PLEIDOOI VOOR UITBREIDING EMANCIPATIE-ACTIVITEITEN aadselachtige erkeersongevallen Leidschendam Verzetskruis voor Bertus van Aken enerale" voor massaal koor ïatid K Noordwijkerhouts college voor handhaving schoolzwemmen Meer uitleningen bibliotheek Katwijk el neemt na even jaar f scheid van Het 7aterbos EHBO-diploma's De Sassenhelmse burge meester Kret heeft gister avond In de kantine van voetbalvereniging Teylin- gen aan 23 deelnemers aan de EHBO-cursus het behaalde diploma uitge reikt. Hierbij werden nog eens extra de jongsten toegesproken, te weten: de 16-Jarige Sacha Zwetsloot en de evenoude Richard Mens. Na felicitaties door voorzitter Lambooy, dank te deze de docenten, de doktoren Hennipman en Chen, de verbandinstruc- teurs Kampinga, Slikker veer en Verbeek, die allen met bloemen werden be loond. De verdere gediplo meerden waren: de dames C. Berbee; D. Bouma; E. P. v. Deursen; C. Eldering; G. A. v. Goeverden; I. v. GIJ- tenbeek; M. H. Langeveld; V. M. Hebbelinck; H. Koot; J. M. Lambooy. G. A. M. Leenen; M. v. Maldegem; E. H. v. Rijn; H. M. v. Tol; E. P. M. Tijsen; C. M. v.d. Veer; J. M. v.d. Zwet; L. C. v.d. Zwet en de heren F. J. Eldering; D. Hulsbos en J. öfner. LEIDSE COURANT DINSDAG 27 APRIL 1982 PAGINA 7 ENHEIM Gistera vond in de gerefor- de kerk de generale itie plaats ten behoe- n de radio-opnamen, iet massaal koor, dat it uit de vier plaatse- oren, te weten: het van de Nederlandse rouwen, het her koor „De Lof- het Sassenheims ;elijk mannenkoor en ügdkoor „De Lente- klokjes" en de Amster damse kerkkoren „Jubila te" en „De Hoeksteen", in totaal 260 zangers. Dit massaal koor heeft een in tensieve studie gemaakt onder leiding van dirigent J. A. van Diederen, met begeleiding van de plaatselijke christelijke har monie „Crescendo" van de „Gedenck-Clanck Suite" van Meindert Boekei, een heel mooi werk dat in opdracht van de Culturele Raad van Be verwijk in 1980 werd gecom poneerd. Morgenavond zal de opname plaatshebben voor de NCRV die op woensdag 5 mei a.s. de uitvoering van de „Ge denck-Clanck Suite" zal uit zenden 's avonds op Hilver sum 1 van 19.02 tot 20.00 uur. Overigens zal, onder meer het werk, ook op woensdag 5 mei a.s. in de Herdenkingsdienst ter gelegenheid van de bevrij ding in de St. Pancratiuskerk door de bovengenoemde koren en harmonie worden uitge voerd. De dienst begint om half elf. NOORDWIJKERHOUT Het college van burgemeester en wethouders is er voor het schoolzwemmen in zijn huidi ge vorm te handhaven. Tevens is het echter van mening, dat een uitbreiding van het schoolzwemmen op dit mo ment financieel niet haalbaar is. Dit zijn enkele conclusies die te lezen zijn uit de nota in zake het schoolzwemmen, die op de raadsvergadering van- aanstaande donderdag ter dis cussie staat. Het schoolzwemmen vindt plaats in het gemeentelijke zwembad ,,'t Kokkerbad" en wordt gegeven aan de leerlin gen van de tweede en derde klas. De kosten voor het zwe- monderricht bedragen onge veer 57.500.- en komen gro tendeels ten laste van de ge meente. Tot het maken van een nota is besloten naar aan leiding van een brief van de oudervereniging van één der scholen (met het verzoek het zwemonderricht uit te brei den) en vragen uit de raad. Met name Rein Kuijper (PvdA) had naar aanleiding van de brief van de ouderve reniging om een inventarisatie gevraagd, terwijl de VVD al speculeerde op het terugbren gen of afschaffen van het schoolzwemmen in het kader van de bezuinigingsoperatie. De eerste doelstelling van het schoolzwemmen is volgens het college het in twee jaar bij brengen van de basistechniek van het zwemmen om zodoen de de veiligheid van het kind te vergroten. De conclusie van het college is, dat deze doel stelling nog steeds van toepas sing is. Het wijst daarbij op het feit, dat 34,6 van de school- zwemmers nog geen zwemdi ploma bezit (voor De Zilkse leerlingen is dit zelfs 68,8 Dit cijfer is in de loop van de jaren bijna niet veranderd, daar in 1980/1981 38,7 en in 1975/1976 36,4% nog geen di ploma bezat. Vandaar dat het college vindt, dat het school zwemmen gehandhaafd dient te worden. Zij is echter wel van mening dat het school zwemmen in een ruimer kader dient te worden belicht. Het moet een plaats krijgen in de schoolplanontwikkeling in re latie tot de „droge gymna stiek". Het college dringt erop aan om het schoolzwemmen als een apart vak in het leer plan op te nemen, waardoor de centrale overheid de kosten voor haar rekening moet ne men. Overigens spelen ook fi nanciële en personeelstechni- sche redenen een rol in het be sluit van het college het schoolzwemmen in zijn huidi ge vorm te handhaven. Het exploitatietekort van het zwembad zal bij een afschaf fing van het schoolzwemmen naar de mening van het colle ge toenemen, omdat het orga nisatorisch niet of nauwelijks haalbaar is het zwembad enige dagen per week te sluiten. Voorts zal het voor ongeveer 24 manuren per week werk kosten, wat ook nadelige fi nanciële consequenties heeft. Een uitbreiding van het zwe monderricht ziet het college echter ook niet zitten. Een uit breiding met één leerjaar zal ongeveer ƒ35.000,- extra kos ten. De gemeente moet geheel voor deze kosten opdraaien en het college vindt dit dan ook niet verantwoord in een tijd van economische recessie. Diploma's gestolen LEIDEN Uit het gebouw van de Rembrandtscholenge- meenschap aan de Schubert- laan is in de nacht van zondag op maandag een groot aantal al ingetikte diploma's gestolen. De diploma's zaten in een klein kluisje, dat uit de school werd weggehaald. In de kluis zat verder 600 gulden en twee apparaten waarmee een televi sie op afstand bediend kan worden. De Rembrandtscho- lengemeenschap is ook in het afgelopen weekeinde door in brekers bezocht. Dit keer ging het om de nieuwbouw aan de Brandts Buysstraat. Hier werd een grote hoeveelheid elektri sche leidingen en bedrading gestolen. De leidingen werden uit de muur gehaald. De scha de bedraagt 10.000 gulden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. begroeiing die op verzoek van de politie overigens al is weg genomen. We weten het ge woon niet, als het de slijtlaag niet is gaan we weer verder zoeken, aldus de adjudant. Het echtpaar Smit hoopt op een snelle oplossing van „het ge heim van de Boslaan". „Of moeten er eerst doden vallen?" zegt de heer Smit. De directie van het psychiatrisch centrum Schakenbosch, eigenaar van de woningen, heeft het ge meentebestuur eveneens om een snelle oplossing van de problemen verzocht. De zoveelste auto, die in de tuin van de familie Smit belandde. LEIDERDORP De Ad viesgroep Sociaal-Culture le Planning wil uitbrei ding van het aanbod van emancipatorisch en maat schappelijk georiënteerde educatieve activiteiten ten koste van instellingen, die zich thans bezig houden met recreatief gericht educatief werk met name K O. Dit blijkt uit het officiële advies dat de groep heeft uitgebracht aan het college van B en W over het sociaal-cultu rele werk in Leiderdorp. Het advies is verwerkt in een ontwerp-beleidsplan voor de jaren 1982 tot en met 1985 en een ontwerp-programma voor 1982, waarin wordt aangege ven hoe de beschikbare subsi diegelden in de ogen van de adviesgroep moeten worden verdeeld. Een plan en pro gramma zijn noodzakelijke voorwaarden om nog voor een bijdrage van het rijk voor het sociale en culturele werk in aanmerking te komen. Een en ander vloeit voort uit de ver plichting die het rijk aan de gemeenten heeft opgelegd op grond van de kaderwet Speci fiek Welzijn. De adviesgroep is niet in het wilde weg aan het plannen geslagen, maar heeft zich bij haar werkzaamheden laten leiden door de „Rich- tingswijzers voor de planning van het sociaal-culturele be leid", die eerder door de ge meenteraad waren vastgesteld.- De uitkomsten zijn deson danks niet minder interessant. Ombuiging Ten aanzien van de voorge stelde beleidsombuiging in de richting educatief werk (vor- mings- en ontwikkelingswerk) ten koste van de ontplooiings activiteiten (hobby- en interes- segroepen) is het college van B en W vooralsnog terughou dend. In een brief aan de be trokken welzijnsinstellingen vraagt het college van B en W zich af of met name vanwege de groeiende werkloosheid on der jongeren, er niet meer be hoefte bestaat aan activiteiten die gericht zijn op ontplooiing dan die op de zogenaamde educatieve sfeer. De voorkeur van de advies groep voor bewustwordingsac tiviteiten zoals VOS-cursussen, IKV, Chiligroep, Rooie Vrou wen in de PvdA, Buitenlandse werknemers, gaat ten koste van het cursuswerk van K O. Ook de Streekmuziekschool „Rijnakkoord" zal moeten in leveren. In 1982 moet volgens de adviesgroep een bedrag van f 19.000 worden bezuinigd op het muzikale onderwijs. De adviesgroep komt boven dien tot de conclusie dat de ge meente Leiderdorp meer greep moet krijgen op de kos ten van de streekmuziek school. Voorgesteld wordt het overleg met de deelnemende regiogemeenten te openen ten einde een wijziging van de ge meenschappelijke regeling te bewerkstelligen. K O zal, wanneer de voorstellen van de adviesgroep worden overgeno men, een flinke veer moeten laten. Voor 1982 wordt een be zuiniging voorgesteld van f 6000. Educatief Centrum De adviesgroep komt ook tot het voorstel alle educatieve ac tiviteiten, met inbegrip van de kunstzinnige vorming, te bun delen in een samenwerkings verband dat naar buiten op treedt als „Plaatselijk Educa tief Centrum". Het college van B en W stelt zich positief te genover dit voorstel op, maar is tevens van mening dat de inhoud en vorm van zo'n sa menwerkingsverband in een aparte nota moeten worden uitgewerkt. Het ontwerp-plan en -programma gaat nu de in spraak in. Van 29 april tot 29 mei liggen ze ter inzage van iedereen in het gemeentelijke informatiecentrum in het ge meentehuis. Binnen deze ter mijn kunnen schriftelijke be zwaren tegen de plannen wor den ingediend bij de gemeen teraad. Op donderdag 13 mei vindt er een hoorzitting plaats. Op 6 mei buigt de commissie cultuur zich over de voortellen van de adviesgroep en op 27 mei wordt er een gezamenlijke vergadering gehouden van de commissie Cultuur en Maat schappelijk Welzijn. Tenslotte zal de gemeenteraad nog op een nader te bepalen datum het plan en programma defini tief vaststellen. Degenen die zich dan nog niet met de uit spraak van de raad kunnen verenigen staat nog de moge lijkheid open beroep aan te te kenen bij de AROB-rechter. KATWIJK Voor het eerst is het aantal uitle ningen in de Katwijkse bibliotheek in 1 jaar uitge stegen boven het half mil joen. Ruim 510.000 boeken vonden hun weg naar het ledenbestand, dat overi gens ook nog steeds blijft toenemen. Eind 1981 staat 35,5% van de Katwijkers ingeschreven en dat is volgens het jaarverslag van de bibliotheek ruim 4% meer dan een jaar daarvoor. De belangrijkste gebeurtenis in 1981 is voor de Stichting Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek Katwijk echter de opening van het eerste filiaal geweest. Binnen 10 dagen wer den er in Katwijk a/d Rijn 833 nieuwe lezers ingeschreven en dit aantal is nog steeds stijgen de. Door de opening van een filiaal is de bibliotheek ook ruimer in het personeel ko men te zitten. Het feit dat het gebouw nog voor 1982 werd opgeleverd was goed voor een toename van het personeelsbe stand met ongeveer 5,5 plaat- Problemen heeft de biblio theek in het afgesloten jaar ge had met bepaalde groepen jon geren. Een klein deel be schouwt het gebouw als een clubhuis en hun gedrag stoort de overige lezers die wel juist gebruik van de bibliotheek maken. Ook het filiaal heeft kort na opening al meteen met problemen te maken. Vernie lingen die vooral in de wee kenden bij het hoofdgebouw worden aangericht beteken den voor de stichting een schadepost van enkele duizen den guldens. VOORSCHOTEN De Heer L. J. M. van Aken in Voorschoten bekend als Bertus van Aken krijgt het Verzetsherdenkings- kruis uitgereikt. De thans 77-jarige Van Aken werd op 3 september 1944 laf hartig door een lid van de Silbertannegroep in zijn voordeur neergeschoten. Hij kreeg van 1 meter af stand 4 revolverkogels op hem afgevuurd. Mede door de toenmalige huis artsen Kerkhof en Van der Steel overleefde hij deze overval, maar tot aan de dag van vandaag heeft hij nog steeds ernstig hin der van de schotwonden. Op 2 september 1944 werd de landwachtcommandant van de regio Voorschoten Bouw neer geschoten. Als wraakneming werden daarna drie bekende Voorschotenaren, waarvan werd aangenomen door de be zetters dat zij actief waren in het verzet, zonder pardon neergeschoten. De Groot en Klisters overleefden de aanval niet, Bertus van Aken wel. Bertus van Aken krijgt het Verzetskruis omdat hij met ge vaar voor eigen leven zich daadwerkelijk heeft bezig ge houden tijdens de bezetting met werk ten dienste van ko ningin en vaderland. De juiste datum van uit reiking is nog niet be kend, waarschijnlijk zal de uitreiking plaatsvinden voor de Dodenherdenking op 4 mei in het raadhuis van Voorschoten. gaande (midden) en komende (links) Rechts mevrouw De Haas. pNSBURG Onder veel hartelijke woorden en litingen heeft de directeur van het zwembad t Waterbos" de heer A.M.H. Snel afscheid ge ien van het bestuur, de medewerkers en con- Bies in Rijnsburg. Voorzitter van „het Water- mevrouw A. de Haas-Kromhout zwaaide de ^trompet over de activiteiten van Snel en dat de- fc eigenlijk alle sprekers. ^eeft men 7 jaar lang een harde werker en een Ifigiek zwembaddirecteur gehad, die zich met hart en J A'nzette voor z^n zwembad. Hij organiseerde vele spe lactiviteiten zoals de carnavalsdisco, trim u fit, de ^rwierdaagsen en de slechtweerrecreatie. De heer Snel L ^nt per 1 mei als bedrijfsleider in Geldrop. lens werd gisteravond de heer W.J.P. Janssen uit Zoe ls peer welkom geheten. Hij werkte voordien twee jaar y Bedrijfsleider van een zwembad in Urk en 5 jaar in •termeer. Het gezin Janssen hoopt binnenkort in Rijns- j_p|B te komen wonen. De heer Janssen begint per 1 mei _taak in Rijnsburg. 1 "TTHENDAM Bij Wltmilie Smit aan de lan in Leidschendam fetermorgen voor de flste maal een auto de binnengereden, s die vanaf de Veur- jatweg de afslag naar iordsingel nemen, lij- i het nemen van de op magische wijze te aangetrokken iet tuinhek. De heer evrouw Smit begrij- niets van. Jaren- eed het verkeer on- >rd hun huis voorbij anderhalf jaar gele nbestuurbaar gewor- uto's plotseling hun :k ramden, in de elandden, tegen een ïun bomen tot stil- kwamen of soms wat verder in de nog steeds zonder vaardige persoonlijke omdat na de nogal bocht met niet te hoge werd gereden. De denkt dat het een van omstandighe den is. Misschien is de weg verzakt of is de slijtlaag de boosdoener maar het is vol gens hem ook mogelijk dat de wegverkanting in plaats van naar binnen, naar buiten hel lend is aangelegd. Mevrouw Smit hoopt dat er wat gebeurt want zij vreest binnenkort nog eens bezoek van een auto in haar woonkamer. Als ze de laatste maanden wat onregel matigs hoort verdwijnt ze snel naar de achterkant van het huis, bevreesd voor onver wacht bezoek. Opmerkelijk is wel, aldus de heer Smit, dat die bezoeken bijna altijd ge paard gaan met beginnende lichte regenval. Ook bij de politie, kind aan huis tegenwoordig bij de fami lie Smit, staat men voor een raadsel. Adjudant Welving van de Leidschendamse ver keerspolitie: „De oorzaak is moeilijk vast te stellen". In sa menwerking met gemeente werken wordt nu eerst de slijt laag verbeterd maar naar de werkelijke oorzaak tast men in het duister. Ook de politie is de lichte regenval bij de ver keersongelukken opgevallen. Adjudant Welving wijst bo vendien op het beperkte zicht dat automobilisten na de bocht op tegenliggers hebben, een gevolg deels van aanwezige

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7