^abour valt koers Thatcher fel aan onden onwrikbaar, solidariteit EG wordt niet beloond „Zelfbeschikkingsrecht Papoea's onhaalbaar" Weer aanslag Rode Brigades op christen-democraat Italiaanse benzinebonnen nog niet beschikbaar |eagan mogelijk lf getuige in roces Hinckley ertig jaar geeist gen leiders in Spaanse coup BLOEDIGE DAG IN ITALIË ITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 APRIL 1982 PAGINA 11 :n egramp in China: 112 doden ;ING Een Chinees passagiersvlieg- is maandagmiddag in het zuiden van ia, op een vlucht van Kanton naar jn, tegen een berg gevlogen. Daarbij alle 112 inzittenden, onder wie acht be- lta lingsleden, om het leven gekomen. 1 Chinese persbureau Nieuw China 3 "h dit 8isteravond gemeld. »aan Bns onbevestigde berichten uit Hong idex l bevonden zich aan boord twee Ame nde >en- v'jhig Hong Kong Chinezen en onbekend aantal Japanse toeristen, er was het vliegtuig, een Trident van ;hinese luchtvaartmaatschappij Caac, ermist opgegeven. De laatste twee da- was het rampgebied slecht weer. Tot kort maakte China, net als de Sovjet- geen melding van vliegrampen. Massamoord in Guatemala GUATEMALA-STAD In het west- Guatemalaanse dorp Chipiacul zijn af gelopen maandag twintig boeren en mijnwerkers vermoord en verbrand. Dit is gisteren bekend geworden in Guatemala-stad. „Onbekenden sloten de twintig op in een huis en brachten hen om, alvo rens het huis in brand te steken. De afgelopen weken hadden meer van dergelijke moorden plaats, die volgens de junta door de regering worden on derzocht. Volgens de guerillabewegin- gen is het leger voor de bloedbaden verantwoordelijk. Het leger beschul digt op haar beurt de opstandelingen, die volgens haar de steun van het volk in grote delen van het land zou den hebben verloren. Corrupte Russische onderminister terechtgesteld MOSKOU De vroegere Russische onderminister van visserij Vladimir Rytov, is wegens corruptie door een vuurpeleton terechtgesteld. Dat is gis teren van justitiële zijde in het partij blad Pravda bekendgemaakt. Rytov was betrokken bij een omvangrijke kaviaarsmokkel, waaarvoor in '80 on geveer 200 mensen werden gearres teerd. Kaviaar was in haringblikjes aan het Westen verkocht en de winst was gedeeld met de Westerse handlan gers. Het artikel is waarschijnlijk be doeld als waarschuwing aan andere functionarissen, die slachtoffer kun nen worden van de vorig jaar ingezet te anti-corruptie-campagne. Rechts trekt snel macht aan zich in El Salvador SAN SALVADOR De rechtse partijen in El Salvador die bij de jongste verkiezingen de meerder heid hebben gekregen in de grondwetgevende Nationale Ver gadering, hebben snel de macht aan zich getrokken. Afgelopen maandagavond gaf de Vergade ring zich niet alleen de bevoegd heid een grondwet samen te stel len, maar ook de bevoegdheid om president, vice-president, Hoog gerechtshof en rechters van ho ven van beroep te benoemen. Bo vendien gaf de Vergadering zich zelf het vetorecht op de benoe ming door de president van mi nisters en onderministers. Begin: „Nooit meer Yamit" JERUZALEM De Israëlische premier Begin heeft in een gesprek voor de legerradio verklaard dat „een geval als dat van Yamit zich nooit meer zal voordoen". Hij sprak in verband met de 34ste verjaardag van Israëls onafhankelijkheid over de vernietiging van de nederzetting Yamit, kort voor het defenitieve vertrek van Israël uit de Sinaï. De premier zei dat zijn regering een wet aan het voor bereiden is, waarin de evacuering uit of de vernie tiging van nederzettingen in een van de bezette ge bieden om wat voor reden dan ook wordt verbo den. „Geen enkele Israëlische nederzetting op de Golan, of in Judea en Samaria (de westelijke Jor- daanoever en de Gazastrook) zal ooit ontruimd worden", aldus Begin. In Egypte werd gisteren bekendgemaakt dat beslo ten is de door Israël met de grond gelijk gemaakte nederzetting Yamit weer te herbouwen. De stad die daar dan verrijst zal worden genoemd naar de ver leden jaar vermoorde president Anwar Sadat. Grote brand op luchthaven van Brussel BRUSSEL Een grote brand op de luchthaven Zaventem bij Brussel heeft het vliegverkeer daar vandaag volle dig stilgelegd. Het vliegveld lag in een grote rookwolk. Er is geen melding ge maakt van slachtoffers. Volgens de vluchtleiding zou de luchthaven ten minste tot vanmiddag gesloten blijven. De internationale vluchten gaan nu via Amsterdam. De brand was gistera vond laat in de centrale keuken uitge broken. De brandweer slaagde er van nacht echter niet in het vuur te be dwingen. >epe roege au onze correspondent Roger Simons) )EN Er is duidelijk einde gekomen aan de nde eensgezindheid van te k; htse politieke partijen ov de manier waarop de ;t ^and-crisis moet worden n sn pakt. Na de feestroes de herovering van Zuid- [t Zj ië kreeg premier Marga- keuz ^tchér het gistermiddag Lagerhuis zwaar aan de met Labour-leider Mi- Foot. Deze gelooft niet, bbeïe conservatieve rege- dijeidster nog een vreedza- lossing van het geschil ha e^- kie#n bloedbad op de Falk- seko banden te vermijden, volgens Labour-leider Groot-Brittannië nu een .beroep moeten doen op rënigde Naties. Hij gaf Kraijer Thatcher herhaalde- raad minister van bui- oridse zaken Francis Pym, New York te sturen, iorsti(hij overleg zou kunnen it d< met VN-ambtenaren. m. >s premier Thatcher kan minister Pym niets meer be reiken in New York. Vooruit gang in de richting van een vreedzame oplossing kan vol gens Thatcher alleen gemaakt worden wanneer Argentinië om te beginnen zijn troepen op de Falkland Eilanden terug roept. Haar herhaalde botte weigering om op het advies van Foot in te gaan, schiep een bittere en vijandige sfeer in het Lagerhuis. De socialisten begonnen te brullen en te tie ren. Thatcher kreeg het ver wijt toegeslingerd, dat ze een oorlogsstoker is. „Als voor de herovering van de Falkland- eilanden doden vallen, krijgt de premier alle Britten tegen zich", riep Michael Foot uit. „Alle Britten staan achter onze premier", snauwde daarente gen een conservatief Lager huislid terug. De linkse La- bour-voorman Tony Benn zei: „De conservatieve premier is nooit van plan geweest een vreedzame oplossing na te streven; ze heeft ons land en het Lagerhuis ernstig misle>d an van het begin af aange stuurd op een militair treffen met Argentinië", waarop Thatcher koel: „Meneer weet niet wat hij zegt", terwijl ze hem met haar staalblauwe ogen onder de banken van het Lagerhuis probeerde te blikse- Premier Thatcher onthulde oog dat de paus een boodschap neeft gericht tot koningin Eli sabeth II van Groot-Brittannië jm dit land te vragen alles in iet werk te stellen om de vre- le te redden. Weigering Labours weigering om de ge vaarlijke harde politiek van de Conservatieve regering nog langer te steunen, heeft, naar het zich laat aanzien, twee oorzaken. In de eerste plaats zijn de Britse socialisten tot de vaststelling gekomen, dat die politiek Groot-Brittannië's IJ zeren Dame nieuwe populari teit geschonken heeft. In par lementaire verkiezingen zou Margaret Thatcher nu wellicht aan het bewind gebracht wor den. Bovendien komt die harde houding voor rekening van het hardnekkige gerucht dat de Britse armada in het zuiden van de Atlantische Oceaan al speciaal getrainde commando's van de zogeheten Special Boat Service op een van de Falk land Eilanden heeft gezet met de opdracht dit te verkennen. Nadat het ministerie van de fensie een bericht van deze strekking in de Times had ont kend, weigerde het later ieder commentaar op de zaak. Het uitblijven van een tweede officiële ontkenning schijnt erop te wijzen, dat die geheime landing inderdaad gebeurd is. In Londen wordt dan ook aan genomen, dat de slag om de Falkland Eilanden spoedig zal beginnen. De Britse armada bevindt zich nu vlakbij deze eilanden, die praktisch onver dedigbaar zijn. Bij nacht kun nen de Britten er overal lan den. Onder de militairen die zich momenteel met de Britse vloot in de wateren rond de Falkland Eilanden ophouden bevinden zich ook de ongeveer tachtig mariniers, die de eilanden tijdens de Argentijnse invasie, begin april, hebben getracht te verdedigen. Zij mochten van de Argen tijnen naar huis terugkeren, waar zij zich direct hebben ingescheept om op hun beurt de Ar gentijnen weer te verdrijven. Vorige week poseerden zij aan dek van het troepenschip Can berra. Thatcher onder druk van militaire lobby (Vervolg van de voorpagina) LONDEN. BUENOS AIRES De politieke commentator van het Briste blad The Guar dian schreef vanmorgen dat premier Thatcher de gebeur- tenmissen niet langer controle heeft. „Zij staat nu onder druk van haar eigen militaire op perbevelhebbers. De militaire lobby is thans formidabel", al dus Jenkins. De opmerkingen van de op perbevelhebber van de vloot, John Woodward, kwam de re gering van mevrouw Thatcher gisteren in het Lagerhuis op felle kritiek te staan. Wood ward had verklaard dat hij „gereed is om toe te slaan" en dat „de slag slechts een kwes tie zou zijn van er over heen te lopen". In Argentinië moesten oor logscorrespondenten de steden van waaruit militaire operaties kunnen worden geleid verla ten. Argentinië kreeg vanmor gen de steun van de Organisa tie van Amerikaanse Staten die de soevereiniteit van Ar gentinië over de betwiste ei landen erkende. De Ameri kaanse organisatie deed verder een oproep aan Groot-Brittan nië de vijandelijkheden te sta ken en drong aan op een on middellijke wapenstilstand. De resolutie waarin een en ander was vervat, was na urenlange vergaderingen in Washington tot stand gekomen. f vv (Van onze correspondent Mare de Koninck) MBURG De Britse minister van., buitenlandse zaken, vol] s pym, heeft gisteren tijdens een vergadering van de tien c nisters van buitenlandse zaken in Luxemburg duidelijk oma kt dat de solidariteit van zijn Europese collega's in het mevI:t met Argentinië niet zal worden beloond met meer toe- lY°"skhëid van de Engelsen inzake de begrotings- en landbou- binnen de EG. De regeringen op het Europese vasteland hadden gerekend op een grotere soepelheid in de Londense begrotingseis, zodat deze kwestie althans niet langer de vaststelling van de EG-landbouw- prijzen over 1982 in de weg hoefde te staan. Maar de unanieme EG-boycot tegen Argentinië en de gisteren herhaalde politieke steun aan het Britse beleid in de Falkland-crisis hebben de hou ding van Londen niet verzacht. Hierdoor is de verontwaardiging bij de overige negen lidstaten over de „anti-Europese" van dé Britten weer sterker geworden. Regeringswoordvoerders uit di verse Europese hoofdsteden lieten verstaan dat deze sfeervers lechtering op korte termijn ook de Europese solidariteit met En geland tegen de Argentijnse bezetting van de Falkland Eilanden kan aantasten, zeker nu de „militaire fase" is ingetreden en het partij-kiezen meer consequenties kan hebben. Volgens Neder lands minister Van der Stoel was de verwachting dat Engeland nu in interne EG-kwesties inschikkelijker wordt „niet met zo veel woorden uitgesproken, maar heeft ze wel in diverse achter hoofden gespeeld". Afgesproken is wel dat de onderhandelingen over de Britse bud get-kwestie in elk geval door moeten gaan. Waarschijnlijk zal het volgende treffen plaats hebben in het weekeinde van 8 en 9 mei. Dan hebben de EG-ministers van buitenlandse zaken een „informele" afspraak in de omgeving van Luik. '8.h<flNGTON - Onder strenge veiligheidsmaatregelen is giste- Washington het proces begonnen tegen John Hinckley, arige man die op §0 maart van het vorig jaar een aanslag 1 e op president Ronald Rèbgan. Hij opende het vuur op de *Ment, die samen met drie anderen werd gewond. Ministerie van justitie maaakte bekend dat de president mo- 'jyal worden opgeroepen om te getuigen. Er zal een getuige- hem worden voorgelezen of u zult hem zelf horen getui- lus werd meegedeeld. 'htszaak. die waarschijnlijk een maand gaat duren, ging ^art met het kiezen van twaalf leden van de jury uit een '°®ril Amerikaanse burgers. Het kiezen van de gezworenen zal igen in beslag nemen. de journalisten als de toeschouwers werden twee maal vorpen aan een strenge veiligheidscontrole. Er wordt in ïgton gezegd dat de verdachte een kogelvrij vest draagt, e bewaking van de beklaagde zou tot nu toe al ongeveer joen gulden zijn uitgegeven. De aanklacht tegen Hinckley uit dertien punten, waarvan vijf kunnen leiden tot le- ige gevangenisstraf. De verdedigers van Hinckley zullen pleiten dat hun clieht ontoerekeningsvatbaar wordt wegens tijdelijke krankzinnigheid. In de aanklacht staat dat psychiaters geen enkel „ernstig psychisch probleem" ^verdachte hebben ontdekt. eidii bero eidii d| Ie w smee •inde vaak fai ;eten 1 ol k de regel cnop ei bedi kti tijd; e gi i| lID De drie Spaanse militairen die ervan worden ver- de belangrijkste rol te hebben gespeeld bij de mislukte reep van 23 februari vorig jaar, hebben gisteren dertig vangenisstraf tegen zich horen eisen. De aanklager achtte huldig aan militaire rebellie en aan gewapende opstand le grondwettelijke orde. ïfdverdachten zijn luitenant-generaal Jaime Milans del generaal Alfonso Armada en luitenant-kolonel Antonio Zij worden beschouwd als de initiatiefnemers van de 'ging. De aanklager eiste tegen de 29 andere militaire ver- n gevangenisstraffen die variëren van anderhalf tot vijf- r. Voor hen werd ook ontslag uit het leger gevraagd. Te- enige niet-militaire beklaagde werd tien jaar geëist. iklager sloot nadrukkelijk uit dat er enig bewijs bestaat ft verhaal, dat koning Juan Carlos afwist var. de staat- deze goedkeurde. Tijdens het militaire proces verklaar- Bosch ervan overtuigd te zijn dat de koning achter de tond. ant-kolonel Tejero bestormde in de avond van de 23e fe- 'het Spaanse parlement. Samen met 280 leden van de Gu- ivil gijzelde hij gedurende 18 uren de hele regering en an 300 parlementsleden. De poging om een militair be- i te stellen mislukte toen slechts een minderheid van de r rachten zich bij de opstand aansloot. Koning Juan Carlos igde de democratie in een dramatische televisierede, menzweerders zich overgaven DEN HAAG De aanspra ken van de Papoea-beweging op zelfbeschikkingsrecht en het streven naar een Melanesi- sche federatie zijn, getoetst aan het huidige volkenrecht, niet houdbaar. En zelfs al zouden deze aanspraken een wettige basis krijgen, dan zullen ze nog afstuiten op de politieke haalbaarheid, zeker gezien de tegenwoordige verhoudingen binnen de Verenigde Naties. Nederland heeft geen speciale juridische verantwoordelijk heid meer voor Irian Jaya, het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea. Aldus de conclusie van de bis schoppelijke commissie Justi- tia et Pax (J en P) onder voor zitterschap van mevrouw dr. Klompé, in een dossier over Irian Jaya. De regering in van West-Papoea Nieuw-Guinea momenteel in ballingschap in Senegal, had in '79 gevraagd wat J en P-Nederland zou kunnen doen voor de rechten van de Papoea's in Irian Jaya. In het gisteren in Den Haag gepresenteerde dossier, spreekt de commissie de hoop uit dat de verschafte gegevens en de eruit voortvoeiende in formatie ertoe kunnen bijdra gen dat de Papoea's zich kun nen ontplooien op hun eigen wijze. De commissie was ook ge vraagd de overtredingen van de mensenrechten door de In donesische troepen op Irian Jaya te registreren. Volgens het rapport staat het vast dat de mensenrechten in he* ver leden in een groot aantal ge vallen door de Indonesische onderdrukking zijn geschon den. De commissie noemt een aantal van 200.000 slachtoffers, maar de Papoea-beweging houdt het zelf op een half mil joen. De Papoea's vormen een min derheid in eigen land. De Pa poea en Indonesische cultuur staan haaks op elkaar, de me dische en onderwijsvoorzie ningen zijn slecht en vooroor deel en racisme werken in het nadeel van de Papoea's. Zware brand in Milanese ondergrondse Een brandweerman trekt aan het wrak van een wagen van de Milanese ondergrondse. Bij een zware brand in deze metro wer den verschillende treinstellen verwoest. De schade wordt geschat op vele miljoenen guldens. De politie vermoedt dat het vuur is aangestoken. Bij de brand hebben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Terwijl de top van de Italiaanse terroris tenbeweging Rode Briga des gisteren in Rome voor de rechter stond, hebben drie terroristen, onder wie een vrouw, op een druk punt in Napels een chris ten-democratisch lid van het regionaal bestuur van Campania, de 37-jarige Raffaele del Cogliano, met zijn chauffeur dood geschoten. De politicus overleed ter plaatse; de terroristen ontkwamen in een witte Fiat. De aanslag is enkele uren la ter opgeëist door de „Partij van de Guerrilla", een nieu we afdeling van de Rode Bri gades. Een van de belang rijkste verdachten in het Mo- ro-proces, de Napolitaanse terrorist Nicolotti, had juist gisteren in de rechtszaal na mens zijn groep, de Partij van de Guerrilla, de oorlog aan de christen-democrati sche partij van Italië ver klaard. De aanslag heeft in Italië grote ontsteltenis teweeg ge bracht, omdat na de honder den arrestaties van de laatste maanden gehoopt werd dat de Rode Brigades nu einde lijk een toontje lager zouden gaan zingen. De christen-democratische politicus was gisterochtend juist op weg naar een her denkingsdienst voor slacht offers van een aanslag van de terroristen vorig jaar 27 april, waarbij zijn collega Ci- rillo werd ontvoerd. De ter roristen, volgens de politie vijftien in getal, gingen ook nu volgens het onderhand klassieke model te werk: ze blokkeerden de auto en openden van alle kanten het vuur met zware wapens om de gepantserde ruiten te trot seren. Nadat ze zich van het .succes" van hun actie ver gewist hadden, verdwenen ze spoorloos. Het betrof gisteren trouwens helemaal een bloedige dag in Italië. In Milaan pleegden enkele lokale gangsters een aanslag op een zeer belang rijke bankdirecteur en zijn lijfwacht. De directeur raak te ernstig gewond, de chauf feur overleed en een van de aanvallers werd door een ge wapende passant doodge schoten. In Catania op Sicilië werd een speelhuis van de onder wereld omsingeld en onder vuur genomen met machine- -geweren en handgranaten. Vijf personen werden hierbij gedood, terwijl zeven men sen zwaar gewond achterble ven. De aanvallers, volgens de politie leden van een con currerende bende, ontkwa men. In de Siciliaanse onder wereld woedt al geruime tijd een hevige oorlog over een monopolie in de handel in verdovende middelen. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De uitgifte van de bonnen die benzine in Italië voor buitenlandse toeristen deze zomer een stuk goedkoper maken (ongeveer 1,60 per liter) levert meer problemen op dan pessi mistische waarnemers voor mogelijk hadden gehouden. De kans is zelfs groot dat als de buitenlandse toeristen zich in Italië met de bonnen melden, zij hiervoor geen druppél benzine kunnen krijgen. De pompstationhouders vinden de bonnen namelijk niet aantrekkelijk genoeg en eisen hogere verdiensten. T")p wét Hip het <;v<TtPF>m intrndiirpert. .dateert al van pinH iannari maar het wachten is nog steeds op een decreet dat die wet in werking stelt. In februari werd 1 april als begindatum aange houden, „zodat al die duizenden gemotoriseerde paastoeristen er nog van kunnen profiteren", zoals de minister van toerisme des tijds opgetogen verklaarde. Maar in maart werd de begindatum tot na Pasen verschoven, en tenslotte naar 1 mei. Nu is het dui delijk dat het systeem ook op 1 mei nog niet in werking zal kun nen treden. Het zal dus nog even duren voordat de bonnen naar de verkooppunten in het buitenland zullen worden verzonden. De maand juli is de veiligste schatting. Toeristen die zich in Ita- hot svsteem wordt ingevoerd, kunnen pas van de bonnen profiteren als ze bereid zijn terug te rijden naar de Italiaanse grens, want volgens de wet mogen de bonnen niet in het land zelf verkocht worden. De pomphouders hebben gedreigd de buitenlandse toeristen in de kou te zullen laten staan als de regering het voor hen niet aantrekkelijker maakt om mee te doen. Ze vinden het niet juist dat alleen zij het risico dragen van de vervalsingen die bij dit bonnensysteem ongetwijfeld zullen optreden In 1978, toen ook bonnen aan toeristen werden verkocht, bleek de helft van alle verzilverde bonnen vervalst

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11