t ,Wij verlaten het pand niet voordat onze eisen zijn ingewilligd ondagsblad binnenkort huis-aan-huis in de bus Erfelijke |andoeningen maatschappelijk robleem" Officier eist forse straffen tegen inbrekers Hoge inkomens met lage huren •IDEN LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 APRIL 1982 PAGINA 3 folg voorpagina) den werd het huis-aan-huis lEMSTEDE/LEIDEN Pad voor het eerst in de, AJP" ••oh nieuw huis-aan-huis blad "en.se gesignaleerd. De je indag' glijdt in de vroege *^8'° ^aar|fm echter in 1 Jrgen van 16 mei in alle september de primeur. Al ras .Jl evenbussen in deze regio. zondagse markt van 'Orp 6 Alkmaar, Nijmegen en Amers- le pfdredacteur Leo Van foort bestookt. Leiden is het «jen, die ook met ingang eerstvolgende doelwit. 23 mei het blad „Zondag- korte tijd daarna Lelystad en eel" landelijk in de losse Rotterdam zijn ingelijfd, wordt :oop wil uitbrengen, meent 'Zondag' bij ongeveer 700.000 ijdi ëat 'n markt te hebben huizen in de bus gegooid. Tel- i He dekt. Enkele weken gele- kens op zondag tussen 8.00 en 1de 10.00 uur (is althans de bedoe ling). Volgens hoofdredacteur Leo van Rooijen, die zegt hier mee een van de laatst overge bleven gaten van de Neder landse uitgeversmarkt op te vullen, gaat het zeer goed met zijn bladen. Van Rooijen zegt het zelf: „Het is een nogal op merkelijk blad met een bijzon der karakter." Hij bedoelt in dit geval, dat een huis-aan- huis-blad dat in grote delen van het land wordt verspreid een zeldzaam verschijnsel is. De inhoud van het blad zou, indien bladen als Story en Pri vé de honger van de gemid delde Nederlander nog niet hadden wakker gemaakt, eveneens zeldzaam zijn. Een greep uit de jongste editie van 'Zondag': Sylvia Kristel: „Prins Bemhard, mmm...." Koningin Beatrix in de Vere nigde Staten (als belangrijkste verhalen). Daarnaast veel voetbal en de vaste rubrieken: drie showpagina's, een mode pagina, een vrouw-pagina, ho roscopen, de dokter, die ru- brieksgewijs geneeskundige kruiden ontrafelt, de televisie pagina en de rubriek 'Neder land wil werken' (jongeren bieden zichzelf aan voor tal van baantjes). Voorts bevat elke editie een pagina over de bepaalde streek, waarin de krant wordt verspreid. Zo zal ook de Leidse 'Zondag' een pa gina 'Leiden-totaal' bevatten. Deze pagina wordt door de le zer verzorgd en wordt voorna melijk door verenigingsnieuws gevuld. Zo ligt de nadruk op licht verteerbare teksten met rondborstige foto's, „maar," al dus de hoofdredacteur, „We zullen het echte nieuws zeker niet schuwen. In de prille morgenuren van 16 mei kan een ieder zelf bepalen, of de uit vijf man bestaande redactie van de nieuwkomer woord heeft gehouden. GEMEENTE EN KRAKERS VAN GULDEN VLIES ONVERZOENLIJK t el<JDEN De gemoederen rond het gekraakte pand Gulden Vlies aan de Breestraat dreigen verhit te en. Oorzaak van de onrust is de wens van het ge- mtebestuur zo spoedig mogelijk met de restauratie i eginnen. Inmiddels loopt er wel een onderzoek om t'mjekijken of het kapitale pand voor bewoning ge- ïncitkt kan worden gemaakt maar, lopende het onder- li i, kan alvast een aanvang met de restauratie wor- gemaakt. De krakers moeten het pand dan wel aten en het gemeentebestuur heeft hen dan ook hun welwillende medewerking verzocht. Het ver mak is door de krakers afgewezen omdat zij eerst de licljlag van het onderzoek willen afwachten. Boven- ^enstb, zo stellen zij, „hoeft de restauratie volgens de *l®Jidievoorwaarden pas in september te beginnen, om dan nu opeens zoveel haast maken". op heden hebben de kra- J succes na succes geboekt, jaren leegstand (het pand jeerde tussendoor als op- plaats en studentensocië- •I werd het kapitale pand 'ide Breestraat begin febru- wkraakt. Nog geen maand J vond wethouder Borde- J 'plotseling' het benodigde om, aangevuld met de no- rijkssubsidie, het Gulden te laten opknappen en ouwen. Het pand kreeg het college een kantoorbe- iming. Tot PPR-raadslid van Oosten met een ar- Jct op de proppen kwam ïacht het pand tegen een plbare prijs tot wooneen- !n te kunnen verbouwen, mogelijk", meenden B en knvankelijk. De gemeente- 3 dacht daar anders over. proken werd dat een on- »ek naar de bewoningmo- heden werd ingesteld. onderzoek is momenteel Ie, de uitslag wordt vol- een woordvoeder op het entehuis „binnen twee iden verwacht". De kra- hebben zo hun twijfels de intentie waarmee het rzoek wordt uitgevoerd, gemeente neemt ons niet serieus, met het onderzoek tracht het college alleen haar eigen gelijk te bewijzen", zo stellen zij: „We hadden van PvdA-wethouders wel een wat andere houding verwacht". Een gelijk dat als het aan de krakers ligt door de gemeente 'bevochten' dreigt te moeten worden. De bewoners zijn niet van plan het Gulden Vlies vrijwillig te verlaten wanneer het onderzoek uitwijst dat be woning niet mogelijk is. On danks hun tegenzin om het aan te laten komen op een po litionele ontruiming hebben zij ramen en deuren provisorisch gebarricadeerd. Vorige week legden de zeven bewoners hun eisen nog eens bij wethouder Waal op tafel. „Wij verlaten het pand slechts vrijwillig als aan een aantal voorwaarden is voldaan", zegt Harbert: „Aller eerst eisen wij de toezegging dat de bovenverdiepingen voor bewoning worden om gebouwd, ten tweede willen wij, dat de gemeente ons gedu rende de restauratie andere woonruimte aanbiedt en ten slotte willen wij als eerste in aanmerking komen voor be woning van het pand". Woongroep Op een aantal eisen van de krakers heeft de gemeente in De krakers van het Gulden Vlies. eerste instantie afwijzend ge reageerd. De mogelijkheden van bewoning worden onder zocht maar er lijkt geen sprake van te zijn, dat de krakers voor twee jaar alternatieve huisvesting krijgen aangebo den. De gemeenteraad heeft zich op het standpunt gesteld dat de toekomstige bewoners van het Gulden Vlies moeten voldoen aan de Leidse woon ruimteregeling. „Volgens ons kan dat laatste nooit zo'n pro bleem zijn", vindt Gulden- Vlies bewoonster Marion: „Zo dra de gemeente het mogelijk heeft gemaakt, schrijven we ons in als woongroep. We zijn dan vermoedelijk de eerste in geschreven woongroep in Lei den en komen dus als eerste in aanmerking voor bewoning van het Gulden Vlies". Zij verwacht dat de woongroep voldoet aan de eisen die de ge meente stelt. „Wij vinden dat ook nieuwe deelnemers aan de woongroep aan de eisen van de gemeente moeten voldoen. De gemeente zou ons kandida ten kunnen voordragen of wij stellen de gemeente kandida ten voor die daarna worden getoetst aan de verordening. Tesselaar en Waal proberen het voor te stellen alsof dit een soort coöptatiesysteem zou zijn maar dat slaat natuurlijk ner gens op". Onzin De krakers hebben echter hun twijfels of het al zover zal ko men. Op grond van hun erva ringen met wethouder Waal, de architect en de aannemer verwachten zij dat uit het on derzoek zal komen, dat het niet mogelijk is het Gulden Vlies voor bewoning geschikt te maken. „Het is maar de vraag wat je wil onderzoeken, de mogelijkheden of de onmo gelijkheden om het Gulden Vlies voor bewoning te ver bouwen. Architect Van Beek en aannemer Du Prie hebben hier rondgelopen en als je ziet wat zij allemaal willen ver vangen, dan mag je wel ver wachten dat de kosten te hoog op zullen lopen. Het pand is in '46 ingrijpend gerestaureerd, dan is het toch onzin om alle vloeren er uit te gooien en te vervangen! Ons idee was dat alleen het noodzakelijke aan gepakt zou worden. Wij zullen echter moeilijk aan kunnen to nen, dat het goedkoper kan. Als burger staat je nu eenmaal niet zo'n groot apparaat ter be schikking als de gemeente heeft", aldus Henk. Er zitten volgens de bewoners nog meer haken en ogen aan de plannen van de gemeente. „De gemeente en de aannemer willen zo snel mogelijk begin nen met de casco-restauratie terwijl er volgens de subsidie verordening niet voor 1 sep tember hoeft te worden begon nen. Du Prie zou haast willen maken, omdat hij niet zoveel bouwopdrachten zou hebben liggen. Waal heeft op ons het beroep gedaan om hieraan mee te werken. Dat betekent dat we het pand moeten verla ten voordat het onderzoek naar de woonmogelijkheden is afgerond. Waarom wordt niet eerst het onderzoek voltooid en dan pas gerestaureerd", vragen de krakers zich af. Beslissende fase Over een week komt de be stemming van het Gulden Vlies in een beslissende fase. Dan gaat wethouder Tesselaar met net ministerie praten of het rijk bereid is de bouw van 11 appartementen in het Gul den Vlies op te nemen in de woningbouwcontigentering voor 1983. Mocht dit niet luk ken dan lijkt bewoning van het Gulden Vlies definitief van de baan. Tesselaar heeft te kennen gegeven over de uit komsten van dit gesprek niet al te optimistische verwachtin gen te hebben. Mocht het mi nisterie wel akkoord gaan dan dient, hangende het onder zoek, de gemeente een defini tief antwoord te geven op de eisen van de krakers. Tot op heden staan beide partijen on verzoenlijk tegenover elkaar.' Dat ontruiming met behulp van de sterke arm zo nodig niet uit de weg zal worden ge gaan, is iets waar beide par tijen niet de minste onduide lijkheid over laten bestaan. GERT VISSER Driewerf neen (1) Het Leidse college van burgemeester en wethouders blijkt dan toch resoluut te kunnen zijn. Standvastig en vastbesloten. Hoe komt dat zo? Raadslid Jos van der Putten van de PSP had een serie schriftelijke vragen afgevuurd over de komst van een marinevaartuig naar Leiden op 3 oktober. De pacifist was duidelijk tegen, maar verpakte zijn aversie tegen de Nederlandse mari nevloot in een ongekende warboel van onzinnigheden. Het antwoord van het college op de vier vragen be slaat slechts een paar zinnen. Drie keer luidt bet ant woord simpelweg „neen". Driewerf neen (2) We komen nog even terug op de vragen van het raadslid. 'Het college overweegt een verzoek te richten aan de mari ne om een vaartuig te sturen. Van der Putten, kennelijk niet geheel op de hoogte van de vaderlandse en Leidse ge schiedenis, meende, dat het 3 Oktober feest een feest van de vrijheid is en dat de komst van een marinevaartuig uit gelegd zou kunnen worden als propaganda voor het mili tairisme en voor de Navo in het bijzonder. Antwoord van de burgemeester „Niet de Navo-vloot wordt uitgenodigd, maar een patrouillevaartuig van de Koninklijke Marine, gebruikt voor de territoriale kustverdediging". En het col lege vervolgt met een lesje geschiedenis: „De 3 Oktober viering is het herdenkingsfeest van Leidens Ontzet, waar bij de geuzenvloot een belangrijke rol heeft gespeeld". Op de vraag om het verzoek aan de marine maar in te trek ken, luidt het antwoord: „Neen". Driewerf neen (3) De pacifist informeerde ook naar de kosten, maar deze blijken nihil te zijn, zodat daar in elk geval niet over gemord kan worden. Anders bad het raadslid vast wel een betere bestemming kunnen vinden. Ook vraagt het raadslid naar de mogelijkheden om naast de komst van het marine-vaartuig een vredesproject of -manifes tatie mogelijk te maken of initiatieven daartoe te sti muleren. Antwoord: ,JJeen". Daarbij wel de toevoe ging, dat manifestaties en demonstraties bet gehele jaar mogelijk zijn. Driewerf neen (4) Maar Van der Putten ging in zijn vragen nog verder. Hij constateerde, dat de jeugdwerkloosheid in Leiden erg groot is. Het raadslid is bang, dat de marine bij een bezoek aan Leiden aan personeelswerving gaat doen. Hij is kennelijk bevreesd voor de mogelijkheid, dat Leidse werkzoekenden een baan zouden vinden aan boord van een marineschip. Dat moest het college dan maar verhinderen, door de com mandant te vragen geen wervingsactiviteiten op touw te zetten. Met een zucht van verlichting zal menigeen het re solute antwoord vernemen: „Neen". Het raadslid had in zijn uitzinnige woede over de komst van het marinebootje nog een Tenslotte' aan de vragen toegevoegd. Hij consta teerde met kennelijke tevredenheid, dat militaire parades in Leiden niet meer worden gehouden, dat de Doelen- en Morspoortkazerne zijn verlaten en de panden gesloopt, dat het Legermuseum zijn langste tijd in Leiden heeft gehad. En sprak de hoop uit, dat de laatste resten van het militai risme uit Leiden kunnen worden geweerd. Gelukkig heeft het college op deze onzin geen antwoord hoeven geven. Gewonden verzorging De colonne van de Leidse afdeling van het Nederland se Rode Kruis heeft het afgelopen seizoen een G.O.R.- opleiding gegeven. G.O.R. betekent' Gewondenverzor ging onder rampomstandigheden. De cursus werd on der moeilijke omstandigheden gegeven vanwege het afbranden van het colonnegebouw en het verloren gaan van het materiaal. Desondanks zijn onlangs alle 12 leden geslaagd. Literaire manifestatie In Art Tea House De Oude Rijn aan de Stille Mare 4 wordt op Koninginnedag weer een literaire manifestatie gehou den. Opgetreden wordt door Hans Ruitenberg uit Amster dam, Tjade Witmaar, Peter van Mijen en Peter Samethini uit Den Haag en twee Leidse dichters: Rik van Boekei en Frank Leenheer, beiden verbonden aan de Leidse dich- tersvereniging Akropolis a Gogo. De heren brengen een bonte mengeling van gedichten, korte verhalen, sprookjes en monologen. De manifestatie wordt gehouden onder au spiciën van Zandvliet Boekhandel. Aanvang is om tien uur. NISTER GARDENIERS BIJ PENING GENETISCH NTRUM: N«.j 'EN „Aangeboren afwijkingen en erfelijke aan- ngen vormen een groot maatschappelijk en me- probleem". Dit zei minister M.H.M.F. Gardiniers volksgezondheid gistermiddag bij de opening van :h Genetisch Centrum Leiden (KGCL) op het 'in van het AZL. i Da s Dp Hit Jtjtinister wees erop, dat jaarlijks in Nederland 10.000 kinde- 'orden geboren met een erfelijke afwijking of een aangebo- iJfwijking. „Voor het merendeel van de erfelijke aandoenin- nog geen behandeling mogelijk, terwijl ook niet te ver- iten valt, dat op dit terrein binnen afzienbare tijd belangrij- ooruitgang wordt geboekt", aldus de minister. jKGCL is een samenwerkingsverband tussen het AZL, vijf j nhuizen uit Leiden en omgeving, de Rijksuniversiteit, de ische faculteit en de verenigingen van ouder- en patiënte- i anisaties, die zijn betrokken bij erfelijke en/of aangeboren en. Er zijn in Nederland zeven van dergelijke centra. In de a worden mensen onderzocht waarvan wordt vermoed, dat 'n grotere kans lopen om een kind met een erfelijke aan- ing ter wereld te brengen. Verder wordt er onderzoek ge- naar erfelijke ziekten. De minister stelde dat een intensie- imenwerking tussen die zeven centra noodzaak is: „Een 'erdeline maakt het zeer specifieke onderzoek mot»eliik" 7 ing t DEN HAAG/LEIDEN De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft tegen tien verdachten forse celstraf fen geëist De mannen stonden terecht omdat zij direct of in direct betrokken zijn geweest bij 85 inbraken en diefstallen in Leiden en omgeving. Het ging voornamelijk om in braken in woningen en win kels, waarbij geld en sieraden werden gestolen. Zo werd op 29 december van het vorig iaar bij een juwelier in Leiderdorp voor ongeveer 43.000 gulden aan sieraden gestolen. Het ver handelen van de diverse gesto len goederen leverde weer di verse verdachten op terzake van heling. De hoofdverdachte, een 38-ja- rige inwoner van Voorschoten, hoorde achttien maanden ge vangenisstraf tegen zich eisen. De man heeft, volgens zijn verdediger een zeer bewogen leven achter de rug. Hij komt uit Oost-Berlijn. In 1961 trachtte hij naar West-Berlijn te vluchten. Hij werd gepakt en verbleef twaalf maanden in een gevangenis. Hij probeerde het nogmaals en kwam toen achttien maanden in de gevan genis terecht. In 1968 vluchtte hij naar Praag om vandaaruit naar Oostenrijk te vluchten. Hij werd opnieuw gearresteerd en tot levenslang veroordeeld. Na ruim zeven jaar ontsnapte hij naar Denemerken, waar hij uit geldgebrek aan het inbre ken sloeg. Ook hier werd hij gepakt en voor achttien maan den naar de gevangenis ge stuurd. Hierna kwam hij naar Nederland en ging ook hier aan het inbreken. De rechter wijst 11 mei vonnis. LEIDEN Wethouder D.J. Tesselaar is „enigszins geschrok ken" van een inventarisatie, waaruit is gebleken, dat nogal wat mensen met hoge inkomens in goedkope woningwetwoningen wonen. De wethouder meldde een en ander gisteravond tijdens de frac tievergadering van de PvdA. In het kader van het volkshuisves tingsplan zijn ongeveer alle huurders van het Leidse woningen bestand op een rijtje gezet. Een deel van de mensen, die destijds een goedkope woning hebben betrokken, zijn in de loop der tijd zoveel geld gaan verdienen, dat zij al lang niet meer in de wo ningwetwoningen thuis horen. Het meest flagrante voorbeeld een uitzondering was een Leidenaar met een inkomen van 9000 gulden per maand, die in een pand met een huurprijs van nog geen 250 gulden bleek te wonen. Door de gemeente kan te gen dergelijke excessen niets ondernomen worden. Politie verbaliseert op promenades LEIDEN De politie gaat streng optreden tegen fietsers en bromfietsers die rijden op promenades en andere wan delgebieden. De politiemensen zullen in burgerkleding sur veilleren. De laatste tijd komen steeds meer klachten binnen van voetgangers over het misbruik van wandelgebieden als Haar lemmerstraat, Vijf Meiplein. Bevrijdingsplein en diverse stegen. Surveillances in uni form leverden niet het gewen ste resultaat op, vandaar dat men besloten heeft in burger te gaan optreden

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3