Overheidstekort houdt rente hoog £eidóe (Sowumt „Gasbedrijven draaien vaker kraan dicht dan zij zeggen" ilassaal protest egen verdere tezuinigingen »p gezinszorg (CH 31 Aow afhankelijk stellen ^Ijan premiebetaling^ DR. DUISENBERG: rardeniers: Zorg over bescherming an privacy bij psychotherapie Minima en koopkracht i nnenland een onzer verslagevers) J HAAG Zo'n acht- dlak luizend hulpverleners blafvraPers êezins" jorging hebben gister- Q (dag in de Haagse J/Bltrusthallen een mas- protest laten horen n de dreigende nieu- "Dezuinigingen in deze ir. De landelijke ma- tatie, onder het motto dhaaf de Gezinsver ing" was georgani- door de Centrale voor de Gezinsver- ig. „We staan met de jtegen de muur, het is het eerst in ons be- dat we acties onder- aldus de Raad. I mensen waren met Berden bussen uit het I land gekomen. Hon- |en spandoeken moes hun argumenten ht bijzetten. Een tien tal sprekers voerde het woord. De Raad vreest dat de door CRM voorgeschreven bezuini ging van 90 tot 95 miljoen gul den de gezinsverzorging gaat ontwrichten. „Deze bezuini gingen zijn na de vorige niet meer in te passen. Twintigdui zend mensen, veelal bejaar den, kunnen dan in een jaar niet meer worden geholpen. En er moeten", aldus de Raad, „12.800 deeltijdbanen verdwij nen als de plannen van staats secretaris De Boer doorgaan. Volgens De Boer kan voor 50 miljoen gulden bezuinigd wor den door alpha-hulpverlening (goedkopere hulp), natuurlijk verloop en het terugbrengen van de indirecte kosten. (De Raad ziet dat niet zo zitten, noemt de plannen zelfs „onbe hoorlijk bestuur"). De rest moet door gedwongen ontslag. Volgens De Boer zouden dan 4000 tot 4500 banen verloren gaan. Het gaat in de gezinsver zorging om laagbetaalde vrou welijke arbeidskrachten, die Deze eenzame „protestant" vertolkte de algemene mening: Gezinsverzerging MOET. vooral huishoudelijk werk bij (meestal) bejaarden doen. „Eventueel kan het werk van de gezinsverzorgers", aldus De Boer, „door vrijwilligers wor den gedaan". Dat nu wijst de Centrale Raad radicaal af. De kamerleden vinden de Volgens de Raad zijn vrijwilli- CRM-plannen voor de gezins- gers niet deskundig genoeg, verzorging desastreus, maar De vaste kamercommissie kunnen voorlopig niet aange- voor CRM vergadert morgen ven waar het geld dan van- over de plannen van De Boer. daan zou moeten komen. Een verhoging van de eigen bijdrage - de laagstbetaalden moeten bijvoorbeeld twee gul den vijftig per week betalen - wijst de Centrale Raad voor alsnog ook van de hand. feldoorn >t Pooltje tzij de stichting ildoorn helpt V' kwam giste- let Poolsje jon- Martin Mielc- aan op Schip- BBMn het Juliana- jP^nhuis in Apel- n zal hij worden ereerd aan een eboren hartaf- ïg, hetgeen in leti niet mogelijk Het kontakt tot stand tij een voedsel- chauffeur Brink uit Eer- werd toen op aangespro- r de moe- f%Smeen bort: Brink i wei UJ_Lo, f HAAG De hoogte de aow zal afhanke- gesteld moeten wor- van het aantal jaren premie is betaald, rbij het onderscheid in gehuwden en niet- iwden, tussen kost- ters en niet-kostwin- zal moeten verdwij- Wel zal er dan een mum-ouderdomspen- 1 moeten komen, dat zo nodig kan worden aan gevuld tot bijstandsni veau. Dat is een van de punten uit het plan tot herziening van de sociale zekerheidswetgeving, dat het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) gisteren heeft gepubliceerd. De werkgeversorganisatie schat dat de invoering van een dergelijke verandering een overgangstermijn van onge veer vijftien jaar zal vergen. In die tijd kan ook de gelijkbe- rechtening van man en vrouw worden verwezenlijkt, door aan gehuwde vrouwen die een behoorlijke tijd premie hebben betaald, een aow-uitkering toe te kennen. Ook in de werkne mersverzekeringen (ziektewet, wao en ww) wil het NCW sterker de verzekeringsgdach- te invoeren, wat wil zeggen dat de uitkeringen afhankelijk worden gesteld van de hoogte van het loon en de duur van de premiebetaling. (Vervolg van de voorpagina) Er is volgens hem in toe nemende mate sprake van een „onbeheerst proces", dat zijn duidelijke weers lag heeft op de economie en vooral op de rente. Het feit dat de overheid voor tweederde beslag legt op de kapitaalmarkt is vol gens Duisenberg de oor zaak van het feit dat de rente hier een procent bo ven het niveau van Duits land blijft steken. Volgens hem kan de schuld van de hoge rente in Europa ze ker niet in de schoenen van de Amerikanen ge schoven worden, maar dient Europa ook de hand in eigen boezem te steken. Duisenberg rekent overi gens wel op een aanhou den van de dalende ten dens van de rente. Deze daling zou echter forser kunnen zijn naar mate de overheid meer zou ombuigen. Dr. Duisenberg maakt in zijn jaarverslag herhaaldelijk dui delijk dat het terugdringen van het financieringstekort onvoldoende en te langzaam gebeurt. „Ik wil ronduit zeg gen dat het buitengewoon be treurenswaardig is dat het overheidstekort, in 1981 rond 25 miljard, dit jaar zeker hoger zal uitvallen". De recente be zuinigingen waartoe het kabi net in de voorjaarsnota heeft besloten, doen daar weinig aan af. Duisenberg noemt het „on verantwoord" het tekort tijde lijk wat hoger te houden. „Een zweepslag lijkt niet het aange wezen middel om een op hol geslagen paard weer in de teu gels te krijgen", stelt hij. Dr. Duisenberg waarschuwt er voor dat de gevolgen van het financieringstekort pas goed te voelen zullen zijn als de econo mie weer wat gaat aantrek ken, een moment dat volgens hem niet lang meer op zich zal laten wachten. „Dan moet het bedrijfsleven trachten ver hoogde activiteiten te financie ren uit dezelfde kapitaal markt, waar de overheid voor tweederde beslag op legt, en dan zullen de besparingen on voldoende blijken om herstel van de economie mogelijk te maken", voorspelt hij. De enige remedie voor de eco nomie is volgens Duisenberg verder ombuigen. „Als de ex plosieve ontwikkeling van de overheidsuitgaven nu niet wordt omgebogen, zullen over enige jaren veel pijnlijker in grepen nodig zijn dan thans. Wie vandaag de zwakkeren in de samenleving bescherming zegt te bieden, bedenke dat er morgen meer zwakken zullen zijn, die dezelfde rechten zul len doen gelden, die echter, als wij daar niet nu de fundamen ten voor leggen, een smaller draagvlak zullen ontmoeten", waarschuwt Duisenberg. Uitkeringen verlagen Hij vreest dat het beperken van het aantal uitkeringstrek kers inmiddels geen remedie meer kan zijn om de uitgaven die hiermee gemoeid zijn tot staan te brengen. „Door lang uitstellen is de omvang van het probleem zo groot gewor den, dat de hoogte van de uit keringen rechtstreeks in het geding komt", stelt de presi dent van de Nederlandsche Bank. Hij erkent dat de door hem bepleite politiek van ver der ombuigen, matigen en het verlagen van uitkeringen ge vaar oplevert voor de binnen landse afzet, omdat hier min der gekocht gaat worden. Toch ziet hij dit als enige weg om tot ruimte voor rendements herstel te komen. Via verbete ring van de concurrentieposi tie kan op de buitenlandse markt een welkome tegen kracht worden gevonden te gen een geringere vraag uit het binnenland, meent Dui senberg. onze parlementaire re dactie) I HAAG Minister jleniers van volksge- Iheid heeft de Tweede >er toegezegd dat zij er ig op zal toezien dat Donlijke gegevens van ften, die in het kader een psychotherapeuti- i behandeling moeten ïen verstrekt aan een RIAGG (Regionale Instel ling voor Ambulante Geestelijke Gezondheids zorg), niet in handen zul len vallen van derden. Zij zei dit in reactie op een motie die» gisteren tijdens een vergadering van de vaste kamercommissie voor Volksgezondheid door het kamerlid Schreu- der (CPN) was ingediend. Gardeniers zei de zorg van de Kamer over deze kwestie te delen. Volgens Schrcuder zijn zowel de cliënten als de psychothera peuten ernstig beducht voor het uitlekken van deze gege vens. De betrokken beroepsbe oefenaars durven vaak niet te garanderen dat de vertrouwe lijke gegevens niet bij onbe voegden, bijvoorbeeld hulp- Gardeniers zei de kamercom missie dat het doorspelen van gegevens (naar b.v. de werk gever van een cliënt) „een strafbaar feit" is en een zaak is van de inspectie. In de komen de Wet op de Privacy zal zo nodig een aparte bepaling voor de privacybescherming bij psychotherapeutische hulp worden opgenomen. Met aantekenblok en kogelpen in de aanslag luister minister Gardeniers naar de op - en aanmerkingen van de vaste kamer commissie voor de volksgezondheid. Op de achtergrond com missie-voorzitter Joekes. DINSDAG 27 APRIL 1982 PAGINA 11 POLITICI van CD A en PvdA ruziën heel wat af over de koopkracht van de minima. Op hoge toon valt men elkaar aan over tienden van procenten. Nu zijn ook tienden van procenten van groot belang voor diegenen, die van een mini mum-inkomen rond moeten komen. Maar wie weet hoe ab soluut onvoorspelbaar de precieze koopkracht is door schom melingen in lonen en prijzen, fronst toch wel de wenkbrau wen als men de heren politici zo zelfverzekerd hoort praten over bedragen, waarvan ze nog volstrekt niet weten of ze reëel zijn. In dit verband zijn de woorden van de president van de Nederlandsche Bank in het vandaag gepubliuceerde jaarverslag behartenswaardig. ENIGE nuchterheid zou dus wel op z'n plaats zijn. De ruzie draait op dit moment vooral om de vraag of de koopkracht van alle, of alleen van de „echte minima" moet worden be schermd. Maar uit opmerkingen dit weekeinde van staatsse cretaris mevrouw Dales van sociale zaken en CDA-fractie- voorzitter Lubbers viel te constateren dat er binnen de coali tie op dit punt eigenlijk helemaal niet zoveel verschil van mening is. HET CDA pleit voor een regeling waarbij de koopkracht van de „echte minima" niet verder zakt dan min één pro cent. Alle minima die garantie geven is ondoenlijk en ook onnodig, meent het CDA. Waarom koopkracht beschermen van mensen die naast dat minimum-inkomen ook nog eens via zichzelf of via een huisgenoot een ander inkomen genie ten? De PvdA heeft haar tot voor kort wat verwarde plei dooien voor alle minima nu bij monde van mevrouw Dales verduidelijkt. Alle minima moeten in hun koopkracht be schermd worden en zo mogelijk op min één procent blijven, maar voor mensen met ook nog eens een ander inkomen be hoeft dat niet te gelden. De ene politieke groepering wil in principe iedereen be schermen, maar een aantal groepen buiten beschouwing la ten; de andere wil in principe niet iedereen beschermen, maar een aantal groepen juist wel. En aangezien men het er ook al over eens is dat bepaalde alleenwonenden ook bijzon dere bescherming behoeven, verkondigen beide politieke partijen praktisch hetzelfde. De dames en heren politici zou den wellicht eens wat beter naar elkaar kunnen luisteren. Met kunstmatige meningsverschillen is niemand gediend; er zijn immers ruim voldoende echte tegenstellingen voorhan den. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De diverse gasbedrijven sluiten bij hun klanten veel vaker het gas wegens wanbetaling af dan zij willen toegeven. Konsumenten Kontakt dat een ei gen onderzoek heeft ingesteld naar het aantal afsluitin gen, vindt het daarom merkwaardig dat de VEGIN (vereniging van gasbedrijven) de resultaten van een onderzoek dat begin dit jaar bij 64 van de 140 gasbe drijven is ingesteld, niet openbaar wil maken. Volgens de VEGIN werd vorig jaar bij 15.600 huishoudens de gaskraan dichtgedraaid; Konsumenten Kontakt zegt dat dit aantal veel hoger ligt. Op basis van een eigen onderzoek bij twintig gasbedrijven bleek Konsumenten Kontakt dat bij zeventien van die bedrijven al leen al vorig jaar 12.600 keer de gaslevering werd stopgezet. „Als we dat afzetten tegen de 140 gasbedrijven en het VEGIN onder zoek is het aantal afsluitingen veel meer dan de 15.600 van de VEGIN. De problemen zijn veel groter", aldus voorzitter Donia van Konsumenten Kontakt. Volgens de organisatie stellen bepaalde gasbedrijven zich kei hard en kil op. De kroon spant Alphen aan de Rijn waar vorig jaar bij 2,4 procent van het aantal aansluitingen de kraan dicht ging. Verdere aantallen: Den Haag 0,2 procent, Leiden-Rijnland 0,3 procent en Delft-Delfland 0,2 procent. Inmiddels heeft het kamerlid Van der Spek (PSP) vragen ge steld aan minister Terlouw (Economische Zaken) en ook aan mi nister Van der Louw (CRM). Aan de laatste omdat de gasbedrij ven een brief van CRM waarin aangedrongen werd op een soe pele schuldenregeling naast zich heeft neergelegd. LEIDSE COURANT ÏO breidt onderzoek uit |N HAAG TNO gaat de ko- pde jaren meer biotechnologisch Jerzoek doen. De organisatie wil I dit gebied een internationaal jraanstaande positie opbouwen. toegepaste onderzoek zal vooral jcht zijn op het midden- en klein- Jrijf. TNO streeft ernaar op enke- jerreinen een zodanige positie te (verven dat zij ook voor de grote iistrie een interessante leveran- I van kennis wordt De commissie fcvatieprogramma biotechnologie Kseert de overheid aanzienlijke |idies te verlenen voor het onder- programma van TNO. Het mi- rie van economische zaken is ITNO overeengekomen de helft I de kosten van het algemene on- lek voor haar rekening te ne- PTT neemt alarmerings systeem in gebruik DEN HAAG De PTT heeft vandaag een landelijk alarmeringssysteem voor de beveiliging van postkantoren, PTT- en overheidsgebouwen en banken in gebruik genomen. Het alarmeringssys teem is geschikt voor de beveiliging van maximaal 10.000 objecten. Het sy steem is gebaseerd op stil alarm. In to taal kunnen 32 verschillende soorten alarm binnen tien seconden, vanuit ie dere plaats in Nederland worden door gegeven aan permanent bezette alarm centrales. Het netwek heeft een inves tering gevergd van omstreeks 65 mil joen gulden en kost de klant ongeveer 6000 gulden per aansluiting. De PTT hoopt in het begin van de jaren negen tig de capaciteit van het systeem volle dig benut te hebben. Vier maanden geëist DEN BOSCH De Bossche officier van justitie heeft gisteren vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar en 4000 gulden boete geëist tegen een 58-jarige Brabantse CDA-gedeputeerde. De gedeputeerde wordt ervan verdacht in 1977 zijn eigen wo ning, voor een deel op kosten van een stich ting, waarvan hij se cretaris-penningmees ter is, te hebben laten verbouwen. Nederlandse kapitein gearresteerd op Cyprus ROTTERDAM De 43-jarige kapitein Berend van der Laan uit Oude Pekela, die zaterdag in de Cypriotische havenstad Larnaca is gearres teerd moet vandaag voorkomen. Volgens een woordvoerder van het consulaat van Cyprus in Londen staat Van der Laan minstens een waar schuwing en hoogstens een korte celstraf te wachten. Van der Laan was gearresteerd nadat de Cypriotische havenautoriteiten van Larnaca, op het Griekse deel van het eiland, in het scheepsdagboek hadden gelezen dat de kapitein drie maanden eerder zijn boot had gelost in Fo- magusta, op het Turkse deel van het eiland. Volgens een in 1974 van kracht geworden rege ling is een kapitein strafbaar als hij eerst een haven op het Turkse deel van het eiland aan doet en vervolgens een haven op het Griekse deel bezoekt. Andersom is wel toegestaan. Jongerenhuisvesting goedkoper door zelfbouw ROTTERDAM De hoge huren maken de Van Dam-eenheden vaak veel te duur voor jongeren. De huur kan lager wanneer jongeren bereid zijn zelf te verbouwen aan bestaande woningen of andere gebouwen en deze zo geschikt te maken voor hun huisvesting. Het ministerie van volkshuisvesting kan hieraan mee- werkenen door subsidie te geven. Dat zei de Rotterdamse wethouder voor stadsvernieuwing, J. van der Ploeg, gisteren bij de presentatie van een boek over één- en tweepersoons huishoudens. In het boek staan tien tallen ontwerpen voor deze huishou dens, waarbij ook de maandhuur, die oploopt van 100 tot 400 gulden, ver meld staat. Wolkenvelden DE BILT Morgen blijven wolkenvelden van de Noord zee ons land binnendrijven. De kans dat hieruit neerslag valt is klein. De temperatuur, die vannacht tot ongeveer vijf graden daalt, loopt morgen overdag op tot rond twaalf graden. Inmiddels neemt een hoge- drukgebied, met het centrum ten westen van Ierland, in be tekenis af en verwijdert zich naar de oceaan. Tegelijkertijd breiden depressies uit de om geving van IJsland afkomstig, hun invloed naar de Noordzee uit. Morgen is dat al merkbaar doordat de noordwestelijke wind gaat toenemen. Na woensdag wordt het kouder en worden af en toe buien ver wacht. Weersgesteldheid van gisteren Weer Msi Min Neer- temp temp tlag

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11