Dreigende breuk tussen clubhuizen Zuid-West en Stichting Bejaardenwerk ;tad ag Slechte keus Timdelerclub UITNODIGING Voorzitter en secretaris buurtcentrum stappen op Nieuwbouw EBR officieel geopend „Hele rijksweg 11 snel realiseren" Pianist Radu Lupu bevestigt reputatie LEIDSE COURANT ZATERDAG 24 APRIL 1982 PAGINA 3 ;0ud voor Bavo-hoofd OORDWIJKERHOUT De ere- n fj edaille in goud verbonden aan de iek'j rde van Oranje Nassau viel gister- 16.0 ddag de heer A. Verwater in de Bavo in Noordwijkerhout ten el. De onderscheiding werd hem BiaaS 6esPe^ rï°or burgemeester mr. F. i 2 inkel tijdens de afscheidsreceptie, jern; e heer Verwater is sinds 4 juni 56 hoofd van de technische dienst n de St. Bavo, maar gaat nu met rvroegd pensioen. Naast zijn 25-ja- chtei hoofdschap was hij ook hoofd 5.00 n de zelfbeschermingsdienst en Ha t brandweerkorps van de Bavo, "°l"w t bestaat uit 21 brandweerlieden 1 1 14 verpleegsters voor evacuatie- 0 He irkzaamheden. Voordat hij bij de Laat vo terecht kwam, heeft de heer O-ac rwater bij twee architectenbu- !SS Bewerkt. Bromfietser breekt benen LEIDEN Een 57-ja- rige bromfietser heeft gisteren ten gevolge van een aanrijding bei de benen gebroken. Het ongeval gebeurde om vijf uur. De brom fietser reed op de Haarlemmerweg en wilde de Willem de Zwijgerlaan overste ken. De man verleende echter geen voorrang aan een automobilist, die over de Willem de Zwijgerlaan reed. Het slachtoffer is overge bracht naar het Elisa beth Ziekenhuis. Wenmakers voert eigen lijst aan RIJNSATERWOUDE P.J. Wenmakers voert de lijst van zijn eigen partij „Lijst Wenmakers" aan. De heer Wenmakers maakt momenteel als wethouder deel uit van de Rijnsater- woudse raad. Tweede op de kandidatenlijst voor de ge- meenteraadsverkiezi ngen staat Joh. Boot. Als derde en vierde staan A.L. Boogaard en mevr. A.M. van der Zee- Dubel genoteerd. De lijst wordt gecompleteerd door mevr. O.M. van der Ende- Overdevest, H. van der Horst, F.A.W. Kerkhoff, IJ. Senne en J. van Spijkeren. ALPHENSE VELDBLOEMWEG NEGEN WEKEN AFGESLOTEN ALPHEN AAN DEN RIJN De Veldbloemweg zal met ingang van maandag ter hoogte van de kruising met de Dijksloot voor alle verkeer worden afgesloten. Dit naar aanleiding van de aanleg van een fietstunnel onder de weg. De werkzaamheden zullen ongeveer negen weken in beslag nemen. De afsluiting van Veldbloemweg heeft nogal wat gevolgen voor het openbaar vervoer, met name voor de lijndiensten van bus 75, 14 en 197. Enkele haltes komen te vervallen en worden vervangen door in de buurt gelegen stopplaatsen. Een en ander zal duidelijk aangegeven worden. Voorts zul len op 23 mei enkele jaarlijkse wijzigingen in de diensten van de busonderneming 'West Nederland' worden doorge voerd. Zo krijgen de streeklijnen 1, 6, 7, 9 en 14 andere nummers respectievelijk 165, 166, 169 168 en 165. De an dere wijziging betreft een veranderde route van lijn 14, de nieuwe lijn 165. Deze routewijziging zal overigens pas na beëindiging van de werkzaamheden aan de Veldbloemweg van kracht worden. Hartaanval na aanrijding LEIDEN Een 22-jarige Kat- wijker is gisteren in het AZL ge troffen door een hartaanval, na dat hij op de Lammenschansweg een aanrijding had veroorzaakt. De Katwijker wilde rond half vijf de Lammenschansweg over steken. Hij verleende echter geen voorrang aan een auto, die werd bestuurd door een 23-jarige Lei- denaar. Een aanrijding was het gevolg. Beide auto's werden to taal vernield. In verband met een hersenschudding werd de Kat wijker naar het AZL overge bracht. Aldaar werd hij geveld door een hartaanval. 'esselaar jreigt met ïtrekken '"jrfpachtnota 1IDEN Het college van B W zou ernstig moeten over- izi gen het voorstel tot regeling 5 i de erfpacht in te trekken, la nneer een meerderheid in .me gemeenteraad °P het stand- Con blijft staan, dat bedrijven mogelijkheid moeten krij- om grond te kopen. Dit zei thouder D. Tesselaar gister- >nd tijdens de ledenverga ring van de PvdA. iselaar zei dit naar aanlei- g van de behandeling van erfpachtsnota in de ge- Cat enteraad afgelopen maan- VVD, CDA en D'66 wa- 3r,(je van mening dat de ge- s vog ente grond aan bedrijven n mu et verkopen. De PvdA is evien rentegen (met de andere onthikse Partijen) van mening 02 grond aan bedrijven alleen >rd - rrfpacht uitgegeven dient te Lu rden. Ook de suggestie van rd 6, dat alleen in uitzonde reer Is6evahen van het erf- van i htprincipe afgeweken zou Whei inen worden, achtte Tesse- ;NOSr onaanvaardbaar. „Wan- r je uitzonderingen moge- maakt, wordt de uitzonde- regel. Als je aan twee be- ling ven grond verkocht hebt, hl i je tegen de derde niet zeg- in zo a^een erfpacht moge- eidwi is", aldus de wethouder, aak i stelde, dat ten aanzien van 'rogn erfpacht dan maar alles bij nema 0U(je moet blijven. Al ja- lang wordt grond in Lei- aan bedrijven alleen in over >acht uitgegeven. Het voor- verm van het college van B en 40 is alleen maar een bekrach- gra ing van dit beleid. Fractie- orzitter J. Peters was pessi- stisch over de afloop van de :ussie over de erfpacht in 02 Ju gemeenteraad- Hij vroeg Moza1 verder a* of de suggestie jse Tesselaar „wel zo verstan- 02 Di is". „Je loopt de kans dat iietoo toekomstige college de De situcitie de nek om an Eüaid", aldus Peters. Het de- Roia in de gemeenteraad over ouwt erfpacht wordt maandag ^cha een wee^ voortgezet. <£0)1 oninklijke iderscheiding |dEN De heer A. Hak- heeft gistermiddag uit len van wethouder P.H. jute van maatschappelijke 'elegenheden de ereme- le in goud verbonden aan orde van Oranje Nassau rangen. De heer Hakker ;g de onderscheiding in 3and met zijn pensionering, was werkzaam bij de Ge- jntelijke Geneeskundige mdheidsdienst. De wet- ler speldde de heer Hak- de versierselen op in de [iotheek van de GG GD de Roodenburgstraat. jeenkomst lankzeilen -8*54 S' e tijd red™ Jl DEN Wim Thijs houdt 1S avond in de Kaagsociëteit lezing over plankzeilen. twee keer tweede op de eldkampioenschappen dsurfen, zal verschillende icten van deze watersport (i :hten. De bijeenkomst be- om 20.00 uur. volgende onderwerpen ko- |1( i ondermeer aan de orde: ra hiedenis en ontwikkeling >u» het plankzeilen, zeiltheo- 1jjen artikelen van het wed- dregelement. Morgen lt op De Kagerplassen het ïlijk windsurfer evene- t gehouden. Holswilder recordjacht )EN Sam Holswilder LKV De Spartaan doet ?en een aanval op het Ne- tnds record kniebuigen. wilder doet die poging in powerliftwedstrijd tegen leus, in Noord Schar- ilder zal tevens de limiet de eerste klasse trachten ilen. Hetzelfde is teamge- Wim van de Putten van De Leidse powerlift- die morgen tegen Spar- in actie komt, is als volgt ngesteld: Johan Hoekstra, van de Putten, Sjaak van IWeijden en Sam Holswil- Coach is Piet van der „ZE HOUDEN ONS OP EEN ARROGANTE MANIER OVERAL BUITEN' LEIDEN De club- en buurthuizen in Zuid-West zijn woedend op de Stich ting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Be jaardenwerk. Er wordt over gedacht om de sa menwerking met de stich ting op te zeggen. De druppel die de emmer deed overlopen is de ko rendag voor ouderen, die donderdag in de Stadsge hoorzaal werd gehouden. De club- en buurthuizen in Zuid-West stellen, dat ze niet eens zijn uitgeno digd om aan die dag deel te nemen. „We moesten toevallig pas deze week via-via horen dat die dag er was. Het gevolg is dat de 4.200 bejaarden in Zuid- West niet de kans hebben om aan die dag deel te nemen. We zijn goed genoeg om de activi teiten voor ouderen in buurt huizen te organiseren en de publiciteit er voor te maken, maar verder worden we over al op een arrogante manier buiten gehouden", aldus Piet- Hein van As. Hij werkt in het Vijfhovenhuis en zegt te spre ken namens zijn eigen club huis, het Westerkwartier, de Tamboerijn en de Klinker. Het bejaardenwerk in Zuid- West verkeert in een bijzonde re positie. Er is geen echt dien stencentrum in de wijk, behal ve een kleine voorziening op het Vijfmeiplein. De activitei ten voor de ouderen worden in de clubhuizen gehouden en de Stichting Dienstencentrum financiert de docenten voor de clubs en de lessen. De clubhui zen in Zuid-West vinden dat de stichting hen als gespreks partner moet erkennen. „En dat weigeren ze te doen", al dus Van As. „Ze verschuilen zich achter de Wijkouderen- raad (WOR). Ze zeggen, dat de WOR de ouderen in de wijk vertegenwoordigt, maar in de praktijk is dat niet zo." Hij legt uit dat de clubhuizen zich erg opwinden over de manier waarop door de stichting is omgesprongen met de bezuini gingen, die door de gemeente zijn doorgevoerd. Van As: „We kregen te horen dat binnen twee weken met een aantal clubs zou worden gestopt, om dat er geen geld meer voor was. Er wordt niet gevraagd of we het daar wel meer eens zijn of dat we misschien een ande re manier weten om de bezui nigingen ten uitvoer te bren gen. En zo is het altijd wat". De clubhuizen hopen dat in een aantal gesprekken met de stichting in de komende we ken de nodige verandering in de verhoudingen gebracht kan worden. De directeur van de Stichting Dienstencentrum, A Verlaan, acht de kritiek van de buurt huizen niet terecht. Ten aan zien van de korendag merkt hij op dat die dag is georgani seerd door het dienstencen trum Noord en dat de stichting er dus geen verantwoordelijk heid voor kan dragen. „Voor zover ik weet is in Zuid-West geïnformeerd of er belangstel ling was om aan die dag deel te nemen. Toen bleek dat er weinig belangstelling voor was." Volgens de directeur is ook de kritiek over de bezuini gingen niet op zijn plaats: „De clubhuizen hebben alle kans gehad om daar over mee te praten. Als ze dat niet doen, is dat niet mij schuld." De heer Verlaan is met de clubhuizen eens dat de WOR geen echte vertegenwoodiger is van de ouderen in de wijk. Hij stelt dat de WOR groeit en steeds meer voor de wijk gaat bete kenen. „Maar ik zeg daar wel bij de buurthuizen zelf actie ver moeten zijn. Ze moeten zelf naar de WOR toestappen en contacten leggen in plaats van afwachten wat er op hen afkomt. Wij hebben geen al leenrecht om iets voor oude ren te organiseren. De WOR groeit en de WOR dat zijn de ouderen zelf, daar gaat het om. De Stichting Dienstencentrum werkt in de wijken en dat moeten de buurthuizen in eer ste instantie ook doen." De di recteur benadrukt eveneens, dat de meningsverschillen door overleg opgelost moeten worden. LEIDEN De Timdelerclub gaf gisteren in de Schouwburg een voorstelling van 'Als Bill terug komt' van A.B.M. Lamboo. De keus van dit stuk was niet erg gelukkig. Het heeft niet genoeg spanning. Aan het bestaan van Bill, de oom uit Zuid-Amerika die wordt verwacht maar steeds uitblijft, wordt voortdurend gerefereerd zonder dat dit voor de intrige van het stuk verder van enig be lang is. Die intrige bestaat uit enkele tamelijk ongeloofwaardige, natuurlijk gelukkig eindigende verwikkelingen op liefdesgebied in de onwezenlijke sfeer van de Witte Ravenpockets. De ontvoe ring van een dochter des huizes neemt in deze ontwikkelingen een belangrijke plaats in. De Timdelerclub heeft het zich met dit stuk niet gemakkelijk gemaakt. Uitgesproken humoristische rollen bevat het niet; het eist hier en daar heel wat van het inlevingsvermogen van de spelers. Vooral de houding die de personages moeten innemen tegenover de ontvoering, een mengeling van de overtuiging van de onschuld van het geval en lichte ongerustheid, gaf proble men. Na een wat moeizame start kwam het spel toch behoorlijk op gang en had het goede momenten, al bereikten lang niet alle grappen het publiek. De Timdelerclub heeft met andere stukken bewezen meer te kunnen. MARIAN VAN NOORT ADVERTENTIE Bestemd voor ondernemers en een ieder, die zich in de toekomst in Leiden e.o. als ondernemer wil vestigen. iyjyyUJyU!IMJ'Juu^M"lwlt^^ Op maandag 26 april a.s. organiseert de gemeente "ONDERNEMERSDAG LEIDEN EN OM STREKEN" in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat. Aanvang 9.00 uur, einde 16.30 uur. ER ZIJN TWEE PROGRAMMA'S VOOR GEVESTIGDE ONDERNEMERS VOOR TOEKOMSTIGE ONDERNEMERS management problemen innovatie (vernieuwing) deeltijdarbeid uitbreiding, verhuizing De inleidingen op die dag zullen worden gehouden door ondernemers en deskundigen. ondernemers- en afzetplan financiering vergunningen huisvesting De volgende Leidse ondernemers laten u de'en in hun ervaringen'. C.J. de Boer (dir. Aannemingsbedrijf en Timmerfabriek C. H. Hulzenga (manager Lynwood International B. L de Visser (dir. Gebr. Paes B.V.) M van Wieringen (dir. Pact Bouwservice B. van Zwieten (dir. Het Motorhuis B.V.) Voorts deskundigen van: gemeente Leiden; Leidse Vereniging voor Industrie. Katoenpark geopend Leiden heeft er een parkje bij. Wethouder C. Waal opende gister middag het Katoenpark aan de Zijlsingel. Hij deed dat door het naambord van het kersverse park te onthullen. Het Katoenpark is aangelegd op de plaats waar het Nederlands Drukkerij Bedrijf stond, vlakbij de Weversburg. Het park voorziet met name het Herengracht-Zijlsingelgebied van een kleine extra groenvoorzie ning. Het park is opgesierd met een speelplaats en een basket balveld. De aanleg van het Katoenpark evenals het Huigpark en het Ankerpark vloeit voort uit een besluit van de gemeen teraad in 1978, waarin werd bepaald, dat het groen langs de sin gels hersteld zou moeten worden wanneer een fabrieksgebouw leeg zou komen te staan. Een aantal omwonenden maakten gis teren van de gelegenheid gebruik, om bij de wethouder te pleiten voor een buurthuis In de wijk. Na opzeggen vertrouwen Alphens college ALPHEN AAN DEN RIJN De voorzitter en de se cretaris van het buurtcentrum Ridderveld, Bert van Vliet en Joke Kaart, hebben hun ontslag ingediend. Dit naar aanleiding van de uitlatingen van burgemees ter en wethouders van Alphen. Het college stelde geen vertrouwen in de bestuurlijke kwalitei ten van het tweetal meer te hebben. Deze uitlatingen zijn het gevolg van de in 1981 door het buurtcentrum gedane aankoop van een gebouwtje, dat als noodaccommodatie voor de jongeren van Ridderveld moest gaan dienen. Het buurtcentrum had de gemeente herhaaldelijk om accommodaties voor jongeren ge vraagd, maar kreeg daarop geen reactie. Ten einde raad kocht het buurtcentrum zonder toestemming van het college voor der tigduizend gulden een verplaatsbaar gebouwtje in Maasdijk. In februari werd alsnog door de raad besloten een subsidie van een ton voor deze noodaccommodatie, die aan de Marsstraat zou moeten komen, toegekend. Nu is gebleken dat de te verrichten werkzaamheden grondbouwrijp maken, afbraak, vervoer en heropbouw van het gebouwtje een bedrag van twee ton ver gen. Door onder meer dit tekort en de veel lagere gemeentelijke subsidie (60.000 gulden minder dan vorig jaar) ziet de financiële situatie er voor Ridderveld slecht uit. Dit en het opgezegde ver trouwen in het bestuur van het buurtcentrum was voor de voor zitter en secretaris aanleiding hun ontslag in te dienen. Het alge meen bestuur van het buurtcentrum heeft hen dat ontslag in middels verleend. De overblijvende dagelijks-bestuursleden zijn gevraagd om tijdelijk de taken over te nemen. Het buurtcen trum Ridderveld hoopt voor half mei van het college te verne men of er een mogelijkheid gevonden kan worden het buurtcen trum de financiële steun te geven waar het om heeft gevraagd. Het nieuwe onderkomen van het Energiebedrijf Rijnland is gisteren officieel geopend door de directeur-generaal voor energie van het ministerie van economische zaken, de heer W.H.J. Tieleman. De direc teur-generaal draaide een gi gantische 'gouden' gasbuis open, waarna een groen vuur werd uitgespuwd. Op die ma nier zette Tieleman het licht symbolisch op groen. Het nieu we onderkomen aan de Lan- gegracht heeft ruim 18 miljoen gulden gekost. De bouw duur de van spetember 1979 tot eind 1981. „Met de nieuwbouw is", zo sprak wethouder J. Fase, „een einde gekomen aan ruim tenood en getob met effi- ciëncy. Van dit gebouw uit moet een volgende stap ge daan worden op de levensweg van het Energiebedrijf." Die nieuwe fase in de ontwikke ling van het EBR is de renova tie van de nieuwe centrale aan de Langegracht, die eind 1986 zal moeten zijn gerealiseerd. Aan de nieuwe centrale wordt een stadsverwarmingssysteem gekoppeld. Met de opening is tevens een minescuul deeltje Leidse historie in ere hersteld. Eeuwen geleden namelijk, be vond het Koninginnehof zich op de plaats van gisteren geo pende EBR-pand. De gevel steen, die de poort van het hofje eeuwen geleden sierde, werd door de heer L. Beijen (oud-lid van de Algemene Raad van het EBR) ontdekt bij een sloper. De steen heeft Beijen gekocht en vervolgens cadeau gedaan aan het Ener giebedrijf. De steen siert nu de personeelsingang van het be drijf. SAMENWERKINGSORGAAN BOLLENSTREEK: KATWIJK .De gehele rijksweg 11, van rijksweg 44 tot aan Bodegraven, dient zo snel mogelijk te worden gerealiseerd. Dat schrijft het Samenwerkingsorgaan Bollenstreek (SOB) in een brief aan het ministerie van verkeer en waterstaat. Namens de tien gemeenten in de Duin- en Bollenstreek wijst het SOB op de nood zaak van de aanleg van de totale rijksweg 11. Het SOB ondersteunt hiermee de brief van 17 februari van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, de Kring Bedrijven Bloembollenstreek en de Katwijkse Vereniging voor Industrie en Handel. Het SOB heeft hiervoor een aantal argu menten. In de Duin- en Bollenstreek is een belangrijk deel van de bedrijven, met name in de bloemen-, bloembollen-, de visse rij- en de industriële sector, afhankelijk van nationaal en inter nationaal wegtransport. Bovendien, zo voert het SOB aan, is er een belangrijke relatie tussen het functioneren van de toeris- tisch-recreatieve sector en de ontsluiting van de regio. Het onbreekt de Duin- en Bollenstreek aan behoorlijke recht streekse aansluitingen op het rijkswegennet, zowel ten behoeve van de inwoners, het bedrijfsleven als de bezoekers, en is er van een goede oost-west-verbinding geen sprake. Het SOB juicht daarom de aanleg van de rijksweg 11 van Bodegraven tot Lei den toe. „Maar de vertraging, die het doorgaand verkeer vanuit de Duin- en Bollenstreek nu ondervindt bij het passeren van Leiden, wordt daarmee in het geheel niet opgelost. Voor deze streek is de gecombineerde aanleg van het westelijk en oostelijk deel van de rijksweg 11 daarom essentieel," aldus de brief van het SOB. Deze instantie dringt er daarom bij het ministerie op aan zo snel mogelijk ook voor het westelijk deel van de rijksweg 11 het tracé vast te stellen en de aanleg zo spoedig mogelijk plaats te laten vinden. LEIDEN De Meesterserie werd gisteren afgesloten met een optreden door het Rotter dams Philharmonisch Orkest onder leiding van David Zin man met werken van Wage naar, Beethoven en Mendels sohn. Het solistisch optreden door de befaamde pianist Radu Lupu voldeed aan de hoogge spannen verwachtingen. Meestal hoort men het eerste pianoconcert van Beethoven met veel pathos uitgevoerd om het orkestrale en onstuimig ro mantisch karakter van dit werk tot zijn recht te laten ko men. Lupu koos voor een meer Mozartiaans uitgangs punt. Hij liet het werk ver fijnd en ingetogen en met een maximum aan subtiliteit klin ken en vulde zijn spel als het ware aan met een forsere, voor Beethoven karakteristie ke ondertoon aan. Voor wie gewend is aan de „dikkere" opvatting kwam deze interpre tatie in het eerste deel mis schien wat kleurloos over, maar tegenover de forse orke strale begeleiding maakte Lu- pu's eenvoud een uiterst frisse indruk. In het tweede deel ontbrak de muzikale overeen stemming tussen solist en or kest eveneens, maar nu be reikte Lupu's muzikale nuan ces en effecten een adembene mende werking. In het rondo zette Lupu met groot gemak en in vloeiende lijnen een speelse dialoog met het orkest op en gaf zijn partij met aller lei onverwachte accenten een verrassend nieuw aanzien. Beethoven in deze sobere ver sie werd zodoende tot een boeiende muzikale ervaring. De potige muzikaliteit en overvloed aan humor, die Jo han Wagenaars ouverture „De getemde feeks" bezit, waren al voldoende om dit werk aan trekkelijk te maken, maar de veel subtielere Italiaanse sum- fonie van Mendelssohn lieten de gebreken in Zinmans muzi kaliteit duidelijk uitkomen. Zijn oppervlakkige aanwijzin gen brachten slechts een zeke re mate aan muzikale inne mendheid te weeg en hadden overwegend een gemis aan diepte en spanning in klank en samenspel tot gevolg. Onre gelmatigheid in het laatste, te zware bassen en wisselende tempi vormden extra ontsie rende kenmerken. DIRK VOO REN

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3