LHet Oude Raedvan Woubrugge in het daglicht van gisteren en vandaag leidooi voor deer begeleiding an studenten no ïlpende tid berooft "jaarde Uitbreiding Kannerschool in gebruik LEIDSE COURANT DINSDAG 27 APRIL 1982 PAGINA 5 fcliV5 VAN DER WERELD SCHOOT WEER EENS UIT ZN OUDE SLOF Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. mm JCN „Eindelijk de universiteit eens (en goed studenten- I komen. De tweefa- Uctuur staat voor de Jn dat betekent een verzwaring voor de iten. De universiteit daar in haar beleid onvoldoende reke- mee gehouden en ibonifl Een 70-jarige is gistermiddag op het gedupeerd door een in zorgzame heer. Uit moest de vrouw het dat haar naar haar toestemming in Portu- brengen laten gaan. De 1 dame stapte om half de trein naar Schiphol, i daarbij geholpen door {►or haar wildvreemde (ie de vrouw naar haar in de trein hielp. Op bl bleek, dat een porte- uit haar handtas was ^en- 1° de tas zat haar tt, een paar honderd tien girobetaalkaarten i paar honderd gulden, tóne op Schiphol stuur- Jrrouw terug. De porte- jwerd om half vier in y^|in in Rotterdam terug- ien. Alleen het paspoort toen nog in. gaat in tegendeel zelfs be zuinigen op de studenten voorzieningen. Wat ons betreft is de maat vol". Aldus Dick Koelega, stu dentlid in de universiteits raad voor de progressieve partij. Deze raad besloot gisteren een commissie in te stellen die een poging voor verbetering van de positie van de student gaat wagen. De commissie moet ko men tot een zogeheten inte graal studentenbeleid. Het in stellen van een dergelijke werkgroep is ten dele een reactie op een rapport dat vo rige maand is verschenen en handelt over studentenbegelei ding. Daarin wordt ondermeer gesteld dat de studentenartsen, -psychologen, en de studen tenpsychiater wel kunnen ver dwijnen. De makers van het rapport vinden dat de studen ten deze voorzieningen ook in de „burgermaatschappij" kun nen vinden. Ook zeggen zij dat er te weinig studenten gebruik maken van deze (gratis) medi sche en geestelijke verzorging aan de universiteit. Dick Koe lega van de universiteitsraad: „Deze argumenten gaan niet op. De cijfers in het rapport over het aantal consulten kloppen niet en ook de bewe ring dat de studenten voor de zelfde voorzieningen elders te recht kunnen gaan niet op. Deze hulpverlening is voor de meeste studenten te duur". een beleid voor studenten op tafel te komen. In september beginnen de eerstejaars voor het eerst met een programma volgens de tweefasenstructuur. Dat houdt in dat men maxi maal zes jaar over de studie mag doen, hetgeen in de mees te gevallen een studieverzwa ring betekent. Dick: „In de praktijk zal dit minder tijd voor ontspanning betekenen en ook worden er strengere ei sen aan het van halen van ten tamens worden gesteld. Dan moet ook zeker rekening wor den gehouden met psychische Eiroblemen van de student. He- aas is de aanstelling van een professionele studiebegeleider op de faculteiten nog steeds onderwerp van discussie. De financiën om zo een geschoold iemand aan te stellen ontbre ken, maar deze mensen zijn hard nodig. Op het ogenblik functioneert er bijvoorbeeld nog maar één begeleider voor een rechtenfaculteit, die zo'n 5000 studenten telt. Vaak ook doen docenten de begeleiding „er even bij", een halve dag per week of zo". Dick Koelega vindt verder dat de belangen van de student veel beter dan tot nog toe moeten worden behartigd. „We moeten de vinger aan de pols blijven houden en als stu denten zelf met initiatieven komen. Excessen kunnen met de tweefasenstructuur gemak kelijk optreden. Zo is het mo gelijk gebleken dat de studie richting pedagogie dit studie jaar al begonnen is met een verkapte tweefasencursus, en dat terwijl de wet pas in au gustus van kracht wordt". t lijkt een leuk, onbe- mmerd zitje, onder de lopende geknotte bo- Vijc^n langs de Woudwete- oon1g. Is natuurlijk ook ;*eJi aardig zitje; zo in of de wind, daar vóór elle$ uitspanning in Wou- ugge. Maar de meeste m degenen die hier jerstrijken (aanleggen boten verboden, ir om „in te nemen" er naar de smaak de directie niet ge worden „aange- /jouid"), zo goed als alle hekt-dorpelingen die hier ir een rustig verzetje weten nauwe- :s dat het verleden da- heeft huisgehouden fjej, „Het Oude Raedt- v na\ erdi i de stenen konden spre- 1», zouden ze de dolste ver- ien kunnen vertellen. Ook is niet helemaal waar, pt de meeste stenen aan j,uJ eerbiedwaardige gebouw ifer/i van een Iatere (restaura- riaarl datum- Maar toch! Of- >ld iP?n etablissement in- nieflijk en van buiten zich -Spe\ bet heden en de toe- tekebst heeft aangepast, ademt jjuzj nog de sfeer van een ver #0jwijderd weleer. En omdat irdaad de stenen, noch de lig geknotte bomen en de len aanlegsteiger goed tun woorden zitten, laten hier het spreken maar r aan iemand die z'n id toch niet kan houden »lke gelegenheid aangrijpt jZijn kennis op schrift te ■J}en: Hans van der Wereld, Rijnlandse archivarische "!aabmeen, die WOUBRUG- m eD als specifieke leerstoel waar vanaf hij doceert, Jyijl hij in zijn geestelijke "u{gel de oudheden op zich n"a4iet komen. ns is een doordouwer, op brutale af. Bezield is hij L Doordrenkt van de lief- voor zijn domein. Zowat don: blanco vel papier voorziet e D"| Het Oude Raedthuys aan de Woudwetering. hij van teksten die zijn oude heerlijkheid van nog niet vergane en op nieuw leven gerichte glorie kunnen voor zien. Ik mag die Hans wel; en ik hoop dat die gevoelens we derkerig zijn. Een enkele keer kom ik hem hier of daar tegen en telkens weer staan zijn blauwe, vorsende ogen op oneindig. Ze kijken bijna door je, en toch ook langs je, heen. In het teken van het verleden, dat bij hem een toekomst heeft. „Colle ga", zeggen we dan tegen el kaar. „Kan ik wat bij je kwijt?", vroeg hij onlangs. „Jij wel. Hans, vanzelfspre kend; je spui-t maar", gaf ik toe; „Het is zeker weer over WOUBRUGGE hè, ouwe reus?" „Krek zei Hans, en hij gaf me de vijf, toen hij aanlegde op de partij die ik mocht beleven bij m'n zilve ren journalististenjubileum. Wereldje apart Maar genoeg nu, over die kleine, bijkomstige onderlin ge contacten. Van der We reld, een Woubrugs wereldje apart, heeft een bijzonder on derhoudende brochure het licht doen zien. Onder auspi ciën van de plaatselijke His torische Vereniging „Otto Cornelis van Hemessen", die de voorbije Woubrugse dagen koestert als haar oogappel. „Je schrijft maar, jongen", zei de vereniging, en Hans liet het er niet bij zitten. Het gaat hier om alweer deel zeven in de reeks „Historische Publi n di voorde, die met het nalopen en be-rentmeesteren van zijn bezittingen en lenen hele da gen maakte, gaf opdracht tot de bouw. Waar u en ik nu zitten te eteft, vorstelijk be diend, zaten in die dagen de baljuw en de „welgeboren mannen" te doen wat ze niet laten konden. De rakkers hadden daar geen boodschap aan. Die „veldwachters" pik ten slechts op. Daar kon Otto van Hemessen, als vroeg- 20ste eeuwse rakker van meepraten, moet je maar denken. Maar er werd te pas en te on pas recht gesproken. Ruim 100 jaar geleden zat er zelfs een „Kantongerecht"; ook Zevenhoven, Alkemade en Nieuw veen en nog meer plaatsen vielen daaronder. De gemeenteraad zat er tot 1887 beslissingen te nemen, met een consumptie in de hand. Maar de Drankwet kwam ontnuchterend tussen beide: óf de vergunning prijs geven, óf de zaak als ge meentehuis opgeven. Men koos toen vóór de drank, en er werd een nieuw raadhuis aan de overkant gebouwd, met het natje onder handbe reik. De raad en B en W zit ten sinds 1977 alweer in een nieuw gebouw. Maar het ver leden was gestreng en streng. In de rechtkamer van het rechthuis vonden ook lotin gen voor de nationale militie Milizia, als tussenvorm van leger en politie plaats. Voor het eerst in 1811. Ook Woubrugge was net een jaar tje onderdeel van het Franse keizerrijk en de burgemees ter, „maire", Cornelis Kem penaar deelde er de lakens uit, in naam van Napoleon, de empereur. Er werd geloot (ook zo'n machtige bonapar- tistische vinding): 24 Wou brugse jongelieden werden naar de slachtvelden van Duit'.land en Rusland ge stuurd, en twee van hen keerden terug. Zelfs het nazi bewind heeft in Woubrugge niet zo'n slachting gehouden. Nee, Napoleon kon er de pot op. En die maire Kempenaar werd niet uitgezuiverd, maar hij was de eerste om, na de bevrijding in 1813, plechtig te verkondigen, dat „ieder amb tenaar ontslagen was van de eed, aan de keizer gezwo ren". Oranjeklant Daar was toen ook een oude Oranjeklant, tevens schout. Aart Schilderop geheten, die plotseling van de toren zijn geliefd oranje dundoek zag wapperen en van ontroering ter plekke doodbleef. In de buurt van het rechthuis. Hans van der Wereld: „We bevinden ons dus op histori sche grond!" Aan Hans' hand gaan we rus teloos verder. We passeren de aloude gevangenis, met de dikke muren en de sombere kille cellen, die alle ellende des levens in zich borgen. Het tehuis van misdadigers, maar ook het tijdelijk onder komen van de „gijzelaars", die hun schulden niet op tijd hadden betaald. Daar zou je nu om moeten komen; bij PTT en energiebedrijf, bij voorbeeld. Waanzinnig groot zou zo'n onderkomen moeten zijn; misschien wel het groot ste detentie-park van Euro pa; als je consequent was. Maar natuurlijk zijn we niet consequent. Kom nou. En de schuldeisers, einde 20ste eeuw, hebben zich ook aan die opvatting aangepast. Terug naar Woubrugge, in korte samenhang. Het recht huis heeft zoveel naars en heerlijks in zijn omgeving ge kend, tot en met een lusthuis van de ambachtsheer, com pleet met gracht en „speel jacht" daarin. Plunderingen, afbraak en een kolfbaan de voorloper van het geïm- porteerds bowlen en bran den en welke andere ramp spoed ook. Duitsers In de (vorige) wereldoorlog zaten Duitsers in „Het Oude Raedthuys" te spelen met ex plosieven; in 1942. Experi menteren met de (te laat) ontwikkelde „pantservuist". Een ruïne was het resultaat. Maar in de kortste keren was de schade hersteld, want de „Führung" mocht er niets van weten. Verder ging „Het Oude Raedthuys" van hand tot hand, terwijl de Woudwe tering onverstoord voortkab belde. Op een gegeven mo ment komt Hans ertoe, een opsomming te geven van de complete inventaris van het roerend goed: dat begint bij de zeven ballen van het bil jart, maar gaat door via de rotan terrastafelties, vriesma- chine, chocoladekastjes, hon derden stoeltjes, de keuken- accessoires, de voorraad glas- en aardewerk. Onvoorstel baar, maar geen waterkaraf is aan de aandacht van Hans ontsnapt, laat staan likeurle peltjes of een doos stampers, een fietsenrek, damasten dekservettes en een orgel met krukje en bankje en kansel van de Ned. Pro testantenbond afd. Woubrug ge; want die hield daar ook huis. „Thans ademt deze histori sche omgeving weer rust en vrede", zegt Hans van der Wereld, in al z'n onschuld en hoopvol. Alsof Woubrugge en het Oude Raedthuys op hun uitvaart lagen te wachten. Maar Hans weet wel beter, en „Het Oude Raedthuys" ook, met z'n gezellige gelag kamer, waar een eventuele „underdog" moet betalen, als de rest de boventoon viert. Het „gelag" betalen: het ma nagement dat elkeen van harte weikon heet, buiten dit boekje om is daar geheel en al op ingesteld. Behalve op maandag en dinsdag. Nou, dat is niet al te uitnodigend, maar die van „Het Oude Raedthuys" hebben er wel een lekker weekend aan; als voor het overige de boekin gen en aanleggingen tot vre de stemmen, en Hans van der Wereld zijn biezen heeft gepakt. Want Hans is een reuzen-promotor van alles dat Woubrugge heet, maar hij moet niet op je lip blijven zitten. Dat heb je met die promotoren: je kunt er dood moe van worden. „Mare" wordt ook in de toekomst gratis verspreid LEIDEN De gratis toezen ding van het universitaire weekblad Mare aan studenten is weer voor geruime tijd ver zekerd. De universiteitsraad besloot gisteravond om 50.000 gulden extra uit te trekken om verzending voor 1982 te garan deren. caties" van de vereniging. Oplage: 200 exemplaren. Nou, dat is niet zo erg veel, en dan mag je best de pers erbij inschakelen. Plaats van beschreven han deling: „Het Oude Raedt huys" dus. Eigenaar Slag boom en kelner Muller kun nen er ook desgewenst een boekje over opendoen. Het is „engbinnen. Want er zijn nog oude cellen, waar van daag de flessen gerijpte wijn op ontkurking liggen te wachten. Maar eens zaten daar boosdoeners of wat'voor delinquenten ook op verlos sing te wachten. „Het Oude Raedthuys", waar vandaag, tot veler genoegen uitlo pend in recommandatie gegeten en gedronken wordt was namelijk eens het recht Stut en steun Enfin, de vestiging van het huis werd beleefd in 1652. Esselijkerwoude had daar als ambachtsheerlijkheid (waar over een Heer was aange steld) een stut en steun die het volkje binnen de geoor loofde perken trachtte te houden en ze anderszins op hun falie gaf bij 't niet nako men van de wetten. Jacob van Wassenaar van Duiven De nieuwe lokalen werden gistermiddag door ouders en andere belangstellenden bezichtigd. OEGSTGEEST De uitbrei ding van de Leo Kanner school, school voor zeer moei lijk opvoedbare kinderen (ZMOK) aan de Endegeester- straatweg werd gistermiddag zonder veel ceremonieel ver toon officieel in gebruik geno men. De Leo Kannerschool heeft er nu drie schoollokalen en wat nevenruimtes bij die los van het hoofdgebouw staan. Hier wordt het voortge zet buitengewoon onderwijs (VBO) gegeven aan 30 oudere kinderen, zo ongeveer de leef tijdsgroep van 12 tot 16 jaar. Dit voortgezet onderwijs om vat onder meer huishoudelijke onderricht, MAVO en de brugklas voor het lager be roepsonderwijs. De Leo Kannerschool had dringend behoefte aan deze uitbreiding aangezien de school spoedig na de nieuw bouw in 1979 al uit het jasje was gegroeid. Momenteel zit ten er 105 kinderen op de school en 33 man personeel. De Leo Kannerschool ontstond 12 jaar geleden vanuit de sa menwerking met het psychia trisch kinderziekenhuis Curi um, dat een aantal kinderen onder de hoede had die te moeilijk waren om naar de ge wone school te sturen. Aan vankelijk klein opgezet in een pand aan de Geversstraat groeide de school al spoedig uit tot een zelfstandig apparaat met verschillende afdelingen, waaronder een kleuter-afde ling. Er is nu nog steeds spra ke van doorstroming vanuit de buurman Curium, maar 90 procent van de leerlingen komt van buitenaf. De school heeft een regionale functie, de leerlingen komen vooral uit Zuid-Holland, maar ook wel uit Noord-Holland. De school heeft geen wachtlijst, de kin deren worden er direct op ge plaatst omdat het gaat om acu te hulpverlening. „Het is geen kleinigheid om hier te wer ken. Het is vooral een kwestie van weinig praten en veel doen. Aangezien het school verzuim opvallend gering is en de kinderen zich hier thuis lij ken te voelen mag ik aanne men dat we op de goede weg zijn", stelde directeur Van der Vorst gisteren op de receptie. Hiermee werd net voorstel van het college van bestuur om verzending helemaal stop te zetten met ingang van au gustus aanstaande afgewezen Ook het idee om in Leiden wonende studenten Mare te la ten afhalen op verschillende punten in de stad kreeg geen meerderheid in de raad. Be langrijkste argument vóór handhaving van versturen is dat het op tijd lezen van mede delingen over bijvoorbeeld tentamendata en roosterwijzi- gingen van groot belang zijn voor de studenten. Vorig jaar werd ook een plan van het college van bestuur om te be zuinigen op portokosten van Mare door de raad verworpen De universiteitsraad besloot gisteren tevens een werkgroep in te stellen die moet onder zoeken welke extra problemen gehandicapten tijdens hun verblijf op de universiteit zoal kunnen tegenkomen. Een mo tie hierover van studentlid Theo Brinkel werd breed on dersteund. Hij vond dat een al gemene lijn inzake gehandi captenbeleid aan de universi teit nog ontbreekt en stelde voor om een centraal punt in te stellen waar gehandicapten terecht kunnen met klachten over bijvoorbeeld toeganke lijkheid van gebouwen, stu dentenhuisvesting, vervoer en studiebegeleiding. Ook denkt hij daarbij aan personeelsbe leid en mentaliteitsverande ring omdat nogal eens (onbe wuste discriminatie van ge handicapten voorkomt. In ze ven andere universiteiten wordt ook geprobeerd een werkgroep voor probleem-in ventarisaties in te stellen. huis van de ambachtsheer lijkheid Esselijkerwoude. Ja wel; die prachtige naam sier de een paar eeuwen geleden nog de gemeenschap die ten- egenwoordig Woubrugge heet. Verandering hoeft niet altijd verbetering te zijn.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5