. Deze gebouwen verkeren echter in een zodani ge slechte toestand, dat een ander onderkomen noodzake lijk is. Elk onderhoud aan de huidige gebouwen kan worden aangemerkt als „weggegooid geld". De stichting heeft al ge ruime tijd plannen om te ko men tot nieuwbouw. Deze zal nu tezamen met de nieuwe op slagruimte voor de dienst ge meentewerken worden gerea liseerd. Rekening houdend met een flinke portie zelf werkzaamheid bedragen de stichtingskosten 165.000,-. De stichting rekent hiervan direct voor eigen rekening te nemen 60.000,- uit beschik bare middelen, subsidies van derden en de opbrengst van diverse acties. Een voorbeeld daarvan is de verkoop van mi niatuur baaltjes cement die te gen een prijs van 7,50 wor den verkocht. Er resteert dan een bedrag van 105.000,-. Binnen de exploitatie heeft men een bedrag van ca. 3.500,- beschikbaar voor ka- pitaallasten. De stichting heeft een tiental organisaties en in stellingen verzocht om een fi nanciële bijdrage. Uitkomsten daarvan zijn tot heden niet be kend. Voorzover dit meer op levert, dan waarvan men voorzichtigheidshalve is uitge gaan, komt dit bedrag in min dering op genoemde 105.000,-. Bijzonder toneelspel in Rijnlands Lyceum OEGSTGEEST De schrij ver Ab van der Linden geeft morgenavond met enige fami lieleden een bijzondere uitvoe ring in de aula van het Rijn lands Lyceum aan de Apollo- laan. De voorstelling begint om kwart over acht en is gra tis toegankelijk. Onder de titel „Stilte" geeft het toneelspel een indringend verslag van de wederwaardig heden van een Joodse familie tijdens de Tweede Wereldoor log. De heer Van der Linden ontvluchtte met zijn vrouw het kamp Westerbork en woonde vervolgens op 38 on derduikadressen. Na de oorlog schreef hij, in een week het to neelspel „Stilte" dat tot twintig jaar geleden, vele malen over al in den lande is opgevoerd. NOORDWIJK Do maximumsnelheid op wegen binnen de bebouwde kom Is vaak 50 kilometer per uur. Er zijn echter altijd wegen die zich lijken te lenen voor veel hogere snelhe den en dan wordt er toch wel vaak. bewust ot onbewust, door de automobilisten harder op gereden. Omwonenden zijn daar dan niet erg gelukkig mee, want de verkeersonveiligheid neemt daarmee toe. Dat geldt bijvoorbeeld voor de bewoners van de Herenweg In Noordwijk, want ook de gebruikers van deze tamelijk brede weg hebben er de veel moeite mee het gaspedaal niet al te diep in te drukken. De verstoorde bewo ners hebben een originele manier gevonden om de wegge bruikers attent te maken op deze situatie. In fraaie bloemen- mozaïeken hebben zij huis aan huis aan de gevel de zinsnede „Al is het laat of vroeg, 50 km is hard genoeg" opgehangen. Zij hopen met deze fleurige boodschap aan het verkeer meer te bereiken dan bijvoorbeeld met harde acties of incidentele snelheidscontroles.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7