Een VVD Alkemade verwijt CDA en VGA eigenzinnig optreden Plan voor nieuwe speelvoorziening in Koudekerk goeden^ ÊeidócSomcwë Beatfestival in Alphen REGIOUOURINAAL Identiteit Zoeterwouds onderwijs in gevaar Overlast bar-bistro in Oude Wetering aan kaak gesteld REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 27 APRIL 1982 PAGIN» Zes toneelgroepen op Hazerswoudse bühne HAZERSWOUDE Zes toneelgezelschappen doen mee aan het één-acter festival dat morgen en donder dag in het Michelshuis in Hazerswoude-dorp gehouden wordt. Op dagen gaat het doek om acht uur 's avonds op. De organisatie van dit evenement berust bij de Hazers woudse culturele raad. De deelnemende toneelgroepen zijn: ..Grimas" uit Gouderak, het Rotterdamse ..Utile Dulci", „VIOS" uit Reeuwijk, regio „Gouwestreek" uit Waddinxveen en uit Hazerswoude de koninklijke „On der Ons" en „Ontwikkeling en Vreugd". Dit laatste ge zelschap legde tijdens de eerste editie van het Hazers woudse één-acter festival, twee jaar geleden, beslag op de eerste plaats. De toneelgezelschappen uit Rotterdam, Reeuwijk en Gouderak komen morgen aan bod. Een dag later treden de Hazerswoudse en Waddinxveense acteurs voor het voetlicht. ZOETERWOUDE Het protestants-christelijk onderwijs in Zoeterwoude zit in de knel. Dat is de constatering nu de introductie van de basisschool een directe bedreiging vormt voor de protestants- christelijke kleuterschool „De Kleine Wijzer" aan de Hoge Rijndijk. De school bestaat thans tien jaar maar of de eigen identiteit behouden kan blijven, is maar zeer de vraag. Het voortbestaan hangt na melijk af van het aantal leerlingen en dat zal drastisch moeten toenemen. Slechts met een tijdelijke ontheffing van het mi nisterie kan „De Kleine Wijzer" in ieder geval nog blijven bestaan tot 1983. Maar mét de intro ductie van de basisschool wordt de eis met betrek king tot het minimum aantal leerlingen drastisch verhoogd met alle gevolgen van dien. Tot heden is het zo dat de kinderen die de kleuterschool verla ten naar een protestants-christelijke lagere school gaan in Leiderdorp of Leiden. Zij dienen daarbij wel de levensgevaarlijke wegen die naar deze scholen leiden af te leggen. Een andere mogelijk heid is dat de kinderen naar de katholieke Ber- nardusschool gaan. De eigen identiteit moet dan worden prijsgegeven en dat is vanzelfsprekend voor veel gezinnen niet acceptabel. De introductie van de basisschool dat wil zeggen kleuter- en lagere school in één kan het einde betekenen van „De Kleine Wijzer". Hoewel de samenwerking met de Bernardusschool goed verloopt, zoekt het schoolbestuur van „De Kleine Wijzer" toch naar alternatieven. In de eer ste plaats wordt onderzocht of er mogelijkheden bestaan om samen met de katholieke Bernardus school te komen tot de oprichting van een basis- schoof waar plaats is ingeruimd voor de katho lieke én protestant-christelijke leerlingen, bijvoor beeld door gescheiden godsdienstonderwijs. Daar naast wordt nog bezien of de mogelijkheid bestaat een dependance te worden van een van de Lei- derdorpse scholen. Mr. Vrolijk bij herdenking in Marekerk LEIDEN Mr. M. Vrolijk, commissaris van de koningin spreekt dinsdag 4 mei tijdens de herdenking van de gevalle nen in de Marekerk. De bij eenkomst wordt om half acht geopend door burgemeester mr. C.H. Goekoop van Leiden. Na afloop van de dienst in de kerk wordt een Stille Tocht gehouden naar het monument tegenover molen De Valk, waar bloemen gelegd worden. De Stille Tocht begint bij de Marekerk. ONTWERP-MOTIE VERKIEZINGSSTUNTJE ALKEMADE Een groot deel van de gistera vond gehouden raadsver gadering had een min of meer emotioneel karak ter. Aanleiding daartoe gaf de door CDA'ers P. van der Meer en W. Klerks en VGA'er J. Kret ingediende ontwerpmotie aan het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening te gen de beslissing om aan Alkemade dit jaar slechts negen woningwetwonin gen toe te wijzen. Dick van der Meer (VVD) nam het de initiatiefnemers kwalijk dat zij de VVD- fractieleden niet uitgeno digd hadden de „overbo dige" motie ook te onder tekenen. „De inhoud van de motie ligt iedereen na aan het hart; niet alleen CDA en VGA" zei hij verongelijkt. Hij beschuldigde het CDA ervan dit alles geor ganiseerd te hebben in het ka der van de komende raadsver kiezingen. Hij wilde weten waarom de tekst van de brie ven van B en W aan de Cen trale Directie van de Volks huisvesting en het ministerie van Volkshuisvesting zo lijkt op die van de motie. „Is hier soms dezelfde auteur aan het werk geweest?" vroeg hij veel betekenend met de ogen ge richt op wethouder Verhaar. Aan het einde van zijn betoog stelde hij voor om adhesie te betuigen aan de brieven van het college van B en W en de motie in te trekken. H. van Tol (PPR) vond dat de initiatiefnemers een ongeluk kige procedure gevolgd had den over „een onderwerp waar we het in de raad eens gezind over eens zijn". Hij vond de motie te lang en de adressering onjuist. Een derge lijke motie sorteert meer ef- fekt als hij aan de Tweede Ka mer der Staten Generaal ge stuurd wordt en naar de Vere niging Nederlandse Gemeen ten". zei hij. F. Hoogenboom (PvdA) was het er met Van Tol en Dick van der Meer over eens dat ook hij graag voorkennis van de motie had willen hebben. Frustraties Vervolgens mocht J. Kret (VGA) als een van de indie ners van de motie zijn zaak verdedigen. Hij sprak van „frustraties" bij de voorgaande sprekers en verklaarde geen moment aan mede-onderteke ning door andere frakties te hebben gedacht. Slechts de in houd van de motie was voor hem van belang. Eventueel was hij bereid zijn naam onder de motie te vervangen door de naam van een van de spre kers. Kret: „De motie moet als ondersteuning van het college- beleid gezien worden. De on gelukkige informatie van de minister dat bij het bouwen van woningwetwoningen prio riteit gegeven moet worden aan grote steden, weerhoudt Alkemade van een goed woon beleid". Hij vervolgde: „De tekst van onze motie was ken nelijk zo gek nog niet. De oor spronkelijke brieven van het college aan de Centrale Direc tie van de Volkshuisvesting ën aan het Ministerie van Volks huisvesting zijn conform onze motie gewijzigd". Hij pleitte ervoor dat de schijnwerpers meer op de inhoud van de mo tie dan op de indieners daar van gericht zouden worden. Paul van der Meer (CDA), ook een van de indieners van de onderhavige motie, meende in de kritiek jaloersheid en naij ver te beluisteren. Jaloersheid op het feit dat de overige poli tieke partijen niet op het idee van een motie zijn gekomen. W. Klerks (CDA) veronder stelde dat er niets dan lof over de motie zou zijn gesproken als H. van Tol (PAA) ...Zwanen zang... deze niet door hem, maar door Dick van der Meer zou zijn medeondertelcend. „Als wij geen actie ondernomen zouden hebben, was er niets gedaan tegen het voor Alkemade desastreuze beleid van de mi nister van Volkshuisvesting" zei Klerks fel. Toen Dick van der Meer voor de tweede keer aan het woord kwam, ver klaarde hij wel voorkennis van de „overbodige" motie ge had te hebben, maar niet uit genodigd te zijn voor medeon dertekening. Zwanenzang Van Tol noemde de verdedi ging van Kret een „VGA-zwa- nenzang" en „geboortekreetjes van een CDA'er", waar hij uit eindelijk dan toch wel mee ak koord kon gaan. Net als Hoog enboom verklaarde hij niet ja loers op het CDA te zijn. Na enig beraad werd besloten de adressering conform suggesties van Van Tol uit te breiden met de Tweede Kamer der Staten Generaal en de Vereni ging Nederlandse Gemeenten. Wethouder Verhaar zei tot slot dat de motie zijn volledige in stemming had. „want het is ten hemelschreiend dat men in deze tijd nog minimaal 26 jaar oud moet zijn om voor een woning in aanmerking te ko men". Na een schorsing van vijf minuten bleek de voltalli ge gemeenteraad de motie ten volle te kunnen onderschrij ven. Alle eerder geuite kritiek bleek als sneeuw voor de zon te zijn verdwenen. Swinging Blue Jeans. ALPHEN AAN DEN RIJN Voor het eerst in tien jaar zal er in Al phen aan den Rijn weer een groots Beatfestival plaatsvinden. Bekende groepen uit het Mersey- beattijdperk (jaren '60 en begin '70), waartoe ook The Beatles en The Sear chers behoorden, komen 30 oktober speciaal voor dit festijn, dat het eerste in haar soort in Neder land is, naar de Rijn streekhal. De groepen, die 's avonds vanaf half acht zullen optre den, zijn The Swinging Blue Jeans, Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick and Tich, The Troggs en The Mersey Beats. Aan dit festival zal een pla- tenruilbeurs voorafgaan, waarop grammofoonplaten geruild of verhandeld kun nen worden die niet meer bij de normale platenhandel verkrijgbaar zijn. De werkgroep culturele akti- viteiten van de Kulturele Raad, die dit evenement or ganiseert, heeft juist voor een dergelijk festival gekozen, omdat zij niet in de wielen wil rijden van de jongeren centra die optredens van de „normale" popgroepen ver zorgen. Bovendien wil de werkgroep zich ook richten op de wat ouderen die niet meer naar jongerencentra gaan. De werkgroep heeft inmid dels ook contact opgenomen met de radio en televisie over eventuele uitzending van dit festival. Vanaf 1 september zal de vóórverkoop van de kaarten, die 20 a 25 gulden zullen gaan kosten, starten. Zesde klassers bepleiten betere verkeerssituatie in Nieuwveen NIEUWVEEN De com- missievergadering open bare werken had gistera vond veel tijd over voor de opinies vanuit de pu blieke tribune. Een groep van 6 kinderen van de ba sisschool Tamboerijn ver dedigde op zeer goede wij ze haar mening over het gevaarlijke kruispunt Conradpark-Parkstraat. Danielle Schwiers, secretares se van de schoolraad vertelde dat de Tamboerijnschool bin nen de verkeerslessen de weg van school naar huis en terug hadden bekeken en dat ze tot de conclusie waren gekomen dat het bovengenoemde kruis punt zeer onoverzichtelijk was. In een brief aan de ge meente gaven zij aan dat ze brapaden en een bord met „Minder vaart, u weet dat het kinderen spaart" de beste op lossing zou zijn. Gedocumenteerd met situatie schetsen en suggesties was dit bij de gemeente aangekomen en stond als agendapunt geno teerd. De commissie behandel de het zeer serieus naar de groep en er werd hevig gedis cussieerd met de aanwezige 6e klassers. De idee om klaaro- vers op het kruispunt neer te zetten werd wisselend ontvan gen. Een andere groep op de pu blieke tribune was de buurt- groep Schoterveld-zuid. Zij hadden een enquête gehouden binnen de wijk en kwamen de eerste gegevens voorleggen aan de commissie. Door de persoonlijke benadering naar de wijkbewoners hadden ze een rendement bereikt van 65% ingevulde formulieren. De volledig uitgewerkte gegevens waren nog niet voor handen, maar wel kon men o.a. vertel len dat 60% van de onder vraagden de voorkeur had om van de wijk een woonerf te maken en dat de Korenveld weg als zeer gevaarlijk werd ervaren, zeker de kruising met de W.P. Speelmanweg. De commissie wacht de verdere gegevens af en zegde toe met de buurtgroep in contact te zullen blijven. Een voorstel van de heer Jousma om als commissie alvast wat onder zoekwerk te verrichten vond geen bijval. Men wilde eerst de volledige uitslag van de en quête afwachten. 5 Het Hofstedepark waar binnenkort de heemtuin zal worden aangelegd. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De raad ging gis teravond akkoord met een voorstel van B en W f 10.500 beschikbaar te stellen voor een nieuwe speelvoorziening in de buurt Meerwijckstraat- Lombokstraat. In overleg en samenwerking met enige buurtbewoners is een plan opgesteld dat on der meer voorziet in het plaatsen van buitelrek- ken, een speelhuis met glijbaan, een zandbak, knikkertegels en een hin- kelbaan. De gehele buurt zal in de gelegenheid wor den gesteld dit plan van commentaar te voorzien. Een en ander zal worden betaald uit het recreatie- fonds. Onderwijs Voor het algemeen muzikaal vormend onderwijs (AMV) op de beide Koudekerkse basi- scholen ingaande schooljaar 1981/82 stelde de raad een krediet beschikbaar van 820. De raadsleden toonden zich zeer tevreden met deze pla'n- nen. „De rest hangt af van de Streekmuziekschool", zoals wethouder F. Kimpel het for muleerde na een desbetreffen de vraag van PvdA'er Jan Wondergem. Het volwassenenonderwijs gaat, naar alle waarschijnlijk heid, in Koudekerk begin sep tember van start. De cursus omvat gedurende 1 jaar een wekelijkse lesavond in de Bur gemeester de Herderschool. VVD-raadslid mevrouw Z. Ro- meijn vroeg of het college wel voldoende had nagedacht over de consequenties van een en ander. Zij noemde onder meer het dienstverband dat het col lege aangaat met de onderwijs gevenden (salaris, eventueel wachtgeld), rijkssubsidie en rechtspositie. Wethouder Kim pel meende dat dienaangaande bij nader inzien inderdaad niet voldoende is nagedacht. Op voorwaarde dat deze zaken nog nader worden onderzocht ging de raad evenwel akkoord en stelt voor de volwassenene ducatie een krediet beschik baar van ƒ8000. Wel dient in de volgende vergadering de raadsleden over de door me vrouw Romeijn aangekaarte onderwerpen duidelijkheid te worden verschaft. De forse overschrijding van het vastgestelde bedrag met bijna 15.000 als bijdrage in de kosten aanleg heemtuin in het Hofstedepark, is de raad, zoals te verwachten was, nogal in het verkeerde keelgat gescho ten. Burgemeester G. Swaan gaf toe een en ander niet vol doende te hebben onderkend, ook al omdat snel handelen in deze geboden was (voorjaar-, /planttijd). Vanwege de klein schaligheid van het plan was niet eerst overleg gepleegd met het waterschap De Oude Veenen, aldus de burgemees ter. Zoals bekend dient in ver band met een goede bereik baarheid van de heemtuin een pad te worden aangelegd langs de wetering. Dit pad zal tezij- nertijd gaan aansluiten op de reeds bestaande wandelroute achter de sportvelden. Kade- verhoging zoals het water schap nu wenst, zou in de toe komst in ieder geval toch moe ten gebeuren. Hierop vooruit lopend wilde de raad dan wel het aanvullende krediet be schikbaar stellen, waarmee de heemtuin in het Hofstedepark een feit is geworden. ALKEMADE Tijdens de gisteravond gehouden raads vergadering werd de verhuur van een gedeelte van het trot toir van de Kerkstraat in Oude Wetering aan de heer Krispijn, eigenaar bar-bistro „El Barco" behandeld. Het was J.Kret (VGA) die met niet mis te verstane kritiek kwam. Hij noemde de bar een voor om wonenden hinder opleverend object. Dat het gemeentebe stuur de laatste tijd niet veel klachten meer verneemt, ver klaarde hij met het simpele ar gument dat de omwonenden het nut daarvan allang niet meer inzien. „Er wordt door de politie toch niets onderno men" is de redenatie gewor den volgens Kret. „Het café heet bij deze bewoners „El Brako" omdat bezoekers die teveel gegeten of gedronken hebben de inhoud van hun maag in een portiek of poort deponeren", aldus Kret. Volgens dit raadslid gebeuren er trouwens nog veel meer vreemde dingen daar in de Oude Weteringse Kerkstraat. Verdere details wilde hij de aanwezigen echter besparen. Wel voorzag hij een levens groot fietsenprobleem, omdat hij gelezen had dat de toe gangspoort tot de achtertuin van Krispijn, waar hij een fiet senstalling gaat inrichten, te koop staat. „Trouwens, er komt toch niks van terecht als bezoekers honderd meter moe ten lopen vanaf het café om hun fiets in de achtertuin te stallen". Hij voorzag dat de stoelen niet binnen de marke ring op het trottoir zullen blij ven, zodat voetgangers via de autoweg, om geparkeerde auto's heen, hun weg moeten vervolgen. Krets conclusie luidde kort en bondig: „niet verhuren". Het belang van de omwonenden woog voor hem zwaarder dan dat van Kris- pijn. Mevrouw Van Aken (VVD) vond Kret „érg zwartgallig". „Je moet altijd uitgaan van de goede wil van de onderne mer", vond zij. Wethouder Van Duykeren vond dat de bar-bistro van Krispijn iets fleurigs en wat bedrijvigheid aan de Kerkstraat gaf. Aan de belangen van de omwonenden zal zoveel mogelijk tegemoet gekomen worden. VVD, PvdA, PPR en CDA gingen uiteindelijk akkoord met de verhuur van het trottoir voor de proeftijd van een jaar. Kret bleef bij zijn standpunt en wenste daarom nadrukkelijk aantekening te hebben tegen gestemd. D'66 De afdeling Lisse van D'66 houdt morgenavond een) f bijeenkomst in De Beurs in Lisse. De vergadering be gint om acht uur. Op het programma staan het rapport openbare speelgelegenhedcn in Lisse, de collegevor ming en de verslagen van de verkiezings- en de propa- gandacommissie. Op de kandidatenlijst staat Truus Betlem bovenaan. Daarna volgen Peter Stoks en Theo Veeger. Jazzgymnastich De jazzgymnasten van de Zoeterwoudse gymnastiekvereni ging Meerburg staan aan de vooravond van het Nederlands kampioenschap. Daarom wordt vanavond van zeven tol acht uur in De Eendenkooi aan het Kooikerspad een de monstratie gegeven. Het is tevens de generale repetitie, want komende zondag trekken twee meisjes- en twee da- mesgroepen naar het Limburgse Heerlen om daar de Zoe terwoudse eer hoog te houden onder leiding van de train- sters Thea van Tongeren en Jacqueline van der Heijden. In het recente verleden heeft Meerburg al enkele malen een Nederlandse titel veroverd zodat de verwachtingeiij hoog gespannen zijn. Ten toonstelling In het bejaardencentrum Rustenborch aan het WijeI kerslootplein in Oegstgeest wordt morgen een tentoon^ stelling en rommelmarkt gehouden. De werkstukken^ van de bezigheidstherapie worden tussen twee en zes. uur tentoongesteld. Op de rommelmarkt kan men vanf allerlei spulletjes kopen en meedoen aan veel spelle-ï u tjes. De toegang is gratis. Iugf P Bazar in Hazerswoude aar Het bejaardencentrum Driehof in Hazerswoude-dorp ir morgen het decor van een bazar. De opbrengst daarvat komt ten goede aan de Welfare afdeling van het Rodt Kruis. De bazar wordt tussen twee en zes uur gehouden! Naast de bazar is men van plan een rommelmarkt te houtó" den. Ook daarvan komt de opbrengst ten goede aan heit-c Rode Kruis. or Stijldanskampioen Wilco van Smoorenburg uit Oud Ade van café Het Lage Land is zondag in het Haagse Congresgebouw nat tionaal kampioen stijldansen geworden in de vierdi klasse. De Sluis L Vijf kunstenaars exposeren van 29 april tot 4 juni hun 1 werk op een tentoonstelling in de Leidschendamse Galerii De Sluis die donderdag 29 april om acht uur door Adriaaii Timmermans zal worden ingeleid. Alexander Lichtveld if* aanwezig met keramische objecten. Aad Penning mei11; schilderijen en tekeningen, Joke van der Pijl met perspex objecten, Roosenroodt met tekeningen en gemengde teke*1'- ningen en Harm Wagenmakers met tekeningen. De muzilT kale omlijsting bij de opening wordt verzorgd door J/or Club de France, Ben Zwart, gitaar. Ton Trossel. viool e/f' gasten. De Sluis aan de Sluiskant in Leidschendam is ope/r op woensdag t/m zaterdag van half een tot vijf uur en of zondag van een tot vijf uur. Oranje Expositie Burgemeester mr. J.M. Bonnike opent donderdag avond ter ere van koninginnedag een Oranje Expositii r, in de Nederlands hervormde kapel aan de Hoofdstraat in Noord wijk. De expositie duurt tot en met 2 juni et aj wordt verzorgd door verzamelaar Baar uit Bussum Regina Gouds Plateel en Bloemsierkunst Van der LipLjjj pc. De expositie is vrijdag en zaterdag van elf uu(„ej i zondag. Denemarken 1D VOC Het folkduo Steen Hattesen en Hugo Norgaard treedt don bla derdagavond op in De Lindehoeve in Voorschoten. Hatte sen speelt gitaar en Norgaard viool. De twee muzikale De, nen trekken sinds twee jaar rond in eigen land en hebbelf daar met hun muziek het nodige succes. Hun repertoire bA staat uit Deense, Zweedse, Schotse, Ierse en Noord-A men I kaanse liedjes en zelfgeschreven nummers. De zaal gaa I om half tien open, entree gratis. Streekmuziekschool Zoeterwoude treedt niet toe tot de streekmuziekschool I Dat heeft het college van burgemeester en wethouder* besloten naar aanleiding van een advies van een werk groep die bestond uit twee vertegenwoordigers van di gemeente en twee vertegenwoordigers van de muziek scholen. De oorzaak van de afwijzing moet worden gtlp zocht in het financiële nadeel voor zowel de gem een als de ouders van leerlingen indien toetreding tot aL> streekmuziekschool wel zou geschieden. Plezier voor twee met dit handige mini-damspel. U krijgt het thuisgestuurd als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) |g per kwartaal i de i Stuur een mini-damspel naar: Naamlie di Adres Plaats/Postcode_ Telefoon in c -Dl bl uit Énen -fc i tiei Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. **ne a§rou r»

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4