Union Jack" wappert eer boven Zuid-Georgië oningin ontmoet (De) Kooning aus zou bemiddelen $1 Falkland^crisis anslag in Parijs van tevoren bekend iONINKLIJK PAAR TERUG IN NEDERLAND Brand in Brussel doodt 14 Turken Israël strijkt vlag boven de Sinaï pRiflTENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 26 APRIL 1982 PAGINA 7 J ten in Indonesische 'ezingsstrijd ,RTA In Jakarta zijn •n als gevolg van een bot- tussen Indonesische solda- militante mohammeda- die een regeringsbijeen- k van regeringsgetrouwen jn verstoren, enkele doden wonden gevallen, nilitante mohammedanen ren tot de mohammedaan- ipositiepartij PPP. Botsin- ussen aanhangers van de ing en mohammedanen in zich de afgelopen we ll eerder voorgedaan. Be ogende maand worden in iesië verkiezingen gehou- Honderden doden in Afghanistan door Russische luchtaanval ISLAMABAD Recent uitgevoerde luchtaanvallen door Russische strijdkrach ten, gericht op het Afghaans verzet en burgerdoelen, hebben aan honderden mensen het leven gekost. Dat is vrijdag vernomen van de zijde van het Afghaans verzet in de Pakistaanse stad Peshawar. Volgens het verzet hebben de Russen vanaf 16 april met achttien he likopters bijzonder hevige luchtaanvallen uitgevoerd in grote delen van Afghani stan, waarbij hele dorpen met de grond ge lijk werden gemaakt. Het verzet zou vier helikopters hebben neergeschoten. NEDERLANDSE KAPITEIN IN ARREST OP CYPRUS ROTTERDAM De politie van de Grieks- Cypriotische havenstad Larnaca heeft zater dagavond kapitein Berend van der Laan (43), afkomstig uit Oude Pekela, van de Ne derlandse kustvaarder Margit gearresteerd, nadat de havenautoriteiten in het scheeps- dagboek hebben gelezen dat het schip drie maanden geleden een haven op het Turkse deel van het eiland had aangedaan. Volgens de Griekse autoriteiten is dit niet toege staan. De eigenaar van het schip, de Rotter damse reder Belstra heeft gezegd dat deze regel bij zijn maatschappij totaal onbekend was. Volgens de reder mag de kustvaarder zijn reis vervolgen zodra een nieuwe kapi tein aan boord is. Belstra, die inderdaad een nieuwe kapitein zal sturen, verwacht dat gezagvoerder Van der Laan morgen of woensdag moet voorkomen. Ontmoeting tussen Glemp en Jaruzelski WARSCHAU De Poolse sterke man generaal Wo- jciech Jaruzelski heeft gisteren in Warschau een on verwacht gesprek gehad met de katholieke primaat van Polen, aartsbisschop Jozef Glemp. De ontmoe ting vond plaats aan de vooravond van Glemps ver trek naar het Vaticaan. Glemp heeft de afgelopen weken voortdurend aangedrongen op een dialoog tussen kerk en staat en een nationale oplossing voor de Poolse crisis, waarin ook de verboden vakbond Solidariteit een rol zou moeten spelen. Voor een vergadering van het centrale comité van de communistische partij heeft Jaruzelski gezegd voor de eerste tien jaar geen vooruitzichten op ver betering te zien van de levensstandaard in Polen. Tot 1990 moeten eerst de Poolse schulden aanzienlijk worden teruggebracht. Maar eerst is het nodig de de nog steeds voortgaande economische teruggang tot staan te brengen, aldus Jaruzelski. Werkloze jongeren slaags met politie BRUSSEL Werkloze Belgi- sche jongeren zijn in het afgelo pen weekeinde in Brussel slaags geraakt met politie en Rijks wacht. Er vielen over en weer na afloop van een betoging te gen de werkloosheid rake klap pen. Aan de betoging deden dertigduizend jeugdige betogers deel. Ze was georganiseerd door een groot aantal Belgische jon gerenorganisaties. De Rijks wacht was met opmerkelijk zwaar materieel, zoals pantser wagens en waterkanonnen, aanwezig en dit werd door som mige demonstranten opgevat als een provocatie. Kardinaal Cody overleden CHICAGO De Amerikaanse kardi naal John Patrick Cody, aartsbisschop van Chicago, is gisterochtend vroeg overleden. Hij was enkele uren tevoren met spoed in het ziekenhuis opgenomen. Tegen de overleden kardinaal was een justitieel onderzoek gaande naar aanlei ding van beschuldigingen dat hij een miljoen dollar van het aartsdiocees had gegeven aan een oude vriendin, de 74-ja- rige gescheiden mevrouw Helen Wilson. De verwachting is dat het onderzoek nu geseponeerd zal worden. De waardering voor de kardinaal was sterk verdeeld. Hij werd door bepaalde priesters zeer eigenmachtig genoemd, maar anderzijds in brede kring geprezen als een krachtig en bekwaam bestuurder en een van de meest vooraanstaande rooms-katholieke leiders van de VS. In onze correspondent Roger Simons) t)EN Het onher- lame eiland Zuid-Ge- sgelegen in het zui- van de Atlantische i op ongeveer 1.200 "fceter ten oosten van llklandeilanden, be- zich opnieuw in handen. Mariniers het gisteren |erd op de Argentij- die het sinds begin |in hun macht hiel- itse bestorming van (eorgië werd afgelopen dag voorafgegaan door sime landing van enke- J mando's, ingedeeld bij •heten Special Boat Ser- !en Britse atoomonder- sracht de commando's it bij de kust van het ei- at ze vervolgens bereik- een rubberboot. Daarna den zij het eiland en brachten verslag uit aan hun commandanten op het vlieg- dekschip Hermes. Gistermor gen bemerkten de drie Britse oorlogsschepen die zich in de buurt van Zuid-Georgië op houden een Argentijnse on derzeeër. Deze werd als een bedreiging voor de komende operatie gezien, zodat twee Sea King-hefschroefvliegtuigen op de onderzeeër werden afge stuurd en deze bestookten met machinegeweervuur en raket ten. De Argentijnse duikboot werd zwaar beschadigd. Het is nog niet bekend of hierbij slachtoffers zijn gevallen. Kort na deze aanval werd het ei land bestormd door een eerste golf var. Britse mariniers. Zj ontdekten spoedig dat zich op het eiland geen 500 Argentijn se soldaten, zoals uit Buenos Aires was gemeld, maar slechts 44 verdedigers plus een mortiereenheid bevonden. Stralende Thatcher Gisteravond maakte de Britse minister van defensie, Nott, een eind aan het gespeculeer over aanhoudende gevechten op Zuid-Georgië. Met een stra lende premier Thatcher aan zijn zijde maakte Nott voor Downingstreet 10 bekend, dat de Argentijnse troepen zich hadden overgegeven en het ei land weer geheel in Britse handen was. Een paar uur la ter maakte de Argentijnse le gerleiding bekend dat de troe pen op het eiland aan een „strategische terugtocht" wa ren begonnen. De definitieve Britse herovering was van morgen door Buenos Aires echter nog niet toegegeven. Zuid-Georgië, 160 kilometer lang en 40 kilometer breed met veel hoge bergen en talrij ke fjorden waarin vaartuigen bescherming kunnen zoeken tegen het gure weer, is de plaats waar het geschil om de Springplank Falklandeilanden 43 dagen ge- leden begon. Argentijnse schroothandelaren kwamen zonder toestemming van de Britten een oud walvisstation afbreken en hesen daarna de Argentijnse vlag. Volgens Londen handelden de hande laren in opdracht van de Ar gentijnse junta. Britse mari niers haalden daarop de vlag weer neer en gaven de Argen tijnen te verstaan dat zij moes ten vertrekken. De ruzie over dit gebeuren leidde uiteinde lijk tot de Argentijnse invasie op de meer naar het westen gelegen Falklandeilanden. Op 3 april, een dag na inname van de Falklands door Argentijnse troepen, werd ook Zuid-Geor gië bestormd. Daarbij zouden tussen de tien en vijftien Ar gentijnen maar geen Britten om het leven zijn gekomen. Bij de herovering, gisteren, zou den aan Britse zijde evenmin slachtoffers zijn gevallen. Zuid-Georgië werd in 1755 ontdekt door de legendarische Kapitein Cook, een Engelsman die dit onvriendelijke eiland de naam van zijn koning gaf. Het weer op het eiland, dat net op de zuidelijke poolcirkel ligt, moet volgens deskundigen de afgelopen dagen bar slecht zijn geweest: lage temparaturen, zware stormen en een zware branding. De Britse troepen die het eiland hebben ingeno men waren speciaal getraind om onder dergelijke extreme situaties acties te ondernemen. Het was de eerste keer sinds de Suez-crisis van 1956 dat de Britse „Royal Navy" daadwer kelijk in actie kwam. Voor de Britten heeft Zuid-Georgië grote strategische waarde in het zuidelijke deel van de At lantische Oceaan. Het is ook belangrijk voor hun navorsin gen in het Zuidpoolgebied. In de huidige situatie kunnen zij het eiland ook gaan gebruiken als springplank voor een be storming van de Falklandei landen, die veel dichter bij Ar gentinië liggen en door de Ar gentijnen zwaar verdedigd zullen worden tegen een mo gelijke Britse invasie. ZUID-GEORGIE Walvis stations Grytviken ÏAANSTAD Na het Iden van het Angelus- "^■^iddag op het St.-Pie- in heeft de paus een ld beroep gedaan op lid en Argentinië hun over de „Falkland of tmeenas" uit te praten. De ioud. esteedde een derde van lelijk itspraak aan deze kwes- di. t/mdaag houdt de wereld ijst rekening met de ikheid dat dit conflict kan omslaan in een ge- d treffen dat op zichzelf ^treuren is, maar waar- B gevolgen bovendien -n __Jijks te overzien zijn. Ik 359_plle katholieken in de rting. v<>oral die in de twee betrokken landen, ertoe uit zich aan te sluiten bij mijn gebed dat de Heer de verant woordelijke bestuurders de be sluitvaardigheid en de moed geeft bij het zoeken op dit mis schien beslissende moment naar wegen die zullen leiden tot een goede verstandhou ding", aldus de paus. De paus heeft bij praktisch elk openbaar optreden vorig week melding gemaakt van de Falk- land-kwestie en zijn vredes oproep aan beide partijen En geland en Argentinië her haald. Het laatste nog op vrij dag toen hij sprak bij een spe ciale audiëntie voor de ambas sadeurs van Chili en Argenti nië, twee landen die hun ge schillen over enkele andere ei landen via pauselijke bemiddeling trachten op te lossen. Volgens geruchten die in het Vaticaan circuleren zou de paus al dagenlang pogingen in het werk stellen ook in dit Falkland-geschil te bemidde len. Maar dit gebeurt dan in het grootste geheim en met de grootste omzichtigheid, niet al leen om te voorkomen dat de bemiddelingspogingen van de Verenigde Staten worden doorkruist, maar ook omdat de Vaticaanse diplomatie zich niet kan veroorloven te falen. Stanley >- FALKLAND u EILANDEN Kaap Horn ZUID-GEORGIE Het eiland Zuid-Georgië dat gisteren door de Britten werd heroverd. Het eiland ligt op 1200 kilometer van de Falkland Eilanden en vlak boven het Zuidpoolgebied. Pravda: Londen heeft heimwee naar imperium van weleer MOSKOU/WASHING- TON Londen heeft hei wee naar het Britse impe rium van weleer. Dat is volgens een commentaar in het Russische partijblad Pravda de voornaamste reden geweest voor de re gering Thacher om het ei land Zuid-Georgië gewa penderhand op Argentinië te heroveren. Volgens de Pravda vergeet de Britse regering echter, dat die tijd definitief voorbij is. Hoewel de afgelopen week veel gespeculeerd is over de Russische steun aan de Argen tijnen, blijven de commenta ren uit de Sovjet-Unie op de Falkland-crisis over het alge meen zeer voorzichtig van toon. Datzelfde kan gezegd worden van de reacties in Washington op de Britse aan val op Zuid-Georgië. In het Witte Huis en het ministerie van buitenlandse zaken werd opnieuw het belang van een diplomatieke oplossing bena drukt. In het Huis van Afge vaardigden zijn evenwel al stemmen opgegaan dat de Ver enigde Staten zich geheel aan de kant van Groot-Brittannië moeten scharen, wanneer een oplossing van het conflict via onderhandelingen achterwege blijft. Verschillende Latijnsameri- kaanse landen hebben de afge lopen dagen hun steun aan Argentinië herhaald. Onduide lijk is evenwel of die landen ook bereid zijn om Argentinië militair te hulp te komen, als daarom door Buenos Aires wordt gevraagd. De Nederlandse regering heeft gisteren bekendgemaakt met zorg kennis te hebben geno men van de laatste verwikke lingen in de Falkland-crisis. In een verklaring werd de na druk gelegd op de noodzaak van pogingen om een verdere escalatie te voorkomen. In eer ste instantie heeft ons land het optreden van Argentinië de bezetting van de Falklandei landen ten zeerste veroor deeld. el. 02^ is genj eiZ^!an onze correspondent Tapi> Dick Toet) het schitterende gala-diner, IV YORK Aan het dat aan boord van de Rotter- van het staatsbezoek da? wer.d Aan het vijf uur durende diner, dobbe rend in de 's avonds sprookje sachtige haven van New gisterochtend met York, werd onder meer ook Claus veilig in ons deelgenomen door gouver- raai 2i He Verenigde Staten ——It koningin Beatrix ar Mei js teruggekeerd LlrlH zaterdagochtend ge- Itscheihe tijd onderhouden specif de schilder Willem cm /tooning, een voorma- iaarhel huisschilder uit Rot- 1*250 tm. die in de Vere- - "i0en,e 1™°™ K^ninrJ^ben sg 520h gemaakt. De konin- 'heeft een bijzondere dingen die ik niet doe." ■ShirtSingstelling voor de ge- atoenefde, turbulente ab- - - Va".De K00n'^S aan* de nigde Naties, waar ze kort sprak met secretaris-generaal Perez de Cuellar, vertrok het gezelschap naar Kennedy- -Airport voor de terugreis naar Nederland. De weerslag van het koninklijk bezoek in de Amerikaanse media bleef tot het eind hetzelfde karak ter dragen: Een redelijke belangstelling op lokaal ni veau, weinig of in het geheel geen belangstelling op lande lijk niveau. In Philadelphia, waar de koningin een dag verbleef, leek de Philadelphia Daily News even uit een an- droeg7 De der vaatje te zullen tappen, niet moei- toen het een extra bijlage on- maar er zijn bepaalde der de titel „The Queen is Co ming" aankondigde. Het neur Carey van de staat New York, burgemeester Koch, en twee oud-ministers van bui tenlandse zaken, Kissinger en Vance. Evenals tijdens het staatsdiner op het Witte Huis, eerder in de week, was Wil lem de Kooning de enige die derwerken. en e' vindt I D2979jCooning en zijn vrouw -0l,anle waren de avond tevo- Na de ontmoeting met De bleek echter te gaan om de Kooning bracht koningin aankomst van The Queen Eli zabeth II in de haven van Philadelphia in het kader van het 300-jarige bestaan van de stentoonstelling, die onder de titel 'The Incredible Dutch' in stad. De aandacht op tv be- het Wereldhandelscentrum stond voornamelijk uit flitsen werd gehouden. Via de Vere- in lokale nieuwsprogramma's. ndtegd is. aart (Van onze correspondent Jan Drummen) iaak, p In Frankrijk is het tijdens het weekeinde tot een da/., ijhandaal gekomen nadat de pers door middel van een e pnthullingen aangetoond had dat de autoriteiten er van ioogte waren dat Syriërs donderdag een aanslag zouden, duurwj®gen het Libanese weekblad Al Watan al Arabi, waarbij Jkoop(rb'j§>an6ster gedood en 63 personen gewond werden. De w vakiC*8en zijn door het ministerie van buitenlandse zaken ndwerfmaar °P bun beurt door het zondagsblad Journal du sn, tel.Pe weer tegengesproken en het blad voert een hele serie 'de l&et naam, omstandigheden, bijzonderheden en foto's aan die de overtuiging gewekt hebben dat de berichten op waarheid berusten. Het staat nu vast dat althans een van de beide Syrische diploma ten die op de dag van de explosie door de Franse autoriteiten persona non grata verklaard waren en uitgewezen waren, bij de aanslag betrokken was. Beiden hadden zich al eerder aan pogin gen tot moord enz. schuldig verklaard, maar waren door hun diplomatieke onschendbaarheid gedekt. Volgens de Journal du Dimanche was de minister van Binnen landse Zaken er woensdag door de contraspionagedienst van op de hoogte gesteld dat een aanslag in Parijs gepleegd zou worden; de contraspionagedienst beschikte over nauwkeurige gegevens, onder meer over het feit dat de aanslag gepleegd zou worden op het Arabische weekblad Al Watan al Arabi, gelegen aan de Rue Marbeuf, of persoonlijk op de hoofdredacteur van het blad. De minister van binnenlandse zaken gaf onmiddellijk de mede deling door aan de Parijse politieprefect en de directeur van de openbare veiligheidspolitie. Maar een aantal andere hoogge plaatste politiefunctionarissen, die eveneens van een en ander op de hoogte gesteld hadden moeten worden, vernamen pas an derhalf uur na de ontploffing van donderdag dat er een aanslag had plaatsgehad. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Een hevige brand in drie woonhuizen in een oude wijk van Brussel heeft zaterdagochtend het leven gekost aan veertien mensen van wie zes kinderen. Van de acht gewonden verkeren er twee in levensgevaar. Het dodental is mede zo hoog omdat twee van de drie brandende huizen plotseling compleet instortten, terwijl de brandweer nog met het redden van inge sloten bewoners bezig was. Voorts is de brandweer een kwartier later gewaarschuwd dan mogelijk was geweest, omdat omwo nenden aanvankelijk dachten dat het lawaai en geroep uit de panden van een ruzie afkomstig waren. Gistermiddag vond een gespecialiseerde rampendienst de laatste drie lijken die nog on der het puin lagen. Gedurende het hele weekeinde hebben zich hartverscheurende taferelen rond de plaats van de ramp afgespeeld. Honderden Turken volgden geslagen de zoekactie onder meer met behulp van een bulldozer in het puin, terwijl vrouwen voortdurend hun verdriet en angst uitschreeuwden. Toen er zaterdag tegen het middaguur vier doden waren geborgen kwamen koning Boudewijn en koningin Fabiola ter plaatse hun medeleven be tuigen. (Jver de oorzaak van de brand, die om half vier in de ochtend uitbrak terwijl alle 34 aanwezigen sliepen, tastten de autoriteiten gisteravond nog in het duister. Enkele getuigenverklaringen als zou het vuur op de benedenverdieping bij een van de voordeu ren zijn ontstaan, werden door de brandweer in twijfel getrok ken. De brandweer zei aanwijzingen te hebben dat het vuur op de derde verdieping is uitgebroken, waar de avond tevoren een feestje had plaatsgehad. In de drie panden, die intern op alle verdiepingen met elkaar waren verbonden, woonden officieel 27, maar mogelijk meer mensen. De huizen waren niet onbewoonbaar verklaard, hoewel architecten de bouwvalligheid ervan hadden vastgesteld. Een architect verklaarde voor de Belgische radio dat de twee in puin gevallen huizen binnenkort toch zouden zijn ingestort omdat het betonnen dak (enkele jaren geleden is er een nieuwe verdieping op de 100 jaar oude huizen gezet) te zwaar was geworden voor de ernstig gescheurde muren. JERUZALEM Met een eenvoudige militaire plechtigheid heeft Israël officieel het schiereiland Sinaï verlaten. Bijna 15 jaar na de verovering van de woestijn en drie jaar na sluiting van het vredesverdrag met Egypte, werd in Siarm-El-Sjeik in het uiterste zuiden van Sinaï de vlag met de Davidster gestre ken. „Dit is geen terugtrekking in het aangezicht van de vijand, maar verovering van de vrede", verklaarde minister van defensie Ariel Sjaron in een door de Israëlische militaire radio omgeroe pen dagorder. De minister noemde de „Ruïnes van Jamit", de door Joodse ko lonisten gestichte en intussen door het Israëlische leger vernie tigde stad op het schiereiland, „Eeuwig bewijs ervoor dat wij al het menselijke en zo mogelijk meer gedaan hebben om het vre desverdrag na te komen Wat daar is gedaan, de vernietiging van een Israëlische stad, zal geen Arabisch leger ooit gelukken, voegde hij eraan toe. Minis ter Sjaron beloofde dat Israël nu in sneller tempo de bezette westelijke Jordaanoever, de strook van Gaza en de geannexeer de hoogte van Golan zou koloniseren alle gebieden die tege lijk met Sinaï in de Juni-Oorlog van '67 werden ingenomen. „Wij zullen onze aandacht richten op versterking van onze de fensie en onze vooruitgang op alle terreinen", aldus Sjaron. Pre sident Hosni Moebarak van Egypte sprak gisteren telefonisch vanuit Kaïro met premier Begin van Israël, aldus de Israëlische legerradio. Het gesprek was is Israël niet verwacht en verraste Begin. Moebarak herhaalde de verzekeringen aan het adres van Israël die hij al eerder gegeven heeft, dat aan de vredige betrekkingen die tussen Israël en Egypte heersen, niet getornd zal worden nu Sinaï weer in Egyptische handen is. De Egyptische president heeft volgens de Israëlische legerradio ook zijn erkentelijkheid jegens Begin uitgesproken, dat deze zich aan de ontruiming van Sinaï binnen de gestelde termijn heeft gehouden, „ondanks moeilijkheden op het allerlaatste ogenblik". In Rafah en Sjarm-El-Sjeik werd de Egyptische vlag gehesen en er werden vier nieuwe grensovergangsplaatsen in gebruik geno men: Rafah, El Ouga, Taba en Sjeik-Sowaid. De internationale grens in Sinaï wordt nu binnenkort bewaakt door een interna tionale vredesmacht van 5.000 man, die na lang politiek gehak ketak tot stand kwam. Aan Egyptische kant zal zij de vergaand gedemilitariseerde zone bewaken.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7