£d Nijpels: gematigd jrogressief binnen VVD i)en Uyl: korter werken moet oorzitter \f oedingsbond bekritiseert echters Raad van State sluit Volksunie en Glimmerveen uit Kamerlid: Geen reclame in treinen £eidóc6oiwa/rti Geforceerde benoeming De PvdA en de realiteit weer INNENLAND IHDSE COURANT DINSDAG 20 APRIL 1982 PAGINA 9 ,ucht regio Eindhoven ilste van Nederland NDHOVEN De regio Eindhoven heeft de >est vervuilde lucht van heel Nederland. Dat jkt uit een onderzoek dat ir. J. van Lier en P. n Boer in opdracht van de werkgroep voor tuurbehoud en milieubeheer hebben uitge- Brd. Stoffen zoals zwaveldioxyde, stiksto- ityden, koolmonoxyde, ozon en lood komen de omgeving van Eindhoven in hogere con- ïtraties voor dan in andere delen van ons nd. Volgens het onderzoek kunnen die over- Nirijdingen bij de bevolking leiden tot irritatie i de luchtwegen en hebben vooral bronchi- jatiënten en astmalijders daar last van. rzaak van deze grote luchtvervuiling is vol ts de onderzoekers de geografisch ligging, i idhoven krijgt vervuilde lucht aangevoerd 00.. het Ruhrgebied, de regio Luik, het havenge- d Antwerpen en het Rijnmondgebied. INC Lekker dicht op elkaar DEN HAAG Nederland zal in het jaar 2000 ruim een half miljoen inwoners méér tellen dan tot nu toe werd aangeno men. Het zullen er tussen de 15,3 en 16 miljoen zijn. Dat de nieuwe becijferingen hoger uitvallen komt door de groei van het aantal buitenlanders en de daling van het sterftecij fer. De prognose is gemaakt door het cenraal bureau voor de statistiek, het CBS. De vori ge dateerde van 1976. Het aan tal 65-plussers zal in het jaar 2000 gestegen zijn tot 2,1 mil joen, d.i. 13,5 procent van de totale bevolking. vende reclame" in de treinen dienen direct te worden gestaakt De reiziger moet met rust worden gelaten. Dit stelt het kamerlid Willems (PSP) in vragen aan staatssecretaris Van der Doef van verkeer en water staat De NS zou in de treinen informatrices inlichtin gen willen laten geven over vakantiereizen. Ook de omroepinstallatie in de treinen moet alleen NS-infor- matie geven en dient volgens het kamerlid niet te wor den gebruikt voor reclameboodschappen. Willems wil opheldering over deze kwestie en ook over het feit hóe de NS te weten komt dat de reizigerrs door de reclame geïrriteerd raken zodat de proeven moeten worden gestaakt Minder eerstejaars hoger onderwijs DEN HAAG Het aantal eerstejaars dat zich voor studie aan een universiteit of hogeschool heeft aangemeld, vertoont een lichte daling in vergelijking met de aanmeldingen vorig jaar. Dit blijkt uit een rapport met prognoses over het aantal studenten tot het jaar 2000. De ko mende jaren verwacht men weer een stijging van de eerstejaars door een groeiend aantal vrouwelijke studenten. Pas na 1985 treedt dan weer geleidelijk een daling van het totale aan tal studenten op. Voor het komende studiejaar is de belangstelling voor rechtsgeleerdheid, eco nomie en sommige tehnische vakken toegeno men. Opvallend is de aanmelding voor infor matica: ongeveer 850 eerstejaars hebben voor deze studierichting, die vorig jaar werd inge steld, ingeschreven. ervolg van de voorpagina) Nijpels, de opvolger i Wiegel als fractie- orzitter van de VVD in Tweede KAmer, is een ;end voorstander van gematigd progressieve binnen zijn partij, is al jaren lid van de zoge- mde Des Indesgroep, een ital mensen uit VVD, PvdA D'66, dat in het Haagse ho- Des Indes, vooralsnog vrij- vend, praat over onderlinge n hefcenwerking. Nijpels zou het loord st een kabinet gevormd EN 29 n van deze drie partijen, .m. in arbij het CDA in de rol van oppositie zou worden gédron- gen. Een uitspraak in een in terview met een landelijk avondblad illustreert die voor keur treffend: „Vier jaar avon turen met het CDA is, denk ik, voor de gemiddelde libe raal en socialist wel een aan sporing om wat milder over elkaar te gaan denken". Toen Nijpels zijn intrede in de Kamer deed hield hij zich aan vankelijk bezig met het depar tement van justitie. Daar ligt nog steeds zijn eerste speciali teit, zij het dat hij het laatste jaar zijn blikveld al opvallend was gaan verruimen. In de Tweede Kamer werd hij steeds meer gezien als Wiegels kroonprins en later werd hij gedoodverfd als diens opvol ger. Nijpels' naam dook dan ook als eerste op toen vorige week vrij onverwacht de benoeming van Hans Wiegel tot commissaris van de Koningin in Friesland bekend werd. Naast tal van al gemene kwaliteiten wordt Nij pels vooral aantrekkerings- kracht op jongeren toegedicht. Met name in Noord-Brabant is hij, mede door zijn enthou siaste carnavalsvieren, een be kende persoonlijkheid. Hij stond als lijstduwer onderaan de VVD-lijst bij de laatste sta tenverkiezingen en wist toen zoveel voorkeurstemmen op zich te verenigen, dat hij op een haar na in de provinciale staten zou zijn gekozen. De scheidende VVD-leider Wiegel, vice-fractieleider Riet kerk en partijvoorzitter Kam- minga wonnen gisteren de hele dag adviezen in van frac tieleden en vooraanstaande VVD'ers over het nieuwe frac tievoorzitterschap. Gistera vond beraadde het VVD- hoofdbestuur zich over de op volging van Wiegel. In al deze gevallen kwam er steeds dui delijk één naam uit de bus: die van Ed Nijpels. bez|n onze sociaal-economische redactie) )0RDWIJKERHOUT dagel^e rechters in Neder- Id tonen veel ter weinig Tip voor acties van de 3n ^beweging. Met hun missen, waarin acties n de vakbeweging te- werkgevers en over- gnd worden veroordeeld, ^^ken de rechters de ibeweging keer op r monddood. Hun hele iken en doen is door- ©H ngen van het in stand iden van de bestaande houdingen. Met deze tiek aan het adres van rechterlijke macht ïnde Cees Schelling, eidgj jrzitter van de Voe- gsbond FNV vanmor- het tweejaarlijks con- van zijn bond in ordwijkerhout. hters mogen dan wel in jheid gezeten zijn, maar ze ïten wel met kennis van en oordelen. Dat betekent ze wat vaker uit hun stof- studeerkamers zouden ten komen, want daar en ze de noodzaak van tschappelijke veranderin- niet", aldus Schelling. Bit- itelde hij vast dat rechters rakbeweging vaak verwij- ®3IPERKTE GROEI, NIET MEER WERK ilblo C0< Schelling ten, dat zij te vroeg in actie komt, omdat staking slechts een uiterste middel mag zijn. „Maar als de vakbeweging in de hoek is gedrongen, is actie het enige middel", aldus Schelling. „Dan zijn stakingen, blokkades, bezettingen en boy cotten nodig om resultaat te behalen". Volgens Schelling moet de benadering van „sta king als laatste middel" verla ten worden, omdat daarvan te gemakkelijk misbruik ge maakt kan worden. De minis ter van Justitie zou wat dit be treft een nieuwe richtlijn moe ten uitvaardigen, zo meent Schelling. Meubelfabriek afgebrand In Waddinxveen is gisteren de meubelfabriek G. van Wijk door brand verwoest. Zowel de werkplaats als de toonzaal brandden geheel uit. Naar de oorzaak van de brand wordt nog een onderzoek ingesteld. Per soonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. Fietsen foetsie AMSTERDAM In de ach tertuin van een Amsterdamse woning heeft de politie giste ren veertig zo goed als nieuwe fietsen in beslag genomen. De politie hield de 45-jarige be woonster op verdenking van diefstal aan. De vrouw ver klaarde dat zij de fietsen op de Waterloopleinmarkt had ge kocht, aldus een politiewoord voerder. De politie was getipt door omwonenden, die het maar vreemd vonden dat er in de tuin zoveel nieuwe fietsen stonden te verroesten. DEN HAAG De Neder landse Volksunie en de lijst Glimmerveen mogen niet onder die namen deelnemen aan de ge meenteraadsverkiezingen op 2 juni. De Centrumpar tij mag zich wel laten re gistreren, zo heeft de af deling rechtspraak van de Raad van State gisteren bepaald. Het Haags initia tief tegen fascisme en dis criminatie betreurt dat de Raad van State niet de „doorgaans geraffineerde verpakking van de racisti sche ideologie van de Centrumpartij heeft door geprikt". De Raad van State ziet echter geen zwaarwegende redenen die verband houden met de o- penbare orde en goede zeden om op grond daarvan registra tie van die partij te weigeren, al had het Haags initiatief erop gewezen dat de Nederlandse regering de Centrumpartij als racistisch had afgeschilderd. Over de Nederlandse Volksu nie zegt de Raad evenwel dat deze partij in een recent verle den is opgetreden op een wijze die niet anders dan in strijd met de openbare orde en de goede zeden kan worden ge noemd. Tegenstanders van de Volksunie hechtten zwaar ge wicht aan het feit dat die partij door de Europese Commissie voor de rechten van de mens als racistisch is bestempeld. De Raad van State zag in die uit spraak voldoende grond om de registratie van de Volksunie te vernietigen. Wat betreft de lijst Glimmer veen wees de Raad van State ook naar het oordeel van de Europese Commissie, die in dertijd concludeerde dat de denkbeelden van Glimmer veen duidelijk rassendiscrimi natie ten toon spreidden. In een ochtendblad reageerde Glimmerveen vanmorgen met de uitspraak dat hem de weg was afgesneden om zijn me ning op legale wijze kenbaar te maken. Hij sluit illegale ac tiviteiten niet uit. „Het zou mij niet verbazen als binnenkort een paar van die linkse jon gens dood op straat worden ge vonden". Hoewel de Raad van State be nadrukt dat de inhoud van het politieke programma van een politieke groepering niet kan leiden tot afwijzing van een verzoek tot registratie, wil zij niet voorbijgaan aan de wijze waarop Glimmerveen zijn par tijprogramma uitdraagt. „De rechten van anderen worden geraakt", aldus de Raad van State in zijn toelichting. Ook over een aantal kleine splinterpartijen deed de Raad van State uitspraak. In de meeste gevallen ging het hier bij om het wel of niet accepte ren van een bepaalde naam van een groepering. Zo had de kringraad van de A-kring Be scherming Bevolking Zuid- Holland bezwaar gemaakt te gen de naam Burgerband. De Raad van State achtte de naam inderdaad verwarrend en daardoor niet aanvaardbaar. Het beroep van D'66 tegen de naam Democraten Roermond werd verworpen, omdat D'66 niet het alleenrecht heeft op het woord democraten. Verder besliste de Raad van State dat de VVD in Culemborg en D'66 in Spijkenisse niet mee kun-' nen doen aan de verkiezingen omdat het verzoek om regi stratie te laat werd ingediend. msv< (Van onze sociaal- economische redactie) N HAAG Minister Uyl van sociale zaken werkgelegenheid ziet tijdverkorting als de |e mogelijkheid om de kloosheid effectief het >fd te bieden. Dit te- omdat er een tijd- van beperkte econo- che groei in het ver iet ligt zonder dat dit er banen oplevert. Den 1 is zo overtuigd van de Klzaak van herverde- van werk door inkor- van de arbeidstijd, hij deze eventueel lijk wil gaan afdwin- ninister zei dit gisteren tij de openingszitting van het congres van het Europees Verbond van Vakverenigin gen (EVV). Hij voegde eraan toe, dat arbeidstijdverkorting op verschillende manieren kan worden gerealiseerd. Zijn voorkeur gaat echter uit naar bekorting van de dagelijkse werktijd. Die zal in de eerste plaats via cao-onderhandelin gen moeten worden geregeld, maar als dat niet lukt sluit Den Uyl wettelijke maatrege len niet uit. Bij dit alles moet gelden, aldus Den Uyl, dat met korter werken een evenredige korting op het loon moet plaats vinden. Dezelfde loon kosten voor eenzelfde produk- tie, maar dan voor meer men sen, zo verduidelijkte hij. De woorden van de Neder landse minister spraken de ge delegeerden van de Euroopese vakcentrales bijzonder aan. Niet alleen staat in de komen de dagen de bestrijding van de werkloosheid in West-Europa (nu reeds 13 miljoen geregi streerde en zeker 2 miljoen verborgen werklozen) cen traal, maar ook heerst vrij al gemeen de opvatting, dat slechts werktijdverkorting een wezenlijke bijdrage in die be strijding kan opleveren. De meningen lopen enigszins uiteen als het gaat om de me thode van werktijdverkorting. Sommigen mikken vooral op langere vakanties, eerdere pensionering en een vroegere VUT-leeftijd. Anderen, de Ne derlandse FNV voorop, willen de 40-urenweek op korte ter mijn rigoureus doorbreken. Via een Europese actie zou men moeten overgaan naar een 35-urige week. Dèt werkt pas goed uit, zo meent deze groepering. In een ontwerp-resolutie is dit aan het congres voorgelegd. Pikant daarbij is, dat hieraan is toegevoegd de eis, dat ar beidstijdverkorting met be houd van loon dient te ge schieden. Dit lijkt een duide lijk verschil in opvatting met de mening van minister Den Uyl. De tegenstelling is echter minder groot, want Wim Kok, aftredend EVV-voorzitter, zei ons gisteren, dat onder behoud van inkomen moet worden verstaan het huidige nominale loon. Er is dus wel een bereid heid om in te leveren van dat gene, wat men anders had ge dacht binnen te kunnen halen, dus bijvoorbeeld een deel van de prijscompensatie. In de ontwerp-resolutie wordt ook gepleit voor een interna tionale bestedingsimpuls om de economie op te peppen. Ook wat dit betreft vond het EVV minister Den Uyl aan zijn zijde. Maar, zo voegde de bewindsman eraan toe, het moet ook weer niet zo worden, dat de verschillende landen hun geld gaan steken in de zelfde innovaties en investe ringen. Dan immers gaat men elkaar dood concurreren. Elk land moet zijn eigen specialisa ties krijgen en daarvoor is in ternationale samenwerking nodig. Die verloopt maar moeizaam, zo verzuchtte Den Uyl. Hij stelde voorts, dat aan bezuinigingen in de collectieve sector en aan beheerste inko mensontwikkeling niet te ont komen valt. Vandaag is het EVV-congres pas echt aan het werk gesla gen en dat gaat door tot en met vrijdag. Gisteren was nog slechts sprake van een voor spel met vele begroetingstoe spraken, ontvangsten door prinses Juliana en prins Bernhard en recepties van de regering en het Haagse ge meentebestuur in de Ridder zaal. Gardeniers: opvangcentra agressieve patiënten (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Gardeniers van Volksge zondheid wil vijf psychia trische inrichtingen in ons land aanwijzen voor de opvang van zeer agressie ve psychiatrische patiën ten, die moeilijk in andere inrichtingen te handha ven zijn. Voor de provincies Groningen, Friesland en Drente zou één instelling met die taak belast worden. Gelderland en Utrecht dienen eveneens over een dergelijk opvangcentrum te beschikken; Zuid en Noord- Holland en Zeeland zouden het evenals Brabant en Lim burg samen met één opvang centrum moeten doen. De mi nister volgt daarmee in grote lijnen het advies van een com missie, die daar eerder een rapport over heeft uitgebracht. Eind mei zal de Tweede Ka mercommissie voor Volksge zondheid zich over het voor stel van Gardeniers uitspre-i ken. Dat ook minister van binnenlandse zaken Van Thijn zo nodig bereid is gebruik te maken van z'n positie door een bepaalde benoeming er doorheen te drukken, is eind vorige week wel gebleken. Dwars door alle overleg met de betrok ken regio heen regelde hij op onwaarschijnlijk korte termijn de benoeming van Hans Wiegel tot Commissaris van de Ko ningin in Friesland. Welke Commissaris van de Koningin uit de Nederlandse geschiedenis kan trots zeggen dat hij dins dagavond besloot kandidaat te zijn om reeds de daaropvol gende vrijdagmiddag te worden benoemd? Uniek zo'n proce dure, dwars door alle inspraak heen. We kunnen ons moeilijk aan de indruk onttrekken dat deze unieke procedure vooral is gevolgd omdat ongeveer alle politieke partijen in Den Haag in elk geval die van de re geringscoalitie belang hadden bij het vertrek van Wiegel uit de landspolitiek. Anders gezegd: bij het onthoofden van de oppositie. De benoeming van Wiegel is een typisch voor beeld van het laten prevaleren van het eigen, landelijk-poli- tieke belang boven de wensen en belangen van tie betrokken regio. Dat politieke eigenbelang, gecombineerd met de kennelij ke vriendendienst van minister-president Van Agt voor zijn ex-collega Wiegel, heeft een sterk geforceerde benoeming tot gevolg gehad. Het is voor het verdere benoemingsbeleid van de minister van binnenlandse zaken te hopen dat de benoe ming van Wiegel uniek zal blijven. ENKELE maanden geleden was het PvdA-voorzitter Max van den Berg zelf, die het zogenaamde Nieuw Realisme in de PvdA presenteerde. Geen dreigementen en onmogelijke ei sen meer maar alleen het haalbare, geen minimumvoorwaar den meer maar zoveel mogelijk alles bespreekbaar houden. Uitgerekend diezelfde Van den Berg is het afgelopen week einde gekomen met een super-dreigement, een super-eis, een super-voorwaarde: indien het kabinet de koopkracht van alle minima met meer dan één procent laat zakken, dan treedt de PvdA-voorzitter af. In hetzelfde weekeinde meldt de politieke leider van de PvdA, Den Uyl, ook voor de radio, dat zijn partijvoorzitter het allemaal eigenlijk niet zo best „heeft kunnen verwer ken". Een publiek verwijt van incompetentie dus eigenlijk. Het is diezelfde Den Uyl, die enkele maanden terug niets moest hebben van het gepraat over Nieuw Realisme. Waar mee in korte tijd een complete rolverwisseling in de partijtop van de PvdA heeft plaatsgevonden. Den Uyl als de nieuwe realist. Van den Berg opnieuw vervallen in z'n oude rol van radicaal. Den Uyl heeft gelijk: Van den Berg geeft er blijk van nog steeds niet te weten waarover hij praat. Tijdens de huidige kabinetsperiode bleken PvdA-politici aanvankelijk minder goed dan hun CDA-collega's te beseffen hoe benard de eco nomische situatie werkelijk is. Dat was niet zo verwonder lijk. Het CDA is sinds jaar en dag tot regeren geroepen en heeft niet kunnen wegvluchten in het zonnig dagdromen in de oppositie. Het zag er aanvankelijk naar uit dat naast de PvdA-ministers voor een goed deel ook de PvdA-Tweede- Kamerfractie de achterstand vrij snel had ingehaald. Van den Berg heeft echter gisteravond steun gekregen van de fractie in de Tweede Kamer, die heeft laten weten vast te houden aan een koopkrachtverlies van de laagste inkomens met maximaal één procent Ook de fractieleden hebben het, om met Den Uyl te spreken, kennelijk „niet kunnen verwer ken". Een zorgwekkende situatie. Student „steelt eigen auto LEIDEN Een student in de rechten heeft bij de politie aangifte gedaan van de dief stal van zijn gloednieuwe auto. Dat zou gebeurd zijn aan het Stationsplein. Twee maanden later werd ontdekt, dat de stu dent zijn automobiel nabij het andere station. Lammen schans, had geparkeerd. Toen de student terug kwam van vakantie concludeerde hij dat zijn auto was gestolen. Hij had het voertuig achtergelaten op het parkeerterrein tussen het Stationsplein en de Mors singel. Althans, dat meende hij zich te herinneren. Het brein van de student was echter van slag af. Na verloop van tijd belde een omwonende van het station Lammenschans met de mededeling, dat al twee maan den lang een auto op een en dezelfde plaats stond gepar keerd. Even later kon de auto door de student worden geïn- dentificeerd. Hij had inmiddels een nieuw automobiel aange schaft. Bromfietser gewond Aanhoudend droog 'DE BILT/KNMI Er komt morgen nog weinig verande ring in het huidige weerbeeld. Ons land bevindt zich nog' steeds dicht bij de as van een langgerekt hogedrukgebied dat zich van Ierland en Enge land via de Noordzee tot over Zweden en Noorwegen uit strekt. Het blijft droog. In del nacht kan de temperatuur op-| nieuw tot dicht bij het vries punt dalen. In de middag loopt, de temperatuur op tot onge-| veer vijftien graden. Dit is ook het geval in Duitsland, België, Luxemburg en Noord-Frank rijk. In de zuidelijke helft van Frankrijk komt de tempera tuur 's middags iets boven de twintig graden. De hogedruk- gordel op de Noordzee neemt geleidelijk in betekenis af. NOORDWIJKERHOUT Een 17-jarige bromfietser uit Noordwijk is gistermiddag op de kruising Westeinde-Lange- laan om kwart voor drie ge wond geraakt bij een frontale botsing met een personenauto, bestuurd door een 35-jarige vrouw uit Noordwijkerhout. jHet ongeval ontstond toen de •bromfietser uitweek voor een groepje fietsers en daardoor op de andere weghelft terecht kwam. Met onbekende ver wondingen is hij opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. Geen uitspraak ,zaak Kat' LEIDEN De kantonrechter heeft gisteren nog geen uit spraak gedaan in de zaak van de vuurwerkfabriek Kat, die illegaal te zwaar vuurwerk zou hebben ingevoerd. Volgens de rechter is het onderzoek nfèt. volledig genoeg geweest. De" officier van justitie wordt ver zocht een nader proces verbaal te laten opstellen. Op 14 juni wordt de zaak voortgezet- Metselaar valt en breekt enkel LEIDEN Een 43-jarige me telaar uit Katwijk is gisteren van een steiger gevallen en heeft daardoor zijn enkel ge broken. De man was aan het werk aan de Kooilaan. De man verstapte zich en viel van een 1,25 meter hoge stelling af. De metselaar kwam op een stalen trog te recht Het slachtoffer is naar het ziekenhuis overgebracht Twintig mille gestolen bij Mae Donalds LEIDEN Twintigduizend gulden is gestolen vanuit de kluis bij Mac Donalds aan de Beestenmarkt Vermoedelijk is de kluis geopend met een val se sleutel. Het is vooralsnog niet bekend hoe de dieven zijn binnengekomen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9