Blindenvereniging wil betere opleiding van geleidehonden Jeugdploeg De Danaïden maakt indruk de komende wintermode Ki jk op Gids om de kernoorlog „te overleven" :S! Iduna overklast SJC Landelijke Atletiekdag moet 20.000 mensen in beweging krijgen IN EN OM HET HUIS BINNENLANDLEIDSE COURANT „Leefbaar plafoncT £n 5 A UTRECHT Zo'n 300 blinden en slechtzienden maken in ons land vrijwel dagelijks gebruik van een blindengeleidehond. In de meeste gevallen zijn deze dieren opgeleid door de -.Speciale school van het Koninklijk Nederlands Geleidehonden Fonds (KNGF) in Amsterdam. Tot nog toe de enige school op dit gebied, die daaraan een monopoliepo sitie ontleent. Dat is de Nederlandse Vereniging ixvan Blinden en Slecht zienden (NVBS) een wachtingen beantwoordt, om dat deze instelling in zijn hui dige opzet voorbij zou gaan aan de complexe mobiliteit- sproblematiek; men zou de ge leidehond niet zien als een geïntegreerd onderdeel van het totale vraagstuk. „Evenmin als ziekenhuizen niets doen als er tien procent van de patiënten op de opera tietafel sterft, zo kunnen wij het niet accepteren als tien procent van het aantal ge bruikte geleidehonden tot klachten leidt", zei voorzitter J. Reurich van de NVBS gis termiddag in Utrecht, waar de nota en het voornemen om tot een onafhankelijke stichting te En: „De relatie tussen de KNGF en de cliënten is uitste kend, voorzover dezen zich ge heel richten naar de normen en maatstaven van het KNGF. Ons zijn echter talloze geval len bekend van gebruikers, die problemen kregen met hun honden, en geen bevredigende behandeling van hun klachten ervoeren. Ook constateren wij, dat er van een goed georgani seerde nazorg geen sprake is". Volgens NVBS-voorzitter Reu rich bagatelliseert het KNGF de klachten, wordt er niet of nauwelijks iets aan gedaan en ontstaat er zo een bepaald on gezonde situatie voor de ge bruiker van een blindegeleide- hond. Hier wil de NVBS een eind aan maken. Vandaar de oprichting van een speciale stichting, die zich zal bezig houden met een onafhankelij ke keuring van de opgeleide hond vóór aflevering aan de gebruiker en met het initiëren en coördineren van initiatie ven die kunnen leiden tot een betere opleiding in ons land van blindegeleidehonden. Aanbiedingen zijn al binnen van scholen voor politiehon den, jachthonden en instellin gen waar honden aan gehoor zaamheidstrainingen worden onderworpen. Daarbij gaat het volgens de nota dan niet om honden uit asiels, maar om dieren die uit de aard van de zaak al beschikken over een aantoonbaar talent om als blindegeleidehond te funge ren. De nieuwe stichting zal regionaal gaan werken, over eenkomstig de enige jaren ge leden in gang gezette regiona lisering van de hulp aan blin den en slechtzienden. Gedacht wordt aan over het land ver spreide centra, van waaruit volgens de nota een evenwich tig hulpverleningspakket aan de clienten wordt geboden. doorn in het oog, want komen werden gepresenteerd, tien tot vijftien procent Kriti<jk is er ni« =lleen °P de van het aantal afgelever de honden (a raison van opleiding gedurende tien da gen in een andere omgeving dan waarin de toekomstige ge- -12.500 gulden per Stuk) bruiker van het dier dagelijks voldoet in de praktijk van verkeert, maar ook op de re- alle dag niet. De klachten van de blinde ba zen en bazinnen hebben voor- crutering van de honden. De nota: „Het blijkt dat de KNGF nog altijd de reeds tientallen jaren gebruikte methode han- al betrekking op blaffen tij- honden wordcn her dens concerten, agressiviteit en der vandaan gehaald. En jegens de personen waar de dit terwijl in andere landen blinde op bezoek is en onvoor- Qp gebied de ontwikkelin- spelbaar gedrag op gevaarlijke gen njet hebben stilgestaan. Zo kruispunten. Het^ bestuur van hanteert men in Engeland de NVBS concludeert dan ook in de nota „Geleidehonden en Mobiliteit van Visueel Gehan dicapten" dat de KNGF in de verste verten niet aan de ver- systeém, waarbij de geleide hond vanaf de geboorte be trokken is bij de mogelijke se lectie voor zijn bijzondere taak". Groen van D'66 in Holten en Raalte nog even fris DEN HAAG In een beschouwing van afgelopen zaterdag on der de kop „Frisse groen D'66 door affaire verkleurd" zijn tot onze spijt enkele onzorgvuldigheden geslopen. Daardoor is onge wild een mogelijk verband gesuggereerd tussen problemen in Holten en Raalte en affaires waarbij D'66-leden in Zuid-Hol land, Haarlem en Assen betrokken zijn. In deze laatste gevallen gaat het om strafbare zaken: fraude en brandstichting. In Holten en Raalte liggen de zaken totaal anders. In Holten is meegedeeld dat de D'66-lijsttrekker voor de gemeenteraadsverkiezingen is opgestapt omdat hij te weinig tijd vrij kan maken. In Raalte is binnen D'66 ruzie ontstaan over de kandidatenlijst voor de ver kiezingen. Door die ruzie zal D'66 daar niet aan deelnemen. De landelijke D'66-penningmeester Karei Klaver is niet geroyeerd, maar zelf opgestapt. Hij vond dat de menselijke verhoudingen in het hoofdbestuur te weinig aan bod kwamen. Dat zegt D'66- voorlichter Goeijenbier. Jeugd Roodenburg ten onder ZWIJNDRECHT In een enerverende partij voetbal werd het regionale B-team van Roodenburg in Zwijndrecht door de club van die naam met 6-4 verslagen. De gastheren speelden een aan merkelijk fellere partij, vanwege het degradatiegevaar waarin de heren nog steeds verkeren. Door pure onoplettendheid in de beginfase kon Zwijndrecht al snel op een 2-0 voorsprong komen. Osmen Ahmed was de Lei- denaar, die de achterstand tot één doelpunt verschil terug bracht. Na de pauze liep de thuisploeg weer uit naar een voorde lige 4-1 stand, waarna Wim Tegelaar voor de tweede tegentref fer zorgde. Na 5-2 benutte Roodenburger Marcel van de Burg een strafschop, terwijl na weer een Zwijndrechtgoal Wim Tege laar de eindstand op 6-4 bepaalde. Lugdunum uitgebekerd LEIDEN Lugdunum is uitgebekerd. De Leidse eersteklasijê speelde gisteravond een zwakke wedstrijd tegen het Wadding veense Be Fair en verloor met 0-2. mi Hoewel de bezoekende équipe het spel volledig maakte, kreW( Lugdunum toch legio mogelijkheden op treffers. De Be Fa goalie speelde echter een goede partij. Aan de andere kant v, topscorer Bert Graafland weer eens goed op dreef. De tw doeltreffende acties van Be Fair werden dan ook door Jiem dernomen. LEIDEN De damesvoetbal teams van KRV speelden gis teravond met wisselend succes LEIDEN Het Zomeravond- toernooi van Zuiderkwartier beleefde gisteravond haar eer ste wedstrijdronde. De sterk korfballende jeugdploeg van De Danaïden schaarde zich al direkt onder de favorieten voor de finale van dit negende toernooi door Tempo met een 8-1 nederlaag naar Alphen te rug te sturen. De winnaar van vorig jaar Fides Pacta liet met heel veel moeite (3-2) Crescen do achter zich. Het Zomeravondtoernooi van Zuiderkwartier blijkt zondèr meer in een behoefte te voor zien. Het is voor jeugdspelers, die al in eerste teams spelen erg prettig om weer eens met leeftijdgenoten tot 21 jaar in een twaalftal te spelen. Boven dien is het voor de diverse coaches een goede gelegenheid om de talenten uit de jeugd- ploegen eens aan het werk te zien tegen wat sterkere tegen standers dan gewoonlijk. Zui derkwartier verwacht de ko mende jaren dan ook een ver dere toename van de belang stelling. Dit jaar nemen er elf verenigingen deel, waarvan acht uit de Leidse regio. De winnaar van het Zomeravond- toernooi is derhalve tevens de officieuze Leidse jeugdkam pioen. Het elftal twaalftallen is ingedeeld in twee poules; in de A-poule Crescendo, Fides Pac ta, Fiks, GKV, KVR en TOP en in de B-poule De Algeme ne, Avanti, De Danaïden, Tempo en het organiserende Zuiderkwartier. De voorron des vinden elke dinsdag- en donderdagavond plaats (aan vang 19.00 uur), met als afslui ting de finales op donderdag 27 mei a.s.. De eerste wedstrijd ronde gaf maar weinig spanning. De twee Leidse promotieklassers De Danaïden en Fides Pacta kwamen met twaalftallen in het veld grotendeels bestaand*» uit selectiespelers. De Danaï den had derhalve bijzonder weinig problemen met Tempo. Via een 6-1 ruststand werd het 8-2 door treffers van Jo Ko- renhof(2), Frans Brand(2), Frik Peeters(2), Joyce van Leeuwen en Eric Kromhout. Ronald Drieduite tekende voor de enige Alphense tref fer. Doordat het derde aanvalsvak stagneerde bleef Fides Pacta in het duel tegen Crescendo na rust op 3-1 steken. Eerste teamspelers Wilma Neute boom, Robin Sommeling en Ronald van de Velde tekenden hier voor de goals. Crescendo kwam door een treffer van Debbie Blogg, Anita Alberts scoorde voor rust, nog terug tot 3-2. In de eerste helft speelde Fiks met een heer minder en was met een 3-0 achterstand op te genstander KVR dan ook prompt kansloos. Sandra van Gelderen redde de Oegstgees- ter eer: 3-1. 'voor de competitie. Het 'eers kreeg klop van Zevrnhov met 0-47 terwijl KRV 2 Sp( tief opzij schoof met 4-1. In t kerverband was het DOC( (in pourè 1) dat De Sleutels een nederlaag tracteerde. I eindstand werd hier 2-0. U tas Leiden werd op eigen t rein teruggewezen door UI (3-0). In poule 3 overtroefde Alknt nia de vrouwén van Hazei woudse Boys. De 'Boys' wt r: den via doelpunten van Jol j van Klinl^, Stephanie Kalki Wendy van Ruiten en. Ma van de Heiligenberg met verslagen. De Lugdunum terdagdames' kwamen tegi Kickers '69 niet verder dl een doelpuntloos gelijksp |j Hoewel Iduna 1 in poule 4 V Noordwijk speelde, had ploeg geen enkele moeite ra SJC. Met maar liefst 0-7 too den de Ter Aarse dames Noordwijksen hoe voetbal speeld moet worden. Stora wijkse Boys diende Altior eigen veld een nederlaag Ondanks dé tegentreffer v 1 Paula Otto zou de thuisforra tie met 1-2 het onderspit d< Geen krant ontvangen? Bel tuss 18.00 en 19.00 uur nummer 01 122248 en uw krant wordt dezelli avond nabezorgd. ZESTIG BANEN OPENEN POORTEN VOOR REKREANTEN HENGELO De Koninklijke Neder- landsche Atletiek Unie (KNAU) wil de zaken in het weekeinde van 1 en 2 mei omdraaien. Voor één keer wordt gedu rende deze dagen het publiek in de gele genheid gesteld om in de startblokken plaats te nemen, een poging te doen het speerwerpen of kogelstoten onder de knie te krijgen of zelf aan de lijve te er varen dat hoogspringen niet zo eenvou dig is als het lijkt. De Atletiekunie hoopt, dat daarvoor zo'n 20.000 mensen te porren zullen zijn. Topatleten en trai ners zorgen daarnaast eventueel voor een demonstratie en/of deskundig ad vies. Met de Landelijke Atletiekdag, die in feite dus een weekeinde in beslag neemt, wordt een her nieuwde poging ondernomen om zoveel moge lijke Nederlanders naar de atletiekbaan te krij gen of aan een prestatie- dan wel oriëntatieloop te laten deelnemen. Deze Landelijke Atletiek dag is een geperfectioneerde voortzetting van twee jaar Rekreatiek, een formule waarmee de KNAU de afgelopen twee jaar „Jan Publiek" naar de baan trachtte te krijgen. Een streven, dat ondanks de inspanningen van de Sectie Re creatie Sport van de KNAU niet helemaal ge lukt is. Ook al omdat diverse geledingen bin nen de Unie op zijn zachtst gezegd moeilijk te porren waren voor deze vorm van atletiek. Traditiegetrouw wordt nu eenmaal het gezicht, ook van deze sport, bepaald door smalle top, die het leeuwendeel van de publiciteit opslurpt. Gesprekken tussen de diverse belangengroepen in de bond hebben ertoe geleid, dat niet alleen de trainers, bestuurs en coaches, maar ook de atleten zelf stopwatch, meetlint en scorekaart ter hand nemen, om de prestaties van in atle tiek geïnteresseerden, van piepjong tot stokoud, te registreren. Althans dat is de bedoeling van het hoofdbestuur van de KNAU, dat om die re den gedurende het eerste weekende van mei geen wedstrijd heeft vastgesteld, hoewel som mige verenigingen bleven tegensputteren. Dank zij de volledige medewerking van de Sec tie Wedstrijd Sport, waarvan voorzitter René van de Water en trainingscoördinator Herman Buuts geen middel onbenut lieten om het be lang van deze Landelijke Atletiekdag te onder strepen, haalden de meeste verenigingen bak zeil en besloten voorbereidingen te treffen voor deze manifestatie, die op zestig atletiekbanen door het hele land gestalte moet krijgen. In Den Haag heeft SUOMI de organisatie op zich genomen. Deze groep rekreatieatleten, die zich onlang afscheidde van Sparta, opent de poorten van de kunststofbaan aan de Zuidla- renstraat op 2 mei tussen 11.00 en 15.00 uur. Er wordt een vierkamp georganiseerd die bestaat uit 100 meter, verspringen, kogelstoten en een zes-minutenloop. Deelneming is vrij voor ieder een vanaf twaalf jaar. WOENSDAG 28 APRIL 1982 PAGINA K( V( Er wordt veel aandacht besteed aan vloerbedekking, behang, en gordijnen maar plafonds zijn wel eens stiefkinderen. Toch zijn ze voor mensen met een beetje woontemperament érg be- NOC langrijk. Er zijn heel wat kunststukjes mee uit te halen. 'nMari Geraffineerde oplossing bijvoorbeeld is een plafond uit edel- per» metaal (waarvoor Armstrong Plafondsystemen een procédé Hors met folie heeft), dat het vermogen bezit goede akoestiek inwan een vertrek te bevorderen door de mineraalvezel die erin zit orde Maar je hebt ook een plafond van spiegelend glas („Antiquede S glass"), dat licht weerkaatst. Een goudachtig plafond („Gold leaf") is een beetje pretentieus, maar in hoge mate bepalend Mev voor de woonsfeer. Het is warm en intiem. Plafonds kunnen men rustiek, stemmig, decoratief, alternatief, kleurig rzijn. Wieverti houdt van rustig verft de bovenkant van zijn „woondoos"en e zachtgroen. Rood geeft warmte, blauw koelte aan een kamer, loon Ook valt te kiezen uit twee kleuren beige, gestreept, pleister? nisti werk, een wit plafond, rijk gedecoreerd met goud voor men- venc sen die op antiek afstemmen. Stel dat je op Zweedse meubels bent ingesteld (grenen of vu renhout), dan doet een plafond met een natuurlijke nerfstruc-zij d tuur van verweerd hout het goed. Het bekende schrootjeshou ten plafond is evenmin te versmaden en dan heb je nog de (zelf) aan te brengen tegels, waarbij het mogelijk is_de fanta sie te gebruiken door combinaties van twee verschillende des sins of inlegmotieven van contrastkleur, -hijvoorbeeld. een vierkant van paprikakleurige tegels tussen grijze, wood- of carameltegels. Het begrip „plafond" omvat monumentaal, i strak, stijlvol, sober. Voor kleine kamers is uni het beste, bij grotere vertrekken kan een plafond bijvoorbeeld van balken, blikvanger zijn, waaraan mooie dingen kunnen worden opge hangen als koperen schalen, mobiles, een hangmat, bossen droogbloemen. TINY FRANCIS Blankgrenen plafond, een prima „bovengrond" voor hooggroeiende planten. En weinig onderhoud. Chloë (Parijs) met een wollen tweed pon chomantel, afgezet met lederen paspels. Een formidabel kledingstuk. Schitterend pak van Pims (Milaan) in bei ge tonen. Het jasje is van tweed, met leer gepaspelleerd, de rondom geplooide okergele blouse is van superlichte wol en de ruim aangerimpelde wollen etamine rok heeft een Paisly druk. Bijpassende shawl over een schouder. Enorme wollen jas in de nieuwe lengte over een tweed jacket met in kleur afste kende kraag. Bij lange rok met splitten over smalle broek (rechts) of over wijde wollen broek met voorrits, die bij de knie open is, zodat het been te zien komt (links). lijks, soms soldatesk en een trend, die een soort mannen- jas voorschrijft voor de vrouw vertaald naar het voorbeeld van het kleermakerswerk in Saville Row, Londen. De kle ren van jonge, succesvolle za kenlieden, jasje, broek en een echt herenvest. In Parijs zijn korte 7/8 jassen, geliefd in een nieuwe lengte, blousons, toppers en jackets met ronde zomen, die van voren korter zijn dan van achteren. Ze hebben een enorme shawl- kraag. De stoffen zijn soepel met een zachte greep, zodat ze geschikt zijn voor losvallende kleding. De modellen zijn vaak geometrische en „archi tectonische" opgebouwd. Pa rijs is eleganter en nostalgi- scher dan Milaan in de prêt a porter collecties, maar Italië komt rijker, wereldwijzer voor de dag. Lang of kort, al les mag, maar de glamour is terug, zelfs met ingezette lichtgevende banen in truien (veel gebreide mode) en T- shirts verlicht met flitsende batterijlampjes voor wie dit leuk vindtKomende win ter echter wint de rok het van de broek. Maar waar de pan talon opduikt is die rechter, wijder, korter, soms even bo ven de enkel. TINY FRANCIS Een typisch boek voor de ja ren '80, waarin de bedreigin gen over kernoorlog of be perkte kernoorlog ons de keel van angst toesnoeren. Feljx Thijssen, journalist van pro fessie, stelde een gids samen tegen het doemdenken, dat een kernoorlog niet voor ie dereen het einde hoeft te be tekenen als men beter geïn formeerd is wat onder bepaal de omstandigheden zinvol zou kunnen zijn om zich te be schermen. Hij neemt met dit standpunt afstand van artsen- groeperingen, die van oordeel zijn dat van praktische wen ken en voorzieningen geen sprake kan zijn. Zoals onlangs uit een publika- tie bleek, staat het voor de medische wereld vast, dat het bij gebruik van kernenergie in oorlogsgeweld, voor hen onmogelijk is de situatie meester te worden. Het zou 42 dagen vergen voordat één slachtoffer medische hulp kan verwachten. Bovendien: wel ke is de prijs die men betaalt voor „overleven"?. Bescherming Burgerbevol king echter beveelt het boek bij het lezerspubliek aan. Men geeft daarbij de tip elk voor zich eens bij zijn gemeente te gaan informeren om de moge lijkheden voor civiele verde diging „door te nemen". De overheid vindt men te lauw. De gids wil geen oplossingen aan de hand doen of men zich bij nucleaire aanval in een kast wil verschuilen of achter een boom gaan staan, wat de methode is om een op hol ge slagen paard te ontwijken, maar gaat diep in op bijv. ex- plosiepunt (in de lucht, in wa ter, op de grond, etc.), dat van vitaal belang is voor de gevol gen per gezin (persoon). „Wees u bewust van uw om geving", raadt Thijssen aan. „Een verkeerde inschatting, een verkeerde keuze van dek king kunnen het verschil be tekenen van leven en dood". Het is geen prettig boek om te lezen, maar misschien wel nuttig. De ramp van een nucleaire oorlog is een nachtmerrie, die men het liefst uit het hoofd zet. Atoomstraling echter is een reële bedreiging, die men niet van zich kan afschuiven. In Duitsland, Zweden, Zwit serland en Engeland wordt al gemeen erkend dat een effec tieve burgerlijke bescherming het leven van miljoenen kan redden, als er een kernoorlog zou uitbreken. Men doet daar ook veel meer'aan voorlich ting, terwijl Nederland op dit punt achterloopt. Voorts gaat het boek verder diep in op natuurgeweld en natuuruit- barstingen, de veranderingen in ons klimaat, uitersten als droogte, windhozen in heden en verleden. Een doortim merd werkstuk dat zeker meer inzicht geeft in de geva ren van radio-actieve straling en de „burger iets in handen wil geven", 29,50) TINY FRANCIS Als de tijden somber zijn en de geldpositie slecht, is de mode vrolijk, kleurrijk en weelderig. Komend seizoen '83-'84 zal het modebeeld dan ook flamboyant zijn met diepe tinten als die van gebrand schilderde ramen: vlammende oranjes, prachtige fuchsia's, violet van violen en fluwelig paars. De kleuren worden vaak samengebracht in één kledingstuk, de stoffen ge coördineerd en het silhouet onduidelijk door draperieën, losse panden, splitten, dat het moeilijk zal zijn uit te maken wat iemand nu eigenlijk draagt: een jas, een driedelig pak of een broekpak met cape. De meters soepele stof die worden gebruikt om een van die verrukkelijke mantels te maken met diep ingezette, ruime mouwen, heerlijke moffelkraag, zijn indrukwek kend. Uit Italië komt het ver grote silhouet. Brede, maar toch ronde schouders, raglan- mouwen, plooien, belangrijke details in kragen, contrast kleur, opstaande boordjes en paspelleringen in leer. Italië brengt ook tentachtige jurken en dubbele capes van tweed, majorette-jassen met dubbele rijen gouden knopen. In de mode is ook iets van het uni form geslopen, iets manne- De nieuwe lengte voor jasjes (ook wel autocoats, over een jurk van 3-4 tot 7-8), mannelijke stijl, maar vrouwelijk geronde schouders. De rokjes zin kort. Deze modellen zijn van ge streepte visgraat wollen tweed.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6