Duisenberg hekelt onmacht regering 'i 3e jaarde vrouw iacht spoorloos Thatcher dreigt met nieuwe gevechtsacties Van Agt: beleid van VS te veel gericht op verhouding oost-west estoorde |uidkoreaanse gent doodt ;T)2 mensen iet en Mv //SW/.'A DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Mal ®JS7 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes Z0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57.35; jaarZ217,90. Dinsdag 27 april 1982, 72e jaargnag no.22254 Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur,'tel. 071-122248. In „Ot en Sien" op Ned. I om 22.10 uur gesprek over vrouw en theater. Om 19.30 uur op dit net „15 jaar EO". Op Ned. II om 20.27 uur „Dal las", om 21.20 uur "Babbelo- nië" en om 22.40 uur „Televi- zier" met een gesprek met pre sident-directeur Duisenberg van de Ned. Bank. Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Minima rond vijf, middagtemperatuur rond twaalf graden. Tot vrij krach tige noordwestelijke wind. De komende dagen wisselende be wolking en nu en dan buien, lagere temperaturen. Zon op 06.17, onder 20.58 uur. •EL Een buiten zin- geraakte en dronken Ikoreaanse politiea- it heeft gisteravond in zuiden van het land bloedbad aangericht, •bij tenminste 62 do- vijkj&i zijn gevallen en twin- ernstig gewonden. ite j est-L ndeflêens de politie raakte 27- Sge agent Woo Bum-Kon, >S|04nende in een bergachtig af- I vofS611 gebied, 320 kilometer iecj4 zuiden van Seoel, over- Laglnnen na een ruzie met zijn jj hJendin. Hij bedronk zich en nd llde uit een wapenopslag- Dafats van de regering twee anvrabijnen en zeven handgra- rvasfen- Daarmee trok hij van ledeTP tot dorp, in het wilde weg iet iietend en granaten gooiend, lasis -621 n dit uur na zijn bloedige tocht tste)d de politie Woo dood in Dvjei afgelegen boerderij, waar 3n (izichzelf en twee anderen jnut7 een granaat had gedood. <e t. =»n^xmeeste slachtoffers werden .Jood toen zij uit hun woning ie 3pen om te zien wat er aan Nefiand was. Onder de doden je 3-findt zich ook de vriendin leriarj Woo. Volgens de politie laatvee^ gewonclen er slecht an d) toe en zal het dodental Vanjrom nog stijgen. 'an N [minister van binnenlandse ken Suh Jong Hwa, heeft fcdaag zijn ontslag aangebo- 6; hij neemt de verantwoor- Ijkheid voor het bloedbad zich. In doodsangst achtergelaten schoenen en een wegge worpen maga zijn, als stille getuigen van het bloedbad dat een agent gisteren aan richtte in het zuiden van Seoel. Het schoeisel is eigendom van zes gezinsle den, die allen werden ge dood. Ultra-rechtse partijen in Den Haag toegelaten DEN HAAG Het hoofdstembureau in Den Haag heeft gistermiddag beslist de Centrumpartij en de twee anonieme lijsten waarachter de Nederlandse Volks Unie en Glimmerveen schuilgaan tot de gemeente raadsverkiezingen op 2 juni toe te laten. Weliswaar had onder meer het Haags Ini tiatief tegen Fascisme en Discriminatie be zwaar aangetekend tegen de deelname van deze ultra-rechtse partijen, maar het hoofd stembureau, onder voorzitterschap van loco-burgemeester Vink, baseerde zijn be slissing op een uitspraak van de Raad van State van 19 april 1982. Benzine vier cent duurder DEN HAAG De prijs van een liter benzine gaat zaterdag hoogstwaar schijnlijk met vier cent omhoog. Dit is het gevolg van een stijgende dol larkoers en een stijgende marktnote- ring voor benzine op de vrije markt. Dat laatste komt dan weer door de on rust in het Midden-Oosten en de Falk land-crisis. De prijs van andere oliepro- dukten zoals huisbrandolie, petroleum, dieselolie en stookolie zullen minder in prijs stijgen dan benzine. Dat is door het ministerie van economi sche zaken bekend gemaakt naar aan leiding van uitlatingen van minister Terlouw dat de benzineprijs zaterdag „een ietsje" omhoog zou gaan. Volgens de EZ-ambtenaren zal de benzineprijs echter fors stijgen. „Huisvrouw heeft recht op 2200 gulden per maand" STUTTGART Een huisvrouw, die de zorg heeft voor haar man, twee kinderen, een eensgezinswoning en een tuin, heeft per maand recht op een loon van 1.993 mark (2200 gul den). Dit heeft een deskundige op huishoudelijk gebied gisteren gezegd voor een rechtbank in Karlsruhe. Een 57-jarige huisvrouw had een klacht ingediend tegen een verzeke ringsmaatschappij, nadat ze door een ongeluk haar huishouden nog maar voor een deel had kunnen doen. De verzekering wilde haar eerst niet meer dan 5000 mark uitkeren. Op grond van berekeningen van haar raadsman zou de vrouw nu echter 144.000 mark krijgen. Jarige Kroonprins NEDERLAND HARD OP WEG NAAR „BELGISCHE TOESTANDEN' Dr.W.F.Dulsenberg (Van onze sociaal- economische redactie) AMSTERDAM Er is sinds 1975 te laat en te weinig omgebogen, zo dat de tekorten niet zijn verminderd, de lasten niet gestabiliseerd, de rente niet is gedaald en de doelstellingen niet zijn gehaald. Het ombui- gingsbeleid dat sinds 1975 is gevoerd is gro tendeels mislukt, omdat de ombuigingen die zijn doorgevoerd veelal wer den begeleid door aan vullende maatregelen ter bestrijding van de gevolgen voor de werk loosheid op de korte ter mijn. Daardoor zijn Bel gische toestanden min der ver van ons verwij derd dan we zouden denken. Tot die sombere vaststelling komt de president van de Neder- landsche Bank, dr. W.F. Duisenberg, in het jaar verslag over 1981. Volgens dr. Duisenberg staan ons nog vele jaren van pijnlijke ombuigingen en loonmatiging te wachten. „Het is onontkoombaar dat we gedurende geruime tijd door een zeer diep dal van geringe economische groei zullen moeten en via mati ging ruimte zullen moeten scheppen om weer mee te kunnen draaien op de inter nationale markten", stelde dr. Duisenberg in een toe lichting op zijn jaarverslag. De verbetering van de con currentiepositie noemde hij „een lichtpunt". Hij waar schuwde echter dat die ver betering al weer op de tocht staat, nu de loonkostenstij ging dit jaar in Nederland bijna 50 procent hoger zal uitvallen dan bij onze voor naamste concurrent en han delspartner West-Duitsland. De 6,5 procent die het kabi net als maximum toelaatbaar acht is volgens Duisenberg eigenlijk al te veel. De president van de Neder- landsche Bank heeft in zijn_ jaarverslag weinig goede woorden over voor het fi nancieel beleid dat door dit en het vorige kabinet is en wordt gevoerd. „Peil en tempo van de verslechtering van het financieringstekort weerspiegelen de onmacht om orde op zaken te stellen", stelt Duisenberg. De over heid bedient zich volgens hem van kunstgrepen om het tekort lager te laten lij ken. Die kunstgrepen doen wat cosmetica eigen is: „mooi laten lijken wat lelijk is. Zij verhullen de werkelij ke omvang van de proble men", meent de bankpresi- dent. Pagina 11: Overheidstekor ten houden rente hoog FIETSTOCHT MET ECHTGENOOT ian JL o^lRDENBERG Een 77-jarige vrouw uit Harden- Jrg heeft voor grote opschudding gezorgd door tijdens 5 tA fietstocht met haar man spoorloos te verdwijnen, t ffc de volgende dag kwam ze weer boven water in dlnekamp. Ze bleek fietsend van Hardenberg naar et Inekamp te zijn gegaan. aaj vrouw was met haar echtgenoot gaan fietsen. Op een gege- dt moment ontdekte de man dat zijn echtgenote niet meer ach- s'hem reed. De man is eerst zelf aan gaan zoeken, in de veron- istelling dat ze een verkeerde weg had ingeslagen. Omdat hij p later realiseerde dat ze ook naar huis gereden kon zijn, ikte hij het zoeken. Toen bleek dat zijn vrouw ook niet thuis S werd de politie van de vermissing op de hoogte gebracht. Itermorgen omstreeks 10 uur kwam uit Denekamp het verlos- 1de bericht dat de slechthorende en vergeetachtige vrouw lo- |d was aangetroffen. Tegenover de politie klaagde ze over in haar arm. In het ziekenhuis in Hardenberg bleek dat zij jr arm gebroken had. De politie vermoedt dat de vrouw ichts is doorgefietst tot zij ergens is gevallen, waar zij ook r fiets heeft achtergelaten. nenirand in flat GELO De bewoners edrd1 zes flatwoningen in Hen zijn in de nacht van ndag op dinsdag geëvacu- I, omdat er brand in het iop)k>uw was uitgebroken. Zes 21l hen moesten door de tjndweer van het balkon van ncaii derde verdiepng worden 5: i.èaald. Een vrouw liep een ite shock op, terwijl enkele lere bewoners ademhalings- lilijkheden kregen. De brand ontstond beneden in het trappenhuis en breidde zich snel uit. Drie van de flatwo ningen liepen ernstige brand en rookschade op. De oorzaak van de band staat nog niet vast. Ruim een jaar geleden werd eenzelfde flat in de buurt geheel door brand ver woest, wat al leidde tot grote ongerustheid over de brand veiligheid van de flatgebou wen. Het merendeel van de geëvacueerde mensen is voor lopig bij familie en kennissen ondergebracht. ilia Johnson overleden INDEN „Dame" Celia Johnson, de Britse Frêle actrice met ?rote ogen en het dito talent, is maandag, een dag voor de mière van haar nieuwste stuk, op 74-jarige leeftijd overleden, ne Celia zou spelen in het stuk „The understanding" tegeno- Sir Ralph Richardson. De produktie is voor onbepaalde tijd eschort. Johnson, die overal in het buitenland bekend was door hoofdrol in de film „Brief Encounter" met Trevor Howard, eikte in de Britse toneelwereld een hoogte die voor weinigen il 'eggelegd. in 1981 benoemd tot „Dame Commander of the British flpire" uit erkentelijkheid voor de zuiverheid en eerlijkheid zij in een lange reeks toneel-, film- en televisierollen had ten gespreid. maakte haar debuut in 1928 in een plattelandsproduktie van ws, „Majoor Barbara". Later zouden haar rollen tegenover hardson, zoals „Kingfisher", een „must" zijn voor elke to- "jlliefhebber. Voor o.a. „Brief Encounter" kreeg Celia Johnson xikaanse onderscheidingen. irq krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer -122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Argentinië moet zijn troepen zeer snel van de Falkland Eilanden terugtrekken, wil het nieu we gevechten voorkomen. Dit dreigement uitte pre mier Thatcher gisteravond in het BBC-programma Pa norama. Volgens de Britse premier Thatcher is Argentinië ervoor aansprakelijk, dat de diploma tieke pogingen om het Falk- land-geschil vreedzaam op te lossen, tot nu toe mislukt zijn. Veel Britse kranten meenden dat de Britse armada, die nu dichtbij de eilandengroep is gekomen binnen 48 uur tot ac tie zou kunnen overgaan. In de gezaghebbende Times ver scheen vanmorgen het bericht dat een Britse militaire een heid al was geland op een van de Falkland Eilanden. Het mi nisterie van defensie sprak dit direct daarop tegen en noemde het bericht „volkomen specu latief". Volgens het stuk in de Times zou de bevelhebber van de vloot, Sandy Woodward, de Zorgen om de verzorging Pag.11: Mas- saai protest (Van onze correspondent Dick Toet) NEW YORK Minister- -president Van Agt meent, dat de Amerikaanse bui tenlandse politiek zich te veel richt op de tegenstel ling tussen oost en west. Een voorbeeld daarvan, aldus Van Agt, is het Amerikaanse beleid in centraal-Amerika. „Link se regimes daar zijn niet altijd als vrienden van de Sovjet-Unie begonnen, maar zijn pas later die straat gaan fietsen", aldus de premier. Premier Van Agt sprak giste ren in New York voor de „Council of Foreign Rela tions", een particuliere organi-, satie van Amerikanen die in buitenlandse politiek geïnte resseerd zijn. De vergadering was niet openbaar. De premier toonde zich afloop bereid te vertellen wat hij de „Council" in grote lijnen had verteld. De zorg om de spreiding van het communisme tegen te gaan kan er, aldus de premier, toe leiden de vijanden van je vijanden als je vrienden te gaan beschouwen. Dat is niet altijd aanbevelenswaardig. Van Agt heeft zijn gehoor on der meer het grote belang voorgehouden van het verder dichten van de kloof tussen noord en zuid. De Sovjet-Unie is sinds jaar en dag tekort ge schoten in de noord-zuid-dia loog, aldus de premier, die meent dat ook de Verenigde Staten zich meer op dit terrein zouden moeten inspannen. De premier noemde de samen werking in NAVO-verband niet meer „zoals in vroegere decennia". Een ruime meer derheid van de Nederlandse bevolking is echter voorstan der van de NAVO. aldus pre mier Van Agt. „Ik heb mijn gehoor voorgehouden, dat Ne derland zeer dichtbevolkt is, en ik heb gevraagd wat de reactie zou zijn als er kruisra ketten op Long Island zouden moeten komen", aldus minis ter-president Van Agt. opdracht hebben gekregen een landing te organiseren. Hij zou echter de hoofdstad Port Stan ley ongemoeid moeten laten. Woodward zei zelf tegen een Britse journalist dat de vloot „klaar voor de strijd" is. Ar gentinië heeft overigens ont kend dat een eenheid Britse mariniers op de Falkland Ei landen is geland. Een ontstemde premier That cher gaf gistermiddag in het Lagerhuis te verstaan dat Groot-Brittannië nog steeds voorstander is van een diplo matieke oplossing, maar voeg de daar aan toe dat de tijd dringt. „De Argentijnen heb ben al meer dan drie weken voorbij laten gaan, zonder ge volg te geven aan de resolutie van de Veiligheidsraad, die zegt dat zij de Falkland Eilan den en Zuid-Georgië moeten ontruimen. De Britse armada kan de zware zee ter hoogte van de Falkland Eilanden niet voor onbeperkte tijd blijven trotseren." Militaire deskundigen in Lon den zijn evenwel van oordeel, dat een Britse herovering van die eilanden praktisch onmo gelijk is zonder eerst een vol ledige luchtblokkade tot stand te brengen. Tezelfdertijd moet dan de luchtbasis op het Ar gentijnse vasteland onbruik baar gemaakt worden. Derge lijke bombardementen zouden ongetwijfeld leiden tot een ge vaarlijke escalatie van het conflict. Labourleider Michael Foot heeft premier Thatcher met nadruk hiervoor gewaar schuwd in het Lagerhuis. Hoe wel Labour de Britse her overing van South Georgia van harte toejuicht en zij de strijdkrachten prijst, die deze taak volbracht hebben, zou een verdere militaire uitbrei ding van het Falkland-gesehil in Londen ernstige politieke meningsverschillen kunnen veroorzaken. Pagina 13: vervolg ADVERTENTIE. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT Mn INTORM ATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EIN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1