Kabinet: per 1 juli solidariteitsheffing finale Teruggaaf belasting via T-biljet beperkt Iritse marine in staat van paraatheid 'olitie rijpt vervaller ank in .elystad VERONICA DRIVE-IN SHOW Israel draagt morgen „lege" Sinaï over ANDRÉ HAZES Martine op tv Zaterdag 24 april 1982,72e jaargang no. 22252 Rio Lobo, western met John Wayne op Ned. I om 20.30 uur. Ned. II om 21.00 uur Eurovisie Songfestival. Zondag Ned. I om 20.15 uur laatste Ja, na-, tuurlijk. Ned. II om 21.30 uur Nederlandse film uit 1936 Co- medie om geld. Om 22.45 uur De letteren, geleid door Harry Mulisch. HET WEER Droog weer en zonnige perio den, middagtemperatuur onge veer 12 gr., matige, aan de kust nu en dan vrij krachtige wind uit noord tot noordwest. Zon op: 06.23, onder: 20.54; hoog water Schev.: 03.51, 16.10, laag w.: 12.11. oophuizen meer in trek DDELBURG Kopen is voor len weer een alternatief voor hu- i aan het worden. Dit heeft de irzitter van de Nederlandse bond Makelaars in onroerend goed BM). G. Smit in Middelburg ge el tijdens de opening van het lan- ijk makelaarscongres. Het lage jsniveau van de huizen en de la- rente maken het eigen huis vele mensen weer bereikbaar, gemiddelde prijs van bestaande jpwoningen, die via de NBM-le- worden verkocht, ligt momen- rond de 135.000 gulden. Het jsniveau van bestaande wonin- i ligt nu onder het niveau van rgelijkbare nieuwbouwwoningen. Trippel- verbod Blijkens dit bord is het Zwarte Woud op sommige plaatsen verbo den terrein voor dames op naaldhakken. Of het bord er is geplaatst ter bescherming van de bos grond dan wel van de dames zelve, is niet be kend. Ware „bommengooier" door politie gepakt ALKMAAR De rechtbank in Alkmaar heeft de vrijlating gelast van de 21-jarige H. van der B. uit Delft die, naar nu ge bleken is, ten onrechte werd verdacht van het gooien van een bom op het veld tijdens de twee weken geleden gespeelde voetbalwedstrijd AZ 67Feye- noord. Officier van justitie mr. W. Jansen vroeg om de vrijla ting omdat de Alkmaarse poli tie sinds donderdag over de ware dader beschikt: de 20-jari- ge G. van der G. uit Rotterdam heeft inmiddels bekend. Scholen dicht op 5 mei DEN HAAG Minister van Ke- menade heeft bepaald dat de rijksscholen op 5 mei zijn geslo ten. Het bijzonder onderwijs is gevraagd zich hierbij aan te slui ten. Voor de rijksambtenaren is de komende bevrijdingsdag een extra vrije dag. In navolging hiervan heeft de minister van onderwijs bepaald dat 5 mei voor de scholen voor het voortgezet onderwijs een extra vrije dag voor het personeel is. Voor het kleuter- en lager onderwijs geldt, dat 5 mei een vrije dag is als men daardoor niet beneden het wette lijk vastgestelde minimum-aantal lesuren komt. ANKBEHEERDER 30DGESCHOTEN ILYSTAD De politie in ystad heeft vannacht de rvaller van een filiaal van Bondsspaarbank in Lely- aangehouden. De 26-jari- an, inwoner van Lelystad, ft bekend de twee perso- lsleden van de bank te iben beschoten. De 35-jarige teerder T. Prins uit Lely- 1 is inmiddels aan zijn ver- idingen overleden. De 23- ge vrouwelijke bankbe- ïde L.V. uit Hoorn ligt ern- gewond in een ziekenhuis Zwolle. overval vond gisterochtend na tien uur plaats. Voor er thans bekend werden de le personeelsleden onder reiging van een vuurwa- gedwongen geld af te ge- De overvaller heeft daar- volgend een aantal schoten ost, waarbij volgens berich- L de beheerder in zijn kan tje door het hoofd werd hoten. Hevig bloedend de vrouwelijke bankem- 'ée nog naar de naast de k gelegen supermarkt te mpelen, van waaruit de tie werd gealarmeerd. De x wist intussen te voet via nabijgelegen plantsoen een buit van 50.000,- te tomen. 1st muziek eigen keus or patiënt "ens operatie 1DEN De geluiden in de ratiekamer zijn voor een ënt onder narcose minder hgstigend dan vaak wordt acht. Dit is gebleken bij onderzoek naar de invloed geluiden tijdens de opera- bp het welbevinden van de ënt daarna. Het onderzoek witte uitgevoerd in het Leidse demisch Ziekenhuis en de iltaten worden gemeld in Tijdschrift voor Genees- ide. entig patiënten die een YCE 'laasoperatie moesten on- gaan werden in drie groé- verdeeld. Via oortelefoons eg de ene groep „positieve liden" te horen van een indelijke stem, de tweede :p alleen een monotone en de derde groep kreeg normale operatiekamerge- óomjlen „toegediend". Van deze I ulffste geluiden werd ver- :ht dat ze als belastend en i als levensbedreigend zou- worden ervaren. Maar al- de ruisgeluiden bleken ongunstige invloed te heb- op herstel en welbevin- deze patiënten bleven na bperatie veel langer in het •OOUenhuis dan patiënten uit mdere groepen, gevolg van de resultaten elen de onderzoekers voor- g aan patiënten tijdens de iding van de "operatie mu- naar eigen keuze te laten ën, gevolgd door positieve gesties gedurende de opera- 'rn weer muziek bij het ont- DEN HAAG Het ka binet heeft gisteren be sloten, de loon- en in komstenbelasting voor dit jaar tussen 1 juli en 31 december met ander half procent te verho gen. Deze tijdelijke ver hoging zal i gelden voor alle tarief schijven, be halve de laagste. Vanaf 1 januari volgend jaar zullen de oude tarieven voor de loon- en inkom stenbelasting weer gaan gelden. De vakcentrales FNV en CNV hebben positief gereageerd op het besluit. Het gaat hier om de in de re geringsverklaring van het kabinet al aangekondigde „solidariteitsheffing", een eenmalig inkomensoffer ten behoeve van de werkgele genheid. Het idee voor de heffing is afkomstig van de informateurs Halberstadt en De Galan, die het kabinet vorig jaar herfst uit de fi- nancieel-economische crisis hielpen. De solidariteitsheffing zal de staatskas in totaal 635 mil joen opleveren. Dit jaar komt daarvan al 420 mil joen binnen. Het kabinet heeft zich uitvoerig beraden over de vraag, of de solidari teitsheffing uit een verho ging van de loon- en inkom stenbelasting of uit een tijde lijke stijging van de omzet belasting moest worden ge haald. Gekozen is uiteinde lijk voor de loon- en inkom stenbelasting als bron, omdat door een verhoging van de omzetbelasting tal van arti kelen in prijs verhoogd zou den moeten worden. Loondeskundige Frans Drabbe van de FNV is niet ontevreden over de maatre gel. De gerichte besteding van de opbrengst voor werk- gelegenheidsdoeleinden vindt hij een goede zaak. Ook vindt hij het positief dat de heffing via de loon- en inkomstenbelasting wordt geheven waardoor iedereen een steentje bijdraagt en niet uitsluitend de loontrekkers. Ook het nivellerend effect van de heffing, waarvan de laagste inkomens worden uitgezonderd, beoordeelt hij positief. CNV-loondeskundige Terp stra zegt liever het door zijn vakcentrale bepleite investe- ringsloon te hebben gezien. Nu dit er voorlopig toch niet komt, heeft hij vrede met de heffing via de belastingen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet wil met ingang van 1983 de mogelijkheden beperken voor het aanvragen van belastingteruggave via een T-biljet. Men kan dan al leen nog belasting terugkrijgen over inkomsten van meer dan ƒ300,-. Een andere belastingmaatregel die het kabinet wil nemen is een verhoging van de grens voor neveninkomsten tot 1000,-. Dit betekent dan men vanaf 1983 voor bijverdiensten tot 1000,- geen inkomstenbelasting hoeft te betalen. Met deze voorstellen heeft het kabinet een aantal veranderingen aangebracht in een wetsontwérp dat nog door het vorige kabinet was ingediend. Het kabinet-Van Agt/Wiegel wilde de inko mensgrens voor het aanvragen van belastingteruggave via T-bil- jetten bij 175,- leggen en de grens voor neveninkomsten bij f 800,-. Het voorstel van het vorige kabinet om de aanslaggrens voor inkomstenbelasting te verhogen van ƒ51.000,- tot ƒ60.000,- is door het huidige kabinet weer teruggedraaid. Het blijft nu dus zo, dat mensen met een inkomen tot ƒ51.000,- geen inkomsten belasting behoeven te betalen. De maatregelen van het kabinet leveren vanaf 1984 (als de aan giftebiljetten over 1983 worden verwerkt) jaarlijks 25 miljoen gulden méér aan belasting op. Bovendien worden de belasting diensten ontlast. Doden van zeehonden moet „menselijker" BRUSSEL De Europese Ge meenschap heeft gisteren een krachtige waarschuwing ge richt aan het adres van de Ca nadese regering: De import van zeehondenbont zal wor den verboden, tenzij wordt overgegaan op een „menselij ker" manier van het doden van de dieren. Een importver bod zou een zware slag zijn' voor de Canadese bontindu strie. Europa neemt meer dan een derde van alle zeehonden bont af. Koningin met „stads- sleutel" Koningin Beatrix heeft gis terochtend bij haar be zoek aan New York de (symbo lische) stadssleutel gekregen uit handen van burge meester Edward Koch (ach tergrond). Pagina 5: Print Claus: Werkloos heid be dreigt demo- oratie - OOR HET EERST SINDS TWEEDE WERELDOORLOG: 34, el- Van onze correspondent Roger Simons) NDEN, De _tse Marine heeft bevel 4™jregen vanaf vannacht ilf uur (één uur Ne- ndse tijd) in volledi- I lat van paraatheid te keren. Een dergelijke itregel werd sinds de Tweede Wereldoorlog niet meer genomen. Voor de Britse oorlogsschepen, die nu de aan Argentinië be twiste Falkland Eilanden na deren, betekent dit bevel, dat de helft van hun bemanning zich steeds op de vpor haar be stemde gevechtsposities (o.m. achter de kanonnen, mitrail leurs en raketlanceerders) moet bevinden. Iedereen is verplicht daarbij beschermen de asbest kappen en hand schoenen te dragen. Die stof kan de uitwerking van even tuele explosies verminderen. Terwijl de ene helft van de be manning de wacht betrekt, slaapt of rust de andere helft uit. Maar ook dan blijft zij on afgebroken in. gevechtskledij, want het bevel om eveneens bepaalde gevechtsposities in te nemen, kan om het even wan neer gegeven worden. In dat geval hebben de slapende of rustende manschappen maar enkele seconden om naar de hen overbekende plaatsen te snellen. Volgens het Engelse dagblad The Times zou premier That cher ermee akkoord zijn ge gaan dat Britse gevechtsvlieg tuigen doelen op het Argen tijnse vasteland bombarderen, met name de vliegvelden. Dat zou dan moeten gebeuren vóórdat een aanval op de Falkland-eilanden wordt on dernomen. De bombardemen ten zouden noodzakelijk zijn vanwege het numerieke over wicht van de Argenmtijnse luchtmacht. Argentinië heeft ongeveer 240 gevechtsvliegtui gen. De Britse vloot kan er daar slechts twintig tegenover stellen Pagina 5: Argentijnen gaan stug door Zondag 25 april: Aanvang 20.30 uur. Blesse Paard Stomp wijk Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217.90. Klachten bezorging: maandag f/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Op vrijdag 7 mei zendt de TROS een televisieshow van ruim drie kwartier uit, waarin Martine Bijl zingend en in diverse vermakelijke vermommingen een ferme gooi zal doen naar een compacte kijkdichtheid en een hoog waar deringscijfer. Verslaggever Leo Thuring zocht haar op in haar poppenhuis in Loenen langs de oever van de Vecht. Het gesprek ging onder meer over haar ambities, „die echt niet zo klein zijn als vaak wordt beweerd". Op de voorpa gina van onze bijlage Finale schildert Martine Bijl zichzelf af als een onverbeterlijke pietepeuter, die zich pas durft te vertonen als elk onderdeel van een show tot in de kleinste details klopt. VERDER IN FINALE Nieuwe VVD-leider Ed Nijpels: „Wij moeten zo gauw mogelijk weer in de regering. Christiaan Barnard: Eer bied voor het leven en voor de kwaliteit van de dood. „Alice in Wonderland": Voer voor kinderen en psy chologen. Haagse voetbalclub ADO exponent van door de plan nen van Kombrink bedreig de sportclubs. Leidse studentenpsycho logen geven cursus „exame nangst". Reclame kan krant niet missen. Gevarieerd en gezond eten met Jeanne Scheep stra. YAMIT Enkele uren voor het begin van de sabbath heeft het Israëlische leger gisteren de ontruiming vol tooid van yamit, in het noorden van de Sinaï. Kort voor zonsondergang maakten de militairen de laatste van de tweehonderd huizen met de grond gelijk. Zo kan morgen een leeg woestijngebied worden overge dragen aan Egypte. Het laatste hevige verzet werd geboden door een groepje aan hangers van de orthodoxe rabbijn Meir Kahane uit New York, oprichter van de Joodse defensieliga. Hij bracht zijn volgelingen af van het plan tot collectieve zelfmoord, maar verschanste zich wel met hen in een bunker. De soldaten wisten zich toch toe gang te verschaffen, haalde de zich heftig verwerende groep eruit en maakte de bunker met de grond gelijk. Intussen ruimden Egypte en Israel via bemiddeling van de Amerikaanse onderminister Walter Stoessel de laatste hinder paal voor de overdracht uit de weg. Stoessel zei gisteren dat de beide landen zondag overeenstemming zullen bereiken over de kwestie van het verloop van de grens bij Eilath. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. Zondag 25 april Aanvang 20.30 uur. Toegangsprijs 12.50. HAL VAN TOL Van Tol isolatie Langeraarseweg 150, Langeraar.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1