CeicUc (Bowuvnt PLO: Israël schendt bestand Engeland stoomt door naar Falkland Eilanden Beatrix oogst Waardering net rede voor 'Amerikaans longres Van Dam: geen steun aan huiseigenaren in renteproblemen nval in saté-fabriek Donderdag 22 april 1982,72e jaargang no. 22250 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot SijthoH Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, Directeur-hoofdredacteur: LI. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071 - tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. mm. Kleintjes /0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57,3S; jaar/217,90. 122248. Losse nummers Z0,75. Een nieuw blaadje... Am. speelfilm uit 1971 op Ned. I om 19.25 uur; om 21.05 uur Televi- zier met o.m. Israël en Egypte en om 22.10 uur Rayon 69 (slot). Ned. II om 19.25 uur Toen hij viel...Ned. film. Om 20.27 uur Lou Grant en om 22.20 uur De alles is anders show. Weinig verandering: Droog weer en zonnige perioden. Mi nima rond drie graden en en kele mistbanken, midagtempe- ratuur rond 15 graden, aan zee iets koeler. Weinig wind. Zon op 06.29, onder 20.49 uur. Scheveningen hoogwater 02.52 en 15.09 uur, laagwater 11.04 en 23.25 uur. ER-lid wil lonen jaar bevriezen ILBURG De lonen moeten geduren- vier of vijf jaar bevroren worden, Jor afschaffing van de automatische ijscompensatie. Zo n maatregel levert JCTOOO tot 780.000 nieuwe arbeidsplaat- in op. Dat schrijft prof. D. Schouten, logleraar economie in Tilburg en oonlid van de Sociaal Economische aad in het boek „Nederland op zwart tad" van Flip de Kam en Frans Nypels, kt zaterdag verschijnt. [et verlies aan koopkracht moet in de ie van Schouten gecompenseerd wor- ji door een evenredige belastingverla- [ng. Het enige dat er dan nog te verde in valt is twee procent incidenteel loon Ir jaar, voor promoties, toeslagen voor Lil werk eet. Helicopterteam redt schaap uit de sloot DEINUM Via een niet ge plande tussenlanding heeft een vier man sterk helicopterteam van de luchtmacht gistermiddag onder Deinum een te water ge raakt schaap van een wisse dood gered. De helicopter was van Terschelling op weg naar de vliegbasis Leeuwarden, toen men ter hoogte van Deinum een baal wol in een sloot zag liggen. Bij nadere verkenning bleek dat een schaap te zijn. De militairen moesten voor deze speciale op dracht bloot het water in, want vanaf de kant was het drijfnatte dier niet op het droge te trek ken. i Vliegtuig in zee: vier vermisten SCHEVENINGEN Een vliegtuig van het Britse oor logsschip „Intrepid" is in de afgelopen nacht ter hoogte van de Engelse kust in zee gestort. Vier personen worden gemist, volgens Scheveningen-Radio, die het noodsignaal heeft op gevangen. Omstreeks twee uur vannacht is het zoeken gestaakt. Aan de zoekactie namen deel vijf heli kopters van de „Intrepid", vier reddinboten, verscheide ne koopvaardijschepen en vaartuigen van de Engelse kustwacht. Honds telefoontje veroorzaakt paniek APELDOORN Een telefonerende hond heeft gisteren in Apeldoorn lichte paniek veroorzaakt. Een Apeldoornse mevrouw bel de haar kennis in die woonplaats en hoorde toen de haak van de hoorn werd genomen tot haar ontsteltenis ijselijke geluiden, als van ie mand met een acute aanval van bronchitis. Zij vreesde het ergste en schakelde de politie in, die enkele minuten later via een boven raam de^woning binnendrong. De hermandad werd daar vriendelijk verwelkomd door de hond des huizes, die er zo later bleek een gewoonte van heeft gemaakt de telefoon voor zijn baasje op te nemen. Het praten gaat de hond echter nog niet zo best af, evenmin is hij de kunst meester de haak na afloop van het gesprek weer op de hoorn te leggen. WEIGERING KAMERMOTIE UIT TE VOEREN DEN HAAG Minister Van Dam (volkshuisvesting en ruimfelijke ordening) is in aanvaring gekomen met een meerderheid in de Tweede Kamer. De bewindsman voelt er niets voor een motie uit te voeren, waarin hem ge vraagd wordt een noodsubsidie in te stellen voor eige naar/bewoners van huizen, die door het stijgen van de rente in moeilijkheden zijn geraakt. •0 ningin Beatrix kreeg voor en na haar rede tot het ngres een langdurig applaus. Op de achtergrond e-president George Bush (I), naast hem congresvoor- Ier Thomas O'Neill jr. JHINGTON De rede die koningin Beatrix gis- iddag voor het Amerikaanse Congres heeft gehou- heeft de senatoren en afgevaardigden weliswaar - et op de banken gebracht, maar uit de reacties na af- )p van de buitengewone vergadering bleek wel, dat el Amerikaanse politici waardering konden opbren- n voor de woorden van onze vorstin. en uitnemend ambassadrice voor uw land", zo zei een con- islid. „Het was een excellente toespraak die er zeker toe zal Iragen dat de banden met Nederland worden versterkt", zo senator Strom Thurmond, vice-voorzitter van de Senaat. De emene indruk is dat de koningin een goede vertaling heeft jeven van de gevoelens, die onder het Nederlandse volk le- i ten aanzien van veel vraagstukken. De vorstin sprak onder er over het opkomen voor de mensenrechten, de Navo en penbeheersing. ide banden tussen het Amerikaanseen het Nederlandse volk f nauwer aan te halen, heeft koningin Beatrix duizend Ame- aanse burgers uitgenodigd een bezoek van een week aan ons "id te brengen. De groep zal bestaan uit 300 invloedrijke za- ilieden en «zevenhonderd Amerikanen „van allerlei levens- ndel", aldus de Nederlandse ambassade. Het bezoek begint op ktober met een ontvangst in de Ridderzaal in Den Haag. gina 11: De letterlijke tekst van de toespraak en de reac- s daarop. ar^ j IDERDORP De rijkspo- in Leiderdorp heeft sa- met de loontechnische t een inval gedaan in hillende bedrijven, waar der de satéfabriek aan de Uwbaan. Bij deze controle vreemdelingen, werden 25 tenlandse arbeiders aange- uden, omdat zij zich niet iden legitimeren, verschillende politiebu- in hun woonplaatsen 'd proces verbaal tegen hen «maakt. Zij zijn wel legaal Nederland. De politie akte ook nog twee proces verbaal op wegens kinde- beid en twee tegen werkge vers, die niet de benodigde verklaring konden overleggen voor het in dienst hebben van buitenlanders. VEEL DODEN TIJDENS BOMBARDEMENT IN LIBANON Palestijnen vuren vanuit een bestel wagen op Is- fê, raëlische straaljagers, die een aan- val op Pales tijnse stellin- gen in en rond de Li- sÊ banese kust- plaats Da- moer onder- nemen. Bij de Israëli- sche lucht- aanval zijn Ra veel burgers r*vj omgekomen. BEIROET Enkele Palestijnse guerrillagroepe ringen hebben laten weten, dat na het Israëlische bombardement op Libanon het negen maanden oude bestand niet langer te zullen respecteren. In het geval de Palestijnen vergeldingsacties onder nemen tegen Israël, dan lijkt een massale Israëli sche inval in Libanon onvermijdelijk. Gistermiddag bombardeerde de Israëlische luchtmacht vele doelen langs de kust tot aan Zuid-Beiroet. Hierbij zijn tientallen doden gevallen en raakten zeker 150 mensen ge wond. Onder de slachtoffers bevinden zich veel burgers. Tijdens het bombardement vond er ook een luchtgevecht plaats tussen Israëlische en Syrische gevechtsvliegtuigen. Twee Syrische toestellen, waarschijnlijk van het type MIG-21 zouden hierbij zijn neergeschoten. Het pro-Russische Volksfront voor de Bevrijding van Pa lestina (PFLP), dat deel uitmaakt van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO. heeft gisteren naar aanleiding van de Israëlische luchtaanval gezegd, de gewapende strijd tegen Israël op alle fronten te zullen hervatten, speciaal vanuit Libanon. Een PLO-woordvoerder verklaarde van nacht. dat de PLO en haar Libanese bondgenoten weten hoe en wanneer te reageren op de Israëlische aanvallen. Volgens hem heeft Israël het bestand, dat vorig jaar juli door toedoen van de VS en Saoedi-Arabie werd overeenge komen, geschonden. De PLO-woordvoerder weigerde ech ter het testand van nul en gener waarde te verklaren. „De luchtaanvallen die gistermiddag zijn ondernomen te gen Palestijnse bases in libanon zijn een waarschuwing". Dit heeft de directeur van de Israëlische militaire inlich tingendienst, generaal Saguy, gezegd. Een militaire woord voerder van de „verenigde troepen" van progressieve Pa lestijnen in Zuid-Libanon heeft verklaard, dat de „operatie van de Israëlische luchtmacht een grote aanval tegen Zuid- Libanon inluidt". De VS hebben gisteravond een beroep gedaan op Israel en de PLO elke actie te vermijden, die zou kunnen leiden tot een escalatie van het geweld. De VN-Veiligheidsraad zal zich vanavond in een spoedver gadering beraden over de explosieve situatie in Libanon. De Libanese ambassadeur bij de VN. Ghassan Tueni, had hierom gevraagd. Na een speciale kabinetszitting zei de Li banese premier gisteren, dat „het wilde bombardement van de Israëlische luchtmacht overduidelijke agressie te gen het Libanese grondgebied is". Pagina 13:Israëlische militairen met ontruiming Ya- mit begonnen. Aantal misdrijven vijftien procent toegenomen DEN HAAG In 1981 zijn 800.235 misdrijven ter kennis van de politie gekomen tegen 695.993 in 1980, wat een stij ging van 15 procent betekent. Het aantal opgehelderde mis drijven bedroeg 226.776 ofwel 28 procent. Het jaar daarvoor loste de politie 29 procent van de aangegeven misdrijven op. Dit blijkt uit gisteren gepubli-, ceerde CBS-cijfers. Het totaal aantal eenvoudige diefstallen nam toe met 12,2 procent. Bin nen deze catagorie steeg het aantal fiets- en autodiefstallen met respectievelijk 16,2 en 18,6 procent. Volgens het CBS wer den er vorig jaar 2.977.000 overtredingen door de politie geconstateerd, wat een toena me van 0,7 procent ten opzich te van 1980 betekent. Geen krant ontvangen? Be- tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. Iedere avond: pizza's, wijnen en gezelligheid bij: PIZZERIA PINOCCHIO Pizza's uit een echte houtoven Uniek in Leiden en wijde omgeving Ook uit onze keuken tournedos, tong, kalfsvlees. Ravioli - Cannelloni - Mosselen - Slakken Parkeergelegenheid op het Rapenburg. Maandag gesloten - Noordeinde 55 - Leiden Telefoon 071-149960, reserv. na 15.00 uur. MEER DAN-100 ZITPLAATSEN PYM: GEWELD TIJDENS OVERLEG NIET UITGESLOTEN (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN, via agressie en het trotseren van de Verenigde Naties „greep te krijgen op wat het WASHING- langs vreedzame weg niet kon TON Terwijl de Engel- verkrijgen". Pym doelde met se minister Francis Pym name °P de versterking van vandaag naar Washington is afgereisd voor nieuwe voorstellen in de Falk land-crisis, stoomt de En gelse vloot onverwijld door naar de Falkland Ei landen. In het Lagerhuis verklaarde de minister dat „Engeland op dit mo ment het gebruik van geweld niet kan uitslui ten". Pym ontkende daar mee dat zolang er onder handeld werd geweld uit den boze zou zijn. Uit de laatste voorstellen van Argentinië blijken, aldus Pym, verdere pogingen van dit land de invasiemacht op het eiland. Het Britse ministerie van de fensie heeft gisteren de aan wezigheid van Argentijnse schepen in de haven van Port Stanley, de hoofdstad van de Falkland Eilanden, bevestigd. Het gaat om schepen die zich daar al bevonden voor de af kondiging van de oorlogszone door Engeland. Het grootste deel van de Argentijnse vloot kele dagen naar Port Stanley gaan. Een Argentijns verkennings vliegtuig is gistermiddag on derschept door een Britse Har- rier-jager, toen het boven de Britse armada op weg naar de Falkland Eilanden vloog. Een botsing kon nog net worden voorkomen. Gisteren vergaderde in Lon den het „oorlogskabinet" waarin de Engelse tegenvoor stellen werden vastgesteld. De Britse regering stelt naar ver luidt een oplossing van het Falklandgeschil in drie stadia voor. Eerst moeten de Argen- zou buiten de oorlogszone blij- tijnse troepen de Falkland Ei- ven, maar Argentinië heeft landen ontruimen. Dan volgt gisteren op een vergadering vah de Organisatie van Ame rikaanse Staten (OAS) in Was- een normaliseringsperiode on der Brits bestuur. Pas in de derde fase zou opnieuw met hington gewaarschuwd dat het Argentinië onderhandeld wor- gezien de Engelse „agressie'' genoopt was zich te verdedi gen. De Argentijnse president, generaal Galtieri, zal over en den over de toekomst van de eilanden op lange termijn. Pagina 13: vervolg Dode bij bomaanslag PARIJS Bij een explosie in het centrum van Parijs is van morgen een dode gevallen. Verscheidene mensen raakten gewond. De explosie vond plaats in de omgeving van het Champs Elysees. De Franse radio meldde dat de bom in een auto was geplaatst, die stond geparkeerd voor het kantoor van een Libanees- christelijke krant. Het blad staat bekend om de felle toon die tegen Syrië wordt aange slagen. De explosie vond plaats tijdens de ochtendspits. De motie, ingediend door Ny pels van D'66, wordt vrijwel zeker volgende week aanvaard, omdat ook CDA ën VVD voorstander zijn van een steunregeling. Maar ook in dat geval zal Van Dam niet on middellijk het hoofd buigen. Hij zal de kameruitspraak, voorzien van een negatief ad vies, voorleggen aan het vol tallig kabinet. Pas als een meerderheid in de minister raad de motie aanvaardbaar vindt, is Van Dam bereid haar uit te voeren. De zaak was gisteren in de Tweede Kamer aan de orde, omdat de minister al eerder had geweigerd te voldoen aan een verzoek van Nypels om een regeling voor noodlijdende eigenaar/bewoners. Nypels nam dat niet en kwam weder om met een motie. Hij wil nu dat er een tijdelijke subsidie komt, waarvan de omvang af hankelijk is van de verhou ding tussen hypotheeklast en inkomen van de aanvrager. Voor de mensen, die recht blij- keh te hebben op steun, zou het rijk tachtig procent van het verschil tussen de oude en de nieuwe rente moeten subsi diëren. Van Dam verklaarde ronduit dat hij daar geen zin in had. „Ik kom al miljarden te kort en het enige dat de Kamer vraagt is maatregelen die nog meegeldcostenUovendierzoihet ondoenlijk zijn vast ,te stellen of iemand door het stijgen van de rente of ook door andere oorzaken (echtscheiding, weg vallen inkomen partner, stu derende kinderen of een nieu we auto) in de problemen is geraakt. Politie pakt leiders Haagse jeugdbende DEN HAAG Na een groot scheepse vechtpartij in de Spuistraat in Den Haag zijn gistermiddag twee 23-jarige Hagenaars aangehouden, die ervan worden verdacht de lei ding te hebben van een grote jeugdbende. In de afgelopen maanden zou deze groep jeug digen verantwoordelijk zijn geweest voor het terroriseren van de middenstand in de bin nenstad. Om half drie gister middag liepen de knapen de zaak Perry Sport binnen en stalen er twee trainingjacks. Even later kwamen ze weer terug, bedreigden het winkel personeel, sloegen een glas plaat aan diggelen en wilden de zaak uitlopen met tien jurk jes. Twee bedrijfscontroleurs spraken hen bij de uitgang aan, waarop een meute van 25 Engeren zich op de contro- urs stortte. Ijlings gealar meerde politie wist de kluwen uit elkaar te halen en de twee dieven in de boeien te slaan. Volgens een woordvoerder van de politie heeft personeel van verschillende zaken in de voorbije maanden uit angst voor voortdurende bedreigin gen ontslag genomen. Het aan tal aangiften van intimidatie, bedreiging, diefstal en mishan delingen is lang niet zo groot als in werkelijkheid heeft plaatsgevonden, zo wordt aan genomen. Veel winkeliers zwegen uit angst voor repre saillemaatregelen van de jeug dige „maffia".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1