Vraagtekens bij haalbaarheid aanpak zwerfkarretjes i <Palthenette Mozaïek Wassenaar vergrijst regenjas nu 13.50 Technische Unie naar Leiderdorp Raad W assenaar keurt plan Hof camp goe Tuinbouw verbruikt steeds minder gas Scholieren steunen tweed* actie Lisse helpt Polen Evangelisatieweek van start in Rijnsburg Voordeel-driedaagse! LEIDEN LEIDSE COURANT DINSDAG 20 APRIL 1982 PAGINA DEN HAAG/LEIDER DORP De Technische Unie zal zich op korte ter mijn vestigen in Leider dorp. Hiermee vertrekt het tweede grote bedrijf uit Den Haag. naar de Leidse regio. Al eerder heeft de oliemaatschappij Aramco bekend gemaakt zich aan de Leidse Von dellaan te willen vestigen. Reden voor het vertrek van de Technische Unie, die ongeveer zestig man in dienst heeft, naar Leiderdorp, is de nieuwe verkeerssituatie aan de Loos- duinseweg. De weg is daar smaller geworden door de aan leg van lijn 2 en er zijn fietspa den aangelegd, waardoor het bedrijf vrijwel onbereikbaar is geworden. De Haagse wethouder Blanke- stijn, om commentaar ge vraagd. reageerde zeer ge schrokken. „Ik weet nog van niets. Maar als het waar is dan is dat vreselijk. Dat is dan het zoveelste industriële bedrijf dat Den Haag verlaat. Ik heb steeds tegen de gevolgen van de werkzaamheden aan de Loosduinseweg gewaar schuwd, juist met het oog op de bedrijven die daar zitten". Dronkeman ramt mast KATWIJK Een 42-jar^ Katwijker is gistermiddag 'n streeks half vier op de sec d daire weg van Katwijk n 5P Wassenaar met zijn auto let het viaduct uit de .bocht ge^as' gen. De man reed tegen lichtmast op, waarbij zijn a totaal werd vernield. De stuurder bleef ongedeerd. Katwijker reed onder invloat Er is proces verbaal tegen h1 opgemaakt en een bloedprl afgenomen. 65 NIEUWE WONINGEN WASSENAAR De raad van Wassenaar heeft gis teravond het - bestem mingsplan „Hofcamp" goedgekeurd. Hierdoor zijn nieuwe bouwplaatsen vrijgekomen zoals langs de haven, Cornelis de Wittstraat, Hyacinthstraat, verlengde Seringenlaan en de Deijlerweg. Bij el kaar is er plaats voor 65 eensgezinswoningen en meergezinshuizen. Ook voorziet het plan in een extra woonlaag op de flats aan de Van Duivenvoor delaan Het gebied Hofcamp, ook wel Wassenaar-Noord genoemd, wordt begrensd door de Oost- dorperweg, Van Zuylen van Nijeveltstraat, Kerkdam, Rijksstraatweg en- Seringen- laan. In mei 1979 werd het bestem mingsplan gepubliceerd. Giste ren, en dus drie jaar later werd het pas vastgesteld. zwaar belast wordt met nieuwbouw, maar kon t verder wel akkoord gaan Lodder van de Partij Wasse naar noemde de verhoging van de flats „horizonvervui ling". Ook de VVD was er niet de plannen. Het bouwen erg van gecharmeerd. De Kor- flats te suggereerde dat er daar mis schien maar beter niet gebouwd kan worden. „Ook al bouwvereniging, zijn er 1200 woningzoekenden, D.66 pvdA en de we moeten niet kost wat kost bouwlokaties zoeken". Toch toonde De Korte zich wel be reid naar snipperlokaties in Wassenaar te zoeken. Het CDA was bang dat het noorden van Wassenaar te lijken waren het er over dat het bestemmingsplan car^p een goed plan is. drongen de partijen aan op ^oi goede verkeersdoorstroir in de gebieden waar nie huizen komen. ^jg Het comité „Sassenheim helpt Polen" is het afgelo pen weekeinde druk in de weer geweest in de Hoofd straat met het leggen van een bloemenmozaïek in het kader van de derde actie voor Polen. Zaterdag zal ook het bloemencorso betrokken worden bij de actie. Voorafgaand aan de stoet zal namelijk een col lecte door de straten wor den gehouden om het mo gelijk te maken weer een transport naar de noodlij dende burgers van Pia- secnzo te sturen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN' HAAG Het ener gieverbruik in de tuin bouw is de laatste twee jaar met tien procent ge daald. Deze daling zal ook de komende jaren verder gaan. Inmiddels hebben 5600 tuinders aanvragen ingediend voor subsidies op energiebesparende maatregelen. Dit in het kader van een regeling die de overheid daarvoor in 1981 heeft opgezet om de stijging van de gasprij- zen voor de tuinders op te kunnen vangen. De rege ling loopt op 1 oktober af. Voor de regeling is 270 miljoen gulden beschik baar waarvan al 52 miï- joen gulden als voorschot op investeringen is uitge keerd. Alle werken moe ten voor 1 januari 1985 zijn uitgevoerd. Dit heeft minister De Koning (Landbouw en Visserij) de Eerste Kamer laten weten in antwoord op vragen over zijn begroting. De Koning geeft aan dat de overheid jaarlijks een half miljard gulden ont vangt als opbrengsten uit de gasstook van de tuinbouw. De minister wijst erop dat de overheid, behalve de 270 mil joen gulden, de laatste jaren ook in voorlichting en onder zoek prioriteit hééft gegeven aan energiebesparing in de tuinbouw. Daarvoor tot 1986 nog eens 30 miljoen uitgetrok ken. Ook is er nog eens 20 mil joen gulden voor gevelisol^tie van kassen. LISSE Het actiecomité Lisse helpt Polen begint vri111 dag met een tweede actie voor de Poolse bevolkirij 1, Overal in het dorp zullen lege dozen worden bezorg* waarin de Lissese bevolking levensmiddelen en derg«rt lijke kunnen sparen voor een tweede transport. De dj* zen zullen worden bezorgd door de leerlingen van £er lagere scholen in het dorp. „Canite Tuba" zal op muz J kale wijze de aandacht op dit gebeuren vestigen. Het actiecomité zoekt nu nog autobezitters om vrijdagavond helpen met het uitzetten van de dozen. Vrijwilligers kunn* jn daarvoor contact opnemen met mevrouw Maarschalk, Me#,, doornplantsoen 55, telefoon 12294 of de heer Godyla, Zuide kruis 27, telefoon 11848. Eenzelfde medewerking zoekt het acti ,hi comité voor 30 april en 1 mei, wanneer de dozen weer opgehaa <j£ moeten worden. Ook kan men nog vrijwilligers gebruiken vo het sorteren van goederen, zoals schoeisel en kleding. Mense die hieraan mee willen werken, kunnen zich in verbinding ste 1 len met mevrouw Van de Bos, Mozartstraat 6, telefoon 127 Mevrouw Van de Bos is ook elke woensdag van 13.30 tot 15.1 uur en elke zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur in de Hobahohalli aanwezig om schoeisel en kleding voor Polen in ontvangst te n men. Niet alleen vanuit de bevolking, ook vanuit het bedrijfsleven er weer de nodige steun voor de actie verkregen. De handelsc derneming Van Beelen levert de dozen, de firma Hogenelst Katwijk en het transportbedrijf Mens uit Lisse zorgen voor truck met container voor het vervoer naar Polen, het is de b doeling dat de actie begin juni wordt afgesloten en dat 4 juni h transport kan vertrekken. RIJNSBURG Deze week wordt in Rijnsburg een evangelisatieweek ge houden, die als thema „Er is hoop" mee heeft gekre gen. Vorige week is reeds het evangelisatieblad huis-aan-huis verspreid. Deze week staat nog een groot aantal activiteiten er een groots gospelconcert geven in de nieuwe veili Flora. De gospelgroep i „Ct ze ris" een symbolische rot groep zal daar optreden en vens een dia-klankbeeld lestai" vertonen. Het conc begint om half negen. De ti gangsprijs is twee gulden, clusief een consumptiebon Zondag 25 april wordt er op het programma. Mor- het nieuwe veilinggebouw genmiddag wordt in de grote slotmanifestatie geho Voorhof een kinderfeest gehouden. Er wordt een kinderpoppenkast ver zorgd door Aad Peters, bekend van het t.v.-pro gramma „Er kan nog meer bij". De voorstelling begint om drie uur en den. Een en ander omvat ej101 slotdienst. Spreker is ds. ser, terwijl ook ds. Romein ds. Damsma hun medew king verlenen. Verder werkPf mee de koren: New Gos| jr Sound onder leiding van J|S' per van Delft en het geref meerd kerkkoor, het hfer vormd kerkkoor duur tot ongeveer half stem. De manifestatie beg [t vijf. Zaterdagavond 24 april wordt om zeven uur. Muziekvere ke ging „Wilhelmina" verzorgt muzikale begeleiding. te{ ei WASSENAAR De ver- schillende leeftijdsgroe pen in de bevolking van Wassenaar zijn onevenre dig vertegenwoordigd. Een probleem dat de ge meente enkele grijze ha ren bezorgt. De groep van 65-jarigen en ouder is ver houdingsgewijs te groot. Daarentegen ontbreken de leeftijdsklassen yan 0- tot 4-jarigen en 24- tot 29- jarigen vrijwel geheel. Dit blijkt uit de laatste gege vens van het Centraal Bu reau voor Statistiek inzake de leeftijdsopbouw naar burgerlijke staat en ge slacht per 1 januari 1981. Wassenaar heeft een be volkingsopbouw die niet overeenkomt met het ideale plaatje van een be volkingspiramide. Bij de bestudering van het Wassenaarse diagram springen drie 'fouten' in het oog. Ten eerste valt de leeftijdsklasse van de 0- tot 4-jarigen nauwe lijks op. Ten tweede is ook de groep van de 24- tot 29-jarigen uiterst slecht vertegenwoor digd. Daarentegen is het aan tal bejaarden in de gemeente erg groot. Voor het achterblij ven van de jongste groep zijn een aantal landelijke oorzaken aan te voeren. Het geboortecij fer is teruggelopen, de gezin nen zijn veel kleiner gewor den. Daarmee is de duidelijke afwezigheid van de leeftijds groep 24- tot 29-jarigen echter niet te verklaren. Bij die groep Mozaïek wedstrijd Lisse uitgesteld LrSSE De eerder aangekondigde mozaïek- we'dstrijden en de daaraan gekoppelde wandel tochten in Lisse gaan het komend weekeinde niet door. Het schrijnende gebrek aan voldoende hyacin ten op dit moment heeft de organisatie ertoe genoopt om dit gebeuren een week uit te stel len. ook al omdat men niet graag de benodigde hyacinten aan het bloemencorso van de bollen streek wil onttrekken. Het VVV, dat de festiviteiten organiseert, vindt dat het corso de hoogste prioriteit moet krijgen en daarom heeft men (zij het met wat pijn) het evenement uitgesteld. Verwacht wordt dat veel inschrijvers er desondanks alsnog voor voelen om straks onvervaard aan de slag te gaan ten einde een groot aantal mozaïeken langs de Lis sese dreven tot stand te brengen. Fractievoorzitters CDA en Progressief Sassenheim niet terug in de raad SASSENHEIM Het CDA. Progressief Sassenheim (PS) en de VVD hebben hun kandidatenlijsten voor de gemeenteraadsverkiezingen op 2 juni bekend gemaakt. De huidige fractievoorzit ters J. van der Fange (CDA) en mevrouw G. Henstra- Bruigom (PS) zullen net als het CDA-raadslid P. Homan na de verkiezingen niet in de raad terugkeren. De CDA-kandidatenlijst wordt aangevoerd door P. Westerbeek, die sinds 1966 al wethouder is. Wethouder Th. van der Plas, fractievoorzit ter A.M. Mazee en de thans zittende, raadsleden K. van Zanen, J. Dreef. N. Slinger land en J. Karremans zijn de volgende kandidaten. De lijst wordt verder bezet door W. van der Ploeg, G. van Niekerk, L.A. Colijn, me vrouw N. van der Molen, P. van de Geest, M. Bakker en H. de Vries, die met zijn 22 jaar, de jongste CDA-kandi- daat is. Bij Progressief Sassenheim staan de zittende raadsleden H. Drenth en mevrouw T. Kuysten als eersten op de lijst. Zij worden gevolgd door E. Keyser, J. van Rijsn- wou, mevrouw R.M. Keyzer, mevrouw M. Roos, E. Oele, HJ. Duchateau, J. Broer. A.G. Olthof, mevrouw J.C. van Dool en mevrouw M. Termoshuizen. VVD-fractievoooreitter B. Rotteveel voert ook deze keer de VVD-lijst aan met in- zijn kielsoog de raadsleden G. Ciggaar en mevrouw W. Maris. De overige VVD-kan- didaten zijn H. van Dörssen, J. Hardenberg, mevrouw A. Tenhage, mevrouw M. Sips, L. Salman, R.H, Kuipers, mevrouw M.H. van Egmond, J.G. van der Mey, B.J.M. Boek, mevrouw K. Wessing, W.J. van Biezen en J.M.A. Thomas. VVD Rijnsburg presenteert dia-serie kandidaten RIJNSBURG De Rijnsburgse afdeling van de VVD houdt maandag 26 april een openba re vergadering in de Voorhof. Op deze avond worden de VVD-gemeenteraadskandidaten gepresenteerd, als ook het VVD-verkiezings- programma 1982. Een dia-serie over een aantal kandidaten en een dia-serie geënt op het verkiezingsprogram ma ondersteunen de twee inleiders. Afdelings voorzitter Karei v.d. Zande houdt een inleidend praatje en presenteert de kandidaten, terwijl fractievoorzitter Kier Brul een inleiding houdt over het VVD Verkiezingsprogramma 1982- 1986. Iedereen is maandag 26 april van harte welkom in de bovenzaal van de Voorhof. De bijeenkomst begint om half negen. zou de eventuele nieuwe Was senaarse bevolkingsaanwas moeten schuilen. Uit cijferma teriaal van de gemeente blijkt dat 75 procent van de jonge echtparen die nog in Wasse naar trouwen buiten de ge meente gaat wonen. Vele 24- tot 29-jarigen, al dan niet getrouwd, trekken uit Wassenaar in de richting van met name Zoetermeer vanwe ge het gebrek aan geschikte woningen. In Wassenaar moe ten zij 4 tot 5 jaar als woning zoekende zijn geregistreerd al vorens zij door de gemeente aan huisvesting geholpen kun nen worden. Het ontbreken van sociaal-culturele voorzie ningen in de gemeente is eveneens een reden voor vele jongeren om in bijvoorbeeld Den Haag te gaan wonen. „Ik voel niet dat we als groep er kend worden. Uitgaansmoge lijkheden zijn er in Wassenaar bijna niet", aldus de mening van zo'n Wassenaarse jongere. Overigens mag niet gesteld worden dat hej totale aantal jongeren, dat in Wassenaar woonachtig is, klein is. De groep van 10- tot 19-jarigen is bijzonder veel groter dan de probleemgroep van 24- tot 29- jarigen. Bejaarden De groep Wassenaarse oude ren is in de gemeente nadruk kelijk aanwezig. Uit de gege- LEIDERDORP De ge meenteraad zette gistera vond levensgrote vraagte kens bij de uitvoerbaar heid van de verbodsbepa lingen in de APV om het onbeheerd achterlaten van winkelwagentjes rond Winkelhof tegen te gaan. Het VVD-raadslid W. Kruidenier sprak van juri dische schoonheidsfoutjes in de tekst. CDA-er J. Tieken drukte zich wat krasser uit. Hij sprak van een in de praktijk waar deloze regeling die voor de politie onuitvoerbaar is. Hij wees het publiek als de zondaar aan. Wethouder H. J. Verdier gaf toe dat de regeling niet vol maakt is. Hij meende echter dat er nu al van een verbete ring kon worden gesproken. De regeling die in overleg met de beide grootwinkelbedrijven in Winkelhof is opgezet, zal over een jaar opnieuw worden bekeken. Op voorstel van CDA-fractievoorzitter J. den Boeft zal er nog wat aan de tekst worden gesleuteld. Zo zal aan de betrokken 'bedrijven de verplichting worden opgelegd één uur na sluitingstijd er voor te zorgen dat zwerfkarren worden verwijderd. Liethorp Voor het eerst sinds de ope ning van de overdekte manege van Liethorp in de Bloemerd heeft de ruiterschool niet met een tekort te kampen. Deze verrassende mededeling deed wethouder J. Bezemer (PvdA). In 1981 blijkt de ruiterschool een goed jaar gehad te hebben in' tegenstelling tot 1980 dat met een tekort van f 45.000,- werd afgesloten. CDA-er A. Roest slikte na de mededeling van wethouder Bezemer schie lijk zijn voorstel in om een on derzoek naar een andere be heersvorm in te stellen. De gemeenteraad heeft zich in principe uitgesproken voor deelneming in het bestuur van het Sint Elisabeth Ziekenhuis. De VVD zag hier bij monde van de heer Kruidenier de noodzaak niet van in. De raad- suitspraak ging gepaard met een besluit het ziekenhuis een garantie van elf miljoen gul den te verlenen om de nodige vens blijkt dat deze groep per 1 januari 1980 3.956 personen telde. De groep van 55 jaar en ouder inclusief de bejaarden telde toen 7.330 personen. De cijfers per 1 januari 1981 wij zen op een toename van het aantal ouderen, te weten: voor de groep van bejaarden is het aantal 4.123 en voor de groep van 55 jaar en ouder 7.698. Dat betekent dat 1/6 deel van de bevolking van Wassenaar per- sioengerechtigd is. De groep van 55 jaar en ouder blijkt on geveer 1/3 deel te omvatten. Een groep die, behalve de be jaarden ook de toekomstige bejaarden bevat. Terwijl in de omringende ge meenten, zoals Voorschoten en Den Haag, verwachting heerst dat het aantal ouderen evenre dig zal toe- of afnamen met het totale inwonersaantal, ziet Wassenaar haar totale bevol king licht afnemen en het be jaardenaantal gestadig toene men. Oorzaken zijn niet moeilijk aan te wijzen. Wassenaar be schikt over een flink aantal rusthuizen, service- en verzor gingsflats. De gunstige ligging ten opzichte van Den Haag en Leiden en de rustige omgeving (veel groen) werken als een magneet op de mensen die hun jaren in het vredige dorp willen slijten. Een andere oor zaak van het grote aantal ou deren moet in het verleden worden gezocht, namelijk m investeringen te kunnen en de verbouwing van de kinderaf deling mogelijk te kunnen ma ken. Tuinverzorgers bleken oplichters KATWIJK Twee mannen hebben gistermorgen een oude man opgelicht. Het tweetal, dat in een Mercedes personen auto reed, belde aan en bood aan de tuin op te hogen. De Katwijker, woonachtig in de wijk Rijnsoever, stemde daarin toe. De twee „tuinverzorgers" verspreidden daarop binnen tien minuten een zakje com post in de tuin en rekenden daarvoor 1300 gulden. De ver bouwereerde Katwijker be taalde en besefde pas later dat hij was opgelicht, waarop hij de politie waarschuwde. Die kon de mannen echter niet meer achterhalen. Bejaarde aangereden JJJ KATWIJK Een 80-ja "er inwoonster van Katwijk is slH termiddag op de Zeeweg schept door een auto. vrouw stak plotseling de 11 n over en een 21-jarige Kat* v« se automobilist kon haar n d meer ontwijken. Het slact c"t fer is met onbekend letsel genomen in het Academ Ziekenhuis Leiden. Waarom moet de Vronkenlaan wel als voorrangsweg worden aangewezen en de Voorhof- laan niet. CDA-fractievoorzit- ter J. den Boeft kreeg op deze vraag van wethouder J. Beze mer geen bevredigend ant woord. Het college had een ad vies van de raadscommissie voor verkeer en vervoer om van de Voorhoflaan een voor rangsweg te maken naast zich neergelegd Bij de stemming over een voorstel van Den Boeft om hier toch toe te be sluiten bleken zowel het CDA als de VVD verdeeld te zijn. Met zes tegen elf stemmen werd het voorstel verworpen. De her en der verspreid staande winkelwagentjes zijn de raad een doorn in het oog. de komst van de tram. Deze vorm van vervoer onsloot het rustige Wassenaar van de bui tenwereld. Het aantal in wo nenden bleek snel toe te ne men na de opening van de dienst Leiden/Wassenaar/Den Haag. Zo kwam het dat Wasse naar van 7.000 inwoners in 1920 groeide tot bijna 20.000 in 1940. Ervan uitgaande dat de meeste import rond de 25 jaar oud moet zijn geweest kan, na optelling van 50 jaar, worden gesteld dat deze tram-immi granten grotendeels de bejaar- dengroep van heden vormen. Woningbouw is het belangrijk ste middel voor de gemeente Wassenaar om iets te doen aan de vertekende leeftijdsgroe penverhoudingen binnen haar grenzen. Het laatste grote wo ningbouwproject werd in het begin van de jaren zeventig al afgerond. De komende jaren zullen In Wassenaar-Noord waarschijnlijk circa 1.150 wo ningen worden gebouwd. uiterst zorgvuldige behandeling inklusief waterafstotend maken afgeleverd op hanger en in hoes.| Vraag ook naar Palthe kledingreparatie-service! B.v. het repareren van voering woensdag 21donderdag 22 en vrijdag 23 april

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6