Spanning in F aAk: and-crisis naar hoogtepunt Alleen steun PvdA voor ziektegeldplan VS DOEN LAATSTE BEMIDDELINGSPOGING affia betrokken j overval postkantoren Veertig procent bevolking vreest: binnen tien jaar wereldoorlog Vader, haast u voor het Boek van de Maand. KONINGINNEDAG DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND m Uitgave Westerpere, behorende tot SijthoH Pers. Apothekersdiik 34, 2312 DD Leiden, Pcstbus 11, 2300 AA, tel, 071-122244. Giro 103003 Bank- Amro-bank N V Lelden Directeur-hoofdredacteur: I J. Hallewas Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal /S7-3S; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 lol 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur. tel. 071-122248. Losse nummers /0 75 Woensdag 28 april 1982, 72e jaargang no. 222SS In „Nederland muziekland" op Ned. II om 21.55 uur uitrei king van zilveren harpen voor Fay Lovski, „Doe maar" en Daniel Sahuleka. Om 20.32 uur slot „Goliath awaits". Op Ned. I om 20.00 uur film „Scènes uit een buitenwijk" en om 20.50 uur nieuwe films in „Cinevisie". Wisselend bewolkt met nu en dan buien. Middagtempera- tuur ongeveer 10 graden. Vrij krachtige aan de kust mogelijk al en toe harde noordwesten wind. Zon op: 06:15, onder: 21.00. Schev. hoog water 6.34 en 19.22, laag water 2.25 en 14.53 uur. alva-produkten aken niet mager" HAAG Halva-produkten, bedoeld af te vallen, voldoen niet en zijn te duur. iker worden kan drastischer, makkelijker rooral goedkoper. Tot deze conclusie komt Consumentenbond na het tellen en verge- n van de calorieën van een energierijk, halva en een mager menu. een energie-rijk menu werden acht voe- smiddelen vervangen door halva-pro- ten, maar de energiewinst bedroeg slechts irocent. Halva-produkten, aldus de Consu- itenbond, „tikken niet aan", ze verleiden neer eten, bevatten toevoegingen en kos- meer. Een mager menu kan zo: vervang s en jus door vis en boter, koekjes door uitjes, het pijpje pils door een glas wijn en da's door chips. Volgens de bond levert een energiewinst op van 30 procent. „Ontplooiing vrouw door huishoudelijk werk" ROERMOND Huishoudelijke bezigheden bieden niet zelden kans op een betere ont plooiing van de vrouw dan ander werk. Dit zei de commissaris van de koningin in Lim burg, dr. J. Krenters, toen hij gisteren een studiedag van de Limburgse Vrouwenraad opende. Vrijwilligerswerk zei hij te beschou wen als een uitstekend emancipatiemiddel. Hij vroeg de Vrouwenraad op te komen voor de traditionele huishoudelijke rol van de vrouw, omdat die in sommige feministische geloofsbelijdenissen veel te weinig aan bod komt. Tot nu toe subsidieert de provincie al leen het emancipatiewerk van de Vrouwen raad. Dit tct groot ongenoegen van een aan tal kritische groeperingen. Een subsidie-aan vraag van die zijde is onlangs door Provin ciale Staten van Limburg afgewezen. Op 23 mei eerste editie zondagsblad LEIDEN De krantewereld wordt met ingang 23 mei uit gebreid met het zondagsblad „Zondag-actueel". De lande lijke periodiek wordt gevuld met sport- en vooral „luchtig" nieuws, dat 's zaterdags is voorgevallen. Dit enige Nederlandse zondagsblad is opgezet aan de hand van de formule, die de Engelse zondagsbladen hanteren. Dat betekent, dat de voorkeur van de redactie uitgaat naar lichtverteerbare schrijfsels, zoals die ook wekelijks in de boulevardladen staan afgedrukt. De redactie is dezelfde als die van het huis-aan-huis blad „Zondag", dat momenteel verwoede pogingen doet de zondagse markt te veroveren. De eerste oplage van „Zondag-actueel" zal 100.000 exem plaren bedragen. In de losse verkoop wordt „Zondag-actu eel" elke zondagmorgen door ongeveer duizend krantejon gens op drukke verkeersknooppunten te koop aangeboden. Het blad telt 24 redactionele pagina's. Pag 3: Zondagsblad binnenkort huis-aan-huis in de bus. Unilever wil 750 banen schrappen ROTTERDAM Unilever Nederland (14.096 werkne mers) wil dit jaar door voortgaande reorganisaties 750 ba nen schrappen. „Gedwongen ontslagen zijn daarbij niet te vermijden", zo zei directievoorzitter M. Mogendorff bij de presentatie van het jaarverslag. Door saneringen worden met name de vleesgroep en de mengvoederbedrijven getroffen. Zo wordt de varkens slachterij in Oss gesloten. De werkgelegenheid bij de vlees- groep. zal hierdoor teruglopen van 2600 naar 2400. Het staalconcern Estel (Hoesch-Hoogovens) heeft vorig jaar een netto verlies geleden van 697,6 miljoen, ruim twee honderd miljoen gulden méér dan in 1980 (ƒ,488,1 min). De Nederlandse partner Hoogovens is voor 393,6 min ver antwoordelijk voor dit verlies, zo heeft het concern be kendgemaakt. In het voorgaande jaar kwam Hoogovens nog voor 274,1 min in de rode cijfers. Zie pag 15: „Unilever: halve cent winst per gulden om- zetf'en: „Estel krabbelt snel overeind". Russische erkenning voor romanschrijfster uit Alphen aan den Rijn ALPHEN AAN DEN RIJN Jackie Lou- rens-Knoop uit Alphen aan den Rijn voelt zich „enorm gevleid" dat ze als schrijfster van politieromans erkenning heeft gekregen in de Sovjet-Unie. Een van haar eerste boe ken „Was de kat getuige? wordt namelijk binnenkort in een oplage van 100.000 stuks in dat land uitgegeven. Jackie Lourens-Knoop heeft tot nu toe zeven politieromans geschre ven, die zich alle zeven afspelen in Castel- lum, de vroegere latijnse naam voor Alphen aan den Rijn. In Nederland zijn er ruim hon derdduizend van verkocht. Van de Russiche uitgave zal de Alphense schrijfster overigens niet rijk worden, zo heeft haar Nederlandse uitgever Bruna haar voorgerekend. Ze krijgt hoogstens één cent per boek. WASHINGTON Ter wijl de spanning ten top stijgt rond de Falkland Eilanden, waar een lan ding van Britse troepen ieder moment zou kun nen plaats hebben, heeft de Amerikaanse minister Haig volgens het Amerikaanse tv-sta- tion ABC gisteravond laat een laatste bemid delingsvoorstel gedaan om een oorlog tussen Groot-Brittannië en Ar gentinië te vermijden. De eerste Argentijnse reac ties op het voorstel waren niet enthousiast, aldus be trouwbare bronnen. De Ar gentijnse junta en het kabi net kwamen gisteravond in Buenos Aires spoedzitting bijeen. Er werd gezegd dat het voorstel van Haig „zorg vuldig" zou worden bestu deerd. Haig heeft de Argen tijnen te verstaan gegeven dat Londen vastbesloten is de Falkland Eilanden weer onder zijn hoede te bren gen, als de Argentijnen zich niet uit eigen beweging te rugtrekken. De Verenigde Staten zijn verder, aldus Haig, door verdragen ge bonden hun bondgenoot Groot-Brittannië te steunen. Van Londen is nog geen reactie gekomen op het nieuwste voorstel van Haig. De Argentijnse strijdkrach- ogenblik gegeseld door felle kou en een zware storm. Als gevolg van, deze weers omstandigheden is het le- ten op de Falkland Eilan- ven op de Britse vloot voor den zijn in de hoogste staat de Britse troepen niet lan- van paraatheid gebracht, al dus een officiële Argentijn se mededeling vanmorgen. De Argentijnen geloven zelf dat een aanval bij dageraad zal plaatsvinden. Minister Nicanor Costa Mendez, die in Washington is om steun te krijgen van de Organisa tie van Amerikaanse Sta ten, dacht zelf dat de Britse armada binnen 24 tot 48 uur zou aanvallen. De eilanden worden op het ger dragelijk en dit maakt volgens vele waarnemers een snelle operatie noodza kelijk. Het Britse ministerie van defensie heeft een algehele nieuwsstop afgekondigd over de situatie rond de ei landen, nadat het hardnek kige geruchten over een landing door commando's van de Special Boat Service niet duidelijk had ontkend. Pagina 11vervolg luw Mary Elliott uit Indianapolis (VS) kan zich flink kwaad n over de roodborstjes die tegen haar ramen aanvliegen. duw Elliott denkt dat de vogels dat doen omdat ze dronken an de bessen in haar tuin, maar deskundigen houden het dat de vogels hun eigen spiegelbeeld bevechten. Wat er an zij, dat neemt de boosheid van mevrouw Elliott niet weg, het resultaat van al dat getik is dat haar ramen zo vies wor- Ai lEGEN Met de aan- culaire arrestestatie plaats had ng van zeven in Nijme- d°°r de inzet van zes politieau- ivonende Italianen en de t0's en een helicopter. Na ver ificatie van nog eens ze- hoor van de 20-, 21- en 22-jari- landgenoten op Sicilië ge overvallers leidde het spoor de politie van Nijmegen, uiteindelijk naar de vier ande ren, onder wie een 29-jarige Nijmegenaar, die als de grote organisator van de postkan toorovervallen wordt gezien. Samen met zijn vrienden deed hij het voorbereidende werk voor de Sicilianen, totdat hij en zijn makkers ontevreden werden over het hen toebe deelde stuk van de buit en zij zelf een overval planden en uitvoerden in Oosterhout. Daarbij ging het voor hen mis. amenwerking met ver- iene andere korpsen, gewapende overvallen op antoren opgelost. De 'allen zijn gepleegd door ven Sicilianen, die hier- de afgelopen maanden matig in groepjes naar rland reisden. Interpol acht de zeven een dezer te arresteren. De politie ïaffia-contacten niet uit. Ie totale buit van 574.600 is slechts 36.000 gulden 'haald. De gewapende Hen hadden plaats in jen, Zupthen, Ede, Tiel, 'beek. Roermond en 'hout. Van de zeven aan- len Italianen werden er »p 1 april o heterdaad bij een gewapende op een postagentschap iterhout. Met de buit van V'le vertrokken de rovers een nabijgelegen bunga- irk, waar een vrij specta- GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KB ANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES. EN EEN COMPLETE AGENDA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ruim veertig procent van de Neder landse bevolking acht de kans groot dat er binnen tien jaar oorlog komt tussen NAVO en Warschaupact. Dit blijkt uit de resultaten van een enquête die het NIPO heeft gehouden in opdracht van de Stichting Maat schappij en Krijgsmacht. Uit de enquête kwam tevens naar voren dat de meerderheid van de bevolking (58 pet.) vindt, dat we moeten leren leven met kernwapens. Een nog ruimere meerderheid (63 pet.) geeft toe, dat kernwapens tot nu toe een rol hebben gespeeld in het voor komen van oorlog. Een minderheid (42 pet.) denkt dat het be staan van kernwapens onvermijdelijk betekent dat ze eens ge bruikt zullen worden. De enquête heeft uitgewezen dat 82 procent van de ondervraag den het bestaansrecht van de Nederlandse krijgsmacht erkent. Opmerkelijk is, dat deze uitkomst in eerdere opiniepeilingen in de afgelopen twintig jaar steeds onveranderd is gebleven. Ande re resultaten: 52 procent vindt, dat vrouwen in de krijgsmacht ook gevechtsfuncties moeten kunnen vervullen; 44 procent zegt, dat militairen in uniform moeten kunnen demonstreren, maar 41 procent vindt van niet; een ruime meerderheid (61 pet.) wil een maatschappelijke dienstplicht voor jongens en meisjes. ADVERTENTIE. VANDAAG START DE VOORJAARS GEEF MUZIEK KflDO Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur.' nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabézorgd. Dolman: Wiegel komt nog wel terug DEN HAAG Tweede ka mervoorzitter Dick Dolman houdt ernstig rekening met een terugkeer van Hans Wie gel, de voormalige VVD-frac- tieleider, in de nationale poli tiek. „Het zij om zijn partij te redden, dan wel om de groei te bevorderen". Ook de nieuwe VVD-leider, Ed Nijpels, rekent op Wiegel's terugkeer. Dolman baseert zijn verwachting op de jeugdige leeftijd van Wiegel. Deze nam in de ridderzaal aan het Binnenhof op een druk be zochte receptie afscheid van de landelijke politiek. Den Uyl noemde Wiegel „een man met een grote mond maar een heel klein hartje". Wiegel wordt commissaris van de koningin in Friesland. Hans en Marianne Wiegel met de twee kinderen. Zij luisteren naar één van de toespraken. Kamervoorzitter Diok Dolman (links) wenst Wiegel veel geluk in Fries land (inzet). Dronken Belg laat zich rijden door negenjarig zoontje ANTWERPEN Een 9-jarig jongetje uit het Bel gische Ravels, dicht onder Tilburg, heeft eergisteren met een auto van Antwer pen naar Turnhout gere* den over de E3-autoweg. Zijn enige passagier was zijn vader, die dankzij en kele glaasjes alcoholhou dend vocht in een opper beste stemming verkeerde en met trotse bewondering de stuurmansprestaties van zijn zoon volgde. Aan de 40 kilometer lange rit kwam een, einde bij een kruispunt in Turnhout, waar patrouillerende poli tieagenten "zagen hoe een auto slechts sputterend op gang kwam en door het inmiddels al weer rode licht hobbelde. Veel op merkelijker was evenwel dat het voertuig schijnbaar geen bestuurder bevatte. De kleine "Chauffeur moest immers onder de boven rand van het stuur door gluren, zodat zijn kuifje vanaf de straat maar nau welijks zichtbaar was. Toen de wagen tot stil stand was gébracht en de agenten van hun eerste verbazing waren beko men, vernamen ze dat va ders gogappel reeds in Antwerpen het stuur had overgenomen, zoals hij trouwens al vaker had ge daan. Op de vraag naar het waarom antwoordde de man: „Ik kan mijn zoon niets weigeren". Als u snel bent, kunt u nog een ideaal cadeau voor moederdag kopen: JVlet mijn tuin in de wolken". Het eigen verhaal van Nederlanders die plezier beleven aan hun stukje groen in hof, tuin en plantenbak. Een 192 pagina's dik boek met circa 300 prachtige kleurenillustraties. Nog steeds verkrijgbaar, voor de voor- deelprijs van f 24,50. „Met mijn tuin in de wolken" is het nieuwe Boek van de MaandT/m 9 mei 1982 f24,50, daarna f 15,40 duurder. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Aanvaar ding van de omstreden ziektegeldmaatregelen in hun huidige vorm lijkt voorlopig nog uitgesloten. De kans is groot dat de behandeling vanavond wordt geschorst tot vol gende week donderdag. Politiek beraad zou dan intus sen moeten uitwijzen of de standpunten, die gisteren en vandaag nog ver uiteen bleken te liggen, dichterbij elkaar ge bracht kunnen worden. Zelfs bestaat de mogelijkheid dat af handeling van de voorstellen alsnog gecombineerd gaat wor den met de behandeling van de voorjaarsnota, medio mei. In de eerste ronde van het de bat over de voorstellen van minister Den Uyl en staatsse cretaris Dales, gisteren en van daag, is gebleken dat in feite alleen de PvdA akkoord kan gaan. De beide andere rege ringsfracties wijzen de voor stellen in hun huidige vorm af. De oppositie is vierkant te gen. De grootste regeringsfractie, het CDA, Zegt nee tegen de voorstellen in hun huidige vorm. Woordvoerder Her- msen, die vanavond het woord zal voeren, is Zeer kritisch maar zal zijn betoog niet laten uitmonden in een definitief nee, zoals D'66 deed. Het CDA vraagt in feite wel om een nota van wijzigingen, zodat al thans een deel van de beoogde lastenverlichting voor het be drijfsleven alsnog wordt be reikt. De partij houdt ook de mogelijkheid open zelf tot amendering van de voorstel len over te gaan. Van de regeringsfracties wijst D'66 om dezelfde reden als de VVD de voorstellen van het kabinet af: van de lastenver lichting en ombuigingen ter grootte van 1,4 miljard gulden komt niets terecht. VVD- woordvoerder De Korte re kende zelfs uit dat het be drijfsleven voor een lastenver zwaring van een miljard gul den komt te staan. Nu van de kleine partijen evenmin steun voor de voor stellen te verwachten is, lijkt de PvdA voorlopig de enige partij die Den Uyl en Dales wil steunen. Woordvoerster Ter Veld meent dat er geen al ternatief is om de afgesproken bezuinigingen in de sociale ze kerheid tot stand te brengen. Auto's gestolen LEIDEN Drie personenau to's zijn in de nacht van maan dag op dinsdag gestolen. Ook werd geluidsapparatuur uit enkele andere personenauto's gestolen. De drie gestolen auto's stonden geparkeerd aan de Topaaslaan, Merendonk en Milanenhorst. In alle gevallen werd een voertuig van het merk Ford meegenomen. De politie heeft geen enkele aanwijzing om trent de dader(s).' Vrijdag a.s. zijn onze kantoren de gehele dag gesloten. Direktie Sijthoff Pers Jongeman vernielt eigen auto LEIDEN Een 21-jarige Lei- denaar vernielde gisteravond kort voor twaalf uur zijn eigen personenauto, die geparkeerd stond aan de Klikspaanweg. De man handelde in een vlaag van razernij. Hij had verschil lende medicijnen ingenomen. De politie heeft hem naar het AZL vervoerd, waar hij accuut werd opgenomen. De auto is inmiddels rijp voor de sloop.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1