Spinst Energiebedrijf uitbetalen aan consument ector Sancta Maria eemt afscheid Oud Rijnsburg op excursie in eigen dorp Kamers van Koophandel tegen verhoging van leges estuurlijke reorganisatie elzijnsbeleid voor ouderen Mooi NDERZOEK COLLEGE VAN BEHEER: Êcïdóc Öoüta/nt D'66 niet in college van gedeputeerde staten EHBO-diploma's in Oegstgeest GIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 APRIL 1982 PAGINA 5 vineie verwijdert oude olietanks uit waterwingebieden HAAG Alle bewoners de Zuidhollandse water- bieden krijgen volgende een vouwblad in de bus rin ze worden uitgenodigd niet meer gebruikte olie- L-vo! d°or Prov'nc^e te laten ïm" indelen. Die tanks worden gst door de provincie inigd en gevuld met zand. ind sngrondse tanks worden 'toestemming van de eige- s, verwijderd. Deze maat- mé<len kosten hen dan niets. ■jea er meer dan honderd liter lam kbare olie inzit, ontvangt ]aü zelfs een vergoeding. zijn vei provincie doet deze actie uit angst voor verontreiniging. Een liter olie kan volgens haar namelijk een miljoen liter wa ter ongeschikt maken voor consumptie. Sinds het begin van de anti-tank-slag, zoals deze massale opruiming wordt genoemd, is alleen al in de wa terwingebieden van Wasse naar en Den Haag een miljoen liter olie uit ruim 2100 onder grondse olietanks gehaald. De provincie verwacht hier dit jaar nog zo'n 1000 tanks onder handen te nemen. In de overige Zuidhollandse waterwingebieden, die onder meer liggen in de gemeenten Noordwijk, Katwijk, Hazers- woude, Koudekerk aan den Rijn en Alphen aan den Rijn, verwacht de provincie nog zo'n 200 ondergrondse tanks te behandelen. Het aantal boven grondse tanks is hier niet be kend. De provincie wil dat ge meenten die gedeeltelijk in een waterwingebied liggen maar nog niet aan de anti tank-slag onderhevig zijn ge weest, inhaken en zelf de strijd met de tanks aanbinden. Op 1 januari 1983 zullen er naar schatting nog ongeveer 1100 ondergrondse tanks in de Zuidhollandse waterwingebie den in gebruik zijn. Provinciale richtlijnen voor bouw van windmolens DEN HAAG Gemeenten, die aanvragen krijgen voor de bouw van windmolens, moeten steeds per geval be kijken of die kunnen worden gehonoreerd. Dat zou dan moeten gebeuren via eenma lige wijzigingen in het be stemmingsplan, waarbij op zeer specifieke punten gelet moet worden. Dit schrijft de provinciale planologische commissie in een nota, die deze week door het provin ciebestuur aan de Zuidhol landse gemeenten is ge stuurd. In de nota wordt een aantal richtlijnen gegeven voor de ruimtelijke inpassing van windmolens. De punten waarmee de ge meenten rekening moeten houden bij aanvragen voor windmolens zijn landschappe lijke aspecten, stedebouwkun- dige inpassing, natuurwaar den, windopvangmogelijkhe- den en veiligheid en hinder. Pas als de windmolen op deze punten geen problemen ople vert mag met de bouw worden begonnen. Ook het provinciaal bestuur zal bouwaanvragen op deze aspecten beoordelen. De nota pleit er voor in streekplannen al te beginnen met de aanwijzing van gebie den voor „windturbinepar ken". Het is de bedoeling dat de gemeenten nu commentaar leveren op de nota, zodat die vast onderdeel kan gaan uit maken van de provinciale be oordeling van bestemmings plannen. Busdiensten tijdens Bloemencorso LEIDEN De lijndienst Leiden-Haarlem zal in verband met het Bloemencorso zaterdag anders rijden. In de gemeen te Noordwijk, waar het corso van kwart voor vijf tot half acht doorheen trekt, zullen de lijnen 40, 42, 90 en 92 in die tijd met vertraging of geheel niet rijden. Buiten Noordwijk zal op de lijnen 90 en 92 met vertraging rekening moeten worden gehouden. Zonodig zullen extra bussen naar De Keu kenhof rijden. Van Leiden rijden de bussen van 6.22 uur tot 9.37 uur tot Haar lem, van 9.52 tot 10.22 uur tot Bennebroek, van 10.22 tot 12.22 uur tot Hillegom, van 12.37 tot 13.52 uur tot Lisse. van 14.07 tot 14.37 uur tot Sassenheim, van 14.52 tot 15.07 uur tot Warmond en vanaf 15.22 uur weer naar Haarlem. Vanuit Haarlem rijden de bussen tot en met 10.12 uur tot Leiden, tot en met twaalf uur niet, tot en met 14.27 tot Bennebroek. tot en met 14.42 uur tot Hillegom, tot en met 15.27 uur tot Lisse en vanaf 15.42 uur weer naar Leiden. RIJNSBURG Het genoot schap Oud Rijnsburg maakt aanstaande zaterdag een ex cursie. Het doel is ditmaal dichtbij huis. Namelijk de pas gerestaureerde hervormde of wel Laurentiuskerk. Omdat velen de pas gerestaureerde kerk nog niet van binnen ge zien hebben en ook de nieuw ingezetenen hier belangstel ling voor hebben, wil het ge nootschap deze extra service graag bieden. De rondleiding wordt gedaan door de heer S.C.H. Leenheer, historicus. De kerk is makke lijk bereikbaar, er zijn veel parkeerplaatsen. Degenen die moeilijk ter been zijn, kunnen makkelijk dicht bij de kerk uitstappen. Wanneer zij geen vervoer van en naar huis heb ben dan kunnen zij dit melden bij de secretaris van de vereni ging de heer M. Vink, Tulpen straat 41 te Rijnsburg. Tel.: 21156. De excursie begint om vier uur precies. Deelnemers worden even voor die tijd ver wacht. Aan deze excursie zijn geen kosten verbonden. DEN HAAG De Kamers van Koophandel in Zuid-Hol land vinden de voorgenomen stijging van de legestarieven bij de overheden in deze pro vincie veel te hoog. Dit schrij ven de Kamers in een brief aan de bewindslieden van on der meer economische zaken, volksgezondheid en milieuhy giëne en sociale zaken. Vol gens de Kamers brengen de le gesverhogingen kostenstijgin gen met zich mee die in strijd zijn met het verlangen van de regering lastenverzwaring voor het bedrijfsleven te voor komen. De schrijvers van de brief wij zen er op dat in sommige ge vallen de kosten van milieu vergunningen met 14% stijgen. De voorgenomen verhoging van de leges geeft volgens de kamers met name moeilijkhe den in het midden- en klein bedrijf. Voor 10.000 gulden in vestering moet soms duizen den gulden leges betaald wor den. De Kamers vinden het beter als de overheid de kos ten die zij maakt bij het opstel len van vergunning zelf draagt. Zij vragen de bewinds lieden er toezicht op te houden dat de verhogingen niet boven het wettelijk stijgingspercenta ge van 4 komen. De kleine moeite van het opgeven van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met deze 24 karaats vergulde miniatuur balpen, die gehangen is aan een sierlijk kettinkje. maken van de samenwer king tussen CDA, PvdA en VVD in gedeputeerde staten, geheel vervlogen. De problemen na de verkie zingen liggen in de acht gede puteerden die Zuid-Holland heeft. CDA. PvdA en VVD eindigden allen rond de 21 ze tels, daarmee in principe allen rechthebbend op 3 zetels in het college van gedeputeerde staten. Omdat acht zetels moeilijk door drie te delen zijn, hoopte D'66 dat de drie grote partijen zouden besluiten terug te gaan naar zeven gede puteerden. Daarin zou elke partij dan twee zetels hebben tegenover D'66 één. Die drie partijen vinden ech ter dat, met in totaal 83 zetels in provinciale staten, een par tij die aanspraak wil maken op een zetel in GS minstens 10 zetels diende te behalen tijdens de verkiezingen.Daarnaast willen die partijen niet terug naar zeven gedeputeerden, omdat het takenpakket daar voor te groot zou zijn. CDA, PvdA en VVD denken nu de acht zetels zo te verdelen dat de partij die een zetel minder krijgt dan de andere twee, de zogenaamde 3-3-2-gedachte, een „vergoeding" krijgt via de taakverdeling. Die partij zou dan enkele zeer belangrijke portefeuilles krijgen. Bij de overwegingen die heb ben geleid tot de afwijzing van D'66 als collegepartner hoorde voor de grote partijen ook het feit dat D'66 zich in het verle den slechts zelden op commis sievergaderingen in het pro vinciehuis liet zien. Tijdens die vergaderingen worden voor het grootste deel de standpun ten bepaald over soms zeer be langrijke onderwerpen. Die af wezigheid heeft de overige partijen verbaasd maar soms ook geergerd. Ook de vrij har de opstelling van de inmiddels geroyeerde lijsttrekker van de Democraten tijdens de verkie zingscampagne heeft bij de grote drie, met name bij CDA en VVD, tot de beslissing ge leid D'66 buiten het nog te vormen college te houden. KOOS VAN WEES Ihop Simonis drukt de scheidende rector de hand. van voorzitter P. van Veen conformeren. Decentralisatie van het wel zijnsbeleid beoogt een beter betrekken van de bevolking bij het welzijnsbeleid. Taken van Rijk worden door de ge meenten overgenomen en om die taken uit te kunnen voe ren geeft de rijksoverheid een bijdrage. Uit die rijksbijdrage regeling geeft de gemeente dan weer subsidie aan die in stellingen die zich met het welzijn van de bevolking be zighouden. De Sassenheimse afdeling van de Industriebond FNV heeft gisteravond in „de Oude Tol" tijdens een jaar vergadering drie jubilarissen gehuldigd. Districtsbestuur der Nol de Jong uit Den Haag sprak over de bezuini gingen en de huidige situatie op sociaal terrein. Tot slot sprak hij zijn waardering uit voor de leden die ook in moeilijke tijden de vakbewe ging trouw blijven. Graag wil de hij dan ook de drie jubila rissen die 25 jaar lid van de vakbeweging waren, het gou den bondsinsigne opspelden. De drie jubilarissen waren T. de Jeu, F. de Haas en G. de Vries, die na de opspelding hartelijk werden gefeliciteerd. Hun dames kregen bloemen mee naar huis. Noteer m.i.vals nieuwe abonnee"^ van de Leidse Courant I Postcode/Plaats. I Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur balpen naar Naam Adres Plaats/Postcode. Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden aan jrld lai n iil g (f)EN De winst van Energiebedrijf Rijn- moet direct terug- ien naar de verbrui en niet naar de ge- (s iten. Er moet een ude e komen aan de jaar- pe, e winstuitkeringen, ■olgi le gemeenten ontvan- D doordat de consument an,e|el heeft betaald. In van verlies is het oorloofd, dat ge- 7i\iten het gat dekken oneigenlijke midde- zoals het verhogen de onroerendgoebe- ïg. Aldus W. Schef- Sïïlid van de Algemene van het EBR. Jinijorvoetend ging het college van beheer gister avond akkoord met het voorstel te onderzoeken of het mogelijk is deze fun damentele en principiële verandering door te voe ren. Het Energiebedrijf is een nuts bedrijf en handelt zodoende niet met een bepaald win stoogmerk. De consument moet tegen een zo voordelig en afgewogen mogelijk tarief voorzien worden van gas en elektriciteit. Praktisch gezien is het echter niet haalbaar vooruit te bepalen wat de pre- ciese prijs voor een bepaalde periode zal moeten zijn. Zo doende maakt het EBR jaar lijks aanzienlijke winsten. Het merendeel van de winst wordt verdeeld onder de gemeenten, die bij het EBR zijn aangeslo ten (in een zogenaamde ge meenschappelijke regeling). Cadeautje De heer Scheffer heeft ernsti ge bezwaren tegen deze winst deling (en zijn mening werd door een groot deel van de al gemene raad gedeeld). Dit jaarlijkse cadeautje wordt fei telijk betaald door de consu ment. Dit zou in strijd zijn met de doelstelling van het EBR als nutsbedrijf. „Indien blijkt, dat de consument te veel heeft betaald, moet er bijvoorbeeld een bonus op de energieprijzen gegeven worden. De consu ment betaalt in een bepaalde periode te veel en zal dan in een volgende poeriode minder behoeven te betalen. Alleszins redelijk. Maar nu gaat het geld van de consument naar de ge meenten, die het geld uiter aard best kunnen gebruiken. Een verkapte vorm van belas tingheffing," aldus Scheffer tijdens de vergadering van gis teravond. Dat betekent aan de andere kant, dat de gemeenten ook niet op moeten draaien voor eventuele verliezen. „Indien het EBR verlies maakt, moe ten volgens de huidige re geling de gemeenten een bijdrage leveren. En dat zal moeten gebeuren door bijvoor beeld de onroerendgoedbelas- ting te verhogen. Dat is een zeer oneigenlijke handelwijze. kers dankte hij voor wat men samen voor de zieke mens mocht doen. Door het „Sancta Maria-koor" werd met begeleiding van het Leidse Kamerorkest en o.l.v. Wim v. Geldre heel gevoelvol de „Mis in G-dur" van Schu bert uitgevoerd. Hierna was er een zeer drukbezochte recep tie, waar yooraf diverse toe spraken waren met als eerste dirigent Van Geldre, die z'n dankwoorden onderstreepte met het uitreiken van de nieu we fraaie langspeelplaat aan de rector. Verder waren er dankwoorden van directeur v.d. Zanden, Tiny Berg van de opleiding, Harry Arts van de Ondernemingsraad en voorzit ter v. Kempen van de perso neelsvereniging, die allen at tenties cadeau deden. grijK STGEEST In het van het streven decentralisatie van ^welzijnsbeleid is in zoe tgeest de commissie eeln^nSZOrg V00r beJaar" opgeheven. Hiervoor plaats is de Stiching ijnszorg Ouderen Jgeest (S.W.O.O.) in even geroepen. su" stichting is opgericht de hervormde, de gere formeerde en de r.k. kerk als mede door Humanitas. In deze stichting zullen in de toekomst ook vertegenwoordigers van diverse instellingen, die tot op heden in de commissie wel zijnszorg voor bejaarden zit ting hadden, opgenomen wor den. Tijdens een vergadering gin gen de commissieleden gistera vond in meerderheid akkoord met het opheffen van de com missie. Slechts enkelen kon den zich niet aan het voorstel Er is dan geen sprake van een eerlijk verdelingssysteem," al dus Scheffer. Volgens hem moet het EBR, indien er te korten ontstaan, naar de mi nister toestappen. Deze zal, zo meent Scheffer, dan moeten besluiten om de verkoopprijs van het gas te verhogen of de inkoopsprijs te verlagen (of beide). Anderhalf jaar geleden heeft de heer Scheffer de „onredelij ke situatie" reeds onder de aandacht van het college van beheer van het EBR gebracht. In die tijd maakte het EBR nog ruime winsten en zou een nieuwe regeling direct aan de consument ten goede zijn ge komen. Nu ligt dat anders. De magere jaren zijn aangebro ken. De toekomstvisie is, dat het EBR aanzienlijke verliezen gaat lijden. ZEVEN ZETELS TE WEINIG DEN HAAG D'66 zal geen deel uitmaken van het college van gedepu teerde staten. De drie gro te partijen, die na de pro vinciale statenverkiezin gen van 24 maart op een even aantal zetels uitkwa men, vinden dat de zeven zetels die D'66 tijdens de Statenverkiezingen be haalde te weinig zijn voor een plaatsje in het college. Daarmee is de hoop van deze partij om deel uit te 'RDWIJKERHOUT de kapel van het atrisch ziekenhuis igtcta Maria" werd gis- Aiddag een eucharis-, ïring gehouden ter r<J Eenheid van het af- d van rector Karei ooren, in concelebra- met de scheidende ir, zijn collega pastor en mgr. dr. A.J.. Si- s, bisschop van Rot- m. In zijn prediking le bisschop dat de lende pastor deelge- in vreugde en ver- -A is geweest met de nS en die aan zijn zorg toevertrouwd. In (psychiatrisch zieken huis gaat het om extra zorg wat een enorme fac tor kan zijn voor de gees telijke gezondheid. Aan het slot van de viering, waarbij vele pastores uit het dekenaat aanwezig waren, en ook deken Schoonebeek en burgemeester Bonnike, sprak pastor Arts dankwoorden tot z'n collega voor alles wat deze voor de gemeenschap deed. Hierna dankte de scheidende rector, die zei dat het fijn was om zo een werkperiode te kunnen afsluiten. Maar meer nog was hij dankbaar dat hij 30 jaar gewerkt heeft in een gemeenschap als die van „Sancta Maria". Soms was het moeilijk, maar de pastor mag wijzen op de reddende hand van de Heer. Alle medewer- De koninklijke Nederlandse vereniging EHBO afdeling Oegstgeest sloot gisteravond het cursusjaar op feestelijke wijze af. Burgemeester mr. Sj. H. Scheenstra was naar de Terweeschool gekomen om de diploma's aan een groot aantal geslaagden uit te reiken. Hij werd daar on der meer verwelkomd door degenen die de cursisten met raad en daad bijstonden na melijk dokter Roelandse en de heren Dirksen en Baart. Mevrouw F. Walta (foto) was de eerste die het insigne en het bijbehorende diploma van de burgemeester ont ving. Na het nuttigen van kof fie met gebak werd er een AZL-film vertoond waarin een niertransplantatie onder de loep werd genomen. De kers verse EHBO's zullen zich on der meer in Oegstgeest inzet ten tijdens de viering van Ko ninginnedag en de komende St. Jorismarsen die 15 mei gehouden worden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5