K Rijk ontloopt zijn /erantwoordelijkheid foorLeidse problemen' CDA stapt af van dogma afspiegelingscollege KLINISCH GENETISCH ENTRUM IN LEIDEN Ouderwetse hysterie bij taatsbezoek Queen 3| EDEPUTEERDE NOORLAND BIJ OPENING NDERNEMERSDAG: Duizenden guldens schade bij serie inbraken rs VB' Misgreep van Imperium Zoon voor Sirene na doop plaat „Woonplaats burgemeester is emancipatieprobleem" Sassenheims pand gekraakt ■G'1EIDEN LEIDSE COURANT MAANDAG 26 APRIL 1982 PAGINA 3 ïgen *emilDEN Minister Garde- Pen rs van Volksgezondheid >nt morgen het klinisch ge- iisch centrum in het Acade- ich Ziekenhuis in Leiden. centrum is een samenwer- 111013 gsverband tussen het AZL, vijf samenwerkende zie- 0 ihuizen in Leiden en om- n ;ken, de universiteit, de ;n, z jjSChe faculteit en de vere- ingen van ouder- en pa- itenorganisaties die zijn be ken bij erfelijke en/of jeboren ziekten. De laatste jaren zijn bij zeven academische ziekenhuizen kli nisch genetische centra voor erfelijkheidsvoorlichting en onderzoek opgericht. Ze heb ben in de eerste plaats een re gionale functie, maar ze wer ken ook landelijk samen, zodat niet alle centra over alle on derzoeksfaciliteiten hoeven te beschikken. Zo wordt prena taal chromosomenonderzoek alleen verricht in Amsterdam, Groningen en Rotterdam, ter wijl Leiden zich als een van de weinige centra specialiseert in moleculair onderzoek. De stichting klinisch geinetisch centrum is in 1980 opgericht naar aanleiding van ee n rap port van de gezondheidsraad uit 1977, waarin staat dat in Nederland jaarlijks 10.000 kin deren worden geboren met min of meer ernstige erfelijke of aangeboren afwijkingen. Veel van deze kinderen over lijden in het eerste levensjaar, veel oudere hebben vaak le venslang zorg nodig. Vijf keer doorgereden na aanrijding LEIDEN De politie heeft gisteravond het rijbewijs van een 35-jarige Leidenaar in be slag genomen, nadat de man na een aanrijding in de Vree wijkstraat was doorgereden. De Leidenaar reed de straat waar éénrichtingsverkeer geldt in de verboden richting in en ramde een geparkeerde auto. Hij verkeerde onder in vloed van alcohol. Het was de vijfde keer in de afgelopen paar jaar dat de man na een ongeluk doorreed. ge h 1 reve eledi jnde at yc e sor ment dooi m LEIDEN Uit een Engelse touringcar zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag 200 pakjes sigaretten, 24 cassettes en de kaartjes voor de boot naar Engeland gestolen. De bus stond aan de Boommarkt geparkeerd. De schade bedraagt 2.100 en daar komt de schade van het openbreken van de deur van de bus nog bij. In dezelfde nacht werden bij een fietsenhandelaar aan het Le vendaal zes fietsen met een waarde van ruim 5.000 gulden weg gehaald. Vannacht werden twee Leidenaars van 34 en 35 jaar oud betrapt bij een inbraak bij een slijter aan de Garenmarkt. Het tweetal werd gesnapt toen het wilde wegrijden en zijn auto vol met drank hadden geladen. Uit een Israëlisch restaurant aan de Stationsweg werd gisteren een geldkistje waar 2.500 gulden inzat, gestolen. jmvj hooh ill zie het u ij na es. aker e IDEN „Het rijk gaat a»rbij aan de problemen Leiden. Door wel ex- geld beschikbaar te llen voor de vier grote 'en doch niet voor Lei- ontloopt de rijskover- d haar verantwoorde- iheid. Deze opstelling id ik onjuist". zei gedeputeerde J. Noor- vanochtend bij de ope- van de ondernemersdag in de Stadsgehoorzaal. „In te genstelling tot staatssercretaris Van Zeil van economische za ken ben ik als bestuurder niet van plan mijn ogen te sluiten voor hetgeen zich hier in Lei den afspeelt", aldus Noorland. De gedeputeerde beloofde zich in te zullen zetten om proble men als het tekort aan bedrijf sterreinen en betaalbare huis vestingsmogelijkheden voor ondernemers op te lossen. De bijdrage van de provincie zou kunnen bestaan uit het be schikbaar stellen van geld. „Bovendien", aldus Noorland „zullen we er bij de beoorde ling van gemeentelijke plan nen voor waken dat de (klei nere) ondernemers g;oed kun nen blijven functioneren". De gedeputeerde hield Ihet gezel schap voor dat het midden en klein bedrijf een belangrijke bijdrage levert aan de werk gelegenheid. In 3000 van dit soort bedrijfjes in Leiden ver dienen 18000 mensen hun bo terham. 61% van de Leidse werkende bevolking heeft een baan bij deze bedrijfjes. 9S02 re: opi l D Het illads 2 Swii felle lichtkegels brengt zanger Freddie Mercury het pulbliek in vervoering 02 Ai idsviti Co iis«en-| igaia AVRCei - 14.02 u•y- li: dbaksi - 16.3 - 17. 1.3* Werkt 2 (KR 1.00 i 6 Ove 3.33 ilcantoF DEN Hoewel de vorstin de rockmuziek, al twee rust houdt, waren de Ise Groenoordhallen het flopen weekeinde maar net >t genoeg om de massaal [estroomde fans een plaats één van de twee concer- te garanderen. Want de ulariteit van Queen in Hol- is omvangrijk en eigen alleen maar te vergelijken die van de Rolling Stones Pink Floyd. Vandaar dat en het zich kan permitte- zonder nieuwe elpee t Space" verschijnt pas in of recente hit op toer- te gaan. De fans komen wel. En gelijk hebben ze. en „live" is immers nog Is een sensatie van de eer- HflOrde. ook zaterdagavond. Of- on het gehele gebeuren ge" in vergelijking met jaren niet spectaculair eranderd, blijft met name magnifieke lichtshow 1. ir echt nieuwe aspecten tij- dit concert waren toch de technische hoogstand- of het aanbod van de mu- Natuurlijk, Queen speel- 'lekkeloos en professioneel, ir verrassend zou je het be id niet kunnen noemen, t naar het repertoire: 'K Liar, Now I'm Here, Tie ir Mother Down, Bohemian sody, Under Pressure 'ther One Bites The Dust, e Me, We Will Rock You, e Of My Life, Play The oe en We Are The Cham- het echt verrassende was aanhang van Queen zelf. I!t eerder zag ik bij een ert zo'n overgave, fanatis- enthousiasme en, in som- WEINIG PROBLEMEN BIJ CONCERT QUEEN LEIDEN Opmerkelijk gezellig en rustig. Zo noemt de Leidse politie de sfeer waarin de popconcerten van de groep Queen za terdag- en zondagavond zijn verlopen. Zaterdag;avond alleen al trok de happening 12.000 bezoekers. Gisteravond trok de happe ning weer een vol huis. Zaterdagavond was er na het concert op het terrein van de' Groenoordhallen een vechtpartij, waarbij een dranghek tegen een auto aanviel en een 19-jarige jongen uit Vian en een stifttand kwijtraakte. Vier jongens werden naar het bureau overgebracht. Van een andere auto werden twee ruiten ingeslagen toen de auto van het terrein afreed. Uit een geparkeerde auto werd fo toapparatuur met een waarde van 1.700 gulden gestolen. De po litie hield vannacht in de Ketelboeterssteeg drie mannen van 20 en 22 jaar oud uit Emmen en Stadskanaal aan wegens een aantal vernielingen. Zij zouden na het concert in afwachting van de eerste trein uit verveling vuilnisbakken omgegooid hebben en liepen over een geparkeerde auto's heen. De afsluiting voor verkeer van de wijk Groenoord, om overlast door parkeren en sluipverkeer te voorkomen, Ls uitermate posi tief uitgevallen. Zowel de buurtbewoners als de politie zijn erg tevreden over het resultaat. Gisteren was er wat meer overlast dan zaterdag. Dit omdat de bezoekers van het concert overdag al naar Leiden kwamen. Queen-gangers konden zonder moeite hun auto's elders kwijt. De concerten ze;f verliepen in alle rust. Alleen tijdens het voor programma was het wat onrustig doordat mensen, die op Queen wachtten, door het gooien van bierblikjes probeerden de komst van deze groep op het podium te bespoedigen. mige gevallen, heuse hysterie. Nooit eerder hoorde ik zo'n tienduizend mensen als een machtig koor perfekt en zon der muzikale begeleiding Freddie dirigeerde een on troerende ballade (Love Of My Life) zingen. In Engeland is community- singing traditie, maar in Ne derland komt het tijdens con certen doorgaans niet verder dan wat onsamenhangend re- frein-gebrul van een kleine harde kern superfans. Bij Queen daarentegen maakte het publiek geen enkele fout met tekst en timing. De als al tijd weer zich tbaar van de ado ratie genietende Freddie Mer cury zei het zelf; „You should finish this, you're better than we are". Het publiek was hem dankbaar en volgde in zekere zin zijn advies op: na de drie toegiften verliet de massa zin gend (We Are The Cham pions) de Groenoordhallen. Intens tevreden na één uur en drie kwartier genieten van rockmuziek op majestueus ni veau. Queen zit, na dit uiter mate geslaagde staatsbezoek, vaster dan ooit op de troon. AP VAN DER MEULEN Bedrijfsterrein Noorland drong aan op spoedi ge aanleg van het bedrijfster rein in Roomburg, op korte termijn in gebruik nemen van een bedrijfsverzamelgebouw en een goede bereikbaarheid van de binnenstad. „Verder draag ik initiatieven die leiden tot het tijdelijk -tegen een ge ringe huurprijs- beschikbaar stellen van voor sloop bestem de panden aan jonge begin nende ondernemers een warm hart toe", aldus de gedeputeer de. Noorland wees op het pro vinciaal werkgelegenheids plan: „Ons uitgangspunt is dat de betrokken ondernemers be reid moeten zijn ook zelf fi nanciële middelen voor reali satie van de door hen gewens- tte projecten vrij te maken. Een bijdrage van de provincie moet door de beperkt beschik bare middelen gezien worden als het wegnemen van een laatste hobbel om een bepaald project gerealiseerd te krij gen". V—Valérie: LEIDEN De nieuwe productie van Imperium, V=Valérie, beoogt een geestige satire op het voe ren van politieke campag nes en op de leuzen van de vrouwenbeweging te zijn. Dat is het helaas niet geworden. De voorstelling is op alle fronten mislukt. Het verhaal is onbenullig. plaats van haar ex-man, die tot president van Frankrijk gekozen is maar aan de emotie bezweken, in te nemen als partijleider. Ze wordt presi dent, dat is in haar visie het zelfde als dictator. Ze geeft vrouwen meer rechten en macht en gaat zelfs zo ver dat ze experimenten laat uitvoe ren met zwangerschap bij mannen. Tenslotte wordt ze afgezet. Als het stuk al meer dan een uur bezig is, duikt er een Zuid- amerikaanse dictator op met zijn dochter, van wie Valérie de moeder blijkt Daarmee kan het verhaal weer even vooruit. De visie op het poli tiek bedriif is niet bepaald ori gineel, de manier waarop emancipatiezaken aan de orde gesteld worden, is bedroevend. Valérie valt omdat de vrouwe lijke afgevaardigden het we gens de uitverkoop laten afwe ten: de zwangere mannen pra ten als stereotype verwijfde homo's. De machtsstrijd tussen de dochter en haar vriend eindigt met de verzekering dat hij haar heus wel eens een keertje met de afwas zal hel pen. Dat het hele verhaal een droom van Valérie blijkt, ver klaart de onwaarschijnlijkheid van het geheel maar kan niet als verontschuldiging gelden voor de onzin die vertoond wordt. Erg doordacht is deze bekende truc ook niet toege past; Valérie droomt kennelijk ook de gebeurtenissen die voor, de Valérie uit de droom ge heim zijn gehouden. Ans Al- ting als Valérie levert een be hoorlijke prestatie, maar haar energie zou beter besteed kun nen worden. Dat de schrijver, Francis R. Roure, in Frankrijk nog steeds geen succes heeft, lijkt me geen wonder. MARIAN VAN NOORT Dertien van de zestien Sirenes op de trap in het Volkshuis. LEIDEN Bevallen van een zoon, tweeëneenhalf uur nadat je eerste langspeelplaat ten doop werd gehouden. Dat overkwam zaterdagavond Carla Naafs, een van de zestien vrouwen van het Leids feministisch vrouwenkoor De Sirenes. De vader van deze zoon, een van de leden van het Munk Verzetscabaret dat de feestelijkheden opluisterde, moest dus ook in allerijl naar huis. De eerste plaat, getiteld De Sirenes, werd in een bomvol Volkshuis ten doop gehouden. Veel leden van andere vrouwengroepen en de Stichting Famke, die de plaat uit bracht, waren aanwezig. Tijdens de avond verwisselden de eerste vijftig schijven al van eigenaar. Het koor trad vijf kwartier op voor veel publiek met nummers van de eerste langspeler. Het Munk Verzetscabaret vervolgde daarna met een persiflage op De Sirenens. GLAUBITZ (D'66): LEIDEN „In zijn algemeenheid moet een burgemeester in zijn werkplaats wonen, maar in het Leidse geval is dat een pro bleem van de emancipatie. Wie is hoofdkostwinner? Dat is hier de vraag". Dit antwoordde D'66-raadlid drs. H. Glaubitz zater dag tijdens de verkiezingsbijeenkomst van zijn partijleider Ter- louw in Leiden. Glaubitz stelde dat de burgemeester Goekoop als hoofd van poli tie en brandweer onmisbaar is en dus eigenlijk niet ergens an ders kan wonen. „Maar hij heeft hier nu een appartement", be sloot hij. Andere specifiek Leidse aangelegenheden kwamen tijdens de bijeenkomst in de Pieterskerk nauwelijks aan de orde. Zij het dat de heer de Goede (D'66-lid van de Europese Commissie) ziin bewondering uitsprak over het Leidse stadsherstel en benadruk te dat de geldkraan daarvoor niet dichtgedraaid mag worden. Politie Muziekgezelschap Het Leidsch Polite Muziekgezelschap verzorgt morgen een concert in de aula van het Academisch Ziekenhuis. De Ziekenomroep zal het gehele concert opnemen. Het concert begint om acht uur. De toegang is gratis. Center 5 Collection De Rotterdamse jazzformatie Center 5 Collection treedt woensdag 28 april op in de Koets-O-Theek aan de Leidse Kruisstraat. Het concert begint om kwart over tien en duurt tot halfeen. De Rotterdamse formatie telt acht muzi kanten en heeft een repertoire dat ook een groot publiek aanspreekt. Oud papier actie Een project van het Nederlands Bijbelgenootschap in Ethiopië is het doel van de oud papier actie die maan dag 3 en dinsdag 4 mei in de Burgemeester- en Profes soren wijk wordt gehouden. Aan de Zeemanlaan staat maandag van 's middags één tot 's avonds acht uur en dinsdag van tien tot vier een container waar de oude kranten en de tijdschriften ingegooid kunnen worden. De actie werd begin vorig jaar door een aantal wijkbe woners gestart. Tot dusver werd via de actie, die elke eerste maandag en dinsdag van de maand wordt ge houden 4.119 gulden opgehaald, dat is besteed aan een bijbelproject in Egypte. Tekenfilms In de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest wordt woens dag 28 april weer een filmmiddag voor kinderen gehou den. Vertoond wordt een aantal tekenfilms en de hoofd film 'De grote fout'. Aanvang is om half drie. De toegangs prijs bedraagt drie gulden, een bekertje ranja is inbegre pen. Wandelen Wandelkring Leiden en Omstreken houdt vrijdag 30 april, „Koninginnedag", de Oranje Wandeltocht Lei den. De start van dit gebeuren is tussen negen uur en half drie bij de Ton Menken IJsbaan aan de Vondel laan 41. Men kan kiezen uit tochten van 5, 10, 15 of 25 kilometer. Het inschrijfgeld bedraagt 2 gulden 50. Dat geld dient overgemaakt te worden op girorekening 549595 t.n.v. de penningmeester van de Wandelkring in Aarlanderveen. Men kan zich opgeven bij W.J.H. Bree- develt Hackfortstraat 140, Den Haag, telefoon: 070- 948402 of bij P. Vos Stationsweg 6 in Aarlanderveen. telefoon: 01725-2456. Kunst en Genoegen Muziekvereniging „Kunst en Genoegen" heeft een single en een elpee gemaakt. Het is de vierde elpee en de eerste single. Donderdag 29 april worden de eerste exemplaren overhandigd aan burgemeester C. Goekoop. Deze feestelij ke bijeenkomst wordt in het repetitiegebouw van de vere niging gehouden aan de Oosterkerkstraat en begint om Buurtvergadering De werkgroep De Camp houdt woensdag in het Volks huis een bijeenkomst voor de buurtbewoners. Onder meer komt de heer Tol van de afdeling voorlichting van de gemeenterteiniging het nodige vertellen. Ter af sluiting daarvan wordt een filmpje vertoond over het plaatsen van de glasbak aan de Lange Mare. Na de pauze wordt verslag gedaan van de renovatie Leidse Volkshuis, openbare werken, woningonttrekking, re novatie Stevenshof, vrouwen-plateau en een fietsen stalling. Tevens doet de technisch bewonersadviseur enige mededelingen. De bijeenkomst begint om acht SASSENHEIM Drie Sassenheimers hebben in het afgelopen weekeinde het pand Hoofdstraat 139 gekraakt in Sassenheim. Volgens de krakers, die zich omschrijven als woningzoekenden is het pand het eigendom van Bakker en staat het al vijf jaar leeg. De krakers stellen in een verklaring dat het een schande is dat deze woning zolang aan het woningbestand is onttrokken en zullen proberen met de eigenaar tot een huurovereenkomst te komen. OOK COLLEGE OP SMALLE BASIS NIET UITGESLOTEN LEIDEN Voor het CDA is het afspiegelingscollege een college van burgemeester en wethouders, waarin alle poli tieke partijen uit de gemeente raad ziin vertegenwoordigd geen dogma meer. De chris ten-democraten blijven wel streven naar de vorming van een college met zoveel moge lijk partijen. Maar zo'n college hoeft er in de ogen van het CDA niet meer te komen ten koste van alles. Men is bereid, als het niet anders kan, in een college te gaan zitten waarin niet alle politieke groeperin gen vertegenwoordigd zijn. In dit verband wordt ook een col lege op een smalle politieke basis, met bijvoorbeeld twee partijen, niet meer afgewezen. Dit zijn de voornaamste con clusies, die kunnen worden ge trokken uit hetgeen zaterdag op een conferentie van chris- Voorkeur ten-democratische gemeente bestuurders in Leiden werd gezegd. De conferentie, geor ganiseerd door het CDA-Lei- den en de CDA-bestuurders- vereniging Zuid-Holland was bedoeld voor christen-demo cratische bestuurders van mid delgrote gemeenten, zoals Lei den, Zoetermeer, Schiedam, Zwolle, Groningen, Venlo en Tilburg. De CDA-raadsleden en wet houders van de vier grote ste den waren met opzet niet uit genodigd. De organisatoren vonden dit niet zo zinvol, om dat de situatie in de grote ste den te veel zou verschillen met die van de andere ge meenten. De meeste lokale CDA-be- stuurders van de middelgrote gemeenten vinden, zo bleek op de conferentie, dat een college van B en W in ieder geval ge vormd moet worden op basis van een tevoren vastgesteld programma. Men voelt er niets meer voor om op de bonnefooi met een college te beginnen. De inleider van de conferen tie, het Groningse CDA-raads- lid mr. drs.A.H.M. Dolle, we tenschappelijk medewerker van de Groningse universiteit wees erop dat het CDA al van 1973 af overtuigd is van het belang van een program-colle ge. "Maar men geeft nadruk kelijk de voorkeur aan het brede programcollege (een col lege waarin zoveel mogelijke politieke groeperingen uit de raad vertegenwoordigd zijn). Het voordeel hiervan is dat men „naar Den Haag" toe meer gewicht in de schaal kan leggen. Verder is in een tijd van ombuigingen een breed gedragen beleid naar de bevol king toe een voordeel. Maar meer nog dan deze voorbeel den dwingt het mens- en maatschappijbeeld van de christen-democratie er toe om niet omwille van de macht be paalde groeperingen uit te sluiten van het dragen van verantwoordelijkheid. Dit laatste mag slechts gebeuren als de geloofwaardigheid van de politiek onder druk komt te staan, doordat er op hoofdpun ten geen programmatische overeenstemming bereikt kan worden. Het smalle program- college moet dus niet worden afgewezen, maar komt pas naar voren als het vormen van een breed college op verschil lende hoofdpunten van voor genomen beleid afstuit", aldus drs. Dólle. Meerderheidsstrategie Binnen het CDA bestaat nog steeds een huiver ten opzichte van de meerderheidsstrategie, die met name de PvdA na streeft. Toch zijn er ook ge meenten in ons land, onder meer Tilburg, waar het CDA een meerderheidscollege heeft en de PvdA in de oppositie zit Tijdens de op de conferentie gehouden forumdiscussie (waarvoor ook niet CDA-ers waren uitgenodigd), bleek uit de woorden van de PvdA- fractievoorzitter in de Tilburg- se gemeenteraad, dat het voor de socialisten erg frustrerend is om uitgesloten te zijn van de dagelijkse leiding van de ge meente. Hij bleek dan ook een voorstander van een college op een bredere basis. Ook binnen de PvdA, zo kon worden ge concludeerd uit zijn woorden, is men geneigd om af te stap pen van die meerderheidsstra tegie. Voor velen is het geen dogma meer. Wat dat betreft lijkt het erop dat PvdA en CDA dichter bij elkaar komen. Maar dat hangt ook veelal af van de plaatselijke situatie en onderlinge relatie tussen de lo kale politieke groeperingen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3