DE VERLIEZER WINT „Hard voor Wassenaarpakt gemeente aan Bouwplannen voor Professorenwijk CJY in Wassenaar bestaat 125 jaar ■r LEIDEN LEIDSE COURANT Wethouder P. Bordewijk (PvdA)...niet al te op- J. Hoekema (D'66). ..ijdele hoop... J. Walenkamp (CDA)...CDA-VVD college... timistisch... WASSENAAR „Hier is de PvdA nog rechtser dan de VVD. Wassenaar heeft een cultuur-verstikkend kli maat", het zijn slechts twee van de krachtige uitspra ken die te lezen staan in „Hard voor Wassenaar", een pas opgericht maandblad in deze gemeente. Op deze wijze willen Wassenaarse jongeren hun ongenoegen kenbaar maken over de dorpse aangelegenheden. In Wassenaar lijkt een sluimerend ongenoegen over onder meer gemeentelijke besluiten en het functioneren van de Wassenaarse gemeenteraad langzamerhand te ont waken. WASSENAAR De afdeling Wassenaar van het Christelijk Jongeren Verbond bestaat op 30 augustus 125 jaar. Het CJV is daarmee voor zover bekend de oudste vereniging in Was senaar. De activiteiten van de christelijke jongeren bestaan uit jeugd- en jongerenwerk op het gebied van houtbewer king, volksdansen, electrotech- niek en handenarbeid. Daar naast heeft de vereniging een bloeiende wandelafdeling. Het jubileum zal worden gevierd met een receptie en een reü nie. De oud-leden Nico Kagenaar, Frits Goulooze en Arie Hilge- man hebben een jubileumcom missie gevormd die voorberei dingen treft om op zaterdag 4 september een receptie te hou den in de Messiaskerk aan de Zijllaan, waarna s'avonds een reünie van oud-leden plaats vindt in het Dorpscentrum aan de Schoolstraat in Wassenaar. Een probleem is het achterha len van de adressen van de oud-leden. De jubileumcom missie doet een dringend be roep op iedereen die namen en adressen van oud-leden weet. Gaarne opgave bij Frits Gou looze, Prof. Molenaarlaan 28, 2241 RC Wassenaar, tel. 01751- 15268 en Arie Hilgeman, Ter- weeweg 112, 2341 CW Oegst- geest, tel 071-150209 Ook wil de commissie een foto-ten- toonstelling samenstellen van de geschiedenis van de CJV- Wassenaar, en iedereen die daarvoor foto's tijdelijk wil af staan kan contact opnemen met eerder genoemde heren. Omdat de kosten van de vie ring van het jubileum de fi nanciële draagkracht van de vereniging te boven gaan is een girorekening geopend voor bijdragen. Die kunnen worden overgemaakt op giro rekening 1369101 ten name van N. Kagenaar in Wasse naar onder vermelding van '125 jaar CJV'. Reactie De reacties op de tot nu toe verschenen twee nummers variëren van grote instemming tot de kwalificatie 'schoolkrantachtig'. De redactie ontvangt brieven met tips, aanmoedigingen, maar ook dreig- en scheldbrieven. Er bestaat een groeiende vraag naar de exemplaren van 'Hard'. Mark Schorl: „Om 10 uur zaterdag wordt het krantje in de Langstraat te koop aangeboden. Halver wege de middag is onze hele oplage uitverkocht. Wethouder Barning heeft ons afgelopen keer mondeling subsidie toege zegd" In het verleden zijn er al vaak krantjes geweest, die een alterna tief moesten vormen voor de twee andere plaatselijke adverten tiebladen Vaak stopte de produktie na twee of drie exemplaren. Een vroegtijdige dood van 'Hard voor Wassenaar' zit er volgens de redactie niet in. Paul Schorl: „We willen gaan samenwerken met mensen uit andere gemeenten, die dezelfde ideeën hebben, bijvoorbeeld uit Voorschoten. „De krant is een voorbode van een nieuwe politieke partij", stelt Leen Visser beslist. Afgelopen week werd het offi ciële startschot gelost voor de campagnes van de Leidse poli tieke partijen voor de gemeen teraadsverkiezingen op 2 juni. Óp een met veel publiciteit omgeven, als plechtig bedoel de, gebeurtenis nam burge meester Goekoop dinsdagoch tend ten stadhuize de kandida tenlijsten in ontvangst van de tien partijen die meedingen naar één of meer raadszetels. Een niet meer dan formele handeling die tot publiciteits- stuntje werd verheven. „Om de burgers tot kiezen op te wekken", zoals Goekoop het omschreef. Hij heeft gelijk. Niet alleen uit democratisch oogpunt is het gewenst, dat zo veel mogelijk kiezers van hun stemrecht gebruik maken: een lage opkomst trekt de politieke verhoudingen scheef. Bepaal de partijen zijn sterk afhanke lijk van een hoog dan wel laag opkomstpercentage. Bij de laatstgehouden statenverkie zingen bleef meer dan 35 pro cent van de Leidse kiezers thuis, een dieptepunt. Daar er bij de gemeenteraadsverkie zingen veelal nog minder kie zers van hun stemrecht ge bruik maken, lijken de politie ke verhoudingen in Leiden voor de komende vier jaar in belangrijke mate bepaald te gaan worden door de thuisblij vers. Optimistisch De verwachte lage opkomst heeft zijn weerslag op de stra tegie, die de verschillende par tijen hebben uitgestippeld. Neem de PvdA; de socialisten, die sinds jaar en dag pleiten voor duidelijkheid-vooraf, stellen zich dit jaar verre van duidelijk op en sluiten zich aan bij al die partijen die „geen enkele partij van deel name aan een nieuw college uitsluiten". De socialisten kij ken wel uit. Toch al geplaagd door stemmenverlies en een vooral voor deze partij nadelig laag opkomstpercentage in het vooruitzicht is het het slimste een afwachtende houding aan te nemen. De gang naar de collegebanken mag zeker niet verstoord worden door onge vraagde duidelijkheid. Gezegd moet worden, dat alle grote partijen in Leiden zich niet wensen vast te leggen. De PvdA heeft dan tenminste haar voorkeur uitgesproken' voor een links meerderheids- college, gestoeld op een PvdA- D'66-Klein Links coalitie, maar uitspraken van enkele politieke prominenten roepen twijfels op met welke intentie dergelijke voorkeuren werden uitgesproken. PvdA-wethou- der Paul Bordewijk bijvoor beeld: „We moeten niet al te optimistische verwachtingen hebben van de linkse samen werking". D'66 heeft zich al leen uitgesproken voor samen werking met de PvdA. De partij is huiverig voor een col lege dat afhankelijk is van de steun van de drie kleine linkse partijen. Lijsttrekker Jan Hoe kema: „Een links alternatief zou in de praktijk wel eens een moeilijke operatie kunnen blijken te zijn". Slechts klein links (PSP, PPR en CPN) lijkt oprecht te geloven in het door haar aangedragen alternatief. Hier geldt „de wens is de va der van de gedachte", een links college is voor hen im mers de enige mogelijkheid om aan een college deel te kunnen nemen. maar hij heeft nadrukkelijk te kennen gegeven liever met de PvdA aan het werk te gaan. Hoekema weet echter dat zijn partij niet in een positie zal komen om naast de PvdA een plaats op het pluche te clai men. De D'66-voorman vraagt daarom een gebaar van de PvdA. Hoekema moet beter weten. Dat de PvdA welbe wust een stukje eigen invloed weg zou geven om D'66 bin nen het college te halen, is ij- dele hoop. D'66 heeft vier jaar geleden ervaren hoe het is om overgeleverd te zijn aan de ge nade van de PvdA. Slechts bij een linkse coalitie is D'66 ze ker van een wethouderszetel. Juist D'66 heeft van de linkse partijen de grootste twijfels over de haalbaarheid van een dergelijke samenwerking. D'66 rest daarom niets anders dan zich aan te sluiten bij de recht se partijen of in de oppositie- banken plaats te nemen. Een comfortabele spilpositie lijkt de PvdA ook de volgende vier jaar op het lijf geschre ven. Zonder veel moeite zullen de socialisten met welwillende medewerking van of VVD of CDA op het pluche van de wethouderszetels kunnen plaatsnemen. De rol van de PvdA is als die van het CDA op landelijk niveau. Wie naast de socialisten mag gaan zitten, is afhankelijk van de verkie zingsuitslag. Dat wil zeggen, wie het meest wint maakt de minste kans. Wint de VVD dan zitten de liberalen het vol gend jaar in de oppositieban- ken, verliest het CDA dan maakt het een goede kans mee te mogen .besturen. Politieke logica waarvan te hopen valt, dat de kiezer die ook zal be grijpen. LEIDEN Het gemeen tebestuur heeft twee bouwplannen ontworpen voor terreinen in de Pro fessorenwijk. Het is de be doeling om zogenaamde „open gaten" in de wijk met woningen te bebou wen. Als „open gaten" worden beschouwd stuk ken weinig gebruikt o- penbaar groen. De twee „open gaten" die de gemeente heeft ontdekt zijn gelegen aan de Burggraven- laan/Van Vollenhovenkade en Burggra venlaan Kernstraat- /Verdamstraat. De omwonen den krijgen donderdag 29 april gelegenheid tot inspraak. De gemeente belegt hiertoe om acht uur een hoorzitting in de Vredeskerk. Het plan voor de Vollenhovenkade omvat de bouw van 47 woningen. Het bouwblok telt drie verdiepin gen en een kap. Het plan voor de Verdamstraat/Kernstraat omvat 75 woningen en telt drie verdiepingen langs de Burggravenlaan en de Ver damstraat en vier bouwlagen langs het huidige sportveld evenwijdig aan de Kernstraat Zo is er sprake van de oprichting van een nieuwe partij, omdat men zich niet kan verenigingen in de reeds bestaande politieke stromingen in Wassenaar. Enkele jongeren' hebben de krant als medium aangegrepen om gehoord te worden door de Wasse naarse burgerij. Een interview met de vier redactieleden ver loopt uiterst rumoerig. Citaten slingeren door de ruimte. Mark Schorl: „We vinden ons zelf algemeen cultureel." Leen Visser: „Het is een beweging, we zijn de nieuwe tachtigers." Paul Schorl: „Met de culturele weken doen we een artistieke grap." Leon Verkade: „Er zijn hier geen culturele weken." Ze hebben niet alleen een uitgesproken mening over het culturele beleid in Wassenaar, ook andere zaken moeten het ontgelden, waaronder de recentelijke aanschaf van stemmachines door de gemeente, de geplande nieuwbouw van het sportfondsenbad, waarvan ge steld wordt dat beide voor Wassenaar prestige-objecten zijn. Leon Verkade: „De stemmachines zijn voor de VVD een goede reclame, omdat er nu om zeven uur gelijk een hoop stemmen voor die VVD verschijnt. Leen Visser: „De nieuwbouw van het zwembad heeft alles te maken met status". AARDIG KIJKJE UIT HET KATHOLIEKE CHINA: „Aardig kiekje van Pater Victorianus Krittei wagen van een bruiloftspartij. Het gold nl. de bruiloft van een neef van den Chineesen pa y( Franciscus Liou, die hier te midden van zijn familie is gekiekt". y€ IDE CJ mee ren iner poel |mO| I vii Ider idig DE NIEUWE R.K. PARH.I CHIALE SCHOOL TE ALF bi. AAN DEN RIJN: „Woensc plechtig ingezegend df ai den H. E. Heer G. S. Ko< man, Deken van Alfen, degelijk royaal get~ strekt den Pastoor en |1SC' parochie tot eer en den chitect Adr. Rozenstraten aanbeveling". d Goekoop zou de liberalen im mers aan een meerderheid (3 tegen 3 plus 1) kunnen helpen. Een moeilijk verteerbare zaak voor de grootste partij in Lei den. Onder redactie van Ton Pieters. In het „Geïllustreerd Zon dagsblad" zijn we in 1912 zo ver gevorderd, dat er prach tig in bloei staande boom gaarden afgedrukt kunnen worden. Vroege pruimenbo men, bijvoorbeeld, aan de voet van de Grebbeberg, die de boomgaarden tegen „ruwe Noordenwinden" be schut. En nog steeds schudt men het verbaasde hoofd over de „Titanic", die in middels met de nog grotere luxe van de „France" een dubieuze opvolger heeft ge kregen bij het schuitjevaren. Alsof er niets gebeurd was, ging men voort met het bou wen van „reuzenstoomers": de „America" van de Ham- burg-Amerikalijn was nog een stuk groter. Daar zou je vandaag het halve Britse le ger mee naar de Falkland eilanden kunnen vervoeren. Nee, dan zijn die plaatjes, opgestuurd door de Zeer- Eerw. Pater Victorianus Kruitwagen OFM, Missiona ris te Sin-Tchsang in Zuid- Chansi, een stuk leuker. Fo to's met volledig ingepakte katholieke Chinese families. „Aardige kijkjes uit het ka tholieke China"; dat kon toen nog. Johan, de Raadselredacteur, had ook z'n Pasen gehouden en belaagde de Beste Vriendjes en Vriendinnetjes weer met z'n proeven. Hals starrige man. „Ge zult wel weer verlangen naar een stukje electriciteit, is 't niet? 't Is al weer zoo lang gele den, daarom kom ik maar weer met een aardige proef!" Het „electriseeren van menschen en voorwer pen" bereikte in die dagen EEN GOUDEN JUBILARIS Turnhout, die dezer dagen zijn leum vierde in dienst der Vlugt te Lisse. H. M. decoreerde den werkman met de eeremedaille in Oranje Nassau-orde" Goekoop Vier jaar lang werd Leiden be stuurd door PvdA en VVD. Niet tot tevredenheid van een ieder, maar in elk geval tot voldoening van beide deelne mers. Slechts de PvdA-achter- ban meent, dat de socialisti sche fractie toch eens naar een andere partner uit moet kij ken. Wanneer de kiezer de be staande zetelverhouding tus sen PvdA en VVD niet wijzigt, zijn er nauwelijks redenen om de zo innige samenwerking op te zeggen. PvdA-raadslid Hen- riëtte van Dongen neemt de wethouderszetel van Hans van Dam over en de rood-liberale coalitie kan er weer vier jaar tegen. De uitslag van de sta tenverkiezingen voorspelt ech ter winst voor de liberalen en verlies voor de socialisten. De VVD zou terecht meer wet houderszetels opeisen waar door, bij handhaving van het bestaande aantal zetels, de PvdA haar meerderheidsposi tie (van 4 tegen 2) in het colle ge verliest. VVD-burgemeester Klimaat In dat geval zou het CDA wel eens een welkome coalitiepart ner voor de socialisten kunnen zijn in aanmerking genomen dat de christen-democraten bereid zijn de PvdA hun meerderheidspositie te laten behouden. Weliswaar lijkt het juiste klimaat voor een chris ten democratisch-rode samen werking nog te ontbreken maar niet voor niets heeft het CDA de druk van de ketel ge nomen door de voor de PvdA moeilijk aanvaardbare Hel- muth Driessen te vervangen voor een milde Joop Walen kamp. Bovendien hebben poli tieke partijen de eigenschap scherpe meningsverschillen uit het verleden maar al te gauw vergeten wanneer dat zo uitkomt. CDA en PvdA lijken samen te kunnen bogen op een raadsmeerderheid. Dat lijkt niet het geval voor een derde combine, een CDA- VVD coalitie. CDA-lijsttrek- ker Walenkamp heeft de PvdA nog wel eens voorge houden, dat deze door een christen democratisch-liberale samenwerking uit het college verdreven zou kunnen wor den, maar dergelijke uitspra ken staan vooralsnog los van de realiteit. Een VVD-CDA zou slechts een bestuursmeer- derheid kunnen verwerven wanneer D'66 bereid is zich bij deze coalitie aan te sluiten. D'66 lijsttrekker Hoekema heeft zijn steun aan een derge lijke coalitie niet uitgesloten, een grote hoogte. Johan door, al mislukte er ook nog zo veel, met letjes en koperen buizen. Koninklijke Familie oie*»1" op pad; twee Majesteiten moeder en dochter kleine prinsesje Juliana jaar, maar al met een dig grote witte hoed op krullen) en haar doorluchi ge vader, de prins; rr: schien geen brave maar men wist van hem geen kwaad, der Emma ging naar verjaardagspartijtje van kleindochter op Het Loo, of. er te „feliciteeren". Het prachtig weer en de gin-moeder stak met ontwapenend gebaar parasol omhoog, ofschoon met de andere hand toef bloemen moest den. Emma was een sch^O i dat zult u nog wel weten. DE HARPIJ-AREND: „Een zeer zeer wreede roofvogel, die 1 Meter lang in Columbia leeft. Slechts twee dezer zijn in dierentuinen ondergebracht worden: in New York en in Washington"

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4