erovering Falkland ilanden zal nog veel ^an Royal Navy vergen die zekerheid hou je? OAS wil vrede bewaren Argentijnse gevangenen mogen na diner met Britten naar huis terug buitenland LEIDSE COURANT DINSDAG 27 APRIL 1982 PAGINA 13 Argentinië haalt miljoenen dollars uit VS Anti-Britse betoging ontaardt in verzet tegen junta „Kerk doet boekje open over financieel beheer" jaret Thatcher fgentinië bijna grootste macht JKHOLM Na Brazilië is Ar- jtinië de grootste militaire macht ^atijns-Amerika. Volgens het In- iationale Instituut voor Vrede- lerzoek (Sipri) in Stockholm gis- •n, staat Groot-Brittannië in het igtfécland-conflict voor een marine het zelf heeft voorzien van ra- iystemen, schepen en raketten. Bondsrepubliek leverde het «te wapentuig aan Argentinië, 10[[Irijl de VS het land sinds '77 veer- straaljagers verkocht, evenals ;enningsvliegtuigen, tankvlieg- [en en helikopters. Frankrijk ver- ht raketten, militaire voertuigen kt, fflregatten en uit Israël kwamen 'uigen en patrouilleboten. Minder publieke steun voor Thatcher LONDEN Van de Britse bevolking vindt 46 procent dat Groot-Brittannië de Falkland Eilanden op Argentinië moet heroveren, zelfs als daarbij een „aanzienijk" aantal doden valt. Daar was 49 procent het echter niet mee eens, aldus een gisteravond openbaar gemaakt opinieonderzoek van de BBC. De telefonische rondvraag onder 447 volwassenen wees eerder op omvang rijke publieke steun voor de wijze waarop premier Thatcher de crisis aan pakt. 76 procent van de Engelsen zei' hierover tevreden te zijn. Bij eerder ge houden peilingen liet 60 procent en Ia- ter 68 procent van dezelfde groep men sen weten het beleid van Thatcher te steunen. NEW YORK Argen tinië haalt momenteel per dag miljoenen dol lars van bankrekenin gen in de Verenigde Staten, zo is van Ameri kaanse bankiers verno men. gevlogen om de grote vraag te dekken naar harde valuta's die is ontstaan als gevolg van de crisis rond de Falk land Eilanden. Er wordt wekelijks naar schat ting negentig honderd miljoen dollar overge vlogen, het dubbele van de normale hoeveel heid. Deze deviezenex- port uit Amerika is niet aan beperkingen gebon den. De bevriezing van de Argentijnse tegoeden door de Britse regering strekt zich niet uit tot buitenlandse vestigin gen van Britse banken. Tenminste een Britse bank is dan ook bij de transacties betrokken. BUENOS AIRES Een de monstratie in Buenos Aires te gen de Britse herovering van Zuid-Georgië is gisteravond uitgelopen op een manifestatie tegen de militaire junta. Naar schatting dertigduizend Ar gentijnen schreeuwden leuzen waarin steun werd geuit aan de Argentijnse bezetting van de Falkland Eilanden en de herovering van Zuid-Georgië werd veroordeeld. Maar te vens werd de rechtse militaire junta onder leiding van presi dent Leopoldo Galtieri veroor deeld. Tot de demonstratie op het Plaza de Mayo waar het presi dentieel paleis staat, was opge roepen door de verboden vak bewegingen CGT en CNT-20. De demonstranten zwaaiden met blauw-witte Argentijnse vlaggen, zongen het volkslied, maar tevens werden veel spandoeken van de peronisti- sche en communistische par tijen gezien. Er werd ook kri tiek geuit op de Verenigde Staten. De menigte schreeuw de leuzen als: We steunen de Malvinas (Falkland Eilanden), maar niet de dictatuur. Galtie ri, Galtieri, luister naar ons. De Malvinas zijn Argentijns, maar het volk is voor Peron, (de populaire dictator van na de oorlog die voor de emanci patie van de arbeiders was). II Met de her- III ting van het grimmige, 'ierige Zuid-Georgië n de Engelsen het in gegeven voor de >g om de Falkland Ei- len. De vijandelijkhe- begonnen zondagmid- met een aanval van rantjelse helikopters op Argentijnse onderzee- v f die lag te wachten op .Engelse schepen, die r /j van de Engelse vloot JyCden losgemaakt "s hadden gezet naar l-Georgie. dagenlang heen en weer te .geslingerd op woeste gol- £an soms meer dan negen |r hoog waren de Engelse miers waarschijnlijk alleen t opgelucht toen de rege- I in Londen toestemming Koor de bestorming en ze ^lijk voet aan land kon- zetten. HoeweL.land? In telijkheid lijkt de kust- ik van dit afgelegen eiland reeks deze tijd van het nog maar weinig op land. kleine beetje land langs de delijke en noordwestelijke ligt bezaaid met grote n en raakt, naarmate de vordert, bedekt met een Is dikkere laag sneeuw, tnstig van de verder lan- faarts gelegen gletsjers. ^[de commando's van de Navy, die in de winter latig oefenen in het ^atcher dreigt volg van de voorpagina) DEN De extreem-link- wialist Tony Benn heeft dat het grootste deel Britten premier That- an moord zou beschuldi- I als er aan Britse zijde do- vallen. De regering-That- bevindt zich dus in een g parket. De herovering Zuid-Georgië heeft een Itige uitwerking op haar tige. Meer dan driekwart de bevolking keurde blij- een opiniepeiling van de de actie goed. Premier fcher voelt dat zij nu ge- lelijk wraak heeft geno- jop de Argentijnen. Hier- echter uiterste voorzich- Sid geboden. Als Thatcher )r gaat, kan dat niet alleen mdergang van haar rege- I maar ook het verlies van buitenlandse steun bete- I de Falkland-crisis nog kan aanslepen, bleek gis- iddag uit het vertrek van meer Britse troepen en ker luc gsmaterieel naar het be- ipealiten gebied in het zuiden or 15.-) de Atlantische Oceaan. 'ortsmouth vertrok de ge- ijkerbifcrde auto-veerboot Nor- n29.-vf **ij heeft negenhonderd >mmando's en een groot voertuigen, veldkanon- 'andere wapens en muni- in boord. Uit Devonport nmiddels enkele fregat- .n ti een onderzeeboot afge- Zij zullen pas in de van de maand mei aan- )n bij de Falkland Eilan- noorden van Noorwegen, zul len deze omstandigheden op zich niet ontmoedigend zijn. Wat wel ontmoedigend kan gaan werken is dat ze, hoewel ze erin geslaagd zijn Zuid-Ge orgië te heroveren, nog steeds op 1200 kilometer afstand van de Falkland Eilanden zitten. Er zijn nog tal van obstakels te overwinnen alvorens ze hun uiteindelijke doel het ver drijven van de Argentijnen uit Port Stanley hebben be reikt. Steunpunt Het heeft altijd voor de hand gelegen dat de Engelsen een eventuele militaire operatie zouden beginnen vanaf Zuid- Georgië, dat ver buiten het be reikt ligt van de Argentijnse luchtmacht en waar, afgezien van dertien wetenschappelijke onderzoekers en twee vrou wen die daar een televisiedo cumentaire maken, geen men sen wonen. Het militaire voor deel van deze herovering is voor de Engelsen een steun punt in de Zuidatlantische Oceaan, een beschutte anker plaats die de Royal Navy zeer goed kan gebruiken in deze ongastvrije wateren, mogelijk vers water (iets dat schaars is op de Falkland Eilanden) en toegang tot brandstoftanks in de oude walvisfabriek. Als de situatie zich ontwikkelt zoals de Engelse regering ongetwij feld hoopt, zou de herovering van Zuid-Georgië echter ook een op zichzelf staande actie kunnen zijn die geen militair vervolg krijgt, maar leidt tot meer succes bij de pogingen een diplomatieke oplossing te vinden, waarbij mevrouw Thatcher nu iets tastbaars in handen heeft om over te on derhandelen. Zuid-Georgië is altijd een voor de hand biggen de en aantrekkelijke optie ge weest voor mevrouw That cher. Het moet daarom niet uitgesloten worden geacht dat president Galtieri blij zal zijn dat de Britten deze eilanden na het nodige verzet natuur lijk hebben heroverd, ten minste indien Argentinië hier door uiteindelijk de soeverei niteit krijgt over de hoofd groep van de Falkland Eilan den. Risico's De risico's bij het gevecht om Zuid-Georgië waren voor bei de landen ook veel kleiner dan bij een grote zeeslag in de 200 mijlszone rond de Falk land Eilanden of een rechts- streekse aanval op de eilan den. Dan zouden de Britse bo ten en vliegtuigen zich binnen het bereik van de Argentijnse luchtmacht moeten begeven. De Sea Harriers van de Royal Navy hebben ondanks al hun onmiskenbare voordelen ze kunnen vertikaal stijgen en landen en zijn erg wend baar slechts een kort be reik. Ze verbruiken veel brandstof bij het opstijgen en kunnen daarom aanvallen uit- WASHINGTON De Argentijnse minister Nicanor Mendez heeft gisteren op een vergadering van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) in Washington grote woede geuit over de Britse aanval op Zuid-Georgië en gezegd dat zijn land „zo ver zou gaan als nodig was om zijn grondgebied en zijn waardigheid te verdedigen". De Argentijnse bewindsman riep op tot „onmiddellijke te rugtrekking" van de Britse vloot uit de Zuidatlantische Oceaan. De OAS ging echter niet direct op de voorstellen van Costa Mendez in en deed in eerste instantie een oproep aan alle partijen „de vrede op het Amerikaanse continent te bewaren en het recht te laten gelden bij het zoeken naar een oplossing van het geschil". Argentinië ging van zijn kant niet zo ver dat het opriep tot sancties tegen Groot-Brittannië. Minister Haig vertelde de OAS dat de crisis slechts voorko men kon worden door de resolutie van de Veiligheidsraad toe te passen. „Er staat heel wat op het spel voor de interna tionale gemeenschap", aldus Haig. De OAS buigt zich nog over een verzoek van Argentinië tot steun op grond van het interamerikaanse verdrag tot weder zijdse bijstand. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig en zijn Ar gentijnse ambtgenoot Costa Mendez. voeren tot maximaal 250 kilo meter van het moederschip om direct daarna terug te moeten keren. De snelle Mira- ge-bommenwerpers van de Argentijnse luchtmacht daar entegen, waarvan ze enkele eskaders hebben, hoeven pas na ongeveer 900 kilometer te rug te keren naar hun basis. Een ander probleem voor de opperbevelhebber van de En gelse vloot, schout bij nacht Sandy Woodward, is het klei ne aantal (20) vliegtuigen waarover hij op dit moment beschikt. Meer toestellen zijn onderweg, maar het duurt nog even voor deze kunnen wor den ingezet. Hij moet daarom zeer voorzichtig te werk gaan, temeer daar tal van factoren onzeker zijn. Zullen de Argen tijnen afgezien van onderzee boten ook schepen sturen om hem voor de kust van de Falk land Eilanden op te wachten? Hoeveel risico zijn ze bereid te nemen met hun eigen vliegtui gen binnen het bereik van zijn anti-luchtdoelraketten? Is het wel de moeite waard om Sea Harriers in te zetten en waarschijnlijk enkele te ver liezen om de landingsbaan bij Port Stanley te bombarde ren als de Argentijnse lucht macht die niet eens nodig •heeft, omdat de gevechtsvlieg tuigen vanaf het vasteland kunnen opereren? Blokkade Als de Royal Navy tot een aanval op de Falkland Eilan- (Van onze correspondent Cees Manders) VATICAANSTAD „We leven nu eenmaal in een wereld waarin geld onontbeerlijk is, bijvoorbeeld voor de bouw van kerken en voor andere apostolische werken. Maar het verdie nen van het geld mag voor ons, de kerk, nooit doel op zich zijn". Zo verwoordt de „financiële directeur" van de katholieke kerk, de Amerikaanse bisschop Marcinkus in een interview met het Italiaanse weekblad Panorama de visie van het Vaticaan op zijn veelbesproken deelname aan het internationale geldcircuit. Monseigneur Marcinkus is ook bekend als organisator van de reizen van de paus naar het buitenland en laatstelijk als direc teur van de Vaticaanse administratie. In de Italiaanse pers is de laatste tijd kritiek geuit op de finan ciële handel en wandel van het Vaticaan, en met name van zijn „meesterspeculant" mgr. Marcinkus. Deze 60-jarige Amerikaan is nu al veertien jaar directeur van het IOR, het instituut voor religieuze werken, de Vaticaanse bankinstelling. Deze IOR moet met zijn beleggingswinsten de verliezen die de Heilige Stoel jaarlijks lijdt, goedmaken. Vorig jaar verdiende de IOR met zijn aandelen in bedrijven in Italië en elders zeker 62 miljoen gul den, meer nog dan het verlies van de Heilige Stoel. „Speculeren is ons vak niet", zegt Marcinkus, „maar helaas moeten we in fi nanciële zaken de middelen en methodes van een gewone bank hanteren. We beleggen ons geld daar waar het 't meest op brengt." Tijdens processen en parlementaire enquêtes de laatste maanden zijn de contacten ter sprake gekomen die de IOR van Marcinkus heeft en heeft gehad met dubieuze, althans omstreden, figuren van de Italiaanse financiële wereld. Maar Marcinkus geeft al leen een contact toe met bankier Calvi. Calvi is vorig jaar bij zijn illegale kapitaaluitvoer tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld, en vervolgens op vrije voeten gesteld. „In hem hebben we het volste vertrouwen en er is geen enkele reden daaraan te twijfelen en de aandelen in zijn bank vormen voor ons een uit stekende belegging, met het hoogste rendement", zegt Marcinc- kis. Een andere goede belegging van het Vaticaan is die in de FIA- T-autofabrieken in Turijn, maar hoever de invloed van de kerk daar in gaat, wil Marcinkus niet zeggen. „We hebben in elk ge val niemand in de Raad van Bestuur". Volgens Marcinkus zoekt de IOR zijn investeringsobjecten rustig uit „Met grotere reserve en vooral discreet. Maar in Italië is dat erg moeilijk. Er wordt zoveel over ons gepraat. Als een bedrijf of het Vaticaan ergens geld wil lenen, waarom moet dat dan allemaal bekend gemaakt worden?" Volgens Marcinkus is het Vaticaan best wel bereid over zijn in komsten en uitgaven opening van zaken te geven. „Maar er zijn nog enkele problemen die eerst opgelost moeten worden. Pro blemen die niet onoverkomelijk zijn, maar die even tijd kosten. Ik denk dat er nog een paar jaar voor nodig zijn, maar dan zal de kerk zeker een balans publiceren. En ik ben ervan overtuigd dat dit in tegenstelling tot vele andere gepubliceerde balansen een waarheidsgetrouwe balans zal zijn, een balans ook die bij velen de ogen zal openen". den besluit zou ze ongetwijfeld eerst landen aan de oostkant van de zeeëngte die Oost- en West-Falkland van elkaar scheidt, of op een afgelegen deel van het westelijk eiland vanwaar over land de hoofd stad kan worden bereikt. De demonstratie op het Plaza de Mayo die uitliep op een demonstratie tegen de junta. Voorlopig hoopt de Engelse premier echter nog dat het mogelijk is om door afwisse lend militaire en diplomatieke druk een respectabel compro mis te bereiken voordat de huizen van de Falklanders on der schot worden genomen. Als het conflict de hele winter door blijft slepen, is de enige optie die de Royal Navy me vrouw Thatcher met enig ver trouwen in de afloop kan bie den een gespecialiseerde zee blokkade. Deze zou het leven voor de Argentijnse troepen op het eiland blijvend onaange naam maken, maar kan hen niet verdrijven. Nu Engeland Zuid-Georgië terug heeft zal het een stuk makkelijker zijn om die blokkade in te stellen. Tevens zal Zuid-Georgië schuilplaats bieden aan de troepen die nu op weg zijn naar het gure Zuidatlantisch gebied. Maar op den lange duur zou het grimmige kli maat hen beroven van hun „fighting-spirit". De Engelse premier heeft gegokt. Het beste dat ze nu kan doen, is proberen tot een regeling te komen, want als ze nog een keer gokt, zou ze wel eens al les kunnen verliezen. DAVID FAIRHALL/THE GUARDIAN (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De bevelhebber over de Argentijnse troepen op Zuid-Georgië en de comman dant van de door Britse heli kopters aangevallen en zwaar beschadigde Argentijnse on derzeeër Santa Fe hebben na hun overgave aan de Britten op uitnodiging van Britse com mandanten gezellig gedineerd aan boord van een van de schepen van de Royal Navy. Dit vertelde gisteravond een zegsman van het ministerie van defensie in Londen. De in totaal 200 Argentijnen die zondag en gisteren bij de herovering van Zuid-Georgië door de Britten werden gevan gen genomen, zullen naar huis worden teruggestuurd. In het Lagerhuis verklaarde de Brit se premier Thatcher gister middag dat de Argentijnen niet als krijgsgevangenen worden beschouwd, omdat er officieel geen staat van oorlog is tussen beide landen. Volgens de zegsman van het Britse ministerie van defensie hebben de beide Argentijnse commandanten hun dank uit gesproken voor de menslie vende manier waarop alle Ar gentijnse gevangenen door de Britten behandeld worden. Hoewel de Britse minister van defensie John Nott zondaga vond al verklaarde dat de „Union Jack" weer boven Zuid-Georgië wapperde, kwam gistermorgen het be richt dat de laatste Argentijnse tegenstand was gebroken. Bij de gevechten is in totaal een Argentijn gewond geraakt: een opvarende van de Santa Fé liep zulke ernstige verwondin gen op aan zij'n been, dat het later moest worden geampu teerd. Intussen in in Argentinië nog steeds niet officieel bekendge maakt dat Zuid-Georgië weer in Britse handen is. De strijd, aldus de verklaringen in Bue nos Aires, wordt in het bin nenland van het eiland „met ongebroken strijdlust" voort gezet. Eerder was wel ver klaard dat Britse troepen het eiland waren binnengevallen. In de Argentijnse media werd is hierop met grote veront waardiging gereageerd. Douwe Egberts koffie, lekkere koffie.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13