Herziening decoratiestelsel komt eindelijk in zicht Velerlei toneel in Holland Festival r u Vaarvakantie Een derde stapt van mavo naar havo VDOildciiM klusjes. CekLe Sowö/nt Komend seizoen veel gastdirigenten bij Rotterdams Philharmonisch Orkest Mavo: ruim 100.000 kandidaten eindexamen WERKEN KAN WACHTEN re Verlies Karpov Betaalkaart in automaat EU KUNST/ BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT TJITI WOENSDAG 28 APRIL 1982 PAGQ) DEN HAAG Opnieuw klettert deze week de jaarlijkse lintjesregen te gen de linkerborsten van vele honderden landgeno ten. Grootkruizen in de orde van de Nederlandse Leeuw voor diplomaten en rechters, ridderkruizen in de orde van Oranje Nassau voor artiesten en hogere ambtenaren, ere medailles in goud voor voorzitters van hengel sportverenigingen, in zil ver voor bakkers op de hoek en in brons voor schoonmaaksters op mi nisteries. Opnieuw vragen velen zich af, hoe lang het huidige lintjessysteem nog gehandhaafd zal blijven. Al jarenlang immers wordt in kabinet en parle ment gesproken over de wens, het stelsel te her- zien. De door velen als discriminerend ervaren eremedailles in goud, zil ver en brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, zouden moeten verdwijnen en alle Neder landers zouden gelijke kansen moeten krijgen om in één van de ridderorden te worden benoemd, zo klonk het steeds weer. Het resultaat van die ge- dachtenwisselingen is tot nu toe echter nihil ge weest. Öp 12 april liet minister Van Thijn (Binnenlandse Zaken) de Tweede Kamer weten dat hij een commissie had inge steld met de opdracht, hem nog vóór het eind van dit jaar Te adviseren over de aan te brengen veranderingen in ons lintjessysteem. Zit er nu dan eindelijk schot in de zaak en zal de lintjesregen volgend jaar op democratischer wijze .over ons neerdalen? Het is beter niet te vroeg te juichen, want de geschiedenis heeft geleerd dat een verandering van het decoratiestelsel meer voeten in de aarde heeft dan men op het eerste gezicht zou denken. „Een commissie gaat zich be zighouden met het decoraties telsel. Dat schijnt beter te zijn dat er iets aan te veranderen", zo constateerde de satirische rubriek „Terzijde" van het weekblad Vrij Nederland vori ge week. Inderdaad is het in stellen van een commissie een hier te lande met graagte ge kozen methode om beslissin gen op de lange baan te schui ven. De baan waarop de her ziening van ons lintjessysteem vooruit wordt geschoven, heeft echter al een respectabel le lengte bereikt. Al twaalf jaar lang hebben de achtereen volgende ministers van Bin nenlandse Zaken het parle ment plechtig beloofd, het de coratiestelsel te zullen wijzi gen. Twaalf jaar lang kondig den die ministers op Prinsjes dag in hun begroting aan, dat de herziening van het decora tiestelsel zeer aanstaande was. Zij hebben geen van allen woord kunnen houden. Nieuwe orde In de vijftiger jaren sprak pre mier Drees al zijn twijfels uit over het bestaande lintjessys teem. In 1962 zei de VVD'er Toxopeus, die toen minister van Binnenlandse Zaken was, hetzelfde. Hij sprak van „ern stige bezwaren en moeilijkhe den" die naar zijn mening aan het stelsel kleefden. Na enkele jaren van stilte nam CHU-mi- nister Beernink in 1968 de handschoen weer op. Hij vond dat in ieder geval de ereme dailles, door oud-kamervoor zitter Vondeling ooit aange duid als onderscheidingen voor Jan met de Pet, moesten worden afgeschaft. Toen het kabinet-De Jong waarvan Beernink deel uitmaakte in 1971 aftrad, was de minister raad het nog altijd niet eens kunnen worden over Beer- ninks voorstel. Zijn opvolger Geertsema (VVD) schreef vervolgens in zijn begroting voor 1973: „De ondergetekende hoopt, dat de dringend geboden wijziging van het decoratiestelsel nu spoedig haar beslag zal kun nen krijgen. Hij streeft ernaar, op korte termijn de desbetref fende wetsontwerpen in te dienen". Maar Geertsema ging en de ARP'er De Gaay Fort man senior kwam en het deco ratiestelsel bleef ongewijzigd. Het voorstel dat Geertsema bij het parlement had willen in dienen behelsde niet alleen de afschaffing van de eremedail les, maar ook de instelling van een nieuwe, algemene ridder orde voor verdiensten op maatschappelijk gebied. Bo vendien wilde hij dat de reeds bestaande ridderorden voor taan nog bij hoge uitzondering zouden worden toegekend. De Gaay Fortman bracht dit plan in de ministerraad van het ka binet-Den Uyl ter sprake en stuitte op verzet van enkele collega's, weliswaar niet tegen de afschaffing van de ereme dailles, maar wel tegen de in voering van een nieuwe rid derorde. Ook zijn voorstel, ge daan na de eerste gijzelingsac ties in 1974, om een nieuwe ridderorde in te voeren voor „moedig en beleidsvol optre den" kreeg in het kabinet on voldoende steun. Mensen als de piloot Pim Sierks (die zich bij de gijzelingsaffaire rond de Franse ambassade in Den Haag verdienstelijk had ge maakt) konden volgens velen in het kabinet even goed een gewone ridderorde krijgen. Verantwoordelijkheid In 1976 zei De Gaay Fortman in een televisie-interview: „Op grond van de discussies in de ministerraad ben ik persoon lijk tot de conclusie gekomen dat je een minder ingrijpende herziening zou moeten nastre ven. Maar dan wel een herzie ning, die zou leiden tot het wegnemen van datgene wat steekt, namelijk het onder scheid van rang en stand. Ik vind wel dat je nog onder scheid moet maken naar ver antwoordelijkheid. Iemand die in buitengewoon gevaarliike omstandigheden de juiste be slissingen neemt vind ik ach tenswaardiger of belonings- waardiger dan iemand die ge durende een aantal iaren trouw zijn dienst vervult' De Gaay Fortmans opvolger Wiegel beperkte zich weer tot een voorstel aan de minister raad, om uitsluitend de ereme dailles af te schaffen en verder alles bij het oude te laten. Ver der dan de vergadertafel in het Catshuis is ook deze wijzi ging van het decoratiestelsel niet gekomen. „We vonden dat het geen haast had. We hadden wel belangrijker din gen te doen", aldus Wiegel. Nu is er dan Van Thijn, die een commissie (die heel bewust niet is samengesteld uit ambte naren) het verlossende woord wil laten spreken. Oorzaken Over de oorzaken van de stag natie die alle plannen voor de herziening van het decoraties telsel tot nu toe hebben onder vonden zijn vele lezingen in omloop. Nu eens was een kabi netscrisis de boosdoener, dan weer bleken de ambtenaren van Defensie en Buitenlandse zaken (bij uitstek ministeries met een sterk gevoel voor de corum en onderscheid in rang en stand) de herziening tegen te houden. Volgens een inge wijde leefde vooral bij deze ambtenaren de vrees dat be paalde hogere ridderorden in waarde zouden dalen als de laagste onderscheidingen zou den vervallen. Ook hielden een keer technische proble men bij de Rijksmunt de her ziening van het stelsel tegen, omdat de Munt het niet klaar kon spelen in korte tijd de honderden extra ridderkrui zen te slaan, die zouden moe ten dienen ter vervanging van de eremedailles. In ambtelijke kringen wordt echter ook ge fluisterd dat koningin Juliana herhaaldelijk bezwaren tegen een ander decoratiestelsel ken baar heeft gemaakt en dat dit de diepst liggende oorzaak zou zijn geweest van het uitblijven van beslissingen dienaangaan de. Commissie Hoe het ook zij, minister van Thijn is nu vastbesloten de knoop hoogspersoonlijk door te hakken. „Als hem het poli tieke leven wordt gegund zal hij dat ook zeker doen", aldus een woordvoerder van Bin nenlandse Zaken. Volgens hem denkt Van Thijn niet al leen aan afschaffing van de eremedailles, maar ook aan een eerlijker systeem van ver deling van de lintjes onder de bevolking. Het is Van Thijn een doorn in het oog dat amb tenaren, omdat ze dichter bij het vuur zitten, tot nu toe veel sneller en gemakkelijker een onderscheiding krijgen dan bijvoorbeeld mensen uit het bedrijfsleven of het vereni gingsleven. Iedereen moet ge lijke kansen hebben op een onderscheiding, luidt Van Thijns parool. In de adviescommissie die Van Thijn heeft benoemd zitten onder meer het VVD-Tweede Kamerlid (en oud-staatssecre taris van Binnenlandse Zaken) Henk Koning en de voormali ge voorzitster van de Emanci patiecommissie Paula Wassen- van Schaveren. „We komen deze week voor het eerst bij elkaar om te bespreken hoe we de zaak gaan aanpakken", aldus Henk Koning. „Ik denk dat we ons in eerste instantie uitgebreid zullen laten voor lichten over de werking van het systeem in Nederland en daarna over de manier waarop het decoratiestelsel in andere landen in elkaar zit, zodat we de verschillende stelsels met elkaar kunnen vergelijken. Daarmee zijn we er natuurlijk niet, want we moeten natuur lijk ook allerlei maatschappe lijke organisaties vragen hoe zij over ons systeem denken. Pas dan kunnen we alles eens op een rijtje-, gaan zetten en onze eigen conclusies trek ken". Op Binnenlandse Zaken wordt de kans erg groot geacht, dat Van Thijn begin volgend jaar dl een wetsontwerp tot herzie ning van het decoratiestelsel naar het parlement zal sturen. Het is echter nog lang niet ze ker, of het voorgestelde nieu we systeem al bij de lintjesre gen van volgend jaar kan wor den ingevoerd, want het zal ongetwijfeld wel enige tijd du ren eer het parlement haar goedkeuring aan het nieuwe stelsel zal hebben gegeven. Nog onzekerder is het trou wens of het huidige kabinet er begin volgend jaar nog zit, maar dat is weer een ander verhaal. DICK VAN RIETSCHOTEN ADVERTENTIE Met uw krant en RAPTIM: Engeland heeft een uitgebreid kanalennet van 3000 kilome ter lengte. In die kanalen beweegt zich vrijwel uitsluitend va kantieverkeer; er is geen commerciële scheepvaart, zodat het varen er probleemloos is. Uw krant stelt u, in samenwerking met RAPTIM Nederland bv, in de gelegenheid tot een zeer exclusieve vakantie op het water. U kunt, als schipper van een zeer eenvoudig hanteer bare motorboot, deze kanalen zelf ontdekken. Het gaat hier om achtdaagse individuele trips door het fraaie landschap van Engeland of Wales met een van de boten van de Clayton Line. De boten, die afhankelijk van het type, slaapplaats bieden aan 2 tot 8 personen, worden voortbewo gen door een gezellig pruttelende dieselmotor. Alle schepen zijn uitgerust met keuken, ijskast, douche, toilet, warm en koud stromend water, electrisch licht, centrale verwarming en tv-toestel. Deze heel aparte vakantie begint in de Stenton jachthaven, bij het stadje Derby, waar u zich vrijwel in het midden van het uitgebreide stelsel van waterwegen bevindt. Voordat u uitvaart, krijgt u instructies betreffende het bedienen van de boot. De overtocht naar Engeland wordt gemaakt met een van de veerschepen van North Sea Ferries. Vertrekdata: de donderdagen 3, 10, 17 en 24 juni; 2, 9, 16, 23 en 30 september; 7 oktober. De prijzen variëren van ƒ650 p.p. voor acht personen tot ƒ875 p.p. voor twee personen. Inbegrepen zijn: Bootreis Europoort-Huil en terug per North Sea Ferries in een standaardhut diners en ontbijten aan boord; Transfers van Huil naar Stenton Marina en terug; Huur van de boot naar keuze van vrijdagmorgen tot don derdagmiddag; Brandstof voor de boot; Gas en licht; Linnengoed. Inlichtingen en boekingen voor alle reizen: Telefonisch (na 9 uur; van maandag tot en met vrijdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie: 070-190.696 of 190.698. Wie in of bij Den Haag woont kan op bovengenoemde da gen ook terecht bij onze stadsvestiging in Den Haag, Spui straat 71 (op de hoek van het Spui). Dit handige miniatuur ..- Jjj bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee Postcode/Plaats. Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur bankschroef je naar: Postcode/Plaats- Telefoon- Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, ^2300 VB Leiden. j ROTTERDAM De onlangs benoemde Amerikaanse diri gent James Colon, die op 1 september 1983 de vertrekken de David Zinman als chefdiri gent en artistiek leider van het Rotterdams Philharmonisch Orkest zal opvolgen, heeft in het aanstaande seizoen uiter aard nog slechts een klein aan deel. Alleen in december zal hij het orkest zeven maal in drie verschillende program ma's leiden. Hij doet dan on der meer de Faust-symfonie van Liszt en de eerste van Mahler. Groter is het aandeel van de beide vaste gastdirigenten. Si mon Rattle die op een zondag middag in oktober het orkest van Birmingham, zijn eigen ensemble, komt voorstellen en dan de derde symfonie van zijn Britse landgenoot Knussen introduceert, zal zes weken met het Rotterdams ensemble werken. Opvalt dat hij Brahms's pianokwintet in de orkestratie van Schönberg uit voert, verder met het koor van Bratislava de mis in c klein van Mozart en met zijn echtge note, de sopraan Èlise Ross, WeiUs „Todessünden". Edo de Waart, de andere vaste gastdi- rigent, komt onder meer met de zevende symfonie van Bruckner. Voor het overbruggingsseizoen zonder vaste dirigent zijn na tuurlijk nogal wat gastdirigen ten geëngageerd. Van de oude garde: Eugène Ormandy, Kurt Sanderling en Antal Dorati. Laatstgenoemde is weer heftig aan het componeren geslagen en zal zijn enkele jaren gele den voltooide celloconcert uit voeren met de jonge Engels man Robert Cohen in de solo partij. Bij de jongere gastdiri- f[enten is er de fameuze Ita- iaanse pianist Maurizio Pollini die Duitse dansen van Mozart en de tweede symfonie van Beethoven komt dirigeren en van de vleugel af het orkest zal leiden in Mozarts klavier- concert K.V. 453, waarin hij zelf de solopartij speelt Voorts komt Eduardo Matta, die on der meer met het Rotterdams Toonkunstkoor Zuidameri- kaanse werken ten gehore brengt, dan de Bulgaar Emil Tchakarov met late Duitse ro mantiek, de Koreaan Myung Whun Chung en wederom Walter Weller. Het is traditie dat het Rotter damse orkest geregeld binnen- en buitenlandse gastorkesten in zijn abonnementsseries laat optreden. Nu in de komende vier jaar anderhalf miljoen op acht en een half miljoen moet worden bezuinigd, zal dat minder worden. In het ver volg kan het eigenlijk alleen nog op basis van uitwisseling. Behalve het al genoemde or kest van Birmingham zullen komen seizoen in de gewone series alleen het Radio Filhar monisch en hét Residentie-Or kest als gasten optreden. Pijper op de plaat In tegenstelling tot het bezoek aan de populaire promenade- concerten dat na een onver mijdelijke verhoging van de toegangsprijs wat is afgeno men, is het bezoek aan de con certen van hedendaagse mu ziek merkwaardigerwijs rela tief aardig toegenomen. Dit komt mede omdat het aantal echte avant garde-stukken be wust enigszins is verminderd. Aan het hoofd van het Con certgebouworkest geeft De Waart in deze serie Reinbert de Leeuws "Abschied", een klarinetconcert van Corigliano (met Pieterson als solist) en een nieuw werk van Adams. Lucas Vis geeft van Pijper het celloconcert (met Van Straalen als solist) en Richard Duffalo diens eerste symfonie. Dit ge beurt mede in verband met een Donemus-box langspeel platen, die het Rotterdamse orkest wijdt aan de symfo nieën en concerten van Pijper waaraan de adagie's voor strij kers zijn toegevoegd. Het zal nog wel een jaar of drie duren aleer deze Donemus-box op de markt komt In de moderne serie leiden verder de Duitse componist Hans Werner Henze en de Ita liaan Luciano Berio elk een concert van eigen werken. DEN HAAG Op het theaterprogramma van het Holland Festival staat dit jaar niet een of andere buitenlandse groep maar een toneelsysteem van een heel land centraal, namelijk dat van Italië. Getoond worden vijf soor ten theater die te onder scheiden zijn naar hun productiemethoden. Er zijn op het Apenijnse schiereiland zogenaamde vaste gezelschappen, waarvan dat van Genua een voorbeeld is. De collectieven die coöperatief samenwerken, worden gepre senteerd door ensembles uit Polverigi en Parma, de experi mentelen door een groep uit Florence en de „privati" door een groep uit Milaan. Finan ciële medewerking van de Ita liaanse regering maakte het mogelijk deze groepen te laten overkomen. Latijns Amerika De presentatie van niet-wes- Duits terse kunstuitingen waar het Holland Festival zich al enkele jaren op toelegt, richt zich dit keer op toneel uit Midden; en Zuid-Amerika. De te tónen produkties zijn gekozen om hun volkseigen karakter en demonstreren duidelijk de re latie tussen traditie en politie ke bewustwording. In hun ei gen theaters die naar Europese model zijn gebouwd, stellen de moderne theaterproducenten in de landen van Latijns-Ame- rika steeds meer actuele the ma's aan de órde, beïnvloed door carnaval en straattonelen die er welig bloeien. Zo gaat van een Mexicaanse groep een stuk over de eerste grote Zuidamerikaanse revolu tie uit de jaren twintig. Een Peruviaanse groep laat de strijd zien die moet worden ge streden om het grondbezit. Twee groepen uit Brazilië ver tellen het verhaal van de ver loedering van de zeden van de Indianen die naar de stad ko men en van de emoties rond een traditioneel huwelijk. Dit hele Latijnsamerikaanse thea- terprojekt wordt begeleid door een boekje van Renze Royaards, die actief aan thea terevenementen in die landen heeft deelgenomen. nieuwe richting ontwikkelden. Binnen het Berlijn-Amster- dams projekt leidt dit tot een hernieuwd optreden van de Schaubühne, nu met „Klassen- feind" en van het Gripstheater met „Alles Plastik Beide stukken spelen zich af temid den van een toekomstloze jeugd. Een vrije groep, het ge zelschap van de heel aparte re gisseur George Tabori, komt met „Untergang der Titanic" en „Voyeur". In het kader van het 200-jarig jubileum van de Amerikaans- Nederlandse betrekkingen wordt het Mickery mogelijk gemaakt „Camillo" te presen teren, een door Mei Andringa ontworpen bijna foto-realisti sche beschouwing van herin neringsprocessen en informa tiewerking. Verder zal het Holland Festi val laten zien hoe ensembles die al eerder in het festival op traden, zich recentelijk in een Nederlands 'Onafhankelijk Toneel geeft „Warenhuis Paradijs" over de opkomst van het warenhuis ten tijde van de start van de Samaritaine in Parijs. De Stichting Toneelinitiatieven Rotterdam laat het publiek in „Woyzeck" van de ene locatie naar de andere verhuizen. Het Werktheater komt zowel met een nieuw programma als met een nieuwe versie van „Risto- rante Guatelli". Een aparte presentatie is te verwachten van het Grifthea ter dat de recente ontwikke ling van mime en bewegings theater in ons land demon streert De titel „Nabrief" en de ondertitel „Minimal art après la lettre" slaan niet al leen op de dubbele betekenis van „de brief", maar ook o pde brief die na de voorstelling aan het publiek wordt uitge reikt. Dit omdat verwoording van een zuiver bewegingsstuk veelal pas achteraf zin krijgt Aldus Frits Vogels en zijn me dewerkers. Tenslotte de Engelssprekende groep Kiss die een 24-uur du rende opvoering van hun op vatting van de Divina Com media brengt. Na hun recente toernee door Amerika zal deze „Kiss Komedy" een verwer king te zien geven van vrijwel het gehele Kiss-repertoire tot op heden. egrai ;ing ;>ng* Chir ."ad*, Morgen beginnen de eerste eindexamens. Het totaal aanl nemers (dag- en avondopleiding) van mavo, havo e 194.973. De grootste groep wordt uitgemaakt door de wel 100.986, waarvan 95.688 mavo-4 en 5.298 mavo-3. vo-eindexamen telt 56.576 deelnemers en het vwo 37.411 het lbo zijn nog geen landelijke cijfers bekend. In bijgaan el kei besteden we aandacht aan de grootste groep eindex kandidaten, die van de mavo, die overigens pas volgent' maandag in de slag gaan. DEN HAAG Steeds minder leerlingen die van de mavo komen gaan meteen op werk uit. Bij velen ontbreekt nog het idee wat ze willen „wor den". Om dat uit te stellen stroomt ongeveer een der de na het eindexamen mavo door naar de havo. Er wordt vaak nogal laat dunkend gedacht en ge sproken over de mavo. Toch gaan veruit de mees te leerlingen na de basis school naar de mavo. Zo'n slordige 350.000 leerlingen volgen deze vorm van on derwijs. Bovendien zijn de mogelijkheden na de mavo onverwacht groot. Zij, die al iets in hun achter hoofd hebben van administra tie of techniek en dat is op veel scholen een meerderheid kiezen als opstapje naar het hoger beroepsonderwijs voor meao (middelbaar economisch en administratief onderwijs) of mts (middelbare technische school). Het is ook al geen uit zondering meer dat een mavo- -leerling tenslotte in het we tenschappelijk onderwijs te recht komt. Eigenlijk zou een leerling die van mavo naar havo overstapt in het achterhoofd al een idee moeten hebben welke beroeps richting zij of hij later wil vol gen. De praktijk wijst echter anders uit. Maar „uitstel van keuze" is niet de enige reden voor de grote trek van mavo naar havo. Velen vinden ook dat,je met een mavo-diploma alleen eigenlijk niet zoveel kunt beginnen. Mavo is geen eindonderwijs. Anderen heb ben al een bepaald beroep op het oog, waarvoor een havo- •diploma is Vereist. Ook zijn er die zichzelf nog te jong vinden voor een duidelijke beroeps keuze. De havo garandeert dan in elk geval twee jaar (na de mavo komt de leerling in de vierde klas havo) „uitstel van executie". Directeur S. Th. Kranz van de Willbrord-mavo, een zoge naamde categorale school (d.w.z. uitsluitend mavo) in Den Haag, bevestigt dit beeld. Slechts een klein gedeelte van de eindexamenkandidaten, vijftien tot twintig procent, neemt afscheid van de school en gaat op zoek naar een baan. Men heeft genoeg van de school en heeft eventueel in het achterhoofd het plan een avondstudie te gaan volgen. In sommige gevallen combineert men werken en studeren door een interne opleiding te vol gen. Dit laatste geldt vooral voor leerlingen die de verple ging in gaan. Ook mevr. M. van Beusekom, dekaan aan de Thomas More mavo te Voorburg, signaleert een sterke doorstroming naar vooral beroepsonderwijs en havo. Ook op haar school ver laat slechts een klein gedeelte onbe er w; Ihine ermis was I kort goei nde van de leerlingen de voor ofwel een lichte ki baan, liefst bij de ov; kantinediensten, het ki ,n^"c vak of voor sterk en sn P^1- selende baantjes. "e Het moet duidelijk zi leerlingen die de keuz ben laten vallen op hd delbaar beroepsonderwi1 heel gerichte keuze b Foot vakkenpakket hebber®?- c maakt. Leerlingen die^jdsti meer moeite mee hebb« "9s51 sneller geneigd de haf6"- vervolgopleiding te kietbl dus mevr. Van Beusekof"a?( volf Groc Doorstroming soepe ber' Volgens directeur Krater 1 de Willibrord-mavo woè raa huidige mavo ten ortdse met de mulo van vroegi New geleken. „De doorstihij c van leerlingen komt do r nu geldende systeem. is pr mavo wordt men niet v< specifiek beroep opgek het eindexamen is m< verplicht verder te stu< aldus Kranz. Sommige^ zen meteen voor een I opleiding, anderen eerst nog havo of vv vervolgens een beroepsopleiding te voljg pj De doorstroming naar c njst, verloopt op de Thoma erg soepel, zegt mev^ mi Beusekom. Veel mavo-s^ei en ook de onze, werken t,in met een scholengemee] voor havo-vwo, zodat d gang door een goede ting van de leerstof woi gemakkelijkt. Voor - daarbij is wel dat de leet^ het niveau van de hav< V' aankunnen. Mavo-lee die in alle vakken op a- examen doen, maken kans. Verzorgend In de beroepskeuze mavo-leerling scoort hi zorgende beroep erg hAjj^( daarbij is uiteraard de ging, maar ook andere a pen. Ook de meao en B (middelbare detailh school) zijn goed in trek als de analistenopleidii aj v der de technische bero he de elektronica-opleidii flus gezien. In zijn algemeen bij de leerlingen van dart mas More geen voork^m( signaleren voor een ove 3gef, functie: ook het bedrijf,- ligt goed in de markt. De belangstelling voje mavo loopt wat terug. joer teur Kranz: „Ouders ge uit genwoordig vaak de vcnge aan een scholengemee of college; zij vinde woord „college" vaak klinken tegenover fan kennissen. Zij vergeten] dat een wat zwakker zo'n mammoetschool k dwalen. Op deze mavo nog de gelegenheid de gen intensief te begel aldus de mavo-directeu LONDEN In de elfde ronde van het internationale toernooi in Londen heeft wereldkampioen Anatoli Karp UD nederlaag geleden tegen Yasser Seirawan. de ree| De Amerikaan dwong de Rus in dertig zetten tot overgav ivan pov verspeelde daardoor zijn leidende positie, die nu do hul dersson en Portisch wordt ingenomen. Jan Timman, die de g vende plaats bezet, kwam remise overeen met oud-werel ofd^ pioen Spasski. Timman heeft 5,5 punten, anderhalf mind gei de leiders, en is daardoor uitgeschakeld voor de eindszegZi 'gin ng' voorzien van een mag strip. Men steekt de k en de automaat, waarna fikla venstertje in de autoi tegoed valt af te lezenen drukt daarna de knop het produkt, dat men automaat wil halen eniant matisch wordt een bedt het tegoed afgeschrevi Üivi voordelen van dit systeetian ringen komen praktist n t< meer voor en het tijdr racl en arbeidsintensieve gf'igd halen en geld tellen uit tomaten komt te vei UTRECHT Het stoppen van munten in automaten kan bin nen niet al te lange tijd als an tiek worden bestempeld. Een betaalkaart, die in vorm over eenkomt met een giropas of een betaalkaart van de ban ken, neemt de taak van de munt over. Zo'n betaalkaart is pl« Bc

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10