aliaans fatalisme na mp op antiekbeurs Studie over Zuidmoluks terrorisme en de media toont zwakke plekken Glemp: kerk wil geen partner autoriteiten zijn hmidt wijzigt kabinet t Moebarak: laatste grensprobleem snel afhandelen JNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 27 APRIL 1982 PAGINA IS ieuw aanklacht tegen tse ex-premier Ecevit IA Een militaire rechter heeft gisteren ira opnieuw een aanklacht ingediend te- voormalige Turkse premier Bulent Ece- zou een klaagbrief hebben geschreven n televisieploeg van de Nederlandse en daarmee het militair gebod geschon- iben op het afleggen van politieke ver- (n in het openbaar door voormalige poli- ders. Ecevit werd gisteren onder strenge ig voorgeleid voor een militaire recht- i een uur lang verhoord. De 56-jarige liende als Turkse premier in '74 en later tot '79. Hij is leider van de verboden en Is opgeheven republikeinse volkspartij, remier zat sinds 10 april al enkele dagen Sire gevangenschap wegens het bekritise- [de Turkse regering in een vraaggesprek I Noorse krant. Maffia-baas Coppola in 1971, toen hij weer eens door de politie werd aangehouden. „Drie Vingers"overleden ROME In een kliniek in de buurt van Rome is gisteren op 83-jarige leeftijd maffia- baas Frank Coppola, bijgenaamd „Drie Vin gers", overleden. De bejaarde man werd er van verdacht een belangrijke rol te hebben gespeeld in de heroïne-handel tussen Sicilië en de Verenigde Staten. Coppola, geboren op Sicilië, emigreerde in 1926 naar de Verenigde Staten, waar hij goede maatjes werd met be ruchte gangsters als Frank la Motta en Lucky Luciano. Coppola dankt zijn bijnaam aan de ontsnapping na een bankoverval in de jaren dertig. Hij kwam toen met twee vingers van zijn linkerhand vast te zitten in een kluis deur. Om aan arrestatie te ontkomen sneed hij zich eigenhandig de vingers af. In 1948 werd hij de VS uitgewezen. In Italië heeft Coppola daarna verschillende malen moeten terchtstaan wegens moord en smokkel, maar werd hij steeds weer vrijgesproken. Hinckley voor rechter WASHINGTON In de VS is na mee dan een jaar voorbe reiding vandaag he proces begonnen te gen John Hinckley die vorig jaar maart president Reagan een kogel in de borst schoot. De advocaten van Hinckley zullen vrijspraak bepleiten op grond van het feit dat Hinckley niet bij zijn verstand was en met zijn daad indruk wilde maken op de actrice Jody Foster. SCHOLIEREN IN'MOSKOU HOUDEN PRO-NAZIBETOGING MOSKOU Middelbare scholieren in Moskou hebben vorige week dinsdag de geboortedag van Adolf Hitler gevierd met een pro-Nazi-demonstratie op het Poesjkin-plein, zo is gisteren van onofficiële zijde in Moskou vernomen. Van officiële zijde is niets over het incident gemeld; onofficiële demonstraties zijn in de Sovjet-Unie verboden. Volgens een oog getuige kwamen vijftien jongeren met armbanden met haken kruisen het plein op, juist toen het er erg druk was. Daardoor kon de politie maar twee of drie jongeren arresteren. Volgens een andere lezing werden enkele demonstranten afgeranseld door oorlogsveteranen. Volgens een ooggetuige verbreidt zich de laatste jaren een pro- Nazibeweging onder de jeugd. Vorig jaar kwam het voor dat le raren ouders waarschuwden voor sommige sportclubs, die als dekmantel voor de organisatie van fascistische groeperingen zouden dienen. Deze jongeren zouden in iets of iemand willen geloven omdat zij het Sovjet-systeem als waardeloos beschouwen en omdat de staat de godsdienst beheerst. Volkstelling in China PEKING De Volksrepubliek Chi- na wil vaststellen wat het exacte in wonertal is van het land op 30 juni '82 om middernacht. De volkstelling die ongeveer 500 mil joen gulden zal kosten en door 5,1 miljoen mensen wordt uitgevoerd, moet uitwijzen of China al meer dan 1 miljard inwoners heeft. Achttien jaar gheleden werd er in China voor het laatst een volkstelling gehouden. Een proeftelling van de 946.000 inwoners van de stad Wuxi in het zuidoosten van China leverde slechts een afwijking op van 0,017 procent met eerdere cijfers. Eind '80 telde China volgens officiële cijfers 982,55 miljoen inwoners. 'OOr-onze correspondent play Hees Manders) Italië geeft de itoffers van de an- rsbrand in Todi een rechtstreeks televisie uitgezon- l.Jtatsbegrafenis. De it van de repu- ;omt er voor uit kosten noch illen worden ge in de doden de r te bewijzen. De itaren in de Ita- edia zijn dezelf- die van na elke het land de laat- heeft geteisterd: 't mogelijk dat dit en gebeuren, en zijn wij, de Italia- ïijd de klos. Het fatalisme komt ramp kijken. De ongeveer 60 gewonden (van wie enkele er zeer ernstig aan toe zijn) krijgen de beste medische behandeling die er in de Romeinse brandwonden klinieken te krijgen is. Dit al les blijkt in fel contrast te staan met de financiële midde len die de Italiaanse overheid aan steden als Todi ter be schikking stelt om zich appa raten ter bestrijding van bran den en andere rampen aan te schaffen. De ramp van afgelo pen zondag heeft de buitenwe reld geleerd dat een stad als Todi, een provincieplaats met 20.000 inwoners, geen brand weer heeft. Branden worden daar altijd geblust door enige vrijwilligers of gaan meestal vanzelf uit De eerste brandbestrijders die zondagochtend ten tonele ver schenen, waren leden van een speleologenclub, uitgerust met ladders, emmers en touwen. De echte professionele brand weer moest helemaal uit Peru gia en Terni komen. Beide plaatsen liggen 50 kilometer van Todi. Maar toen zij drie kwartier later met hun hy draulische ladders en moderne brandspuiten waren gearri veerd, was het 15de eeuwse gebouw allang een rokende oven waar slechts doden wa ren aan te treffen. Italië heeft sinds vorig jaar een rampendienst-minister, Zamberletti geheten, en deze man, zondagochtend ijlings per helikopter uit Rome aange voerd, heeft met verbijstering kunnen constateren dat Todi elk principe van rampenbe strijding aan zijn laars had ge lapt. De burgemeester van de stad, die een lokale rouw van enkele dagen heeft afgekon digd, schuift elke verantwoor delijkheid van zich af. De an tiekbeurs was een privé-aan- gelegenheid, gesponsord door het ministerie van Toerisme in Rome en volgens hem had Rome dan ook moeten toezien op de brandveiligheid van het gebouw, waarin de antiek beurzen gehouden worden. Hij heeft de hoofdstad al strijk en zet om geld voor een brand weer gevraagd, maar daar is nooit op gereageerd. De Italiaanse bond van brand weerlieden heeft nu actie aan gekondigd. Zij willen proteste ren tegen de veel te geringe middelen die de overheid hen geeft. Want telkens als het fout gaat, krijgen de brand weerlieden de schuld. Zoals zondag in Todi. De materiele schade van de brand wordt ge raamd op miljoenen guldens en vele standhouders, bekende antiquairs uit grote Italiaanse steden, hebben het beste van hun handel in rook zien op gaan. De jaarlijkse antiekbeurs in Todi, was de bekendste in het land. Een blik in de kerk van Todi. waar de kisten staan opgesteld van de 34 mensen die zondag bij de brand tijdens de antiekbeurs in deze Italiaanse stad om het leven zijn gekomen. WARSCHAU, VATICAAN STAD De primaat van Po len, aartsbisschop Jozef Glemp, heeft gisteren onmid dellijk na zijn aankomst in het Vaticaan een onderhoud gehad met de paus. „Ik ben nogal be zorgd", aldus Glemp bij aan komst. „De kerk wil vrede en een sociale dialoog met de hele Poolse gemeenschap, Solidari teit inbegrepen. Wij willen een klimaat scheppen voor een werkelijk gesprek." Voor zijn vertrek uit Warschau had hij overigens ontkend dat de Poolse kerk een rol zocht te spelen in het politieke leven. „De kerk wil dienares van de samenleving zijn, maar geen partner van de autoriteiten", aldus Glemp. Het Poolse pers bureau PAP berichtte over het onderhoud tussen Glemp en sterke man Jaruzelski op zon dag dat was gesproken over het probleem van de nationale eenheid en maatschappelijke vrede, iets dat bereikt moet worden „door een dialoog, waarin de betrekkingen tussen kerk en staat een belangrijke rol spelen". Over Solidariteit werd met geen woord gerept. Het Warschause dagblad Zycie Warszawy heeft gisteren rege ringsfunctionarissen beschul digd van tegenwerking van economische hervorming van het land. „Bepaalde ambtena ren trekken zich niets aan van de wet op de economische her vorming die het parlement heeft aangenomen, waarin ge probeerd wordt oude bestuurs structuren te handhaven. Het blad verwijst met name naar restanten van het arbeiders- zelfbestuur, dat onder de staat van beleg werd opgeschort. nze correspondent ■ni van Vree) Direct na het voor stig verlopen partij en de SPD in Mün- eft bondskanselier gisteren definitief het gereorganiseerd, fling van de reorga- i om met fris bloed helft van de rege- die tot najaar te beginnen, jskanselier kleeft na igdurig onderhoud met de fraktievoorzitter in het parlement, Herbert Weh- ner, besloten om vier nieuwe ministers in zijn regering te benoemen. Een van de be langrijke wijzigingen is de komst van de huidige staats secretaris in de kanselarij, Manfred Lahnstein, naar Fi nanciën. Hij neemt daar de plaats in van Hans Mattho- fer; deze gaat om gezond heidsredenen naar het de partement van postzaken. Verder heeft de bondskanse lier twee oude bekenden in zijn kanselarij teruggehaald: uit de partij-centrale Hans- -Jurgen Wischnewski die staatsminister wordt en Klaus Boiling ais regerings woordvoerder. Bölling komt terug uit Oost-Berlijn waar hij de permanente vertegen woordiger van de Bondsre publiek was. Het aandeel van de liberale FDP in het kabinet van Schmidt (vier ministers) blijft ongewijzigd. fcomers in het kabinet van Helmut Schmidt. Van links naar rechts Klaus Böiling, die >geringswoordvoerder wordt; Manfred Lahnstein, de nieuwe minister van financiën; Heinz de nieuwe minister van arbeid en Anke Fuchs, de nieuwe minister van volksgezondheid. Nood landing Politiemannen staan bi) het staartstuk van een Frans gevechts vliegtuig dat in de buurt van Bordeaux een noodlanding moest maken op de snelweg. BI) die landing werd het toestel vernield. Een van de brokstukken raakte een auto, die vervolgens in brand vloog. De bestuurder van de wagen kwam daarbl) om het leven. De piloot van het vliegtuig wist zich in veiligheid te brengen. KAIRO UDe Egyptische president Moebarak heeft gisteren in een toespraak tot het parlement gezegd dat hij hoopt dat het laat ste grensconflict met Is raël snel zal worden opge lost. Hij zei echter niet be reid te zijn „ook maar een centimeter van ons heiige land op te geven". Moebarak eist de soevereini teit op over het stukje kustge bied van ongeveer duizend vierkante meter in het uiterste zuiden van de Sinaï, dat even eens door Israël wordt op geëist. Gisteren bereikten Is raël en Egypte, nadat de Sinaï al was overgedragen, een voorlopig akkoord dat inhield dat het omstreden gebied zal worden beheerd door de inter nationale vredesmacht van de Verenigde Naties. Een ge mengde Egyptisch-Israëlische militaire commissie zal een de finitieve overeenkomst moe ten uitwerken. De Egyptische president her haalde dat zijn land de vredes politiek ten opzichte van Israël zal voortzetten en zei tevens te hopen dat binnenkort de on derhandelingen met Israël zul len worden hervat over het zelfbestuur voor de Palestijnen op de westelijke Jordaanoever en op de strook van Gaza. Hij sprak zijn verontrusting uit over het toenemende aantal Israëlische nederzettingen op de westelijke Jordaanoever, waardoor de kloof tussen Is raël en de andere Arabische landen slechts breder zal wor den, aldus Moebarak. Twee Arabische staten, die de be trekkingen met Egypte had den verbroken nadat dit land een vredesverdrag met Israël had gesloten, Jordanië en Ma rokko, hebben Moebarak gis teren geluk gewenst met het terugkrijgen van de Sinaï. De Egyptische president Moe barak spreekt het Egyptische parlement toe. i mettt HAAG „Er zijn aan- |en dat terreurgroepen welddadige acties ver en als bleek dat huif de voorpagina's niet laaiden". Dat is een n de Publieke Opinie, de samenhang wordt >cht tussen terreurac- de manier waarop nde pers, radio en tv er berichten. itudie komen alle be- partijen (anoniem) woord, behalve de lukse actievoerders van hen, Joop Riri- die de bezetting van onesische consulaat in lam 1975 leidde, ont- t de media zo'n grote op de acties hebben consulaat hadden wij hikking over radio en teraard volgden we de litzendingen gespan- 'ij hadden als actie- echter minder te met de media dan met erlandse regering. Als pen van de regering dig maakten iets in rategie te veranderen, ke dat. Van de media uu'" I we ons minder aan". sse ontkent niet dat h, radio en tv onmis- •1140tfcren en ziin om bepaal- lieke idealen bekend te bij de massa. actievoerders hebben _^jk nooit in de hand ■■wat de media wensen ^Bjven. We hebben bij ^^Bties ook meegemaakt, dat er sensatieverhalen wer den gemaakt op momenten, dat er echt niets gebeurde. Berichtgeving bij dergelijke acties is vaak niet in overeen stemming met de werkelijk heid, mabr dat is begrijpelijk. Als een actie aan de gang is, willen de mensen daar iets over horen en lezen, dan wor den verhalen vol spanning en sensatie gemaakt, ook als er een dood punt in de onder handelingen is". Joop Ririmasse, die zijn straf voor het aandeel in de bezet ting van het consulaat (die ge lijk liep met de kaping van de trein in Wiister) heeft uitgeze ten, heeft gemerkt dat nieuwsjagers alle politieke ac tievoerders over één kam scheren. „Of het nu gaat om Israëliërs, Basken of Zuid-Mo- lukkers, elke actie wordt met eenzelfde sausje overgoten. Dat komt de nauwkeurigheid niet ten goede en maakt het voor de lezers niet altijd ge makkelijk een gegrond oor deel te vormen". Zoals Ririmasse tot de conclu sie komt dat de pers de Zuid- molukse acties heeft benaderd als bronnen voor sensationele verhalen en niet altijd nauw keurig te werk is gegaan, zo doen ook drs. Janny de Graaf en Alex B. Schmid PhD. Deze medewerkers van het cen trum voor Onderzoek van e tegenstellen, de Rijksuni versiteit in Leiden, hebben uitvoerig onderzocht wat de rol van de media was tijdens de terroristische acties van de Zuid-Molukkers. Niet best De massamedia komen er in deze studie niet best vanaf. Zo wordt ze ongeveer aangewre ven de Zuid-Molukkers op het idee te hebben gebracht gijzelingsacties uit te voeren. Hoewel de schrijvers diezelf de media verwijten dat men de zaak nog wel eens heeft opgeblazen, gaat men voor het leveren van het overvloedige bewijsmateriaal veronderstel lingen niet uit de weg. Zo wordt er verwezen naar be richtgevingen over studenten- terrorisme en de acties van Palestijnen en Latijns-Ameri kaanse terroristen. De Zuid- molukse acties, zo constateren de onderzoekers, waren daar niet nauw mee verwant. „Toch is het bestaan van deze buitenlandse bewegingen èn de portrettering ervan in de nieuwsmedia welhaast zeker verantwoordelijk voor het feit, dat het Zuidmolukse na tionalisme zich in terroristi sche acties ging manifeste ren", schrijven De Graaf en Schmid. En even verder valt in het boek te lezen: „Het is dan ook zeer wel mogelijk, dat het Zuidmolukse nationa lisme zonder de beelden van en verhalen over deze buiten landse voorbeelden in de me dia, nooit een terroristische keer had genomen". Ook noemt men de mogelijk heid, dat de bezetting in het Maagdenhuis in 1969 een idee kan hebben geleverd om de mabtswoning van de Indone sische ambassadeur in Wasse naar te bezetten. „Als dat zo was, is het het meest waar schijnlijk dat ze die inspiratie via de media hebben opge daan". Ook zouden de Zuid- Molukkers via de pers hebben vernomen, dat je een trein kan kapen. „Het idee om een trein te kapen hadden de ter roristen duidelijk via de me dia opgedaan". Zwakke plek Het is de duidelijkste zwakke plek van het boek, ontstaan omdat de terroristen weiger den met de onderzoekers te spreken. Ook weet men wei nig te berichten over wat er na de acties bij de Zuid-Mo lukkers zelf is veranderd. „Nergens zijn de gevolgen van deze terroristische acties verderreikend geweest dan bij de Zuidmolukse gemeenschap zelf", schrijven De Graaf en Schmid. „Door de gesloten heid van deze gemeenschap is het voor een buitenstaader echter moeilijk de invloed van het terrorisme te schat ten. Toch kan men veilig stel len, dat de verdeeldheid bin nen de gemeenschap door deze acties groter werd dan ooit" Waar wel betrouwbare infor matie over wordt verstrekt is over de gedragingen van de pers tijdens de diverse acties. En die gedragingen waren vaak verre van behoorlijk. Er werden de wildste stunts uit gehaald om maar dicht in de buurt van de treinen te ko- men. £je een probeertje op topsnelheid op een motorfiets door de controlepost te ko men, de ander huurde een vliegtuig. Er kwamen foto's in de krant, die zwaarbewapen de soldaten op een pantser voertuig lieten zien. De sug gestie was dat de soldaten klaar waren voor een overval op de trein. In werkelijkheid was de foto in Portugal geno men. Volgens de samenstel lers van het boek was de Ne derlandse pers echter niet alert op andere ontwikkelin gen. Niemand had bijvoor beeld de voorbereidingen van de mariniers om een eind te maken aan de treinkaping in 1977 gezien. „In hun strijd om het publiek te informeren en mee te sle pen en hun rivalen de loef af te steken, vergaten de media zich enige vragen te stellen", menen de schrijvers. „Zoals bijvoorbeeld of de maatschap pelijke betekenis van de acties de enorme hoeveelheid infor matie wel rechtvaardigde, en of die maatschappelijke bete kenis die van ander nieuws, dat voor de verhalen over de actie moest wijken, wel over trof; of die enorme aandacht anderen zou uitnodigen om ook op die manier in de publi citeit te komen; of het publiek niet meer geïntimideerd dan geïnformeerd raakte èn of de media zélf niet tot instrument werden van de terroristen of de hen bestrijdende regering". Bij de bezetting van het pro vinciehuis in maart 1978 werd via de radio bekend gemaakt, dat zich onder de gijzelaars twee gedeputeerden bevon den. Eén daarvan werd bij de bestorming door de mariniers van het gebouw nog neerge schoten door een terrorist. „Al haalde het medium dan niet de trekker over. het wees wel het doelwit aan". Mediaraden Mede dit voorval is voor de onderzoekers reden te pleiten voor „een nieuwe opvatting van het nieuws" als het moet „gedeactualiseerd". Dat bete kent pas de berichten brengen als alles achter de rus is. Men beseft dat een dergelijke stap niet van de media zelf is te verwachten. Maar er zal wel druk komen van „pressie groepen, bestaande uit slacht offers van onzorgvuldig han delen van de media". Tevens pleit men voor het in stellen van democratische in stituten, mediaraden, die kun nen beslissen over wat en hoe er in het nieuws komt „Zuidmoluks Terrorisme, de Media en de Publieke Opi nie"; Uitgegeven door Inter mediair te Amsterdam. Priis f 35,-. J

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15